Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuz11
22. jan 2009

tiez som aj ja dceru plne dojcila a vodu sme zaviedli az s prikrmami a hned z naustku, nasa Hanka nevie c je flasa a dufam ze maky bude presne to iste 😉

tina_
22. jan 2009

Ahoj Annag, dlho som sa neozvala, este raz chcem podakovat za tvoje rady, velmi si nam pomohla, malicku dojcim, a este aspon jeden mesiac chcem vylucne dojcit, potom asi zacneme s prikrmami...

Chcela by som ta teraz poprosit o radu pre kamosku, ak si najdes cas...
Ma 9-mesacneho syna, tiez je dojceny, uz aj prikrmuje, avsak v noci sa budi kazdu hodinu, hodinku a pol (a tak to bolo stale, nielen teraz...) a krmi ho. Cumlik odmieta, aj caj z flase, nosit (v zmysle hojdat) ho nemoze kvoli zdravotnym problemom. Uvedomujeme si, ze to asi nebude kvoli hladu, nevies preco sa to deje a ako by sa dalo dosiahnut, aby dlhsie spal? V noci spi pri nej, (inak v postielke), lebo by ho nevladala stale vyberat hore-dole...

dakujeme

annag
22. jan 2009

zelmirka, ako vravia dievčatá - žiaden čajík nepotrebuje, predné mliečko je najlepší čajík. 😉 Moje deti nikdy fľašu ani cumeľ nemali a dcérka pila prvý raz v škôlke ....
Čaj je počas dojčenia veľmi nevhodný, lebo klame bábetko - zaplní žalúdok a nenasýti, klame prsia - lebo sa nevyprázdňujú, o čo viac čaju či vody bábo vypije, o to menej mliečka sa tvorí. Neexistuje dokonalý cumeľ na fľaši, ktorý by bol ako bradavka. Prečo? Lebo každá bradavka je iná, cumle sú rovnaké. Sanie kazí správnu techniku prisatia a vedie k zbytočným problémom pri dojčení. Po polroku začni pomaličky s pohárikom, ale kým budeš veľa dojčiť, tak vody nebude veľa potrebovať, MM je pre bábetko zdrojom výživy i tekutín.

annag
22. jan 2009

ahoj tinka,

dokonalý recept na prespatie celej noci, ktorý by sa zaobišiel bez jedinej slzičky, neexistuje.

nebude to od hladu, jedine by to mohlo byť od smädu. No s veľkou pravdepodobnosťou je to preto, že sa v noci zobudí a nevie zaspať tak, aby si to nikto nevšimol. Deti majú plytký spánok a často sa prebúdzajú, čím sú staršie, tým sa im fáza hlbokého spánku predlžuje. Okrem toho sa staršie deti (po roku - roku a pol) opäť aj samé naučia zaspať presne tak, ako to vedeli pri narodení.

Jediný uspávací spôsob, ktorý od narodenia pozná, je prsník. Takže buď sa rozhodne ho odúčať v zmysle knižky Každé dieťa sa vie naučiť spať, alebo to vzdá a bude ho naďalej dojčiť .

Mne pri obidvoch deťoch fugovalo, že večer išli vždy v rovnakú hodinu spať, ale keď sa zobudili a nechcelo sa mi ich prehadzovať, zostali so mnou v posteli a cucli si , kedy chceli. Dňom odstavenia okamžite prespali v postieľke celú noc. A čas, kým spali vo svojej postieľke sa predlžoval, najmä vtedy,keď spali už v inej izbe ako ja. Akonáhle by ma "zavetrili", už by boli pri mne. Zaujímavé je, že aj teraz ma malá Anna "zavetrí" - ak ide spať muž, neprebudí sa, akonáhle idem ja, už aj sa zobudí na papanie. Na spaní s mamičkou nie je nič zlé, rozhodne tým bábetko nerozmazná, dokonca je to najjednoduchšie riešenie ako prežiť toto obdobie bez zbytočných stresov. Samozrejme, záleží od rozhodnutia mamičky, odúčanie od nočného budenia je vhodné začať až po 9 mesiaci, dovtedy je bábo až extrémne naviazané na mamičku. Pri odúčaní je dôležité byť dôsledný, rovnako ako v každej inej záležitosti pri výchove. Na prsníku sa bábo cíti v bezpečí, cez deň na ňu nemá čas, veľa sa hrá..., v noci si to chce vynahradiť. Ozaj toto obdobie veľmi rýchlo prebehne a zrazu je z bábetka samostatný škôlkar.

amarelka
22. jan 2009

annag, super, pred chílkou som zistovalo ako je to s nočním kojením, tak vdaka za príspevok pre tinku 🙂

kubkovka
22. jan 2009

Ahoj Annag, tak dnes som malu odvazila a pribrala asi 70g odkedy sme boli u doktorky, to bolo 5.1.........ja neviem, ci to staci, ale mne sa to zda malo

annag
22. jan 2009

amarelka 🙂

kubkovka, a vážila si ju na tej istej váhe ako predtým? Váhy môžu byť rozdielne skalibrované, rozdiel môžu mať aj niekoľko dekagramov. Pri prírastku veľa urobí to, či bolo bábo v čase prvého váženia s plným bruškom či nevycikané a teraz s prázdnym bruškom a vycikané. Vezmi si, že len pri jednom papaní bábo vypije či vyciká 50-100 ba i viac ml.
Dôležitejšie je, že nechudne. Ako teraz papáte, akým ciká a kaká, je spokojná a čulá? Bábetko vôbec nemusí priberať každý týždeň.

kubkovka
22. jan 2009

No tak ja jej davam jest skoro stale a skoro stale je..........v priemere tak kazde 2 hodiny, cika do kazdej plienky, ale kaka tak raz za tyzden.........ale je zasa spokojna, usmievava, vyska si, mrmle, spi........akurat ju sem tam poboli brusku, ale to netrva dlho.......zda sa mi spokojnejsia ako s kasou.........

annag
22. jan 2009

kubkovka, už som si v inej téme všimla, že odsaješ už 100ml, to je fantastické, mliečka máš dosť. 😉

kubkovka
22. jan 2009

dakujem, snad to tak bude, ale odsavam to postupne, naraz take mnozstvo neodsajem.........a chcem sa spytat, cim zacinat prikrmovat..........mne doktorka kazala teraz ryzovu kasu nemliecnu zarabat s vodou, to bolo o nicom a potom jej mam davat polievku z korenovej zeleniny a jablko a banan........ale banan zapeka, nie?

annag
22. jan 2009

kubkovka, áno, banán môže zapekať, kašu daj ako treetiu v poradí, najskúr zeleninový príkrm (časom zeleninovo - mäsový), ovocný a až potom kašu

- ale dúfam, že sa nezlomíš a budeš dojčiť ďalej, je malá spkojná ? - je, priberá - áno?, nemáš čo riešiť, to nevadí, že postupne, je to znak nadprodukcie mliečka,bude ho čoraz viac

kubkovka
22. jan 2009

no kojenie je jednoduchsie a lepsie, takze kym mam tu moznost takto bezstarostne si uzivat babatko, budem sa ju snazit vyuzit, ziadne umyvanie a sterilizacia flias,cumlov a podobne..........

annag
22. jan 2009

kubkovka, tak tak 😵

kubkovka
22. jan 2009

no kupili sme si starsiu vahu,takze musim vlastne ratat od dnes, kolko priberie,ze? dnes som ju vazila prvykrat na nej, predtym iba u lekarky

zmrzka333
22. jan 2009

ahoj annag uz velakrat si mi dobre poradila a preto sa na teba obraciam znova. Zacala som prikrmovat maleho, mesiac to bol len obed ale na poradni sa zistilo ze pribral za 4tt len 50 g a tak mi Dr. kazala davat 3x denne. Takze pekne papka na desiatu ovocie, na obed zeleninka masko alebo zltok a na veceru zeleninku. na obed a veceru zje 140ml jedla a potom uz vacsinou MM nechce. Je to v poriadku? nemam mu davat jedla menej aby pil viac mliecka? Kojim aj v noci niekedy 1x niekedy 2-3x

annag
22. jan 2009

zmrzka, je to v poriadku, menej mu nedávaj, časom by mal spapať aj o trošku viac - tak do 200g, obdobie príkrmov je obdobím náhrady mliečka za tuhú, nemliečnu stravu, takže on bude potrebovať mliečka čoraz menej, dojči ho len vtedy, keď sám bude chcieť - koľkokoľvek

annag
22. jan 2009

kubkovka, na staré kolená ste kúpili váhu 😅 , budeš sa zbytočne stresovať, ale keď sa Ti to páči.... samozrejme, musíš zásadne vážiť na rovnakej váhe. Na rôznych len vtedy, keby boli kalibrované- kalibrácia je vlastne kontrola váhy - či váži presne na gram a môže to byť len váha,ktorá nemá veľkú odchýlku, na tom veľmi záleží, môže byť váha, čo má odchýlku +- 50g a to by bol teda riadny rozdiel

kubkovka
22. jan 2009

no takto sme dopadli, ale tak je mi lepsie, ked mozem povedat, ze pribera.....ale ako sa poznam, tak ma to dlho nebude bavit, ked zistim, ze nechudne, tak ju urcite odlozim..........

annag
22. jan 2009

a bude mať lepšie využitie - na múku a cukor na koláče 😀

kubkovka
22. jan 2009

no asi tak.............lebo ma 5 kg a to bude mat za chvilu 5 mesiacov, zda sa mi to malo

zmrzka333
22. jan 2009

annag dakujem velmi pekne, este som zabudla ze okrem noci ho kojim aj na ranajky a aj pocas dna ked chce, akurat ten obed a vcera je uz skoro bez mliecka

annag
22. jan 2009

zmzka, neboj sa, dojčíš výborne aj prikrmuješ správne, len tak ďalej, postupne pridáš aj raňajky a olovrant a mliečko bude mať len na skoré raňajky, pred spaním, v noci a cez deň len na také pocuckanie od smädu. Aj zdanlivo krátke dojčenie je dobré a dáva bábetku veľa vzácnych a potrebných látok

annag
22. jan 2009

kubkovka, dojči a bude mať viac, neboj sa, dobehne detičky, má právo priberať svojim tempom, čím viac mliečka bude mať, tým bude viac priberať, robíš preto všetko, výsledok sa musí dostaviť, len to chce trpezlivosť

kubkovka
22. jan 2009

dakujem za podporu, dufam, ze to tak bude

nimi22
23. jan 2009

annag mozem ta poprosit o radu vcera som ti pisala ale asi si nemala casu, ani sa nedivim pri troch detoch ale ak by si si nasla cas velmi by som ti bola vdacna, pekny den 😉

annag
23. jan 2009

nimi, prepáč, akosi som prehliadla, keďže zabral Imazol, išlo zrejme o kvasinkovú infekciu a treba ho používať dlhšiu dobu, aspoň o týždeň dlhšie ako sa skončia akékoľvek jej pozostatky, kvasinky sú potvora,infekcia môže takto stagnovať a pri najbližšej príležitosti opäť prepukne, ešte sa spýtam, nemá v pusinke soor?

- ak kaká s problémami a stolica po vykakní je hustejšia, suchšia, tak ide o zápchu, to je pri prechode na tuhú stravu bežné, viac vlákniny a tekutín - teda mu daj príkrm redší, ako hustú polievku. Surové ovocie a zelenina nezapekajú - skús mrkvu nie varenú -zapeká, ale surovú, resp. len veľmi krátko sparenú, alebo surové jeblko, zemiaky, ryža, banán tiež často zapekajú, kašu skús bezmliečnu, zarobenú s vodou

nimi22
23. jan 2009

ja mu pusinku uz nevytieram vadi to??, nevsimla som si si ze by mal, aspon dufam, takze treba este preventivne ten Imazol? oki, dam mu a inak asi netreba nic potom ze? najlepsie pod vodu?, stolicu ma na etapy a suchsiu stale prilepenu k zadocku ano pomohla mu raz vyziva jablkova s cucoriedkami vtedy sa mu tao pomhlo teda riadne, cajik odmieta, takze vyskusam surove jablcko nastruhat, dakujem za radu velmi pekne 😉

annag
23. jan 2009

nimi - hlavne umývať čistou vodou, dôkladne vysušiť, ritku dlhšie prevetrať na vzduchu a v tenkej vrstve dať Imazol, žiadne čistiace obrúsky kým sa ritka dôkladne nezahojí, potom už len klasickú mastičku na ritku po kakaní

kubkovka
23. jan 2009

ahojte dievcence,chcem sa spytat, ci aj vase babatka placu, ked vas nevidia, placu, ked ich niekto iny vezme na ruky......lebo moja ano a uz pocuvam, ze je rozmaznana, ze chce byt iba na rukach, ale to nie je pravda, ona mi zaspi na gauci, v lehatku vydrzi sama aj hodinu, ale musi ma vidiet.....ja sa s nou rada maznam, robim nieco zle? rozmaznavam ju?

misutovo
23. jan 2009

Ahojte, tak podavam hlasenie Annag 😉

Tak drzim sa rad od Annag, kojim uz skoro kazdu hodinu- z jednou prestavkou (2-3hod okolo obeda) z oboch prsnikov a tiez odsavam aj ked s tym odsavanim mi to moc nejde ale snazim sa.

Co ma vsak trapi je ta zelena stolicka. V nemocnici sme taku nemali. Chcela by som vediet Annag tvoj objektivny nazor na teoriu ze je to nestravena bielkovina z kravskeho mlieka ktore ja vypijem. Je pravda ze v nemocnici som tolko bielkovin nejedla a teraz doma sa napchavam tvarohmi milacikmi a mliekom. Mala zatial vyzera spokojna aj pribera a to je dalsia vec na ktoru sa chcem spytat.

Porodna hmotnost bola 2780 g a teraz mame v beziacom 4tom tyzdni 3280g.

Lekarka ma vsak pri kontrole sprdla ze pribrala malo a ze deti s nizsou porodnou hmotnostou zvyknu pribrat viac ako ona. Musime ist o tyzden na kontrolu vazenia a uz teraz mam z toho nervy ze nas nanuti prikrmovat nutrilonom. To bude ale mojmu kojniu asi koniec.

Velmi nerada by som takto zavcasu s kojenim prestala. Aky je Vas nazor?

Este musim podotknut ze ja som dost chudorlava osoba vazim 48 kg pri 160 cm. A to bola moja vaha aj pred otehotnenim takze som vlastne nic npribrala.
Viem ze by mi mozno niektore mamicky zavideli ale ja by som neake to kilo privitala len nech mam dost mliecka. 😢