Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

macka01
13. okt 2009

zbežne som si to tu prečítala a ak dovolíte pridám svoje skusenosti.Starší syn bol kojený 3 mesiace viac nechcel ani za svet,mladší bol kojeny do 3 rokoch.A vzdával sa toho ťažko už to mal ako taky cumlík ktorý nepoužíval vôbec.Kto chce nech kojí tak dlho ako mu to okolností dovolia,nehľadiac na okolie.Pokiaľ niekto kojí,lebo si myslí že je to zdravé,to je sprostosť.Či dieťa bude alebo nebude zdravé závisí od mnoho iných faktorov,nie koľko je kojené.Veď deti čo nie su kojené vôbec,potom by asi mali mreť či čo? 😒 Moje deti sú obaja na tom s chorobnosťou rovnako.A potvrdili to mamy s okolia čo majú rovnakú skúsenosť.Jediné plus na kojení je v tom,že je to pohodlné,máš to stale pri sebe,neprihrievaš,je to rychlé keď dieťa pýta.To je asi tak všetko.Ešte dodám,že nikto z môjho okolia to neodsudzoval,najbližšia rodina už vôbec nie 😉

dai
13. okt 2009

konecne triezvy a nezatazeny pohlad na vec 😉

macka01
14. okt 2009

vďaka 😉

ygreen
14. okt 2009

sonička: tady jde spíše než o kojení o psychickou závislost na dceři. Přijde mi hloupé nedopřát prarodičům silnější kontakt s dítětem. A pokud jim můžeš věřit, je přece pro dítě vhodné utvářet si vřelé a pevné sociální vazby i s jinými členy rodiny. Dokážeš si představit že by se s tebou něco stalo (nedej bože)? Dcerka tedy není vybavená na to být bez tebe ani pár dní 😒

sonicka25
14. okt 2009

Nemyslim,ze existuje dietatko,ktore by ostalo kludne po smrti matky s inymi clenmi rodiny tak ako s mamkou,myslim ze by to bolo pre vsetky rovnako tazke...

Ako som uz pisala,len NIEKEDY sa stane,ze nechce ist k niekomu na ruky,ked sme medzi detmi kludne sa hra a sem tam sa obzrie ci som nablizku,taktiez ked je s nou manzel alebo jej krstni rodicia 😉
Pisala som len,ze ma hneva,ze ma 18 z 20-tich ludi odhovara od kojenia,co ma dost boli,kedze ju este nechcem odstavit...

Prastari rodicia uz neziju,ani som ich nepoznala..moji rodicia ziju odtialto 1600km a manzelovi rodicia okolo 6000km,takze chodievame na dovolenky aby boli s nimi a vtedy som pri nej,samu by som ju este nepustila 😉

simlenka
19. okt 2009

Dai,ale ja neodsuzuju ani matky,ktere do prace CHTEJI jit,jen si myslim,ze je dulezite nejdriv dat diteti tu jistotu. ja dcerku taky treba necham u prarodicu nebo s manzelem i pres noc atd.,ale ona neplace. nez odejdu,tak ji vysvetlim,ze musim tam a tam,ze se vratim a ze si s tatkou uzije srandu atd... ona se chvilku tuli,pak mi da pusu a rekne cau a ja jdu. ale plne verim tomu,ze je to prave tim,ze kdykoli me potrebovala nebo i ted potrebuje,ze jsem s ni,ze s ni usinam,ze kdyz potrebuje,tak na chvili necham vareni a jdu+se+ji+venovat,pripadne+ji+vysvetlim,ze+musi+chvilinku+pockat. +kazdy+kdo+ji+zna+vidi,ze+na+me+neni+"zavisla"+-+naopak,ale+proste+proto,ze+ma+tu+jistotu.+co+jde,delam +s+ni,protoze+me+to+tesi!+s+manzelem+jsme+neprestali+zit,mame+stale+svoje+ zajmy+a+svuj+zivot,jen+je+ted+s+malou+krasnejsi,aspon+nam+to+tak+pripada.+

simlenka
19. okt 2009

A k televizi,lhala bych kdybych tvrdila,ze mala nekouka,ale je to jen rano u snidane,takze cca 15 minut a jinak ikdyz jsem doma,tak travime cas jinak,at hrou,prochazkami nebo mi "pomaha" s domaci praci,ctenim,ale uz se dovede zabavit i sama celkem peknym hranim,zejmena venku na zahrade. a to je myslim pro ni dalsi cast te jistoty,ze se ji hodne venuju - to je ale to vsechno o cem mluvim,intenzivni kontakt vede k nezavislemu a bezproblemovemu diteti. tak si to myslim,takovou mam zkusennost a to nejen u sebe ale i z okoli u deti vychovavanych ve stejnem stylu. ale uz je to mimo tema...

tonicka
19. okt 2009

Ahojte kočky, neviem uz, mozno som to sem uz pisala... ale proste vykaslite sa na okolie, ked chcete kojit , kojte a hotovo. Podla mna ma byt dietatko kojene do vtedy, pokial su obidve strany spokojne... teraz myslim mamu a dieta, nikoho ineho. Ano, su detičky, ktore su tzv.zavislacikovia, ako napr. moja dcerka ale ako rastie tak som jej to dokazala krasne vysvetlit, ze za chvilku sa miecko minie lebo uz nieje babatko a zacali sme regulovat počet kojeni, teraz sa kojime cca raz za 3.4 dni, niekedy raz za 8 dni 🙂 ked zacne mat nedostatok mliecka a potrebuje sa aj privinut. A to je karolinka dietatko, ktore sa kojilo kazdu tristvrte hodinu a jeden cas bola v noci na mne pricucnuta od 3 do 7 nostop az som mala pluzgiere. No a okolie? Ano, kazdy sa pytal, preboha ty este kojis a dokedy... A ja , ze do 18 rokov, potom bude ona kojit niekoho ineho.... a hotovo, pripadne s rodinnymi prisusnikmi som si to vydiskutovala tvrdsie, ked to inak neslo. A karolinka bola na mne zavisla od babatka, do 6 týzdnov ju nesmel zobrat nik, inak bola fialova, potom mohol manzel, no a čo? Každe dieťa je vynimočne, a niektore ide s každym, niektore nie, karolik zase vie abecedu a uz ju zacina aj pisat, ine deti nie. Určite su dni,kedy si poviem, ze by bolo lepsie keby bola samostatnejsia, ale kazdym dnom sa to zlepsuje, a to je dôlezite...
Takže riadte sa podla toho ako to vy citite, nie okolie.. oni si maju vychovat aebo uz vychovali svoje deti, a vy si vychovavate a kojite to svoje. Hotovo. Ak ak sa potrebujete vykecat, ako vas kto nastval, kludne napiste IP, rada vas moralne podporim🙂 Pekny dnik všetkym

annabbell
20. okt 2009

Kojení je bezva věc, jen mně trošku vadilo to omezování se-vždycky jsem se ráda chodila bavit a tak.Já to vydržela do šestinedělí 😲 zase máte druhý případ.Jinak malý absolutně v pohodě-nikdy nemocný,velice živé dítko,takže nemyslím si, že zas tak velká role v tom hraje-možná je v tom i to, že já si dám bez výčitek to vínko-nemusím se stresovat a malý taky spokojený.My jsme oba takoví pohodáři 😵

tonicka
20. okt 2009

kočky a ešte jedna vec ma napadla, to mi povedala kamoška čo dava UM ... to že ma dieta s flasku s UM aj do 6-8 rokov nad tym sa nik nepozastavuje, ale ze my kojime a davame "prirodne" mliecko ale z didinky to kazdy riesi a len do 3 rokov inak nie sme normalne 😀

ladunka
20. okt 2009

Toničko, to říkám taky: Flaška s náhražkou mateřského mléka (UM) do tří let = to nejlepší pro dítě, a originál mateřské mléko ve dvou letech má být problém? To tak 🙂

sonicka25
21. okt 2009

Ties si myslim,ze je na tom najlepsie,ze mala nikdy flasku a ani cumlik nechcela,tak sa aspon neobavam o krive zubky a problemy s odvykanim.Zacala som pracovat cez vikendy a manzel je s malou a moc si uzivaju ich spolocny cas. 😵 😵 Mala sa napije s hrnceka a napapa s ocinom bez problemov,akoby to nikdy inak ani nepoznala 😀 😀

Tu knizku uz citam a je velmi zaujimava 😉

simlenka
24. okt 2009

Sonicka,tak to je parada! verim,ze jste vsichni spokojeni a doufam,ze v te knizce najdes nejakou utechu a pochopeni - me nejprve vydesila a pozdeji moc pomohla. mejte se krasne!

bambulka026
28. okt 2009

Ja som kojila 19 mesiacov a 1 den presne, no ja som ho odstavila, lebo nechcel inak zaspat ako na cicke a este i v noci si niekolkokrat pytal pocuckat.
Mala som pocit ze ma pouziva len ako cumel.
Okrem toho mam problemy s prsnikmi, narobili sa mi hrce a potrebovala som ist na vysetrenie, ktore mi nemohli spravit koli mlieku.
Keby to bolo inak tak tiez este stale kojim.

carodejnica
26. aug 2010

Rada by som obnovila túto diskusiu. Je tu ešte nejaká mamička, ktorá s radosťou dojčí staršie dieťa (a stretáva sa so začudovanými pohľadmi)? Taktiež by ma zaujímalo, či sa nájde mamička (okrem annag), ktorej sa podarilo prirodzené odstavenie. V zmysle tohoto článku http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

dagina
26. aug 2010

Ahojky,
@carodejnica dcera se mi odstavila celkem nedávno tj. 20 měsíců a kdyby to šlo, kojila bych stále a klidně bych šla i do tandemového kojení 🙂. Ale těhotenstvím se mlíčko postupně změnilo na kolostrum a tím se malá postupně krásně odstavila. Ještě na začátku těhu jsem kojila cca 4x(mlíčka bylo ještě dost), postupně jen 2x, 1x.... . Vše šlo úplně samo, bez stresování malé. Takové ty rady - potři si bradavky citronem, zalep náplastí...., takhle nedůstojně bych odstavovat teda nechtěla.
Též jsem několik věcí diskutovala s Annag.

carodejnica
26. aug 2010

@dagina super ! ani ja nechcem nič znásilňovať, navyše dojčenie staršieho dieťatká má svoje čaro... dcérka má 14 mesiacov a je to také naše spoločné "mamičkovanie". 😉 Takže uvažuješ nad tým, že by si po pôrode opäť začala dojčiť (príležitostne) aj staršie dieťa? Ja by som rada mal druhé dieťatko, a tandemové dojčenie je podľa mňa super. Páči sa mi hlavne tá myšlienka, že staršie dieťatko nebude mať pocit, že je odstrkované. 🙂

dagina
26. aug 2010

@carodejnica jj, po tom roce jsem si kojení strašně užívala, i malá - jedno tělo jedna duše 🙂, jeden nejkrásnější okamžik mateřství a jsem za to neskutečně vděčná.
Ještě tak před měsícem jsem viděla tandem uskutečnitelný, ale malá už nechce bo není co pít 😀 a colostrum nechce 😅. Sice je možné, že by po porodu příšla k chuti, ale už to nebudu hrotit, můžu být ráda, že konecproběhl v klidu, důstojně, přesně tak jak jsem si přála, ikdyž dřív než jsem původně myslela....
Přeji ti to samé nebo ještě lepší 😉

dada78
27. aug 2010

ahojky @carodejnica to vieš, že na mňa všetci kukajú ako na blázna : ešte dojčíš ??? 😕 😕 😕 😕 😕 a to má Maťko 15mes, niekto dodá, tak to si dobrá 😅
A čo mu nedám, keď mu chutí 😅 😝 presne ako píšeš, je to teraz určite skôr o mojkaní sa ako o strave. Bola by som rada, keby sa v noci naučil prespať a nebudil sa tak často, ale asi sa potrebuje uistiť že je mama poblíž. Cez deň sa dojčí keď ide spinkať na obed a potom až večer tiež na dobrú noc, o žiadné vitamíny sa nepripravuje, veď dostáva to čo sa iné deti v jeho veku.

mirka20
27. aug 2010

@carodejnica ja som dcerku kojila 15 mesiacov a skoncila som kvoli tehotenstvu v 12tt (doktor odporucal pre istotu ukoncit kojenie z dovodu predcasnych kontrakcii a tym aj predcasnemu porodu). dcerka to zvladla uplne v pohodicke, najprv sme nahradili kojenie pred obednym spankom UM a potom nocne kojenie (najprv UM, po tyzdni - dvoch jej stacila vodicka, neskor sme aj tu uplne vypustili). velmi som sa obavala odstavenia, lebo dcerka mala moc rada mliecko-maly zavislacik 😀 , ale zvladla to perfektne. synceka by som chcela kojit mozno aj dlhsie, uvidime, ako sa vyvinie situacia.

mirka20
27. aug 2010

este k tandemovemu kojeniu - dcerka po narodeni synceka sem tam mala taku chut, ze chce si aj ona dat trosku mliecka, ale uz sa akosi nevedela chytit a bolo jej z toho smiesne 🙂 takze u nas sa nekonalo.

petrauk
27. aug 2010

Ahojte, moj druhy syn mal 4 roky, ked si horko-tazko odvykol od prsnika. trocha stiplavej papriky mu pomohlo. strasne bol zavisly na mne, cely den by bol na prsniku. musim dodat, ze som bola vtedy uz v piatom mesiaci tehotna, s tretim dietatkom.

carodejnica
28. aug 2010

@dagina veľmi pekne ďakujem, ako sa vraví, kde je vôľa tam je cesta 😉
@dada78 ja si myslím, že je to aj o strave, stále je to mlieko 🙂 ja dojčím zhruba 3xdenne - večer ako uspávanku, (v noci niekoľkokrát, ale to nepočítam), ráno zobúdzanku, a cez deň - tiež keď ide spinkať. To poobedňajšie dojčenie, beriem ako relax - v uponáhľanom dni si oddýchnem spolu s ňou (väčšinou ležím pri nej, čítam si, alebo si aj ja schrupnem).

Všimla som si v poslednej dobe silnú averziu voči kojeniu pri určitej skupine mamičiek. Je to v istom zmysle pochopiteľné. Naozaj je škoda, že neexistuje sieť laktačných poradkýň hradená zo zdravotného poistenia. Jedine tie by vedeli skutočne efektívne pomôcť a poradiť, aby sa mamičky zbytočne netrápili.

martas4
28. aug 2010

Mě by třeba zajímalo, jestli tomu dvouletému dítěti dám tu imunitu a obranné látky tak jako malému miminku. Protože mnoho maminek, které nekojily nebo kojily jen krátce, tak měly často nemocné děti. Myslím tím rýmu a nachlazení. Já zatím stále kojím (malý bude mít jeden rok),ale už chci přestat. Bohudík ještě nebyl nemocný a pokud se to po skončení kojení změní,tak budu litovat,že jsem skončila.

danielllka
28. aug 2010

ahoj, ja som pocula ze to jedneho roka je to prospesne, potom uz zbytocne.. ja sama som kojila do troch rokov maleho,uskodit mu to neuskodilo, aj ked to uz naozaj nemalo vyznam- akurat ze som ho nevedela odnaucit 🙂 Skus si pohladat nejake info ohladom dlzky kojenia na nete, budes mudrejsia 🙂 Papa

zitaje
28. aug 2010

@carodejnica obidve dcery som kojila podla sucasnych meritok dost dlho - starsiu 22 mesiacov, mladsiu cca. 28-29 mesiacov. Starsej som s odstavenim trochu pomohla, mladsia sa odstavila prakticky sama. Asi od roka a pol sa uz kojila len 3x denne, na obed pred spanim, vecer pred spanim a nad ranom. A potom to akosi odznelo. Uz si niekedy nevypytala, jeden cas som jej este sama nukala, ale potom som si povedala, ze nukat prestanem a ono to pomaly prislo. Odstavena je tak mesiac-dva (tazko povedat, kedze este pred mesiacom si tak 2-3 krat do tyzdna cucla, uz jej asi nic moc neslo, ale teraz neviem, ako to mam brat 😉 ) a uz si necucne aj ked ju nukam. 🙂
A s okolim som problem velmi nemala, niektori sa sice cudovali, ale ja som bola hrda na to, ze kojim, ale zas mnohi o tom ani nevedeli, kedze sme sa kojili vzdy v posteli.
Ja si myslim ze dlhodobe kojenie ma velmi blahodarny vplyv na vztah, na psychiku matky aj dietata. Co sa tyka imunity - neviem, ale moje deti kym boli kojene, mali maximalne nadchu, aj to tak 1-2x. Ale kedze nemam kontrolnu nekojenu vzorku, neviem porovnat.

majkabudka227
28. aug 2010

Ahojte, ja tiez este stale dojcim maleho, ma takmer 29 mesiacov. Obmedzili sme to uz len na 1x denne, pretoze som mierne chudokrvna a chcem sa dat zdravotne do poriadku, chceme dalsie babo. Dojcenie je uzasne a bude mi trosku asi par dni smutno ked ho uplne odstavim. Som rada ze sme vydrzali tak dlho a snad si to este zopakujem. I ked to bolo niekedy unavne, hlavne to nocne budenie, nevzdali sme to aj ked som sa aj ja stretla s negativnou reakciou okolia. Chory bol ale dost casto, chodili sme na dojcenske plavanie a tam mi vzdy prechladol, islo mu to az na priedusky. Odkedy neplavame, nevieme co je to choroba. Niekedy bola voda taka studena, ze mu az zubky klepotali, chudiatko.

dagina
29. aug 2010

Ahojky,

@zitaje podle součastných měřítek je normální takto dlouho kojit, mě samotnou mrzí, že jsem kojila "jen" 20měsíců🙂.
@mirka20 jj, právě proto mě laktační poradkyně "radila" kvůli tomu tandemovému kojení zkusit dát malé sem tam cucnout i to kolostrum, aby nezapomněla přisátí. Ale už to nehrotím, malá ani nechce. No jsem zvědavá jak se bude tvářit na kojení mimča 🙂. Žárlila tvoje dcera??? Koukám, že budu mít podobný věkový odstup jako ty 🙂.

tonicka
29. aug 2010

@martas4 u nas sa to zmenilo, ale ja som kojila takmer tri roky a potom bola prvý krat chora 😅 , a teda poviem ti ze ma mrzelo, ze nekojim 🙂 ,ale raz proste "ochoriet musi" a nedozvieme sa ci to bolo zrovna tym , ze sme tesne dokojili 😉, ale zase my sme boli aj v skolke a tam su tie bacily silnejsie, tak mozno preto ochorela, ale bolo mi to luto 😉

jabera
29. aug 2010

@martas4 kojim stale a maly ani odomna nechytil ziadnu chorobu, ani anginu. zatial neplanujem prestat a vlastne sa tiez trosku bojim.... 😉