Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
22. feb 2009

moni, canesten užívaj minimálne dva, radšej tri týždne po vymiznutí príznakov, potom už nemusíš nič na bradavky dávať, hoci je možné, že sa ešte niekedy mykóza znovu objaví, dúfam, že nie 🙂

annag
22. feb 2009

zuzi, mliečko sa stratí samé, ak sa rozhodneš laktáciu ukončiť, tak si prsníky odsaj len keď budú neznesiteľne plné do týždňa by malo byť dobre, môžeš si dať chladný zábal - kapustný list, vínny, mrazená zelenina v látke- plienke obalená ...

annag
22. feb 2009

zoeno, 4 plné plienky za 24 hodín sa ešte tolerujú, aké má váhové prírastky, koľko vážila pri narodení a teraz? ako dlho trvá dojčenie kedy dojčíš a dojčíš z oboch prsníkov, akú máva stolicu?

annag
22. feb 2009

varticek, toto nebude mykóza, ale z príliš silného sania, skôr sa mu mliečko pomalšie spúšťa a musí ho "dolovať" z hĺbky prsníka, napíš ako často dojčíš, či z obodvoch prsníkov a kedy - či mávaš pocit plných pŕs a či cítiš ako sa Ti mliečko spúšťa - skús odstopnúť, po akom čase sa spúšťa a skús odstopnúť, ako dlho trvá jedno dojčenie -keď ozaj pije mliečko, nielen cucká

varticek
22. feb 2009

Dojčím ako malý chce, ale je to tak každé 3 hodiny, v noci vydrží 6 hodín, skôr chce len výnimočne. Dojčím jedno dojčenie z jedného a druhé z druhého prsníka, sem-tam mám pocit plných pŕs v noci a pred rannými dojčeniami, keďže je tam dosť dlhá pauza. Mliečko sa mi spúšťa tak po cca pol minúte a cítim to ako také mravenčenie v oboch prsníkoch (aj mliečko sa mi spúšťa z oboch). Dojčenie trvá tak 8 maximálne 10 minút z toho aktívne saje 5 až 7 minút.

zoeno.1
22. feb 2009

anag,
pri narodeni mala: 3640g
1.mesiac:4250g
2.mesiac:5400g
3.mesiac:6270g
4.mesiac a pol:7260g
dojcenie trva ako kedy,zavisi to od toho ci je vyspinkana (vtedy 5-10minut),alebo ci spinkat ide (vtedy do kedy ju necham,cca 15-25minut),ale vacsinou to je tak,ze papa okolo 5 minut a potom uz len cucka,alebo sa hra.dojcim na poziadanie,ale vychadza to tak na 5krat za den+1krat v noci (sem tam 2krat).striedam prsniky-jedno dojcenie prvy prsnik,druhe druhy...no a stolicu mava castejsie zelenu,alebo zltozelenu,kaka 2 az 4krat za den,na tu farbu stolice mi tiez dr. povedal,ze je to normalne....no nikdy jej nerobil nejake lab.vysetrenie....inac je to od teba mile,ze sa tu o nas tak staras 😉

annag
22. feb 2009

varticek, a po dojčení alebo mimo dojčenia Ťa to nebolí? bradavka Ti aj niekedy bolestivo obelie - napr. po dojčení, keď vyjdeš zo sprchy? , bolesť teda cítiš v čase toho intenzívneho sania uprostred dojčenia keď tuho ťahá?

varticek
22. feb 2009

Po dojčení ani mimo dojčenia ma to nebolí. Bradavku mám niekedy na končeku bielu, ale vôbec to nebolí. Bolesť cítim len keď tuho ťahá.

annag
22. feb 2009

zoeno, priberá ozaj krásne a máš výborného doktora, keď Ťa nedeptá ako slovenskí lekári.

môžeš vyskúšať jedno - po vypití jedného prsníka jej ponúknuť aj druhý prsník , ak si vezme, tak bude viac piť a aj viac cikať, ak nie, nič sa nedeje, zrejme jej to takto vyhovuje a je to v poriadku 🙂

moni83
22. feb 2009

annag dakujem ti velmi pekne si naozaj zlata 🙂. budem teda natierat. 🙂).

zoeno.1
22. feb 2009

tak dakujem ti velmi pekne,si ma potesila 😵 urcite tvoju radu vyskusam 😉 zatial nemame skusenost so slov.pediatrami (len s gynekologmi,ale to je o inom 😎 ),takze nemozme porovnavat,len sa mi zdalo,ze ten nas je tak trochu "lahkovazny" 😅 no ale on asi vie co robi 😉....este raz dakujem

adka10
22. feb 2009

Ahoj Annag, chcem ta poprosit o radu. Maly mi rozkusal bradavku a teraz mi pri kojeni a odsavani krvaca. Mozem maleho aj tak kojit alebo dat mu to odsate mlieko s trochou krvi? A co by mohlo pomoct aby sa ranka rychlejsie zahojila?

annag
22. feb 2009

adka, môžeš ho naďalej dojčiť, len by sa také dačo nemalo stať v jeho veku, bola to len náhoda?

- stačí si dať na dezinfekciu obklad - pol až 1 čl do 2,5 dl prevarenej vody, vychladnúť a obklad na 10 minút, potom vysušiť gázov sterilnou a natrieť v tenkej vrstve lanolinom, veľmi veľa vetrať voľne na vzduchu

-dojči tak, aby bola ragáda v kútiku pusinky , najskôr ponúkni nakrátko - kým spustí mliečko zdravý prsník, až tak ho prehoď na chorý

adka10
22. feb 2009

Annag, praveze to nahoda nebola. Robi to asi dva tyzdne, pred tyzdnom mi poranil druhy, ale nie az tak. Dovtedy to nerobil.
On zacne kusat aj ked mu uz nic netecie a chce druhy prsnik ale aj ked ma dost tak chyti a kusne.
Uz neviem ako mu dat najavo aby to nerobil. Uz len z tej bolesti sa aj to mlieko tazsie spusta, tak zacne kusat.

annag
22. feb 2009

adka, len mu to poriadne daj najavo, pochopí ak zvýšiš hlas, normálne mu pohroz a okamžite ho stiahni z prsníka, zbojník malý

adka10
22. feb 2009

Velmi pekne dakujem, dufam ze to pochopi.

adrioska
22. feb 2009

Ahoj Annag,
Chcem Ta poprosit o radu, prepac, necitala som celu diskusiu, tak neviem, ci si tu uz niekomu o tom nepisala. Mam 3,5 mesacneho synceka, zatial ho plne kojim. Uvazujem nad kupou odsavacky, rozhodla som sa kvoli svojej pohodlnosti pre Medelu elektricku. Zatial som do mraznicky neodsavala, maly takmer vsetko vypije, mam v nej odlozene len 100 ml a chcem zacat najma kvoli tomu, ze by som to uskladnene mliecko vyuzila neskor, ked mu budem robit prikrmy. Viem, ze mi nevies povedat, ci to mliecko naozaj vyuzijem, ale kedze ako mamicka 3 deti, uz mas nejake skusenosti a vies mnohym mamickam poradit, co myslis, je to dobra investicia? Aby som nekupila drahu vec mozno zbytocne...dakujem velmi pekne za radu

annag
23. feb 2009

adrioska, myslím, že ak máš odhodlanie tak investícia to bude dobrá. Minule sme tu na MK diskutovali o MM po rozmrazení, že má inú chuť - niektorým deťom to môže vadiť, ale dá sa to krásne skryť do iného príkrmu, chce to len vynaliezavosť, ja preto robím starším deťom materské kakao 😀 .

- odsávačku využiješ ak budeš mať ešte druhé bábo, ak nie, tak ju ľahko predáš napr. cez bazár tu na MK, elektrická určite uľahčí život, ale ručná poslúži tiež veľmi dobre a dá sa s ňou odsať veľa mliečka pomerne rýchlo, len si musia prsia zvyknúť , určite by stačila aj ručná, toto už je skôr o momentálnych finančných možnostiach

adrioska
23. feb 2009

Dakujem Annag este raz velmi pekne, tak uz len porozmyslam ci elektricku alebo rucnu...maj sa krasne 🙂

shupolienka
23. feb 2009

annag: pred chvilou som skusila kojit bez klobucka a po chvilke jedovania hlasim uspesne prisatie bez nehooo 😀 😀 😀 noonehovorim ze to bolo dokonale spravne prisatie este musime naucit zobrat viac dvorca ale predsa. Nepil tak dlho ao s klobucikom ale ztial sa tvari ze mu staci 😎
a este mam otazocku, co s jeho neposlusnymi rukai? 😖 Stale s nimi sibrinkuje pred pros a 😖 odlaca ho kedmu hlavku prikladam... 😖

stvura
23. feb 2009

Dakujem annag, to si ma teda nepotesila s tym jednym rokom...postielku sme prestahovali no aj tak sa malemu v nej nepaci, tuto noc tak protestoval ze sme ho uz po piatom neuspesnom ukladani na spanok museli aj tak vybrat a spal s nami. Neviem ako ho na tu postielku naucime...
Mam este jednu otazocku, mozem uz vylucit nocne kojenie? Maly ma sice iba 6.5kg. Trocha mame problem i s tym ze absolutne nechce ziadne tekutiny okrem mliecka. Ani vodu, ani cajik {predtym pil troska z hrnceka, flasku odmieta}. Vidim na jeho stolici ze to zrejme nie je v poriadku, lebo je strasne husta, ma problemy s kakanim...

shupolienka
23. feb 2009

pozeram ze mi tam niekde vypadli pismenka 😀 malo to byt s neposlusnymi rukami a sibrinkuje pred prsom 🙂

annag
23. feb 2009

shupolinka , paráááááááááda 😵 😵 😵 😵 , rúčky mu prekry bavlnenou plienkou, lepšie ich takto udržíš (až pod hrdielko mu ju daj, papá samozrejme kratšie, veď si aj oveľa viac vytiahne za krátky čas

annag
23. feb 2009

stvura, určite nočné dojčenie ešte nevylučuj, kým nezačne lepšie kakať a piť, ideálne nechať to na ňom, netráp sa s postieľkou, uži si ho s Vami v posteli, čo máš z bojovania a stresov pre oboch keď nemusia byť? pár mesiacov ubehne ako voda, učiť sa a poslúchať bude musieť celý život. MM je pre neho ešte podstatný zdroj výživy, možno aj 70%, takže určite ešte dojči, keďže je drobčiatko a zle pije - nepije zle, len k tomu ešte zjavne dospel. Aj na príkrmy a tekutiny musí bábo dospieť.

shupolienka
23. feb 2009

Annag: ja som taka stastna ani si to nevies predstavit, aj druhe kojenie som isla bez klobucika z laveho prsa. A prisal sa prcek, a ani sa skoro vobec nejedoval na zaciatku prisatia, a aj si vela vytiahol mliecka 😎. A vobec ma to nebolelo. Bol to pôzitok 😀 Ten pravy prsnik si zatial len odsavam, este chcem jeden den pockat nech sa mi to viac zahoji ta bradavka, bojim ze mi zase skusne do krvi a pokusim sa ho prisat aj na ten zajtra 😀
Boze vies aku mam hned naladu? Uz som zacinala mat nocne mory z toho. Straaasne ti Dakujeeeeeeeeeeem.
Ozaj a prisava sa v tej priecnej polohe, uz som si nasla ako byt v tej polohe pohodlne, som prisla na to ako si mam dat vankuse 🙂 V tej futbalovej polohe mu to este nejde sa prisat, myslis ze to nevadi ze zatial pije len v tej priecnej? Vyprazni sa mi prso aj tak?

annag
23. feb 2009

shupolienka, aj ja som veľmi veľmi rada, na diaľku sa ťažko radí ako prikladať, podľa opisu som mala hrôzu z toho, že sa po 6 týždňoch odstavíte, lebo tá stimulácia bola veru biedna. Priečna poloha je výborná, pre mňa absolútne najobľúbenejšia, pretože fixuješ hlávku, fixuješ prsník - bábo sa v nej raz musí prisať. Ako hovorím, ja som k nej dospela intuitívne ... nemusíš sa báť, stačí aj táto poloha, až keď si ju zafixuje, potom experimentuj. Pokús sa zatiaľ prsník stláčať - tým robíš čosi podobné, stimuluješ lepšie všetky mliekovody . Nekusne Ťa, neboj sa, i keď chápem, aký strach Ťa obchádza 😀

-chyba sa stala už v pôrodnici, typický častý problém , keď mamičku presvedčia, že má ploché bradavky ... máš určite dobré bradavky, ešte k tomu menšie, problém bol s opuchom dvorca ...

držím palce 🙂 🙂 🙂

zuz11
23. feb 2009

Ahoj Annag,
zasa trosku otravujem ale boli sme na klbikoch a Dr. ma nepotesila... maly ma IIa a IIc, predpisal anam abdukcnu perinku alebo balenie nasiroko az z dvoma plienkami, myslis ze nam nasadila dobru liecbu, resp. treba takyto stav takto liecit? 🤐 dik

stvura
24. feb 2009

Dakujem Annag, no kojim kedy maly chce, plus papa zeleninkovy obedik a niekedy ked je velmi hladny si da aj tak podvecer ovocie, kasa sa mi zdala este tazka na noc a tak som ju nezaradila. To pitie ma prekvapilo ze protestuje, lebo ved papanie mu ide vynikajuco, dokonca sa obcas i sam krmi lyzickou...

annag
24. feb 2009

zuzi, dala Ti zlú liečbu, jednoznačne trvaj na remienkoch, II.a v 6 týždňoch sa už odporúča najlepšie remienkami,hoci je to nález ešte dobrý, no II.c je už ohrozený kĺb a jednoznačne sa musí správne a urýchlene liečiť, široké balenie či perinka nemôžu stačiť, ak stačia, tak potom to nie je II.c typ a bol zle zdiagnostikovaný.

Choď si za tým, lebo nakoniec Ti ju budú dávať do sadry. Pri perinke či širokom balení si dieťa buď dokáže nôžky vystrieť alebo ich má až príliš fixované.Ak by si chcela v jej veku nôžky zafixovať aby si dosiahla trvalo abdukčnú polohu, tak jej môžeš kĺbiky zafixovať až príliš a môže dôjsť k poškodeniu kĺbov.

Remienky síce vyzerajú hrozne, ale pre dieťa sú najpohodlnejšie, pretože mu umožňujú hýbať s nôžkami a riziko nedokrvenia je nízke. (môže ich stláčať a rozťahovať v tej "žabacej" polohe, pri pevných baleniach - perinka, široké balenie ... ich má mať stále roztiahnuté, čo je samozrejme veľmi nepohodlné a zvyšuje sa riziko zlého prekrvenia kĺbikov.

ty si tuším z BA, ale do Žiliny chodia aj zanedbané deti z BA a celého Slovenska, je tam vynikajúca detská ortopédia, spolupracujú aj s českými klinikami, chodíme tam aj my, hoci je to pre nás 100 km, ale oplatí sa. A tiež som tam išla preto, lebo mi dali perinku a ja som chcela hneď remienky (po skúsenostiach so staršou). O mesiac už bude malá bez remienkov, má ich už len na noc, má ich už vlastne v poriadku. Sú však aj prípady, kedy remienky ani iné abdukčné balenie nemôže pomôcť a treba to riešiť repozíciou hneď.

tucniacik z MK je tiež z BA, chodila od jedného ortopéda k druhému a tak ju zanedbali, že v Žiline išla rovno do sadry, no mala už cez 3 mesiace . Čím skôr sa začne správna liečba tým lepšie.

ak sa rozhodneš pre Žilinu, stačí zavolať na toto číslo : 041/5110 853, 041/5110 274 a objednať sa na konzultáciu s primárom Popluhárom v súvislosti s dyspláziou kĺbikov 5 týždňového dieťatka. Každý piatok doobedu má ambulanciu pre objednaných v areáli nemocnice na detskej ortopédii v budove detského oddelenia.

A už len podotknem, že veľmi často ortopédi ani nedokážu správne zhodnotiť kĺbiky a buď ULZ vyhodnotia príliš dobre alebo príliš zle. Dieťa sa teda buď zanedbá alebo zbytočne lieči dlhé mesiace.

annag
24. feb 2009

stvura, deti začínajú piť neskôr, najmä ak ich neučíme na sladký čaj. Oni si svoju potrebu tekutín pokryjú dojčením, deti sa "rozpijú" okolo trištvrte roka - roka. 🙂