Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bihan
14. mar 2011

@latvia "a co ich ma co zaujimat z coho zije prevadzkovatel stránok?"
Presne o to ide.. malo by ich zaujímať... nie sme stádo oviec, aby sme len bezhlavo akceptovali, čo nám je predkladané. Malo by nám záujímať kopec vecí, ktoré nás nezaujímajú.. napr. prečo gynekológovia predpisujú antikoncepciu ako lentilky, prečo výrobcovia UM nepíšu, že ich úžasné mlieko obsahuje okrem iného palmový olej a kopec iných chuťoviek maskovaných za rôzne názvy, aby nás zmiatli... malo by nás zaujímať oveľa viac, než nás zaujíma... ale kto má prospech z ľudí, ktorí sa zaujímajú? Nikto 😝

latvia
14. mar 2011

@bihan moj nazor je, ze ak chcu aby cim viac matiek dojcilo, tak "musia"(jasne ze nemusia ale mali by ) zatvorit oci nad reklamou a svojou pracou a radami proste rozsirovat povedomie. "strajkovanim" nikomu nepomozu, naopak, vyrobcovia UM budu mat vacsi rozlet, kde sa matky pozru, tam bude reklama....podla mna tu maju velku sancu urobit osvetu, ved o tom svedci hlavne tato tema, a namiesto toho aby rozsirili tuto temu o vlastnu sekciu s mnohymi temami ktoru este lepsie matky najdu a dozvedia sa viac, tak odidu a nechaju tu matky napospas UM?? toto je podla teba riesenie? lebo podla mna nie. Nikdy som nestala na ziadnej strane, myslim ze obe veci su potrebne, ak sa robia vtedy kedy maju, ale takato kapitulacia sa mi nepaci, hlavne ak sa im otvorili dalsie moznosti 😒

bihan
14. mar 2011

@latvia viem o tom.. a tak isto viem o tom, že táto iniciatíva prišla ako reakcia na mesiac so spomínaným UM. Cením si, že prevádzkovatelia prejavili v tomto smere ústretovosť a dúfam, že sa to dotiahne do konca aj vďaka LP, ktoré s Mamilou nespolupracujú (alebo po tomto ustanovení už spolupracovať nebudú).
Ako som spomínala, ja sama toto správanie nedokážem pochopiť (a na strávenie tejto info som už mala dlhší čas 😀) a nesúhlasím s ním... Mamila by mala omnoho viac rozšíriť svoje aktivity na "prevenciu", pretože dojčia najmä matky, ktoré sa rozhodli dojčiť už pred pôrodom, ale to by bolo ešte na dlho.
Môj názor (osobný) na vývoj MK to ale nemení a netýka sa to len Macka Grcka a spol. 😉

latvia
14. mar 2011

@bihan samozrejme ze MK to dotiahne do konca, toto je forum pre matky, cokolvek im pomoze, to podporime. okrem toho, nie je pravda ze toto prislo az po mesiaci s nutradefense, o tomto sa zacalo rozpravat uz ked tato poziadavka zaznela v otazkach pre adminov, sekcia o dojceni.

prsky
14. mar 2011

@sophy ale ved ja nemam problem s Katkou, alebo hocijakou LP, ale s politiku Mamily .. keby prebehol nejaky dialog medzi MK a Mamilou a nenasiel by sa konsenzus, je to ine, ako ked sa povie, ze my mame kodex, tu ho nedodrziavaju, tak ideme prec ... ty si laktacna, problematikou sa zaoberas do hlbky, ale drvivu vacsinu mamin nenapadne sa zamyslat nad tym, ze vobec nejake protikodexove reklamy su a ze sa ich to mozno tyka ... mamina s problemom ma dost co robit so sebou a je v danom okamihu skor egocentricky orientovana ... takze skor by sa Mamila mohla snazit, ked im na kodexe tak zalezi, informovat zeny o tom, ze to nie je v poriadku a to aj na strankach, ktore UM reklamuju

a si zober, ze laktacnych je velmi malo, robite to viac-menej z dobroty srdca a tiez nemate nafukovaci den, ani more casu ... tu mamina s problemom dostala prvotne info hned, annag tu info upravila, upresnila, doplnila, ked mala cas ... takto bude mamina v lepsom pripade hladat po nete info, mozno narazi na zoznam laktacnych, bude ich obvolavat, mozno sa niektorej dovola, mozno jej niektora poradi cez telefon, mozno sa dohodnu na osobnom stretnuti (a ze nie kazda navstevy robi a stretla som sa uz aj s maminami z BA, ktore mali problem vobec nejaku laktacnu zohnat a svoj problem riesit - a vola zo strany mamin bola) - neviem, ci je unosne, v stave, v akom sa poradenstvo dnes u nas nachadza, keby vsetky tie maminy, co tu dostali radu, zacali vyvolavat tym par laktacnym, ktore mame - nehovoriac o tom, ze mozno sa mensie percento mamin k poradenstvu vobec dostane

ja napr. viem, ze sa tu uz angazovala @bambusko u adminov a prave pred par dnami sa tu pohli lady a vola na vytvorenie viditelnejsieho priestoru pre poradnu tu je a dokonca bol ponuknuty priestor na "reklamu" dojcenia ako tu byva mesiac s ... a to nekomercne

ludka78
14. mar 2011

Mile maminky. Je velmi lahke odsudzovat, ale tazsie pochopit. Tak ako je zakazana reklama na cigarety a alkohol, pretoze skodi zdraviu, tak aj reklama na UM ma byt zakazana, pretoze skodi zdraviu. Nepodporuje dojcenie, porusuje sa na kazdom kroku. Ak sa bude davat a vnimat UM ze je rovnako dobre ako materske mlieko, tak matky pri prvej pomoci siahnu po flasi s UM.
A nie je nam jedno, ze ani vy nebudete nas nachadzat na forach. Ale musime bojovat s gigantmi, prave tak ze vytvorime alternativne stranky a fora, kde nas najdete, a kde sme ochotne vam pomahat....vdaka Annag je MK tam kde je....
A mate dojem, ze nas nenajdete? No nie sme podporovany gigatmi 😵 ....to je pravda, ale pomoct vam radi pomozeme 🙂 ....najdete nas na www.mamila.sk 🙂
Ak mate chut nas podporit mozte nam darovat 2% z dani, kazdy cent pomoze nasej mravencej praci v boji proti gigantom, ako je napr.Nestle....http://boycottnestle.blogspot.com/ 😠 tu je dokaz preco to robime.
Nam nie je jedno, ze zomrie vdaka UM 1,4 miliona deti rocne vo svete. Prave preto, nebudeme svojimi radami a clankami pripievat na fora, pretoze vdaka nasim kvalitnym clankom sa zvysuje pocet citateliek na forach a oni miesto podpory, profituju a beru peniaze od reklam na UM. ....a ak to niekto pochopi budeme rady.....
za zdravie nasich deti!!

leelo
14. mar 2011

rozhodnutie mamily sa da vziat aj ako urcity tlak na verejnu mienku a verejnost, teda my, by sme mali dat vediet prevadzkovatelovi o nasej predstave, ako by malo mamickovske forum vyzerat. mne by sa napr. pacilo, keby si mk vyberal svojich reklamnych partnerov podla zmienovaneho kodexu. nemusi byt kazde mamickovske forum len business - oriented. alebo musi? moze, ved da sa zit aj z "etickej" reklamy. keby prisli na mk ludia z tabakoveho priemyslu, tak sa stane co?
mamila je institucia ako kazda ina a ma pravo vyberat si partnerov. zaroven, kazde dieta ma pravo byt dojcene a to je holy fakt. umele mlieko je liek. dalsi holy fakt.
mozno sa niekedy toto forum vyprofiluje v sulade s kodexom, mozno niekedy vznikne nove, ktore take bude a mamila ma stale pravo si vyberat, s kym bude spolupracovat.
mozno pre niekoho sokujuca informacia, ale svet nekonci mimo tejto stranky. aj tu bude dalej zit tradicia odovzdavania si rad a skusenosti medzi matkami, aj tu sa budu dalej sirit hodnotne informacie v problematike dojcenia. a viete koho je to vsetko zasluha? mamily, ktora vybudovala na slovensku siet lakt.poradkyn a annag ako jedna z nich tu roky uspesne posobila.

@sophy @ludka78 vase prispevky som si precitala az teraz a vidim, ze sa dost zhodujeme. chcela by som len pripomenut, ze nie som laktacna poradkyna a nepozname sa ;)

latvia
14. mar 2011

@leelo ale UM nie je jed a tiez ma pravo byt tu prezentovane matkam ktore proste dojcit z urcitych dovodov nemozu, ale aj tym, ktore to proste nechcu (najdu sa aj take, je to ich slobodna volba). Takze takyto natlak mne osobne pride neprimerany. Ok, mamila nechce, nemusi, nikoho sa nutit neda...ale annag si potom mohla odpustit ten zaver kde vsetko hazde na MK a jeho reklame na nutradefense...toto mi nepride ok.je to vydieranie - moj pohlad.kebyze MK neda mamile sancu na "reklamu" tak si poviem ok, tazi z veci za ktore ma prachy, ale nie je to tak

latvia
14. mar 2011

@ludka78 chcela by som vidiet ako mojej kamoske, ktora nemohla vobec dojcit lebo sa jej zlaza vobec nevyvinula ,ako jej hovoris ze UM skodi jej synom 😠
nehnevajte sa, ja som z akojenie, je to najlepsia vec na svete, ale vase radikalne nazory su niekedy pre mna nepochopitelne....idem spat, dobru noc

ludka78
14. mar 2011

Je to liek....len v medicinskych pripadoch sa ma podavat UM....a v pripadoch ak matka nie je schopna dojcit a to je len 1% matiek.

Je potrebne tlacit na prevadzkovatela stranky a nie na nas...

ela2710
14. mar 2011

@ludka78 prosim ta odkial mas informaciu, ze deti z UM zomieraju?! pochybujem, ze je to tak, na tvojom mieste by som vazila slova, nie kazda maminka dojcit moze, a preto si taketo nazory piste v IP, vela maminiek si sa dotkla, je to absolutna kravina co tu pises, to, ze nejaka maminka nemoze dojcit je cisto jej vec a taketo prispevky su podla mna od veci, kedze na mamickovskych forach by urcite malo byt prezentovane aj UM - ja tiez nekojim, mam na to svoje dovody, a nemyslim, ze moje dieta UM zabijam, skor ,,zabijaju" svoje deti mamicky, ktore fajcia, piju, nezdravo sa stravuju a potom koja 😠

leelo
14. mar 2011

@latvia beriem to tak, ze si mamila jednoducho vybera. maju uz svoje renome, asi vedia, akym smerom sa chcu uberat.
je skoda, ze sa ta iniciativa zo strany mk smerom k mamile neuskutocnila. ale je reklama na um na tomto fore naozaj taka nevyhnutna? ved kazdy pediater uz vie, co ma robit. ja osobne som mk brala ako alternativu k tomu, co sa dozviem na poradni a prihlasila som sa sem, az ked som potrebovala kontaktovat annag. vsetci o nej vedia, ze radi mamickam a boli casy, kedy sa dala najst len tu. toto podla mna mk nepodchytil, resp. neskoro zacal podchytavat.

annag
14. mar 2011

mrzí ma, že to neviem správne a zrozumiteľne vysvetliť . 😔 Mamila ani ja osobne nestrkám hlavu do piesku. Strkanie hlavy do pieskuje je, ak prehliadam vtieravú reklamu pri písaní mamičke, ktorá má problém, pretože sa do jej dojčenia nesprávne zasiahlo vplyvom masívnej, dlhoročnej skrytej kampane na umelú výživu. Tým, že tu prinášam informácie o dojčení si ten výrobca spokojne mädlí ruky, lebo návštevnosť fóra je vyššia a tá zničená mamička , ktorej do očí svieti reklama na UM, oveľa ľahšie rozbalí krabicu s UM ...

Vyústenie do vzniku poradne pod hlavičkou výrobcu UM nie je zadarmo - osobne som tu strávila tisíce hodín bez jediného centu, takisto mnohé iné podporovateľky dojčenia. Na úkor rodiny i na úkor svojho pohodlia, neviem ,čo je to pozrieť si dobrý film či prečítať knižku .... Samé spomínate, že Vás to automaticky prinieslo vo vyhľadávači do tejto témy ... pozícia v googli, návštevnosť a zotrvanie v téme je priamo úmerné informáciám , ale i ľudskému porozumeniu - to sa samé len tak nezrodilo, koník tvoria informácie mamičiek, bez nich by to boli prázdne kolónky bez akýchkoľvek reklám, lebo by nik nemal záujem inzerovať. Je nesmierne psychicky vyčerpávajúce radiť zodpovedne - táto téma je len zlomok môjho fungovania. Vždy, keď tu na pár riadkoch radím , mám zlý pocit , pretože dať radu podľa jednej vety je obrovské riziko, ktoré sa môže míňať účinkom a často sa problém iba prehlbuje a predlžuje....

Ani jedna z Vás sa nepostavila za myšlienku MK bez porušovania kódexu. Na ťahu je MK - to nie je vydieranie, to je o ich prioritách a predstavách. Ich postoj je jasný a plne ho rešpektujem ja i Mamila. V minulosti som si s nimi túto otázku vyjasnila - nie sú poradňa, je to fórum, kde si mamičky radia navzájom. Ak sa rozhodnú. že sa spolupráce s porušovateľmi kódexu do budúcnosti vzdajú,. poradkyne tu budú s radosťou pôsobiť, ale i pridávať nové články a odporúčania či viesť poradňu . Ak by na správnom informovaní MK záležalo, tak by to tak spravili. No MK nie je virtuálny časopis či poradňa a preto je logické, že to nie je v ich prioritách.

Mamila určite nefunguje na biznise, poplatky za školenie ledva vyjdú na preplatenie cestovných nákladov , nieto na preplatenie času za školenia - internet nie je na Slovensku pupok sveta, väčšina mamičiek vôbec na internet nechodí - tie mamičky majú tiež právo na informácie a preto vznikla tá kniha - bude na každom stolíku v pôrodnici, u gynekológov a pediatrov a vznikla z dotácie , vytlačilo sa jej na koľko bolo peniažkov.

ela2710
14. mar 2011

@ludka78 ja krmim maleho bebou teda od nestle, nema ziadny problem, moja sestra bola tiez krmena bebou, ja a dalsia sestra sme boli zas plne kojene, a vsetky tri sme zdrave, taketo nazory su prehnane, ja som tiez zato, ze MM je pre dieta to naj, ale neviem preco chcete brat maminkam ktore nemozu dojcit informacie o UM, ja som velmi vdacna, za vsetky letaciky, za vsetky reklamy a aj za Modreho konika, inak by moj syn asi zomieral od hladu, ked sa kojit neda, UM je jedina moznost, preto sa mi viadia tieto nazory prehnane

latvia
14. mar 2011

@leelo nemyslim si ze by sa nieco skor podchytilo, lebo aj keby bola sekcia kojenia uz predtym, pochybujem ze by sa prevadzkovatel riadil pravidlami Mamily.
a ano, moze si mamila vyberat, v tomto mame jasno asi vsetci. len sa mi nepacil sposob akym to annag podala.....bud alebo. resp. ako svoj odchod vyhecovala pripomienkou ze za to "moze" MK. snad sa chapeme, neviem to lpsie napisat.
ci je reklama nevyhnutna? ja neviem , ale podla mna je na svete vela veci ktore nie su nevyhnutne a predsa ich ludia chcu a maju....moja odpoved.
je podla teba ok zakazovat LP radit na tomto fore ?a podmienovat si to vyhadzovom z Mamily? ja tomu hovorim diktatura, ale da sa to aj nazvat inac, to je pravda

latvia
14. mar 2011

@annag poradkyne tu budu posobit aj bez Mamily, na to sa MK nemusi podrobit vasim poziadavkam

ela2710
14. mar 2011

@latvia suhlasim s tvojim nazorom, ja si myslim to iste, podla mna maju maminky pravo aj na info o UM, nie kazda moze kojit, ale ,,vyhrazat sa" takymto sposobom, ze ak neskoncia reklamy, ja odchadzam to je uz ozaj blbe...ja len k tomu annag tu vela zenam pomohla, a nemyslim, ze je zle ked sa na jednom fore daju prediskutovat aj UM aj MM, preco nie? a preco je ta Mamila taka dolezita? mne pridu tie jej ,,podmienky" nanajvys trapne, tu maju maminky pristup k informaciam uplne zadarmo, a oni vydavaju knihu za ktoru sa plati? podla mna ide zas len o biznis

ludka78
14. mar 2011

@ela2710 je to o informaciach. Verim, ze si sa s tym nikde nestretla, ale i UNICEF ci WHO na to upozornuje, ved preto je ten Kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka. Malo sa o tom rozprava, a preto ak sa dostane tato informacia medzi mamicky, ze budu vediet, kolko deti vo svete zomrie, tak zvazia si vsetky informacie a rozhodnu sa ci budu alebo nebudu dojcit. UM sa podsuva bez pomoci dojcit, klinik boxy, ambulancie pediatrov su plne vysmiatych deti ako vyrastaju na UM. Ale pravdu im nikto nenapise. Viem ze je to tazke citat, ale je to tak...predtym netreba zatvarat oci
Ale ako som pisala, UM je liek a z medicinskych dovodov sa ma pouzivat a ak matka nemoze dojcit. Dojcit nemoze 1% matiek.

leelo
14. mar 2011

@annag ja som sa vo svojom 1. prispevku postavila za tu myslienku. mozno sa niekto prida, ale jednoduchsie je asi obvinovat mamilu zo vzdavania sa a pod.
mna trochu odradza a desi to celkove povedomie typu - preco mamila nevyda knihu pre nas vsetkych zadarmo? mamicky su zvyknute dostavat od teba bezplatne poradenstvo 24/7. je to take vydieranie: budem kojit, ale dajte mi vsetko zadara a priviazte annag o nohu stola, nech mi radi. inak nekojim a je to vasa vina!
je mi z toho dost zle. ludia nie su zvyknuti prijimat v zivote vlastne rozhodnutia, asi aj preto ich mamila tak sokovala...

ela2710
14. mar 2011

@ludka78 no ale voebc nie je pravidlom, ze zomieraju len deti na UM, na svete naozaj zomiera velmi vela deti, ale casto aj kvoli nedbanlivosti rodicov, ale to uz patri inam, sama viem o jednom takom pripade. No zhadzovat UM nie je na mieste, sem si idu hladat radu aj maminky ktore dojcit nemozu, a co ich tu ma cakat? len fora o dojceni? kde si maju potom najst info o UM?! ja si myslim, ze taketo nazory si radsej piste do tej vasej Mamily

prsky
14. mar 2011

@leelo ( aj @ludka78 ) ale ruku na srdce .. fakt si myslis, ze maminy, ktore maju problem same so sebou a hladaju pomoc, tak riesia dojcenie a UM v sirsich suvislostiach? ze ked najdu tu na fore rychlu predbeznu pomoc a kontakty (lebo na stranku mamily odtialto vedie "milion" odkazov, takze maju navstevnost aj vdaka tejto teme - ista reciprocita ku kvalitnym prispevkom annag, vdaka ktorym sa sem chodia zienky poradit), tak odidu, lebo existuje nejaky kodex, o ktorom sa dozvedeli nahodou teraz a ktory uz bude o par tyzdnov na strane, ktoru si nikto neprecita? Ved Mamila by mala praveze sirit osvetu medzi maminami, aby vedeli, ze reklamy na UM nie su koser a nie sa hromadne zdvihnut a tym debata skoncila, hoci ani nezacala... ja to teda nevnimam ako tlak na verejnost, lebo verejnost si ani nevsimne, ze nejaka mamila tu bola a preco odisla .. verejnost vie, ze tu bola nejaka annag a verejnost sa o par tyzdnov uz nedozvie, preco tu ta annag uz neposobi, lebo tema zapadne prachom, alebo ak nie, tak dovod, preco odisla bude na velmi vzdialenej strane...to akoze aj keby dostali LP z Mamily priestor v tv relacii (napr reflex alebo telerano a pod), kde by mali moznost oslovit siroku verejnost, tak nepojdu, lebo markiza (ci ina tv alebo casopis) dava reklamy na UM?

ja netvrdim, ze laktacne poradenstvo zacina a konci na MK, MK je forum ako kazde ine, o par rokov, mozno mesiacov uz po nom mozno ani pes nestekne (tak ako sa to deje na bbtk a pritom je to tam podla mna userfriendlier), ale momentalne je MK dost vychytene forum a maminkam prave tato tema, si myslim, pomohla ... neviem ako ty, ale ja teraz nepoznam stranku, na ktorej by si dostala relativne rychlo odpoved na svoj problem ohladom dojcenia a ktoru by si rychlo nasla... a je tu dalsi aspekt - poradkyn je malo, su vytazene a zoznam na mamile nie je uplne presny (na zahori su napr. uvedene 2 poradkyne, ale mam info, ze ani jedna uz poradenstvo nevykonava).

ludka78
14. mar 2011

je to presne ako s fajcenim. Vsetci vieme ze fajcenie skodi zdraviu. A ak sa niekto rozhodne ze bude i napriek vsetkym info fajcit. Je to jeho vec. Ak sa niekto rozhodne ze bude pit alkohol aj napriek tomu ze sa z neho moze stat alkoholik, a moze na nasledky alkoholizmu zomriet je to jeho vec.....preto aj maminy maju pravo vediet pravdu o UM, a akokolvek sa rozdhodnu je to ich vec....
preto ak sa Mamila rozhodne, ze sa na tom podielat nebude...a chcu nasledovat Kodex WHO, myslim ze je to potrebne akceptovat. Ved annag sa neluci navzdy, ponuka alternativu, kde bude posobit...

A nestrkame hlavu do piesku, prave naopak knihou sa to poriadne prevetra 🙂)

kukulienka_
14. mar 2011

@ela2710 len pre upresnenie: mamila tu knihu do 16 marca posiela zadarmo (mozno aj preto je uz "vypredana"). To len na margo tvojej poznamky ze ide o biznis...ja nie som clenka mamily, ale vnimam, ako laktacne poradkyne zadarmo len z dobrej vole pomahaju, na ukor svojho volenho casu...a ak potom niekto na ich adresu povie, ze ide o biznis, tak fakt nemam slov.

ela2710
14. mar 2011

ako vidim do tejto temy je uz skoda pisat, Mamila si aj tak bude prezentovat svoje, mne sa zda ze mate nazor: nedojciaca matka - zla matka, a dojciaca zena co fajci a pije a nezdravo sa stravuje, je myslim ovela horsia matka, ale je to na kazdeho uvazeni, dobru nocku prajem

leelo
14. mar 2011

@latvia ano, podla mna je to ok. a prave preto, ze mamilovske poradenstvo je zadara, tak o to viac si mozu klast podmienky a rozhodnut sa, kam budu smerovat ich zdroje. je to tiez len biznis, strategia a pod.
ale to uz omielam dokola...
kodex je medzinarodny, nevymyslela ho mamila a plati aj na slovensku.
ja som pred materskou robila v IT sfere a tam bola otazka vyberu obch./rekl. partnera aj otazkou etiky.

ela2710
14. mar 2011

@kukulienka_ vy zas oznacujete UM ako biznis, pri tom niektore maminky naozaj dojcite nemozu a keby nebolo UM, co by robili?! nez pisete mali by ste sa zamysliet a brat ohlad aj na take maminky, dovidenia

ludka78
14. mar 2011

@kukulienka_ vdaka....mnohe si neuvedomuju kolke to robia na ukor svojho volneho casu, na ukor svojej rodiny....a uplne zadarmo.

prsky
14. mar 2011

@annag lenze mne trochu vadi, ze sa proste zrazu (pre mna v podstate z cista jasna, lebo sa nepohybujem v kruhoch, ktore o tomto "rozhoduju") zdvihnes/te a odidete bez nejakej predoslej debaty, ci umoznenia druhej strane sa k vasmu nazoru ohladom kodexu postavit... z mojho pohladu si prisla, povedala, ze mate kodex (ktory ste mali aj doteraz) a tu sa ten kodex nedodrziava, tak idete prec .. a pritom sa tu o kodexe malokedy prehodilo slovko, myslienka sa nesirila nejak extra, ale mame byt jej zastankynami a postavit sa za Mamilu ... podla mna dobra myslienka nevyklici, ak nie je zasiata na pripravenu podu ... vy ste tymto /pre vacsinu zrejme nahlym odchodom/ mamicky, ktore radu potrebuju/li/budu potrebovat teraz skor vydesili a prirodzena reakcia je podla mna skor egocentricka
a ked uz sa tu spomina pozicia v google...aj z MK vedie na stranku oz Mamila kazdu chvilu nejaky odkaz, takze Mamila ma aj z MK urcity "osoh", ci nie?
pre mna je dolezite, ze sa o veciach a palivych temach debati, nazorovo sa ovplyvnuju viacere skupiny, ale takto tu bude jeden dolezity nazorovy prud do istej miery chybat ... dufam, ze mi rozumies .. rozhodli ste sa nejako, na zaklade nejakych informacii/nazorov/myslienok, ale tieto info beznym "smrtelnickam" chybaju, takze vdaka tomu sa nemozem celkom s touto "politikou" stotoznit .. asi by to chcelo dlhsiu debatu

ela2710
14. mar 2011

@prsky mas pravdu, mna by zaujimalo, ze ked ten kodex vzdy bol, ze preco im to doteraz nevadilo?! preco sa stiahli az teraz? ved ten kodex urcite nevznikol len vcera