Podpora dlhodobého dojčenia a prirodzeného odstavenia

mucilienka
23. júl 2008

Ahojte,

moja dcerka bude mat 2 roky az v novembri, takze mometalne mame 20 mesiacov. Stale ju dojcim, a obom nam to vyhovuje... no, coraz castejsie sa stretavam z nepochopenim okolia - maminky, susedy, kolegyne z prace atd. No, najviac ma prekvapuju reakcie lekarov (mam zdravotne problemy z chrbticou - poporodna lumbalgia), ktori mi tvrdia, ze uz je to iba reflex a moje mliecko nie je kvalitne ako predtym, ci chcem malicku dojcit este aj v skolke a pod.
Pritom si myslim, ze ju nedojcim az tak dlho, zda sa mi to primerane a hlavne normalne, pokial sme spokojne obidve... A naviac ide o prirodzenu vyzivu pre moje dieta... No ja uz castokrat neviem, co si mam o tom mysliet a ako reagovat.. Pritom viem, ze to nie je pre nas obe na skodu, ale skorej na uzitok.... stretli ste sa s tymto uz aj vy?

sussanah
6. dec 2010

@k.ate no teda mas ale zvlastni dr 😕 Hlavne teda kdyz vlastne ani poradne nevis, ktery jsi tyden, jeslti jsi mela ovu normalne a ted jsi fakt 11tt nebo nekdy pozdeji a tudiz jsi mene. No a presne urcit tyden jde (poud si to dobre pamatuju) asi tak do toho 12-13tt a to jen podle utz, protoze potom uz dite roste vice podle geneticke informace po rodicich, kdezto prvni 3m jsou vsechny deti "stejne" v prislusnem tydnu. Takze pokud by ti urcila spatne tyden tehu, tak bys potom mela nejen TP spatne, ale treba bys mohla mit spatne tripple testy, protoze ty hodnoty maji odpovidat prave tomu 16-17tt (pokud je to mimo, tak jim to hlasi vyvojive vady apod). A na NT bych teda ja osobne sla, a to mi taky neni 30 😀 Ale zas mame Down. v rodine 😔

k.ate
6. dec 2010

@majdula tak někdy uspořádáme párty (jste přímo z Brna? 😀 ) moje mrňata by ode mě byly 22 měsíců, to už mi přijde jako pohoda, docela teda 😀 Tiše doufám, že druhý dítě bude "kam ho posadím, tam ho najdu" nebo že se aspoň při lumpárnách bude držet staršího 😀 Jinak se asi zblázním 😀 Mně malej pije teď taky hodně, ale naštěstí moc nekouše, jen když fakt dělá hovadiny (to jsem myslela před cca 2 dnama, že ho přerazím), normálně se přisál, pak přikous a zkoušel, kam až muže dát hlavu s tím prsem v puse, tak měl po kojení... Smrad jeden... Ale měl hroznou srandu z toho, jak ječím... 😕 😅 ale normálně to naštěstí nedělá....

@sussanah no mě objednávala sestra, tak to možná bude tím, s doktorkou jsem nemluvila... Taky mi to přišlo divný, ale zas jsem taková trubka, že se nedokážu hádat... 😕 S tím NT screeningem se mě právě u Kuby ptala, jestli máme v rodině nějaký postižení a tak, tak jsem říkala, že ne... A právě na to konto říkala, že NT ji u mě přijde zbytečnej (šíjový projasnění měřila ona, to bylo v normě, jen ty krevní testy k tomu mi nedělali, nosní kůstky přítomný byly taky), nechala to v podstatě na mě... A jinak o triplech mi nemluv, ty nám vyšly s Kubou v jedné hodnotě trochu horší (ještě v normě, ale byla zvýšená), tak ho na ultrazvuku pak zkoumala kvuli rozštěpu a posílala nás na utz srdíčka, ale všechno bylo OK... Takže moje důvěra v triply je nic moc... 😖

sussanah
6. dec 2010

@k.ate tak to jo, pokud ho v tom 12tt kontrolovala na utz, moje dr nemela utz, takze i kvuli toho jsme sli na ty NT(taky kvuli presnemu odhadu TP). No a taky moje dr byla nic moc, takze jsem si vsechno nastudovala sama a v podstate jsem presne vedela, co a jak chci a co absolvuju a co proste ne 😀
Jinak s tim "kam se da to prso az natahnout" to jsem si taky uzila, maleho to napadlo minuly tyden. Dostal na zadek a prso az do vecera nevidel. A jaky byl potom zlaty, kdyz jsem mu znovu dala 😀

k.ate
6. dec 2010

@sussanah ultrazvuk má a docela kvalitní a moderní 😀 Dokonce má nad lehátkem přímo velikou televizi, na kterou se dá přímo koukat, takže nemusím koukat na ten pidi moniturek na ultrazvuku 😀 Je jedna z mála doktorů, kterým fakt věřím, až mě mrzí, že jsem ji nemohla mít u porodu Kuby 😀

sussanah
6. dec 2010

@k.ate tak to je fakt jina, ja jsem to pochopila tak, ze te proste nekontrolovala zpocatku 😅 Ty jo, ale tomu rikam multimedialni ordinace, mit obrazovku nad lehatkem 😀

k.ate
6. dec 2010

@sussanah nee, to ona mě kontrolovala 😀 ten začátek s Kubou byl takovej "zajímavej", takže tak... 😀 právě jsem u ní moc spokojená 🙂 jen mě štve, že měli na mě čas až za dva tejdny 😀 s Kubou jsem to vychytala tak, že jsem byla objednaná na preventivní prohlídku, ale šla jsem tam už těhotná, tak to bylo hned při jednom 😀

nanku
6. dec 2010

@stvura velka skoda, ze ta manzel nepodporuje, moj mi ani len nenaznacil aby som janku uz prestala dojcit 🙂 dobry tatiko nas

majdula
6. dec 2010

@k.ate Klidne muzem v Brne s prckama nekam zajit, pac doma je nuda a kdyz se ted neda radit venku... 😢 jen Rada ted nejak chrchla, tak az se vyzdravi 🙂 Kam chodis k dr, esi to neni moc intimni dotaz?

stvura
7. dec 2010

@nanku vies, on je dost ovplyvneny svojou mamou, ona uz po pol roku krutila hlavou, ze akoze neprejdem na Sunar...inac ostatni su fajn, co sa tyka mojej detskej lekarky, mojej lekarky a mojho otca, oni to nechavaju na mne. Jedina nevyhoda je, ze moje zuby trpia...xixi...ale nejaka dan uz musi byt (vlasy kupodivu nie).

Kocky, ake vitaminy beriete v takej rozumnej cene? Ja som brala Femibion, no je neunosne drahy, tak mi nieco poradte. Dakujem.

k.ate
7. dec 2010

@majdula dobře 🙂 Kuba je teď kupodivu v pohodě, ale to je možná i tím, že nechodíme moc mezi děti... :-/ Což mě docela štve, ale až budete OK určitě se domluvíme 🙂 Chodím k MUDr. Kudové do Bohunic.

sussanah
7. dec 2010

@stvura myslim, ze neni potreba brat nejake komplexni vitaminy, treba jen vapnik + Fe. Nejlepe ti v tomhle poradi tvoje prakticka, treba se s ni domluv na odber krve, z toho taky pozna, ceho mas nedostatek a budes to mit na miru 😉

stvura
7. dec 2010

@sussanah no ja mam furt menej zeleza, to beriem stale, len kedze kojim by sa mi nieco zislo take miesane. Vapnik som brala, teraz vysadila.

veronika81
10. dec 2010

kočky, musím sa vysťažovať..
Bola som dnes u svojej obvodnej doktorky (po dvoch rokoch!), urobili sa mi nejaké suché fľaky na bruchu a chrbte, chcela som len odporúčanie na kožné..doktorka hneď, že pichneme jej dithiaden. Tak som automaticky povedala, že ale ja dojčím, či to nevadí, ona sa tak kľudne opýtala, že koľký mesiac..evidentne čakala nejaké jednociferné číslo, najlepšie asi menšie ako päť 😠 lebo keď som povedala, že malý má 20 mesiacov (až neskôr som si uvedomila, že on bude mať v nedeľu už 21 🙂 ), úplne zhrozene sa na mňa pozrela, že to nie je možné! To na čo tak dlho?! To je už k ničomu, nech už prestanem..vraj iba trápim to dieťa!!!!!!!! 😠 Ja som sa nezmohla ani na slovo..ona ešte zavolala aj sestričku, nech ide rýchlo k nej, že tam má mamičku, ktorá dojčí 20-mesačné dieťa 😕 Pozerali sa tam na mňa ako na ôsmy div sveta! A potom, keď som sa obliekala, tak doktorka hovorí sestričke, že veru nech len idem na kožné, dajú mi antihistaminiká a ASPOŇ prestanem dojčiť! ☹
Neviem kde boli všetky moje vedomosti o dojčení v tomto veku, ale nedostala som zo seba nič, iba na ňu nemo pozerala a chcela v momente vypadnúť!
Ja viem, je to doktorka pre dospelých (asi 50-nička), určite ani netuší o význame materského mlieka..a viem, že som tu pár strán dozadu radila niektorej z vás, že takéto reči majú ísť jedným uchom dnu a druhým von.. ale teraz keď som to zažila 😝 no totálne ma to odrovnalo!
Bola som potom u kožnej, ona mala iba poznámku, že už by som pomaly mala začať odstavovať..

Takže toľko moja dnešná skúsenosť s "okolím", jaj hneď mi je lepšie 😀

sanym
10. dec 2010

@veronika81 Ja to počúvam často, aj od lekárov (dokonca od nášho pediatra) - môj malý má už 29 mesiacov a nechystám sa ho odstaviť, až keď sa rozhodne sám. Pred 2 týždňami sa mi podarilo zrušiť nočné dojčenie a teraz je to už pohoda. A "múdre" reči som sa už naučila úplne ignorovať. Každá matka predsa robí to čo považuje za najlepšie pre svoje dieťatko. 😉

veronika81
10. dec 2010

@sanym ja som sa zatiaľ s takýmto prístupom od lekárov nestretla, práve naopak..mala som nedávno krásnu reakciu od detskej lekárky na pohotovosti (malý mal hnačky, zvracal) a ona ma vychválila, že je to to najlepšie,čo mu môžem v tom momente dať 😵
Naša pediatrička podľa mňa ani nevie že ešte dojčím, nepýtala sa, ja som to nepovažovala za potrebné sama od seba jej to hovoriť. 😅 Som zvedavá čo povie, keď jej to raz oznámim..

zuzkat1
12. dec 2010

@veronika81 🙂 mna minule pochvalila endokrynologicka ku ktorej s hankou chodim ze super ze kojim a ze nech a ni neprestavam,a zatial to toleruje aj nasa pediatricka,ale ona mi dala taky manual zo zavadzanim prikrmov a tam sa pise ze kojit do roka je OK,ale potom je to uz zbytocne🙂 tak my ideme do poradne v januari to uz bude mat mala skoro rok a som teda zvedava ci okomentuje to kojenie,lebo ona sa vzdy pyta ake mliecko mala papa...

sussanah
12. dec 2010

@veronika81 no ja jsem taky zvedava, co mi moji moje dr na endokrynologii, jdu tam ted ve ct. tak doufam, ze me moc neserve, protoze fakt je asi to, ze mi to kojo ty hormony trochu promichalo 😅

veronika81
12. dec 2010

@zuzkat1 ty chodíš na endokrynológiu s malou? Ona má problém so štítnou žľazou? ☹

@sussanah ja som bola na endokrynológií na kontrole pred pár týždňami, ani sa ma nepýtala či ešte dojčím, ale výsledky som mala ukážkové, mne to dojčenie asi vôbec neovplyvňuje.

sussanah
12. dec 2010

@veronika81 to je zvlastni, moje dr se me ptala 3m po porodu, zda kojim, psala si to do karty i k tem odberum a pak jsme se domlouvaly, at prijdu, jakmile prestanu kojit a pokud budu kojit dal, tak potom az po roce a ze ji to musim u brani krve vzdycky pripomenout, at to spravne analyzuje ty vysledky 😕 Toz aby se clovek v tech doktorech potom vyznal 🙄

veronika81
12. dec 2010

@sussanah ano pýtala sa ma tesne po pôrode keď som bola, potom asi ešte o pol roka, ale teraz už určite nie. Možno predpokladá, že už nedojčím 😕 neviem. Opýtam sa jej nabudúce, akú to zohráva rolu pri výsledkoch..ale idem tam až o pol roka, tak ak to dovtedy nezabudnem 😅
Ale presne ako píšeš, kto sa má v tých doktoroch vyznať..100 doktorov = 100 názorov 😝

sussanah
12. dec 2010

@veronika81 mozna ze samotne kojeni na to vliv nema, spis ty zmeny, to jsou chvile, kdy se meni hladiny hormonu. Mozna ze ty uz to mas ustalene 🙂

veronika81
12. dec 2010

@sussanah to je fakt, tie zmeny počas tehotenstva, pôrodu, dojčenia, to všetko určite mení hladinu hormónov ŠZ, usudzujem už len z toho, že počas tehu som musela chodiť častejšie na kontroly a aj som mala vyššie dávky liekov, znížila mi to tuším asi 9-10 mesiacov po pôrode. A momentálne beriem ešte menšie ako pred tehotenstvom 🙂

zuzkat1
12. dec 2010

@veronika81 sleduju jej hladinu vapnika...ale uz to ma v poriadku a vlastne nic jej nerobili len musela brat D vitamin co aj tak beru vsetky deti ale uz musi brat len 5x do tyzdna🙂

carodejnica
13. dec 2010

@veronika81 Ty kokso, tak to si musela mať dobré nervy pri tých doktorkách 😠 😠
Vieš čo? To je podľa mňa iba slepá závisť! 😉 😉 😵

veronika81
13. dec 2010

@carodejnica ani nehovor, taká vytočená som prišla domov! Hovorila som to potom ešte aj našim, najlepší bol môj ocino 😀 normálne sa rozčúlil, že čo mi má doktorka do toho hovoriť a keď je taká múdra, mala mi povedať, ako podľa nej TRÁPIM to dieťa! To by som inak aj ja bola zvedavá, že ako..
A presne, slepá závisť 😉

carodejnica
13. dec 2010

@veronika81 No proste niekedy mám dojem, že to dojčenie riešia najviac tie mamičky ktoré nedojčia (nemôžu, alebo nechcú), alebo nedojčili (nemohli, nechceli) a pritom je to tá najprirodzenejšia strava pre batoľa, mňa nepresvedčí nikto a nič o tom, že po roku to už nie je zdravé, keď viem, že cicavce (vrátane našej mačky) dojčia do výmeny zubov (no dovtedy dojčiť zrovna nechcem, ale ide mi o princíp).
Inak, si pozri tieto odpovede https://www.modrykonik.sk/forum/porod/pytal-sa-vas-kazdy-po-porode-ci-kojite/ - tam to krásne vidieť, ako čo komu vadí - ale zas na druhej strane je to prirodzené, ako keď mne najviac vadilo - keď som pribrala (mala som jedno hrozne "tučné" obdobie, ešte pred tehotenstvom) - keď sa ma každý pýtal "A nepribrala si?" No tak toto je presne psychologicky to isté... 🙂
A dojčíš? Keď nedojčíš, tak je zákonité, že ti tento typ otázky bude vadiť, rovnako je zákonité, že ak dojčíš dlhšie, ako je "spoločensky bežné a akceptovateľné " tak ti bude vadiť otázka "EŠTE dojčíš?"
Inak včera som videla asi 4ročné dieťa s cumľom, tak neviem, neviem, ale mamička dojčiaca také veľké dieťa, by bola asi pranierovaná. 🙂

sissik
13. dec 2010

obcas sem nakuknem co riesite, ale teda neda mi nereagovat @veronika81 prispevok.
kasli na lekarov, rob, co sa ti zda dobre a co ti hovori instinkt😉 mamy vedia vzdy najlepsie, co je dobre pre ich deti.
mne gyndos vobec nepovedal, ze mam prestat kojit, len sa zasmial, ze sa prestane kojit sama, ked zacne jest klobasu a slaninu. a to sa nam nejak nedari 2 baby. bez problemov zobral krv na HP a on je potvora v poriadku.
a ze tyranie dietata 😀 😀 😀 😀 sa len smejem, ako si moja to tyranie uziva 😝 asi bude chuda moje dieta uplny sadista 😲 😉
obvodna sice trochen vypulila oci, ked ma bolelo hrdlo, ale v pohode predpisala ATB, ktore mozem pri kojeni, ked hrdlo neprestavalo boliet napriek homeo a inym "odstranovacom" bolesti hrdla povolenych pri kojeni.
dokonca aj detska aj doki na endokrinologii povedala, z malej zvacsene prsicka su prsicka su normalne pri kojeni a ze neodporucaju prestavat kojit, mozem kludne pokracovat, ak nam to vyhovuje.
tak asi aj normalni lekari existuju, len na nich treba natrafit. a inych jednym uchom dnu a druhym von
a okolie nejak nema potrebu riesit, lebo ma poznaju a vedia, ze do toho nemaju hovorit 😀

veronika81
13. dec 2010

@sissik ďakujem 😉 Ja už na to teraz kašlem, to len bezprostredne po tom som bola dosť rozčarovaná, držalo ma to asi do večera 😅 Proste som išla k doktorke s tým, že za 15 sekúnd odídem s lístkom na kožné..a skončili sme pri mojom dojčení 😕 nad ktorým sa tam obe pohoršovali (teda sestrička asi len zo slušnosti pritakala..).

@carodejnica pozriem do tej otázky občas 🙂 Inak aj mňa sa to často pýtali a najlepší bol svokor (s ktorým sa často nestretávame), volal s mužom a počul cez telefón, že malý plače..a dal mi odkázať, že "určite mám slabé mlieko, mám mu dať Sunar" 😀

sussanah
14. dec 2010

Ahoj, mam zaludny dotaz. Pristi tyden budu jednu noc pryc z domu, maleho nakojim jeste odpoledne, pak pojedu pryc. Maly nebude mit tim padem vecerni davku, potom miva jeste kolem 5 rano a kolem 7-8 rano. Na odpoledni davku uz zase budu doma. U sebe predpokladam, ze odstrikavat asi nemusim, ze mi to laktaci nijak zasadne nenarusi, ze? Co s malym? Myslite, ze ma smysl mu nabizet UM nebo nejake mliko z flasky nebo mu to mm prezentovat v podsate tak, ze neni mama=neni mlicko? Jake mate zkusenosti?

veronika81
14. dec 2010

@sussanah ja si myslím (ale je to iba môj názor, nejak hlbšie som sa tomu nikdy nevenovala), že zo zdravotného hľadiska mu to mlieko chýbať nebude, nech mu dajú papať mliečne výrobky, na raňajky jogurt a tak. V tom problém určite nebude. Druhá vec je, ako bude reagovať tvoj malý..ktovie či by mu UM chutilo, či by chcel piť z fľašky, ja by som ho asi týmto neplietla. Stavila by som na to, ako si napísala.. nie je mama=nie je mliečko. Ak to teda má byť takto jednorázovo.
U nás sa párkrát stalo, že som bola preč celý deň, nemal problém zaspať bez mliečka (cez obed), občas nedostal ani ráno, keď som odchádzala skoro a on sa nezobudil, ja som ho kvôli tomu nebudila. Takže sme vynechali dojčenie 2x. Ale to som už ja na prsiach cítila, síce som neodstriekala, ale na ceste domov ma už boleli, boli naliate, tešila som sa na moju malú odsávačku 🙂
Držím palce, určite to zvládnete 😉