Sú to trendy laktačných poradkýň?

matilda72
5. máj 2017

Maličká má 4 mesiace a 3 týžden kojila som do dvoch mesiacov potom som začala prikrmovať UM nakoľko malá bola stále hladná nespávala max 15 min stále hore a žiadala mliečko, síce krásne priberala ale začala som kojiť o 7 ráno a skončila som na obed, bolo to o hubu. Bola som vyčerpaná a mala som aj 3 zápaly. Potom začalo byť mliečka menej, zavolala som si laktačnú a neviem, zvýšil sa mi síce tok ale malá naďalej zle sala až som nakoniec mala dalšie dva zápaly a ten posledný skončil narezaným prsníkom a po nekojením 2 týždne lebo som brala antibiotika pri ktorých sa kojiť nemohlo aj pediater zakázal aby sa malá nedostala k ložisku hnisu, na čistenie som chodila 3 týdžne. Ešte pred tým zápalom som zistila že mám cca 100 ml mlieka a po nekojení sa zredukovalo na 40 max 50 ml a ja som sa napriek všetkému rozhodla, že chcem zase mlieko zvýšiť. Laktačné všade radia, spať z bábom,, nosiť sa spať s ním, papať cez cievku. a chcem sa opýtať sú tu mamičky, ktorým toto všetko pomohlo??? s malou spím, chodíme von raz v kočíku raz v nosiči, doma spí na mne, uspávama na fit lopte aj v noci spí 70% noci pri mne málokedy je vo svojej postieľke a nemám pocit, že by som mala nejako veľa mlieka. Sú to len modne trendy laktačných poradkýň alebo no anozaj funguje????

sam2
5. máj 2017

@matilda72 Nechcem rýpať, ale mám takú otázku: naozaj ti stojí všetok tento stres (teba aj malej) za kojenie? Nemalo by to byť niečo ženu napĺňa a nie stresuje?
Samozrejme, kojenie je super, je prirodzené a jedna z naj vecí, ktoré môžeš svojmu dieťaťu dať. Ale za každú cenu?

matilda72
autor
5. máj 2017

@sam2 to je to že ja kojím rada aj to mám rada ked mi zaspí v náručí tak preto sa toho nechcem vzdať ešte to chcem raz skúsiť a ak to nepôjde tak to už nechám aj tak už papáme zeleninku 😀

moni244
5. máj 2017

Jasne, ze je to len moderna vlna, zaspavanie na fit lopte by som okamzite zatrhla, o par mesiacov budes hladat, ako to zrusit a spanie na tebe? A kedy si ty oddychnes? Navaris, najes? Hlavne treba byt v klude a ked to nejde, tak to nejde, treba mysliet aj na seba

sam2
5. máj 2017

@matilda72 ale evidentne to nejde tak ako by si chcela, ja neviem teda. Ak si takto spokojná ty aj malá, tak nerieš a užívaj si... ak ti malá reve, prsník odmieta, alebo je hladná (píšeš že priberá, tak neviem. Možno je dôvod jej plaču úplne inde), tak to nesil.....

sam2
5. máj 2017

@moni244 počkaj, za chvíľku nás tu zožeru 😅

bluka2
5. máj 2017

Podla mna je zaklad uspechu vela pit, jest kvalitne jedlo a podla moznosti oddychovat a nestresovat sa (pokoj v hlave - ak to nevyjde, sa tiez nic nestane). Potom aj tie bylinkove caje funguju, reps. tie som nemohla pit, lebo ak som si ich dala, mala som toho mlieka tak vela, ze som len cakala, kedy si konecne da a mne sa ulavi

kaja_sola
5. máj 2017

Mne zabralo hlavne často kojiť a meniť stále prsníky, aj dva-tri-krát oba prsníky za jedno kojenie a aj v noci. Za také štyri dni by si mohla vidieť zlepšenie.

moninah
5. máj 2017

Mne pomahala obycajna starosvetska Melta. Ani caje ani caro ani nosenie. A aj cierne pivo fungovalo, ale to sa velmi pit neda pri kojeni 🙂

bluka2
5. máj 2017

A hlavne necakaj zlepsenie hned, ale vzdy az po nejakych troch dnoch, ked zacnes skusat nieco nove. Rovnako to funguje aj naopak, 1 den vela stresu a az neskor to pocitis v prsinoch (menej mlieka) - aspon u mna

anabeth
5. máj 2017

veľa nad tým rozmýšľaš, a laktačné poradkyne tiež, je tu skupina laktačná poradkyna- tam len všetkým bábätkám režú uzdičky akoby to bol liek na všetko,
najväčšia chyba je zamyšľať sa nad množstvom MM, to, že krásne priberala môže naznačovať, že neplakala pre nedostatok mlieka, tých dôvodov mohlo byť xy iných na ktoré ani nikdy neprídeš

koj na požiadanie, a často, a nezamýšľaj sa nad tým kolko vypila- to sa nikdy nedá odmerať ako UV, doležité je že dieťatko prosperuje, priberá, kebyže máš malo mlieka, lekárka by zistovala čo sa deje, prečo nepriberá
oddychuj, veľa pi, kvalitne jedávaj, skús senovku, ked sa ti laktácia nezastavila nie je dovod aby ste to nedokojili

to, čo jednej pomôže, druhej nemusí, tým sa nezaoberaj
píšeš, že nemáš pocit, žeby mlieka bolo veľa, ja som poznala mamičku- prsia asi nulky, večne prázdne a kojila a kojila 2 roky- mlieko sa tvorí za pochodu, nielen ženy ktoré majú naliate veľké prsia majú dosť mlieka

ps- nie som laktačná poradkyna s papierom z mamilla, ale mám odkojené tri deti a takéto mamičky sme niekedy robili poradnu na telefon na zaklade vlastných skuseností, s možnostou konzultácie u pediatra, za tie roky to bolo isto strašne veľa bábätiek
dnes sa nad tým všetci moc zamýšľajú, kojenie sa povžuje za vedu a to je stresujúce

lilka5566
5. máj 2017

Podľa mňa keď nemáš mlieko môžeš jesť kadejaké byliny,tablety,robiť čo chceš aj tak ho mať nebudeš
Mám známe čo vyskúšali naozaj všetko čo radili laktačne a mlieko nikde.neviem nejak tie laktačne poradkyne nemusím,neverím im 🙂y sme .akí tiež ťažké začiatky a všetko sme zvládli same bez pomoci

sonyyka
5. máj 2017

@anabeth Ahoj! Potrebujem pomoc. Neviem co mam dalej robit. Pises, ze si radila mamickam, tak porad prosim.... Podprsenka mokra, tampon tiez a prsnik prazdny. Len taky vechtik... laktacne hovoria, ze urcite mliecko mam... ja ho mam, ale max 30ml v lavom a v pravom 50ml. Viac ako 100ml sme nikdy viac nespapali a to kojim niekedy aj viac ako hodinu. Vazime sa pred a po papkani, pretoze nepriberame. Tak musime prikrmovat. Pijem Matysaka, vineu, caro, caje, mlieko, benedikt a senovku uz cez mesiac, ricinus... prsia sa mi naplnia cca po 5 hod- posledne dva dni uz sa opustam a prikrmujem a kojim iba, ked mam ako tak tvrdsie prsia. no pride mi, ze prsnik sa nie a nie zvacsit... akonahle dosiahne svoj objem, zacne tiect. Takze malickej mliecko nestaci, je ho malo... Prikladala som aj kazdu 1,5hod a 1hod kojenie a nasledne cievka pocas 6tyzdnov. No uz to nezvladam...dva dni davam aj flasku... neviem, ci to ma zmysel este...

katrin21
5. máj 2017

@matilda72 ak je to o nesani malej, tak podla mna ti to za to nestoji..... moja mala tiez nesala a proste som sa mohla aj rozliat, laktacna mi vobec nepomohla, ich rady s cievkou nefungovali, lebo malej sa to same lialo lahsie, ako len so samotneho prsnika a sala teda este menej. o nicom. takze cievku som po par dnoch aj tak zahodila a malu musela aj zacat prikrmovat, lebo proste mlieko sa tvorilo menej. ona dudlovala a potiahla mozno kazdy 4-5ty krat, takze sa nenajedla dost, hoci ja som mlieko mala na zaciatku veeela pre nu.. kolkokrat za pol hodinu vypila ledva 10ml.. a bola hladna.....o nicom....vzdy som jej musela dat moje odsate mlieko , co som si odkladala v chladnicke . odsavala som 3 mesiace kazde 3 hodiny, zo zaciatku aj v noci, vtedy je to najdolezitejsie, lebo sa tvori viac hormonov na tvorbu mliecka..
ja som nastastie zapal nemala, ale teda sat sa mala nenaucila.. Po 3 mes. mi to uz nestalo za to, odsala som ledva 50z oboch prs a mala uz chcela pit 100 -120 ako kedy, takze to nestacilo ani kedy som odsvala kazde 3 hodiny, niekedy aj dve ale to bolo potom len 30 :
. Povedala som si, ze moje zdravie a dostlacanie prsia za to nestoja. Malu som uz len prikladala parkrat za den,aby si dala aspon " od smadu" trochu, kolko potahala.. Jej akonahle prestalo same ako tak tiect, tak rev.. Dieta , ked nechce sat, nepomozes si.
Preto si myslim, ze zvaz, ci tvoje zdravie nie je prednejsie, ako to, ze nasilu chces kojit.. JA som stastna, ze som malu mohla kojit aspon tie 3 mesiace, resp. niekojit... skor davat jej moje odsate mliecko....

katrin21
5. máj 2017

@anabeth ale ona priberala pred tym 2t nekojenim. teraz uz tolko mliecka nema a mala moze byt aj hladna veru...

redlola
5. máj 2017

@matilda72 v prvom rade sa upokoj a prestaň riešiť mlieko. Veľa veci je naozaj iba v hlave.
Môžeš veriť pediatrom a lekárom, ti sa však žiaľ oba veľmi okrajovo venujú dojčeniu a technikám dojčenia. Oni vedia iba veľmi malu a nedostatočnú teóriu v tejto veci. Vedia ako by to malo fungovať ale nijako do hĺbky nejdú. Zaoberajú sa inými vecami.
Laktacne poradkyne riešia iba dojčenie. Preto skôr verím im, čo sa týka dojčenia.
Nie sú to moderne trendy. Je to rokmi overená prax. Je na tebe ako sa s tým vysporiadas a či to prijmes.
Počúvaj seba a svoje dieťa. Neboj sa, nebude sa uspavat na fitlopte do 10 rokov. A príde aj čas keď prespí celu noc

redlola
5. máj 2017

@sonyyka prsník sa ti vôbec nemusí zväčšovať ako znak toho že sa naplnil mliekom...
aj váženie pred-po je už davno prekonané.
Sú baby, ktoré neodsaju nič a dojcia úplne najviac a veľa. Takze ani to nie je ukazovateľ. Ukazovateľom je dlhodobé priberanie, prospievanie a aktuálna spokojnosť dieťaťa.
Ja nie som lp, ale odporúčam ti kontaktovať nejakú, aby sa reálne pozrela na pitie. A nie tu riešiť dojčenie cez web. Tu ti dá každý iba nejaké univerzálne rady, ale nič cielene.

nakupiky
5. máj 2017

@matilda72
@katrin21
ahojte, ja som malého musela prikrmovať cca po 6 týždňoch trápenia, napokon som dojčila do takmer 15. mesiaca, hoci posledné 4 mesiace už len v noci. Išla som na to štýlom najprv prsník - prestriedať a potom fľaška, v noci stačil prsník. Počas spánku bolo mlieka ako tak dosť. Až potom spätne som si uvedomila, že som sa stále príliš naháňala - prechádzky, do mesta, nakúpiť, proste som neobsedela a samozrejme sa mlieko nemalo kedy vytvoriť 🙂 vyskúšala som všetko možné, no dnes rozumiem, že keby som sa k tomu postavila slobodnejšie (večne dumať nad tým, či mlieka je dosť tomu nepridávalo), a fakt bola v kľude, vyložené nohy a pohoda, verím, že by mliečka bolo dosť. Chcem vás obe povzbudiť, trošku sa uvoľnite, bezproblémové dojčenie je snom mnohých mamičiek a zďaleka nie vždy sa to dá. Skúste trochu zvoľniť, veľa piť, rascová polievka (zapražená, mne to veľmi pomáhalo), nebojte sa prikrmovania a nemerajte, nevážte a nevzdávajte sa, ale nie za každú cenu

sonyyka
5. máj 2017

@redlola vsetko riesim s LP. Robim vsetko dobre, podporuje ma. Malicka sa prisava krasne. No mliecko nie a nie. Mala zacne papkat... lavy cca 15 glgov, pravy 20 glgov a caka a caka.. ja stlacam prsnik a nic. Za cca 10min zas pocitim mravceky na bradavke a mliecko ide, no tak 5 glgov a zas cakame... az kym malicka nezacne moc plakat uz od vycerpania. ☹

dahra
5. máj 2017

@redlola - fíha, zasa som sa niečo nové dozvedela a to mam 3 deti oddojčené. Vždy som sa čudovala, že si nedokážem odsať poriadne mlieko, ledva 20ml a to som musela ručne, dlhooo, akákoľvek odsávačka nula bodov. Sestre a sesterke to šlo ako po masle, pomaly aj pol litra 🙂 Ale mlieka som mala veľa, aj keď som odvážila, tak som videla, že sa veľa napili. Žiaden problém, len to, že sem-tam odísť mi kvôli odsávaniu robilo problém.

kubobubo
5. máj 2017

Mam oddojcene 2 deti. Na dceru nefungoval ziaden z tych trikov, na syna hadam vsetky. Dceru som dlho vazila pred a po dojceni. Pomohlo mi to rozbehnut dojcenie pred 6 rokmi. Vtedy mamila nastastie nebola az tak v mode. Prve 3 mesiace vytiahla zakazdym 100 ml a potom mala strajk a vytiahla omnoho menej. Prestala som s vazenim. Dojcena bola nakoniec 2 roky pokial som nebola tehotna. Bola maly drobec a jedenie/dojcenie ju vyslovene nebavilo. Otravovalo ju od objavovania sveta. Nosenie aj tulenie jej vadilo. Teraz v 6 rokoch sa konecne necha pritulit. Zato syn je mala pijavica. Dojcenie sme ukoncili nedavno, kusok pred 3tymi narodeninami. Nasackovany v posteli. Ked mal 6 mesiacov, vzdala som presuvanie hore-dole do postielky kazdu hodinu v noci. Je pritulny, aj teraz chce kontakt koza na kozu. Vyzlecie moje brucho aj svoje a chce sa tak pritulit. Zaspava zaveseny na moju holu ruku. Dcera uplny opak. Zalezi fakt od dietata.

xstelinka
5. máj 2017

@matilda72 Necitala som co pisali ine zienky a osobnu skusenost ako ty nemam(zdravotne problemy,spanie s dietatom,nosenie...), ale ked som mala krizu, dala som si vzdy senovku grecku a benedikt lekarsky(podla davkovania na krabicke,nie viac). Mliecka som potom mala opat viac a bolo zase dobre. Brala som to vzdy max. tyzden, ked sa mi zvysila produkcia, vysadila som tabletky.

dankabodvanka
5. máj 2017

@sam2 Počkaj kúsok, ešte koja...až potom sa spustí vojna 😝😝

katrin21
5. máj 2017

@nakupiky ale u mna nebol problem, ze som mlieko nemala..ja som napr. bola po sekcii, predcasne, dieta v inkubatore a aj tak do 24h naliate prsia ako hrce.. uz par dni po porode som nosila pre nu celu flasku kolostra... sestricky chvalili, ze to mamicky nemaju este vacsinou.... ( skoda, ze sa tam hned nemrazilo, mylne ma informovali, ze co sa nespotrebuje, to sa jej uchova,ale nebola to pravda a to ma dodnes hneva, lebo mlieka kopec a kam slo?? ona pila prve dni tak 6 ml...) . Aj potom bolo mlieka habadej, nieco som doma aj namrazila...
Takze keby ona tahala, ja som mala mlieka dost, lebo este aj 2t po tom ,co som ju uz ani neprikladala ( asi ked mala mozno 4,5 mesiaca) som stale mala mlieko, ked som si stlacila bradavku....
len proste uz odsat to neslo. Keby sala a tahala ako ma, ona by to mlieko vytiahla inak , ako odsavacka a tym padom by sa aj stale viac a viac tvorilo .Lenze dieta sat nedonutis.. strapili sme sa 3,5 mesiaca takto a stacilo,, potom mesiac uz len tak kolko vytiahla a uz som neodstavala proste... a potom uz ani to, lebo uz mi to prislo zbytocne.. dudlala to ako dudel len.. mozno par hltov si dala . nic viac...

katrin21
5. máj 2017

zaspavanie na fitlopte , ani spanie s dietatom ako standard by som nechcela.... ano, niekedy nad ranom skonci pri nas, ked si to vyzaduje, ale nie je na to naucena, ani by som to nechcela...Ani mat dieta cely den nonstop na sebe.... Potom to skonci ako tu jedna, co ma dieta v mojom veku u nas.. ona ani cez den nic nespravi, lebo si ho naucila, ze ked spi, je pri nom. tak ked 2h cez den spi, ona musi lezat vedla neho, inak je hned hore.. No dakujem pekne.. mna by slak trafil ... ale zas , ono je jedno, co by som ja... dolezite je, co vyhovuje danej mamicke... To co ja vnimam ako problem, pre nu problem byt nemusi a o tom to je.....
Ja sa proste rada v noci vyspim bez toho, aby ma niekto stale kopal, alebo aby som sa aj bala otocit pri malom babatku, alebo ze muz prehodi ruku a capne ho... v spanku... SOm rada, ze je to len obcas, ked je placlivejsia, idu zuby a pod. a aj hodinu si sada a lahne, co as nevie ulozit , tak to ju medzi seba dame..... to je jasne....nebudem hodinu stat pri postielke.... aj ked ju mam pol metra od postele....
A uspavanie na fitlopte je rovnaky zlozvyk, ako uspavanie na rukach.... dieta si mojkam cez den kolko treba, kontakt mame, hladkam ju, bozkavam cely den, niekedy az moc. :D.. ale uspavanie na rukach som zazila pri prvej a odvtedy som si povedala, ze nikdy viac.. Teraz ak , tak par minut jej staci, mozno 3 -5 minut, opat len niekedy, ked je nejaka nesvoja .. a nie je to velke hojdanie, skor naopak, snazim sa co najmenej a len posediacky, vlasne ju len tak priviniem a ona mi lezi na ruke a jemnucko sa hojdam trupom hore dole, ale malicko.... ale keby to mal byt standard, tak dovi dopo.. to dieta nema večne len 3 kila...

TAkze si treba zvazit, co pre ktoru maminu je vyhovujuce a co nie a potom su aj rady vsetkych nas ostatnych zbytocne.... a ci nieco pomaha, to si treba vyskusat sama na sebe, kazdy clovek podla mna reaguje inak ...aj kazde telo, mysel...

saimaa
6. máj 2017

mozem tiez potvrdit, ze to, kolko sa odsaje odsavackou, nie je znakom toho, ci je dost mlieka..a uz vôbec nie tvrde a zvacsené prsia....ešte mozno tak v prvých tyzdnoch, ale neskor uz su normále, makké...

saimaa
6. máj 2017

@katrin21 presne tak!!! kezdemu iné vyhovuje a pre kazdeho je iné standart...
ja tiez hovorim, ze uspavNIE NA FITLOPTE JE NA MNA PRíLIS 🙂 na druhej strane mi spanie s dietatom nevadí, ani dojcenie roč.dietata, a niekomu to vadí už..

martinoocka
6. máj 2017

Ja zo svojej skúsenosti môžem povedať že nieje laktačná ako laktačná....tie čo si spravil ia kurz a tvária sa že všetko vedia mi radili 3 a nič nepomohlo,stále to isté dokola opakovali ako cez kopirák.pomohla mi až pôrodná asistentka ktorej som chodila aj na predporodnu prípravu, až tá ma naučila ako sa si mám malú správne priložiť. tie predtym si nevšimli že v tom je problem...A pomohol aj čas, prvých 6 mesiacov bolo trápenie,ale mne to stálo za to a som rada že som to vydržala....

katkakovac
6. máj 2017

Mne pomohol himalajsky caj na kojenie. Mlieko zo man tieklo na vsetky strany. Moze byt aj priblem v zlom prisani sa dietata. U mna to napr na lavom prsniku moc neslo, mam tam taku cudnu bradavku. Pomohla zmena polohy na kojenie. Kojila som polohu ragbyova lopta (nozicky pod pazuchou, smeruju dozadu k chrbatu). Ale nesilila by som to. Niekedy je to kojenie take stresujuce, mamicky robia cokolvek len aby dieta kojili a pritom zabudaju, ze dieta chce spokojnu maminu. Ja som prveho syna zacala kojit az 5. den. Bol sam v inej nemocnici. Vzdy spal vo svojej izbicke a vo vlastnej postielke, nosila som iba ked mal koliky. Presli sme si z krpcom vselijakymi fazami, obcas som to chcela vzdat. Ak by to neslo, ja by som sa netrapila. Dieta tu nervozitu vyciti a zbytocne sa stresujete obaja. Jednu laktacnu poradkynu som zazila a nepovazujem jej pristup za profesionalny. A pocula som kde co. Samozrejme cest vynimkam. Riadila by som sa vlastnou intuiciou a pocuvala svoje dieta. Ono ti tym placom mozno chce povedat uplne nieco ine.

martinoocka
6. máj 2017

A tiež moje zistenia - to že dieťa plače neznamená že je to od hladu ....ak dobre prospieva....a že sú prsia ako vechtiky neznamená že si z nich dieťa nevypije....

lienka_1
6. máj 2017

Ja som vyskusala asi vsetko, co dnesne laktacne poradkyne radia. Nebola som ochotna brat jedine lieky ako costi ci domperidon. A skusala som intenzivne 4 mesiace. Uplna agonia. Zial, mliecka sa viac netvorilo. Az sa mala sama rozhodla a prsnik zacala odmietat. Zrazu sa velmi vela problemov vyriesilo. Ano, bolo mi luto tych chvil s malou, ale jej zdravie a napredovanie boli dolezitejsie.