Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

didi83
5. jún 2009

Ano, pila, ked som mala dost plne prsia - lebo som sa bala, ze uz mam menej mliecka, tak som si dala homeopatika na tvorbu mlieka a mala som ich dost naliate.. Inak ich mam take volnejsie, neodstrekujem, lebo ked som si dala homeopatika boli dost plne, mliecko vytekalo aj som mala tricka mokre.. Tak teraz nepapam ani tie homeopatika, ani caje pre dojciace matky.,..
Este som sa chcela spytat, mame asi rovnaky problemn ako kajuska, mala tento tyzden nevie zaspat.. zacina to tak o stvrtej - piatej, kedy sa napapa, potom horko-tazko zaspinka tak na pol hodku, hodku, no a potom sa znova napapa, a place a krici, udiera do prsnika, tak ju ponosim, pohojdam na rukach, dam do kocara, pohupem, dam jej cuckat prsnik a nakoniec po nejakych 3 hodinach zaspi... uspavam ju niekedy aj v obyvke - kde je PC- moze to byt problem? ze by ju rusilo to ziarenie? 🙂 Uspavam ju vascinou v zavinovacke na rukach - mam si radsej vyskusat vak alebo satku? je to lepsie- v com?

dm1
5. jún 2009

zdravim annag! V stredu sme boli na prevazeni a maly stale pribera tak je to OK. Uz sme mali 3830 gr. Teraz mame prist az za dva tyzdne tak som zvedava to uz by sme konecne mohli mat cez 4 kg... 😀

Chcela by som sa este opytat: ked kojim z jedneho prsnika a maly aktivne pije a ja stlacam a on napriek tomu uz po case /vzdy zhruba tych 20 min/ uz bradavku pusti a ja vidim ze mi este tecie mliecko, mam mu dat aj druhy prsnik alebo nie? Ved keby este chcel tak pije dalej z tohto ked tam mliecko este je nie? Robim to tak ze ked zachvilku znovu chce tak ponuknem ten isty aby ho dopil len neviem ci spravne. Maly sa nikdy nejeduje ze by mu uz netieklo tak by tam malo byt mliecko... Denne si este odsajem zhruba 200 ml tak by malo byt mliecka dost si myslim.

dm1
5. jún 2009

inak este sa chcem pochvalit ze maly sa krasne uz 4. den prisava - nemame problemy ako predtym max.do minutky je to OK, vacsinou na prvy sup. - len uz trosku memej spinka a aj pocet kojeni za den sa natiahol sam na 6-7 tak som rada.

nany100
5. jún 2009

ďakujem annag, robíš skvelú prácu pre nás, hlavne neskúsené mamičky...sestra mi zistila, že sa robí aj obklad z rozpustených tabliet Candibene a tým sa bradavky môžu potierať a nechať vyschnúť. Ďakujem ešte raz za radu a aj dodatočné vysvetlenie, verím, že niektoré problémy sa tu riešia dookola a ty ich opakovane trpezlivo vysvetľuješ.

zuzkaab
5. jún 2009

Ahoj Annag.Dostala som na Teba odporucanie od Evisky83.Vraj si "brutalne" dobra 🙂 .Chcela by som Ta poprosit o radu. Mam 15 tyzdnovu dceru,je plne kojena.Problem je v tom,ze v stredu vecer som zacala pocitovat bolesti v lavom prsniku.Prsnik je citlivy na dotyk,ani kojenie z neho nie je prijemne.Vcera ma uz bolel viac,nzvyse som pocitovala celkovu slabost a mala som aj zvysenu teplotu.Prsnik nie je zcervenany ani v nom nie su hrcky,lej je teplejsi ako druhy a citlivy na dotyk.Odporucali mi z neho nekojit,len odstriekavat a krmit z druheho zdraveho,tak to tak od vcera vecera robim.Len sa bojim ci pre malu budem mat dost mlieka.Dnes som sa objednala u lekara,ale volny termin ma az o pol piatej.Bojim sa,ze nebudem mat dost mlieka a budem musiet prejst na umele mlieko ☹ Dakujem za odpoved

nany100
5. jún 2009

annag, ešte poprosím o ten recept na mastičku do IP. ďakujem krásne

annag
5. jún 2009

zuzkaab - ihneď na prsíčko bábetko prilož a dojči odušu z neho.

- v prvom rade dôkladne skontroluj bradavku, či na nej nemáš maličký pľuzgieriek, bielu bodku. Ak áno, pľuzgierik opatrne sterilnou ihlou prepichni. Následne odsaj prsník ak sa bude dať, ak nie, prilož bábetko. Keďže necítičš hrču, nedá sa ešte hovoriť o mastitíde, Dojči v rôznych polohách - najmä opačnú ku klasickej - futbalovú zaraď. Snaž sa dojčiť najmä tak, aby brada dieťatka smerovala tam, kde je prsník najviac citlivý.

- daj si Ibalgin,( ibuprofen) 400mg x 6 hodín.

V žiadnom prípade nie je dobré z prsníka nedojčiť. Naopak, prsník treba vyprázdniť bábetkom - ak je tam mechanická prekážka - bodka, pľuzgierik, treba to vytlačiť, prepichnúť a následne veľa dojčiť. Pred dojčením či odsávaním si prsník nahrej - prejdi želhličkou bavlnenú plienku, alebo si daj infra lampu ak máš doma. Ľahni si do postele, bábetku strč prsíčko do pusinky a nech ťahá koľko sa dá z neho. Veľa oddychuj. Odsávaj len ak budeš vládať, nie dlho, len kým mliečko tečie ľahko - najprv odsaj a skoro na prázdny prsník prilož bábo.

Zmeraj si teplotu, pokiaľ bude teplota dlhšie než 24 hodín,treba antibiotiká - ale aj vtedy sa dojčiť môže.

Potom sa ozvi, ako sa Vám darí a potom aj budeme zisťovať, prečo k tomu došlo. Pozdravujem evisku a Ty k lekárovi choď, ale ATB si daj len ak bude teplota dlhšie než 24 hodín. Držím palce 🙂

zuzkaab
5. jún 2009

prsnik som si skontrolovala,pluzgierik tam nie je.Ak je v prsniku nejaka infekcia,nemoze to Simonke uskodit ak ju budem z neho kojit?

annag
5. jún 2009

zuzka nie, zapálené je okolité tkanivo, mliečko je stále rovnaké , určite dojčiť treba !

zuzkaab
5. jún 2009

ahoj Annag. prave sme sa vratili od lekara.Diagnostikoval mi miernu mastitidu a predpisal mi ATB. Volaju sa KEFLEX.Aktivna zlozka je cefalexin.Lekar ma 2x ubezpecil,ze ich mozem uzivat aj ked kojim.No na pribalovom letaku je zopar otazok,na ktore ked odpoviete ano,tak sa mate poradit s lekarom alebo lekarnikom. Tak teraz neviem ci ich mam brat alebo radsej nie.

kika22
5. jún 2009

Ahoj anna, chcela som sa poradiť malý má 4,5 mesiaca je plne kojení...v noci je hore každé 2-3 hodiny napije sa za 5 minút a zaspí. Rozmýšľala som mu dať v podvečer kašu lyžičkou, ktorá je určená od 4 mesiacov a pred spaním by som ešte nakojila...myslíš, že sa budí v noci pretože je hladný a je mu málo kojenie? Ďakujem

annag
5. jún 2009

zuzka - pri tých ATB dojčiť môžeš, toto nájdeš napísané na každom lieku, je to obľúbená alibistická formulka výrobcov, dokonca ju nájdeš i na vitamínoch ... ale ak nemáš teplotu, tak ATB zatiaľ neužívaj. Ak bude teplota a bude pretrvávať viac než 24 hodín tak začni ATB užívať. Inak Ti predpísal dobré ATB, ktoré sa pri infekčnej mastitíde predpisujú. Veľmi často sa takýto zápal vylieči bez ATB. Preto sa odporúča počkať 24 hodín, či teplota a príznaky neustúpia.

Lekári vedia podľa medzinárodných protokolov a databáz, aké lieky sa v skutočnosti môžu alebo nemôžu užívať. Cefalexín patrí medzi tie, čo sa môžu. Každé atb však okrem zlých baktérií ničia i dobré baktérie, preto sa môže stať, že Ty i bábo budete mať prechodne hnačku - lebo sa zničia dobré baktérie. Dojčením sa však všetko napraví

dm1
5. jún 2009

annag mozem kvapky do nosa a nejaky ten paralen? Zacinam byt nejako kaput ☹

annag
5. jún 2009

kika22 - je normálne, že sa malý budí v noci každé 2-3 hodiny na dojčenie. Toto nie je prejav toho, že by mu mliečko nestačilo. Materské mliečko pokrýva potreby každého bábetka určite celých 6 mesiacov. Dovtedy potrebujú orgány ešte dozrieť tak, aby boli pripravené na celoživotnú záťaž. Môže sa stať, že sa začne budiť aj oveľa častejšie a vôbec to nebude pre hlad - okolo polroka sa všetky deti častejšie budia. Je výborné, že mu nebrániš a do dojčenia nezasahuješ dokrmovaním, pretože práve tým by si narušila tú krásnu harmóniu medzi prsníkmi a potrebami bábetka. Niekedy sa stane, že po kaši je bábetku veľmi ťažko a budí sa ešte viac. A niekedy kaša zdanlivo zaberie - ale to je preto, že organizmus musí ťažkú kašu spracovávať a na nič iné nezvýši energia - veď aj dospelý po ťažkej večeri drieme a dlho spí. Zaťažujú sa predčasne obličky, pečeň, tráviaci trakt - to nevidno na pohľad,to sa odrazí niekedy až v ďalekej budúcnosti. Následkom podávania kaše by bol okrem iného aj výrazný pokles tvorby mliečka.

Kaša je určená pre deti na umelej výžive, najskôr od 4 mesiacov, ale ani to sa príliš neodporúča, tiež by mali papať najskôr zeleninu a ovocie. Deti na umelej výžive musia byť bohužiaľ predčasne príkrmami zaťažované, lebo umelé mlieko im do 6 mesiacov nedokáže pokryť všetky potreby na rozdiel od čisto dojčených detí.

zuzkaab
5. jún 2009

Dakujem pekne za odpoved.Dnes som uz teplotu nemala,tak este pockam.Snad sa to zlepsi.Dnes som ju dojcila zo zapaleneho prsnika z futbalovej polohy ako si mi radila a pomohlo.Prsnik je na dotyk menej bolestivy. Bala so sa ci mi predpisal dobre ATB. Dakujem pekne za radu.

annag
5. jún 2009

zuzka, tak to je fajn, ak to ustupuje, tak atb neber 🙂

- choď si ľahnúť a zajtra mi napíš do IP

-ako často asi dojčíš
- asi ako dlho trvá jedno dojčenie - ako dlho z toho ozaj pije, nielen cucká
- ponúkaš obidva prsníky pri jednom dojčení
- používaš fľašu, čajík, klobúčiky
- koľko bábo kaká za 24 hodín, koľko má dobre pocikaných plienok, ako vyzerá stolica - hustá, riedka, s bielymi hrudkami, penou
- odsávaš
- máš boľavé bradavky
- grcká, štikúta, či sa budí uprostred spánku
- ako spinká v noci, cez deň ...
- koľko bábo vážilo pri narodení, prepustení a poslednom vážení

annag
5. jún 2009

dm - jasné, môžeš , skoré uzdravenie 🙂

annag
5. jún 2009

dm - robíš to veľmi dobre, niekey si detičky potrebujú pri dojčení trošku vydýchnuť, odgrnúť, a potom môžu ďalej pokračovať na tom istom prsníku - treba sledovať, ako sa potom bábo správa, výborne postupuješ 🙂

annag
5. jún 2009

didi - tak tá stolica bola preto, nedopila prsník do dna, lebo bol plný, to je OK

- šatka, vak majú výhodu v tom, že bábo je v polohe, v blízkosti prsníka ako pri dojčení - je mu teplo, je v bezpečí a blízko jedla. Bábo počuje v šatke tlkot Tvojho srdca, cíti Ťa a to mu pomáha sa uvoľniť a spokojne zaspinkať. Okrem toho, máš možnosť ho úplne oddeliť od okolitého prostredia - prekryješ šatkou i hlávku a bábo sa dostane úplne "inde", akoby späť do bruška. Navyše, nosenie v šatke, vaku je oveľa menej fyzicky náročné pre mamičku - mamička netrpí pri nosení, neunavuje ju to - bábo precíti všetko, ak cíti, že mamička je v napätí, tak je v napätí, podráždené i ono a naopak, nosenie v šatke dokáže mamičke prinášať uspokojenie veľmi podobné pocitu pri pohodovom dojčení, keď sa doslova roztápaš v návale lásky k bábetku.

k večeru - bábetká ozaj večer bývajú podráždené a treba sa snažiť tento čas predstihnúť - teda ešte skôr bábo upokojiť, doslova predvídať plač, akúkoľvek potenciálnu nepohodu. Napr. moja malá teraz chodila spinkať už pred 18 .00 - už okolo 17-17.30 sa kúpala a mala nočný kľud - večerný plač vlastne prespala. Teraz už chodí neskôr - o 18.30-19.00, ale evidentne je stále poslednú hodinu dosť unavená - ale dokáže to zvládnuť bez väčších problémov. No ako maličká ak by bola o 18.00 ešte hore - tak koniec sveta. A toto som mala so všetkými deťmi, najstaršia mala luxus - bola so mnou na prsíčku v posteli podvečer i hodinu - dve. No a v neposlednom rade - čím viac bábo spí dobre cez deň , tým lepšie je večer - teda po hodine -dvoch bdenia cez deň by už bábo malo spinkať.

kika22
6. jún 2009

anna ďakujem tak som hneď kľudnejšia 😵

ddmoxy
6. jún 2009

ahoj...Len chcem podakovat za rady ohladom upchateho mliekovodu.uz som o.k. a dalej s radostou kojim🙂🙂

nany100
6. jún 2009

annag, ďakujem mastička zabrala a už to bolí oveľa menej. Ako dlho to mám natierať? V letáku sa píše 14 dní po odznení príznakov, zdá sa mi to príliš dlho. Alebo je to OK? Ďakujem a prajem pekný deň. Inak, maličká nám do rána ostala celá zasoplená a má zvýšenú teplotu. odsávame a dávame Nasivin a Pamycon a pol čípku Paralen dostala do ritky. Nechce sa mi veľmi na pohotovosť aby jej nefukli ATB, myslíš že postupujem správne?

silvia.t
6. jún 2009

Ahojte mamicky,chcela by som vas poprosit o radu,lebo uz som vyskusala asi vsetko ale nic nevyriesilo moj problem... ☹
Pokusam sa odsat si mlieko,ale vobec to nejde 😢 prve som mala odsavacku rucnu avent,potom som kupila este jednu ale ani jedna z nich mi neodsaje mlieko...ked si stisnem bradavku mlieko mi strieka,niekedy sa mi dokonca samo spusti...uz neviem co mam vyskusat...myslite ze mam malo mieka?maly mi po napapani spi niekedy aj 3hodinky vkuse,tak ja neviem kde je chyba? DAKUJEM Silvia 😉

blau
autor
6. jún 2009

A preco si ho chces odsavat? Ak ti tecie, tak je vsetko v poriadku.Mas ho vela? Tak si skus odsat rucne. Nejde ti preto asi, lebo velmi na to myslis a je tam taky blok. Niekedy pomahaju oxytocinove kvapky. Mliecka mas dost, a k tomu ked ti tak krasne spinka. Neboj ukludni sa daj si cajik, koj na poziadanie a mliecka budeeee.

lenk30
6. jún 2009

annag, dnes mal malý také čierne kúsky v hovienku. čo to znamená? inak je spokojný, takže bruško ho asi nebolí. len v noci zle spáva, mrnká - čo asi ho už ďasienka trápia. googlim, ale nič som nenašla. ďakujem

silvia.t
6. jún 2009

blau - ani by som neodsavala keby som nemusela ale kedze este studujem a musim sem-tam odist na 5-6hodin musim si mlieko odsat a nechat mamine aby maleho nakrmila

emode
6. jún 2009

Annag
ahoj, chcela by som ta poprosit o radu, nasa mala ma 5 tyzdnov, doteraz som si myslela, ze sa napapa dobre, ale nedari sa nam v noci spat, tak uz rozmyslam aj nad tym, ze bude nieco s dojcenim. Casto aj cez den je strasne nepokojna, vacsinou doobeda, v noci sa stane, ze cely interval aj dva medzi kojeniami prebdieme, aj vidim na nej, ze je velmi unavena aj tak nezaspi stale len kope a rozhadzuje rucickami, vzpiera sa a puci, vydava take divne ochkave zvuky. Niekedy ju zaboli aj brusko, to vieme rozoznat, tak masirujeme. Ale k veci, mam dost velke prsia a myslim ze aj dost mlieka. Vzdy mi este zostane, dokonca aj strieka, ked mala dopapa. Problem je asi v tom, ze papa niekedy len tak 10-12 minut, zo zaciatku ale pije velmi hltavo a casto jej zabieha aj mliecko vyteka z pusy. Ku koncu jej uz tak netecie, tak este stlacam prsnik ale mala hned prestane pit, len cucka alebo si zdriemne. Dojcim len z jedneho prsnika, malokedy jej ponuknem druhy, lebo si myslim, ze ma dost ked len cucka a hra sa s bradavkou. Zatial priberame dobre, tak stvrtkila za tyzden, len mala hlavne v noci pyta casto papat kazde dve hodky, ale to je asi ok.
Robime pri dojceni nieco, co jej sposobuje nepokoj? Snazime sa ju upokojit, nosime, hojdame sa, tulime sa, ale mam taky pocit, ze ked si ju pritulim, tak citi len moj prsnik a hned zacne pytat pit.
Asi som dost obsirna, budem rada, ked poradis alebo nas upozornis, co robime zle. Vdaka vopred.

dionova4
6. jún 2009

Ahojte AnnaG a Penzinčanka 🙂
ďakujem Vam za ochotu a rady ktoré som od Vás dostala pred asi mesiacom.....
Veľa zabralo, bolesti mierne prešli, krvavú bradavku sme prežili a zápal ustal. Bradavky stále štípu stiredavo jasno -oblačno 😅 a po dojčení ich mám biele, no a keďže som bola v tom že v utorok mám isť na gyndu a chcela som si dať urobiť ster na candidu, neriešila som... môj termín bol ale tento utorok, takže ktovie kedy sa dostanem znova, vyskúšma teda to candibene.... mám ale ďalší problém a ak budete také zlaté niektorá z Vás, napriek tomu, že to už bolo tu stokrát snáď prosím čok robiť aby sa zväčšila tvorba mlieka ☹ ☹ ☹ ??? Malý mal asi 2-3 dni, keď jedol pomenej a ja ťapa som nedoodsávavala, a teraz si začal pýta znova viac a mliečka niet.... Prikladám každé 2 3/4 - 3 hodiny, lebo skôr je mliekatak málo, že ho len rozzúrim, keď ponúkam.... v noci si dávama budím a odsávam, dodržiavma cca 3 - 3 1/2 hodiny a potom ho týmto mliečkom cez deň dokrmujem, Aj tak je však nervózny po jedení a hádže sa po bradavke, trvá to tak ale stotinu sekundy a keď zistí že netečie dostanem kopačku do boku 😖 a rev..... Mám pokračovať a myslíte, že sa to upraví? asi do koľkých dní? Pyjem 2-3 čajíky a dumám nad homeopatikami. Tie ale maju u mňa taký účinok, že mliečko vytvoria pomerne rýchlo ale som presvedčená, že viac ho nie je ..... bojím sa že skončíme na dokrmovaní a potom načisto bez tvorby mliečka.... ďakujem Vám srdečne 🙂

lenk30
6. jún 2009

annag, k tým čiernym nitkám v stilici - nenapísla som, že je plne kojený, takže z banánu to nie je

lenk30
6. jún 2009

annag, kakal opäť. riedke nebolo, ale bolo tmavšie a nie pena, ale trochu bublinky, a tie čierne nitky tam boli zas.