Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

jaja257
10. feb 2009

annag, dakujem za odpoved, potesila si ma. Aspon mam pocit ze ju neprekrmujem. Nerada by som totiz mala obezne dietatko. Este jedna otazka. Myslis ze ked je taka hladoska, ze by sme mohli prejst na mliecko 2 skor ako v polroku, napr. o taky mesiac?Alebo radsej nie?

annag
10. feb 2009

zuzi, v pohode môžeš, pokiaľ máte dobrý zdroj vody, čo pri verejných vodovodoch z drvivej väčšiny je, žiaden problém 🙂

annag
10. feb 2009

jaja, poraď sa potom s pediatričkou, tá to posúdi podľa prírastkov maličkej 🙂

dara9402
10. feb 2009

anicka dik 😉 skusime uvidime

ema.nz
10. feb 2009

annag,pordis aj mne?co to znamena ked babatko grcka prudom?pred chvilou sa nam to stalo 3 krat ☹ tk nas ovracala obe,ze om musela prezliect seba aj ju 😖 😖

annag
10. feb 2009

ema, prúdom, teda asi ako Ti grckala pred chvíľou, ako keď sa pustí voda z kohútika, nielen také grcnutie, zrejme sa len viac napapala, to sa občas stáva, ak by to bolo často, tak to už treba posúdiť a dať veľký pozor, lebo okrem iného sa bábo môže dehydovať, teraz ju dlhšie nechaj vo vyvýšenej polohe a počkaj, kým sa sama ozve na papanie, inak je v poriadku? nie je apatická? kaká a ciká koľko? dojčíš či je na UM? grckáva častejšie? nedojčila si ju momentálne viac než zvyčajne? nepapala hltavo?, nebola rozčúlená?

ema.nz
10. feb 2009

inak je v poriadku.cika a kaka dost,nema suchu plienku.kojim ju,ale mas pravdu papala hltavo a bola nervozna,tak som si ju dala,nech si odgrgne.neodgrgla ale o chvilu sa povracala ☹ vygrcne jej castejsie,aj ked si odgrgne,ale tak "normalne"aj matrac mame vyvyseny.ja sa bojim ci nema reflux ☹ ☹

annag
10. feb 2009

ema, skoro každé bábetko má reflux,len jedno menej, druhé viac 😉 , s refluxom sa dá prežiť, toto všetko sú len mierne refluxy, ktoré okrem polohovania, menších dávok prípadne zahusťovania mliečka nič viac nepotrebujú. Keby bábo grckalo toľko, že mu nič v brušku dlhodobo nezostáva, tak až potom by vznikol ozajstný problém,lebo by neprospievalo, nepriberalo, malo aj ďalšie sprievodné problémy , tak sa netráp 🙂

dadka28
10. feb 2009

Ahojte dievcata.chcela by som sa pochvalit..a hlavne podakovat Annag za jej vynikajuce rady.Prave mi pomohla diagnostikovat malemu tichy reflux,co maleho pediatricka na to-to nic,to je bezne ze deti su nervozne a placu,nic mu nie je.Tak som si pytala sama papier na gastro a tam mi to potvrdili..keby nebolo Annag,nemam sajnu ze to maly ma..lebo ved po pravde,male babatka placu..a co mi vieme,ze co im moze byt,no okrem Annag 😀

annag
10. feb 2009

dadka, ďakujem 😵

ema.nz
10. feb 2009

annag zatial dakujem 😉

eldobi
10. feb 2009

Ahoj annag, opatovne idem po Tvoju cennu radu:
dcerka bude mat 6 mesiacov, stale ju kojim a kedze mam silny atop.ekzem a malinka ma asi alergiu na biekovinu KM (mala krvave vlasocnice v stolici), planujem ju cisto kojit do 7-8 mesiacov bez akychkolvek prikrmov. Myslis, ze je to pre nu dobre? Nebude jej nieco chybat, ak do 8.mesiaca nezacnem este zavadzat prikrmy?
A este jedna otazka: nemas nahodou skusenost s uzivanim zyrtecu u matky pocas kojenia? Strasne ma svrbi ekzem, mam ho takmer po celom tele, ale bojim sa si dat tbl., aby som malej neublizila.
Vopred Ti dakujem.

annag
10. feb 2009

eldobi, teraz dovŕši 6 mesiac a začne 7 mesiac , v pohode to predĺž o mesiac, tak sa to pre deti rizikové odporúča, všetko zavádzaj s oneskorením a čo najdlhšie dojči

-zyrtec obsahuje účinnú látku cetirazine, som zistila:

môže sa užívať aj počas dojčenia, odporúča sa však večer po dojčení, pretože malá časť (3%) sa do MM dostáva a hoci nežiaduce účinky nie sú potvrdené,existuje šanca, že by bolo bábo ospalé. no dáva sa aj dojčatám, takže by som obavy nemala 🙂

eldobi
11. feb 2009

annag, dakujem. Je uzasne, ze Ta tu mame 🙂 .

annag
11. feb 2009

eldobi, určite je to mini zlo oproti Diazepem pred očkovaním 😀

pipika
11. feb 2009

Ahojte!
Annag, myslim, ze to zabralo. Vcera som skusala menit pocas kojenia prsnik aj polohu kazdych 5 minut. Mala po 20tich minutach bola najedena. Hned zaspala bez placu a zobudila sa az o 2 hodiny. Tak isto v noci. Vsimla som si, ze v pravom prsniku mam uz viacej mlieka.
Dakujem krasne za radu.

annag
11. feb 2009

pipika 😵

bezaz
11. feb 2009

ahojte
anna idem zasa otravovat, sak ja stara otrava 😅
teraz mam zasa problem, ze mam nejak moooc mlieka, ako som sa bala, ze bude kriza, tak mam teraz mlieka a mlieka...
s tym odtrhanim mala prestala, resp robi to preto, ze nie je hladna, uz som zistila 😕

rencalm
11. feb 2009

Ahoj Annag a ostatné mamicka,
mozno mi niektorá z vás poradíte, nechcem hned panikárit a bezat k doktorke. Mám skoro 6 mesačného synčeka, ktorý je skoro od narodenia na UM. Papali sme Sunar 1, ten bol výborný, malý mal krásnu stolicu, ziadne problémy.Od 4,5 mesiaca sme zacali prikrmovat, a pridali sme aj pokracovací Sunar 4, zo zaciatku ho zapekalo-to asi z tých príkrmov, ale postupne sa to celkom upravilo. Ale ked sme ostali len na Sunare 4, nedávala som uz Sunar 1, zasa mal strasné zápchy, tak som pre týzdnom presla na Hami 2, stolica sa krásne upravila, je zltá, predtým mal skor zelenú, az zelho - hnedú. Ale dnes som si vsimla, ze mal v plienocke v tej zltej kasovitej stolici aj také kratucké 2-3mm tenucké cierne ciarocky, ako crviaciky malé, som sa zlakla co to je? Vcera papal do obeda karfiolik od Hami a vecer spapal takmer celý popucený banán, na veceru mal Hami Hajaja mliecko. Moze to byt z toho? Predtým som si nic také unho nevsimla. Inak je v poriadku, spokojný, smejká sa, papá, vsetko OK. Viete mi prosím niekto poradit, co by to mohlo byt??? Dakujem.

evkacka
11. feb 2009

Ahoj Anna, dakujem za rady, tak sme sa potrapili aj pobavili na futbalovej polohe, lebo sme ju ešte neskúšali 🙂 Adelka papalááá, juj sama som bola prekvapena odkial sa to mliečko ešte berie, ked sa mi zdalo, že prsia nemam vobec naliate. Večer sme teda urobili seriu ako si poradila, kojili sme z oboch prsnikov, v noci sme papali len v klasicej polohe ale z oboch a teraz rano už futbalovu vobec nechcela a od rana len tak cuckala, vypila o 6,45 65ml a doteraz len 25 a 15 ml. Bola taka nesvoja, myslim že sa nevie uložiť na spanie, teraz konečne zaspala, ked som na nu prehodila plienku. Nebude vadiť ak papa z oboch prsnikov že sa napije len predneho mliečka? Teraz ked zaspala sa mi same pustilo mliečko, tak neviem či odsavať alebo nechať ked sa zobudi a zda sa mi že z jedneho prsnika vyždy vytiahne viac, neviem či jej ide lahšie ale citim že je aj viac naliaty ako druhy, pred par dňami z neho papala aj 4 kojenia po sebe lebo z druheho jej nešlo vobec. Narodila sa presne na termin, s vahou 2870g a 47 cm, taký drobček ale aj ja mam len 151cm takže asi po maminke plienočky ani neviem rozoznať či ma mokre ked su take pecial na pocit sucha 🙂 ale ked som sa na to pytala v porodnici, sestrička ma upokojila, že to je dosť mokré 🙂 a kakame skoro do každej plienky, niekedy malinko, ale velmi často ma len take šprtnute od puknutia 🙂 takych plienok mame aj 10 za deň 🙂 aj farba s už upravila, je taka oranžova, ale vidim na nej že jej velmi chuti, vždy drapne prsíčko a papáááá len dnes sa nejako nechcela chytiť.Neplačka je spokojna, len to spanie ju podla mna omínalo. Anna prosím porad mi či odsavať alebo ako, čakať kym sa ta laktacia poriadne rozbehne a či stale kojiť z oboch ale asi ano, lebo jednym by sm ju veru nenasytila. A čo robiť ak sa jej nebude pačiť futbalova poloha? A ako kojiť ked mi seria nevyjde? Že by to vyšlo len na klasicku a futbalovu na jednom prsniku a na druhom len klasicka? Odstriekať trošku? Alebo potom dalšie kojenie začať na tom prsniku? Juj ja som z toho kojenia fakt šajo, dakujeme že nam pomahaš.Evka

evkacka
11. feb 2009

Ešte sa chcem spýtať či nemože mať vplyv to, že po navrate z porodnice som opať začala spavať na bruchu, že by to vadilo prsíčkam pri nalievani?

cristin
11. feb 2009

Ahoj Annag,ked budes mat cas,precitaj si prosim ta moj prispevok v pomalom priberani.Dakujem

annag
11. feb 2009

rencalm - to bude ten banán, takto sa zvykne v stolici ukázať , takže ak sa nič nezmení, malý bude v pohode, nemusíš ozaj nič riešiť 🙂

annag
11. feb 2009

bezaz, no super, bábetká nemajú skrátka čas, veľa mliečka je výsledok Tvojho ukážkového dojčenia na požiadanie, malá zrejme papala veľmi často v minulých dňoch , hoci aj po troške, no prsníky sa stimulovali a mliečka je veľa. Kým malá z takých plných pŕs môže papať, je to stále v poriadku, ak nie si extrémne naliata, môžeš tvorbu obmedziť len mierne a postupne, takže opačne tomu, čo treba robiť keď mliečko nie je:
prsníky odsávaj čo najmenej a budeš dojčiť 2 dojčenia z pravého prsníka, ďalšie 2 dojčenia z ľavého atď. Ak by to nepomohlo, tak spravíš sériu 3x3 , ak ani to nie, tak sa ozvi 🙂

prsky
11. feb 2009

bez..toto mam aj ja teraz..stazovala som sa, ze Jenofka pije kazde 2 hodky a od vcera na mna "prdi", mam pocit, ze pije strasne malo a dava si dlhsie odstupy - ale odtrha sa aj tak s tym, ze sa ale zas pripoji. Do kelu, sa mi znizi produkcia a bude potom zas vysiet cely den na dide 😎

annag
11. feb 2009

evkacka, áno, spanie na brucu by mohlo mať trošíčku vplyv na tvorbu mliečka, lebo majú súvislý tlak, takže ani tesná podpresenka ani spanie na bruchu v takomto prípade nie sú ideál, no podstatné na nalievanie je správne dojčenie

- ak malej stačia len dva prsníky tak dojči takto:
- ľavý klasická, pravý futbalová, ďalšie dojčenie ľavý futbalová, pravý klasická atď
- vždy sa snaž, aby dôkladne vyprázdnila jeden prsník, až tak ju prehoď na druhý
- ráno pila málo, lebo chcela spinkať, prsník bábo uspáva, nebola hladná
- ak Ti futbalová nejde, nevadí, ale aj tak by bolo dobre sa ju naučiť, aby sa ti prsníky pekne vyprázdňovalii, tak trénuj keď bude mať malá dobrú náladu
- odsávaj len po dojčení, stačí pár dní, kým si nebudeme isté, že je mliečka veľa
- potom Ti už len odporúčam odsávať takú udržiavaciu dávku - ideálne večer - napr. si dáš normu 100 ml denne a každý večer si toľko mliečka odsaješ, mličko malej nikdy teraz nedávaj, prsníky stačia, mliečko zamraz na príkrmy po polroku

- to som veľmi rada, že je dobre, držím palce a ozvi sa nám 🙂 🙂 🙂

petruci6
11. feb 2009

ahojte,
tak mi sme nakoniec boli u koznej a mala ma seboreu,na jednej strane som rada,ze to neni ekzem,ale aj s tymto sa potrapime

rencalm
11. feb 2009

Dakujem ti Annag, ako uz mnoho mamiciek, aj mna si upokojila, si ozaj úzasná. Prajem tebe aj celej tvojej rodinke vela zdravícka a krásnych spolocných chvíl 🙂

greta24
11. feb 2009

Annag, tiez patrim k mamickam, ktorym si pomohla, mas moje velke DAKUJEM !!!! 🙂

jaja257
11. feb 2009

Annag, dakujem za tvoje odpovede ohladom krmenia malej. A este by som ta chcela poprosit o radu ohladom zavinovacky alebo perinky. Mala ich neznasa, je v nich nestastna. Tak ju do nich nasilu nestrkam. Ale dnes tu bola svokra a nastrasila ma, ze perinka je dolezita, lebo inac sa jej zle bude vyvijat chrbtica a bude pokrivena. Tak ma tym nakazila, ze rozmyslam ci sa k tej perinke vratit alebo nie.