Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

talinka
17. máj 2010

cheerlady, to vobec nie je pravda...slabe ani riedke mlieko neexistuje, s tym som sa uz tiez stretla,ked bol maly malinky,ale mi to nastastie vyvratili ...taketo slovne spojenie pouzivaju nase stare mamy a je to ciry vymysel...neviem sice necitala som naspat co mas za problem,ale babatko nemusi plakat od hladu...a ked pije a dobre saje..pije aj zadne mliecko a to je sytejsie...ale urcite mas mliecko v poriadku 😉

cheerlady
17. máj 2010

talinka dakujem,ale potom si teda neviem vysvetlit preco zrazu tak dlho papa a stale nema dost 😒 ale myslim,ze taha dobre,ked sa pricucne,az mi spicky na nohach vykruca 😀

sammy
17. máj 2010

Cheerlady, toto robi aj moja mala - ked ju boli brusko, ked nevie zaspat, ked je nepokojna, proste ked ma hocijaky problem, vzdy to dava najavo tak, akoby bola hladna a chcela jest, ale to nie je hlad, potrebuje sa len upokojit.
Neviem dovod, preco ti to syncek zacal robit. ale od hladu to ma daleko.

prsky
17. máj 2010

aaluska - dik 🙂 cez den dojci normalne, ak s tym nemas nejaky problem (my sa dojcime aj cez den do aleluja, hlavne vecer je na prse uz pomaly nonstop - ale ja som asi dost "tolerantna" 😉 ). minimalne do 2 rokov je fajn dojcit, ak sa da a je vola maminy

cheerlady...dojcenie nie je len o hlade - tvoj syncek moze byt mrzuty, mat zlu naladu, mozu sa mu zubky v dasienku posuvat, moze ho boliet brusko a na dide pri maminke sa upokoji najlepsie. ak ti prekaza dlhe dojcenie, skus ho uviazat do satky alebo ergonomickeho nosica (manduca, ergo a pod), mnohym drobcom pomaha blizkost maminky, tlkot jej srdiecka - velakrat si aj dobre puknu a az vtedy zistis, ze ho vlastne bolelo brusko. v nosici si ty kludne aj porobis okolo domacnosti, drobec si schrupne... 😉

talinka
17. máj 2010

cheerlady, to som si ani ja nevedela vysvetlit, mne bol stale na prse a doteraz aj velmi casto je a to niekedy ani riadne netaha,len proste chce byt asi pri mne a ja sa tomu nebranim 😉 od zaciatku som sa riadila totiz tym ako sa teraz vsade pise a odporuca kojit stale ,ked si to babatko vyziada...a ja som mozno kojila este viac...od malicka ho dlho a casto kojim...aj ked niekedy v urcitych chvilach to cloveka obmedzuje, ako napr teraz ked je uz velky a zaspava na prse stale atd atd...ale co neurobi mama pre svoje dieta, ze? 😉 no veru aj mna vykrucalo...ked sa zo zaciatku pricucaval, teraz su uz didy odolnejsie 😀 😀 😀

sammy
17. máj 2010

Baby, moze sa spargla pri kojeni? Konkretne ma zaujima, ci nenafukuje, lebo mame trochu problem s bruskom a nemozem jest vobec este naduvajucu zeleninu. A potom - ma taku specificku aromu, nemoze z toho babatku to mlieko smrdiet?

zajaciq
17. máj 2010

sammy neries ci je alebo nie je a daj si. vyborna sezonna zelenina. jedli sme to uz aspon 4krat za posledny mesiac. odporucam 😵

vejula
17. máj 2010

baby mna bolia tie bradavky asi to bude fakt tak mykoza ale ked si natriem ten canestem sa mi zda že to začne bolieť ešte viac. JA fakt neviem. Annag prosim ked tu budeš tak odpiš. Ďakujem

vejula
17. máj 2010

a navyše bojim sa či ten canesten nemôže maličkemu nejako ubližiť. PRed kojenim oplachujem teplou vodou, tak ja neviem.

lenocka84
17. máj 2010

veji ja som si dnes kupila avent gel na bradavky, stoji sice 14eur ale je super

maly sa dnes celkom slusne napil z prsnika, ale na druhy sa vobec nechce chytit, tak to skusame dalej
verim ze sa to pekne naucime

lucinka4
17. máj 2010

vejula,tiez som prekonala mykozu..predpokladam,ze podla rad annag si bradavky natieras po kazdom kojeni. Tiez ma bradavky boleli viac ked som natierala ale myslim,ze je to ok lebo su po zatazi kedze si kojila. Len pokracuj dalej, trva to trosku dlhsie ale teraz uz nemam ziadne bolesti 🙂

shaarka
17. máj 2010

cau vejula, mozme si podat ruky 😒 mne avent ani babylove nezabral, takze to asi nebudu ani ragady a ani nic podobne... uz som to tu opisovala dnes, tak netrpezlivo cakam, ci sa niekto (hlavne annag) nechyti a nenapise nieco, co zaberie.
mam citak, ze to bude nejaky svina zapal (kedze to miniaturne hnisa) a bude na to treba zohnat nieco ine... ale co, to neviem 😖

ale inak s tym canestenom baby radia, ze po kojeni naniest tenucku vrstvu a potom sa nemusi ani zmyvat.
ale ak si uz zmyla, tak sa nic nedeje 🙂 pokial to nie je mykoza a maly nema v puse nic nezvycajne, tak je to ok 🙂

shaarka
17. máj 2010

a to neexistuje fakt ziadny iny problem s bradavkami, len ragady alebo mykoza? ☹
ako sa mam potom zbavit mojho problemu? myslie, ze by vedela gynekologicka poradit?

svetlankat
17. máj 2010

Shaarka, ja nie som odbornik od fachu, ako ine, ale este existuje takzvany mliecny pluzgierik, je miniaturny ale vie narobit velku sarapatu a hlavne velku bolest, Ak ho mas mala by si si najst niekde v okoli dvorca malu, miniaturnu bielu bodku, tu treba odstranit. Ja som ju mala a bolo to neznesitelne, malu som nevedela ani prilozit od strachu z tej bolesti. A este nieco ma napada, zla technika prikladania, alebo ako to nazvat. Ked sa babatko zle prisaje strasne blizi. My sme mali ten problem, ktory sme nedokazali prekonat a teraz sa kojime tak, ze odsavam a krmim z flase. Malinka mi sposobovala neuveritelnu bolest a nevedela som ju odnaucit od zlych navykov. Nevzdavaj to, skus napisat annag na internu postu. Skus zavolat aj laktacnej aj u mna bola, su dobre. Mozem ti dat kontakt na dve tu v KE.

lucinka4
17. máj 2010

shaarka, tu je clanok od annag kde pise viac o problemoch s bradavkami...skus pozriet,mozno najdes ten svoj problem
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

denuska82
17. máj 2010

Ahojte maminy a Annag,
tak ako si mi poradila na bolavu supinkatu bradavku s prasklinou som si davala canesten. Davam si ho od soboty, boli to uz menej, aj ta prasklinka je uz lepsia, len som si vsimla, ze mi bradavka v tej spodnej casti, kde boli predtym supinky, scervenela a je citlivejsia. Je to v poriadku?A este som sa chcela opytat, ako dlho si to mam potierat?
Dakujem velmi pekne za rady 🙂

jja
17. máj 2010

Annag, dakujem za radu. 😉 nemam doma babysatku, tak som skusila malu dat do velkej tenkej deky a napodobnit satku. poobede , aj teraz vecer mi zaspala do 5 minut....uzas 😎 dufam ze sa to nepokazi a bude takto aj nadalej. babysatka ( 30 rocna🙂) uz cestuje od babky k nam. vsak kedysi sa deti takto bezne nosievali 🙂

vejula
17. máj 2010

lucinka shaarka. Ja mam akýsi strach aby malemu ten canesten nejako neubližil ked si ho nezmyjem. Ked predsa len to je liečivo a take babatko nemôže ani čajik piť a ja mu budem do pusy pchať nejaké latky ani neviem aké. Bojim sa 😖 Malo by sa mu to tým potom v puse vyliečiť, ked budem natierať tým canestenom??? Či prečo by sa to nemalo zmyvať?

lucinka4
17. máj 2010

vejula,myslim,ze annag pisala,ze sa to babatku nevstrebe cez crievka...myslim,ze je to pisane aj v tom clanku,na ktory som dala link resp niekde na tej stranke
a myslim,ze prilis caste oplachovanie bradavky moze byt tiez kontraproduktivne..

klara_klara
17. máj 2010

ahojte babky potrebujem poradit...mame 10 mesiacov a doteraz kojim, ale momentalne neviem co sa deje...mal nechce pit tak ako predtym...podavam aj prikrmy...ranajky, desiata, obed, olovrant, vecera-vacsinou kasa...neviem ale pil vzdy po ranajkach, desiate, olovrante a pred spanim a v noci tiez s odstupmi asi 2-3 hodiny...no teraz cez den nechce vobec a v noci sice pije stale v 2-3 h odstupoch ale len kratko cucne a koniec...bojim sa ci sa nezacal sam odstavovat... chcela b som totiz kojit dalej lebo nevidim dovod zavadzat umele mlieko...tiez ma trapi kolko by mal pit ak takto zacal odmietat mlieko...bojim sa aby mu nechybali tekutiny...poradte prosim ☹ ☹ ☹

strapco13
17. máj 2010

klara...ak sa rozhodol odstavit sam, tak s tym asi nic neurobis ☹ ..jedine odsavat asi a davat mu tak

annag
17. máj 2010

ahojte, ospravedlňujem sa, ale moja najstaršia dcérka si dne sriadne prikuruje, tak zrážam teplotu a behám okolo nej ....aspoň v rýchlosti k bradavkám, lebo to je asi nosná téma dňa 😀

klotrimazol citujem z letáku: (teda anesten, Candibene, Imazol)
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Vstrebávanie klotrimazolu po dermálnom alebo intravaginálnom podaní je nízke a tvorí menej ako 2 % z podanej dávky (intravaginálne 3-10 %). Vrchol plazmatickej koncentrácie je menší ako 10 ng/ml (t.j. pod možnosťou detekcie) a nevyvoláva žiadne systémové ani iné zmeny.

- keby mastičku bábätko hoci i zlízalo, tak ho jeho črievka nevstrebú do organizmu. No ono nemá čo zlízať, lebo natierame natenko.

používanie Canestenu je napr. v odporúčaniach Americkej asociácie pediatrov AAP ako liek prvej voľby na liečbu mykotiockej infekcie bradaviek.

- o čo ide- ak bábo napr. po pôrode mamičke poškodí bradavku, vznikne rana. Kedže pusinka bábätka už sterilná nie je (okamihom pôrodu sa na bábo začínajú osídlovať kadejaké potrvoky - miktoorganizmy z okolitého prostredia. ) , rana sa veľmi rýchlo infikuje. Pri sterilných poraneniach možno zaberie bežná mastička ako je lanolín, bepathen ... Ale ak je ranka pár hodín dlhšie otvorená, už sa infikuje. Väčšinou je to celá zbierka potvoriek. Jednak sú to baktérie - preto je napr. súčasť univerzálnej mastičky na bradavky antibakteriálna masť - ideálne mupirocín (teda Bactroban) .

No a ďalej sú to kvasinky - huby. Prečo - pretože bábo samé osebe je po pôrode nezrelé, jeho imunitný systém ešte nedokáže odolávať kvasinkám Candida albicans , ľahko sa u neho rozmnožia. Bábo sa infikuje často ešte v pôrodnici - cumľami, fľaškami , striekačkami , klobúčikmi ... V pusinke sa kvasinky objavujú v podobe bieleho povlaku - soru. Deti zvyčajne tak do cca 3 mesiacov natoľko dozrejú, že ich imunitný systém dokáže potlačiť rozmnožovanie kvasiniek a soor i spontánne väčšinou zmizne. Ale keďže bábo je v styku s bradavkami, ľahko ich infikuje. Na rast kvasiniek je prostredie bradaviek priam ideálne - vlhko, tma, malý prívod vzduchu. Veselo si rastú, rozmnožujú sa a z malej nehojacej sa ranky postupne vznikajú rozsiahle lézie, ktoré štípu, pália, svrbia, stále nové a nové ranky , ktoré sa nehoja napriek dobrému prisatiu, Niekdy sú kvasinky také potvory, že na pohľad zmeny na bradavkách takmer nevidno a jediný prejav je pálivá bolesť v prsníku až kdesi v chrbte. Je to skutočne celá paleta príznakov a bolestí, ale sama som si ich dosýta užila 😝 😀 , a preto viem veľmi dobre pochopiť, čo mamička cíti .

Bohužiaľ, drvivá väčšina lekárov nevie, že ide o kvasinkovú infekciu. Liečia mamičky nesprávne, resp. nijako a jediná rada znie - vydržať, to bolieť musí. A pritom je to infekcia, ktorú prekoná veľmi veľa mamičiek. Ona sa totiž dá prekonať i bez liečby, niekedy si mamičkin imunitný systém časom sám poradí a infekcia odznie. Často sa vylieči po odstavení, resp. keď už sa bábo dojčí zriedkavo. A toto je problém, ak dojčenie bolí, mamičke sa mliečko ťažko spúšťa, dochádza k ukončeniu dojčenia, prechod na fľašu ..... Preto treba infekciu liečiť už v zárodku. Mňa osobne kožná lekárka pred 7 rokmi liečila takmer rok nesprávne ....

Univerzálna mastička, ktorú používame podľa receptu Dr.Newmana (svetoznámeho pediatra a expreta na dojčenie) obsahuje preto kombináciu - antibiotikum - antimykotikum plus kortikoid, ktorý síce neničí mikroorganizmy, ale hojí ragády - trhlinky, potláča zápal. Vďaka kortikoidu s amamička rýchlo zbaví bolesti.

Máme ako poradkyne sieť "našich" lekárov, ktorí nám mastičky predpisujú, no nemôžem zásobovať celé Slovensko, a nemôže celé Slovensko chodiť k niekoľkým lekárom, ktorí sú ústretoví voči dojčeniu a majú rozhľad. Preto improvizujem tak, že mamičkám ako prvú voľbu ponúkam voľnopredajné lieky , resp. lieky, ktoré sa v lekárničke doma často nájdu a sú to vlastne súčasti univerzálnej mastičky.

akonáhle teda má mamičky viac dní - týždňov boľavé bradavky, je načase použiť antimykotikum proti Candide albicans. Potrebujeme intenzívnu liečbu - preto udávam po každom dojčení. Natierame v tenkej vrstve, všetky maste - ne ich používame hocikde, sa majú natierať natenko. A neumývať, pretože nadmerné vlhko je len plus pre rast kvasiniek. Aj v lese huby rastú najlepšie po daždi, a a ak je suchý rok, tak nevyrastú....

vejula
17. máj 2010

annag, ja som si tera prvý raz po natretí bradavky canestenom neumyla pred kojenim. A maličký sa mi tak po kojeni vygrckal ako nikdy pred tým asi 6-7 krát grcol a vela vygrcol, samozrejme hned ma napadlo či to nemôže byť z tej mastičky. Som z toho mimo, či som mu nejako nepoškodila.

vejula
17. máj 2010

a bradavku som si natierala pred asi 5 hodinami, takže v hrubej vrstve to ani byť nemohlo, resp ked som si ju natierala tak som si dala na prst a rozotrela po celej bradavke tak aby neostalo po nej biele na braavke ale aby sa vsiakla- to znamená v tenkej vrstne??? Alebo som si jej dala vela? ja fakt neviem, nemohlo byť to grckanie spôsobené tým???

zajaciq
17. máj 2010

annag kolko dni to natierat? uz to riesim zo 3 dni a stale citim bolest. dakujem

lenk30
17. máj 2010

annag, zdravím ťa a aj všetky maminky trápiace sa s mliečkom 🙂
teraz od veci.........dnes som Filipkovi nahmatala na slabinách malé hrčky, na oboch stranách v rovnakej výške. som sa zľakla. nemôže to byť pruh? nevieš mi prosím poradiť?

strapco13
17. máj 2010

lenk..moze to byt pruh alebo uzlinky...
Da sa to zatlacit?
prehmataj mu krk, podpazusie, ci nenajdes tiez uzlinky
nebol teraz niekedy chory?..aj banalne prechladenie

vejula
17. máj 2010

zajačiq čim natieraš ty???

lenk30
17. máj 2010

strapaco, dá sa to zatlačiť. niekedy máva aj na krku zo zadu. ani soplík nemá. 2.noc horšie dýcha v noci - ako by mal plný nos, ale zatiaľ..........

strapco13
17. máj 2010

lenk..to bude uzlinka...pozrela som si fotky..maly je stihlunky /tak v norme 😉 /..niekedy to nic neznamena, u stihlych deti sa niekedy nahmataju uzlinky aj bez nejakych inych priznakov
moze to byt aj prejav choroby..zrejme zacina nadcha
mozes ist k pediatricke a nech ta posle na USG bruska, spravi CRP, sedimentaciu, krvny obraz, hepatalne testy
pravdepodobne prebieha nejaka virusova infekcia, ktoru maly urcite zvladne 😉 ..ale dr moze vylucit napr infekcnu mononukleozu
na krku to niekedy znamena aj toxoplazmozu..ale nemusi..moze ti dr vylucit..alebo ine ochorenie prenasane zvieratkami
kliesta nemal?