Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

martina46
14. jan 2009

mukky, nam mliecko do oka JEDNOZNACEN pomohlo, neviem si to potom vysvetlit.... 😕

annag
14. jan 2009

bezaz, máš v ňom zástavu mliečka, v ktorej časti Ťa bolí najviac?

dojči ju z futbalovej polohy, pomedzi dojčenie si daj buď spomínaný kapustný list, octan, vínny obklad, pred odsávaním a dojčením teplý obklad - napr. nahriatu plienku či sprchu, teplý čaj, ak Ťa veľmi bolí, daj si Paralen alebo Ibalgin - ten je aj protizápalový, malej, neuškodí, neboj sa bude dobre

annag
14. jan 2009

martinka, pokiaľ sú prsia iba tvrdé, nemusíš odsávať, až keď by boli "na prasknutie" bolestivo naliate, ak vydržíš noc a deň bude oveľa lepšie, hrče sa vstrebú

kapustný list si môžeš pripraviť aj tak, že si ho dáš medzi dve mikroténové vrecká a tĺčikom na mäso ho popučíš - práve tá šťava má účinok, jedno vrecko zahodíš, a druhé aj s kapustou smerom ku koži si priložíš, na to podprsenku, prípadne pod väčšiu aj plienku, niekto si dáva aj olivový olej na kapustu, bradavky si prekry tampónom

- daj si tiež Ibalgin

bezaz
14. jan 2009

annag vo vnutornej spodnej casti, peklo.. ani sprcha moc nepomohla 😝 odsala som len nejakych 30 🙄

martina46
14. jan 2009

Ďakujem 🙂

annag
14. jan 2009

bezaz - keď je to na vnútornej strane, tak stačí klasická poloha alebo vertikálna - hocijaká, pri ktorej tam smeruje brada bábetka. Ešte veľmi podrobne skontroluj bradavku, či na nej nemáš maličkú bielu bodku

bezaz
15. jan 2009

annag ponukla som malej prso aj druhy krat v noci a nastastoie ho dobre vypumpovala, takze uz teraz rano je to celkom dobre, neboli, nie je tvrde.. moc dakujem za podporu 😉

bimbia
15. jan 2009

ahoj annag,
znova si idem po radu. ja som pisala ze som mala poporodnu depku a bohuzial sa znova vratila. nevies mi poradit ako na nu? na co mysliet ked som s malinkou doma cely den sama? mam stale strach ze bude plakat a ze neviem co s nou a mam vecne obavy ako ju uspat nakolko nechce stale spat a este mi poradis ako mam zabavat dvojmesacne babatko a o com sa rozpravat pripadne nejaky ten denny ciklus na inspiraciu. mam stale pocit ze to nezvladam a tym padom mam problem s laktaciou. uz to bolo super, mliecko bolo ale teraz je to hrozne. a ako naucit malu spinkat v postielke a aby stale nemykala rucickami pretoze sa na to stale bude. teraz ju balim od hlavy po prsty na rukach do deky ale nie je mi to dvakrat pochuti. je ako larva. a este nechce mi papat nutrilo ar na reflux. ani flasa, stiekacka ani lyzicka, stale pri tom place a vypluva to. tak jej to nedavam. dakujem a uz neviem komu by som volala tak otravujem teba. aspon na par otazok ak mozes odpovedat. velmi pekne dakujem. si super a skoda ze nemozes byt pri kazdej jednej doma ked ta potrebuje. 😀

annag
15. jan 2009

zelmirka,

nebolo by dobré malého nechať vyplakať, ak sa v noci prebudí a ozaj papá 3-4 minúty, tak je ozaj smädný či hladný, samozrejme, nemusíš ho nechať na prsníku dudlať, je dobré ak dokáže nejakým spôsobom sám zaspinkať, ak po napapaní plače len chvíľku a nie je to plač o život, tak mu môže taký menší plač pomôcť znovu zaspinkať.

V zime býva v domoch suchý vzduch, môže skôr vysmädnúť, môže mu byť v noci horúco či naopak zima. Pár hltov na prsníku ho nerozmazná, ak mu cuckať nedovolíš, žiaden návyk nevznikne. Ale bez ohľadu na to, aký má režim teraz, dôjde okolo polroka opäť k nepokojným nociam. Ak si všimneš témy z MK o nočnom spaní, trápia sa všetky mamičky - či majú deti na UM alebo na MM a bez ohľadu na to, aké spávalo bábo predtým. Len väčšina z mamičiek má len jedno bábo. Viacnásobné mamičky už vedia, že ako nekľud v noci príde, tak raz aj odíde a čím viac experimentov, tým viac je režim rozhádzaný. Až okolo trištvrte roka dôjde k trvalejšiemu zlepšeniu.

Ak budeš dávať malého zaspávať do postieľky čo i len na malú chvíľku, tak sa raz v nej naučí prespať celú noc bez jediného prebudenia. Dôležité je, aby postieľku poznal a nezaspával úplne na prsníku. Môže zadriemať, ale prehodiť ho treba ešte v polospánku. Ja som deti vždy večer kládla do postieľky,hoci tam vydržali spočiatku len chvíľu, v noci som ich v pohode nechala spinkať aj so mnou v posteli, lebo som bola príliš lenivá na vstávanie každú chvíľku. A dňom odstavenia prespali prakticky celú noc v postieľke. Aj teraz si malú nechám nadránom pri sebe v posteli, chcem si vychutnať jej blízkosť a žiadneho zlozvyku sa neobávam. Cuckať ju však nikdy dlho nenechám, len chvíľu, aby sa upokojila ak je nervózna. Na cuckaní nie je nič zlé, len musí mamička nastaviť hranice, kedy je cuckanie ešte únosné vzhľadom na chod domácnosti, jej únavu ....
🙂

annag
15. jan 2009

bimbia - ešte napíš čo najpresnejšie ako ju dojčíš, či z obidvoch prsníkov počas jedného dojčenia, či je po dojčení spokojná, ako dlho trvá jedno dojčenie aké má intervaly cez deň i v noci, či ju polohuješ stále - aj v postieľke, kočíku, po napapaní, či používaš aj šatku - baby vak na nosenie. či jej skúšaš dávať iba Nutriton na zahustenie MM alebo ju aj dokrmuješ UM. Akú má stolicu, koľko ciká, či ju bolieva bruško, či papá hltavo, veľa grgá, štikúta. Koľko chodíte vonku na prechádzky.

annag
15. jan 2009

bezaz, to je výborné, striedaj pravidelne polohy pri dojčení, tak aby brada bábetka zakaždým smerovala inde, aspoň vľavo - vpravo (klasická - futblalová), to je najlepšia prevencia 🙂

zelmirka1
15. jan 2009

dakujem annag za odpoved, mas zrejme pravdu a ked chce maly papat tak mu dam kedykolvek. Len som mala pocit ze nie je hladny lebo ked sa zobudi straaaasne si dudle palcek co ho rozrusi a potom na prsicku sa ukludni
a spinka dalej. Mam maleho v postielke celu noc a ked sa zobudi tak si ho vyberiemk sebe lebo nemame moc velku postel a takto mi to vyhovuje lepsie. Postielku mam hned pri posteli takze ani nevstavam.
Nuz nie je pre babetka jednoduche si zrazu na vsetko zvyknut verim ze do toho trisvrte roka az roka ako pises to bude lepsie.

martina46
15. jan 2009

prisla som sa priznat, ze som to nevydrzala, malu som doobeda nakojila a potom este 2x. teraz spinka. co ma ktomu dohnalo? vcera mala velmi malo pocikane plienky, keby sme boli na jednorazovkach, tak nam staci snad jedna za cely den 😒
no a dnes doobeda to bolo este horsie, nocna plienka skoro prazdna samozrejme. okolo 5 sa zobudila, vypila mozno deci vody a rano tak podobne, nejakych 50ml sunarua a kasu. odvtedy ani kvapka, plienka skoro sucha, tak som dostala nervy a nakojila ju, pila ako diva.....
ja sa strasne bojim, ze nepije, ten moc bol uz aj trochu tmavsi a zdala sa mi taka nejaka ospala, bojim sa, co bude dalej.... nechcela som, aby to doslo k tomuto..... ☹

bimbia
15. jan 2009

annag
ked som v pohode tak sa dojcime cez den kazde tri hodiny a v noci prespi od desiatej do pol tretej a to kojim naposledy okolo 20:30. ale teraz jej davam kedy si zapyta a v noci kazde dve hod je hore, ale to len asi pat min taha a potom zaspinka len ten spanok je trhany (myslim ze zo mna) ☹ davam jej pol hodinu z jedneho prsnika a ked sa zacne do 15 min hnevat ze netecie tak aj z druheho. mam pocit ale ze taha malinko a a preto sa aj to mliecko robi malinko nie len preto ze nie som v pohode. spokojnost po dojceni neviem este posudit. vacsinou ano ale ked hned grcka tak nie je moc spokojna a hlavne ked jej vyjde len sama voda (myslim ze je to kyselina) predtym jej to nevadilo teraz uz pri tom zacina plakavat. v noci ju vpostielke polohujem aj ju mame zvysenu a ked spi pri mne tak spi naboku ako pri dojceni. na chrbatiku mi hadam este ani nespala a cez den v postielke nemam sancu lebo doobeda nespi skoro vobec a ak tak na rukach. satku nepouzivam ale chcela by som len si myslim ze uz sme velky (62 cm a 5,5 kg) tak neviem ci sa este oplati kupit. skusila som dnes babyvak ale moc sa jej tam nepacilo. ako ho pouzivat? len som ju tam posadila a stihla som poliat kvety a uz sa jej moc nepacilo. mame predpisany nutrilon na zahustenie. ten nechce. nedokrmujem. ked som prisla z nemocnice tak som jej asi 3-4krat dala na noc nutrilon 1 z flašky a to papala bez problemov. aj caj. ale potom sme jej obcas nutili cumlik a teraz ani cumel z flase neche do ust a tahat. (inak objednali sme flasu s cumlom ako prsnik, este neprisla)
ale zatial prospievame tak neviem ci ju mam nutit na ten nutrilon alebo nie, len to grckanie by sa jej zlepsilo a mozno by aj lepsie spavala lebo celu noc prehla co jej ide mlieko hore.
stolicu ma taku zlto oranzovu a redsiu (kamoskina ma taku hrudkovu(na porovnanie)) kakavali sme skoro do kazdej ale teraz je to menej. asi 2-3krat. dnes sme vsak uz kakali do kazdej 3krat a myslim ze aj ja mam teraz hnacku a zda sa mi ze ona ju ma este redsiu ako mala taku ako voda. cika dost. neviem ako to mam napisat ale ak ju dlhsie neprebalim je plienka velmi tazka.
brusko nas bolelo len raz chvalabohu a hltavo uz tiez nepapavame asi preto ze nie je to mliecko a musi vela tahat aby jej tieklo.
grga velmi slabo. nie po kazdom jedeni. skor grcka a potom grga niekedy aj po hod ci dvoch.
stikuta velmi casto. aj po rozbaleni, niekedy po grgani ci grckani. a su to riadne pecky.
von chodime okolo 14:00 do 16:00 a ak spinka tak ju necham aj do piatej vonku (podla toho ake je zima) alebo ju dam spinkat na terasu. tak to je asi vsetko. zatial vdaka. vytlacim si celu tuto temu a skusim precitat a myslim ze lemge mala tiez nejake taketo problemy

annag
15. jan 2009

martinka, Ty si najčastejšie odstavujúca mamička čo poznám 😀, no čo s tým - keď iné nechce a prsník chce tak len dojčiť ďalej, ako vidíš, asi si vypije z prsníka veľa i keď sa Ti to nezdá, raz určite piť začne, no nemá význam ju trápiť ak iné ako prsíčko nechce, nedá sa nasilu učiť piť, musí aj sama chcieť. Však sa nič nedeje, dojči teda ďalej a uvidíš, ako sa to bude vyvíjať, nenechávaj ju cuckať zbytočne, ale prsník na smäd jej dávaj . Odstaviť máš ešte kedy, možno o pár dní či týždňov sa situácia zmení

annag
15. jan 2009

bimbia, zatiaľ len na rýchlo, prečo si myslíš, že máš málo mliečka? Mne z toho vychádza, že papá až až. Krásne priberá, má úžasný režim a ak grcká, tak skôr z toho, že pije až až a prepĺňa si žalúdok. Bábetku sa to stáva vtedy, keď je dlho na prsníku najskôr sa poriadne napapá a potom cucká. No aj počas cuckania dokáže ešte dosť veľa mliečka vypiť. Ak je na jednom prsníku pol hodinu, tak určite už nepapá po celý čas,ale i cucká - to aj píšeš, že ťahá pomaly. Odstopni, koľko trvá asi rýchle poriadne papanie a koľko len slabé. Slabé papanie je také, že dokážeš ľahko prsník vytiahnuť von. Ak bábo ozaj saje, tak prsník tuho drží a nepustí, musí sa strčiť malíček do kútika, inak by bolestivo stlačilo bradavku. Vieš niekedy mliečko odsať? Dokázala by si spraviť taký test - odsať mliečko a pozorovať, či tečie rýchlo z viacerých prúdikov, či len slabo z jedného - dvoch prúdikov, za akú dobu odsaješ 50 ml ? Skús to urobiť, keď je zvyčajný čas papania, nie po dojčení - asi po hodine od posledného dojčenia.

paskova
15. jan 2009

Ahoj annag, zase ja otravujem. ☹ Mame taky problem, ze mala kazdy vecer od pol siestej reve az do tej siedmej kym ju nezacneme kupat. A nepomaha nic. Je najedena, odgrgnuta, prebalena, ma makke brusko, nicim jej neviem uputat pozornost. Nechce ani lezat, ani byt na rukach proste len reve. Cely den je nastastie v pohode, ale vecer to je jednoducho hrozne. Ak vies porad mi prosim ta co to moze byt.

saska.t
15. jan 2009

paskova - je to normalnreakcia babätka na podnety z celeho dna a unava, casom to prejde aj nervovava sustava musi dozriet 😀 kazda sme tym presli, dokonca sa tato tema vcera rozoberala na MK, jedine co mozes urobit je vydrzat ono to za par tyz. prejde !!! 😀

Martinka - ty si nezmar !!! 😀

annag, prepac uz zasa sa montujem, ale len v dobrom!!! 😀

paskova
15. jan 2009

saska.t., vdaka za poporu, hadam to v zdravi prezijeme. 🙂 🙂 🙂 🙂 Este mam jednu otazocku, kde najdem to MK? 😀 😀

martina46
15. jan 2009

hm, tanka aj ten prsnik len "hladka" pusinkou, poriadne sa neprisaje, aj ked sa jej spusti mliecko, nechapem toto, naco sa teda prisava, ked nechce sat.... 😒
uz som si aj myslela, ci ju nieco neboli v puse, ked tak chabo saje, ale asi nie, papa stale v pohode....
no uz som sa s odstavom zmierila a teraz taketo... uz aby bola taninka velka a netrapili sme sa takto, uz sme aj s manzelom v koncoch....

jovan
15. jan 2009

baby poradte prosim aj mne, maly ma 4mesiace, plne kojeny. Prve tri mesice spal celu noc s jednym kojenim okolo tretej, no a teraz sa to cele akosi popsulo. Od kedy zaspi o pol osmej vecer sa budi kazde dve hodiny nad ranom aj kazdu hodinu a nezaspi kym mu nedam prsnik, z ktoreho taha akoby styri hodiny nejedol, nielen cucka. Ked som skusala flasku s cajom, tak z toho nevie pit zacne sa s nou hrat a rozpravat a tak sa preberie, ze dalsiu hodinu a pol je hore. No a v slabom mlieku to tiez asi nebude, kedze riadne pribera a vazi takmerosem kil. Neviem ci mu skusit dat dajaku kasu, alebo jednoducho len vydrzat, alebo v noci bojovat a ten prsnik mu jednoducho nedat?Dakujem za kazdu radu

saska.t
15. jan 2009

paskova - MK - znamena modry konik takze tento portal vcera sa to preberalo v teme nizsie, kuknem ako sa to vola 😀

saska.t
15. jan 2009

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

tema je sice uzamknuta ale mas tam aj linky na podobne temy s tymto problemom, tak si precitaj ale nie si jedina len treba vydrzat 😀

kubkovka
15. jan 2009

Dievcence, pomoc..........malej som zacala davat nemliecnu ryzovu kasu, zarabanu s vodou, je cisto kojena, ale malo priberala, posledny mesiac iba 10g..........ale ma teraz tvrdu stolicu, len take "bobky", aj to jej ide dost tazko, co s tym????????

saska.t
15. jan 2009

vodicku z uvarenej susenej slivky sa osvedcilo .... 😀

annag
15. jan 2009

martinka, ona môže len cuckať, resp. mať hroznú techniku sania a napriek tomu sa dokáže dostatočne napiť či najesť. Ja som dnes malú nechala len trošku viac než zvyčajne pocuckať prsník, lebo kakala, čo sa jej pri papaní darí lepšie a grckala teda riadnym prúdom. Nerozmýšľaj nad spôsobom jej pitia, teraz už to nezmeníš, ak jej to vyhovuje a napije sa, je to v poriadku. Vieš ako Ti bude dojčenie chýbať, užívaj si tieto posledné dojčenia a netráp sa 😉 🙂

annag
15. jan 2009

kubkovka, kaša nie je dobrá voľba, ak dokrmovať, tak začať zeleninou a ovocím, no napriek tomu je ešte maličká, najprv treba nájsť príčinu pomalého priberania, napíš presný režim, ako dojčíš, koľko trvá jedno dojčenie, či dojčíš z obidvoch prsníkov či z jedného počas dojčenia, aké má intervaly, či sa hnevá pri a po dojčení, ako kaká a ciká, v akých polohách dojčíš

- tráviaci trakt, obličky, pečeň bábetiek je veľmi nezrelý, každé cudzie jedlo je preň ešte veľká záťaž - to nevidno možno navonok, ale každý orgán si to zapamätá. Napríklad pečeň je veľmi háklivá, keď čelí v dospelosti nejakému ochoreniu, tak sa z ochorenia vystrábi podľa toho, ako sa k nej dovtedy jej majiteľ správal. Jej organizmus musí kašu tráviť celú noc, trávenie je veľmi zložitý a náročný proces, ktorý odoberá bábetku zbytočne veľa energie . A ako vidíš, ani ju nedokáže dobre stráviť. Keďže malá nechudne, len stagnuje, bolo by škoda nepokúsiť sa o plnohodnotné dojčenie.

kubkovka
15. jan 2009

No dojcim vzdy, ked je hladna, z oboch prsnikov, aj kazdu hodinu ked chce...... asi mam laktacnu krizu, vsetci mi hovorili, aby som jej dala UM a netrapila ju hladom.........ale ja som ju radsej castejsie dojcila a mlieko sa akotak rozbehlo.........no neviem, co robit, lebo aj mne sa zda, ze nepribera, dojcit ju castejsie ako doteraz? v noci nejedavala, zobudila sa nadranom, teraz sa budi aj v noci.....

jovan
15. jan 2009

annag, takze tak ako si pisala kublovke asi ani ja sa nemam pokusit zavadzat na noc kasu, vsak? mozno by spal, ale to asi preto zeby som mu zaludok tak zatazila, niektore baby radia dat v nasom pripade na noc UM, co ty nato?

paskova
15. jan 2009

saska.t no ja som ako madar 🙂 jasne, ze MK je konik. Uz so to precitala a som rada, ze v tom nie som sama, i ked to neprajem nikomu. Takze nic ine mi nezostava,len zatat zuby a vydrzat.