Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sussanah
3. dec 2010

@veronika81 no ono to musi byt na pokracovaci mleko, protoze ze zakona je zakazane delat reklamu na mleko pocatecni. Vsimni se vsech reklam na UM, vsude se objevuje jen 2 a 3, nikde neuvidis 1, i kdyz treba dite je malinke a asi i mladsi 6m 😉

veronika81
3. dec 2010

@sussanah vidíš toto som nevedela, ale schvaľujem! 🙂 A veru je fakt, že všade sú stále staršie detičky..

sussanah
3. dec 2010

@veronika81 ja myslim, ze cilovoou skupinou UM stejne ani nejsou novorozenci, to spis ty 4-5m deti, kde potom cpou do matek, jak MM uz nestaci a je treba davat prikrm a poradne UM a prece se uz chcete vyspat atd.. 😝 No a pak jsme tu my, my jim vylozene asi kazime byznys 😀

veronika81
3. dec 2010

@sussanah jááj veď tie reči 😝 a koľké tomu podľahnú..
Inak aj mňa skoro dostali, ale úplne na začiatku! Aj som kúpila jedno balenie Beba, aj malému dala.. lebo on sa mi nevedel prisať, skúšala som potom cez klobúčiky, to mi úplne zničilo bradavky, ani odsávať som nevedela, to mu naozaj nestačilo.. a toto mi bolo poradené! Ešteže som včas objavila Annag 😵 ach zlatá to žena!!
Doteraz sa pamätám, ako som jej písala prvú dlhočiznú IP, podľa mňa to nemalo ani hlavu ani pätu, bolo to v totálnom zúfalstve, so slzami v očiach, s krvácajúcimi a boľavými prsiami, za chrbtom mi plakal malý ( k tomu všetkému pobláznené popôrodné hormóny).. bolo to strašne stresujúce 😢 Ale tá nádej, keď mi prišla odpoveď, tak pekne podrobne mi všetko opísala, čo ako robiť, o všetko sa zaujímala, úžasnú pomoc som v nej našla 😵 Nebolo to ako keď som čítala všetky tie články o dojčení, určené všeobecne všetkým.. tu sa niekto venoval MNE a mojim konkrétnym problémom, veľa síl mi to dodávalo!

prsky
3. dec 2010

@sussanah tiez sa zakazdym pozastavim nad vetou z reklamy - "ked uz dojcenie nie je mozne" - to je akoze kedy?

sussanah
3. dec 2010

@prsky to uz teda ja neresim 😀 Ale budiz jim fakt pochvaleno, ze mimino je tam prezentovano jako kojici se a batole, temer chodici jako na UM. Kdyby se alespon do tohoto stadia dostala vetsina matek (jakoze UM zacit davat az kolem 10-12m), byl by to obrovsky pokrok..
@veronika81 to verim, ze v tomhle Annag musela pomoct hodne, ty konkretni rady jsou uplne o necem jinem nez spousta obecnych clanku, i kdyz dobre minenych. Me takhle pomohli pres telefon na laktacni lize

stvura
3. dec 2010

@bashka moja, stihas do tretice...ked uz je ten domcek, tam sa zmesti deti...moj muz by tiez chcel tretie, ale ja sa uz asi nedam nahovorit, i ked by bol porod taky ako pri Zuzi, tak by som sa dala... 😉

egyptanka
3. dec 2010

@veronika81 ano Annag je uuuuzasna, mne pomohla strasne, ked mala moja Naty 6 mesiacov zomrel mi ocino a ja som sa bala o laktaciu, tak mi dala tolko povzbudenia a rad (ze si mam predpisat liek Costi), ze nase dojcenie vydrzalo a nasla som v nom jedine zmysluplne v tom narocnom obdobi ... zial mala drnda si to v 14 mesiacoch rozmyslela a ukoncila tento uzasny pocit dojcenia. Na jednej strane mi to je luto, ale na druhej strane si hovorim, ze ona si urcila do kedy bude dojcena a zaobislo sa to bez jedinej slzicky. Dojcenie je uuuuuzasna vec a vzdy som obdivovala kamosku, ktora dojcila svojho 3 rocneho chlapceka.
Keby som mala niekedy druhe dieta tak ho chcem dojcit co najdlhsie ... 🙂

veronika81
4. dec 2010

@egyptanka to muselo byť ťažké obdobie ☹
Ale čo sa týka dojčenia, môžeš byť šťastná aj za tých 14 mesiacov, malá si tak vybrala, nebolo to násilím 🙂
Ja myslím, že vôbec nebudem preháňať ak poviem, že dojčím v prvom rade vďaka Annag!! 😵

tanja61
5. dec 2010

@sophy samozrejme je to tvoja volba a ked vas to bude boliet tak je to preto pretoze on je zvyknuty nato ze mozem mat cicku kedy chce neviem ci je to naozaj uz o normalnom dojceni skor myslim zvyk a bude to len horsie cim bude starsi sam od seba sa neodnauci moj nazor 😉 a aj kvalita mlieka nieje tak dobra ako prvy rok ale ako som uz pisala kazdeho osobna volba a presvedcenie a samozrejme ked si spokojna tak nieje o com diskutovat 😉

sussanah
5. dec 2010

Holky, mam mozna dotaz trochu mimo misu, ale zas ne uplne 🙂 Nevite nahodou (nejak to nemuzu dohledat na netu) jakym zpusobem brani kojeni v poceti? Myslim v pridane pravidelne MS vcetne ovulace

majdula
5. dec 2010

@sussanah V pripade ze mas MS (pripadne i ovulujes), tak kojeni nebrani vubec 😉

sussanah
5. dec 2010

@majdula no ja nekde kdysi cetla, ze prave se pri kojeni vylucuje nejaky hormon, ktery brani jiz oplodnenemu vajicku v uhnizdeni, ale uz si to nepamatuju presne a nejak to nikde nemusu dohledat 😅

majdula
5. dec 2010

Prolaktin, ale musela bys kojit plne a hodne casto...

k.ate
5. dec 2010

@sussanah já o tom taky slyšela, malýho kojím ještě docela dost často, jak v noci, tak mu dám i přes den, když jsme doma 😀 a jak to nakonec dopadlo 😀 a to jsem měla ms jen jednou...

sussanah
5. dec 2010

@k.ate @majdula no ja to "resim" i kvuli tomu, ze se lecim se stitnou zlazou a posledne jsem mela docela spatny utz, ceka me ted konzultace v prosinci, tak jestli to mam resit i na endokrinologii nebo je na vine to kojeni (kojim rano, odpo, vecer + 1 v noci) nebo proste musime pockat, az to vyjde 😅

majdula
5. dec 2010

@sussanah Tak to uz je docela mala frekvence kojeni - oproti plnemu, kdy prikladas i co dve hodky a v noci nekolikrat...
Spis zalezi na tom, jestli ti uz naskocila pravidelna MS a hlavne jestli i ovulujes. Rekla bych, ze v tvym pripade kojeni fakt poceti neblokuje, to spis ta stitka.
Jak dlouho uz to zkousite?

majdula
5. dec 2010

@k.ate Jsi tehu? 😲 🙂

sussanah
5. dec 2010

@majdula 4m, ovu bych rekla ze je (bt nemerim, ale podle ostatnich signalu to odhadnu vzdycky a presne 14dni na to mi prijde ms) a ms pravidelna a to jsem ji mela vzdycky hrozne nepravidelnou. No tak to asi proberu i na endokrinologii 😒

k.ate
5. dec 2010

@majdula 😀

@sussanah já bych to zkusila řešit i na té endokrinologi, já malýho kojím občas i častěji než ty (občas teda míň, když někde jsme), ale klidně+ ještě i 4krát za den a v noci, jak se prcek vzbudí (to je jak kdy) a otěhu to nebránilo, i když mám pořád strach, aby ten test nevyšel "blbě" a nebyl tam nějakej jinej problém...

sussanah
5. dec 2010

@k.ate neboj, urco to bude v pohode 😉 doufam ze za to znervozneni nemuzu ja 😅

majdula
5. dec 2010

@k.ate Jo takhle, to je jeste uplne cerstvy, jo? Tak psssst, at to nezakriknem... 🤐

@sussanah Probrat to prober, ale 4 mesice je normos doba i bez kojeni a bez stitky, jeste bych to nehrotila... zas jestli vis, ze s tou sz jsou problemy, tak lepsi to osefovat driv nez pozdeji...

sussanah
5. dec 2010

@majdula jj vim, ze to neni nejaka velka doba, ale zas nechcu cekat buhvi jak dlouho, protoze jestli mi bude upravovat zas davkovani leku, tak to bude dalsi min 6m, nez budu mit hormony v norme 😖

veronika81
5. dec 2010

@sussanah jééj tak vy sa snažíte o mimi? 😉 Ja osobne si tiež myslím, že 4 m ešte nie je taká doba, ale určite doporučujem kontrolu na endokrinológií. Inak, cítim v tom s tebou, aj ja mám problém so štítnou, už cca. 6 rokov beriem lieky..a myslím, že celý život budem 😖 No čo narobíme.. A ktorý problém máš? Ja mám zníženú funkciu.
Ale musím povedať, že s prvým otehotnením sme problém nemali, samozrejme moja endokrinologička vedela, že plánujem tehotenstvo, doslova mi na to dala "povolenie", lebo viem že ak hormóny nie sú v poriadku, môže to byť pre budúce mimi zlé ☹ Ale zadarilo sa nám hneď na druhý mesiac ako sme začali!
Tak držím päste, nech máš výsledky v poriadku a smelo do toho 😵

A tiež si myslím, ako aj kočky vyššie spomínali, že pokiaľ už máš MS a hlavne ovuláciu, tak dojčenie podľa mňa nezabraňuje počatiu.

sussanah
5. dec 2010

@veronika81 no prvni bylo taky v podstate okamzite, dokonce jeste mesic pred oficialnim zacatkem snazeni (nejak jsme si nedali pozor 😀 )
Taky mam hypo + mi hlidala jeden mikroadenom na pr.laloku. Pri poslednim utz je ale uz adenomu vic a ten prvni vyrostl na dvojnasobek ☹ Tak to s ni proberu a uvidim, at proste vim a zbytecne necekame, kdyz to proste bude nejaou dobu trvat 😅

k.ate
5. dec 2010

@majdula no pokud to budu brát podle poslední ms, jsem už skoro 11tt 😀 ale zjistila jsem to v úterý, protože jsem si myslela, že za to zpoždění mohlo to, že malýho ještě kojím, ale na konci října - začátku listopadu jsem si test dělala a nic nebylo vidět, takže vůbec netuším... Kontrolu mám až 15., proč by mě objednávali dřív, když jsem řekla, že si mrně chcem nechat, že jo? :-/ (tenhle přístup mě pěkně štve ☹ )

@sussanah ne, nemůžeš za to ty, neboj 😀 jen tak nějak střídavě špiním a tak, tak jsem z toho taková rozpolcená 😀 zítra manžel koupí pro jistotu ještě další test (měli jsme jich doma sice 6, ale ty jsem vyplácala, když tam nic nebylo, takže zbyl jen jeden chudáček poslední 🙂 )... Tak uvidíme no... Přijde mi divný, že mi není skoro blbě a tak,tak si to prostě zatím moc nepřipouštím.... 🙂

majdula
6. dec 2010

@k.ate 😀 Tak ted uz to ale fakt nezakriknem 😉 To uz rovnou muzes misto pvni kontroly na NT screening, ne? 😎
Vlastne jsi to dobre vychytala, zadne stresy zpocatku, esi se udrzi-neudrzi, esi prestat s kojenim a tak... 😉

k.ate
6. dec 2010

@majdula 😀 snad ne, ale stejně mám z toho všeho takovej divnej pocit, dneska zkusím znovu test a uvidíme 🙂 😀 na NT screeningu jsem nebyla ani u Kuby, doktorka říkala, že jí to přijde zbytečný, tak nevim, jestli tentokrát jít... No, uvidíme...Dokud to není potvrzený, tak moc nejásám 🙂 Jen bude překvápko až zjistím, jak daleko to těhu je 😀
Jinak koukám, že budem mít podobně starý obě děti 🙂

majdula
6. dec 2010

@k.ate Jooo budeme mit doma veselo 🙂 U nas bude odstup 20 mesicu, to je v pohode... v srpnovkach je i kocka, co ma deti od sebe necelej rok, to je vetsi mazec 😲 Strasne se tesim a taky trochu bojim, hlavne jsem zvedava, jak to bude s kojenim... R. se ted zase docela rozpil, jak uz pocucaval jen v noci a treba jen jednou, tak ted si da nekolikrat a klidne i pred a po polednim spanecku. Uz to vypadalo, ze se sam odstavuje a prd. Ale nevadi mi to. Jen kdyby se neprikusoval misto prisavani 😖
Mozna te na NT dr. neposilala, pac jsi jeste mladounka. My prestarle matky se tomu nevyhneme 😀