Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
21. feb 2011

@ollako

nemôžeš odstrániť bočnicu na postieľke a prisunúť postieľku k posteli? potom budeš mať jedno bábo z jednej strany a druhé z druhej strany .Nebudú sa rušiť a budeš môcť dojčiť na požiadanie - teraz bude ozaj potrebné často - teda na požiadanie bez cumľa dojčiť. aby sa laktácia opäť prispôsobila potrebám bábätka. K poklesu došlo vplyvom cumľa, intervaly sa naťahovali, bábo namiesto mliečka cmúľalo naprázdno cumeľ . Lepšia by bola šatka., vak na nosenie - bábo nosíš a máš voľné ruky na domácnosť či pre staršie bábo ....

alebo otočiť celé spanie tak, aby menšie bábo bolo opreté k stene - dnešnému čelu postele, Ty v strede a staršie bábo z vonkajšej strany - pre staršie bábo potom stačí na zem poukladať niečo mäkké, ak spadne, tak sa neudrie ....

prsky
21. feb 2011

@marianas jasne, ze zvladne, moja mala je tiez didofilka. Je mozne, ze z poharika alebo lyzickou si mliecko da, ale vy uz mate vyhodu prikrmov, ktore naviac idu, tak sa nemusis obavat, ze by umrel hladom ci smadom 😉 ... ja som chodila do skoly este ked bola mala novorodenec, to bolo "horsie"

awalancha3
22. feb 2011

ja mám tiež problémik, teda ešte nie, ale raz to príde- kojiť som nechcela, bola som pripravená dať UM po narodení a v baby friendly hospital ma donutili kojiť, tak som začala. Nemala som pri kojení dobrý pocit, co je zaujimave, ale je to tak. Toto sa časom zmenilo, malá je zlatá ked sa pricucne. Uz od zaciatkku malo priberala, len tak 50-100 g týždenne.
Má teraz 3 mesiace presne a 4750 g a 59 cm (pri narodení 4060 g, pociatocne schudnutie na 3750g). Je velmi pevná, čiperná, pohyblivá, ale pokojná a usmievavá. Hlavu si držala už ked mala mesiac. Ked na nu pozriem, má faldíky na rukách a nohách ale je strasne utla a na telicku moc toho tuku nemá, líčka ma buclaté.
A ten problém- ja už nechcem kojiť, no musím. Stokrát som sa pokúšala nanutiť je cumel, rozne typy- márne, kým si myslí že je to hra sa usmieva, ked zistí že to myslím vážne, eduje sa a nakoniec ju napne a je koniec...... skúšala som ju dokrmovať bebou s flašky- mič- to isté ako s cumlom. Skúšala som aj materské mlieko, ale horko tažko vypila z flašky 30 ml za hodinu trápenia-UM nevypije ani hlt- skúšala som suplementor, striekačku, pohárik, lyžičku- nula bodov, alebo neotvori zobáčik, alebo si to nechá dať do pusinky a vzápatí to vypluje. ja už nechcem kojiť, ale musím, inak si neviem predstaviť čo by bolo. Tak som, kedže somusudila že má malinká málo mlieky, ked nepriberá, zvýšila dojivosť, kojim ju každé 2-3 hodiny, ako potrebuje. V noci ju nebudim, spí od 23.30 do 07.00 hod. pokojne ako zarezaná. Cez den si len pospinkáva, ale nie je to taký ten hlboký spánok ako v noci.. Ked je hore, tak si niečo žvatle, neustále pri tom máva ručičkami a kopká nožičkami a usmieva sa. Zo začiatku kakala zelené ale už 2 mesiace žltú horčicovú praženicu.
Mám váhu, vypije tak 40-60 ml a v tom lepšom prípade 90ml. Hned si aj tak výživne odgrcne.
Som v rozpakoch, doktorka nerobí z toho kovbojku, že nevyzerá ako apatické vyhladované dieťa, ale moha by byť baculatejšia. Má iskru v tých čiernych očkách. Mne osobne kojenie neprospieva, ťahá t zo mna energiu, chodím ako nočná mura, po kráse nezostalo nič.... budem rada ak sa ešte pozbieram niekedy a dám do poriadku......Desím sa dna, kedy proste prestanem mat mlieko a vypukne peklo......... to pojde na hadičky do nemocnice, ked vsetko odmieta? ( áno, zbožnujem svoje dieťa; áno, viem ako je koojenie prospešné; áno, obetujem svoje pohodlie a výzor pre dieťatko; áno viem, že sú ženy čo by chceli kojiť a nemožu)
..........proste pointa je, že by som chcela zaviesť plný režim UM, ale nie je to technicky možné, a tak mi ostáva len kojenie, čo znamená že musím zvyšovať dojivosť, čo už pomaly nie je v mojich silách.......prečo malá nechce cumel, všetky deti predsa chcu cumel- ale nedávam jej ho už ....keby tak sa jej pokazilo prisatie a obmedzilo sa to jediné čo do nej dostanem to by bol horor-závidím mamičlám, čo ked si povedia že dokrmia UM tak dokrmia, že im prijme flasku a nemaju stres ze ked pridu o mlieko že bude babo hladné...............tááák vyrozprávala som sa a idem kojiť......hádam sa tam aspon za 50 ml nazbiera........

katkav
22. feb 2011

@carodejnica
@annag dakujem, precitala som si 😉 maly pije iba materske mliecko a cistu vodu, zubky cistime, takze snad bude mat zubky po mne, pocas tehotenstva som ziadne antibiotika ani nic podobne nebrala a ja mam zuby zdrave, tak snad bude dedit po mne 😉

annag
22. feb 2011

@awalancha3

teším sa, že sa tu konečne objavila i mamička, ktorá otvorene prizná svoje pocity, ktoré sa možno nezhodujú so všeobecným pohľadom 😅 V podstate, motívov, prečo dojčiť svoje dieťa je veľa, mám mnohé mamičky, ktoré dojčia predovšetkým z ekonomických dôvodov .... každopádne, nech je motív mamičky akýkoľvek, bábätko má z toho osoh a to je veľmi, veľmi fajn. Dieťa má právo byť dojčené a napriek tomu, že to mamičke z nejakej príčiny nevyhovuje, je to tak trochu i o povinnosti prsník bábätku ponúknuť. Presne tak, ako keď by sme si povedali, neprebalím, nevstanem , neumyjem ....Máme to v sebe zakódované - Keďže naši predkovia nosili svoje deti takmer non stop, tak deti ani nemuseli čakať na to, kedy im mamička prsník ponúkne - ponúkli sa samé. Keďže dnes sa deti nosia oproti tomu zvyčajne veľmi málo, tak mamička musí viac pozorovať bábo a prsníky aktívne ponúkať-

Išla by som na to z opačnej strany, ak ozaj hľadáš cestu, ako z dojčenia vykĺznuť - o mesiac má Tvoje bábo 4 mesiace, môžeš mu od tohto obdobia zavádzať príkrmy . Samozrejme, 6 mesiacov plného dojčenia a dojčiť počas celého obdobia príkrmov je optimum. Ale ak sa máme rozhodovať medzi nátlakom ako bábo prestaviť na UM a medzi kombináciou príkrmy popri dojčení, je druhá voľba pre dieťa oveľa lepšia, hoci o začne o nejaký čas skôr.

Aby Ti malá začala dobre papať príkrmy, mala by mať najskôr zabezpečený dobrý prísun mliečka dojčením. 50-60 ml na jeden krát je obvyklá dávka, ide len o to, aby ju bábo mohlo piť tak často, ako potrebuje. A ak chceme zvýšiť prísun mliečka, nie je nič nezvyčajné isté obdobie dojčiť i každú hodinu pre hlad - lebo 60 ml MM sa strávi v priebehu 1 hodiny. Smelo môžeš pri jednom dojčení ponúkať i obidva prsníky, ak to potrebuje.

Možno Ťa frustruje len jej váha - váženie, porovnávanie dieťaťa s dieťaťom, ktoré rastie na fľaši s UM je mnohokrát spúšťačom takýchto myšlienok. Napriek tomu, že váženie pôsobí ako veľmi dôveryhodný údaj, nie je to rozhodne pravidlo. Často váha skôr zavádza a práve váha z dojčenia robí peklo - pretože ani mamička, ani bábätko si pri vážení pred a po dojčení nemôžu vychutnávať výhody dojčenia. Bábo ide na prsník neskoro, rozrušené, mamička už v podvedomí očakáva, že opäť vytiahne iba 10 či 50 ml ...., mliečko sa logicky ťažko spúšťa. Po dojčení bábo nemôže na prsníku relaxovať, zaspať, ale musí ísť na váhu , vďaka čomu sa zbytočne preberie ...Pritom je to presne naopak - norma je dojčenie a správanie sa dojčeného bábätka ...

máš pravdu, že to môže dopadnúť i veľmi zle
https://www.modrykonik.sk/forum/zaciname-prikrmovat/nechce-papat-moje-ani-umele-mlieko-co-mam-robit/

neriešila si svoj problém s lekárom? - Tvoje pocity, únavu, vyčerpanosť , depresiu ... môže ovplyvňovať povedzme porucha štítnej žľazy , anémia , možno by Ti pomohol psychológ .... každopádne, držím palce 🙂

minewka
22. feb 2011

@annag

Ja si túto diskusiu stále čítam..ale radšej neprispievam...
O chvíľu ma čaká pôrod a kojiť chcem.Vidím, koľko sa venuješ poradenstvu, ženám, vidím koľko máš trpezlivosti a snahy...pozorne študujem všetky tvoje rady, fotky...naozaj klobúk dole...

Ale...

Absolútne sa mi nepáči, čo si Awalanche teraz odpísala..
Psychológ????Povinnosť dať dieťaťu prsník??

Veď nie je vadná!!!! Proste nechce kojiť, neprináša jej to radosť, nič super v tom nevidí...

Toto kojace šialenstvo, ktoré sa v dnešnej dobe rozmohlo je už totálne na hlavu..a rada od teba vo forme psychológa to zaklincovala...

Heslo: Kojiť, kojiť, kojiť do umretia...

Veď sa trochu zamyslite nad tým, že to môže mať opačný efekt...že sa žena môže cítiť až vydieraná...

Moja kamarátka má 4 mesačného synčeka...má hormonálny problém a mlieko sa netvorilo..(bolo to tak u jej mamy aj u jej sestry) aj napriek tomu, zblbnutá z "kojo mánie" sa 2 mesiace snažila rozkojiť...
VŽDY keď prídeme na návštevu sa dookola ospravedlňuje, že ozaj kojiť nemohla, že jej je to ľúto atď...Dodnes sa obviňuje a dodnes sa cíti ako matka, ktorá zlyhala...neskutočne ju ľutujem...nebyť dnešného extrémizmu, mohla sa kľudne tešiť z drobca bez takýchto zbytočných dumiek...

Možno by bolo vhodné zmierniť tlak...a dať pocítiť ženám, že aj tie, ktoré z rôznych dôvodov nekoja alebo kojiť nechcú, sú rovnako dobré matky ako tie, ktoré chcú kojiť dieťa až kým neodíde z domu (nadsádzka)

Hodnota materskej lásky sa predsa nemeria dĺžkou kojenia a tá, ktorá obetavo kojí, ešte nemusí byť dobrá matka.

A že kojenie je povinnosť?

Nie je. Povinnosť je, aby dieťa nebolo hladné, špinavé, nebola mu zima a malo dostatok lásky, starostlivosti a strechu nad hlavou...

Je zvláštne, že hoci kojiť chcem a snažím sa k nemu pristupovať zodpovedne...už teraz mám v sebe z toho celého averziu až odpor....z každej strany na mňa vyskočia info o kojení, velebenie kojacich matiek až za hrob, meranie hodnoty materstva dĺžkou kojenia....otázky okolia, či kojiť chcem...a hneď na to milé príbehy o krvavých bradavkách a podobne a heslo vydržať - lebo len tak dokážem, že sa viem pre svoje decko obetovať...

To, čo sa okolo deje a akým fanatizmom sa prezentuje - predstavuje neúmerný nátlak...

Akceptovanie a pochvala žien nekojacich . bez okamžitých rád že ešte to skús - by pomohlo viac...a možno by to práve aj spelo k tomu, že to dotyčné ženy predsa len skúsia.

mywiel
22. feb 2011

Ja sa tiez citim z dojcenia velmi unavena maly pije 2x v noci a celkove dojcim asi 8x za den, doktor mi predpisal vitaminy Supradyn, (vie ze kojim) a naozaj mi to pomohlo neviem ci som si to len vsugerovala ale to je jedno fakt sa citim menej unavena. Na tvorbu mlieka dobre pomaha brat homeopatiu Ricinus 7CH 🙂

mywiel
22. feb 2011

Co je smutné je ze ked matka kojit nemoze ci nechce musi dat ako nahradu UM a v dnesnej dobe v kazdom UM je napchany najlacnejsi olej na svete a to je PALMOVY olej, ked je na krabici napisané rastlinny tuk ci olej a nie je presnejsie urcené o aky ide tak je to ten palmovy, je nebezpecné ho konzumovat vo velkom mnozstve, lebo obsahuje o 50% viac zlych tukov nez iné oleje, preto aj deti z UM mlieka pekne tucneju. 😒

estterka
22. feb 2011

@minewka a naco ma zena potom prsia v ktorych sa po porode zacne tvorit mlieko? pride ti extremizmus chciet pre dieta len to najlepsie a najprirodzenejsie? fanatizmus??? to su silne slova o dojceni..

awalancha3
22. feb 2011

no, ja nemám vela možností...len kojiť kojiť a kojiť.................. a cakat na 6 mesiac....... dokonca som po vzore jednej známej zohnala aj kozie mliečko, surové od kozičiek čo sú kontrolované veterinárom na učely mlieka pre bábenká- ale čo z toho, ked ho do nej nedostanem ( ja som na surovej strave, som strasne proti umelinám, zivá potrava robí zázraky- preto mi ani nechcu verit ze budem mat 41 rokov)- maličkú hned po tom ako prestane pit mlieko chcem viesť rovnako......no musim si nastudovat kedy deti su schopné pit z pohárika s cucáčikom, proste nájsť sposob ako do nej dostat to kozie mlieko......... prečítala som si otazku o tom ako babo nechce flasu a odmieta prsnik- no hroza.... ale nastastie prsnik neodmieta...len co ide bradavka len trochu navokol, tak ju vcucne ako spagetu 🙂))
ale zase... má 3 mesiace a 4750g, hm......vlastne už 4785 som ju vcera vážila a to je máličko.....na druhej strane od hladu neumrie, je dlhá ako štrudla a ked bude velká svyly si nahonobi a vyformuje cvičením a vždy lepšie ked bude mat pri výške 170 cm 60 kg ako 110 kg....................takže len vydržať, vydržať a vydržať

awalancha3
22. feb 2011

@minewka ...........rozumiem o čom píšeš................. ver mi, že to bude už v porodnici ťažké, a le tým sa nedaj znechutiť, ak to pojde tak pojde........ si silná osobnosť, zrejme vzdelaná žena (podla stylistyky a pravopisu).... a ked nebudeš mocz kojit, tak to nebude mat dopad na tvoju psyché... ustojíš to....... rovnako ako ja- už dávno by som bola na Um, keby som ho technicky vedela dopraviť do bruška malej... ale to len 3 týždne, lebo potom by dostávala surové kozie mlieko............Dakujem za podporu s tým psychologom, aj to si správne pochopila- nie každá unava, vyčerpanosť a zlý pocit z kojenia (ten sa už upravil) potrebuje psychologia, resp. aj psychiatra....ja viem, kde je problém a viem aj možnosti riešenia....... človek sa tu chce vyrozprávať........... a z tej otázky čo ti dali, že načo má žena prsia ked nechce kojiť, to je otázka rovnakého typu ako načo má knaz pohlavný ud a spermie,ked nechce sulozit,............. pardon za silný príklad
...............vela zdaru.............
............. a propos rady o koojení sú velmi potrebné pre maminy ktoré chcu alebo musia kojiť.....................neprestávajte radiť........... 🙂

annag
22. feb 2011

@minewka

ak má dieťa právo na dojčenie, tak je povinnosť dospelých urobiť maximum preto, aby dojčené byť mohlo. Ak by to tak teraz awalancha nebrala, pre jej dieťa by to- ako sama uviedla, bolo "peklo" a mohlo sa ocitnúť v nemocnici.... Bolo by myslíš fajn, ak by som jej navrhla, však ju nechaj vyhladovať, možno fľašu prijme? A čo keby ju neprijalo? Taká rada by sa Ti podľa odpovede páčila, no taká rada by jej dieťa možno dohnala až na infúzie, nehovorím o strese, aký by dieťa prežilo .... Moja povinnosť je myslieť i na bábätko a na jeho potreby.

Čo je zlé na konzultácii s lekárom či so psychológom? Je smutné, ak človeka, ktorý ho vyhľadá, považujeme za "vadného". Depresie alebo smútky , výkyvy nálad po pôrode sú veľmi časté a sú odborníci, ktorí dokážu mamičkám pomôcť, prečo ich nevyužiť? Ak sa mamička evidentne cíti zle, je vyčerpaná , prečo by nemohla vyhľadať pomoc? Je povinosť okolia pomôcť mamičkám, ktorým sa nedarí - tak ako sa nedarilo Tvojej kamoške alebo pomôcť mamičkám, ako je awalanche. A čo ak za jej vyčerpanosťou , strachom ... stojí vážne ochorenie , mám jej povedať, však kašli na to a potráp sa sama vo vlastnej šťave ?

minewka
22. feb 2011

@estterka

No to by sme mohli povedať, že načo má človek ruky, keď nimi dieťa bije?
Tie prsia ešte nemusia byť plne funkčné...Rovnako ako to, že žena má vaječníky a maternicu, ešte neznamená, že vie otehotnieť.

Každý má právo byť v svojom rozhodnutí rešpektovaný - pokiaľ je to rozhodnutie iba v kojení.

Ak dávam svojmu dieťaťu všetku starostlivosť a lásku - ale nekojím ho (a už je jedno, z akých dôvodov) - mám právo sa cítiť rovnako plnohodnotne, ako žena, ktorá kojí.

A áno, myslím si, že forma, akou sa dnes kojenie podporuje skĺzla až do extrému.

Som vďačná tým ženám, ktoré sa tomu venujú, sú ochotné pomôcť a podporiť...Len si treba uvedomiť, že niekedy absolútne rešpektovanie rozhodnutia ženy bez okamžitej snahy niečo riešiť a hľadať problém práve dosiahne opačný efekt...ktorého výsledkom bude kojenie.

Prirovnala by som to k tomu, keď sme sa liečili v centre asistovanej reprodukcie a tiež nám radili "nemyslieť na to", vyhľadať "psychológa", a tisíc múdrych rád od ľudí, ktorý splodili svoje deti na prvý šup...

To ako keby si mi odpovedala, pri mojich problémoch s otehotnením, že načo mám vaječníky a maternicu, keď neviem splodiť dieťa...

A keď konečne otehotniem, prečítam si xy názorov o tom, ako také deti môžu byť postihnuté, mať problémy, atď...

A rovnako si to musí čítať žena, ktorá kojiť nemôže - aké svinstvo je UM, ako deti tým trpia, aké budú mať problémy...

Píšem o tom, že často viac pomôže porozumenie a pochopenie...
A áno - stále si myslím, že celá forma propagácie kojenia skĺzla do extrémizmu - kde jediná správna,zdravá alternatíva bez doživotných psychických a fyzických následkov je kojenie.

akdarka
22. feb 2011

@awalancha3 drzim palce aby si to zvladla. Podla mna by si si mala dat urobit aspon krvny obraz a dalsie kr.testy podla uvazenia dr aby si mala istotu, ze ani tebe nic nechyba 😉 ja sa tiez chystam lebo som nejaka unavena vacsinou...

mywiel
22. feb 2011

@awalancha3 a striekackou si neskusala? Ja podavam cajik striekackou ked treba.

mywiel
22. feb 2011

@minewka nemysli si ze mna to tesi, co vyrobcovia davaju do UM, ja som za to aby zeny mali na vyber ale takto... 😔

leelo
22. feb 2011

@minewka dojcenie nemozes vinit z toho, ze su otravni ludia, ktori sa nan vypytuju. to nie je chyba dojcenia. tie iste otravne otazky mozes dostavat (a ja som aj dostavala) o mene potomka, o vsetkom, co sa ocakavaneho babatka tyka. otravni ludia nie su propagatori dojcenia, ale su jednoducho otravni svojimi otazkami 😉
ja si vobec nemyslim, ze je verejnost presytena informaciami o dojceni, lebo ked som hladala pomoc ja, existovala len stranka mamila o.z. a tato tema. dost malo...
tvoja kamoska myslim nema pocit viny kvoli ludom a tomu, ze zijeme v dobe kultu dojcenia. skor kvoli tomu, ze je v nej dojcenie zakodovane ako v kazdej matke a podvedome ju to trapi. kvoli babatku a jeho vyvinu, kvoli ich vzajomnemu vztahu.
viem o com hovorim. musela som prikrmovat syna um, ked mal 3 mesiace. a netrapili ma ani tak velmi moje kamosky, co pouzivali klobuciky, flase s mm a napriek tomu ich deti priberali kg/mesiac a stale sa ma pytali kolko uz maly vazi a blablabla....
trapilo ma, ze tak male babo ma uz prestava potrebovat a odstavuje sa. to je najhorsi pocit, aky som doteraz zazila! navyse, maly po nom stale plakaval. cely den len plakal, pravdepodobne nebol zvyknuty na tie objemy, co mu tiekli z flase. nespoznavali sme ho, bol ako dieta, na ktorom robime nejake vedecke pokusy, nebolo to prirodzene takto ho zivot. zvlast, ked som vedela ako nam to fungovalo s plnym dojcenim.

chapem, ze ti to vsetko moze liezt usami, ale ver, ze aj mnohi lekari, co mamicky uz v tehotenstve trapia sugestivnymi otazkami o dojceni, tak pri probleme potom prvi ponuknu matke flasu s um. cize opat - nie je to vina dojcenia a nie je ta cela propaganda vzdy ani v prospech dojcenia.

mywiel
22. feb 2011

Tak ja som sa svojmu doktorovi postazovala, aj som si poplakala, ze nevladzem, je to sice vseobecny doktor a homeopat nie ziadny psycholog ale pomohol mi, a stacilo tak malo. 😉

mywiel
22. feb 2011

Ja keby som dojcit nemohla nezblaznila by som sa, je mi jedno co si o tom mysli okolie, ale brala by som to ako vlastné zlyhanie, neviem to vysvetlit, proste je to tak.

minewka
22. feb 2011

@annag

Ok - táto debata nemá význam.

Ľutujem, že som sem niečo napísala.

Asi sa ja vyjadrujem zle, alebo vy nechcete chápať.

Nie som proti kojeniu. Som proti forme, akou sa dnes "prezentuje" a "presadzuje".

Iste, že Awalancha môže mať nejakú vážnu poruchu..

Ale je viac než pravdepodobné, že žiadnu nemá..proste ju to vyčerpáva, je unavená..je to normálne...
To, čo nemám rada, ale robím to len z povinnosti, mi veľa radosti neprinesie.

Aj nás posielali za psychológom pri liečbe v CAR. Ja viem, že to ľudia "v mojom okolí" mysleli dobre...ale tlačili ma k tomu myslieť si, že na mojom prežívaní celej situácie je niečo "nenormálne" a že potrebujem pomoc odborníka.

Pritom všetko prežívanie naopak bolo úplne normálne, normálne boli pocity smútku, depresie, frustrácie...je to normálne a fyziologické prežívanie záťažovej situácie. (ako mi povedal psychológ)

Ale ok, nechám to tak.

Nič zlé som nechcela povedať, iba to, že úplné akceptovanie priania ženy môže mať aj pozitívny efekt.Aj matka má právo sa cítiť plnohodnotne aj naprie tomu, že nakoniec dá dieťaťu UM.

mywiel
22. feb 2011

@minewka vsak sa nestresuj dopredu, sama sa rozhodnes ked bude dietatko na svete a uvidis, mozno sa rozhodnes dojcit a budes milo prekvapena a mozno nie a svet sa nezruti tiez kvoli tomu. Ja mam mlieka dost tak mi pride divné nedojcit len pretoze ma to unavuje to vsjo. 😉

minewka
22. feb 2011

@leelo
Hm...no v tomto sa asi nezhodneme 🙂

Ja si myslím, že pocity žien, ktoré kojiť nemôžu, pramenia práve z informácií, ktoré pred pôrodom nasávajú...

A ešte som nečítala článok o tom, čo v prípade, že žena kojiť nechce, či nemôže...článok o tom, že jej dieťatku to nijak neublíži..že sa nemá cítiť vinná...

Asi tuto dal niekto veľmi pekný článok od nejakej laktačnej poradkyne - ktorá práve sa začala zamýšľať nad formou podpory kojenia...tá to napísala pekne..tak by som to chcela napísať aj ja.

Ale fakt to už nechám tak, toto je téma o podpore kojenia. Všetky ostatné názory tu nemajú čo hľadať...brrr....lebo hneď sa tu nakoniec budem musieť ešte obhajovať...a to sa mi nechce...

Akurát - keď budete mať kamošku, ktorá sa načrtne, že s tým má problém (kojenie alebo že nevedia otehu) - skúste najprv prejaviť porozumenie a pochopenie..že to nie je ľahké...ako ich hneď zahrnúť radami ako čo robiť správne..Aj keď sú tieto rady myslené naozaj zo srdca a dobre.

awalancha3
22. feb 2011

@akdarka ...malej sme dali robit, tá ma vsetko v poriadku, a ja si mozno tiez dam, dakujem a drž sa

mywiel
22. feb 2011

@minewka nechapem o co ti ide lebo do tejto témy chodia mamicky po radu co chcu kojit...akoze co cakas od annag aby tu radila ked sa matka rozhodne ze kojit nechce? 😕

awalancha3
22. feb 2011

@mywiel ..skusala..... vypluva to aktivne alebo sa hrá na mrtveho chrobáka: necha pootvorenu pusinku ja jej to vstreknem a ono to vytečie............ma vela sposobov ako neprijat do seba nic co nevycucne z cecočku......... 😉

mywiel
22. feb 2011

@awalancha3 uz od mala maju svoje charaktery 😀 😵 😉

awalancha3
22. feb 2011

inak....nie vždy závisí od matky či chce kojiť....... teda v mojom prípade je to jedno... ja som sa rozhodla, že nebudem kojiť, ale maličká sa rozhodla, že BUDEM, a to doslova bábenkovským vydieraním... alebo ma mamina budeš kojiť alebo ti narobím strááášne, ale strááášne velké problémy............ tak teraz riešim ako mať prsa stále plné a ako zvysovat dojivost...........

minewka
22. feb 2011

@mywiel

Ježišmáááária..a už je to tu.
O nič mi nejde, nič zlé som nechcela povedať....dokonca ja kojiť chcem.
Prečo takto zareagujete na nejaký iný názor???že o čo mi ide???

Ja nič proti Annag nemám...vážim si to, čo robí. Proste som jej len napísala, že s jej názorom nesúhlasím...ale asi som si dovolila príliš.

Som len chcela napísať...že niekedy práve tým (aj naprie svojim skúsenostiam, aj napriek svojmu presvedčeniu a aj napriek úprimnej snahe pomôcť) - že práve tým, že mamičke niekto napíše , že ju chápe a nezahrnie hneď radami - že práve takto dosiahne najviac...

Mal to byť len názor a pohľad na formu (ešte raz píšem formu) podpory a prezentácie kojenia. že by sa to možno mohlo robiť trošku ináč...že možno by laktačné poradkyne mali mať školenie so psychológom a podebatiť s ním - aký prístup zvoliť k totálne frustrovanej mamičke, ktorej kojenie veľmi nejde...psychologický prístup - nie odborný!!!

awalancha3
22. feb 2011

@mywiel ........ty máš dve také malé detičky? to teda klobuk dole, že to zvládaš.........

mywiel
22. feb 2011

@minewka ved ok nemusis s nim suhlasit, preco hned mas pocit, ze tu je natlak na zeny, kazda zena sa rozhoduje sama, a ked sa rozhodne, ze kojit nebude tak nebude, stoji si za tym a tym padom je jej jedno co jej rozpravaju a propaguju druhi nie? Co sa tu furt riesi nechapem. Nevadi, nechcem tu vyvolavat hadky bola by to skoda v takejto téme kde sa pomaha, pekny den. 😉