Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

cikyta
4. máj 2009

Pekný den.
Prosím vás.Sme doma 3 dni z pôrodnice. Mám 10 dnové bábo a v nemocke spapalo tak 60-100ml mliečka.Stále kojím.V nemocke spala cca 3 hod.a niekedy aj dlhšie.
Teraz stále plače doma,chce len prsník a to ich mám už ako vechte.V nemocnici som si odsavala,tu doma už nemám pomaly čo.Dieťatko sa prichytí,pár krát zacmulká a spí na prsníku.Ked ho odpojím a položím do postielky,za 10 minut strašne plače.2 noci som nespala a bojím sa,že dalšiu nezvládnem.Toto sa opakuje aj cez den,tak nieje šanca ani spať... 😢 Mám slabe mlieko?
Cumel nepomáha.Nechce ho.V nemocnici ho chcela.
Čo mám robiť????????????? 🙄

borkax
4. máj 2009

ahoj annag, pozries sa?
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
velka vdaka

eviska83
4. máj 2009

ahoj pezincanka,
Dakujem ,ano su to ine starosti ako s jednym babetkom ale aj dvojnasobne radosti 🙂
Adamko uzdicku prestrihnutu nema pretoze tu(sev irsko) to v tomto veku nerobia.Robilo sa to pred 20rokmi 😲 .Ale na dalsi tyzden idem k dr.tak skusim na nu zatlacit ci by mu to niekto nemohol prestrihnut.
Suplementor mam origos a ano pouzivam ho tak ako si napisala.
Ja nemam pocit ze mam malo mlieka cez den ale len vecer.A vecer sa Adamko prisaje po kratkom piti je nepokojny ,odstrkava sa od prsnika .Oni celkovo piju velmi kratko (max.10min.)Kojim ich vacsinou spolu a po 10min.piti uz nechcu ale niekedy si zasa pytaju po hodinke,tak kojime znova.
My kupeme ranno,to mam manzela doma.
Ja viem ze ked dieta pije z flase ze to nieje znak hladu ale oni sa potom ako ich dokrmim ukludnia a neplacu.tak ptero si myslim ze mali hlad.neviem 😲
Striedanie stran som pohopila.Ozaj ak chcem mat viac mlieka mam teda odsavat pred alebo po kojeni?
Dakujem

bimbia
4. máj 2009

ahojte.
smiem sa spytat kde je annag? neviete nahodou?

pezincanka
4. máj 2009

Bimbia, Annag sa stehuje, ale neviem presne odkial a kam. Nejaky, presne neurceny cas sem nebude stihat chodit a mna poprosila, aby som ju aspon cisatocne zastupila. Ak mas nieco na nu, napis jej IP, ak chces poradit, skus napisat sem, ak viem, odpoviem 🙂

pezincanka
4. máj 2009

Eviska, ak mas pocit, ze deti maju trochu problemy sa prisat, lebo mas silny vzpudzovaci reflex, tak je vyhodnejsie odstriekat ci odsat pred dojcenim. Ulahci im to prisatie.

pezincanka
4. máj 2009

Cikyta, nejako to skusime. Ako velke je tvoje babetko? Cumlik detickam minimalne do 1 mesiaca nepatri, lebo im to meze pokazit techniku prisavania sa pri dojceni, takze ho skus odlozit.
Ako vies, kolko vypila na davku? Vazila si ju?

Mas doma pomoc, alebo si sama s babom? Poterbujes pokoj a sustredit sa na dojcenie, a hlavne sa ukludnit najviac ako tolen ide. A ak je to mozne, kontaktuj laktacnu poradkynu, ktora ti vie skontrolovat polohu a prisatie dietata, ci je dobre prisate a tak vie dostat z prsa dostatok mlieka. A aj ta nauci poznat, ci babo pije, alebo len cucka. Niektore deti su narocnejsie na dojcenie, maju silny saci reflex a chcu byt prisate skoro stale.

Ak sa tvoje dieta neciti dobre v postielke, treba mu vyskusat nosenie v nejakom nosici-babysatke, babyvaku, manduce....

Mária Ondráčková - 0904-484 548 /8.00 – 12.00 hod/; ndrckv@yahoo.com; osobné poradenstvo v Martinskom rodinnom centre

Najplesie jej zavolaj hned, je zo zoznamu Mamily, zdruzenia laktacnych poradkyn, nasla som ju na internete. verim, ze ti pomoze. Ak nie, ozvi sa znova. Su riesenia aj ak sa skutocne potvrdi, ze mas mlieka malo (nemyslim teraz flasu).

Negrcka, nestikuta? Niektore deti, ktore mau reflux, tak maju palenia zahy a to si ulavuju dalsim pitim mlieka.

cikyta
4. máj 2009

Pezinčanka,dakujem.
Teraz váži moje bábätko 3200g. Boli sme v nemocnici dlhšie skrz žltačku a ležala na jiske,kde ma volali len kojiť tak cca do 4 hodín.Spapala tam vždy pekne.Vždy sme sa vážili,tak zato viem.Doma váhu nemám,ale vidím,že pije viac ako v nemocnici,lebo mi vyprázdnuje prsníky častejšie a už sa nestíhaju ani plniť na prasknutie a tak neodsávam.
Teraz mám 2 dni doma muža,ale už ide do práce a budem uplne sama.
Stikutka dosť často!
No uvidíme,čo ukážu dalšie dni a noci.Ešte raz-dík. ☹

pezincanka
4. máj 2009
pezincanka
4. máj 2009

Cikyta, pri hodnoteni dostatocnosti dojcenia je dolezite sledovat cikanie 6-8 plienok denne pocikanych a 3-4 stolice denne, zlte, prazenicovite,obvykle.

Mozes skusit aj rozne polohy pri dojceni, ak sa chce tak casto dojcit, urcite ti bude pohodlnejsie naucit sa dojcit poleziacky.

nany100
5. máj 2009

ahojte, vedeli by ste mi poradiť?...máme doma trojtýždňové bábo a občas večer máme problémy s papaním...cez deň jej to ako tak stačí, aspoň myslím, lebo sa napapá a spinká (ťahá cca 15-20min.), ale napr. včera večer sa prisávala s malými prestávkami od ôsmej do polnoci a strašne plačkala...tak som to potom vzdala a urobila jej mliečko do fľašky a vypila z neho 40ml...potom si ešte vypýtala prsník a konečne zaspala...máva koliky a keď je taká ubolená tak sa nevie normálne napapať...neviem, či mám dosť mlieka, pijem všetky možné čaje a nápoje na tvorbu a aj tie homeopatiká mám...je chyba, že mlieko neodsávam?...vypije koľko potrebuje a ja necítim, že by mi niečo ostalo v prsiach po dojčení...skúsila som odsávať odsávačkou aj ručne, ale vyšlo len zopár kvapiek...v pôrodnici mi povedali, že pokiaľ mám prsia priechodné a nie sú tvrdé a nebolia, tak odsávať nemám...poradíte mi?

sloto
5. máj 2009

ahoj annag a pezincanka. tak som tu znovu 🙂 teraz sa chcem pre zmenu opytat, co robit ked sa mi jeden prsnik nalieva viac ako ten druhy? konkretne pravy prsnik sa mi nalieva az k prasknutiu. musim si z neho najskor odsat a az potom prilozit malu k nemu, lebo je tvrdy ako skala. teraz akurat som - kym este mala spinka (mala by sa zobudit kazdu chvilku) odsala z neho 160 ml a to som ho odsala len tak do polky. co mam robit? na tomto prsniku ma aj hrozne boli bradavka - mam ju akoby suchu stale, s trhlinkami ☹ natieram si ju avent mastickou, tiez tou z dmky -kalciovku som neskusala, pretoze pri tej som mala v porodnici pocit, ze mi skor bradavku vysusovalo. ako sa toho zbavit? a hlavne ako zariadit aby sa prsia nepreplnovali? zabudla som napisat, ze kojim tak, ze jedno kojenie jeden prsnik, dalsie kojenie druhy prsnik.
inak mala sa uz vratila k povodnemu 3 hodinovemu cyklu - uz aj v noci sa opat budi, co som rada, lebo aspon nemusim v noci odsavat. horsie ze uz musim aj cez den ☹
bojim sa aby som nedostala do toho prsnika nejaky zabal. prosim baby poradte co robit?

gabii83
5. máj 2009

ahoj annag a pezincanka

zase sa blizi moja menstruacia a mala mi cely den placka a a na prsniku

vsetko tak ako minule teraz budem mat 2krat po porode
mliecko vyzera tak ze jej staci

takze u nas takato je situacia

sloto
5. máj 2009

dnes je tu akosik ticho 😒

mailinka
5. máj 2009

ahoj annag ,pezincanka a vsetky baby
.idem si po radu. po prve,mala mi uz niekolko dni strajkuje na prsniku,odtahuje sa prehina sa ako luk a je po jedeni.uz viac prsnik do ust nevezme.je pravda ze to mliecko jej ide zo zaciatku prudom,ale to jej islo vzdy,tak neviem preco teraz z toho robi taku vedu.mozno keby som par ml odsala by to bolo ine,ale toho mliecka nemam moc,len tak akurat a ked jej 20 odsajem tak ktovie kolko potom vypije.ona je strasny jedak,od 4 tyzdnov bojujeme s jedenim,pije strasne malo okolo 5-6 min.slabo pribera,ale zatial pribera(a to ju kojim aj 3x v noci-tie deticky vraj krasne priberaju,na nas to teeda neplati),doktorka z toho nerobi nejaku vedu,je aj celkom spokojna,neni nejaka placliva,takze hladna zrejme neni,asi jej to staci.intervaly v kojeni su teraz asi 2 hodinove,pred tym byvali 1,5 hodinove.problem je aj v tom ze sa mi trosku pokazila v prisavani,ale to uz nezmenim u nej,nedari sa mi.takze problemov kopec na jedno dieta.som z toho smutna,lebo kojit chcem,ale neviem ci teraz bojkotuje alebo co to ma znamenat,uz 2 dni papala pekne a zase vcera dnes strajkovala.
este sa chcem opytat ohladne konzistencie stolice,kym bola mae babatko mavala taku prazenickovu,potom to preslo do takej riedkej s hlienami a bielymi bodkami,obcas je zlta,ptom zelenozlta,ako kedy,ale dnes 2x kakala tak riedko,ze sa to vpilo do plienky,cize to bolo take viac vodnate,je to normalne?ma 14 tyzdnov

bimbia
6. máj 2009

ahoj annag a pezincanka

aj ja si idem po radu. mam o tyzden polrocne dievcatko. s annag sme v ip spojeni koli bojkotu s kojenim ale teraz sa neozvyva tak skusim tu. neviem ci mam dost mliecka pre malu. ako to zistim? idu nam zuby a je neskutocna a v noci spanie strasne. tri dni nespim a ked mala nahodou spinka ja sa neviem ulozit. tak neviem ci je to aj od hladu alebo nie. na obed davam prikrm a cajik a inak zatial kojim. tak kazde tri hod. niekedy dve. v noci sa mi mala zobudi a hned sebou trepe ako uz ju neviem na posteli utisim musim ju vziat na ruky a tak uspat. ale ona si to vyzdaduje potom pokazde. a niekedy je to aj viackrat za noc. vies mi poradit?

mailinka
6. máj 2009

ahoj bimbia-mozem sa ta opytat co ti annag poradila na ten bojkot kojenia,je mozne ze aj my to teraz prezivame,mala mi strarne strajkuje na prsniku,velakrat potiahne par krat prehne sa akoluk a viac prsnik do ust nevezme.predvcerom sme takto bojovali od 9:00 az do 15:00 kedy sa konecne poriadne najedla. ale my mame len 14 tyzdnov. ☹

jasminka
6. máj 2009

ahojte, hrozne ma boli lavy prsnik...po kojeni zostal ale uplne makky, oproti druhemu...snad to nie je nic vazne, ale tu bolest citim stale, pri chodzi, ked dvihnem ruky, maleho..nemoze to byt zacinajuca mastitida? moze to suvisiet s tym, ze asi som dostala prvu menst. po porode?

bimbia
6. máj 2009

mailinka
tak toho bolo strasne vela co mi annag poradila lebo ja som zazila take tri bojkoty. hlavne je aby si vydrzala.
mala mi nejedla aj cely den a dobehla to v noci. alebo sme sa museli cez den uspat aby sa mala napapala. my sme mali aj reflux tak to bolo o to horsie. skus si to prve mliecko odsat ked ti strieka mozno jej to vadi. alebo skus menit polohy. aj moja mala bola tak ze som ju nemohla pri prsniku udrzat. ale ked nechce nenut lebo jej ho znechutis. treba stale skusat ponukat a ked bude hladna tak sa prisaje. inak to v spanku fungovalo 100%. pri jedeni jej skus stlacat prsnik kuk annag album. musim malu uspat ked chces este sa ma spytaj nieco alebo ked ma napadne tak napisem

mailinka
6. máj 2009

bimbia- uz som nad tym rozmyslala ze je to prve mliecko odsajem,hoci ho nemam moc,cize jej tu davku znizim o to odsate,ona je hrozny jedak,tak 5 min a dost.ale doteraz jej nevadilo ani to ze mliecko strieka,v pohode ho dokazala pit,neviem co jej zrazu sadlo na nos,vcera som skusila kojit po leziacky, tak to bolo asi lepsie,ale nejedla podla mna nejak vela,aspon jedla,no po leziaky zase neviem sltacat prsnik,dnes v noci papala celkom pekne,uvidime co bude cez den.najhorsie ze sa musi ucit na skusky a namiesto ucenia bojujem cely den s dietatom,len aby nieco zjedlo

tatiana75
6. máj 2009

ahojte,
nam sa po 2 tyzdnoch opat vratila zabka (soor). neviete nieco poradit? ☹
dakujem

bimbia
6. máj 2009

tatiana
daj jej cmulat praskovy cukor. vraj to velmi pomaha ze sa tym supe dole a aj v nemocnici to hovorili sestricky. len tolko.

annag
6. máj 2009

Ahojte mamičky, hlásim príchod 😉 , ospravedlňujem sa za výpadok, ale okrem sťahovania som nemala ani internet k dispozícii ..... budem sa snažiť čím skôr odpovedať na Vaše otázky zo včera a na dnešné. Pokiaľ treba na staršie, tak sa prosím ozvite. Mám aj veľa IP, tiež poprosím, ozvite sa, ak sú ešte aktuálne. pezincanka si poklad 😉 🙂

bika10
6. máj 2009

Jeeej, Annag, som rada, že si znova tu, super sa čítaš a s úplnou istotou vieš povzbudiť každú maminu, teším sa na Tvoje príspevky 🙂

katja78
6. máj 2009
katyl
6. máj 2009

katja, universal patent asi nie je 😉 treba skusat vsetko co ta napadne, nas Filipko reval uz pocas obliekania do kocika a v kociku pokracoval, ja som skusala toto:
otocit nabok, otocit na druhy bok, dat hracku, dat plysovu hracku co po natiahnuti hrala melodiu, potom mi zaberalo, ze na mobile mam MP3 prehravac a uz pocas obliekania do kocika som mu pustila nejaku muziku, hocico melodicke co som mala stiahnute, alebo som mu spievala mandarinku darinku pekne nahlas, aj pocas cesta dolu schodmi.....ludia si omne museli mysliet, ze som vadna 😀
ta hudba vela spravila a pomohla, zapocuval sa a hned bol kludny 😎

katja78
6. máj 2009

Katyl, to znie zaujímavo. No ale ma to aj desí, že musím vyskúšať všetko možné, aby som svojmu dieťaťu ulahodila. Asi to inak nejde. Staršia dcéra spávala v kočiari tak, že som ju tam dala totál "tuhú", ona keď zaspala na prsníku, tak ozaj zaspala. Potom som si mohla natiahnuť hodinky a presne po pol hodine bola hore. Mohla som kočíkovať o život, ona otvorila očká a koniec spánku. O hodinu už bola unavená, tak zasa papať a spať. Proste si zaspávanie spájala len s papaním, inak to nevedela, lebo som ju to inak nenaučila. Tak a to by som teraz nechcela.

annag
6. máj 2009

katja78, som rada, ak je maličkej lepšie. Takéto detičky sa potrebujú veľa mojkať, neviem, spomínali sme šatku na nosenie ? Bábetko sa cíti v šatke ako na prsíčku, nevyžaduje toľko cuckania, pomáha na zmiernenie refluxu a aj sa popri tom môžeš venovať staršej dcérke. Myslím, že maličkej by šatka pomohla. AK zaspáva hodinu a pol, tak už fakt mohla vyhladnúť - pokojne jej prsíčko daj v takej situácii. Patent na kočík neexistuje - určite najskôr treba začať s prechádzkami až neskôr môže kočík stáť, no ozaj len skúšať, čo na ňu bude platiť. Ale myslím, že všetko je len o tulkaní a mojkaní - teda ak niečo môže ešte pomôcť, tak šatka.

annag
6. máj 2009

tatiana - na soor ako prvá pomoc je dobrý Gencián - lebo má antimykotický účinok, ak je soor dlhodobý, pomáha vytrieť rozpustenou tabletou Nizoralu, alebo vytrieť Candibene spreyom

annag
6. máj 2009

jasminka - neviem, asi si si už poradila, ak Ťa prsník bolí, ide o zástavu mliečka, prsník treba dobre vyprázdniť - často z neho dojči, striedaj polohy - zaraď minimálne futbalovú polohu a prsník počas dojčenia stláčaj - aby si bábo mliečko vytiahlo. Pred dojčením si daj na prsník teplý obklad aby ľahšie tieklo.