Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zlatusik28
28. sep 2010

@estterka určite pokračuje tak ako doteraz. Môj malý tiež kedy ako papa, raz po dvoch hodinách, inokedy po štyroch hodinách a bude mať 4 mesiace. Len by som chcela vedieť, ako by si malému vysvetlila, že teraz papať nemôže, lebo pani doktorka povedala... Viac ako je mu treba by určite aj tak nespapal, babetká papajú toľko koľko potrebujú, takže len pekne pokračuj a držím palce

vejula
28. sep 2010

ahojte chcem sa vas niečo opytať. Takže moja znama ma ani nie mesačne babatko a mliečko jej odišlo... Neviem prečo ja som moc s nou v kontakte teraz nebola, možno stresy alebo ja neviem, cele tehu mala riadne ťažke museli jej počas tehu aj chrbticu cekať, čo keby to neurobili akutne tak zrejme ochrnie no proste ma toho vela, možno aj preto mliečko odišlo.. No ale ku veci. Jej mama ma požiadala či by som neodstriekavala a neposielala jej nejake mliečko. Chcem sa spytať či je to pre to babatko dobre mliečko od inej mamičky, či jej neurobim viac dobre ako zle. A ešte jeednu vec : Ked budem odstriekavať počas dna tak to možem robiť tak že za každym čo odstriekam tak dam do ladničky a postupne počad dna tam budem prilievať? Može sa to tak robiť? Ďakujem za odpoved 🙂

januarova
28. sep 2010

@vejula, fuha, toto by som teda neriskovala. nieco sa stane a zvalia to na teba 😔 Skor im porad nakontaktopvat sa na laktacnu poradkynu. Mlieko neodide len tak same od seba. Skor sa jej mozno upravila laktacia pre potreby babatka, nema plne prsia a preto si mysli, ze nema mlieko.

labutka
28. sep 2010

@vejula mna ako prve napada laktacna kriza spojena s rastovym spurtom babatka - 3 a 6 tyzden a 3 a 6 mesiac. to by sedelo hm?

labutka
28. sep 2010

@vejula no a ja si tiez myslim, ze 5 mesiacov je dost velky vekovy rozdiel na to, aby si tvoje mliecko davala takemu malemu babatku... 😕 za tych 5 mesiacov sa zlozenie mliecka zmeni...

vejula
28. sep 2010

@januarova no sice maš pravdu... vidiš... no aby sa to ešte nezvrtlo proti mne 😕 tiež sa toho bojim lebo predsa moj maly ma už skoro pol roka takže jem už všetko možne ale to trojtyždnove babo to nemusi tak dobre znašať ako moj maly 😒

@labutka no asi aj hej mala može mať tak tri tyždne takže to sedi. LEn ona jej už davala aj UM len že jej z toho strašne vrackala 😖

vejula
28. sep 2010

@labutka mliečko sa takto časom meni_??? To som ani nevedela 😕 tak to asi nebude dobru napad toto, radšej ju skusim nakontaktovať na tu lktačnu poradkynu snad jej pomože

januarova
28. sep 2010

@vejula, vazne im skus poradit laktacnu poradkynu. Za tri tyzdne zena o mlieko nepride. Neverim. Ja ked som prestala kojit prveho syna, tak mlieko som mala este pol roka po odstaveni. Cize rozkojit sa da.

strapco13
28. sep 2010

@vejula jej babo potrebuje ine mlieko ako tvoje...ty uz mas zrele mlieko..ono potrebuje este prechodne
tiez si myslim ze s pomocou laktacnej poradkyne a costi by sa mohla este rozkojit
co sa tyka tej technickej stranky..je to popisanena stranke annag..nesmies prilievat teple mliecko k studenemu..cize odstriekas do jednej nadobky, schladis a potom prilejs k ostatnemu...zbieras takto max 24 hod potom uz treba do mrazaku

labutka
28. sep 2010

@vejula @januarova takisto si myslim ze behom par dni mlieko jednoducho nestratis... ja teraz kojim len rano a vecer. (rano okolo stvrtej, a vecer okolo 20.30) . jeden den maly nechcel jest vecer - takze som mala vyse 24 hodin prestavku a len som mala plnsie prsia z toho, co nevypil.
uz svoje vlasne odstierkane mlieko by si nemala davat po 3 mesiacoch (z dovodu ze sa meni jeho zlozenie).

strapco13
28. sep 2010

@labutka kedy si asi presla na kojenie rano a vecer?...niekedy totiz moj krpec cez den vymysla a nechce cuckat..len tak sa bavka..zda sa mi to skoro aby sa odstavil od denneho cuckania

vejula
28. sep 2010

@januarova
@strapco13
@labutka dakujem za rady, no to by sme tomu dali 😒 ešte že som sa tu išla s vami poradiť...
@strapco13 a to costi s da kde zohnať? Kde sa to da kupiť????

labutka
28. sep 2010

@strapco13 prislo to tak samo - kojila som rano , naobed a vecer. cez leto sme chodili vela von, a tam sa mi cez den nechcelo tasit kozu a maly si nepytal, tak sme vydrzali par dni a uz si cez den nepyta. 🙂 ale zato rano hned ukazuje ze chce, a aj vecer. ja budem kojit asi do 5 rokov... 😀 😀

strapco13
28. sep 2010

@vejula costi je na predpis..kludne moze obvodacka predpisat 😉 ..len treba k tomu casto prikladat babo nech saje..ak dokrmovat, tak suplementorom, odsavat..ziaden dudel a flasa
odkial mas znamu?

vejula
28. sep 2010

@strapco13 Pri žiline byva.vieš o nejakej laktačnej tu v blizkosti?
Alen tak pre zaujimavasť, čo by sa mohlo stať malemu babatku ktore by pilo to zrele mlieko??? LEn čisto zo zaujimavosti, lebo viem že kamaratka ma zmrazene mliečko od nejakeho tretieho mesiaca a chce ich davať do prikrmov

strapco13
28. sep 2010

@vejula pre zilinu je
Žilina a okolie

MVDr. Jana Mekyňová (os. n. za poplatok) - 0905 975 080, jana.mekynova@gmail.com

mladsie mlieko mozes dat starsiemu do prikrmov..ale napr keby si vacsie babo prikrmovala skorsim mliekom nepokrylo by to jeho energeticke naroky natolko
a zas keby si male babo prikrmovala zrelym mliekom, ktore je viac vodove tak by okrem ineho nepiberalo, neprospievalo

uankab
28. sep 2010

ahojte Katka, baby... potrebujem zase poradit 😉 .. asi tak pred 2-3tyzdnami sa mi vyrazne znizila produkcia mliecka (stale ho mam dost, ale musim kojit z oboch prsnikov na co som nebola zvyknuta 😀, s Katkou sme dlho bojovali s nadprodukciou )... plus Magdalenka ked papa tak potaha chvilku, potom sa zacne odtahovat od prsnika, po chvilke sa zase pricucne a tak to pokracuje, vtedy ju dam na druhy prsnik, chvilu potaha a potom zacne to iste... to je teraz takmer pri kazdom kojeni, trva nam namiesto standardnych 10min aj pol hodinu! niekedy pri tom place, ale obvykle je ok, len sa jej nepaci ked menim prsnik, vtedy si zrejme mysli ze sme skoncili, skratka je taka nespokojna pocas toho!
netusite cim to moze byt sposobene ?? mliecko sa mi stale spusta a obvykle mi pocas kojenia tecie aj z druheho prsnika...
a tiez sa mi zase zvyraznil rozdiel medzi prsnikmi, lavy som mala vzdy silnejsi, potom sa to ako tak vyrovnalo a teraz to zase dost pocitujem.. ma zmysel to nejako znovu riesit? snazim sa vzdy kojit z praveho, hlavne v noci, ale akosi jej to nikdy nestaci a vzdy jej musim dat aj z laveho...
dakujem pekne!

vejula
28. sep 2010

@strapco13 dakujme za rady, dam vedieť, snad sa to ešte podari rozbehnuť potom poviem ako to dopadlo 😉

strapco13
28. sep 2010

@uankab ked sa jej nepaci, ze menis prsniky tak ich nemen..
ze musis davat z oboch..tak daj 😉
uz je velka..uz ju zaujimaju aj ine veci..musi sledovat okolie
podla mna sa u vas nedeje nic take zvlastne 😉

aeouliana
28. sep 2010

@estterka:my sme priberali viac ako kilo za tri tyzdne na zaciatku.MM nemozes prekrmit.aspon co ja viem. moj maly sem-tam grcne aj teraz. neriadime sa hodinkami 🙂 papame kedy sa malemu zachce.

aeouliana
28. sep 2010

@strapco13: no my sme tiez presli na krmenie z oboch a zatial v poho (aj ked jeden prefruje a pije z neho dlhsie a tym duhym sa uz asi len dokrmi alebo co). dojcime tak 8-10 x denne. ked sa tlaci zubok, tak v noci aj kazdu hodinu.

gabika7706
28. sep 2010

@aeouliana my taky tak a my sme sa vzdy kojili z oboch

aeouliana
29. sep 2010

@gabika7706: 😀 ved mas riadneho papkaca 😀 😀 😀

avila
29. sep 2010

Baby, na uchaty mlikovod kysla kapusta? Dobre robim? Naposledy mi pomohli obklady z bieleho vina, teraz nemam...

majinka85
29. sep 2010

Dievcata ja Samka aj kojim.Mlieko si odsavam aby osm vedela ze kolko vypil. A aku farbu ma mat mlieko?Moje ma taku velmi slabo bielunku.

aeouliana
29. sep 2010

@avila: ja som si svoj viackrat "odpchala" podla navodu z tejto temy -> vyvarit ihlu, zdvihnut nou bielu bodku na bradavka a odstriekat. myslim, ze kapusta pomaha na zapaleny prsnik, ale to som nemala, takze neviem.
@majinka85: ja som zacala Sasku prikrmovat a tym som kojenie "zabila". tiez som aj kojila, aj prikrmovala. ale kedze z flase ide lahsie, kojenie sa jej prestalo pacit a nakoniec ho uplne odmietla. nesprav tu istu chybu ako ja 😒 PS: ja somvobec neriesila kolko maly vypil. vytaha si predsa kolko potrebuje 😀

izabelkak
29. sep 2010

@majinka85 a Ty mu dávaš aj to odsaté mlieko z flaše? či ako? ukazovatelom či dieťa dostatočne pije je 6 - 8 pocikaných plienok denne, a to že dieťa prosperuje nemá úbytok na váhe ale prírastok, nájdeš to všetko na stránke annag....
ak dávaš odsaté mlieko z flaše, tak aby si si udržala laktáciu budeš musieť odstriekavať každé 3 hod. bez ohľadu na to či je deň alebo noc... musí to byť veľmi vyčerpávajúce a nemusí to zrejme ani fungovať u každej ženy, to že Ti to ide teraz 2 týždne po porode neznamená že Ti to pojde o 2 či 4 týždne, takže ak má dieťa dobrý sací reflex, a ešte je ochotné dojčiť zabojuj a flaše a UM zlikviduj, inak bude skoro po kojení... ver presne takto dopadla jedna spolužiačka... je síce fakt že ona štátnice urobila a ja odložila, ale pre mňa bolo doležitejšie kojiť....

elinka27
29. sep 2010

ahojte uz sem chodim "ako na klavir" stale riesim jeden a ten isty problem, mala sa mi vzdy vecer na prsiach ako keby nevedela dojest,taha ako o dusu potom prsik vypluje,znovu sa prisaje a zacne sa jedovat,zas ju prilozim a tak stale dokola.Nakoniec uz sa ani prisat nechce place,na rukach ju ucicikam,zaspava na chvilku,potom opat skusim prilozim ritual sa zopakuje nechce,jeduje sa.Skusam znova a zvova prikladat,nechce tak ju ucicikam a takto to je niekedy aj do dalsieho krmenia.Nakoniec na rukach od unavy zaspava, zobudi sa zhruba o dve hodiny a potom sa v klude napije a budi sa celu noc kazde dve hodiny.
Co ma trapi je ze to zacala robit aj cez den, je cas krmenia pyta si tak ju prilozim,absolutne neotvara velke usta akoby nebola hladna,prikladam chvilu taha vypluje jednuje sa, opat prilozim taha cucka a zasa pusti a plac, niekedy aj zaspava.PO par hodinach prikladania pestovania, a cicikania na par minut alebo hodinku zaspava.Dalsie krmenie opat boj.Vecer sa to stupnuje, noc zasa pokojna budi sa kazde 2-3hodiny napapa sa pospiacky a spi dalej.Cez den opat sporadicky kazde druhe krmenie niekedy aj kazde boj.Akoby to vrcholilo a zhorsovalo sa to.Dnes to vyvrcholilo do stadia ze absolutne sa uz nechcela prisat na silu ju ale nutit nemozem,len co bol co i len naznak ze ide k prsniku rev ako o dusu, hladna ocivide, bolest to nebola ten plac uz poznam.Cievkou ju nedokazem dokrmit, lyzickou uz vobec nie,pretoze ked place a neda sa ukludnit tak ani usta nezatvori.Prve 4 tyzdne kakala prazenicku skoro do kazdej plienky,s annag sme si mysleli ze ide o nadpordukciu mlieka,kedze kakala tak sa nedostala k zadnemu mlieku a preto ju to predne drazdi a prehana, pocikanu plienku ma kazdu jednu,niekedy menej inokedy viac,teraz uz ale tolko nekaka len tak 2-3x za den.Ked skusam odsavat nikdy viac ako nejakych 20ml neodsajem, bojim sa ze tieto problemy suvisia so stratou alebo malym mnozstvom mlieka.Co mam robit neviem co dalej,obavam sa ze sme skoncili a je koniec kojenia.Mala som tu 2 rozne laktacne poradkyne,ked tu boli vsetko bolo vzdy ok, ani jedna ju nevidela ked robila cirkuse, tak ako mam pokracovat?V podelok som mala zapal prsnika, vysoke teploty zimnica, este aj herpes sa mi vyhodil, dnes uz ok, podarilo sa mi to rozahat a neboli to beriem ATB(Zinnat) ale mam pocit ze toho postihnuteho prsnika uz tecie menej mlieka.Tyzden pred tym som skoncila na pohotovosti so zubom rozrezali mi dasno, a dnes zasa u zubara s dalsim zubom,mala ma 5 tyzdnov a ja som len na paralene a atb:-/som v strese a darmo si budem hovorit ze nie.Strasne chcem kojit, sprosto to poviem ale mam ju na cecku stale a aj tak neni dobre, a teraz uz ani nechce dudlat proste kasle na ten prsnik a inak ju neviem nakrmit.

j_anne
29. sep 2010

Ahojte....potrebujem velmi poradit, lebo uz som zufala....moja dvojmesacna dcerka cele dni nespi a stale chce papat. Asi mam malo mliecka cez den, lebo v noci sa napapa aj za 10 min a zaspi, ale cez den mi stale ukazuje ze chce papat a aj ked zaspi na prsniku tak ked ju dam prec tak sa hned zobudi a zas chce papat, takze cely den nic ine nerobim iba kojim a vecer uz mam uplne prazdne prsniky, tak jej dam nakoniec umele mlieko. Nemali ste niekto podobny problem? Alebo ak viete poradit nieco lebo to uz trva asi mesiac a mne sa ani tym stalym papnim nezvysila tvorba mliecka, lebo vzdy jej musim davat obidva prsniky a aj tak nestaci. Dakujem za pomoc...

avila
29. sep 2010

Uz ma to preslo.
@aeouliana to je ako bloknuty ten miekovod, ala som to asi 3x, vzdy nastastie vytahal. Ale bielu bodku som nemala.
@elinka27 Ti verim, ze mas dost aj mne na dojceni velmi zalezi. Dufam, ze sa dockas pomoci a zlepsenia a budete si to uz len vychutavat, drzim velke paste 😵