Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

majdula
23. okt 2010

@kubaka Ja jen aby nedoslo k nepochopeni - ja netvrdila, ze MM je stejne vyzivne ci snad vyzivnejsi nez maso, zelenina a celkove tuhe prikrmy. ALE!!! je rozhodne vyzivnejsi a pro lidske mlade hodnotnejsi, nez kravske mleko urcene primarne mladeti skotu nebo nez UM, ktere (jak i vyrobci priznavaji), se MM co do zivin nevyrovna.

Takze ne, nemyslim, ze by MM melo nahradit prikrmy (coz ale jak ted prave ctu, by mohla Kitchima celkem solidne rozporovat 😉 ), ale i po zavedeni prikrmu se prece vyrazne doporucuje podavat detem MLEKO - a v tom pripade jednoznacne preferuju materske pred jakymkoliv jinym. Samozrejme pokud nejake tece 😅

( coz neni muj pripad, ja uz fakt kojim malicko a ma to vyznam uz vicemene uklidnujici a uspavaci...)

Ale stejne je to sranda. Napred delame vsechno pro to, abychom mohly kojit (aspon ja delala mozne i nemozne) a pak pro zmenu zase slozite odstavujeme a chceme to ukoncit 😝 (ja teda nechci, ale citim ze se to blizi, fnuk)

luckahr
23. okt 2010

Tak si dovolim vyslovit tu nepopularni a pripojit se k nechapajicimu okoli. Kojit skoro trilety dite nebo rovnou dve, ja myslim vseho s mirou a tohle je pro me uz pres miru a vubec se nedivim, ze okoli divne kouka. Co na to Vasi partneri, taky jim to prijde uzasny? Jasne, ja vim, jak me vubec tohle muze napadnout, kdyz nejdulezitejsi je dobro ditete......ale kdyz se odprostime od uslechtilosti kojeni a budeme prizemni, mne to proste prijde asexualni a prehnany.....tak jim kravsky mliko ani UM nedate nikdy a muzete kojit treba do 6 let, co? Nebo kdy je teda idealni doba na odstaveni?
Na zaver podotknu, ze ja jsem kojila 11 a 14 mesicu.

sussanah
23. okt 2010

@luckahr idealni doba na odstaveni je ta, kdyz to citi matka a dite, ze ten cas prisel. Jo a memu partnerovi prijde uzasne, ze porad kojime a moc me podporuje. Obcas si k nam lehne, povidame si a u toho kojim. Je to prijemne intimni, jsme proste rodina 🙂

luckahr
23. okt 2010

@sussanah vsak jasne, malymu je rok, tak to je velkej rozdil, jestli kojis rocni ci treba 2,5 lety, rocni je preci jenom "jeste miminko", ale nas malej uz je proste predskolkar a to uz mi prijde prehnany. Kdyz mu byl rok, taky mi to prislo uzasny 🙂 takze je idealni odstaveni klidne ve 3, 4 letech, kdyz to tak citi matka i dite? prijdes pro dite do skolky, cucne si a jdete domu
😅

prsky
23. okt 2010

@luckahr a mne pride dlhodobe dojcenie uplne prirodzene...nase babky v pohode dojcili male babatka spolu s pobehujucimi detickami vo veku 4 rokov a nikomu to nebolo divne...to len nasej kulture, ktora vsetko tlaci do rychleho dospievania, pride divne, ze sa dlho dojci + marketingova masaz vyrobcov UM (lebo ked sa uz dojcit "neda", treba nasadit nutrilon, lebo dieta nema pit KM do troch rokov). idealna doba na odstavenie je vtedy, ked je dieta psychicky pripravene odputat sa od maminky a tiez vtedy, ked to mamina aj dieta tak citia (u nas to citia tak aj u menej ako rocnych deti). Ja neodsudzujem maminy, ktore sa rozhodnu odstavit pred druhym rokom zivota, ale preco sa mam citit divne, ked sa ja rozhodnem dojcit svoje stvorrocne dieta, ked nam to obom vyhovuje? co je koho do toho?

a ano, kludne odstavim az 4rocne dieta - ja sice nemam problem s dojcenim na verejnosti, ale maminy, ktore to povazuju za intimny akt, alebo sa hanbia, dojcia aj svoje dojciatka v sukromi - preco predpokladas, ze by si dieta pytalo didu akurat pri vyzdvihovani zo skolky? ja si myslim, ze ak budem svoje deti dojcit este v 4 rokoch, tak to bude skor ranny/vecerny ritual, ale keby aj nie, kludne dieta nadojcim aj v tej skolke a ked to niekomu vadi, nech sa nepozera 😉

stvura
24. okt 2010

@kubalka....musim povedat ze suhlasim s kitchimou, moj maly ma 26 mesiacov, nebol sice vylucne dlho kojeny ako Patko, no stale pije moje mliecko spolu s malou a prospieva mu to. Nie je absolutne chory - dokonca ani sople nema, u doktorky sme od posledneho ockovania boli len raz kvoli vysevu (to som zmenila prasok na pranie), takze ta hodnota vyzivy niekde je....s vahou sa nemozeme pochlapit, ale to je geneticke, ja aj muz sme boli male deti (maly ma 12kg a 86cm)

kubaka
24. okt 2010

@kitchima pane jo, bumbrlíčka teda máte. To je fajn. Moji byli při narození 4,5 kg, přibírali kilo měsíčně v prvních měsících.
Jeden atypický příklad ovšem není důkazem. Naopak je i mnoho případů, kdy se ze mléka nenasytí ani malé miminko a musí se přejít na UM. SOusedka téměř vyhladověla měsíčního chlapečka, zkončili na pohotovosti a bylo jí řečeno, že dítě hladoví a její MM není kvalitní. Proč, to se nikdo nedozvěděl. Takže zase je to jen jeden protipříklad.
Nicméně je fajn, že jste zdraví. 🙂 🙂

sussanah
24. okt 2010

@luckahr presne jak pise @prsky , to ze nekdo koji jeste ve 4 letech neznamena, ze pri vyzvedavani ze skolky mu da prso, pripadne prijde po obede a uspi ho prsem a podobne. Mam 2 kamaradky, co kojily do 3 let. Jedna jen rano a vecer, nikdo krome nejblizsich to nevedel a druha, ta dala obcas i behem dne a zadny problem nebyl. Maly nebyl zavisly, vzdycky si pockal, az bude ten spravny cas a maminka dovoli 🙂

kubaka
24. okt 2010

majdulí - nefňukej 😉 🙂 , za chvíli bude tvoje tělo mít co dělat s vyživením dalšího miminečka. Je to záhul, třeba to jako mladé a silné rodičky necítíte, ale já to třeba už cítila v těch 38 - tudíž to zatěžuje, i když to jako mladá tak nepoci¨ˇtuju. V 25 jsem byla fit jako rybička. Abys pak po půl roce dalšího kojení nebyla vyřízená - ono to přijde poměrně rychle a silně, ani si to neuvědomíš. Tak se raději opatruj a šetři síly. 🙂
Ono z toho kojení by se vůbec neměla dělat taková modla - je to přirozený a samozřejmý pokrm pro novorozence a není důvod nekojit. To zastávám. Když dítě ale chodí, mluví, jí samo to, co ostatní z rodiny, prostě logicky už ztrácí kojení na významu. Ideální doba k odstavení? Já třeba myslím nejdřív v 9 . měsíci, nejpozději v 16. měsících - interval je tam dost velký, aby si užil každý.
Ještě jsem zapomněla zmínit, co na kojení starších dětí říkali psychologové: po roce zvlášť u kluků se do toho kojení prý začínají prolínat sexuální pudy, libido fixace na prso, prostě to kojení začíná dostávat jiný rozměr, ne vždy žádoucí a zdravý.. Což u miminka nehrozí. Tam má ta tělesnost naopak velmi důležitou roli. Detaily té studie si už nepamatuju, ale výstup byl takový, že po roce u kluků už s kojením přestávat. U holek to tak nevadí.
Je celkem jedno, zda přestanu v roce nebo 15 měsích, ale kojit několikrát denně dvou a více leté dítě je fakt extrém.

Teď jsem se vrátila z Turecka a pozorovala jsem tam jednu Rusku, co kojila už starší holčičku, odhadem skoro dvouletou: to dítě se od ní nevzdálilo víc než na délku paže, každou chvíli cucalo, nehrálo si , pořád se na mámu nějak lepilo. Přišlo mi to až překážka v separaci a přirozenému prozkoumávání okolí. Rozhodně to nepůsobilo přirozeně ani zdravě.
A taky je pak otázka, zda obhajoba kojit tříleté dítě už není například problém spíš maminky - strach ze separace dítěte, řešení vlastní třeba citové deprivace. Ono je ve hře víc faktorů. Takže obhajovat vehemetně kojení dvou tří čtyřletého dítěte jen výživovou potřebou je lehce zavádějí a neúplné.
To neříkám, že je to problém některé z vás !!! Píšu jen co vše je okolo toho možné a zajímavé sledovat .

luckahr
24. okt 2010

@prsky rozhodne souhlasim v tom, ze co je komu do toho a kdyz to nekomu vadi, at se nediva. Tady je otazkou, zda-li "nechapajici" okoli (a ja) jsme opravdu nechapajici nebo je kojeni 3,4 letyho ditete uz neprirozena vec.......... a nase babicky ze kojily 4 lety deti 😕?
a kojit na verejnosti rocni dite pro me taky nebyl zadny problem, jak uz jsem psala to je jeste "skoro miminko", 3 lety dite kojit (a jeste na verejnosti) pro me proste prirozeny neni 😅
@kubaka ve vsem souhlas

nice202
24. okt 2010

@luckahr ja zdielam tvoj nazor.

prsky
24. okt 2010

@luckahr no ja dojcim 2r dieta na verejnosti a problem v tom nevidim a ked budem od marca dojcit novorodenca a bude si chciet cucnut aj vtedy uz takmer 2,5 rocna, tak jej dam 😉
moja babka (a to byvali v Bratislave a deti sa jej narodili v rokoch 40tych. a 50tych) dojcila tandemovo niekolko deti naraz - celkovo mala 6 deti, takze medzi nimi boli urcite aj deti v pre teba uz nepripustnej vekovej kategorii. netusim ale,kedy ich/sa odstavili, viem to len z rozpravania mojho otca. moja mamina (z dediny) si tiez spomina, ako tetky dojcili babatka a kolkokrat k nim pricupkali starsie batolata a cucli si tiez a nikto neriesil. a napriek tomu moja mama nas dojcila iba 2 a braxa 3 mesiace kvoli "slabemu mlieku" ☹
podla mna je dojcenie prirodzena vec aj do starsieho predskolskeho veku, ak to mamine a dietatu vyhovuje - je to predsa len viac ako len krmenie. u nas ho napriklad objatie nenahradi, tulime sa k sebe casto aj mimo dojcenia, ale proste na dcerke vidim, ze na odstavenie este psychicky nedozrela.

sussanah
24. okt 2010

@kubaka tyjo, tak tu studii bych si chtela precist 😉 Nemyslim, to sarkasticky, ale vazne. Ono na tom asi neco bude, co si budeme povidat, otazka ale je, nakolik je fixace na prso u toho rocniho kluka opravdu tak nezdrava. Me to prijde vcelku prirozene. Vzdyt i nekojeny kluk prece vidi svou matku nahou, tuli se s ni apod. Prevda, necumla ji u toho prso, ale zas na druhou stranu, jak vime, ze u tech mladsich jednoho roku tam ten treba i sexualni pud neni? Situace, co popisujes s tou starsi divenkou, ktera se ani nevzdali od matky, to uz opravdu neni normalni, ale zas je to jako o vsem. Pokud se prirozene veci berou prirozene a nevedou se do extremu, tak myslim, ze problem byt ani nemusi.
Ja jsem uvazovala, jak dlouho budu kojit a rikam si, ze to necham na malem. On se totiz zatim ani omylem netvari, ze by chtel prestat a to bych rekla, ze jsme velmi umirneni. Dostane vecer pred spani, pres noc uz mu nedavam, na to je myslim uz velky dost a vidim, ze to nepotrebuje, pak dostane nad ranem a nekdy rano a jednou odpoledne po spanku. Coz je 3-4 denne a teda netvari se, ze by s tim chtel prestat nebo na tom cokoliv zmenit 😕

stvura
24. okt 2010

@kubaka zaujiame...no nebadam, ze by moj maly bol nejaky nesamostatny a nepriebojny alebo "mamickar". Je velmi priebojny, spolocensky a hravy....nema problem byt odo mna vzdialeny. Ale dolezity je i fakt ako casto sa starsie dietatko dojci. U nas je to momentalne asi len 2x za den, co je v pohode. Tiez fixacia na prso je podla mna prirodzena vec, ja v tom nevidim nejaky problem, ved je to predsa chlap, no nie?

kitchima
24. okt 2010

@kubaka ja viem, ze jedna lastovicka leto nerobi 😉 ale tiez je dokazene, ze MM nemoze byt nekvalitne, ani slabe, ani nic podobne. ak jedna maminka vyhladovie svoje dieta, tak to neznamena, ze ma prestat kojit, ale ma zmenit techniku dojcenia. a doktor namiesto predpisania umelej formuly mal kontaktovat laktacnu poradkynu a tej dotycnej maminke a jej babätku pomoct. ale povedzme si popravde, je lahsie zarobit ten sunar... ten kto chcem, hlada sposob, kto nechce hlada dovod.
a ta, ktora nekojila starsie dieta nema ani tusenia o com to je. je to nieco uplne ine ako kojit male babätko. tiez som neplanovala kojit dlho, kde, ked sa mi syncek narodil som sa modlila, aby som kojila aspon tych 6 mesiacov. ale tiez ako pisala @prsky nemam dojem, ze je na odstavenie moj syn uz pripraveny.
co sa tyka toho nazoru, ze co chlap hovori na kojenie... moj uprimne z toho nadseny nie je. ale mne to je uprimne uplne jedno. prvorade je dieta, chlap potom. toto je nieco, co uz v zivote dietatu matka nevynahradi. ked sa nenauci byciklovat v 3 rokoch, nauci sa v 5-tich, ale dojcit uz neskor nebudem. a dieta tym moze prist o vela. lebo pokial nevies, dojcenie nie je iba o potrebe zasytit hlad, ale tak to chapes a podla toho sa riadis o com svedcia vsetky tvoje nazory.
a ta fixicia dietata- chlapca na prsnik 😀 😀 😀 😀 vacsiu blbost som v zivote nepocula / necitala. urcite taky 2-rocny chlapec chape prsnik ako sexualny objekt. potom mi vysvetli, ako je mozne, ze moj muz bol kojeny iba tych 5 dni v porodnici a je strasne zatazeny na zenske poprsie. hmm? unho sa ta fixacia vytvorila kedy?

kubaka
24. okt 2010

dyť povídám - koukat, zda je všechno na svém místě, není to extrém, nejsou v tom už motivy a chování mimo tzv. normalitu (je to relativní) To je prostě na zvážení, na úhlu pohledu a na preferencích. Za boha nevím, kde jsem tu studii četla, a taky si už všechno ztoho nepamatuju - no, ta hlava děravá.

Když jsem dostala důrané doporučení přestat kvůli sobě kojit, ptala jsem se doktora, kdy nejdřív je možné s klidným svědomím přestat kojit. Odpověděl, že zásadní je první půl rok. Odstavit půlroční mi přišlo vhledem k jeho nesamostatnosti a miminkovosti příliš brzo, táhla jsem to do devátého měsíce, kdy jedl už dost věcí, zuby měl, lezl, stavěl se - prostě to nebylo bezmocné miminko.
@kitchima vůbec není jednodušší dělat Sunar - 😅 horší opruz neznám 😀 - jednodušší je vytáhnout ňadro. Ale ono když je dítě apattcké, kaká zeleně, tak na nějaké hrdinství a zkoušení není čas. 😒 Prioritou je nakrmit miminko okamžitě. Taky jsem jí říkala to co ty o technice kojení, ale to už nezjistíme. Víc nevím.
Dětská sexualita je nepopiratelná a ujišťuji tě, že to nepsal žádný blbec a mělo to logiku i hlavu a patu.

Třeba pro mě konkrétně je zajímavé a dobré vědět všechno okolo, abych se pak lépe orientovala a rozhodovala se pokud možno s co nejmenšími negativními následky pro všechny zúčastněné - v čemkoliv. Vy vypnete počítač a uděláte to, co považujete za dobré pro sebe. Vyměnily jsme si vědomosti a názory, tak to je správné a já kupříkladu odcházím zrýt záhony. 😵
Hezkou neděli všem .

🙂

sussanah
24. okt 2010

@kitchima no prave si to az v dospelosti vynahrazuje 😀

ad fixace na prso a sexualita, vzdyt existuje i sexualita deti, u kojencu jsou to prsa matky, pozdeji jiz jine podnety. Tak to proste je a je to prirozene, opravdu u ditete nevznika sexualita az v puberte 😉

carodejnica
24. okt 2010

@luckahr @kubaka

Antropologicá štúdia http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html

Pre ľudské mláďa je prirodzené byť dojčené do 2,5 roka, mnoho indikátorov (napr. u primátov v prírode dochádza k odstaveniu, keď mláďa nahrádza mliečne zuby) naznačuje že skutočný fyziologický vek pre odstavenie je 6-7 rokov.
Akýkoľvek iný názor je spôsobený civilizačnými a kultúrnymi požiadavkami, preto napr. vznikli rôzne tréningové metódy na ukončenie nočného dojčenia, prípadne včasné odstavenie, ktoré tento PRIRODZENÝ jav odbúravajú.

No tie štúdie o fixácii chlapcov na prsník ma pobavili, neviem, neviem, všetci dospelí chlapi sú na to fixovaní. 😀 😀 😀 To už len čakám štúdiu, že pri dlhodobom dojčení dievčat je vysoký predpoklad toho, že budú lesbičky. 😉
Môjmu mužovi to, že dojčím a chcem dlhodobo prirodzene dojčiť to neprekáža, rešpektuje to a chápe, navyše je zoológ, tak máme na tieto veci rovnaký názor. 😉 😉 😉

Na mojom blogu mám jeden článok http://kalasova.blog.sme.sk/c/243737/Mojich-10-... - kuk sem, píšem tam, že žene, ktorej sa zdá dojčenie príliš animálne, tak ju "baviť" nebude, všimla som si tento jav z diskusií tu na koníkovi, je to presne o tom, do akej miery žena pripustí to, že sme vpodstate primáty a cicavce. 🙂

carodejnica
24. okt 2010

@sussanah súhlas, presne tak, sexualita začína od narodenia... 🙂

carodejnica
24. okt 2010

Ešte lepší článok http://www.kathydettwyler.org/detwean.html - A Natural Age of Weaning

sussanah
24. okt 2010

@carodejnica moc zajimavy clanek o tom odstavovani. Zrovna minuly mesic jsme se o tom s mm bavili, kdyz jsme byli v zoo a psali tam, ze tygri koji mladata 6m, tak jsem si rikala, ze prece lide ziji mnohem dele a maji delsi dobu "detstvi" a melo by se do roku odstavit? 😕 No uplne me to zaujalo 🙂

carodejnica
24. okt 2010

@sussanah super však? aj mňa fascinujú tieto veci, fyzicky sme stále vo svojej podstate "zvieratá" 😉

kubaka
24. okt 2010

My nejsme v podstatě "zvířata" - my jsme zvířata. Akorát náš mozek utekl našim primitivním pudům hodně daleko 😅 Jsme jakási odchylka v živočišné říši.
Jak došlo na to, že se rozdělil věk na kojenecké období, batolecí? není to proto, že se většina dětí samvolně odstaví do nebo kolem 1 roku?

sussanah
24. okt 2010

@kubaka no a ty co se samovolne neodstavi? Predpokladam, ze vetsina maminek, co koji dele, to dite ke kojeni nenuti, jenom proste na samovolna faze jeste nenastoupila 🙂

radka.m.
24. okt 2010

ahoj,naprosto souhlasím s názorem kubaky,mm po roce života už není z hlediska výživového vůbec nutné,někdo se tady obracel na to,proč se tedy potom pokračuje v um,ale odborníci se v tomto shodují,že po roce už není žádné mléko nutnost,at už um,nebo kravské,bohatě stačí mléčné výrobky,které by měly být každodenní součást jídelníčku,nebo lze i bez mléčných výrobků,pokud se vápník a jiné věci nahrazují z jiných potravin,jinak někdo tady psal,že je dokázáno,že neexistuje slabé mm,ale to je omyl!Na rodině odpovídala lp Mrázková,že slabé mléko se pozná jedině tehdy,pokud se udělá rozbor mm,což je skoro vůbec ve většině případů nedělá,protože rozbory jsou drahé a ve finále by to matce stejně k ničemu nebylo,protože by se muselo dát um,takže bych řekla,že tato informace je trochu poupravená ze strany l.ligy,protože kdyby se dělaly testy každé matce,které dítě nepřibírá a musí dávat příkrm,tak by výsledky byly mnohem jinačí,než hlásá l.liga.Jak dlouho matka kojí,to je jenom její věc,ale mně taky přijde ujeté,když vidím matku,jak nakojí chodící dítě a pak mu vesele vrazí třeba brambůrky a colu,at si každý dělá,co uzná za vhodné,ale opravdu není potřeba se obhajovat tím,že to dělám proto,že je to strašně zdravé,tím předem upozornuji,že nemyslím žádnou z vás

prsky
24. okt 2010

@radka.m. takze odbornici z WHO, ktori odporucaju dojcit na poziadanie do 2 rokov su asi nejaki pseudoodbornici 😉

prsky
24. okt 2010

@kubaka no inak prave zvierata dojcia kym nenarastu druhe stolicky..to by u cloveka zodpovedalo veku okolo 6-7 rokov 😉 a deticky sa "samovolne" odstavia iba v krajinach, kde je dostatok jedla a aj to su deti, ktorym jest chuti

majdula
24. okt 2010

@kubaka Ja jen, jak pises o tech mladych maminkach, co vydrzi vse... tos asi nemyslela me 😅 Mne je 36 🤐 a jo, je to zahul, vycucla a vyflusla jsem radne, ale to bych byla zrejme i bez kojeni. Zatim jedu tak nejak samospadem... uvidim jak dlouho to vydrzim. Dnes jsem si aspon koupila nejake vitaminy, tak snad neco pro to svoje chatrny teleso a toho prcka v nem udelam 😀
Ale mozna je to i tim vekem, ze chci to kojeni jeste nejaku dobu udrzet... jednak proto, ze citim ze to prcek behem te noci potrebuje a druhak proto, ze je mi to strasne mily a je mi lito se toho dobrovolne vzdat... tak to nechavam na nem. Zrejme ale do dvou-tri let kojit nebudu, on to ve dne uz nevyzaduje a v bdelem stavu se na prso akorat chechta a evidentne uz nevi, co se s tim dela. V noci se naopak jakoby promeni na male miminko, ze spanku tak miminkovsky pofnukava a hleda prsicko jako novorozenec, je to srandovni. Fakt zviratko.

Jo a co je zajimavy - i kdyz je kojenej, permanentne tulenej a dlouhodobe nosenej, tak kupodivu je extremne samostatnej, ve vsem 😕 takze ta zavislost na mamince s kojenim souviset nebude. Spis bych rekla, ze naopak, zavisle a uzkostlive deti budou ty, ktere se prave maminka snazi "osamostatnit" a nemit je na sobe zavisle 😅

kubaka
24. okt 2010

@majdula je, já podle fotky tě typovala mladší - vypadáš dobře - tak to jsem an to byla stejně, ale ty to máš horší v tom, že dvě maličké hned po sobě. No to se teda opatruj - matko 🙂
Naši byli taky permanentně chovaní, tulení, mazlení kdykoliv chtěli, dlouho (devět měsíců) kojení a zvlášť ten malý je veselá kopa a naprosto samostatný a nebojácný rarach. To je "následek" toho prvního mazlicího roku. 😎 Po kojení ani jeden nevzdechl a vrhali se na kůrky chleba 😝 Hlodavci.
A tak to má být. Akorát jsem nenosila, to bych si ubrousila plotýnky 😀 😀 😀
@prsky noooo, WHO taky vyrobila hrozbu prasečí chřipky, vyrobily se miliony vakcín a dnes se vyhazují do koše - to zas praví kritici přístupu WHO.
Vemte si, že v západním světě není příliš móda kojit, není tam mateřská a matky odstavují hrozně brzo. To jen u nás na to máme 3 roky mateřský.
WHO dává doporučení, zaujme stanovisko -není to zákon , Jsem ten poslední, kdo by apriori zpochybňoval tvrzení odborníků jen proto, že to jsou právě odborníci.
Říkám, co mi řekl doktor o kojení po jednom roce - je to mladý, docela dost chytrý člověk, co se drží nových trendů. Žádný páprda sto let za opicemi. Když mi dětská řekla, že mám od miminka přetahovat předkožku, bránila jsem se, že se to nemá a měla jsem pravdu já. Tak mu ji potrhala, že se zúžila a nešla pak přetáhnout vůbec. 😒 Za tři roky sama začala matkám říkat, že předkožka se nepřetahuje - 😀 😀 Takže poslouchat, porovnávat, ale ne slepě věřit. Dneska je taková záplava informací, aby se v tom vepř vyznal - takže tyhle debaty jsou úplně pochopitelné 😉 ☹ 😒 😝 😵Brou noc.

vieraj
24. okt 2010

@kubaka keby si vladala, a nevystavovalo by ta to, tak by ti bolo uplne jedno co tvoj doktor povie, lebo by si chcela kojit do roka a pol a lebo do dvoch, tak by si kojila. sak je to zadara, hned, bez roboty a podobne. preco sa nepomazlit, a co sa tyka chlapcov, to je blbost, ved sa na to pozri sediackym rozumom a hned ti bude jasne, ze to co si napisala je blbost. ked spochybnujes WHO, tak aj ta studia o ktorej pises sa da spochybnit. kazdy nech si robi co uzna za vhodne aje to.