Užívali ste Rocaltrol počas dojčenia? Ako ho znášalo vaše dieťa?

zuzana76
29. apr 2009

V minulosti som uzivala liek Tachystin, kvapky, aj pocas prveho tehotenstva aj pocas dojcenia, teraz sa vsak prestal vyrabat a endokrinolog mi nasadil novy liek Rocaltrol, povedala som mu, ze este dojcim, povedal, mi zemozem ho uzivat aj pocas dojcenia, no v pribalovej informacii som si precitala, ze moze prist k hyperkalcemii aj u dietata, kedze liek sa vstrebava do mlieka. Chcela by som sa spytat, ci niektora ste uzivali podobny liek aj v tehotenstve a pocas dojcenia a ako ho znasali vase deti a ci sa vyzadovali aj kontrolne krvne testy u dietata na hladinu vapnika v krvi dietata. V pribalovom letaku sa pise ,ze je to ziaduce.

"Môže sa Rocaltrol užívať počas tehotenstva alebo dojčenia?
Pred začiatkom liečby ste povinná oznámiť svojmu lekárovi, že ste tehotná, že si myslíte, že ste tehotná alebo, že plánujete otehotnieť. Ošetrujúci lekár potom rozhodne o tom, či budete môcť užívať Rocaltrol.

Počas dojčenia nesmiete užívať Rocaltrol, pokiaľ ste sa neporadili s lekárom a pokiaľ vám neodporučí, že je to vhodné. Ak užívate Rocaltrol počas dojčenia, lekár odoberie vzorky krvi vám a vášmu dieťaťu na kontrolu nežiaducich účinkov."

"6 Gravidita a laktácia
V štúdiách na králikoch spôsobili subletálne dávky vitamínu D supravalvulárnu aortickú stenózu u plodov. Neexistuje dôkaz, že vitamín D je teratogénny u ľudí, dokonca ani vo vysokých dávkach. Kalcitriol sa má používať v gravidite len ak prínos vyváži potenciálne riziko pre plod. Predpokladá sa, že exogénny kalcitriol prechádza do materského mlieka. Vzhľadom na možnosť, že sa u matky vyvinie hyperkalcémia a u dojčeného dieťaťa vzniknú nežiaduce účinky, ženy môžu dojčiť počas liečby kalcitriolom, len ak sa kontroluje sérové kalcium u matky i dieťaťa (pozri časť 4.2 Dávkovanie a spôsob podávania).
"

dakujem za odpoved, dufam,ze sa niekto taky najde a poradi mi.

zuzana76
autor
29. apr 2009

nikto taky sa tu nenajde? ☹

zuz11
29. apr 2009

ja by som si asi nasla dalsieho odbornika a prekonzultovala to este s minimalne jednym Dr. na ktoreho by som mala neake referencie, lebo co sa tu nakvaka no neviem ci by sm takuto zavaznu vec konzultovala iba tu 😉 🤐

zuzana76
autor
29. apr 2009

zuz, ved jasne, to aj chcem urobit, musim skocit aj za pediatrickou, ze co ona na to vravi a dalsi endokrinolog 😒