Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuz11
25. jan 2009

som v premiere malemu dala dudel a konecne tisko lezi v kosiku, inak to nehrozilo ked bol este hore 🤐 myslite ze som urobila dobre? stale mam zly pocit s toho dudla 🤐 ale uz som bola zufala ze ked bol hore tak bol ticho iba pri prsu resp ucicikany na rukach 🤐 hladam vyhovorky ale neviem co robit 🤐
nechcela by som ho ale ucit na dudel fakt mam zly pocit s neho a bojim sa o dojcenie 🤐

annag
25. jan 2009

zuzi, ak sa vie správne prisať, vie si mliečko vytiahnuť, tak v pohode, nič mu z neho netečie , neboj sa o dojčenie 😉 🙂

zuz11
25. jan 2009

dik, tak snad mame spravnbe prisatie 🤐 a mliecko si vyiahne az do dna ked taha 😀 😀 😀 to ze nechce dudel ale prso asi rychlo zistiim co? 😀

skrecok
25. jan 2009

Ahoj Annag,
dakujem Ti velmi pekne za pomoc a podporu. Mala som s malym od Vianoc problemy s kojenim, malo papal a vzdy sa hneval ked som mu ponukla prsnik ci flasku. Za mesiac celkovo nic nepribral, teda nieco pribral a potom schudol. Uz som bola z toho velmi nestastna, posledne dni nechcel absolutne nic, robil velke cirkusy pri kojeni (skusali sme vsetko mozne) a pritom mal vsetky negativne vysledky.
Teraz mam opacny problem 😀 . Uz par dni stale pyta papat aj kazdu hodinu, dokonca aj v noci sa zacal budit aj 2 krat na papanie...takze vyspate noci su fuc 😖 . Som sice velmi rada, ze sa mu vratila chut a hlavne uz nerobi problemy pri kojeni.

annag
25. jan 2009

skrecok, potrebuje dohnať zameškané, treba ho veľa dojčiť, nech pekne začne priberať, ako vidíš, ak raz bábo jesť nechce, tak ho nedonútiš (jedine sondou ... čo už je extrém), dojčené bábo dokáže vyžiť z minima, len z takého množstva, ktoré pokryje potrebu organizmu zavodniť sa, takže krásne dojčenie, nech V8s problémy z ďaleka obchádzajú

- už len na okraj - vždy v rasovom špurte ponúkni obidva prsníky pri jednom dojčení

annag
25. jan 2009

zuzi, no to zistíš rýchlo 😀

zuz11
25. jan 2009

no tak nas ma asi rastovy spurt od narodenia az doteraz 😀 😀 😀
dik annag snad to prekoname obaja a bude dobre dam Vam vediet, dakujem este ze Vas tu mam 😉

kubkovka
26. jan 2009

no ahojte, chcem sa len tak informovat ohladom odsavania, ja mam elektricku odsavacku, co je na nezaplatenie, kedze som skusala aj obycajnu.......ale chcem sa spytat, ze ako odsavat, ja som odsavala par minut, mliecko mi prestalo striekat, tak som odsavanie skoncila, ale pred par dnami som ju nechala na prsniku, kedze som sa tu na MK zacitala, pozriem a ono sa to akoby estelen rozbehlo, zacalo mliecko striekat asi cca po 10 minutach. Je to normalne, mam odsavat aj ked mi mliecko prestane na zaciatku tiect?

annag
26. jan 2009

kubkovka - áno mliečko sa spúšťa v niekoľkých fázach - je vhodné keď prestane tiecť dať pauzu alebo prejsť na druhý prsník a spúšťací efekt sa dostaví opäť ,mliečko sa z hĺbky prsníka sústredí k bradavke, elektrická odsávačka má presne tú výhodu ako píšeš - nemusíš sa plne sústrediť na odsávanie, niekedy aj prílišná snaha vedie k opačnému efektu, mliečko sa spúšťa ťažko , ak Ťa odsávanie nebolí a neobťažuje, môžeš pumpovať istý čas aj naprázdno, samozrejme, nie celé hodiny

kubkovka
26. jan 2009

dakujem annag, mne odsavanie nerobi problem, boli to len prve 3-4 tahy, potom je to fajn, ved aj odsavam viac ako pred tymi 2 tyzdnami, ked som odsala ledva 20 ml, teraz po kojeni odsajem aj 60-70 ml, cize tvoje rady zaberaju, ze len kojit a kojit a laktacna kriza je fuc..........

annag
26. jan 2009

no kubkovka, to teda odsaješ úžasne , to budeš môcť robiť kaše len z Tvojho mliečka aj celý polrok 😉

kubkovka
26. jan 2009

no tak dufam, snazim sa.........som dnes nakukla do temy deti-rekorderi a zistila som, ze je dost deti, ktore maju dobry metabolizmus, tiez vazia pomenej.....ale ako tak citam, jednej doktorke sa paci to co ina uz povazuje za problem....

annag
26. jan 2009

kubkovka, veď to, že každej pani doktorke sa niečo iné páči - je to dané stupňom informácií, ktoré má k dispozícii, ale poteší to, však, keď vieš, že nemáš jediná také dieťa, boli sme naučení na šedivú priemernosť, stále v nás je zakódovaná , kto vybočí z radu, ten je divný

kubkovka
26. jan 2009

no veru annag, je to tak, je fajn, ze sa clovek dozvie, ze nie je sam s takym ci onakym "problemom".....a chcem sa ta spytat, ci mi nahodou nevies poradit, pouzivam infacol, malej zabera, len neviem ako casto a dlho jej ho mozem davat.....

zuz11
26. jan 2009

a naco je dobre odsavat ked malu uplne dojcis? vsak aky dopyt taka ponuka takze asi by stacilo iba dojcenie alebo som nieco prehliadla? 🤐

inak mame za sebou super noc, nadojcila som, dala odgrgnut, prebalila, dudel a spalo sa 🤐 uz to neboli hodinove dojcenia 🤐 snad to tak pojde aj dalej 😨 dakujem annag 😉

misutovo
26. jan 2009

Kubkovka, to fakt? Spusti sa mliecko az po 10 min odsavania? Ja sa tiez trapim s odsavackou a ked odsajem po kojeni 10ml tak sa tesim aka som uspesna. Niekedy neodsajem vobec nic. Po 5 min odsavacku odlozim a jedujem sa ze ju mozem zas celu umyvat a sterilizovat. 😒

Neviem preco mam vzdy taky pocit ze ked si to odsajem a mala sa pak za 5 min nahodou zobudi, tak jej neudem mat co dat. Tak si to akoze setrim 😀

Ja viem ze je to asi blbost. Annag co ty na to? Vcera vecer sa mi zas zdalo ze by este pila a uz nemala co. Chudatko 😢 Proste vypije oba a hotovo.

martina46
26. jan 2009

ak sa vam nedari odsavat, skuste odstriekavat rukou. mne pri odsavacke nechcelo ist, tak som ju predala a rucne to ide. sice tiez moc nie, ale funciu to splni 😉

patricia1971
26. jan 2009

Ahoj annag,

bola si mi odporučená v mojom probléme, tak ti ho napíšem a porosím ťa o radu.

Som už úplne zúfalá a na dne. Moja malá ma 7 1/2 mesiaca a začala mi odmietať všetko jedlo. Stále ju kojím, v 6 mes. som jej večer dávala kaše, tie papá iba s lyžičkou, od 7 mes. jej dávam mrkvu so zemiačikom, to ešte jedávala, ale zrazu mi to odmieta, žiadna zelenina s mäsom, žiadna kaša, žiadne umelé mlieko z flaše. Čo trochu zje je iba ovocná hipppka, a niekedy trochu jogurt. Boli sme pred týždňom v poradni, doktorka mi vynadala, že za mesiac pribrala iba 200 g, že v noci jej mám dať umelé mlieko v spánku. Lenže ona mi to odmieta. Jediné čo vypije je moje mliečko z prsníka. Skúšam už aj zeleninovo-mäsové hippky, ale všetko vyhadzujem, ochutná a nechce. O týždeň ideme do poradne na preváženie, tak sa bojím, pretože ona určite nepribrala a neviem, čo mi zas povedia. Narodila sa s hmotnosťou 3150g, z nemocnice sme išli s váhou 2800g a teraz má 6680g.Mám už 2 deti, tie mi tiež tak málo priberali a dodnes deň sú chudunké a zjedia za chvíľu aj mňa.pa

😵 😵 😵 😵 ☹ ☹

petal
26. jan 2009

Ahoj annag, chcela by som ta poprosit o radu. Citala som si prispevky aj dozadu, tie, co sa tykali mykoz. Pri prvom dietati so mekojila, 3 mesiace som dokazala odsavat, potom som to vzdala, lebo som mala velmi zly spustaci reflex, mlieko sa niekedy spustilo aj po 10min, napriek sprche, obkladom a moje bradavky boli uplne donicene od odsavacky. ale hlavne som to ukoncila kvoli ekzemu alebo mykoze, ktora sa mi spravila. velmi to svrbelo, zliezala mi cela koza z bradavky aj z dvorca, potom mi to aj krvacalo. no liecila som to vsetkym moznym, nakoniec zabrali kortikoidy. ale vzdy po vylieceni sa mi to vratilo este s vacsou intenzitou, no pripisovala som to mechanickemu drazdeniu od odsavacky. teraz som znovu tehotna v 20.tyzdni a znovu sa mi to objavilo. zase to liecim canestenom. genciankou a uz si davam aj osvedceny kortikoid. ale mozes mi prosim ta povedat ako dlho ti trvala liecba tohto problemu/myslim, ze si spominala, ze si mala nieco podobne/, a ci tam boli potrebne aj nejake peroralne formy, lebo som tehot a tie velmi teraz nie su vhodne. rada by som sa toho zbavila kym porodim, aby som mohla kojit. aspon dufam ze sa m to teraz podari. Dakujem

paskova
26. jan 2009

Ahoj annag, to ja ta zase prosim o radu. Lezie na mna akasi chripka ☹ , a na nestastie mam aj hnacku. Mozno, ze je to hlupa otazka, ale mozem v pohode kojit? Bojim sa aby som malu nenakazila s akymsi virusom. Dakujem.

alica147
26. jan 2009

ahojte
annag ja mám tiež na teba otázočku,mna by veľmi zaujímal tvoj osobný názor na užívanie HAK počas dojčenia.vdaka

saska.t
26. jan 2009

paskova - mozes imunita z MM prechadza na tvoju malu, takze je velmi mala pravdepodobnost ze by nieco chytila, ty ju vlastne chranis svojim MM napriek tomu ze ty nie si uplne zdrava 😀

alica147
26. jan 2009

hej, pripájam sak saske, ja som tiež chorá a kojím dalej

paskova
26. jan 2009

dakujem baby, to ste ma potesili, lebo by som nerada prestala kojit. 😉

annag
26. jan 2009

zuzi, kubkovka už dávala kašu, lebo jej bábetko "neprospievalo", tak nasadila všetky kalibre a teraz plne dojčí a ešte aj nádherne odsáva, skrátka, mliečka má až až 😉 🙂

annag
26. jan 2009

misutovo, preto sa Ti ani mliečko nespustí - ak máš obavy, či bude bábetku dosť, tak si blokuješ uvoľňovanie oxytocínu a teda aj spúšťanie mliečka ide horšie, mliečko sa tvorí non stop, keby sa aj po 5 minútach zobudila, vždy v prsníku mliečko bude,

-ak máš pocit, že po dvoch vystriedaniach prsníka jej mliečko nestačí, tak jej daj znovu prsník, to môžeš otáčať viackrát. Ak máš však pocit, že je to len večer, tak to si pravdepodobne len zle vysvetľuješ večernú nervozitu , unavené bábetko vyzerá ako hladné, ak Ti malá večer normálne zaspí, tak to je určite len prejav nervozity - cmúľanie palčekov, dožadovanie sa prsníka a následné cuckanie bez hnevania ... Zaspinká a napr. o hodinku sa zobudí už upokojená a oddýchnutá a aj sa spokojne napapá.

annag
26. jan 2009

áno, martinka má pravdu, ručné odstrekovanie môže byť ďaleko úspešnejšie, ale najviac mliečka sa odsaje kombinácia - ručné plus mechanické, najľahšie ide odsávanie popri dojčení, lebo najlepší stimulátor je pusinka bábetka, bez dojčenia je to veľká drina 🙂

- pred odsávaním je treba prsník masírovať, prípadne si na chvíľku priložiť bábetko aby spustilo mliečko , obrázok masírovania nájdete v albume

annag
26. jan 2009

patka, jednu vec určite nie je vhodné robiť - násilne bábetko kŕmiť, násilím dosiahneš jedine absolútne odmietanie všetkého - prsníka, príkrmu, UM a bábetko potom nielenže nebude priberať, ale bude chudnúť. Malá rastie, je pravdepodobné, že priberá menej podobne ako jej súrodenci a že to je vrodené. Je tu na internete mamička, ktorej bábetko nepapá svojvoľne nič a skončilo na kŕmení sondou, možno z úplne iných príčin, ale určite nič také nechceš. Takže ju naďalej dojči na požiadanie, prsníky pri jednom dojčení aj viackrát striedaj a s príkrmami naďalej trpezlivo pokračuj. Ponúkni malej tuhý príkrm aj 3 až 5 x denne - (teda akoby raňajky, desiata, obed, olovrant, večera, teda asi každé dve hodiny) , hoci to bude len lyžička, dve. Nie je riešením časté vyhladovanie ani papanie hocikedy. Malá je v druhom polroku, dopĺňať jej nutričné hodnoty UM nie je ideálne riešenie, malá má prejsť predsa na prevažne nemliečnu stravu dospelých. Ona môže začať priberať z tuhých príkrmov, nie z UM, to jej nároky v tomto veku úplne rovnako nepokryje. Bábetko musí k príkrmom dospieť, veľmi často sa stáva, že majú deti takéto odmietavé obdobie, ktoré sa strieda s tým lepším. 200g prírastok nie je zlý, neviem, koľko meria, pretože pri starších deťoch sa neberie do úvahy len prírastok na váhe, ale aj výška bábetka, skús ju odmerať, pozriem do grafu, i keď ja grafy zo srdca neznášam. Moja staršia dcérka pribrala od 3. mesiaca do 1 roka ledva 2kg, ale pediatričku ani nenapadlo kázať mi ju kŕmiť UM. MM som mala nadbytok, jednoducho rástla, ale nepriberala.

kubkovka
26. jan 2009

ahoj annag, chcem sa ta spytat na infacol, ja ho pouzivam, malej zabera, len neviem ako casto a dlho jej ho mozem davat........ale ak ho pouzivate aj niektora kocka, poradte ak viete

dididi30
26. jan 2009

kubka , aj ja som pouziivala infacol, bol pre nas super, len som mu dala ten davkovac k pusinke a bolo po placu 😅 ale tiez viem o negativach, napr vraj niektore deti este viac zdul ako boli zdute...no ale sak ked vam vyhovuje tak je to ok......nam vyhovoval a pravda je ine som ani neskusila 😉