Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vejula
21. máj 2010

@leelo fakt klobuk dole že si takto odolavala. Na to musi byť povaha, mna by určite zlomili. Strašne rýchlo sa necham zlomiť pocitom viny.

leelo
21. máj 2010

@olifcek ved vies ako to je - okolie ma nazor, ze mal byt na flasi a mala by som pokoj. ale stredovek ja neriesim.
nasi a mm sa tesia velmi a ja sa na nich nehnevam, ze ich to tak trapilo, ze ma az spochybnovali. vydrzali to dost dlho byt oporou ajtak. vpodstate sa kazdy bal o B a kazdy to prezival po svojom...

strapco13
21. máj 2010

leelo....to Ti fakt tvrdili, ze to strihnutie sa robi pod narkozou 😕 🙄 😠 ☹ ....ved ten zakrok je ozaj sekunda..dlhsie trva chytit ten malilinkaty jazycek..a nie strihnut to

leelo
21. máj 2010

@strapco13 presne tak tvrdili - vraj babatkam sa nechce sposobovat bolest...
vseobecne som si vsimla, ze v lekarskej obci tu neexistuje jednoznacna zhoda o tom, ci to problem je alebo nie. preto sa upustilo od kontrolovania v porodke. teda hlavne kvoli rozmachu umelej vyzivy 😖
a presne ako vravis - na 1.raz dr.kukla do pusy tym roztahovatkom, ze ako bude strihat. na 2.raz jej B otvoril usta, tak roztiahla a uz aj hned strihla 🙂

strapco13
21. máj 2010

@leelo ..u nas sa to stale kontroluje...a posielali mi z porodnice babatka...niekedy ked je pri porode primar z detskeho tak to striha on..montuje sa mi do kseftu 😀 😀 /je to kamos, moze/...
aj teraz v piatok vecer som strihala..hoci som na materskej..ale co nespravim pre kamosku 😉 ..a hlavne pre malinkeho

strapco13
21. máj 2010

bolest pri tomto zakroku....urcite to boli..hryzli ste si uz do jazyka 😝 ..ale je to len sekunda..a navyse keby sa to aj umrtvilo..tak bolia tie vpichy /co su min 2 /..dieta place, potom strih..dieta zas place aj keby to nebolelo..lebo ho este bolia vpichy a hlavne preto lebo sa boji
kdezto , ked len strihnete..dieta place len 1x
predstavte si ze ste male babtkpo..cudzi clovek vam siaha do ust, nieco vam tam pcha...plakali by ste este pred strihnutim...
mozno to vyznieva drasticky, ze bez umrtvenia..ale po psychickej stranke je to pre babo aj matku lepsie..lebo je to rychlejsie

olifcek
21. máj 2010

@strapco13 takze chirurgicka? 🙂

leelo
21. máj 2010

@strapco13 som bola potrestana za ten super porod du 😒
zase necudo, kedze sa to tu nekontroluje, tak sa ani ten zakrok nerobi, a teda nemaju s tym skusenosti. kazdy len ruky prec

leelo
21. máj 2010

neviem co mam za dieta, ale on neplakal ani pred, ani pocas, ani po. ked ho dvihli zo stola, hned mi ho dali na ruky, tak som kazdou sekundou cakala vybuch placu, no neprisiel. len si cumlal palcek a na rukave mu zostala krv. eto vsjo

olifcek
21. máj 2010

@leelo to zas moja dava o sebe pekne vediet x;o))

leelo
21. máj 2010

asi nikdy neplace, ani pri ockovani, preto, lebo je apaticky - lebo nemam mlieko. ako vravi nasa pedka 😀

strapco13
21. máj 2010

@olifcek ..som OR*L..robim na ambulancii a aj operujem 😉
@leelo ...na to pozor, ked Ti maly neplace..ja som bola taka a vyrastol zo mna lekar 😝 😀 😵 😵 😵 😵 😵

leelo
21. máj 2010

@strapco13 prave na ORL ma uplne odpalkovali s tou komplet narkozou 😉

strapco13
21. máj 2010

@leelo .. 😕 😕 😠 😠 ...nemam slov..v celkovej sa to robi, ked je dieta starsie, a hlavne este k tomu nieco treba ine /pr mandle/..ale ked treba az plastiku spravit...to hlavne u vacsich, kde sa na to neprislo skor
inak dieta pride, ze je problem /teda rodic s dietatkom pride/..kuknem, vysvetlim, dohodneme sa,strihnem..o tyzden kontrola

leelo
21. máj 2010

@strapco13 no ved neboj, oni to mali vykoumane: na narkozu odporucili cakat do pol roka a vtedy uz by to mal mozno ajtak zhrubnute, takze by to bolo s narkozou uplne regulerne. proste hlavaXII, ale dobraaaa

strapco13
21. máj 2010

@leelo ..strihala som bez narkozy takemu 8 rocnemu rozumnemu dievcatku..pre jej upokojenie som tam dala na stetocke lokalku...trochu to umrtvi /asi ako ked po tantum verde stuhne jazyk..ale hlavne to odkrvi..anak toto zyknem aj babatkam..ale tam je to skor na upokojenie rodica 😅 /...a samozrejme naladovku...zvladla to na jednotku

saza007
21. máj 2010

@leelo nas maly mal tiez prirasteny jazycek! u nas v nemocnici sa to robi ako ambulantny zakrok bez narkozy, bez akehokolvek umrtvenia. Trva to fakt len sekundu, drobec ani neplakal, zato ja som ronila slzy.
zial, pri kojeni to nepomohlo. Skusali sme do nekonecna, aj s klobucikom, ale nic. Mal problem aj s flaskou, niekedy mu trvalo aj 20 minut, kym sa na nu poriadne prisal. Az ked mal asi 3 mesiace, tak sa mu jazycek zacal pomaly uvolnovat, teraz myslim, ze to je uz v pohode, uz nam ho aj vyplazuje 😵 🙂

strapco13
21. máj 2010

@saza007 ..niekedy treba zakrok opakovat...lebo ako sa to zhoji, tak sa to niekedy sôpoji..ak to nebolo dostatocne nastrihnute..preto davam kontrolu o tyzden

saza007
21. máj 2010

@strapco - hmm, tak nam to kontrolovala po tom tyzdni len laktacna konzultantka (ona to sama na zaciatku objavila). Jaj a este mi napadlo - maly mal 'posterior tongue tie - neviem, ako sa vola ten druhy typ. Asi pred dvomi mesiacmi nam volali z nemocky (je to fakultna, robia aj vela prieskumov), ze ako sa mu dari, lebo vraj robia prieskum, ci ma prestiknutie posterior tongue tie vyznam pri kojeni 😕

leelo
21. máj 2010

@strapco13 to mi nevrav ani, ze by sa to mohlo zrast. ako viem, ze je to ok? mam poslat zase fotku niekomu? akoze zmenu urcite citim, to bolo hned od zaciatku jasne. ale mozno by mohol mat to prisatie este lepsie, co ja viem. prave som s annag riesila to, ze mam stale upchate mliekovody, ze to prisatie idealne nebude. ale zijem s tym bez problemov, trochu bolesti nezaskodi. ja len kvoli malemu...

@saza007 my sme po zakroku cvicili s jazyckom podla Bobatha. mozem ti to pre zaujimavost poslat, ak chces. napis IP

ze prieskum, ci ma tongue tie release vyznam. mna porazi! cim dalej na zapad, tak tym horsi pristup a povery, tusim 😖
ja som sa docitala zo zdrojov tu, ze volakedy hebamme po porode pretrhla uzdicku nechtom, aby mohlo babo pit. a ja sa pytam : co take sa v nemecku zmenilo odvtedy? zrazu uz jazyk dolezity neni? asi nie, ved mame HIPP mlieko

saza007
21. máj 2010

@leelo - presne tak. Ale aspon im musim uznat to, ze to stale robia. ak je to classic tongue tie, tak to spravia hned na postnatal oddeleni. poslala som ti IP!

leelo
21. máj 2010

@saza007 prosim ta, aky je rozdiel medzi classic a posterior? ja som myslela, ze frenulum je frenulum a basta

saza007
21. máj 2010

@leeto - Dr. nam to vysvetlil takto:

classic tongue tie - frenulum prirastene 2-5 mm od spicky jazyka

posterior tongue tie - frenulum prirastene od stredu jazyka po stred 'dna' ust (neviem, ako to lepsie nazvat 😅 ), alebo ku korenu jazyka.

cize v podstate prirasteny jazyk v oboch pripadoch, len oni to tu tak rozlisuju

saza007
21. máj 2010

oops, patrilo to @leelo

strapco13
21. máj 2010

@leelo ..ak to vies dobre odfotit, tak hod fotku sem..kukneme sa na to

strapco13
21. máj 2010

pre pacienta..je dolezite...classic frenulum...staci nastrih, pri posterior frenulum..treba plastiku...obe sa hoja dobre, len pri druhpom treba uspat, lebo to tam treba viac "parat" a potom to treba zasit..cize je to dlhsi zakrok

olifcek
21. máj 2010

nevadi babatku, ked si vezmem sem tam paralen? napriklad, ked je upchaty mliekovod, tak si na noc dam, alebo, ked ma neznesitelne boli hlava 😒

wild.horses
21. máj 2010

olifcek ahoj. paracetamol nevadi. stale kojim a mala som 39 horucky, tak paracetamol bol jedine analgetikum, co som mohla. doktor mi dovolil 8 denne, co je max. davka. 😉

olifcek
21. máj 2010

@wild.horses dakujem krasne...takze neva, ked niekedy cez tyzden i 2ks zjem, som si vydychla 😵

nevesta
21. máj 2010

Olifcek, podla mojej laktacnej mozes aj Ibuprofen 😉