Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

adriana7
5. feb 2011

prosím vás, viete mi niekto poradiť dávkovanie homeopatika ricinus communis na podporu tvorby mliečka? ďakujem

prsky
5. feb 2011

@ivic26 o tom, ci davat z oboch prsnikov ci iba z jedneho a kedy prelozit sa rozhoduje zvycajne podla spravania babatka...ak bolo na prsniku a aktivne pilo, odtiahlo sa, nechce sa znova prisat a mas pocit, ze je este hladne, ponukni druhy prsnik, ak sa prisaje a pije, nechaj ho.
viac tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...

prsky
5. feb 2011

@adriana7 2x denne 5 guliciek a nie dlhsie ako tyzden - guliciek sa nedotykat, aj vkladat pod jazyk podla moznosti bez styku s rukami

adriana7
5. feb 2011

@prsky , moc ďakujem, stískam tu to balenie, ja som vedela, že ma nesklameš a ani nenecháš dlho čakať, si poklad 😉

prsky
5. feb 2011

@adriana7 NP 🙂

zuzananinka
5. feb 2011

@prsky prosim vedela by si mi poradit - príspevok na str. 585 druhy od spodu dakujem

adriana7
5. feb 2011

@prsky , a ty laurinku ešte kojíš? a chystáš sa po pôrode na tandemové kojenie?
...odkedy malá neprospieva, už som snáď prečítala a urobila všetko, obdivujem maminy, čo v pohode koja, neriešia váhu, deti priberajú...
...a myslím si, že čím viac to riešim, tak je to len horšie, teraz pred spaním vytiahla 25 ml a zaspala, normálne mám "depku" 😢
ty si nikdy nemala s kojením problém, alebo krízu? už som rozmýšľala, že to vzdám, asi niekto má predpoklady dojčiť a pre iného je to trápenie...

annag
5. feb 2011

@adriana7

a čo máš za problém, nestíham sledovať všetky príspevky? Máš už veľké bábätko , čo znamená, že neprospieva?

prsky
5. feb 2011

@zuzananinka podla popisu to vyzera, ze je ten mliekovod stale ciastocne upchaty - takze nahrievat pred dojcenim, pripadne v sprche (tak teplej, ako vydrzis) jemne skusit odstriekat dany mliekovod (aby tieklo z tej "dierky"), po sprche alebo teplom obklade dojcit z toho prsnika. pripadne natriet postihnute miesto atb mastickou bactroban alebo framykoin (ak mas doma - su na predpis). biela bodka moze byt aj niekolko dni az tyzdnov
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...

annag
5. feb 2011

@zuzananinka

je to upchaté vyústenie mliekovodu, treba to ešte uvoľniť, možno je spriehodnený mliekovod len čiastočne, resp, ide o druhý upchatý mliekovod v tesnej blízkosti. Takže skú ešte raz teplý vlhký obklad, teplú sprchu a potom opatrne ešte raz bodočku skúsiť odstrániť a ručne, cielene daný mliekovod uvoľniť. Môžeš prsník v tej časti nahriať i fénom, len pozor na horúci vzduch a bradavku. Môžeš si dať na noc non stop teplý zábal - napr. zohrej v mikrovlnke ak máš doma tvaroh alebo hustý slivkový lekvár a natri prsník - ide o to, rozpustiť to mliečko - či už len zátku navrchu, alebo celú zrazeninku v mliekovode

prsky
5. feb 2011

@adriana7 ano, dojcim, vyzera, ze nam vyjde aj tandem 🙂 ja patrim k stastnym maminam, ktore nemali nikdy ziadny problem (a to som rodila CR)...je mozne, ze boli nejake rastove spurty, ale nikdy som neriesila, ako casto si dcerka mliecko pyta, takze ak aj nejaka kriza bola, ja som ju ako krizu nepocitovala ... po otehu som akurat riesila, ci malu nejako zacat riesit, ale nakoniec sme len presli z dojcenia na poziadanie na dojcenie na intervaly (aj to cez den)...ale aj to sa teraz zmenilo, zacala zasa trochu viac pytat v noci, lebo mliecka je uz menej- teda skor uz je len kolostrum

annag
5. feb 2011

@prsky

videla si fotky weroni - samoprisatie po pôrode a tandemové dojčenie priamo na sále ? 🙂

nádhera, topoľčianska pôrodnica , január, 2011 :

https://www.modrykonik.sk/fotoblog/weroni/album...

prsky
5. feb 2011

@annag fotky som nevidela, ale citala som podrobny pribeh porodu aj s dojcenim 😉 zdravotaci museli vyvalovat oci (a niektori asi nezdielaju nase nadsenie 😉 )

adriana7
5. feb 2011

@annag , ahoj,
minulý týždeň sme boli hospitalizovaní pre neprospievanie, malá má len 4640 gr. kojím od pôrodnice cez klobúčik, do 3 mesiacov ale bolo všetko v pohode, potom slabé váhové prírastky...
kojím viac - menej z jedného prsníka, z pravého mi nechce papať, tak jej ho ponúkam ako prvý, vtedy aspoň pár glgov vypije aj z neho, kojím na požiadanie, ale v noci som nekojila, lebo malá prespala tých 6-7 hodín...
v pondelok som bola u laktačnej poradkyne, takže odvtedy kontrolujem správne prisatie, otváram pusinku, počas kojenie neustále stláčam prsník, dávam odgrgnúť a znova prikladám, pijem senovku 😝 , teraz večer som si dala aj tie homeopatiká, a v noci budím na papanie 3x
...v nemocnici boli výsledky v poriadku, všetko "ideálne", má aj dostatok železa a vápnika, takže záver bol asi taký, že malá si nevie vytiahnuť zadné tukové mliečko (aj ja to tak cítim), na dávku vypije od 60 - 90 ml mliečka
...na doporučenie lekárov prikrmujem nutrilonom ha (malej ale neberie) a začali sme s príkrmom ovocnej šťavy
...a cez deň si ešte po kojení odstriekavam ručnou odsávačkou, ale nič moc nevytiahnem, ale keď si dvorec stlačím ručne, mlieko tečie...

miskatn
5. feb 2011

ahoj @prsky , nie je uplne vodnata, len redsia, ano zapacha, zda sa mi tak do sladka, farba je svetlejsia ako inokedy, ale nie do zelena, a konzistencia nie je taka hladka ako byvala, ale taka hrckata, akokeby nieco zrazene. okrem toho maly zacal pred par dnami trosku zvrackat po jedle, ale neprikladala som tomu dolezitost, myslela som si, ze asi dostal taky slabucky reflux. volala som so sestrickou, ze aby som malemu kupila probiotika BioGaia, zacal ich brat vcera poobede (sobota) 3x denne 5 kvapiek, ale zatial nevidim zmenu, kaka rovnako casto ale menej, ale to preto ze asi nema co chudatko. vazila som ho, aj trochu stratil na vahe, cca 150g.

adriana7
5. feb 2011

@prsky , tak to ti úprimne závidím, ja už fakt neviem, kde robím chybu, lebo syna som v pohode kojila cez klobúčiky, bol taký buchtoško (ale mal aj riadny sací reflex), tak som myslela, že tretie odkojím už "ľavou zadnou", ale je to teda nieže maturita, hotová habilitačná...
@annag , tá fotka je prenádherná, nikdy som nepochopila maminy, ktoré odstavili dieťa, aby si "nepokazili" prsia, ja teda neviem, ako iné, ale ja nerobím vrcholový modeling, zato mamou som dobrovoľne a rada 😵

miskatn
5. feb 2011

@adriana7 v lekarni mi hovorili, ze 3x denne 3 tabletky, ale podla mna je to len taka moralne podpora, ucinok ziadny, ja som ich brala mesiac a nic ☹

miskatn
5. feb 2011

@adriana7 opravujem preklep: 3x denne 5 guliciek

adriana7
5. feb 2011

@miskatn , ja mám zas taký dojem z tej senovky gréckej, pol hodinu sa odhodlávam to vypiť, potom po požití pol hodiny uvažujem, či to neskončí v umývadle 😝
...a mám pocit, že nezaberá ☹

annag
5. feb 2011

@adriana7

juj, klobúčiky - jasná vec - a už si bez nich?

prosím Ťa, bábätko potrebuješ dostať ešte pred príkrmami do rastového špurtu, inak sa asi ťažko rozpapá - ideálne by bolo nasadenie domperidonu, homeopatiká sú slabé (domperidon je účinná látka, u nás ho kúpiš pod názvom Motilum lingula, resp.Costi 10mg - to však nie je na voľno)

a čo znamená na požiadanie ? má aj cumlík ? ak áno, v akých situáciách ?

ovocná šťava nie je šťastná voľba - teraz potrebuje mliečko,. ovocná šťava jednak neprináša toľko kalórií koľko mliečko, jednak môže spôsobiť malabsorciu ...

annag
5. feb 2011

@miskatn

a aký máš problém prosím, nestíham čítať príspevky dozadu ...

estterka
5. feb 2011

@annag tak krasna fotka 😵 😵

adriana7
5. feb 2011

@annag , od tých klobúčikov sa nevieme odučiť, najhoršie je, že ju tým prikladaním bez klobúčika tak vytočím, že už potom nejde ku kojeniu kľudná ☹
...a to motilum mi predpíše pediater?
na požiadanie u nás znamená, že sme cumlík mali, ale na doporučenie laktačnej už nedávam vôbec a vždy, keď sa malá začne mrviť, alebo ju prestane baviť hranie, vtedy si ju priložím a skúsime papať, lenže v nemocnici mi povedali, že takéto cuckanie po malých dávkach nie je dobré, že si musí zväčšiť objem žalúdka a tak má piť väčšie dávky, lenže ona keď má dosť, tak ju už nedonúti nik a veľké intervaly nechcem robiť, ja jej ponúknem aj po hodine, a papáme cca keždé dve hodiny (od pondelka)

annag
5. feb 2011

@prsky

veru tak, ani tam to nebolo hladké, ale mamička si to vybojovala a nakoniec ich to asi i potešilo 😅 , mamičky musia tlačiť na dodržiavanie BFHI pravidiel, inak sa pomery v pôrodniciach nikdy nezmenia ...

som z tej fotky unesená, najmä keď si pomyslím, kde vznikla 😵

miskatn
5. feb 2011

@annag dakujem si zlata, zopakujem to:
4.5 mesacny kojeny syn ma druhy den hnacku (vlastne uz treti), asi 3-4x denne, doteraz mal stolicu len kazdy treti den zhruba, dala som si dietu, ale nelepsi sa to, neporadite nieco? dakujem ---------- prsky sa ma pytala par veci, toto som jej odpovedala : stolica nie je uplne vodnata, len redsia, ano zapacha, zda sa mi tak do sladka, farba je svetlejsia ako inokedy, ale nie do zelena, a konzistencia nie je taka hladka ako byvala, ale taka hrckata, akokeby nieco zrazene. okrem toho maly zacal pred par dnami trosku zvrackat po jedle, ale neprikladala som tomu dolezitost, myslela som si, ze asi dostal taky slabucky reflux. volala som so sestrickou, ze aby som malemu kupila probiotika BioGaia, zacal ich brat vcera poobede (sobota) 3x denne 5 kvapiek, ale zatial nevidim zmenu, kaka rovnako casto ale menej, ale to preto ze asi nema co chudatko. vazila som ho, aj trochu stratil na vahe, cca 150g.

adriana7
5. feb 2011

@annag , a ešte sme skúšali aj po cievke bez klobúčika, tiež neúspešne, asi po 4 dni, mám skúšať ďalej každý deň?
malá, keď nemá klobúčik, tak sa ani nechytí bradavky, ani pusu neotvorí, ani jazykom neskúsi, ako keby "vypla", nič jej to nehovorí 😒

annag
5. feb 2011

@adriana7

Motilium je na voľno, Costi je na predpis a skôr ho predpíše Tvoj obvodný ústretový voči dojčeniu (sú to tie isté lieky, iný výrobca)

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/domper...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/domper...

sú dve možnosti: buď si udržíš vysokú laktáciu, dojčením, odsávaním, alebo sa klobúčikov zbavíš

bábätku je jedno, v akých dávkach si mliečko vypije, dôležitý je predsa celkový objem ... 2 hodiny sú aj dosť dlho - nie je nič výnimočné dojčiť aj každú hodinu či ešte viac. No fajn by bolo aspoň tesne po prebudení, po prebalení a pred spaním

jasné, nerváčiť nemá zmysel, skús tak, že ju začneš klobúkom aby si zahnala najväčší hlad a potom ho chytro vyber ... alebo v polospánku v noci, keď nevníma , dôležité je, aby išla na prsník nie vyhladnutá - preto píšem pred spaním dojčiť a tesne po prebudení, keď ešte len zíva - otvára pusu dokorán, až po dojčení prebaliť ...

annag
5. feb 2011

@adriana7

aha, len teraz som si prečítala - jasné, aj cievkou skúšaj, tak by sa to po správnosti malo robiť

prsky
5. feb 2011

@annag suhlasim, len mam pocit, ze maminy maju skor zaujem system "prezit" a doma si robit po svojom, pripadne sa o nejake BFHI pravidla ani nezaujimaju ☹

@miskatn probiotikam chvilu trva, kym zaberu... pri traviacich problemoch (aspon u nas) najviac pomahalo prave dojcenie..cize co najcastejsie ponukat...annag poradi asi viac 😉

annag
5. feb 2011

@miskatn

mám málo informácií, to však skôr vyzerá na nevyprázdňovanie prsníkov než na infekciu - nemáte prsia plnšie než zvyčajne? alebo nepapá častejšie než zvyčajne ? nezmenila sa dĺžka dojčenia?