Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
1. mar 2009

borkax, ona ti neplače keď mliečko vyvráti od hladu, ale preto, že ju páli záha, hľadá prsník, aby si záhu spláchla do žalúdka. Dieťa môže kakať aj do každej plienky. Stolicu Ti nemôžem posúdiť,ani jej spokojnosť, pretože to nie je už stolica čisto dojčeného dieťaťa. Dávaš jej fľašu, zvyšuješ riziko črevnej infekcie, alergizuješ ju kravskou bielkovinou, z ktorej môže (nemusí) mať tráviace problémy.

- ako sa mliečko tvorí - ako pohár s vodou - naplní sa, vypije, naplní, vypije....ak sa napĺňa cez deň, musí sa napĺňať aj večer, mliečko sa tvorí non stop, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia. Čím častejšie sa mliečko - pohár naplní a vyprázdni , tým viac mliečka sa tvorí, čím menej sa vyprázdni, tým menej sa ho tvorí. Tvoje prsníky nie sú výnimka. Problém je, že si si vsugerovala, že večer mliečko nie je.Je, len sa Ti nespúšťa, si unavená a podvedome rozmýšľaš, že nie je. Takisto bábo je večer unavené a podráždené, nedokáže a nechce papať. No čo bola sprvoti len Tvoja predstava sa stáva realitou.

Systematicky pracuješ na úspešnom odstavení sa maličkej. Hoci máš všetky predpoklady na dojčenie, takýmto spôsobom dlho dojčiť nebudeš. Prsníky - poháre nevyprázdňuješ od 17.30 do 1.30 , čo je 8 hodín ! Je to neuveriteľne dlhá prestávka v období, keď chceš o mliečko bojovať, je to celá tretina dňa, kedy sa prsníky nevyprázdňujú. V tomto čase sa v nich tvorí inhibítor, ktorý má za úlohu tvorbu mliečka stopnúť. A aj to, ako sama vidíš, úspešne robí. Avšak ak po dojčení dokážeš odsať 10-20 ml , tak je mliečka ešte stále dosť a dá sa všetko zachrániť.

Keby si bola ochotná dva - tri dni len dojčiť aj večer, ležať s ňou od rána do rána v posteli, mojkať sa s ňou, k tomu prechádzky ako robíš, tak by bolo po probléme. Hlad nie je ani zďaleka jediný dôvod, prečo dieťatko plače. Tvoje dieťatko plače pre reflux, bolesť bruška - čo sa dá odstrániť dobrou tvorbou mliečka, plače pre nepohodlie, únavu, väčšina detí dnu nevie spinkať, preto Ti dobre spí von, mamičky kúpu deti večer v absolútne nevhodnom čase, uprostred nervozity, nezmyselne čakajú na nejaký stanovený čas kúpania, ktorý je na vrchole únavy bábetka. Kúpanie, obliekanie je pre bábo záťaž, v čase nervozity treba s bábom ležať v posteli, v prítmí, bez vzruchov z okolia, užívať si spoločné chvíle. 17.30 je u Vás optimálny čas na nočný spánok.

-odmeraj, prosím, dĺžku dojčení

borkax
1. mar 2009

ahoj annag, vyskusam to, aj ked manzel bude asi proti, tazko mu vzdy vysvetlujem preco je MM lepsie. mam si stale po dojceni odsavat? dojcime zatial kratko, do 5 min, mala taha, s prestavkami, ked glga po kazdom potiahnuti, tak nie je problem, potom uz robi prestavky. mam odsavat? mozem dojcit kazdu hodinu? ta vychadzka /byvame v takom kopci/ nemoze znizit tvorbu mlieka? co mam este jest? dakujem ti este raz

borkax
1. mar 2009

teraz som hovorila s lekarkou, vraj to nie je nic vazne, odporucila mi kvapky bio gaia, mam iba dojcit a ziadne UM, ja som vzdy hrozne odhodlana, snad to pojde. este som sa ta chcela spytat na taku blbosticku - ked sa mala usmieva, viem ze si to este neuvedomuje, ma 1,5 mesiaca, znamena to ze je vtedy spokojna /mne to tak pride/, ma dobru naladu, alebo len proste reaguje na nejake jedno pohladkanie, nevies? rano sa totiz usmievala od ucha k uchu a pritom tak blinkala... tak ma to len tak okrajovo zaujima.

annag
1. mar 2009

borka, joj, ešte že máš takú dobrú pani dokorku 😉 , samozrejme, že má vtedy dobrú náladu, ona už začína reagovať čoraz viac, čoraz viac dá najavo všetky svoje emócie. Grckanie väčšinou nerobí veľký problém deťom, problém robí mamičkám, ktoré sú z toho hotové, veľmi sa boja, najmä ak bábo grcká napr. aj noštekom. Deti si poplačú väčšinou po odgrnutí,asi po polhodine, treba veľmi dôsledne polohovať, príliš nemanipulovať s bábom,dať po najedení oddýchnuť do sedačky. Takisto ten odhad, koľko bábo vygrcká je nepresný, skús si rozliať na látku 10 ml aká mláka vznikne.

Ak sa Ti začne tvoriť nanovo veľa mliečka, nebude mať také plyny,boľavé bruško aj stolica bude hustejšia, ona teraz pije viac predného mliečka, zadného je málo.

Ak odsaješ po dojčení, tak to pomôže, lebo vytiahneš to, čo malá nevytiahla, no treba dobre stláčať prsník, prípadne vystriedať prsníky viackrát, aby všetko zadné mliečko vytiahla. Jedno dojčenie by sa malo predĺžiť nad 10 minút. V pohode môžeš dojčiť aj každú hodinu , je to len otázka pár dní, no ak Ti mliečko vygrcká, vyčkaj dlhšie, pretože prsníka sa nedožaduje kvôli hladu, len kvôli záhe, odhadujem, že pre ňu by bolo dobré dojčenie asi každé dve hodiny od začiatku predchádzajúceho dojčenia. Intervaly má malá totiž krásne, až na ten večer. Prechádzka nemôže znížiť tvorbu mliečka, naopak, obidvom Vám iba pomôže, prechádzaj sa ozaj aspoň 3x, nech si vytvorí malá trošku režim.

borkax
1. mar 2009

dakujem, si poklad, ani to mozno nevies, co pre kopec mamiciek tvoje rady znamenaju. ak to vyjde, budem najstastnejsi clovek na svete! 🙂

misutovo
1. mar 2009

Ahoj Annag,

malinka sa pri kojeni strasne hneva, kruti sa ako paragraf, odtrha sa od prsnika, vzapati sa prisaje, place no hroza ☹

Moze byt ze jej mliecko nechuti?

Podla vypoctov by som mala mat teraz menzes ale ziaden po porode este nemam. Moze to mat s tym spojitost?

Ako jej mam pomoct, pomohol by anizovy caj?

Dakujem

annag
1. mar 2009

misutovo, hnevá sa po akom čase na prsníku ? celá očervenie, má vetry, tlačí pri tom? ako ciká a akým kaká, ako dlho trvá jedno dojčenie?

annag
1. mar 2009

od kedy sa tak hnevá? je to pri každom dojčení?

misutovo
1. mar 2009

Hneva sa na zaciatku kym sa mliecko spusti, ze musi tahat chvilku naprazdno, potom pije asi 3min a zas sa hneva ale len chvilku (zakrici, strcim jej prso do pusy, par krat potiahne odtrhne sa a zas zakrici) Proste vyzera to ako ked sa obcas vecer hneva ze jej mliecko netecie.
Doteraz to cez den nerobila len vecer. Aj ked sa mi zda ze cez den je to s mlieckom ok tak neviem co sa to zas deje.
Kojime sa tak 15-20min (vecer kratko tak max 7-8min).

Pri kojeni cervena nie je, velakrat sa aj pokaka ale to bolo aj pred tym, vzdy pockala prso nepustila, potlacila a pokracovala bez kriku v kojeni dalej. Kaka tak 3-4x denne, pocikana je kazda plienocka a to sa prebalujeme po kazdom kojeni. Kojime kazdu hodinu a pol.

misutovo
1. mar 2009

Hneva sa tak skoro pri kazdom kojeni(hlavne na zaciatku kojenia) a okrem toho si strasne cuca rucicky-prstiky.

annag
1. mar 2009

misutovo, napíšem do IP, aby som Ťa ustriehla 😉

moni83
1. mar 2009

Annag ahoj zase otravujem 😉 . Radila si mi stými bradavkami tá infekcia je už celkom fajn len ma teraz začali trápiť trhlinky na bradavkách neviem či to je od toho že malá strašne silno ťahá ale už som zúfalá 😢 . Cez den papa len tri krát ( ráno,poobede a večer) vnoci cca. jeden alebo dva krát. Dnes som ju ráno kojila o 6:30 ale to už bola strašná bolesť takže počas dna som si len odsávala a dám jej prso až po kúpaní. Včera večer bola nekludná papala preto aj viac zaspala naspäť až ked som jej dala papať. Rano som si po kojení natrela bradavky kalciovou mastou neviem či som urobila dobre? Dnes som teda nenetierala ani s canestenom.

annag
1. mar 2009

moni, canestenom určite ešte pokračuj, musíš mať bradavky v bezchybnom stave aspoň 2 týždne aby si ho mohla vynechať. Môže to byť teraz kombinácia infekcie so silným ťahom bábetka. AK Ti silno ťahá, tak to znamená, že je mliečko tečie pomalšie ako bola zvyknutá. Pomôžeš tomu tak, že budeš prsník stláčať, keď ho stlačíš, mliečko jej začne lepšie tiecť, nebude vyvíjať taký tlak, keď bude prestávať dobre piť, prsty uvoľníš a znovu stlačíš, znovu jej bude lepšie tiecť .... Keď už nebude stláčanie fungovať, prehoď ju na druhý prsník. Kalciovku veľmi neodporúčam, lebo maste a ich kombinácie môžu vyvolávať ekzémy, alergické reakcie. Pokračuj canestenom, ak stláčanie nepomôže, tak bude treba navštíviť kožného, pravdepodobne bude treba kortikoidy. Môže tam byť aj infekcia bakteriálna, ale to sa mi príliš nezdá podľa opisu, sú bradavky akoby zapálené, červené? V tom prípade by bolo treba pridať ku Canestenu Bactroban - ATB masť.
Ešte popíš, kde sú tie trhlinky - sú na vrchu bradavky, v jej strede, akoby vychádzali zvnútra?

borkax
1. mar 2009

ahoj annag, je to fakt zufalstvo. mala saje asi 2 minuty z jedneho a 2 z druheho, ale to uz aj s oddychovanim, a potom si odsajem tak 10... a to dokonca aj ked si dala poobede trojhodinoveho slofika. lekarka mi kazala rozvarit mrkvu - 1/4 kg mrkvy na 0,5 l vody rozmixovat a do flasky, mam ale strach ze to mala ani nevytiahne z flasky take huste. Myslis ze ak je to so mnou s tou laktaciou tak zle este sa to moze rozbehnut? A este jedna vec: ak dlhsie nepije, mam si odsat mlieko? dakujem ti. inak stolica je riedka stale, teraz sa trosicku pokakala 3x po sebe.

annag
1. mar 2009

borka, a prečo mrkvu ? to pre tú stolicu? borka, dojčené dieťa môže a bežne má riedku stolicu čo až strieka, horšiš sú tie dve minúty, je to tak celý deň? samozrejme, musíš odsávať čo najviac, papať, odsať po dojčení ...

borkax
1. mar 2009

odsavam hned ako dopapa, snazim sa prestriedavat prsniky ale ona si povie dost /aj si odgrgne/, a zatvori ustocka a uz ma tam nepusti. bojim sa, aby zas malo nepila a nezhorsila sa jej zltacka /naposledy sme uz mali bilirubin vyborny iba 130/

borkax
1. mar 2009

joj a tu mrkvu kvoli hnacke.

moni83
1. mar 2009

annag tie trhlinky sú zospodu bradavky bradavky ako sa začína dvorec bradavky. teraz som sa pozerala do tvojho albumu a je to obrázok č. 24 také som to mala ešte pred tým ako som si na to začala dávať canesten. teraz je ten dvorec takej jemno ružovočervenej farby ten canesten na to pomáha. Teraz večer keď som malú kojila tak som si tú kalciovú masť poriadne zmyla mydlom a vlažnou vodou. po kojení som si už potom znova natrela canesten.

annag
1. mar 2009

mrkvu nedávaj, hnačku nemá a dieťa má len jeden mesiac

borka, ak zavrie ústočká, nie je hladná, Ty máš doma tuším váhu? Najlepšie bude ,ak ju zajtra odvážiš pred a po jedení , 10 ml je výborné množstvo po dojčení, to znamená, že celkom dobre pije, mne ide o to, aby si po dojčení odsala to, čo malá nedopije, keby si odsala napr. 40 po dojčení, tak to znamená, že sa prsník nevyprázdňuje dobre. Už i teraz spí, aká dnes bola? Spinkala dačo, bola spokojná?

annag
1. mar 2009

moni, takže pokračuj canestenom, od kedy si to liečiš? natieraš 3 krát denne?

moni83
1. mar 2009

annag od 17.2 natierala som to 3i krát denne.

annag
2. mar 2009

moni, to je ešte veľmi krátka doba, trhlinky nie sú zo silného satia, ale z mykózy, natieraj aspoň týždeň, ak dôjde naďalej len k miernemu zlepšeniu, bude treba ku canestenu aj kotrikoidy.Teda návšteva kožného.

rosarita20
2. mar 2009

ahoj annag,
mohla by si mi prosim poradit,ci mozem mat nejake problemy s prsnikom (zapal, upchatie mliekovodu....) aj mesiac po ukonceni dojcenia? Doteraz som n emala ziadne problemy, laktacia pomaly sama ustupuje, len posledne dva dni citim nejake pichanie v pravom prse...neviem co by to mohlo byt a ako na to,aby som si nesposobila nejaky vaccsi problem,, ☹ dik za odpoved 😉

annag
2. mar 2009

rosarita, záleží od toho, koľko mliečka sa Ti tvorilo, ako sa Tvoja "hlava" vysporiadala s ukončením dojčenia, tvorba mliečka je hormonálna záležitosť, preto to niekedy aj môže trvať pomerne dlho, prebytočné mliečko sa vstrebáva do okolitých tkanív, prsná žľaza sa zmenšuje a to môže spôsobovať bolesť, ak je niekde zahustené mliečko, tak môže vzniknúť aj bolestivé upchatie, zápal .
Máš pocit, že mliečka je ešte stále dosť? Ak je to tak, lekár Ti môže dať liek na pozastavenie tvorby prolaktínu, no toto už bude skôr posledný záchvev a studenými obkladmi to podľa mňa prekonáš. Máš v ňom aj hrčku? Alebo cítiš len také hrčky ako strapec hrozna?

rosarita20
2. mar 2009

dik annag, taku bleskovu odpoved som necakala 😉
Myslim, ze hlava sa s ukoncenim dojcenia uz vysporiadala, dojcila som dvojicky vyse dvoch rokov, tak verim,ze som im dala to najlepsie co som mohla 😉 😉
Prsnik som si prehmatala rano, nenaasla som na nom ziadnu hrcku, ono to citom ako keby tak hlbsie...(prsia mam dost velke 😅 ) cize som sa nedohmatala zdroja bolesti... 😨 Skusim teda tie obklady (su aj nejake ine babske receptty?) Ak neprejde pojdem k lekarovi...

rosarita20
2. mar 2009

a este som zabudla, ze ked si stlacim prsnik, mlicko uz ide len po kvapkach, cize ho uz nie je tak vela...

annag
2. mar 2009

rosarita, to tam je mliečka ešte stále dosť keď ide po kvapkách po mesiaci , stačí teda len obklad, hrča tam nie je, to je dobre a veľa šalviového čaju, šalvia zabraňuje sekrécii žliaz, teda aj prsných

- Ty si sa vysporiadala, ale Tvoje telo nie, to niekedy ide proti Tvojej vôli ,hlavu som myslela hypofýzu, z nej sa uvoľňujú hormóny zodpovedné za mliečko, samozrejme, dojčila si ich dosť, úžasné a klobúk dole dve deti dva roky 🙂 🙂 🙂

rosarita20
2. mar 2009

annag, este raz dik za rady, a aj za pochvalu 😀 😀 😉 (dobre sa to pocuva, vies ked sa clovek stretne s tym, ze ci mi sibe tak dlho dojcit, no o takych ludoch si myslim svoje 😝 😝 😝 )

moni83
2. mar 2009

dobre budem teda ešte natierať a uvidíme ako to bude ďalej. Dnes to až tak nebolelo ale je to ešte stále citlivé. Vďaka zataiľ.l

novinka
2. mar 2009

annag ja by som sa chcela poradit ci je normalne ked sa mi babo dusi mlieckom pri (takmer) kazdom kojeni ale to az tak, ze uz bol par krat fialovy co som ho nemohla "nakopnut" (samozrejme obrazne povedane 😀 )
papa po 2 hodinach, maximalne 2,5 a strasne hlta. kojenie trva cca 15-20 minut a vzdy mu zabehne niekedy v 1/3 kojenia. skusala som kojit castejsie ale to pije len 3 minuty a pusti sa, asi sa mu potom dostava len predne mlieko takze som presla na jeho rezim hladu. dakujem!

Rosarita ludia budu vzdy mudrovat, nikdy nevyhovies vsetkym ale Tvoje deticky su predsa prednejsie a neviem co je koho do toho ako dlho kojis 😠 ja Ta obdivujem, fakt klobuk dole!!! 🙂 😵