Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
5. okt 2010

@mape

prírastok takéhoto bábätka môže byť už len malý a preto sa na inej váhe nemusí objaviť. každopádne si daj pozor, či ozaj dojčíš na požiadanie: či to neskresľuje cumlík, či nepotrebuje i druhý prsník . Cumlík potláča hlad , ale to môže i palček, alebo viac podnetov z okolia , kedy sa bábo "zabúda" hlásiť na papanie.

baka13
5. okt 2010

Ahojte. Mám 3 mesačného synčeka a máme problém s kakaním. Plne ho dojčím. Viem, že je normálne keď pár dni nekaká. Problém je skôr v tom, že má takú hustú stolicu a nejde to z neho von. Musela som mu pomôcť rektálnou rúrkou. Prosím Vás neviete ako by som mu mohla pomôcť?Ďakujem 🙂

vejula
5. okt 2010

@baka13 my sme mali to iste a velmi nam pomohli probiotika BioGaia. Skus ja davam doteraz a kakame každy druhy den, maličky je spokojny. PRed tym ked nekakal 3-4 dni sa len pučil ani papať poriadne nechcel, videla som že niečo nieje v poriadku tiež som rektalnu rurku davala a teraz už nemusim ako davam tie kvapky

baka13
5. okt 2010

@vejula Ďakujem za radu. Vyskúšame a snáď nám zaberú. Lebo už som z toho nešťastná, keď vidím ako sa ten môj drobček trápi.

zuzkat1
6. okt 2010

@prsky dakujem..ja sa to snazim neriesit...nenutim ju ked nechce... proste ju potom nakojim,len mam pocit ze jej to kejenie staci a nejako sa nehrnie do jedla... zo dna na den pri tom na mna viac zazera 😒 no budem dufat ze sa to zlepsi... zatial sa to tyka len toho ze mam obavy co bude neskor...chvalabohu to neovplyvnuje jej rast a priberanie...aj ked velka nie je ale to nebola nikdy (len ked sa narodila😀)

zuzkat1
6. okt 2010

@mape suhlasim s prsky🙂 vaha co mame doma vazi o 100g viac ako vaha u pediatra...

mape
6. okt 2010

Dakujem Vam vsetkym za vase odpovede. Uvidim teda na buduci tyzden ked ju pojdem odvazit.
@annag Cumlik nemame, palcek sem tam ma v puse, ale to nie casto. Ja verim, ze ju kojim na poziadanie. Ponukam aj druhy prsnik, niekedy si z neho este troska zoberie a niekedy nechce.
Este raz pekne dakujem za narozy 😉

michaela80
6. okt 2010

@annag uz sme ju zacali kupat o 6 ale myslim ze to ma aj docinenie s Vojtovkou...musime cvicit kvoli tomu ze tu stranu ktoru mala velmi stlacenu v brusku ma slabsiu...alebo som este rozmyslala trosicku ju nakrmit pred tou celou saradou - cvicenie,kupanie,masirovanie...mozno je uz tak unavaena a vyhladovana ze potom ked vidi prsnik tak placka...

michaela80
6. okt 2010

@annag ako zistim ci babetko chce aj druhy prsnik?

adrianai
6. okt 2010

@prsky pozerala som na tu mykozu,ale nevidim žiaden rozdiel/zmenu na bradavkách...sú len dosť citlivé....prisatie sa snazím kontrolovať...musím s tým ísť lekárovi,alebo stačí niečo z lekárne?

prsky
6. okt 2010

@adrianai bolest pri prisati (ak nie su poskodene bradavky) znamena takmer na 100% mykozu - nemusi ju byt vidiet zacervenanim, ani supinami - mozes ju mat len v zaciatkoch. ak mas trhlinky, tak mykoza sa skor ci neskor zvykne objavit, pretoze dieta nema sterilnu pusinku. trhlinky na bradavkach zvycajne znamenaju, ze sa babo nespravne prisava.
liecba mykozy (pisala to tu aj strapco a je to aj na stranke, co som davala link) - umyvat bradavky roztokom sody bikarbony (vytriet tiez pusinu babatka), alebo po kazdom dojceni natriet bradavky a dvorce canestenom/candibene (dostanes volne v lekarni) v tenkej vrstve, pred dojcenim nezmyvat. po ustupeni priznakov este 2 tyzdne pokracovat v liecbe, ale s frekvenciou natierania cca 2x denne. prsniky vela vetrat. mykoza je mrcha, zvykne sa vracat

prsky
6. okt 2010

@michaela80 ak uz "iba" dudka, nepije a nezaspava pri tom a nie je na prsniku este kratko (=par minut), tak vymen prsniky - ak bude na druhom prsniku pit, bol cas prsniky vymenit. viac kuk tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...

aktak
6. okt 2010

@adrianai suhlasim s prsky, tiez sa mi uz par krat vratila mikoza, bradavky akoby stipkali, koza je citliva, ako z papiera, striekam Candibene a za den dva je to prec

mame diagnostikovany meteorizmus, vraj ked zavedieme prikrmy tak problem vymizne, nemate nekto skusenost? alebo mam zacat cim skor s kasickami, pomohlo by to? uz sa dlho trapime s bolestami tak sa nemozem dockat ked uz bude lepsie 😖 dakujem

strapco13
6. okt 2010

@aktak a skusala si espumizan..je aj pre dojcata a je prave na meteorizmus
tiez to moze byt tlym prisatim alebo ak mas silny tok mlieka, tak dietatko papa hltavo a anhlta sa vela vzduchu..treba aj toto poriesit

gabika7706
6. okt 2010

@aktak kase vam, podla mna, nepomozu, skor nejaky Espumisan, Sab Simplex alebo my sme mali Infacol.

michaela80
6. okt 2010

@prsky vyskusam..to sa meni ked jeden prsnik jej nestaci, ze je tam malo ? ja po nakojeni este odsajem v pohode...

prsky
6. okt 2010

@michaela80 ono spotreba sa aj meni (okolo 3 a 6 mesiaca rastovy spurt = vyssia spotreba), ale ak mliecko v prsniku mas, tak moze byt leniva si ho vysat, skus stlacanie prsnika (navod najdes na annaginej stranke).

adrianai
6. okt 2010

@prsky ďakujem, vyskúšam ten canesten, dúfam že to nemôže nijak malinkej uškodiť, už som z toho hotová ☹ hádam sa to zlepší

kkubekova
6. okt 2010

ahojte, potrebujem poradit - na bradavke sa mi dnes po poslednom dojceni urobila krvava podliatina (zrazenina) a straasne to boli - co mam robit? Kukla som si annaginu stranku a aj jej fotoblog, ale ziadny obrazok sa na to moje nepodoba 😕

annag
6. okt 2010

@michaela80
cvičenie, kŕmenie, masírovanie ... to je príliš veľa aktivít, určite ju predtým či pomedzi môžeš nadojčiť, ale ja by som i tie aktivity nejako rozložila , aby nešli takto za sebou (i keď viem, že pri vojtovka režim dňa doslova diktuje - ale možno by som po cvičení večer už len nadojčila a nekúpala, nemasírovala (kúpať sa dá kedykoľvek počas dňa ...)

annag
6. okt 2010

@mape - to všetko znie veľmi dobre 🙂 , uvidíme, čo váha, lebo tie prírastky už fakt nemusia byť veľké a odchýlky medzi váhami naopak môžu byť veľmi veľké - a ak bude slabý, tak mi potom vyplň dotazník (a neboj sa , UM aj tak nehrozí 😉 🙂

prsky
6. okt 2010

@adrianai neboj, neuskodi, ked budes mazat po dojceni, tak kym sa bude mala dojcit znova, uz na bradavke nebude ani stopy po canestene 😉 a do mliecka sa nedostane

annag
6. okt 2010

@kkubekova

bude to krvavý pľuzgier, ten vzniká väčšinou ako následok nejakého poranenia bradavky (možno sa bábo nesprávne prisalo , napr . v noci? ) máš doma atb mastičku (Bactroban, Framykoin...?)
,nijako ho neprepichuj, k bradavke sa treba správať akoby bola poranená napr. pri nesprávnom prisávaní po pôrode

avila
6. okt 2010

@adrianai ja canestujem tyzden, drobec v poho, ani nijaky vysyp, v poho.

michaela80
6. okt 2010

@annag cvicim s nou 3x denne ....vstava okolo 9 .. nakojim trosku pohrajeme sa pocvicim nakojkim a ide sa bud vo alebo ju dam na balkon potom okolopol1 zase kojenie hranie, cvicenie kojenie a zase bud von alebo na balkon a vstava tak okolo pol 5 a to mame zase to iste plus kupanie a mam ju masirovat....kupem kazdy druhy den....neviem ako to cele zladit aby jej to vyhovovalo...dnes na, pomohlo pri tom strajku nosenie sa v nosici liliputi a tak uz potom pekne papala

annag
6. okt 2010

@michaela80 , no výborne, si šikulka, ak nosič pomohol, je to veľmi dobre 🙂 - ozaj to bude len preto, že je preťažená, tak to skús i zajtra, veľa nosiť, aby si oddýchla a načerpala nové sily . držím palce 🙂

mape
6. okt 2010

@annag dam potom vediet ako sme dopadli. Velmi chcem este kojit, tak dufam, ze to bude dobre.

annag
6. okt 2010

@mape a čo by si nekojila , budeš, máš 4- mesačné bábo, ktoré sa v krajnom prípade začne i prikrmovať pevnou stravou, ale tomu predchádza najskôr úprava dojčenia. ak sa veľmi bojíš, tak mi vyplň dotazník už teraz 😅

keminek
6. okt 2010

Ahoj, ráda bych se zeptala, zda, když MM nestačí, je lepší dřív - tj. od 4 nebo 5 měsíců začít s příkrmem (zeleninka apod.) nebo je lepší dávat UM a s příkrmem začít třeba až o měsíc později?

aktak
6. okt 2010

@strapco13
@gabika7706
espumisan davam 5 krat denne, pomaha len malo
uz davnejsie som pisala ze ma bolesti skoro od narodenia, brala vtedy Zinnat na dych.problemy, kvasinky z ust sa jej dostali do crievok, 3 mesiace sme kakali vylucne s trubickou (smradlave, cudne, rozne farby), ked na to prisli tak nam pomohli probiotika, mykoza uz v crievkach neni, ale plynatost pretrvava, kojim na poziadanie, vzdy jeden prsnik dokedy chce, pripadne ked zaspi alebo len cucka ju odpojim, v polovici kojenia mliecko ide rychlejsie a viac ale nema s tym problem podla mna, ak je neco co mozem robit inak tak si rada necham poradit, ale vsetky 3 deti kojim rovnako a starsi to nemali (syn to mal ked bol starsi, uz nekojeny, vela plynov a bolesti bruska ale same to preslo)