Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

luci79
20. jan 2009

normalne asi 10-15minut

luci79
20. jan 2009

aj ked nie stale je pokojny aj pri druhom ☹ , ale to je len malo zriedkave...
ale to trva len teraz posledne dva-tri dni

annag
20. jan 2009

luci, ak ho chceš rozbehnúť, tak z neho dojči pri každom dojčení a takisto ho po dojčení odsaj, nie dlho stačí pár minút hoci pôjde len pár kvapiek (5-10 minút), z pár kvapiek bude o pár dní viac mliečka, čím viac krát ho budeš odsávať, tým viac mliečka sa v ňom začne tvoriť - bolo by fajn, aby si prsník vyprázdnila cez deň každú hodinu - či dojčením alebo odsávaním a v noci každé dve, o pár dní musí prísť k zlepšeniu

inak bohato stačí odsávať raz do dňa

oliverkaa
20. jan 2009

annag,malicky je od vcera velmi nepokojny,v noci trosku pospal ale od rana nic nespinkal, uz ma take unavene ocka, vzala som ho vonku ale len pol hodinky pospinkal a placom sme sa vratili domov,ked sa napapa hned to vyvracka,papa kazde 2 hodinky, neviem co mam robit ☹ mozno ho boli brusko,cvicime s nozickami pravidelne, nemoze mat bacil v brusku?

annag
20. jan 2009

oliverka, ak ozaj vracká a je nepokojný, tak choď na pohotovosť, on je ešte maličký, radšej zbytočne, než neskoro a potom sa nám ozvi, držím palce a budem na Vás myslieť 😔

oliverkaa
20. jan 2009

On pred hodinkou zaspinkal,uz bol taky unaveny,pockam kym sa zobudi,ked sa to nepolepsi tak pojdem.Tu v anglicku je to s lekarskou starostlivostou upne inac ako u nas,je to tu slabsie.Dakujem.

annag
20. jan 2009

oliverkaa, jasné, kým mi dôjde že ste v Anglii, grcká veľmi, prúdom? Koľkokrát kakal dnes a akým? A koľko plienok pocikaných mal?

oliverkaa
20. jan 2009

Stale po papani si ho dam odgrgnut,a hned aj grcka,prudom nie ale je toho dost. Kaka dost, skoro po kazdom druhom kojeni,stolica je zlta ale v plienke je aj zeleny hlien skoro v kazdej,a pocikanu plienku ma kazdu,cez den je ich asi 6-7,malokedy ju nema pocikanu

annag
20. jan 2009

oliverka, do rána vydržíte, ak sa to nebude zhoršovať, ale treba prípadnú infekciu určite vylúčiť,

- určite ho kvôli refluxu dôkladne polohuj, ani na chvíľku ho nedávaj dorovna, prebaľuj ho veľmi opatrne,aj prebaľovaciu podložku vyvýš tak, aby mal hlávku a bruško vyššie než zadoček a nôžky, prebaľuj čím neskôr po dojčení, s nôžkami mu radšej necvič, tým mu stláčaš bruško - žalúdok a mliečko mu ide o to viac von, dojči ho tiež v čo najviac vertikálnej polohe - daj si ho na vankúš tak, že bude mať hlávku a bruško vyššie než zadoček a nôžky, pri odgrgávaní ho nenos na pleci tak, že mu budeš stláčať bruško

bimbia
20. jan 2009

annag,
ahoj. dakujem za vsetky rady lebo padli na urodnu podu. je to ovela lepsie. malinka je kludnejsia a ja si myslim za aj ja. tak dufam ze ta este budem moct oslovit aj v buducnosti. citam co sa tu u teba pise a su to super skusenosti. dakujem

annag
20. jan 2009

bimbia, tak som veľmi rada, kľudná mamina = kľudné bábo, dúfam, že už si budeš materstvo len a len v radosti a zdraví dokonale užívať 😵

martija
20. jan 2009

pekny vecer,prisla noc a s nou moja hodinka kludu,ked deti spia,tak zase som prikvitla.Dakujem Ani,ako vzdy si ma trosku ukludnila.A ano rano skusam aj kazdu hodinu ale nechce a nechce to rano,az mu dam nakoniec ten prikrm okolo desiatej....ale budem skusat dalej,mozno zas nejake obdobie,kym si brusko navykne na novu stravu.
Este k tym alergiam,praveze som kupovala kasu,do ktorej sa pridava mliecko a odsavala som svoje.Ale je to spanielska kasa,v zlozeni som nasla hnedy cukor a vanilin.Slovensku kasu som kupila teraz novu,tiez sa ju chystam zarabat s mojim mlieckom,ale nechavam to na neskor,ale tiez obsahuje ten vanilin,aj ked nie hnedy cukor,tak uvidim,ako bude na to reagovat,ak bude zase vyhadzany okolo pusinky,tak poradim sa s lekarkou,nech navrhne nejaku inu kasu,pripadne pomixujem ryzu obycajnu s mojim mlieckom a bude,ved uvidim.....
Este raz dakujem a prajem pekny vecer,vidim,ze mas opat mnoho prace.... 🙂

annag
20. jan 2009

martija, jaj, tak to je super, že zarábaš Tvojim mliečkom, jasné, najlepšia je domáca kaša, a ráno ho nenúť, ak nechce, nechce, radšej si odsaj, hlavne ho nenúť , ja už len čakám na polnočné dojčenie, to sa mi už neoplatí ísť do postele 😀

martija
20. jan 2009

jaaaj ani,takze zabijas cas.Ja som kratko po jedenastej odisla od starsieho syna a este nespal 😕 ,ma spanielsky rezim a uz aspon nezaspava o dvanastej....esteze je forum anonymne,inak by som mala zajtra na krku socialku 😀

mukky
20. jan 2009

martija..az take anonymne pre Teba nie je ked tam mas svoje foto 😀 😀

martija
20. jan 2009

to ano,len dufam,ze ma podla fota socialka nevypatra 😀

mukky
20. jan 2009

martija dufaj 😀 😎

annag
20. jan 2009

martija, internet má oči všade 😀 , ale že si sa Ty vrátila na upršané Slovensko.... 😕

zuz11
20. jan 2009

mam otazocku, mam syna ktory bude mat v piatok 3 tyzdne, plne ho dojcim ( mlieka mam podl avsetkeho dost) len enviem ci je normlane ze ked sa zobudi tak sa odjcime aj hodku a aj dve momentalne uz tretiu hodku 🤐 ) uz som 2x vystriedla obe prsia 🤐
a dalsia vec zaspi iba na prse myslite ze je to signal mu dat dudel alebo ma odolavat? 😀 nemam totizto ani ziaden kupeny, len sa boim ci mi neznici o chvilu z tohto bradavky 🤐 davam si inak kalciovu mast na ne 🤐
dik vopred za kazdu radu

mukky
21. jan 2009

zuz...ja si myslim ze je to dlho...a urcite to mozu pocitit Tvoje bradavky,posobia na nich aj sliny babatka...a nema reflux,vtedy sa potrava vracia spat do hora aj s kyselinkami a babo ich potrebuje zapit,ako u nas dospelych ked nas pali zaha je dobre si dat studensie mlieko...no ale tu je odbornicka annag,urcite ti poradi..bud rano alebo vecer...sanim sa Ti drobcek upokojuje a mozno uz ani nepapa len si tak cucka..Kalciovu mast som si davala a ja ,mala som ich krvave..no po tyzdni uzivania som prisla na to ze ranky boli vlastne stale vlhke a nehojili sa...tak som stale chodila hore bez ako domoroda zena a pekne sa to zahojilo..no mala som aj silnu infekciu ,maly mal soor v puse...mesiac kojenia bol ukrutne bolestivy...to radsej opat bolesti po sekcii,tie boli miernejsie 😒 😖

annag
21. jan 2009

jej, naša adminka má bábetko, v prvom rade grtulejem ,nech ste všetci zdraví a šťastní a z malého nech vyrastie chlap ako buk 🙂 🙂 🙂

zuzi, takéto dlhé dojčenie je pre bradavky veľký záber, proti cuckaniu a spinkaniu na prsníku sa nedá nič namiesať, pokiaľ to maminke vyhovuje. No máš rodinu, staršiu dcérku, manžela, domácnosť, musíš sa venovať aj im. Preto treba malému stanoviť hranicu. Novorodenietko do 6-8 týždňov papá vždy dlhšie než staršie, pretože je slabšie a má slabší sací reflex, potrebuje pomedzi aktívne sanie aj odpočívať. Postupne sa čas na prsníku skracuje a od cca 2 mesiacov trvá asi 5-15 minút. Ak dieťatko trávi čas na prsníku dlhšie, tak zvyšok už nie je aktívne papanie, ale len cuckanie či spinkanie , vtedy už prijíma len nepatrnú časť mliečka. Dojčené bábetká si samé regulujú koľko chcú piť, preto im treba aktívne sanie dopriať kedykoľvek a koľkokoľvek, no cuckanie už môžeme eliminovať. V zásade však majú detičky oneskorený pocit preplneného žalúdka, ak im z fľaše tečie mliečko ľahko rýchlo, tak ho neodmietnu. Sú schopné piť až kým sa im mliečko refluxom nevracia späť do pažeráka, ale to už je vlastne dávka nad možnosti ich žalúdka.

Malého dojči oveľa kratšie - tak do cca 50 minút, polohy a prsníky pri dojčení vystriedaj aj niekoľkokrát. Napríklad 10 minút klasická poloha pravý, 10 minút futbalová poloha ľavý, 10 minút futbalová pravý, 10 minút klasická poloha ľavý .... tento cyklus môžeš otočiť aj viackrát počas jedného dojčenia. O čo ide - kým jeden prsník oddychuje, tak sa v ňom mliečko presunie k dvorcu a bábetku ľahšie tečie, rýchlejšie sa napapá. Striedaním polôh sa rovnomerne vyprázdňuje celý prsník, pretože bábetko saje , tlačí najsilnejšie na tie mliekovody, kam mu smeruje brada. Pri futbalovej polohe pije z častí prsníka okolo pazuchy, veľmi dobrej zásobárni mliečka. Takéto vyprázdňovanie prsníka je najlepšia prevencia proti zástave mliečka, upchatiu mliekovodov a následnej mastitíde, ktorá môže viesť zbytočne k odstaveniu. 10 minút je príklad, je to čas, kým bábetko aktívne saje prsník. Ak začne sať pomalšie, chvíľku ho treba nechať, aby si videla, či len neoddychuje a nepustí sa hneď sať nanovo prsník - to je vtedy, keď máš pocit, že prsník je ešte stále naliaty, že ho nevypil. AK však začne prsník cuckať, budeš mať pocit skoro prázdneho prsníka, tak ho hneď prehoď. Malý sa preberie a bude papať aktívnejšie druhý prsník. Takýmto spôsobom sa obidva prsníky rýchlo vyprázdňujú, čím dávajú možnosť tvoriť nové mliečko a bábetko sa aj rýchlo napapá. Mliečko sa tvorí totiž len v skoro prázdnych prsníkoch, čím častejšie sa obidva vyprázdňujú, tým viac mliečka sa v nich tvorí.

Po maximálne tej trištvrte hodine si daj pauzu a malého len ponos a pokús sa ho uspať inak. On je ešte maličký a aktívne sanie ho veľmi zmorí. Unavené bábetko vyzerá ako hladné bábetko, tiež si cmúľa palčeky a dožaduje sa prsníka - no len kvôli upokojeniu a spánku. Nauč ho radšej zaspávať bez prsníka, po napapaní si môže chvíľku prsník pocuckať, ale čím skôr ho stiahni a ponos, pohojdaj .... Môže byť napapaný aj oveľa skôr, zistíš to tak, že si pustí prsník a pri priložení na druhý už nebude aktívne sať, iba od začiatku spokojne cuckať bradavku ako cumlík, samozrejme, ak mu vyteká mliečko, ak sa neustále dožaduje prsníka, ale mleičko mu vyteká z pusinky a nevládze ho pregĺgať. Hladné bábetko si väčšinou aj so silným tokom mliečka poradí, jedine ak je extrémne preplnený môže byť problém. Ďalej dojči až keď si sám prsník vypýta a nebude ho už len cuckať - možno po hodine, možno po troch. Cumlíky sa neodporúčajú, lebo kazia techniku sania. Takisto sú zdrojom infecií pusinky a bradaviek. No záleží od Teba, sú maminy, čo cumeľ dávajú a bez problémov ďalej dojčia.

Bradavky si čo najmenej masti, mastením predlžuješ čas, kým si bradavky nezvyknú. Má tri týždne, bradavky by si už mala mať zahojené a dojčenie by Ťa nemalo bolieť, pokiaľ nebudeš dojčiť celé hodiny. Ak by boleli, ozvi sa. Lepšie je ich natierať iba MM, nanajvýš lanolínom, ktorý len dodá dvorcom a bradavkám "zjedený" tuk.

Je ťažko povedať, koľko máš ozaj mliečka, skráť najprv dĺžku dojčenia. Ak dokáže bez prsníka zaspať, hladný by už nemal byť aj keď je novorodenec. No uvidíme. Pokiaľ by si mala kedykoľvek preplnené prsníky, tak si ich zatiaľ odsávaj, potom by bolo dobré v záujme udržania laktácie a Tvojho pokoja jeden raz večer prsníky odsať, aby sa mliečka tvorilo o čosi viac a aby si sa večerný plač nevysvetľovala nedostatkom mliečka. Prsníky si zvyknú na vyššiu tvorbu a malému bude tiecť mliečko rýchlo a veľa, večer bábetká nevládzu často papať.
🙂

oliverkaa
21. jan 2009

annag.tak v noci sme spali trosicku lepsie ako cez den,spinkal cca po 1 hodinke ale nepokojne,trhavo, aj grckal,ale od rana zase nespinka,a ked zaspi tak len na rukach,velmi sa puci, ale stolicu ma pravidelnu, aj si pekne prdka.Poobede sme objednani k detskemu doktorovi tak uvidim co povie.Dufam ze sa to zlepsi, malinky uz je unaveny,ocka ma cervene aj by spinkal ale nemoze.

zuz11
21. jan 2009

dik annag,
no on nejedava ze v kuse 3 hodky na prsu, medzi tym zadrieme na pleci resp v kosiku, a menim aj polohy na tu futbalovu a tak, len zacnem to menit tak ako pises 😉
ide o to ze on je v noci a aj teraz doobeda uz dve hodky hore, najskor sal z jedneho a potom z druheho.. teraz nastastie ticho lezi v kosiku co som prekvapena lebo vacsinou place ked je hore 🤐

oliverkaa
21. jan 2009

Ahoj annag.Boli sme dnes pri pediatrovi, tak nas trapi kolika, aj sme velmi malo pribrali, len 50g za tyzden,za posledne 10 dni predtym sme pribrali 270g, ale doktor vravel ze je lepsie pribrat malo ako nepribrat vobec.Vzal aj vyter, tak cakame na vysledok.Dufam ze bude vsetko v poriadku,ze malicky sa z toho dostane a zacneme pekne priberat.

luci79
21. jan 2009

Ahoj ANNAG, citala som aj tvoje radi vyssie napisane a mozem sa opytat aka je to futbalova poloha?
Si naozaj super, ze nam takto radis v nasich 'tazkych' situaciach 😵

annag
21. jan 2009

oliverka, jedávaš mliečne výrobky a mlieko? Skús ich na pár dní vysadiť, či mu nebude lepšie.

zelmirka1
22. jan 2009

ahoj annag
myslis ze je dobre davat 4m dietatku caj z flase ? mamina mi stale hovori ze preco mu nedavam caj, ze je smadny
ale je plne kojeny tak som to brala ze mu staci MM. A tiez som si vsimla ze tu maminy pisu ze kojene deti potom
odmietaju flase...tak neviem nie je lespie ho ucit teraz na flasu a raz denne mu trochu cajiku dat ?

blau
autor
22. jan 2009

Troska sa zastaram, nie. Tvojmu babatku postaci tvoje mliecko predne je od smadu a zadne od hladu. Uz sa tu o tom pisalo vela. Tvoje babo si vobec nemusi zvykat na flasku a ani ho na nu neuc skor neskor na hrncek s naustkom. Moj ma 11mesiacov a este nikdy nemal flasku, a z hrnceka nechcel pit, tak pil z obycajneho pohara.Naozaj nieje smadny ak ma tvoje mliecko. 😉

nimi22
22. jan 2009

annag, mozem ta poprosit o radu, malinky mal strasne zapareny zadocek ked som zacala prikrmovat aj stolica sa mu zmenila aj mam niekedy pocit ze dlho nekaka tak na treti den ale prve dni boli hrozne ked to mal take mokvajuce na oboch stranach ritky pomohol mi imazol a puder detstky ale teraz je to uz dobre vzdy ho radsej davam pod vodu ale stale sa mi zda ze to ma cervene no skor ruzovejsie ci na to treba davat kazdy den nieco iba pre pripad alebo nechat proste tak, niekedy je zevraj lepsie nic nedavat, mozno mi poradis mas tri deti urcite si sa stym stretla, budem rada adakujem, este sa opytam raz za tri dni ked sa poriadne vyprazdni je ok?? dost pri tom krici tak asi to nebude, vcera som mu dala aj kasu proti zapche ale este nic sa neudialo este raz vdaka 😉