Upchatý mliekovod. Vďaka za rady

vierkaaaa
9. feb 2008

od rána mám ľavý prsník dosť tvrdý, ale nie celý iba zospodu, neviem si to vysvetliť zdá sa mi, že mám upchatý mliekovod, dojčím 4 mesiace, pri dojčení nemám žiadne problémy ....
napíšte mi prosím či sa to dá rozmasírovať, alebo to treba nahrievať... ☹ vďaka za rady

alysea
9. feb 2008

vierkaaaa neviem čo ti zaberie, ale každopádne treba prsník vyprázdniť, aby sa ti nezapálil, ja som mala zúženú mliečnu žľazu, takže každodenný boj, niekedy pomohla teplá voda, inokedy masáž, odstriekanie, treba všetko poskúšať.

lilyk
9. feb 2008

vieri skus sa nahnut dopredu a vytriast si prsia, ja ked som mala tvrdy prsnik tak maly nebol schopny tahat, neslo mu a tiez sa mi zdalo ze netece ale prso som mala plne a tvrde, este som si aj nahrievala prso s teplym uterakom 😉 a ked som sa nahla do maleho postielky tak mi az zacalo tiect 😉

vierkaaaa
autor
9. feb 2008

z prsníka mi tečie mlieko, na vrchu je prsník mäkký a zospodu je stále tvrdý, celý deň s ním narábam už z toho začínam mať nerv. 🙄 aj malá je zlatá tá tahá ako keby mi chcela pomôcť 🙂

helka1
9. feb 2008

vierka, ked ti tecie mlieko, skus si ho odstriekat a az potom priloz malu, aby tahala z vnutra prsnika. Ja som mala paru razy upchaty mliekovod a viem co su to za nervy 😠

alysea
9. feb 2008

vierkaaaa musíš si to odstriekať, malá zrejme nevytiahne z tej upachtej a ty vieš kde ťa bolí, tak pomasíruj, odstriekaj a takto dookola až kým sa ti neuľaví, je to bolestivé ale pomože.

helka1
9. feb 2008

to preto, aby ti netahala len predne mlieko ale aj to zadne, kde pradepodobne ten upchaty mliekovod je. Inac mne poradkyna v dojceni poradila, aby som malych prekladala tak, aby to postihnute miesto (stvrdnute miesto) masirovali bradou 😉

lyly
9. feb 2008

aj ja som to mala. auuuu ...skus si to nahrievat lampou, popr, teple uteraky, odsavat a dat potom roztahat malej. a este co mi lekar poradil tak menej pit, aby sa ten prsnik tak nenalieval. a ked budes mat nad 38 teplotu, treba ATB, do 38 znizit paralenom

helka1
9. feb 2008

lyly, antibiotika su, az ked uz je zapal prsnika 😒

lyly
9. feb 2008

helka, podla mna ak by mala nad 38 teplotu, tak to uz zapal prsnika moze byt, ci nie? mne to takto vysvetloval gyndak

vierkaaaa
autor
9. feb 2008

s mojím poprsím stále rovnako prišla som sa mrknúť na vaše rady, skúšam to dookola dúfam, že to pomôže 😠

alififi
9. feb 2008

vierka mne pomohol tvaroh ( do plienky a prilozit na 30 min )
potom slivkovy lekvar ( potret )
slivovica ( potret )
na plienku biele vino - do mraznicky a potom prilozit ( ne na bradavku )
menej pit
masirovat
lecitin
pred kojenim tepla voda po kojeni studena voda ( zabal )
kojit + odsavat

potom sa to spusti

helka1
9. feb 2008

mne ked uz som mala fakt zapal prsnika pomohol octanovy obklad, do papierovej plienky naliat ocot, prilozit na prsnik a na to starsiu podprdu 😉 , ale to uz bolo sucast liecby zapalu prsnika ...Snad ti nase rady pomozu 🙂

vierkaaaa
autor
9. feb 2008

ale si vytrpíme 😖 ...

helka1
9. feb 2008

Vieri poslem ti IP

vierkaaaa
autor
9. feb 2008

helka1 ok

lubii
9. feb 2008

Ahoj Vierka, ja som si to natierala ricínovým olejom, potom treba priložoť igelit nechať na noc - potom nech to bábo vyťahá, alebo odsávačka.

ivanna
9. feb 2008

ahoj Vierka,

tiez som mala viac krat zatvrdnuty prsnik a 2x aj zapal, takze viem o tom svoje.... no ale mne na tvrdy prsnik pomahala masaz pod prudom teplej vody v sprche aj 20 minut a potom som dala malej papat a ona to pekne vytiahla. ale tiez ten tvarohovy obklad je dobry a pocula som, ze aj prilozenie kapustneho listu pomaha, ten pred prilozenim treba trochu povalkat valcekom na cesto aby sa z neho uvolnila stava. drzim palce 🙂

biba12
10. feb 2008

Ja ked som mala na zaciatku kojenia podobny problem, pomohla mi lampa/infraziaric/. NAhrievala som kazde 2 hodiny a potom masirovala a odstriekavala. primar v porodnici mi povedal, ze pomoze aj kapustovy list. Kamoska to skusila v nevedela si to vynachvalit. Tak nech ti to cim skor prejde 🙂

vierkaaaa
autor
10. feb 2008

tak vám všetkým ďakujem "akcia prsník" 🙂 ukončená , využila som vaše rady po celodennom masírovaní, odsávaní a nahrievaní sa to podarilo prsník sa vyprázdnil celý a už funguje ako hodinky, poviem vám, včera mi nebolo všetko jedno je to dosť nepríjemná záležitosť ešte raz vďaka 😀

jajka78
30. nov 2008

baby poradte, viem ze je to tu rozpisane-rozne recepty ale... Skusam horucu vodu, obklady, masirovanie, odsavanie... Mam od vcera smerom od podpazusia k bradavke stvrdnute a nemizne vobec. Teplotu nemam ani zacervenale, davam si paralen aj calc.mast pre istotu. Uz som mala take zatvrdlinky a vzdy sa rychlo vyparili ale tato sa drzi. Mam strach aby nepresla do zapalu. Idem vyskusat este tvaroh.Myslite, ze este nie je neskoro? Aj maleho prikladam, chuda, snazi sa, ale zda sa mi akokeby tam bolo aj menej mliecka. Mam uz nervy. Predtym bol plnsi a teraz akokeby v nom nic nebolo ☹ je mozne zeby sa mi vytratilo? tie ktore to poznate... vdaka

annag
30. nov 2008

jajka, musíš začať čo najviac dojčiť futbalovou - bočnou polohou, brada bábetka musí smerovať k postihnutému miestu. Posaď sa, oblož sa pohodlne vankúšmi, pred seba si daj tiež vankúše tak, aby bol malý v úrovni Tvojich pŕs. Neviem, o ktorý prsník sa jedná, takže príklad, že je to pravý: Malého si polož na vankúš akoby si išla dojčiť z ľavého prsníka, ale malého si posuň viac vpravo, až pod pravú pazuchu a prilož ho na pravý prsník.

Mliečko tam je, len nemôže ísť ľahko von, lebo prsník sa dlhodobo zle vyprázdňoval. Ak malý bude piť z tejto polohy, pôjde mu to oveľa lepšie. Pred dojčením vypi teplý nápoj a daj si na postihnutý prsník teplý obklad a trošku po pomasíruj. Po dojčení prsník ešte odsaj a potom si naň daj studený obklad - napr. ten tvaroh, octan, vínny .... A dojči čo najviac v tejto polohe.

Na prevenciu zápalu vždy striedaj polohy pri dojčení - raz klasickú, ďalší krát futbalovú aspoň do 6 mesiacov bábetka. Neboj sa, prsník znovu dobre rozkojíš.
🙂

jajka78
30. nov 2008

uz od vcera davam futbal.loptu. Ano, je to pravy prsnik. a je teda teraz v tom prsniku menej mliecka? sa mi zda ze maly sa jeduje a vobec sa poriadne nenaje.V lavom mam menej mlieka, mam strach aby bol napapany. A v tej polohe futbal.lopty ani nie je spokojny, ale co uz.

saska.t
30. nov 2008

Tak tento problem som mala neustale, pomahalo mi teplaa sprcha rozmasirovat a za 1-2 dni to bolo ok a samozrejme vela prikladat aby to maly pretiahol. Jeduje sa preto, ze to ide tazko. Pomohla by ti aj odsavacka... Niekedy som davala dve krmenia po sebe to iste prso a druhe som si odsala aby sa neprestalo tvorit mliecko. Davaj si pozor na tesne podprsenky alebo spanie na bruchu alebo moc na boku, to tiez upchava mliekovody a vydrz!!!

annag
30. nov 2008

jajka, zápal prsníka je dôsledok nesprávneho vyprázdňovania prsníka. Ak sa prsník, resp. jeho časť zle vyprázdňuje, mliečko sa zahustí, vznikne opuch okolitého tkaniva a mliečko ide ťažko von. Preto sa Ti zdá, že je v ňom menej mliečka. Čím skôr sa toto mliečko dostane z prsníka von, tým skôr sa v ňom začne opäť tvoriť nové mliečko, ktoré začne ľahko tiecť. Ak ho odtiaľ nedostaneš, tak sa postupne vstrebe, ale zároveň sa v ňom môže zastaviť laktácia. Preto sa musí čím skôr uvoľniť. Super, že si začala dojčiť vo futbalovej polohe, o 2-3 dni bude všetko OK. Paralen je len na úľavu od Tvojej bolesti, on zápal nelieči, ak nemáš veľkú bolesť či teplotu, nemusíš ho užívať. Takisto masť na bradavky je zbytočná.

Ak malý nie je vo futbalovej polohe spokojný, tak cíti pravdepodobne nepohodlie. Nemusíš ho držať striktne podľa obrázku, polohy z učebníc a príručiek o dojčení sú ukážkové tak, aby boli zrozumiteľné pre každú mamičku. Pri dojčení musíš mať pohodlnú polohu Ty aj malý, tak si ich skús upraviť podľa Vašich potrieb - najmä tým, že si ho pohodlne položíš na vankúše, aby si ho nedržala, iba pridržiavala. Bábetká túto polohu zbožňujú ak sú správne priložené.

Ak sa Ti zdá, že je hladný, tak mu dávaj pár dní z obidvoch prsníkov a častejšie ho dojči, najmä z tohto postihnutého. Mastitídu nevyliečiš hneď a zaraz, musíš byť trpezlivá, hlavne sa nestresuj, ešte si to začala riešiť skoro a preto bude o pár dní určite po probléme.

jajka78
1. dec 2008

Takze som zacala pouzivat futbal.loptu na oba prsniky. Pravy sa mi upravuje ale zacal mi lavy prsnik vo vrchnej casti smerom akokeby od klucnej kosti po bradavku tvrdnut a pobolievat. Ja uz neviem, mozno ma maly v puse dajaku infekciu a antibiotika by zabrali. Davam pozor na spanie a podrsenky, odsavam po kojeni oba prsniky, umyvam ich. Odsavacku mam, ale rucne sa mi zda lepsie odsavanie, pouzivam oboje...

annag
1. dec 2008

jajka, je to len v zlom vyprázdňovaní prsníka, bábetko najmenej ťahá z miest, kam mu smerujú kútiky, takže ak teraz štrajkuje ľavý, skús ho dojčiť v hocijakej polohe, pri ktorej mu bude horná pera smerovať k postihnutému miestu - jeho čelo bude smerovať k Tvojej kľúčnej kosti. Podprsenka Ťa nesmie tlačiť, teraz by bolo ideálne aby si nosila oveľa väčšiu než máš prsia. Prsníky netreba zakaždým umývať, stačí raz denne, lebo sa zbytočne vysušujú a nie sú odolné slinám a tlaku pusinky. ATB nie sú potrebné, tu ide len o zástavu mliečka - sterilnú mastitídu.
Má malý v pusinke biely povlak - soor? Máš bradavky či dvorce boľavé?

jajka78
1. dec 2008

ma biely jazycek, bradavky mam trosku bolave ale len kym sa prisaje, potom nie, ale dost vymysla a natahuje pri kojeni. Dvorce nemam vobec bolave.

jajka78
2. dec 2008

som ako na gumicke - lavy prsnik presiel a znova pravy na tom istom mieste ako lavy. nemoze mat teda maly dajaku infekciu? aj v noci zle spinkava, brusko ho pobolieva. vzdy mam srach ze mi to prejde do zapalu ☹

annag
2. dec 2008

jajka, Infekčná mastitída sa stane vtedy, ak máš Ty sama napr. ranky na bradavke, lebo každá rana je vstupnou bránou pre infekcie, najčastejšie ju spôsobuje zlatý stafylokok. Toto je však už len komplikácia sterilnej mastitídy - teda toho, čo máš teraz Ty. A Sterilnú mastitídu vyliečiš len správnym vyprázdnením celého prsníka - musíš pravidelne striedať polohy - raz jednu, raz druhú, rozmasírovať prsník a odsávať - skrátka - vyprázdniť ho.

Pokiaľ by mal malý v pusinke soor, tak ten spôsobuje mykóza - pleseň - kvasinky Candida albicanis, na bradavkách a dvorcoch sa prejavuje ako šupinatá, červená koža a pálivá, svrbiaca bolesť. Ani tá však nie je príčinou zlého vyprázdňovania prsníkov.

Ak malý zlé spinká, tak ho trápi bruško - plynnatosť - kolika - reflux. Môže mať aj infekciu, boľvé ušká, plný noštek - čokoľvek. Ak nesprávne saje, tak prsníky môže zle vyprázdňovať, preto treba skontrolovať techniku sania. Ako často dojčíš a ako dlho pije kým sa nehnevá?

jajka78
2. dec 2008

anka, dojcim kazde 2-3 hodiny, k veceru mozno castejsie. spinkat chodi okolo 8, to tiez na viac etap, lebo zaspi na ciciku a prelozim ho do postielky a on sa prebere. no a cez noc okolo 1, potom asi o 3,30 ato uz ho boli brusko a prdkava, kakava. je to kazdu noc to iste. prelozime ho do postele, zacvicime brusko a potom zvykne spat este asi 2 hodinky.v postielke nechce uz dalej spat.
cez den zvykne papat tak 5-10 minut potom zacne vymyslat, vrti sa, skeri sa uz mi natahuje bradavku, tak ho potom radsej odtiahnem.
bradavky mam cervene, ziadne supinky. vecer si davam bepanthen na ne.