Pozor na výber laktačnej poradkyne

lensam
23. sep 2015

Prečítajte si článok s názvom: Zásahy do farmakoterapie dojčiacich žien, strana 16

https://www.slek.sk/wdoc/866b563e5acbfe87c1257e...

rica1
3. okt 2015

a skodia tie costi alebo je to ok?

sardinka333
4. okt 2015

Je snad x byliniek, čajov a neviem čoho čo podporuje tvorbu MM. A ja osobne nevidim jeden dovod aby som do seba pchala niečo čo je potenciálne rizikové pre mna ako matku. Či každá máte urobene ekg, sono srdca, pozreli vam chlopne a to nie staršie ako 2 roky.
Ja som mala slabý šelest o ktotom som nemala ani šajnu to mi az na prevencii povedali, ekg..a budem to riskovať ze si dotentím zivotne doležitý orgán?
Pre mna mamila nie je doveryhodná inštitucia pretože odobrí dojčenie za každu cenu, na každom lieku a za každých okolností - aj psychiatrických psychozach....a to mi vadí. Ale nech si každá robí ako chce, dieťa potrebuje zdravu matku lebo bez nej sa nezaobíde ale bez MM prežije.

http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/bezpecn...

wendy62
4. okt 2015

@sajler ona to asi pisala ako odbornicka na farmaciu, ktorej sa jezia vsetky chlpy ked vidi odporucat dojciacim zenam liecivo, ktore na dane pouzitie nie je otestovane a vlastne sa len vyuzivaju jeho neziaduce ucinky. Z pohladu jej odbornosti je to uplne nepripustny pristup. Farmaceuti nefunguju tak, ze dame novorodencovi nieco, pockame ci ublizilo a ked nie, vyhlasime to za bezpecne. Takze pre nich ani nie je potrebne aby davali dokazy skodlivosti - oni len pozaduju dokazy neskodnosti. Snad vidis v com je rozdiel. Dr.Newmann zalozil zivobytie na podpore dojcenia a profituje z toho - tym padom to nie je ziadny nezainteresovany odbornik. Navyse postupuje presne tym sposobom, ktory je z pohladu farmacie nepripustny - vyskusame, uvidime. Su vsak latky ktorych neziaduce ucinky sa mozu prejavit o 20-30 rokov a po takej dobe si uz nikto nespomenie, ze ma ist milemu lekarovi otrieskat o hlavu jeho napady dojcit popri brati niektorych liekov. On sa potom ohana tym, ze z jeho skusenosti je to bezpecne, ved sa nikto nestazoval. No uprimne, ked vam napr. 35rocny syn dostane infarkt, rozmyslali by ste nad tym ze mohli byt na vine lieky na dojcenie? Skor si budete vycitat ze ste mu mali dat viac sportovych kruzkov, ze ste ho mali viac krotit v strave, odhovarat ho od stresoveho zamestnania... Do ziadnych lekarskych zaznamov sa tie lieky nikdy nedostanu a potom ani nemoze vzniknut podozrenie ze skodia. Pozrite sa kolke roky sa veselo rontgenovali tehotne zeny, nez sa zistilo, ze to skodi. A tento pan "odbornik" odporuca veci, ktore mozu skodit ovela neskor a nenapadnejsie nez rtg a jeho jediny argument je, ze skodlivost sa zatial nedokazala. Ale medzi zeny to siri ako overeny postup a tie chudery, ktore dostanu takuto dobru radu, vobec nemaju objektivne informacie o tom, ze robia pokusy na vlastnych detoch.

sajler
4. okt 2015

@wendy62 - Rozumiem tvojmu argumentu. Ale tymto sposobom (ze co ak o 35 rokov predsa len niektore deti budu mat zdr. problemy) by sme vylucili z obehu asi obrovsky objem lieciv. Pretoze medicina ad1 stale napreduje, a neda sa na 100% predvidat, co moze pravidelne uzivanie nejakeho, z dnesneho pohladu bezpecneho lieku ci standardizovaneho lekarskeho postupu (najma v koexistencii s xy dalsimi faktormi) o 30 rokov sposobit. A Ad2 - neda sa na 100% preukazat kauzalita, ze u daneho hypotetickeho 35 rocneho syna s infarktom nehralo rolu prave to spoluposobenie viacerych faktorov, nez vylucna kauzalita s konkretnym liekom z doby dojcenia. To mas akoby si spochybnovala bezpecnost paralenu, lebo mozu byt ludia, ktori spolu s tym, ze mali napriklad cukrovku a v dospelosti napriklad malo sportovali, sa im objavili nejake tazkosti. Je toto dokaz o skodlivosti paralenu? Vylucime teraz paralen z obehu, lebo co ak takato situacia nastane a dnesna medicina toto nedokaze na 100% vylucit? To "what if" predsa ostava pri vsetkych liekoch. A nielen liekoch.

Diskusiu okolo Costi pri tom vyvolala podobna analogia - odporcovia sa snazili pripisat mu vedlajsi ucinok v podobe cardio problemov, no v skutocnosti sa tato kauzalita nepreukazala. Ak sa nepotvrdila spojitost s cardio problemami, toz mame aktualne za to, ze ich nesposobuje.
Takto to funguje aj s vakcinami, kde mamicky tvrdia, ze to a to sposobilo ockovanie. Pokym sa nepreukaze, ze ide o kauzalny ucinok vakciny, tak su nadalej predpisovane a z dnesneho pohladu bezpecne. Ako inak to ma byt? Ved inak by sme sa asi v medicine nikam nepohli, keby sme pustali do obehu len tie lieciva, kde mame na 100% potvrdene, ze ziadne ine dalsie ucinky v horizonte x rokov nemozu nastat, najma ked nevieme, ake dalsie faktory u jednotlivcov mozu hrat rolu.

COSTI sice nie je testovane na dojciacich matkach (ak teda neratame 30rocnu prax lekara v najprestizenjsej detskej klinike na svete, ktory ten klinicky testing vlastne tymto sposobom previedol), ale je testovany z hladiska vedlajsich ucinkov ako takych. A v tomto smere je dnes vyhodnoteny ako bezpecne liecivo, ktore mozu pit aj deti. (funguje na sposob Kinedrilu). Tie clanky, co sa tu objavuju, hovoria o jeho vyluceni z volneho predaja, nie o zakaze tohto lieku ako takeho.

Ja som pravnicka, nie lekar ci farmeceut. Nesporim sa o tom, aky je a nie je liek COSTI, lebo toto fakt neni moja profesijna parketa. Len ma na tom clanku rozculilo, s akou vervou sa autorka pustila do Mamily a narokuje si na odbornost, no pri tom vo svojom clanku ziadnu odbornu diskusiu o jeho ucinkoch ani len nenaznacila. Su dohladatelne odborne diskusie k domperidonu (v anglictine), ktore celkovo spochybnuju demonizovanie jeho uzivania pocas kojenia. Ak chcela byt korektna, mohla s nimi odborne polemizovat. To by bolo uzitocnejsie.

wendy62
4. okt 2015

@sajler mne nejde ani tak o samotne Costi, lebo domperidon je aspon z inych stran otestovany dostatocne, ako si aj ty spomenula. Aj ked z pohladu farmacie nesplna kriteria na to, aby ho schvalili na toto pouzitie, a to objektivne nesplna takze o tom ona nemusi davat ziadne odborne dokazy. Ale aj ten clanok mi viac vyznieva ze Costi je len jeden z problemov - dalsim problemom je ta tzv. univerzalna masticka, obsahujuca zlozky netestovane na vnutorne pouzitie s tym ze podla LP sa ani len nemusi oplachovat takze ju deti aj jedia, a tiez to ze LP odporucaju na zakladne skusenosti dr. Newmanna pausalne skoro vsetky lieky. Ako som mala moznost osobne zistit, tak aj antidepresiva u ktorych su vazne neziaduce ucinky dokazane a vyskytuju sa prakticky u 100% tych co ich beru, takze to je uz uplne ina situacia. Tam ide naozaj o velky hazard o ktorom nie su zeny vobec informovane. Lebo asi ziadna by dobrovolne nevymenila 2-3 roky dojcenia za riziko ze jej dieta skonci s neliecitelnou schizofreniou.

andrejta
4. okt 2015

@sardinka333 kazdy rok chodim na preventivku, takze ekg mam max rok stare a musim povedat, ze mne xy veci na podporu mliekotvorby nepomohlo, az costi. A autorku clanku poznam, je to lekarnicka a z farmakologickeho hladiska odhovarala aj mna, ale nasla som si iny "zdroj"

koniarova
4. okt 2015

@sajler Čo je napísané v návode na použitie toho lieku? Je vhodný pre dojčiace ženy?

sajler
4. okt 2015

@wendy62 - jasne, ak sa podavaju kojacej matke lieky, kde bola preukazana kauzalita medzi podanym liekom a vedlajsim nasledkom v podobe preukazatelneho rizika poskodenia dietata, nie je o com. Tam taketo odporucanie nema co hladat.
Ja mam tiez niekedy pocit, ze niektore zastankyne dojcenia (celkovo, nie len LP) by chceli ist cez mrtvoly a vzdycky ma stvalo, ako sa asi tak maju citit mamicky, ktore nemohli kojit. Z tohto pohladu mi uz toto samotne doslo dost neeticke.

@koniarova - tuto klauzulu maju v zasade vsetky lieky, ktore nie su testovane na dojciacich matkach, aj ked podla vsetkych ostatnych skumani daneho lieku by nemali nic vazne sposobovat. Pokial liek nie je na toto specificky testovany, vyrobca si musi vo vlastnom zaujme v letaku uviest, ze ho pri dojceni neodporuca. To vsak samo o sebe nie je dokaz o jeho skodlivosti.

sardinka333
4. okt 2015

Vyjadrenie mamily na otazku či moze dojčiť žena s ,,laktačnou,, psychozou :
citujem : Dojčenie a psychotické stavy spolu nesúvisia. Dojčenie je pre matky s touto poruchou aj pre ich deti veľmi dôležité.
Matka v akutnej ypschoze nie je často schopná postrat sa ani sama o seba, moze byť nebezpečná sebe i dieťaťu - to som sa nikde u mamily nedočítala, takže ich objektivita je naozaj na povazenie. Techniky, rady - to beriem, tam mozu velmi pomoct a to na nich ocenujem, ale čo sa liekov týka tam zavádzaju matky a aj tak koncipuju odpovede štylom ,,nemalo by sa to, hladajte iny liek ale rizika nedojčenia su vyššie ako nejake zvyšky liekov,,.

A takých odporučaní sa na mamile nájde...ze su dokazatelne preukazane riziká pre dieťa, ale oni veselo utvrdia mamičku v tom, ze dojčenie je predsa len ok.
citujem :
Pri rozhodovaní o pokračovaní dojčenia počas užívania lieku, je potrebné zvážiť omnoho viac než len to, či dieťa dostane v mlieku nejaké liečivo.Ak bude materské mlieko obsahovať malé množstvo lieku, bude dojčenie predstavovať väčšie riziko než kŕmenie umelým mliekom? Odpoveď znie: Takmer nikdy. Dojčenie s malým množstvom lieku je takmer vždy bezpečnejšie.

Takže nevadí že nase detičky dostavaju zvyšky roznych liekov ktoré nie su preskumane nevie sa jednoznačne aky učinok to moze mat na dieťa aj v neskoršom veku. Kto si to však bude s tým spajat o napr. 3 - 5 rokov?

zita19
4. okt 2015

Ziadna seriozna firma nerobi testovanie liekov na tehotnych zenach a dojciacich matkach. Proste ich moralny status je vyssie ako exaktna potreba testovat pripadne neziaduce ucinky a nasledky. Preto je vo vacsine pribalovych letakov napisane, ze testovanie nebolo uskutocnene, takze ziadna kauzalita nie je overena.
Zial niektori si toto vykladaju tak, ze lieky nemaju vplyv ani na tehotne zeny (tie povacsine maju aspon tolko rozumu, ze pocas gravidity nehlcu lieky bez rozmyslu) ani na dojciace matky, co je podla mna absolutne zavadzajuce a nebezpecne. Lekari su v predpisovani liekov dojciacim matkam obzvlast opatrni. Maju dostatok vedomosti aby vedeli posudit rizika. Ak je podavanie liekov bezpodmienecne nutne, radsej odporucia nekojit, ked nemaju istotu, ze by mohlo dojst k vylucovaniu lieku a jeho metabolitov do mlieka. Ale zienky z Manily, z ktorych mnohe nemaju vobec ziadne medicinske vzdelanie s bohorovnou istotou tvrdia, ze je lepsie materske mlieko s reziduami lieku ako umele mlieko. Tomu sa hovori bud odvaha alebo zaslepenost.

sardinka333
4. okt 2015

V niektorých pripadoch napr. u tehotných zien bola nasadená liečba s tým ze riziko neliečenia je pre matku vyššie (napr. z dovodu samovraždy) ako riziká podavania lieku v tehotenstve. Takze niečo sa už zistilo napr. tie benzodiazepíny, ze su dokazatelne škodlivé pre dieťa a možu sposobiť abstinenčné priznaky, tzv. floppy infant syndrom, neutišitelný plač, poruchy spanku a pod.

maciatkolulu
4. okt 2015

Ako ja nic v zlom, ale teraz som si precitala o costi a som trosku mimo, ze niekto cpe do seba lieky, ktore nemaju nic spolocne s kojenim a este sa ani neodporucaju pocas dojcenia. To je podla mna dost silne cafeeee. A ja som sa triasla si svacnut paralen. A v podstate ani som nic nemala uz skoro tri roky a to maly cicia len vecer a aj tonuz len tak na zaspanie a nedavala by som si ziadne lieky. Radsej by som mu nasejkovala nutrilon, alebo nieco ine;-D

zuzkaanicka
4. okt 2015

@vejula ja som urcite za dlhodobe kojenie, kojila som dost dlho, prekonala som vela problemov, a jedno viem isto-kojenie je o dopyte a ponuke ... ak by mi nejaka laktacna ponukla costi, tak ju poslem svinskym krokom ... to totiz nie je ziadna dlhodoba pomoc ... teda ak zena nechce dlhodobo do seba pchat lieky (ktore sa kojacim zenam nedoporucuju uzivat!) ... matku treba naucit, ako si zvysit laktaciu bez chemie, vtedy ja hovorim o pomoci laktacnej poradkyne.

horana
4. okt 2015

Ano, laktacnu poradkynu si treba dobre vybrat, najlepsie podla referencii.
Da sa to aj systemom pokus - omyl, a aj tak vacsinou nesravite chybu.
Urcite vsak su medzi nimi aj fanaticky, ktore vas mozu pri istych okolnostiach este viac zmiast a demotivovat. Nie je to ine nez v ktorejkolvek inej oblasti sluzieb v zivote.

Ale! v prvom rade si treba dobre zvyzit vyber samotnej porodnice, lebo tu laktacnu vam bude treba hlavne v pripade ze zdravotny AZ KED personal neurobi dobre svoju robotu a nerozkoji vas poriadne. A - moj nazor na zaklade dlhorocnych pozorovani v tejto oblasti ktora ma pomerne zaujima, skusenosti s mojimi detmi, detmi kamaratok, zmanych a pribuznych mi hovoria ze :
vybrat si porodnicu si treba v tomto ohlade velmi obozretne. Da sa aj systemom pokus - omyl, ale staticticky vam neuspech v podobe nevhodnych instrukcii neveducich k zelanemu cielu co sa tyka kojenia je PERCENTUALNE VYSSI nez pri laktacnych poradkyniach. Ba co viac vysledkom byva podlomenie sebadoveru v schopnost dojcit, rozne krizy a pod.

Cize za mna doporucenie: urcite aj laktacnu poradkyne ALE PREDOVSETKYM samotnu porodnicu si treba dobre zvazit. Naozaj POZOR na vyber zdravotnickeho personalu.

gagik
4. okt 2015

@vejula ty sa preco potrebujes v kazdom fore vadit? nechapem ako stihas vadenice na MK a tri deti k tomu.

vejula
4. okt 2015

@gagik forum je na diskutovanie, tak diskutujem 🙂 inak by to tu mohli zrušiť. PRedstav si, dnes som stihla sa venovať detičkam, s najmenšou si prejsť pochod nosiacich mamičiek aj do herne aj ku babke zagratulovať k narodkam 😀 😀 😀 Ale si zlatá ako sa staraš 😉 pekný večer prajem

vejula
4. okt 2015

@gagik a ešte by si mohla upresniť, kde sa vlastne hadam??? V posledných mesiacoch tu ozaj prispievam už len sporadicky, takže by ma zaujímalo ktorá je ta každá tema a ktore su tie hadave prispevky ktoré maš na mysli 😅 dakujem

vejula
4. okt 2015

@zuzkaanicka samozrejme je to tvoja slobodna volba. Žiadna laktačná ti nebude pchať costi lievikom du ust. A ano viem aj, že ak je žena na costi tak vysadzovať treba pomaly, lebo nahlým vysadením by mohlo opäť dôjsť k zníženiu mliečka. Samozrejme prvou volbou je nasadiť senovku Benedikt, ktoré vo väčšine prípadov zaberu a po napravení prisatia ,prípadne strihnuti uzdičky a prekonaní ostatných prekážok v dojčení sa laktacia rozbehne. Moja dobrá kamaratka, laktačná poradkyna za 4 a pol roka svojho pôsobenia costi neodporučila ani raz 😉

mircalla
4. okt 2015

Osobne si myslim, ze funkcia (ci ako to vobec nazvat) laktacna poradkyna je dost precenovana....kojila som 2,5 roka. Mali sme aj krizy a stacilo mi sa poradit s pediatrickou....a najma pouzivat zdravy rozum

zuzkaanicka
4. okt 2015

@vejula presne ako pise @mircalla aj pri kojeni staci v prvom rade pouzit zdravy rozum a potom uz na nejake senovky a costi ani nebude priestor ... staci si fakt uvedomit, ze je to o ponuke a dopyte-to je to hlavne 😉

vejula
4. okt 2015

@zuzkaanicka nie vždy. Stačí, že je prirastená uzdička podjazyková a dieťatko sa dobre neprisaje aj keby si používala neviem aký sedliacky rozum. Stačí spraviť cvak a dojčenie sa krasne rozbehne. Bohužial v nemocnici uzdičku vôbec nepozeraju a radšej dokrmia UM, ked sa babatko poriadne neprisaje a nepije. A je toho viac,aksababatko neprisava dobre, čo sa velakrát stáva ak mamička dojči dieťatko v zavinovačke, môže jej robiť ragady na prsníkoch, neefektívne piť... No je toho proste dosť. Ja osobne som mala tiež to šťastie, že som LP nepotrebovala ,lebo dojčenie som mala takmer bezproblémové. Ale viem, že to nieje vždy a u každého tak ako u mna

mircalla
4. okt 2015

@vejula nuz na druhej strane je kopec fanatickych laktacnych poradkyn,co presadzuju kojenie cez mrtvoly,co sa mi nepaci.na tu uzdicku ti pride kazdy trochu dobry pediater.

michaelkanr
4. okt 2015

Niektore kriticky tu vylievaju vanicku aj s babatkom, bohuzial. Laktacne poradkyne odvadzaju (som presvedcena o tom, ze vacsina) vybornu pracu, rovnako mamila-vdaka nej sa v spolocnosti hovori o dojceni a rieseni problemov, ktore este v nedavnej minulosti viedli k ukonceniu dojcenia. Kazdy si moze zvazit, ci podstupi riziko subezneho brania liekov a dojcenia. Uzus je, ze zena nemoze brat nic, ale nie je to pravda. Tiez som presvdcena ze obcasne branie paralenu napr nie je prekazkou v dojceni. Rovnako existuje kopec atb, ktore sa pocas dojcenia mozu. Takze lieky a dojcenie idu celkom pekne dokopy, riziko je vsak aj tu-ako pri vsetkom. Len vdaka mamile sa tuto informaciu mozu dozvediet mamicky, ktorych sa to tyka. Lebo lekari, cest vynimkam, vnimaju vsetko ako prekazku v dojceni, hoci o dojceni ako takom vedia casto len velmi malo (ako inak vnimat ich rady o dojceni kazde tri hod a pod).

mircalla
4. okt 2015

@michaelkanr ja som si uz precitala od laktacnych poradkyn veci ako ak zacnem prikrmovat UM,to je definitivny koniec dojcenia.my sme si pomahali aj UM, ked bolo menej mojeho, fungovalo to 2,5 roka.bolo by aj dlhsie,len som sa musels vratit fo prace a maleho odstavit....mam na to svoj nazor...

zita19
4. okt 2015

@michaelkanr ano, lekari su en bloc jedna nevzdelana namyslena sebranka, ktora je a priori proti prirodzenym porodom, proti dojceniu, proti prirode ako takej... 😝

zuzkaanicka
4. okt 2015

@vejula to je samozrejme ine, ja som narazala na costi a podobne "doplnky" ... lebo tie doplnky su naozaj zbytocne ... takze neprekrucaj moje prispevky.
Ja som kojila naozaj dlho a nemala som bezproblemove kojenie, myslim, ze som sa s tym popasovala ukazkovo a viem aj dobre poradit. Mam naozaj dost skusenosti a preto viem, o com pisem. Matku treba naucit kojit, zvladat krizy bez pouzitia liekov. Inak, nechapem, ako si nejaka laktacna poradkyna dovoli odporucit costi, z akeho titulu? 😕

michaelkanr
4. okt 2015

@mircalla laktacne poradkyne musia radit tak, aby ich rady boli normou pre kazdu jednu mamicku. Dokrmovat flasou s um velmi pravdepodobne moze viest k ukonceniu dojcenia. To matka, ktora uspesne dojcila aj dokrmovala, asi nedokaze ani pochopit. Sama som dokazom-malemu som 2x dala flasu a uz bol problem. Takze kvoli tomu, ze u vas problem nebol, to neznamena, ze u ineho byt nemoze.
Inak v 2,5r je uz dojcenie ustalene a netreba ho ukoncovat ani kvoli tpp-dietatu staci dojcit sa rano a vecer🙂

zita19
4. okt 2015

@michaelkanr vobec si ma nepochopila, inac by si ma nelikla... Ale to nic. Hlavne, ze LP su mudrejsie a vedia viac... Aj o costi...

michaelkanr
4. okt 2015

@zita19 ty si vzdy taka extremistka, neviem preco 😝
Nechapem preco by aj doktori na to mali byt odbornici, predsa dojcenie nie je medicinsky problem. Oni sa k tomu potrebuju silou mocou vyjadrovat, tak ked sa uz vyjadruju, tak nech si o tom nieco nastuduju 😅
V mnohom sa clovek dozvie viac aj tu na fore, nez u lekara. Plati najma pre starsie rocniky doktorov. Mne napr suseda (50+) obvodna doktorka hovorila, ze jej vnucka ma 6. chorobu, ze to v zivote nepocula. Ja som o tej chorobe vedela viac (nie odborne, ale ako matka), nez ona-aj v medicine sa treba vzdelavat. To ale nerobi zo vsetkych doktorov blbcov, to som nepovedala, nevkladaj mi to, prosim, do ust. Dakujem

mircalla
4. okt 2015

@michaelkanr u mna s tym nebol problem....preto nemam rada pausalizovanie....slova ako definitivny a pod....staci povedat mozny....nezmenim svoj nazor ze mnohe laktacne poradkyne uz trochu stracaju nahlad