Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bianca7
2. nov 2009

Annag,mas pravdu-maly spi cez den velmi malo,tazko sa dava uspat a potom sa budi po 20-tych minutach,no a niekedy nespi vobec.A ked papka,tak casto aj puka aj kaka pocas kojenia.Hhlavne vtedy ked mu pred kojenim davam Sab Simplex,ale ked nedavam,tak aj tak sa hneva a nedari sa mu vyprdkat.Stolicu maval obcas zelenu aj s hlienmi,preto sme mu dali spravit rozbor a vraj ma kvasinky(mozno preto sa mu casto vyhadzuje na ustockach aj v puse zabka ☹ ),takze teraz mu davam probioticke kvapky Bio Gaia.Este raz Ti dakujem za ochotu pomahat nam vsetkym-skusenym a neskusenym mamickam a nasim detickam! 🙂

babulka123
2. nov 2009

ahoj annag.. ja sa ti idem pochvalit, malinka je spokojna, ja tiez. a patri ti nase veeeelike dakujem..
ale mam otazku , mam zamrazene MM cca po 180ml.
dr. mi vravela ze od bud. mesiaca mozeme robit prikrmi a tak som si myslela ze jej do toho budem davat toto MM. ked rozmrazim celu nadobku do akej doby je potrebne to skonzumovat.. je mozne urobit to ze to pridam co ja viem napr. k zemiaku a ten potom zamrazit znova? nechcem MM vyhadzovat, pre Ninku kazdka kvapka dobra.. dakujem

alexarisko
2. nov 2009

Ahoj Annag, kocky odomna z temy mi poradili ze ak mam nejaky problem, nech sa skusim obratit na teba, ze si sikulka a vies dobre poradit, tak sa obraciam. Mam 4 mesacnu dcerku a kojime normalne, pribera pekne ale kedze chcela byt cely den na prse a mne sa nestihlo tvorit mlieko uchylila som sa tak k jednej nanajvys dvom flasiam sunaru cez den, vacsinou ked ideme niekam von, inak by som sa s nou nikam nepohla kebyze jej nespravim flasu. Tak uz fungujeme asi mesiac a pol, doteraz bolo vsetko v pohode zvysok som kojila ale poslednych par dni som si vsimla ze sa mi pravy prsnik prestal nalievat. neviem co sa mohlo stat, minuly tyzden sme vsetci ochoreli, ale to s tym snad nema nic spolocne, ci? ten lavy jej sice v pohode staci, ale nejak by som teda mala rovnake prsia, a to lave je uz dost zodrane, snazim sa ju prikladat aj k tomu pravemu, aj cuca, a mozno jej aj trosinku tecie lebo ja ked si ho silno stlacim, tak tam nieco vytlacim, ale neviem nejak sa nechce znovu nastartovat, nevies kde moze byt problem?
Dakujem vopred za akukolvek radu
Alex

annag
2. nov 2009

severka222 - bolo by veľmi vhodné spojiť sa s poradkyňou, aby ste skúsili polohy, pri kotrých by sa maličká dokázala prisať na "plochú , hrubú" bradavku. Vhodná je každá poloha, pri ktorej máš "pod kontrolou" hlávku - teda poloha, pri ktorej držíš hlávku v záhlaví a máš možnosť ju zakloniť tak, aby bradavka smerovala šikmo na horné podnebie, brada sa dotýka prsníka, noštek nie, bábo má v puse veľkú časť dvorca zo spodu - kuk moje albumy a odkazy na videá. Takže ide o polohu priečna, tanečník, určite futbalová - tá sa často podarí mamičkám, ktoré nemajú po ruke poradkyňu. Poloha po ležiačky je výborná, ak je bábo správne priložené - ale podľa mojich skúseností mamičky prikladajú bábetká po ležiačky katastrofálne 😅 - väčšinou bábo leží na chrbátiku, otočenú má len hlávku , bradavkou naháňajú bábo a triafajú sa naslepo do pusinky - často naopak tak, že bradavka smeruje nadol, bábo na prsníku visí .... správne by bábo malo ležať na boku, nôžkami a bruškom sa dotýkať mamičky , hlavička v miernom záklone - do záklonu sa dostane zatlačením zápästia mamičky medzi ramienka, hlavičku mamička drží a bábo si priloží na prsník nie naopak. Lepšie sa to podarí tak, že si bábo priloží po sediačky a potom sa opatrene položí na bok. ...

je možné ten prsník úplne odstaviť a laktáciu v druhom prsníku to v princípe neovplyvní . Jedine snáď v tom, že časom sa Ti môže v dobrom prsníku vytvoriť nadprodukcia a bábo bude mať istý čas problém s pitím i na dobrom prsníku. Okrem toho môže vzniknúť vizuálny rozdiel medzi prsníkmi aj o niekoľko čísiel, odstavený sa výrazne zmenší ...preto by stálo za to prsník naďalej odsávať aspoň každé 3 hodiny a pokúsiť sa bábo dostať i na tento prsník . Odsávaním sa bradavka tiež povyťahuje a ak sa bábetku dá čas a príležitosť, dokáže sa na prsník prisať aj po niekoľkých týždňoch, dokonca mesiacoch .

no najdôležitejšie je v záujme úspešného dojčenia rozlúčiť sa s fľašou . Mamičky často oponujú tým, že kombinácia fľaša - prsník funguje. No riziko, že to tak nebude navždy je veľmi, veľmi vysoké. Väčšinou bábo začne fľašu preferovať, alebo bude kombináciu naďalej tolerovať, no sanie z prsníka bude plniť skôr funkciu cumľa, nie kŕmenia. To sa stane vtedy, keď sa produkcia mliečka v prsníkoch zníži a s ňou sa zníži i tok mliečka, ktorý bude výrazne slabší než z fľaše . 🙂

annag
2. nov 2009

bibes - veľmi pekne Ťa prosím, ozvi sa niektorej z tých poradkýň . V pôrodnici priateľských deťom tzv BFHI sa klobúčiky vôbec nemajú používať a už vonkoncom nie tesne po pôrode - laktačná poradkyňa nie je ani zďaleka každá sestrička z pôrodnice - uvidíš ten rozdiel v prístupe .... ak si bábo len trošku cucne - nebolo prisaté - musí na prsníku súvisle piť . Už jedna návšteva poradkyne môže pomôcť . Sú to mladé mamičky, ak pri mene nie je napísané inak, príde k Tebe domov zadarmo - dojčenie je pre poradkyne hobby rovnako ako pre mňa. Ak nevládzeš zavolať - nech zavolá manžel, stačí povedať, že máš problém s priložením bábetka bez klobúčika a ona už pochopí 😅

annag
2. nov 2009

ktulik - ďakujem veľmi pekne, i Vám všetkým a podobne, všetko dobré , nech Ti materstvo a dojčenie prináša iba radosť 🙂

annag
2. nov 2009

babulka123 -

som rada, že si užívaš materstvo a malú Ninku 😵
- MM rozmraz večer v chladničke , ale spotrebovať by sa malo tak do 24, max 48 hodín, lebo ono nie je pasterizované. Pridávaj ho priamo do hotového príkrmu. Ak urobíš zemiak, tak potom do neho primiešaj ohriate mliečko - ale len toľko, koľko spapá na jedne raz. Opakovane zamrazovať by sa totiž nemalo. Keďže je namrazené v dosť veľkých dávkach, tak ho asi bude vhodné spočiatku dávať aj normálne fľašou, nevadí ani kombinácia UM-MM. 🙂

deborah1
2. nov 2009

Ahoj Annag,veľmi by som ťa aj ja chcela poprosiť o radu,ak mi budeš vedieť poradiť,lebo neviem,či nebudem písať trochu "mimo".
Dnes som večer asi o 20,30 dávala malému ATB,kojila som ho niekedy pred 20.hod.,no neviem presne kedy.No a malý asi o 21,30 grckal-také biele/aj tie ATB sú biele ako mliečko/ so slinkami,aj som cítila pach tých ATB,je to ale možné,že by ich vygrckal po vyše hodine? 😨 Alebo si myslíš,že to samotné liečivo sa vstrebalo už pred tým? 😕

Ešte by som sa ťa rada spýtala,malý má vraj reflux I.-II.stupňa,doteraz ale iba trochu grckal a veľa štikútal,teraz sa mi ale zdá,že menej štikúta a viac grcká.No chcem sa ťa spýtať,ako by mali vlastne spinkať deti,ktoré grckajú?Viem,že vco zvýšenej polohe-to aj má,ale-mal by mať aj hlavičku na boku?Lebo keď bol v perinke,tak sme ho dávali tak na bok,no teraz je už v spacom vaku-síce ho tieź dávame na bok,ale neviem,či je mu to pohodlné,len stále neviem,či ho mám len tak nechať na chrbátiku..

Ďakujem ti moooc za rady,aj za čas. 😵

jananinka
3. nov 2009

Ahoj Annag, moja mala ma rok a poslednu dobu uz papala v noci iba raz okolo tretej, strvrtej. Teraz poslednych par dni sa v noci casto budi, niekedy staci dat cumel a spi, ale niekedy ked jej ho chcem dat, alebo caj, tak sa uplne odvracia a zacne plakat este viac, ani na rukach nechce byt, uplne sa odtlaca a vtedy jedine co zaberie je nakojit ju, a potom zaspi. Vcera to bolo 3x za noc a to raz uz po dvoch hodinach. Myslis si, ze je hladna? Je to mozne? Mohli by to byt aj zubky, lebo jej stale nejake idu, ale to mi nejde do hlavy, ze ju nakojim a spokojne zaspi. Som myslela, ze sa toho nocneho kojenia zbavime a teraz je to prave naopak Dakujem za radu. Dala som to aj do temy batolata, ale neviem ci tam chodis.

annag
3. nov 2009

deborah - prepáč, až teraz som sa dostala sem do témy ... myslím, že veľká časť liečiva už bola vstrebaná - ono to je vždy riziko pri deťoch, že leik vygrckajú - no aj tak nič nenarobíš, pokiaľ je to ojedinelé grckanie. AK by to bolo zakaždým, samozrejme treba to riešiť s pediatrom ...

pri grckajúcom bábetku treba voliť polohy, ktoré im najviac vyhovujú - treba skúšať. Najhoršia poloha je na rovnej podložke na chrbátiku - vtedy sa reflux vyvolá veľmi rýchlo, bábo páli záha, grcká ... Väčšinou pomáha poloha na boku - celé bábo leží na boku, pomáha i poloha na brušku - no len pod dozorom. Môže mu vyhovovať i zvýšená poloha na chrbátiku, ale vtedy už je jedno, ako má položenú hlavičku. Ide teda o to, ako má položené telíčko - hrudník. Ten by mal byť vyššie než je zadoček - cca 30 stupňový uhol ...

pri diagnóze "reflux" vždy stojí za to uvažovať , či ho nevyvoláva len silný tok mliečka - nadprodukcia, poloha pri dojčení, spôsob prisávania bábetka ....

annag
3. nov 2009

jananinka - dôvodov môže byť veľmi veľa .... môžu to byť zúbky, smäd, teplo, zima, strach - a potreba cítiť mamičku, ochorenie - nádcha, trávenie, chrápanie manžela 😀 .... ja som napr. zistila, že ak moja malá leží na pravo odo mňa v posteli, budí sa oveľa viac než keď leží naľavo odo mňa 😅 , smejem sa, ale je to tým, akú má podložku pod sebou - z jednej strany je na vankúši, z druhej nie - evidentne jej vyhovuje tvrdšia podložka - len matrac ... je v období,keď veľa detí dokáže dobre a lepšie spinkať vo svojej izbe - možno by jej taká zmena pomohla ....

deborah1
3. nov 2009

Ďakujem veľmi pekne,Annag. 🙂

jananinka
4. nov 2009

Dakujem Annag 🙂

likelara
4. nov 2009

Ahoj Annag a všetky mamičky.
Fakt skvelý pocit čítať tieto príspevky a o to viac ma mrzí, že som túto tému objavila len pred pár dňami a odvtedy zvažujem, či napísať alebo nie. No a nakoniec som sa odhodlala, veď za to nič nedám.

Chcela by som poprosiť o radu. Rodila som cisárskym rezom, našťastie sa mliečko začalo tvoriť hneď, no synček sa nevedel prisať. Sestričky mi pomáhali ako vedeli, no nedarilo sa, mám strašne vpadnuté bradavky. Synčekovi museli v pôrodnici hneď aj jazýček podrezať, pretože ho nevedel vyplaziť a ani tak nám to nešlo, tak som to skúsila s klobúčikmi, to mi poradili aj sestričky ☹ a to si hovoria baby friendly hospital. No, ako celý môj pobyt v pôrodnici, pôrod a iné, mám pocit, že zamestnanci pôrodnice začnú len s „A“ a k „B“ sa už nedostanú. Mám na mysli to, že hoci mi klobúčiky poradili, nepovedali, že mám priebežne skúšať aj riadne prisatie. A tak celá vytešená, že aspoň klobúčiky zaberajú, som sa uspokojila s takýmto dojčením. Párkrát, keď som asi po 2 mesiacoch mala nervy na klobúčiky (časté umývanie a sterilizovanie, keďže dojčíme na požiadanie a niekedy to bolo aj každú hodinu), tak som skúšala bez nich, no nešlo nám to, tak som to vzdala úplne.
A teraz čítam, že to nie je dobré a podobne, tak ma zaujíma, či je ešte nejaká šanca takéto dojčenie zmeniť. Máme už 4 mesiace a ja plánujem dojčiť rok, rok a pol, ak to bude možné. Malý absolútne odmieta cumeľ, moju bradavku ani len neolíže, hneď sa odťahuje a neskutočne pri tom plače.

Detská lekárka sa ma pýtala, či nemáme problém s dojčením (klobúčiky ako problém nevidí a ani nerieši), pretože má pocit, že synček má ešte málo jazýček podrezaný. Ja zatiaľ nemám pocit, že by sme s dojčením nejaký iný problém okrem tých klobúčikov mali. Tak neviem, či ísť mu ho ešte raz dať podrezať alebo nie. Mne ho napríklad podrezali až keď som mala 16 mesiacov a asi tiež málo, pretože doteraz neviem poriadne jazyk vyplaziť.

A ešte by ma zaujímalo, čo by som mohla robiť s mojim prsníkom. Včera ma strašne svrbel, ešte nikdy som to nezažila a dnes pri kŕmení som si všimla, že mám v klobúčiku kopec krvi a na plienke obrovské ružové fľaky. Dosť ma to znepokojuje, i keď to malému evidentne nevadilo, no hneď som ho radšej preložila na druhý prsník, hoci som ten ľavý mala neskutočne naliaty. Vôbec ma nič nebolí, dnes ma už ani nesvrbí, akurát som si všimla, že na bradavke mám takú malú ranku, tak to asi z nej tá krv tiekla. V sprche mi nešlo to mliečko odsať, ani kvapka nepadla, tak som pri ďalšom kojení nechala ľavý prsník voľný, aby mliečko samo odtekalo, trochu som mu ešte pomáhala aj masážou a krv mi už netiekla. Teraz mám obavu, či môže bábätko takéto mliečko piť, či mu neškodí a čo mám riešiť s tou bradavkou. Používam na ne len vodu a krém z DM, ktorý vraj nie je nutné pred kojením zmývať a sem tam si prsia utieram aj špeciálnymi utierkami na to určenými.
Ďakujem za každú radu.

Uff, na to, že som váhala, či napísať alebo nie, tak som dala celkom dlhý príspevok 😕 .

beejay
5. nov 2009

Aj ja sa pripajam k ostatnym!

vanda_3394
5. nov 2009

ahoj annag,

radila si mi pred takymi dvoma tyzdnami ohladne unaveneho babetka s refluxom (vid IP posta). Znova potrebujem poradit - posledny tyzden mame taky, ze rano po zobudeni krmime (okolo siestej-siedmej) kazdu hodinku na poziadanie az kym nejdeme von (co je tak do 2-2,5 hod). Vtedy aj dost grcka. Potom ideme von (vascinou s velkym placom a krokom) a uspavam malu min 1 hodinu. Potom sa este dalsiu 1 hod prechadzame a ideme domov. Okolo 11,00, 11,30 uz sme doma a tam este dalej spi dalsie 2 hod. Cize dopoludnia spi naraz tak 4 hod. Potom krmime, znova kazdu 1 hodinu az kym nejdeme znova von. To uz su tri, pol stvrtej - v tomto case ale skoro vobec nechce spat, zdriemne si nanajvys pol hodinu a potom zacne plakat a utekame domov sa najest. zase sa krmime kazdu hodimu. Okolo siestej kupeme alebo uspavame a vtedy zacina plac neskutocny, ktory trva 1az 4 hodiny - vidim, ze je strasne unavena, ale nemoze zaspat. Nosime - grga, prdi, stikuta, grcka a place. Lezanie len tak v posteli my dve nehrozi.
Je dobre, ze dopoludnia tak dlho spi? Ako dosiahnut, aby spala dopoludnia menej a opoduni trocha viac. A este posledne dva dni si pri rannom krmeni zdriemla na prsku takych 40 min. Mokrych plienok ma 5-6, kaka obden alebo raz za dva dni. A este jedna vec, ak grcka a ja jej v pribehu 2 hodin ponuknem dvakrat za sebou to iste prso (ako si mi radila), tak protestuje a nestaci jej, musim dat aj druhe.

kaska
5. nov 2009

Ahoj annag,
prosim o radu, uz si mi tolko poradila. Moj syn zacal prespavat celu noc, napapa sa vecer o osmej, deviatej a potom az o pol piatej - piatej rano. Nemoze mi takyto dlhy casovy interval obmedzit tvorbu mliecka? Cez den papa kazde 3 hodiny. Zamyslam sa, ci si nemam v noci odsat, lebo sa bojim, ze sa mi znizi laktacia. dakujem vopred.

annag
5. nov 2009

kaska, radšej si dobre pospi a uži si tieto krásne chvíle, načerpaj sily - je veľká pravdepodobnosť, že sa to o pár týždňov zmení 😀 , tak okolo polroka sa deti budia oveľa častejšie a už budeš len spomínať na krásne noci ....

- laktácia sa môže trošku utlmiť - nevadí - malý si zrejme potom bude pýtať prsíčka častejšie - dojčíš na požiadanie, nič zlé sa nemôže stať 🙂

kaska
5. nov 2009

dakujeem 🙂 no co uz, tak si to teda budem teraz vychutnavat 🙂
a preco sa zvyknu zacat budit castejsie?
inak moj maly spava so mnou, najskor spinka v postielke ale potom v noci sa vzdy okolo jednej zobudi, ja si ho dam k sebe a spinkame az do rana..

annag
5. nov 2009

kaska - ako detičky rastú, tak sa im mení aj rytmus spánku a bdenia. Okrem toho, počas dňa už nemajú toľko času na mamičku, tak si ju v noci vychutnávajú, potrebujú sa uistiť, že je s nimi .... alebo im rastú zúbky a sú podráždené ...

annag
5. nov 2009

likelara -

som veľmi, veľmi rada, že si nabrala odvahu 😉 🙂

- predpokladám, že maličký sa neskoro začal prisávať, keďže mu v tom bránila minimálne prirastená uzdička, medzitým sa prsia stihli naliať - bradavka sa pod naliatím možno úplne "stratila", sestričky situáciu nesprávne riešili klobúčikom . Mala si a máš stále zrejme veľkú produkciu mliečka - čo na jednej strane teraz pomáha - lebo malý dokáže cez klobúčiky vytiahnuť dosť mliečka, na druhej strane práve nadprodukcia bola ďalší dôvod toho, že sa malý nedokázal bez klobúčikov prisávať ....

- určite stojí za to , pokúsiť sa o zmenu. Treba sa pripraviť na to, že bábo už má vypestovaný iný návyk , pozná len klobúčik na rozdiel bradavky. Do úvahy treba brať samozrejme i uzdičku, tok mliečka (zrejme bude treba pred priložením pár ml odsať, a potom i nadprodukciu znížiť ...) a polohu, v akej si bábo prikladáš ... - v Košiciach je niekoľko laktačných poradkýň, napr. Majka je poradkyňa , ktorá Ti ochotne a fundovane určite pomôže - Mgr. Mária Krupová - 055 642 12 70, 0902 250 670. Niekedy ozaj stačí jedna návšteva a bábo sa prisaje .... prosím, zavolaj jej 🙂

- jeden následok klobúčikov si práve pocítila - boľavú bradavku. Klobúčiky sú pri akejkoľvek hygiene zdroj infekcií - bradavka pod klobúčikom nedýcha, je vo vlhku, prisatie nie je dokonalé , dochádza k poraneniam bradavky ... Budeš tam mať infekciu, Majka Ti dá mastičku, ktorá si s infekciou rýchlo poradí a o pár dní bude bradavka vyhojená a bez prasklinky. No v tejto chvíli - krvička nevadí, malého môžeš naďalej prikladať. Dojčenie nesmie bolieť a žiadne ranky , prasklinky, nepríjemná bolesť, pálenie, štípanie, svrbenie ... je prejav ochorenia bradavky a dvorca.

Na uzdičku a jej prestrihávanie sa vedie polemika - no z hľadiska dojčenia je to veľmi prospešný krok , pretože podmienkou sania je vysunutie jazýčka nad spodné ďasienka - ak to bábo nedokáže, tak nedokáže účinne stláčať dvorec a prisatie nie je dokonálé , dokonca môže vzniknúť poranenie bradavky, dojčenie bolí.... často sa bábo nedokáže vôbec prisať.... V neskoršom veku môže spôsobovať problémy s vývinom reči, artikuláciou. Prestrihnutie je sekundový zákrok, ktorý sa dá porovnať možno s prepichnutím ušiek, injekciou ... Stav pred a po odstrihnutí uzdičky je zobrazený na fotke v mojom albume Dojčenie I.

shupolienka
5. nov 2009

Ahoj Kati
Som tu davno nebola 😎
Potrebujem poradit, viem ze je tu sice na to zvlast diskusia, ale podla mna ty mas taky triezvy pohlad a nazor na to 😅
Maly ma dnes presne 9 mesiacov. Stale ho kojim ( a dufam ze este dlho budem) maly ma este stale tri spanky cez den, kojim rano cca o pol siedmej-siedmej podla toho ako vstane, potom po takych 2-2,5 hod ide zase hajat tak klasika sa zase nakojime pred spankom, spi niekedy pol hodku niekedy hodku.potom sa zobudi tak dam mu ovocie, po 2-2,5 hod ide zase hajat samozrejme ako inak s prsom v puse cize zase kojime, po zobudeni mu dam obed zeleninovo masovy prikrm ( ked mu navarim tak da maximalne 3 lyzicky viacej do neho nedostanem 😒, (ale ked mu dam HIPP-ku kupovanu nahodou sem tam tak tu vie zbastit celu) 😠 🙂 pred poobednym spankom sa zase kojime, zobudi sa dam mu zase ovocie, a vecer cca o siestej siedmej ako kedy ho kupem, dam kasu a zase kojime. Zaspi najneskôr o osmej. V noci sa casto budi takze kojime v noci aj 5-6 krat, spi so mnou, tak to ho len v polospanku prehadzujem z prsa na prso 😀. A tak je to dookola. A zabudla som ze posledne cca dva tyzdne som mu zacala davat lucku z poharika za obedom. A moja otazka znie, neviem ci mam stale kojit takto aj cez den pred tymi spankami jeho, alebo uz len rano a vecer, a cez den uz vynechat, lebo on ten obed zeleninovy skoro vobec nezje tak to som rada ze si da aspon prso. Ale zase neviem ze ci ho neje preto ze mu nechuti, alebo nema pocit hladu lebo ma stale aj mlieko moje. Ale on si tak zvykol ze pred spankami sa kojime, a on pri tom zahaja. Posledne dni mi odmietal aj jablko, ale som to pripisovala zubkom. Dnes mu vysiel prvy 😅. Hlavne ze som mu potierala gelom spodne dasna, a jemu prvy vysiel lavy horny zub. Som skoro odpadla 😀. A este sa chcem spytat ako je to z cerealnymi a mliecnymi prikrmami. Ci uz mu mam zacat davat chleba, alebo rozky, ked tam je lepok, ci mam este pockat, lebo ja som alergicka ( sice len senna nadcha ale predsa) a co moze uz z mliecnych vyrobkov. Tak dufam ze som to napisala z rozumitelne. 😅 Dakujem vopred

annag
6. nov 2009

shupolienka, nezdá sa mi, že by dojčení bolo priveľa 🙂 - tiež to tak robím - pred a po spaní dojčím - je to taký krásny prechod z bdenia do ríše snov 😅 . Na 9 mesačné bábo mu cca 3 -4 príkrmy stačia, postupne by mali pribudnúť 1-2 chody - to čo spomínaš, chlebík, možno nejaký mliečny výrobok ... Takéto dojčenie mu zabezpečuje aj dostatočný prísun tekutín.

- ak bábo pije priveľa mliečka , môže to ísť na úkor príkrmov, ale jemu zrejme všetko chutí okrem zeleniny 😅 ... asi by som skúsila, keďže málo papá na obed, zeleninu dať i na olovrant , možno v inej forme. Napr. len uvarenú mrkvu, zemiak do ručičky ... odporúčam pohrať sa s konzistenciou jedla - napr. moja malá začala oveľa lepšie jesť, keď mala čo hrýzť - musí mať veľké kúsky, kašovité jedlo odmieta . Naopak, iné dieťa možno treba obalamutiť tak, že zeleninu rozmixuješ do hladka a do takej omáčky vložíš čosi hrubšie - napr. cestoviny.

Môžeš k mäsovo -zeleninovému príkrmu pridať spomínané bezvaječné cestoviny, alebo ho zahustiť škrobovou múčkou - aj tie kupované sú tak zahusťované .... môžeš pridať nejakú jemnú koreninu, bylinky - napr. rascu, fenikel ...., olej tým mu to vlastne ochutíš. Takisto môžeš jedlo pripravovať v pare - vtedy má prirodzene trošku slanšiu, výraznejšiu chuť a môže mu lepšie chutiť ....

Treba spozorovať, či mu príkrm nechutí len kvôli mäsu a vláknam v ňom obsiahnutým - niektorým deťom stačí len z mäsa urobiť hladkú kašu a tú primiešať k normálne popučenej zelenine. V tejto súvislosti sa odporúča pečeň, ktorú deti veľmi dobre prijímajú a je aj významný zdroj výživných látok - pozerala by som sa však po bio kvalite ...

- ak mu vychádzajú zúbky, môže mu o to viac chutiť čosi hrubšie, je vo veku, kedy už lepok môže - pečivo , chlebík , ktoré by mohol žuvať

- pri alergii treba predovšetkým sledovať jeho reakciu, lepok a mliečne výrobky zavádzaj s dlhším odstupom, aby si vedela rozpoznať alergiu. Najmä lepok sa dokáže prejavovať len veľmi skryto a nenápadne. Ale skôr by asi prichádzala do úvahy alergia na mliečnú bielkovinu - keďže tak veľa dojčíš, tak si v pohode môžeš dovoliť ešte mliečne výrobky odložiť na neskôr - na záver prvého roka. I keď o tom sa vedú v odborných kruhoch polemiky a pravdy sa asi nedopátrame - niektorí tvrdia neodkladať, iní, odložiť až po roku .... Ak sa pre mliečne výrobky rozhodneš, tak do roka by som zostala len na kyslomliečnych výrobkoch - jogurty, acidko ... Pretože medzi alergiou na kravskú bielkovinu a inhalačnou existuje súvislosť - z jednej deti vyrastú, druhá sa u nich často neskôr prejaví ... 🙂

sivka
6. nov 2009

ahoj, kati takze podla toho, co si napisala kaske, je teda normalne, ze sa deticky okolo 4.mesiaca zacinaju budit castejsie v noci? lebo ako som ti uz pisala do IP, tak prave u nas to tak je. Naozaj od hladu papa 3x v noci a potom nadranom od tej 4-5 uz len pocuckat a zaspat a to aj niekolkokrat po hodine...aj ked vela krat uz o tej 5tej si mysli, ze je den a ide sa hore...no a mna ide porazit, co neviem co s nim, lebo ja mam este hlboku noc....no ide mi o to, co si myslis - je to ok a prejde ho to, nauci sa spat aj dlhsie a suvislejsie skor ako zmaturuje? lebo co citam knizky, tak vraj deti, co sa nenaucia poriadne spat do polroka-roka, tak im to este potrva velmi dlho - aj niekolko rokov, kym zaspia a spia bez problemov. a ta perdstava mi celkom nahana hrozu 😅

vinka
6. nov 2009

Ahojte maminy.Joj potrebujem poradiť.Dnes sa malá cická celý den.Je nespokojná a nervačí ked 3 krát poťahá.Mám pocit ako keby som už ani mlieko nemala. ☹

annag
6. nov 2009

vinka, pri častom pocuckávaní sa pocit plných prsníkov stráca - takže to je len subjektívny pocit, ktorý nám nehovorí nič o tom, koľko mliečka teraz ozaj prijíma - môže reagovať na tok mliečka, no môže mať aj nejaký tráviaci problém, ochorenie .... všeličo ... musím to celé posúdiť - odpovedz mi na otázky zo strany 171 , čosi na ňu vymyslíme 🙂

vinka
6. nov 2009

Dnes som dojčila asi 8 krát denne
Asi 7-10 min.trvá dojčenie
Tak riadne sa napapá asi 4 krát
Ráno po celej noci raz na obed poobede a večer sa prisaje a papáí tak,že počuť tok mliečka.Ale ostatok sa len cucká a pučí,nervačí už po 3 hlte
Ano papá z oboch prsníkov
Niekedy ano cítim to
V noci nepapá spí celú noc od 21 do 6.30
ANO Strieka mlieko po spustení
Už sa nespúšťa počas dojčenia mliečko z druhého prsníka
Nie nemám pocit,že sa nalievajú a robia hrče
Nenosím prsné vložky nevyteká mi mlieko po medzi dojčenie
Ani nie.Nemám pocit,že sa mi po medzi dojčenie nalejú
Ano mám pocit,že je jeden prsník produktívnejší.
Ano preferuje pravý pred lavým.
Nie nebolia ma.Niesú poškodené
Nemá bábo v puse nič.
Nepoužívam klobúčik
Flaša nie
Cumel ano
čaj nedávam vôbec
Nedokrmujem
Nie neodsávam
Cez den dojčím po ležiačky najčastejšie.Ide nám to najlepšie takto
Asi 5-6 tak riadne mokré plienky
Priemer raz za 3 dni.
Pri narodení 3400 g pri prepustení 3250 g a prírastky za mesiac tak 600-700 g
Ano stikuta občas.
Nie negrcká vôbec
Nemá koliku.Ked mala tak zriedka tak pol hodiny a dosť
Ráno vstane o 6.30 až 7 a je hore do 9 potom zaspí na hodinku alebo až hodinu a pol.Vstane a spí o 12.30 ale to tak podriemkáva asi 2 hodiny tak podvedomí.Tam sa často cická.Potom až okolo 14 zaspí a spí aj do 16 až 16.30A potom je hore do 18 Alebo podriemka niečo ale krátko 15 min. do 1á.Tam už je hore lebo ja skoro pravidelne o 18.30 kúpem ju.A Po kúpani sa napapá a niekedy hned zaspí.Tak jej dám ešte jesť o 22 alebo je hore do 20 a sa cická a o 21 sa riadne naťahá a spí do rána.
Nosím v klokanke ale to ked ideme do obchodu.Najlepšie spí v kočíku vonku.V tedy prespí aj 3 hodiny.
No niekedy ju nosím vertikálne ked je nespokojná ale nepolohujem spí na chrbátiku
Nie nepijem čaje ani lieky na tvorbu mlieka
Nie neužívam žiadne lieky
Ani malá neužíva lieky.

Annag dakujem ti pekne za pomoc.
Fu ale to bola fuška odpovedať na tolko otázok. 😀

annag
7. nov 2009

vinka,

ak normálne papá niekoľko dojčení za deň a pri tých zvyšných sa odtŕha skôr než začne vlastne papať - 3 hlty, to nie je dojčenie - tak to bude skôr v niečom inom než v dojčení - malá môže byť v nejakom strese, niečo ju môže trápiť - zúbky,resp. iné nadchádzajúce ochorenie, ruch v rodine, nuda, únava - ale spinká celkom pekne - otázne je, aký je spánok kvalitný - zrejme ak by spinkala vonku, oddýchla by si podstatne lepšie , nemali ste teraz čosi nezvyčajné v rodine? napr. choré deti, Ty chorá, návštevy ... niečo, čo ju rozrušilo ? Nudu spomínam preto, lebo takéto bábo už potrebuje všelijaké aktivity a môže ho nudiť to, čo doteraz poznalo ... možno zlé počasie a zmena režimu - napr. menej prechádzok vonku ... prispelo k jej nervozite . Možno sa jej len mení rytmus spánku a bdenia a potrebuje spinkať v iných časoch než doteraz. Môže cítiť nedostatok pozornosti - ak potrebuješ popri nej kadečo ešte i stihnúť, bábo vycíti, že naň nemáš čas ....

annag
7. nov 2009

sivka - presne tak, je to normálne 😀 a aj toto je materstvo a rodičovstvo - zlé, prebdené noci .... nemáme bábiky, ale živé stvoreniatka 🙂 Okolo 5.00 už má veľa detí deň ... o tomto čase i väčšina detí má skoré raňajky - ranú porciu mliečka - aj v roku či dvoch. Ale ako spomínam - režim a fázy spánku a bdenia sa veľmi často menia, to, čo platí dnes, už zajtra nemusí a je zbytočné rozmýšľať, čo bude o mesiac či o rok , dôležité je prežiť daný deň bez ujmy na psychickom zdraví rodiča (rodiča, lebo bábetku je to fuk ) 😅 Takisto do polnoci je spánok najlepší - hlboký a súvislý, po polnoci sú už fázy hlbšieho a plytkého spánku tesné a bábo sa fyziologicky veľmi často budí a nevie rýchlo samé zaspať ...

vinka
7. nov 2009

Annag dakujem bude to asi v tej nude.Lebo som mala včera dosť inej roboty a malej som sa dosť málo venovala.Ale dnes mi kakala a mala žlto zelenú stolicu.Môže to byť hladná stolica?Alebo to môže byť len zafarbená z jedla.Joj dakujem ti pekne za tvoje rady. 😉