Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

cikyta
4. júl 2009

Ahoj annag.
Mám taký problém.Viem,že kojené bábätká vraj nemusia kakať aj 2 týždne,ale moja malá kakala aj 2 krát za den a teraz už týžden je na tom tak,že nekaká a na druhý den jej musím pomôcť trubičkou,lebo sa hrozne pučí a tlačí bruško a reve.Vždy si poviem,že jej už nepomôžem,aby si na trubičku nezvykla,ale vždy to poruším,ked vidím,ako trpí.Stolicu má potom takú tmavu,trochu zelenú a niekedy s bublinkami.Neviem,či je to OK.Alebo či staršie deti už po 2 mesiacoch môžu kakať už pomenej... ☹ Kojím stále rovnako.Ako si vypýta.Zhruba každu 2-3 hodinu.

dadka.
4. júl 2009

Ahoj annag, prosím Ta o radu. Mam 4 týždňovú dcérku. Rodila som cisárskym, je to prvé bábatko a mám 31 rokov.Neviem, myslím si, že možno aj sposob porodu a vek ovplyvnuju tvorbu a množstvo materského mliečka. Už v porodnici sme boli na umelom mliečku, vždy som si ju však najprv priložila na jeden prsník aj na druhy a až potom som ju dokrmila. Mám málo mliečka, takže ak si vytiahla za 10 min cca 5 ml, zvyšok len materské mliečko (cca v sučasnosti 100 ml). Naše krmenie spočíva v tom, že najprv jej dám jeden prsník (cca 10min), potom druhy prsník (cca 10 min) a potom jej urobím Nutrilon HA (100ml). Myslís, že by sa laktácia mohla ešte rozbehnut? Odsávam si tak 2krát za 24 hod(cca 40-60 ml mlieka).A ešte jedna otázka, kedy jej mam dávat prevarenu vodu? Po umelom mliečku? Alebo na začiatku kojenia? Ked jej dávam vodičku až na konci krmenia, odmieta mi ju. Zvyčajne ju vygrcka.ďakujem za odpoveď.

egyptanka
4. júl 2009

ahoj annag, z posledne dva tri dni som postrehla, ze mala nema az take pocikane plienky. Nie su plne mocu, ale len tak cvrknute a lahke. Malicka pekne papa, teraz trocha castejsie, asi tym, ze su tie horucavy tak zahana smad. Je spokojna a pekne pribera. V utorok mala 4330 g a dnes 4390 g. Je to ok??

dadka.
4. júl 2009

opravujem vetu "zvyšok len materské mliečko" má byť umelé mliečko, nie materské..... veď o tom, to je, že je skor na tej umelej výžive....

sparka
4. júl 2009

Ahoj anna mam dotaz,moji druhe dcerce je 8tydnu skoro a pije mi treba jen tri minutky a pak se strasne vzteka a kdyz ji pri kojeni cvicim nozkama tak jeste vydrzi pit ale pribira krasne 1000g za mesic ale kdyz ji zvazim tak vypije tak 50ml kazde 2 hod a v noci po 5 hod a pak zase po dvou a to pije hodne a nevzteka se myslis ze muzu byt v klidu? A jeste mam jeden dotaz mam strach ze budu mit malo mlicka protoze Ona nesaje jen polyka teda obcas popotahne ale ne casto.a taky kdyz ji kojim pres den tak pri sani vydava takovy mlaskaci zvuky jako by nebyla poradne prisata pritom tam toho v pusine na dost poradis prosim dekuju

bubadlo27
4. júl 2009

ahoj dadka,
urcite ti annag napise podrobne info, bude od teba chciet vela veci 😉 , ale k tomu odsavaniu, 2 krat za den je uplne nic, musis aspon kazde tri hodiny a to aj vnoci / aj castejsie/ aby si sa rozbehla 😉
ja takto odsavam uz skoro 9 mesiacov at ver mi ze je to riadna fuska a aj ked teraz uz odsavame len tri krat za den, malemu to staci 😉 ale co by som dala a zato. aby chcel papat z prsnika/ bola by som skoro uplne bez starosti 😉 , lebo takto svoj program, musim este prisposobovat odsavaniu a veciam s tym spojenim/

annag
4. júl 2009

zuzkaprofant

- potrebovala by som maličkého vidieť, ako sa prisáva ... nevidela Ťa nejaká poradkyňa , sestrička či je malý prisatý správne?

- maličký zaspáva na prsníku, lebo reaguje na tok mliečka. Opíš mi prosím podrobne, ako dojčenie prebieha. Malý sa prisaje, spustí si mliečko a začne intenzívne piť - ako dlho? potom už zaspáva, iba občas čosi vytiahne? Alebo sa prisaje a intenzívne súvisle vôbec nepije, neustále sa odtŕha a potom, už len tak ledabolo stláča a zaspáva? Ponúkaš mu len jeden prsník počas jedného dojčenia, alebo obidva? AK obidva, je to tak, že sa prisaje, pkene pije, zaspáva, preložíš ho na druhý a tam opäť pekne pije a po chvíľke zaspáva? alebo si druhý prsník ani nevezme, resp. na ňom od začiatku iba cucká?

- píšeš, že malý papá každú hodinu a aj odsávaš - kedy odsávaš - hneď po dojčení? a koľko odsaješ na jeden krát?

k prsníku - máš upchatý mliekovod - biela bodka je tam stále? treba ju dostať preč . Ak je tam i pľuzgierik - skús ho sterilnou ihlou prepichnúť, odstrániť - lne veľmi jemne. Ak to nepôjde, daj si na prsník teplý vlhký obklad na 10 minút, alebo eplú sprchu a prsník skús ručne , cielene ručne odstreknúť a potom odsať úplne až do dna. Pootm malého na taký prázdny prilož - tak, aby mu brada smeroala na postihnuté miesto. - ak nevieš akú polohu zvoliť, dja si ho n aposteľ, na stôl a nakloň sa nad neho v správnom smere.

Kedy maličký a koľko spáva ?

annag
4. júl 2009

cikyta, vyskúšaj zajtra ponúkať prsníky častejšie - aj každú hodinu a zakaždým obidva - a napíš, či si ich bola ochotná vziať, ako ich pila, či bola spokojná. Odstopni prosím i čas, ako dlho asi aktívne papá - na prsníkoch je spokojná, pekne pije, sama sa ich pustí po papaní? Prsníky sa veľmi nalievajú, alebo už ani nie, sú také normálne? Mliečko z nich vyteká pri dojčení, pomedzi dojčenie?

annag
4. júl 2009

dadka,

vek nie, ale pôrod môže mať za následok pomalšie rozbehnutie mliečka, no v nemocnici si nedostala predovšetkým kvalifikovanú pomoc, po pôrode tam vznikla séria niekoľkých závažných chýb, preto je to teraz takto 😔

pokiaľ sa maličká prisáva, laktácia by sa dala rozbehnúť. Avšak ja na diaľku nedokážem posúdiť, či sa maličká ozaj správne prisáva - lebo práve prisatie je kľúč k úspechu. AJ to sa dá naučiť a upraviť ešte - no je to na osobné stretnutie s laktačnou poradkyňou. V Bystrici máte Materské centrum - mohla by si sa s nimi spojiť, zrejme budú nejakú poznať.

Ako sa laktácia rozbieha - dojčila by si ako doteraz, len dokrmovala by si inak - hadičkou - cievkou priamo na prsníku - kuk môj album - suplementor. Tým, že by bábo bolo na prsníkoch dlhšie a dlhšie by aktívne salo, nielen cuckalo , aj mliečk aby sa začalo tvoriť čoraz viac. Zavedenie hadičky by Ťa tiež naučila poradkyňa.

Môžeš sa s nejakou skontaktovať? AK nie, môžeme to skúsiť na diaľku.

Ak máš teda chuť, tak zatiaľ:

- začni intenzívne odsávať. Každé 2-3 hodiny striedavo oba prsníky 20 minút. Napr. 5 ľavý, 5 pravý, 5 ľavý, 5 pravý - hoci to bude len pár kvapiek alebo dokonca spočiatku naprázdno. Presne, ako píše bubadlo 😉 Potrebujeme totiž zvýšiť tvorbu mliečka. na maximum.

- začni dojčiť tiež asi každé 2 hodiny.Ako to docieliš - zrátaj celkovú dennú dávku mliečka, ktoré dávaš z fľaše - napr. zistíš, že je to 600 ml- 600/12 je 50ml. Takže bábetko nasjkôr nadojči a dokŕm maximálne napr. 50 ml mliečka. Tým, že mu dáš len 50 ml, bude sa hlásiť na papanie častejšie - zrejme asi každé 2 hodiny.

Pretože len častým dojčením sa dá docieliť zvýšená tvorba mliečka, dokonca ešte častejším by bolo vhodné aj 15 x či viac za 24 hodín - teda ja každú hodinu - hodinu a pol.

annag
4. júl 2009

mamičky, už musím ísť, zajtra poodpovedám, egypťanka, zatiaľ dojči častejšie - aj každú hodinu ak maličká potrebuje, je horúco, treba im piť často

annag
5. júl 2009

sparka, napíšem Ti do IP 🙂

teeuwe
5. júl 2009

Ahoj Annag, píšem Ti za moju známu, má týždňové mimi a v nemocnici nedostala mlieko, tak začala dávať aj umelé, lebo sa jej vidí, že jej ani nepríde. Poradila som jej polohu na kojenie, lebo to nevedela a mimi malo v kútikoch úst mliečko, takže si myslím, že ho má...problém bude v technike a v tom, že jej dieťa hneď zaspí a spí aj 4hod vkuse. Poradila som jej, nech ju budí každú pol hod-hodinu,a prikladala si. Je ešte niečo, čo by mala vedieť? Ja som kojila dcéru rok a teraz kojím druhú tretí mesiac bez problémov a to som prekonala zápal prsníka. Ďakujem za radu.

cikyta
5. júl 2009

Annag.Až teraz čítam odpísané.Tak zajtra skusim dojčiť každu hodinu(Aj ked som každu hodinu dojčila,ked mala reflux.)Dnes znovu nekaká,len prdká a dokonca 1.krát za svoj život odmietla prsník pred chvílou a dosť aj zvracala pred tým.Tak teraz hajá.
Ona pije len z jedného prsníka-potom ho pustí a už nechce,alebo na nom zaspí.Takže sa ku druhemu nikdy nedostaneme.
Odsávam každe ráno okolo 4,lebo mám prsia ako kamen a každý pohyb mi spôsobuje,že riadne teču.Cez den už nemusím odsávať-málokedy sa stane,že musím.Su také polonaplnené-akurát.Aj ked tampony mením často,lebo su hned naplnené.Vždy ked zatlačím,tak ide mliečko.Aj ked si myslím,že je už uplne prázdny,ked malá z neho dopapá-aj tak tečie.
Tak zajtra odstopnem,kolko aktívne papá a večer sa ozvem.(Ale moc dlho to nebýva.Aktívne to pije tak 5-10 minut.Potom sa len hrá a cmulká prso.Inak nemá cumel-nechce žiadny cumel ☹ )

cikyta
5. júl 2009

Teraz mi napadlo,nemôže to byť tým , že sa ASI nie vždy dostane ku "zadnemu" mliečku,kedže mi nedopíja celý prsník?

annag
5. júl 2009

cykyta, netreba každú hodinu , máš mliečka veľa -to som potrebovala vedieť. Takže áno, problém bude v tom, že sa nie vždy dostane k zadnému mliečku. Zatiaľ - prsníky ráno skús odsávať len minimálne, len toľko, aby si mala úľavu, nie celkom. Ak jej nedávaš, skús jej dávať pred každým dojčením Sab simplex alebo Espumisan . Tým , že prsníky ráno odsávaš, sa mliečka tvorí ešte viac a prsníky sú stále ako kameň. No ak odsávanie utlmíš, mali by sa v priebehu pár dní prepĺňať o čosi menej. AK to nebude stačiť, tak tvorbu ešte o čosi zredukujeme. Spomínané kvapky by jej mohli pomôcť, pretože odpeňujú a plyny i stolica pôjdu z bruška ľahšie von. Zvýšená plynnatosť je daná práve tým, že pije viac predného mliečka - zrejme najmä v noci a ráno - keď sú prsníky veľmi plné.

egyptanka
5. júl 2009

ahoj annag, dnes uz to bolo OK, ja som si aj neuvedomila, ze som presla na inu velkost plienok a preto sa mi zdali menej plne. 🙂

cikyta
5. júl 2009

Dakujem Annag.
Len ja si odsávam aj skrz to,že občas idem k dr.so sebou skrz zlu krv a tak si rozmrazím zmrazené a muž ju nakrmi,ked som neni pár hodín doma.
Espumisan sme užívali na koliky.Teraz jej dávam pol káv.lyžičky probiotík Infans Duphilus denne do mliečka.To mi radili v nemocnici pre lepšie trávenie skrz reflux.
Budem sa teda snažiť,aby pila to zadne mliečko a zredukujem odsávanie.
Niekde som čítala,že 3 mesačné bábätká už začínaju mať lepší tráviaci system a preto kojene deti začínaju menej kakať.Je to pravda?

annag
5. júl 2009

teeuwe

neviem, akým pomerom dokrmuje a čo si môže dovoliť - potrebovala by som vedieť váhu a množstvo dokrmu za 24 hodín.

áno, bábetko potrebuje papať častejšie. Častejšie začne papať aj bez budenia a to vďaka tomu, že sa pri jednom dojčení napapá veľa . Veľa sa napapá, pokiaľ sa rýchlo a ľahko dostane k mliečku. Ako to urobiť:

- pri jednom dojčení prsníky vystriedať aj viackrát, minimálne sa pokúsiť urobiť sériu ľavý, pravý, ľavý, pravý . Samozrejme, nemusí sa to vždy podariť - teda striedať a ponúkať prsníky len kým je bábo ochotné piť

- počas dojčenia prsníky stláčať: teda keď bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlačiť - bábo začne pekne piť (prsník chytiť ďalej od dvorca akoby išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať piť, prsty uvoľniť a opäť stlačiť - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuje aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlačiť pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohýbať, len stlačiť tak, aby zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúknuť prsník druhý a pokračovať rovnako
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

- sledovať, kedy bábo na prsníku ozaj aktívne pije. Teda sa prisaje, spustí si mliečko a začne aktívne piť (brada klesá hlboko dolu, vzniká krátka pauza, vráti sa späť, bábo hlasno prglgne) . AK už napriek stláčaniu prechádza do cuckania a len občas začne intenzívne piť vďaka náhodnému vypudzovaciemu reflexu, treba ponúknuť prsník druhý. Teda dojčenie bude na jednom prsníku relatívne krátke , väčšinou do 15-20 minút, niekedy oveľa menej, len 3-5 minút, ale intenzívne. Kým z jedného prsníka dojčí, do druhého sa presúva mliečko po dvorec a pri opakovanom priložení bude bábo možno na ňom opäť aktívne piť.

Po takomto intenzívnom dojčení bábo ponosiť, odgrnúť , prebaliť ak treba .... možno zaspinká. AK nezaspinká a bude povedzme hodinu hore, opäť nadojčiť. AK zaspinká, nechať ho pospinkať. Pokiaľ nebude dávať dokrm, malo by sa samé prebudiť oveľa skôr než doteraz. Pokiaľ nie, tak do 2-3 hodín nech sa pokúsi ho prebudiť. AK však bude tvrdo spinkať, tak sa jej dojčenie nepodarí, bude zaspávať. Dojčiť sa dá len v polospánku - v ľahkej fáze. Je zrejmé, že ak zaspinká, tak minimálne prvú hodinu - dve bude tvrdo spinkať. Nevadí to, dôležité je, aby dojčila ako som spomínala. Už o deň - dva by sa malo všetko radikálne zmeniť a bábo by sa malo veľmi často budiť samé - bude to prvý znak toho, že už prijíma dosť mliečka, že je aktívne. Ďalším a najdôležitejším znakom je počet pocikaných plienok 6-8 za 24 hodín a v jeho veku stolica aspoň 2-3 krát denne.

annag
5. júl 2009

egyptanka , tak to je fajn 😅

cikyta - má maličká aj prejavy refluxu ? na prsníkoch je spokojná?

cikyta
5. júl 2009

Ten reflux sa už objaví tak raz za 3 dni a hlavne po plači.Vtedy jej tlačí von mliečko,nasucho preglga...A na prse to urobí tiež len po plači.Inak v poslednom čase sa prisaje a drhne.Dávam ju piť na stojáka a nie z moc plneho prsu-aby nestriekalo a aj tak sa drhne pri pití.

cikyta
5. júl 2009

Ale zase prsník je jediná vec,čo ju vždycky ukludní,prípadne uspí,kedže nenosí cumel.

cikyta
5. júl 2009

Oprava-dávam ju piť na "tanečníka",nie na stojáka.

annag
5. júl 2009

cikyta, na stojáka by skôr pivko 😅 .

- drhnutie je vďaka silnému toku mliečka. Skús ju dojčiť po ležiačky - Ty na boku, ona na boku. Zruš to odsávanie a ak by sa drhla ešte viac, ak by grckala, bola nepokojná - čokoľvek, ozvi sa hneď, zredukujeme trošku tvorbu mliečka.

macikjm
5. júl 2009

ahoj annaq...
chcem sa opytat, je velka chyba, ked nedavam ninku v noci odgrgavat...ona zaspi na ciciku...a zostava spinkat pri mne..resp. aj ja zaspim a ani niekedy neviem, ze sme dopapali... 🙂 a keby ze ju dvihnem, tak sa preberie a mame po spanku, aj ona, aj my...
preco je vinea dobra na tvorbu mliecka???kolko jej mozem vypit???ked si ju vybublinkujem, tak stiahnem flasu za den, lebo mi chuti...nie kazdy den....nejem nic sladke,no piskoty a bebe keksy... 🤐
dakujem...

macikjm
5. júl 2009

este sa chcem opytat, malicka cka cez den asi 3-4 krat...potom je z toho nervozna...po papani cez den pekne odgrgne, polozim ju a po chvili, niekedy aj neskor pride hnusna ckanica...niekedy to ani nie je v zavislosti od papania...dam jej cicu,, ale malokedy sa napije...potom zacne kricat a tak jej to prejde... 😕

macikjm
5. júl 2009

da sa ckanici nejako predist alebo ju rychlo eliminovat??? ☹

katja78
5. júl 2009

Ahoj Anka,

prosím Ťa, čo je pravdy na tom, že ležanie na bruchu tlmí tvorbu mliečka? A ako veľmi ovplyvňuje únava jeho tvorbu? To s tou Vineou by ma tiež zaujímalo, neviem, či viete žienky, ale Vitis Pezinok, ktorý vymyslel Vineu predal túto značku Kofole, tak si myslím, že zloženie už nie je to, čo bývalo 😢

teeuwe
6. júl 2009

Ahoj Annag, ďakujem pekne za ochotu, snáď to pomôže 🙂

daniela29
6. júl 2009

Annag,
určite si tu písala - ale nemám čas čítať celú diskusiu.....

chcem sa spýtať, čo je najlepšie piť, jesť na podporu tvorby mlieka???? Zatiaľ mám mliečka dosť, len chcem si to udržať.........dík za odpoveď

veronika1982
6. júl 2009

ahoj annag chcem sa opytat a zaroven poprosit o radu..
maleho ked nakojim a dam ho odgrgnut tak sa mi vzdy pokaka.. doteraz to bolo take zlte ale od nedele kaka na zeleno a smrdi to. je to cista voda.. zaujimave je to ze ked ho kojim v noci tak nekaka vobec len cez den a to po kazdom kojeni sa vykaka..dnes sme boli na vyter a brali mu aj vzorku zo stolice na virusy.. vzorka na virusy bola negativna takze este cakame na vysledky z vyteru.. je len dojceny ale dojcim ho cez klobuciky. zatial sme na vahe priberali. pri narodeni mal 3560 a teraz pred 2 tyzdnami mal 5410..vylucila som z jedla jablka na cas kym sa to ustali a jem banany.. co mam robit?