Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

elinka27
26. okt 2010

ahojte ked napisem co ma teraz trapi za problem tak si budete mysliet ze mi sibe.Mala je nejaka kludna,je fakt ze ked zaplace a vacsinou to je vtedy ked sa jej chce spat,tak ju zoberiem do satky,v momente spi a nepotrebuje ani dudlik,celkovo ostala kludna,dokaze chvilku po papani byt v lehatku a potom zacne mrcnat ked jej ponukem opat prsnik tak nechce,takze je potom v satke a spinka,ked sa zacne mrvit tak dostane prsnik napapa sa a zasa chvilku je hore zacne byt mrzuta nosime sa a spi.Vonku v kociku za chodu spinka,zacala si cucat pasticky a je spokojna,nieje to od hladu,smeje sa na mna "rozprava" mi pocikane plienky ma, dnes aj kakala,lebo kaka kazde 2-3dni.Co mna ale trapi je,ze papa kazde 3hodiny,dnes len raz papala po 2hod,inak kazde tri a proste ked jej dam skor ani nechce,len cucka.Teplotu nema,inak je v pohode,krmenie sa skratilo netrva jej to tak dlho,po papani si grgne skoro vzdy a ked ponuknem opat nechce.Ja mam naliate prsnia a musim si sem-tam odstreknut lebo ma tlacia a je mi to neprijemne dokonca ani po krmeni nie vzdy citim ulavu a musim trosku odsat,ten lavy ktory bol mensi aj je stale,ale aj ten citim viac naliaty,uz nemam prsia ako handricky ako doteraz.Trva to dva dni od vcera,bojim sa ze dostanem zapal,ked sa dobre nevyprazdnuju,ale ona proste nepyta,staci jej to tak ako to je.
Bojim sa aby priberala,zda sa mi ze posledne dva tyzdne jej vaha stagnuje,ale zasa je fakt ze sme mali predtym velky skok a pribrala rychlo

vejula
26. okt 2010

babyyy može sa pri cvičeni vyplaviť adrenalin do materskeho mliečka??? ja som včera behala na bežiacom pase a dnes je maly ako z divych vajec... Rozmyšlam či to može mať suvis...

miska1981
26. okt 2010

@shaarka

tak sa puci ako ked tlaci, cela ocervenie a trva to niekolko dni, uz neviem ako jej pomoct.
dnes som jej uz dala par lyziciek fenik. caju, cvicim s nozickami a len prdka a kako ziadne.
neplace, ale vidim ako tlaci par krat za den a ja uz neviem ako jej pomoct 😒

miska1981
26. okt 2010

@vejula veji tak ty uz cvicis? a ako ti to ide? dari sa? neboj domco ma len taky aktivny den, ty musis stale nad niecim rozmyslat zlata 😅

vejula
26. okt 2010

@miska1981 no už som bola dvakrat vo fitku... ale stale mam trocha vyčitky či to nemože uškodiť malemu... ja som strašny bojko. Ale inač tak super sa citim ked docvičim, mam taku naladičke že joj 😀 Uvidim dokedy mi to nadšenie vydrži 🙂
A čo vy mate problem s kakanim??? My sme tiež ten typ s lenivymi črievkami, strašne ťažko mu to ide 🤐

miska1981
26. okt 2010

@vejula nemoze sa mi chuda par dni vykakat, len sa puci, tlaci, ocervenie, poprtka tot vse 😒 od dnes som jej nasadila probiotika biogaia, skusila fen.cajik, cvicim s mozickami a nic. aj v spanku niekedy sa zacne prehybat do zadu ako by chcela zatlacit, ale len prdne a nic, vam co pomohlo?

super sa tesim s tebou, viem aky je to super pocit po cviceni, ze si nieco urobila pre seba 😅 a kto ti je pri malom ked chodis?

vejula
26. okt 2010

@miska1981 ja tiež davam biogaia velmi nam pomohli...
No moj mm, ale poviem ti vždy je potom taky vyšťaveny 😀 ale nech si vyskuša ake to ja mam cely den, lenže on sa aj tak vyhovara že tebe tak neplače ako mne 🙄

miska1981
26. okt 2010

@vejula veru len nech vie ako sa ty obracias cez den. a este, ze on nema mliecko, on nema cici.... 😀 joj chlapi

cicimon
26. okt 2010

@miska1981 ja ked som moju dala na brusko tak sa zarucene po par min vykadila aj vyprdela

vejula
26. okt 2010

@miska1981 😀 😀 😀 tak tak, dnes akosi na mna dolahlo všetko, ako nestiham doma nič a mm nepomože.. Dnes som nechala maleho asi 10 minut plakať kym som pozvešal pradlo, kedže tam viselo už suche druhy den a umyla riady lebo to už bolo neznesitelne.. A mala som potom strašne vyčitky, aka som zla mama.. ked človek niekedy nevie čo je spravne ach jaj

miska1981
26. okt 2010

@cicimon aj to skusam, ale len prdka a kako nic.

a doteraz prdkala, ze to ani citit nebolo a odkedy sa nemoze vykakat, tak prdka neuveritelne smradlavo, asi jej to tam kvasi, ci co, ja uz neviem.

miska1981
26. okt 2010

@vejula moj mm dnes dosiel z roboty a hovori aky je tu bordel. ja na neho pozeram, vie aka som chora, som rada, ze vladzem vstat z postele, mala cez den uz nespi a dnes cely den mrncala, bola hrozne podrazdena, tak som ju len nosila.
tak som mu hned povedala, nech sa paci umy riad a poupratuj, aj tak vacsina veci bola jeho porozhadzovanych 🙂
ja tiez nenecham malu plakat, hned k nej bezim, proste ja to nedokazem.
nemaj vycitky, naupratujes sa este dost v zivote 🙂

vejula
26. okt 2010

@miska1981 maš pravdu, mne to tiež srdce trha ked mi plače... a ked niekto povie musi si aj poplakať, vraj sa pluca tak cvičia či čo... ale ja sa citim strašne. navyš noc bola tiež hrozna, maly nerovzny a ja som ho ešte nechtiac škrabla nad pusinkou ked som mu cicik davala do pusinky, v tej tme a tak sa strašne rozplakal až sa zachadzal, no hrôza.. a nemal to nejako moc ale asi sa zlakol alebo čo 😔

no teda vidim že aj tvoj mužiček je taky bordelarik, mne ten moj ma strašne blby zvyk nechať všetko tak jak to položi.. myslim riad, každe rano rovnaky scenar už ma to niekedy nebavi, a ja zas nemožem variť v takom bordeli, proste to neviem

bubelko
26. okt 2010

@elinka27 ak ta to ukludni, tak takyto bol moj starsi syn. urobil si skratka sam rezim, prsia sa tomu prisposobili. to iste bolo aj s mladsim. pokial ta prsia tlacia, odstriekaj tolko, aby si uvolnila tlak. je to spokojne babatko, tes sa z nej 😉

miska1981
26. okt 2010

@vejula a hlavne nechapem ako moze niekto dieta uspavat metodou vyplakania, ze ho ulozi do postielky, odide, dieta place, ale necha ho tak, vsak ono sa vyplace a zaspi. vsak by mi srdce puklo.
aj mne hovoria, ze ju mam nechat si poplakat, ze sa pluca rozvijaju, ja si myslim, ze je to blbost, nechcem z nej vychovat nervacika. vsak je to super pocit ked place a len co ju vezmem do narucia sa upokoji.
90%chlapov si necha veci po sebe na tom mieste kde sa vyzlecu 😉 a kde co polozia. moj ked umyva riad, umyje len cast a ked sa pytam preco ho nedoumyval, ze si nevsimol, ze tam este nieco je :D

ale neodbocujme od temy, bo nas vymazu, pomohla vam ta biogaia? ak ano po kolkych dnoch? lebo ja uz zufala ☹

estterka
26. okt 2010

@miska1981 bol o tom clanok v jednom casopise teraz u nas a tam jeden lekar polozil otazku,ze ako dlho by sme nechali partnera alebo kamaratku plakat,kym by sme ich zacali utesovat..mi to prislo take vystizne,ze preco ja mam nechat svoje dieta vyplakavat,ked viem,ze ked je pri mne a citi ma,tak je spokojne..

miska1981
26. okt 2010

@estterka presne, ja tomu tiez nechapem, ale kazda mamina chce /mala by chciet/ pre svoje babo to naj, tak tie co to robia su presvedcene, ze je to ok a vtedy je to ok.
ja to nedokazem a mozno aj preto, moja malicka vela neplace, lebo sa to snazim hned v zarodku zastavit 😉

vejula
26. okt 2010

@miska1981 dosť rychlo nam zabrala, do tyždna.. pred tym som mu pomahala aj rektalnou rurkou.. podla mna to nieje až take navykove že po par razoch si navykne babo.. a nenecham ho nech sa puči, on mi potom ani papať nechcel čo bol taky nervozny z plnych črievok...
inač moj mm tiež tak raz za dva tyždne umyje riad všetok a potom si to velmi dobre zapamata, že on umyl taku hrbu riadov, to ja tam niekdy taku hrbu nemam... Bože ale ja umyvam trikrat za den riad tak sa mi nenazbiera a ked už mam toho dosť že počkam kym si nevšimne tak to už kypi dres 😅 😀
No tiež by som nemohla nechať maleho vyplakať v noci.. to je podla mna ešte o to krutejšie že je chuda dezorientovane prave zobudene, nevie kde je kolka bije a ja by som ho nechala plakať v postielke.. strtašna predstava že je niektora matka tohto schopna 😔 Ako nenechavam ani cez den, ale tak musim sa niekedy isť vycikať alebo najesť.. aj ked to tiež už riešim tak že jem a maleho na kolenach... jemu sa to farebne na tanieri hrozne pači taky je nadšeny, tak funi ako taky ježko a ja ako cez neho jem tak sme potom obaja špinavy čo mi pada z lyžičky 😀 😀 😀

amunet
27. okt 2010

dnes vnoci mal maly cely skoro 7h suchu neocikanu plienku ☹ nieviete preco, je plne kojeny kazde 3h akurat v noci a nad ranom ma slapsi apetit potiahne si iba 2-3 min a spinka pokojne dalej. A teraz behom hodinky ju ma plnu. Mohlo to byt tym ze menej spapal?

michaela80
27. okt 2010

@strapco13 zase som tu 😉 a opat problem..mala tuto noc pytala aj 2 x za hodinu papat ,som z nej uplne KO..napapala sa , pospinkla 30-40 minut a zase chcela papat a tak to islo od polnoci do rana stale dookola...V com zase moze byt problem?

elinka27
27. okt 2010

@bubelko tesim sa pretoze od zaciatku sme to mali hekticke a dufam,ze to vydrzi,len sa bojim ci je to ok,matu ma tie plne prsia,ci naozaj pije co potrebuje,lebo aj ta vaha je taka divna ze moc nepribrala oproti tomu ako priberala doteraz

akdarka
27. okt 2010

dojciace mamicky,jedli ste pocas dojcenia krevety?a co slnecnicove semiacka?a co tu padla otazka o kave ci sa moze to ma tiez zaujima.viem,ze treba vyskusat,ale zaujima ma ci niekto tie morske priserky skusal;) kavu pijem bezkofeinove presso len mi teraz dosla a neviem kedy si ju skocim kupit.dakujem!

cicimon
27. okt 2010

@akdarka ja co sa kavy tyka tak si davam mix 1/3lyzicky nesky a 2lyzicky kapucina..... bezkofeinova mi nechuti

parhelie
27. okt 2010

@annag chcela by som ta poziadat o radu. moj maly, ktory bude mat 6 tyzdnov v noci stale dost zle spi, budi sa kazdu hodinku, hodinku a pol na kojenie, cucne si len trosku (max. 5-10min.) a zaspi, nasledne sa zase po hodinke zobudi a pyta si znovu, kedze je zase hladny a nenapapa sa dostatocne. snazim sa ho budit, aby potiahol viacej, ale zaspi velmi rychlo a velmi tvrdo, takze to nejde.takze kojim fakt,ze kazdu hodinu...
cez den je to lepsie, dokazem mu udrzat 2 az 2,5h. odstupy medzi kojenim. len v noci je to fakt boj, nic sa nevyspim, som uz z toho fakt unavena. vies mi nejak poradit, prosim ta? dakujem

ivv
27. okt 2010

ahojte zienky,
moj prispevok bude asi off topic, ale skusim 🙂. spominalo sa tu, ako nosite babatka a ze teda je to to najprirodzenejsie, co ma dietatko mat do sytosti. my to tiez tak praktizujeme uplne od narodenia, mala mi spala do piateho mesiaca len na rukach, nemohla som ju polozit, v tom okamihu bola hore, a skor ako sa rozplakala ked som nieco nevyhnutne musela urobit, uz som ju mala opat na rukach, aby neplakala.. lenze.. zacina vo mne hlodat podozrenie, ci som si tym nosenim nevypestovala lenivceka.. 😕 co sa stretavame s babatkami v adelkinom veku, tak tie uz lozia, plazia sa, stavaju na nozky, same sedia.. len nas anjelik nic z toho! bolo mi to aj povedane jednou mamickou, ze keby som ju tolko nenosila, tak ze nam uz lozi jedna radost.. 😔 . je to mozne? je to fakt syndrom noseneho dietata, ked sa jeho hruba motorika vyvija s oneskorenim?? ze som to spomalila ja? mam zacat rozmyslat nad rehabilitaciami? (jedny sme uz absolvovali v piatom mesiaci a teda bola skom z pristupu sklamana, place-neplace cvici sa dalej, az mi dieta "vratili" mokre ako keby ho vytiahli z vody a zo spanku sami este dve hodiny po tom mykala..)
nic nesilim, neposadzam ju, nedavam do stoja (nozickami sa o podlozku nevzpiera, len sem-tam), skratka cakam kedy to bude chciet sama, jedine co vie je pretacat sa z a na brusko a otacat sa ako rucicka na hodinkach ked je na zemi.. co ju dlho nebavi robit a zvacsa zacne mrnkat, idem k nej, skusame sa este hrat, ale ak ju to nebavi beriem ju na ruky.. robim zle? .. 😲 😔

annag
27. okt 2010

@ivv

Tvoje bábo sa ešte len dostáva do obdobia samostatného sedenia, lezenia ...
je v norme
http://www.who.int/childgrowth/standards/motor_...

kubka25
27. okt 2010

Ahojte maminy,mám takýto problém...Malinká mala od začiatku silnú žltačku,kt. trvala mesiac.Bola veľmi spavá a vôbbec nevyžadovala papanie,ku každému kojeniu som ju musela budiť aj to s velikými ťažkosťami.Takto to bolo celý ten mesiac,keď sa zobudila,prisala sa a s prestávkami driemkala a papala a takto aj 45 min.Bolo to namáhavé,najme preto,že mám ešte aj 2 r. synčeka a aj tomu sa je treba venovať, ale snažili sme sa,pretože mi veľmi záležalo na tom,aby papala moje mliečko.Po kojení som ešte odsávala zvyšok a keď chcela,dala som jej aj to.Žiaľ po mesiaci snaženia sme zistili,že ešte sme ani neprekročili pôrodnú hmotnosť...Tak postupne po 1,5 mes. nastúpilo UM s odôvodnením,že nemám dosť vlastného,čo asi aj bola pravda.Napriek tomu sa to snažím nevzdať a odsávam,keďže malinká postupne odmietla piť z prsníka,z cumlíka to predsa len ide lahšie.A tak odsávame á 3 hod ale mliečka nejak ubúda,čo mi je veľmi ľúto.Snažím sa o pitný režim,vitamíny,čajíky pre dojčiace ženy,vinea,čierne pivo,homeopatiká...a už neviem,čím tomu ešte pomôcť..Žiaľ nám nedávno zistili aj vadu na srdiečku a náš kardiológ ma povzbudzuje ku dojčeniu,vraj špeciálne v tomto prípade každý deň s MM navyše výhoda...Tak momentálne malinká má 2,5 mes.- už len odsávam a podávam UM..Neviete mi esšte nejak poradiť???Dá sa ešte niečo robiť??

alex1983
27. okt 2010

@annag Ahpj, chcem Ta poprosit o radu: moja mala ma tri tyzdne a niekedy si po kojeni nechce odgrgnut. Kde je problem, alebo aku fintu na odgrgavanie mi poradis, ja ju davam odgrgnut na plece. A este nieco, ako to mam urobit s kojenim, ak chceme ist niekam prec v urcitu hodinu a malicka prave spinka. Mam ju zobudit,alebo ako?

akdarka
27. okt 2010

@alex1983 ja si dovolim pridat link zo stranky annag k prvej otazke
ja napriklad v noci nedavam vobec odgrgat lebo vacsinou papame poleziacky.
http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/25/potreb...

elinka27
27. okt 2010

@annag vyssie som pisala co okrem tej nestastnej mykozi,ktora inak uz mam pocit je na ustupe ma trapi o tom ze dcerka teraz papa menej casto,len nejak kazde 2-3hodiny a v noci prespi v kuse 4-5hodin,ja mam stale naliate prsniky pritom take naliate som ich mavala len prvych par tyzdnov potom zrazu zmakli ale dojcili sme dalej,ale castejsie.Teraz ona papa menej casto ale papa dobre, prisaje sa a cas papania je zhruba 5-10 min ako kedy to neriesim,viem ze papa kolko jej treba takze to nestopujem.Len mam stale naliate prsniky aj po papani sa mi ulavi ale nie uplne, tak musim niekedy odsat.Prsia su asi nadstavene na rezim kedy papala castejsie?A je normalne ze najprv priberala tak ze skoro 200-300g za tyzden a teraz za jeden tyzden len 100g a za posledny stagnuje na vahe?Davam kedy pyta,ale ona nepyta skor ako v tych 3hod intervaloch,je spokojna inak,pocikane plienky su,a cele dni je satke takze sa jej paci,ked je hore tak sa smeje a tak.
A mozem to odsate mlieko dat synovi?Je teraz chory a obcas v noci pyta,davam mu UM z flase je uz velky,ale ked som mu dala to moje v polospanku ho bez problemov vypil 🙂 myslim,kedze nebol dojceny viac ako 3tyzdne,vtedy som nezabojovala tak teraz mu to mlieko neublizi ked na neho nieje zvyknuty