Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

oliverkaa
6. mar 2009

Ahoj annag,idem zase po radu 🙂
Maly zacal vymyslat, nechce tahat zadne mliecko, vypije predne pije asi cca3-4min a zacne sa tocit a plackat,ponuknem mu zase ten isty prsnik ale nechce a ked mu ponuknem druhy prsnik tak hned taha,a zase je to tych 3-4min.Robil to vcera cez den,v noci uz nie,no dnes cez den zase vymyslal,uvidim aka bude dnesna noc.Ako ho mam donutit aby vypil aj to zadne mliecko?Stlacanim prsnikov?Dnes pri kojeni som to vyskusala s cumlom,ked zacal vymyslat dala som mu cumel a ked zistil ze nic mu nejde tak som hned podstrcila prsnik a tahal a takto sme to robili,fungovalo to ale trvalo nam to cca 30min.
Vopred dakujem

annag
6. mar 2009

olievrkaa, mliečko mu tečie pomaly, tak sa hnevá, bude treba laktáciu trošku podporiť, treba zvýšiť počet dojčení aspoň na 12-15 x za 24 hodín a presne tak, stláčať poctivo prsníky, striedať polohy a odsávať po každom dojčení aj posledné kvapky.

mukky
6. mar 2009

annag,ahoj..ako sa mas a ako deticky?Ma napalo sa Ta spytat,maleho som minule v noci kojila po leziacky,trosku som stisla prsnik tak ako sa ma stlacat,no malemu asi muselo mliecko striekat prudom a silno,lebo zacal mavat ruckami a nevedel sa nadychnut poriadne,aj ked si stlacim prsnik a trosku mliecka si odstrekavam do prikrmu,tak vidim ako tenulinky prud strieka strasne rychlo...??Co myslis,kde je chyba,pri stlaceni,alebo potom neviem...

mukky
6. mar 2009

A ak budes mat cas,prosim pozrela by si si moj prispevok ore napisany a co si myslis??Ale potom ak odpovies kojacim mamkam ktore potrebuju pomoc,dakujem https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

pastuska
6. mar 2009

Annag nie, pečiem normálne v elektrickej rúre - ešte som tak nezlenivela 🙂 resp. asi ma to baví. Môj malý biele pečivo neje, asi mu nechutí, zato celozrnné - to mu ide 🙂

oliverkaa
7. mar 2009

Annag,vcera v noci po 12stej pil kazdu hodinku,cez den je to kazde 2 hodinky,polohy striedame,niekedy sice zabudnem ktory prsnik som mu dala naposledy tak mu dam ten plnsi,mliecko si odsavam len raz a to v noci.
Dakujem ti velmi pekne za radu.

Inac,mam avent odsavacku a strasne vrzga,musim sa stale zatvarat do kuchyne aby to nikto nepocul.
Mamicky aj vase odsavacky takto vrzgaju?????

addaa
7. mar 2009

Annag prosím ťa vieš mi poradiť. Malý ma rok. 8 týždnov som ho kojila+prikrmovala. Do 8 mesiaca sme bolo na bebe, potom na sunare. Teraz malý vypije 5,5 dcl sunaru za deň. Neviem je to veľa? Mám mu to mliečko obmedziť? Myslíš že by som mu jednu dávku mohla nahradiť sojovým mliekom alebo inými produktami? Veľmi pekne ďakujem.

martina1305
7. mar 2009

oliverkaa, aj ja mam avent a tiez vrzga. niekedy viac, niekedy menej....uz som si myslela, ze mam nejaku pokazenu 😉 .

annag, radila si tu v diskusii, zmrazene MM pouzivat do prikrmov. to ako? pridat do polievocky alebo ako sa môze potom este MM pouzit pri prikrmovani? dakujem pekne za info.

annag
7. mar 2009

martinka, MM môžeš používať presne ako smotanu, jogurt, mlieko pri príprave stravy pre dospelých, teda ho môžeš vmiešať do obilnej kaše, ovocnej, do zemiakov, do omáčok, do mliečnej polievky ....

annag
7. mar 2009

adda, a dávaš mu okrem toho aj nejaké mliečne výrobky či mliečnu kašu?

annag
7. mar 2009

oliverkaa, no výborne, tak takto pokračuj, môžeš prsníky vsatriedať aj viackrát počas jedného dojčenia, napríklad: (časy si vymýšľam)

3 min pravý klasická,3 min ľavý futbalová. 3 min pravý futbalová, 3 min ľavý klasická

Aventky sú hlučné odsávačky, hlavne ak tečie mliečko pomalšie

annag
7. mar 2009

pastuska, ja už som zlenivela, cesto miesi pekáreň, ale pečiem väčšinou v rúre , nech to má krajší tvar a u nás letia malé kúsky bagetky ....

annag
7. mar 2009

mukky, prsník stláčaj až v prípade, že bábo prestáva aktívne piť, ak však tečie takto prudko, tak ho radšej nestláčaj, lebo tým tok mliečka ozaj zosilňuješ a nestačí pregĺgať

sedmolinka
7. mar 2009

ahoj annag,
prosím ťa o radu,mám 11 dňového chlapčeka, rodila som sekciou,mlieko sa mi dostavilo cca na 3 deň.Kojím ho aj keď to strašne bolí, ale do pol hodiny je hladný.Skúšam odsávať,ale odsajem tak 50 ml a prsníky sú prázdne.Beriem homeopatiká ricinus, pijem gravimilk,a doberám antibiotiká Zinnat.Dokrmujem ho Bebou 1 HA.
Koľko by mal vypiť MM a ako často?
A aké dávky UM,môžem ho dokrmiť po kojení UM?
Môžem mu dávať piť aj detský bylinný čajík,koľko?
Ako mám ešte podporiť tvorbu MM?
Ďakujem

annag
7. mar 2009

sedmolinka, do IP, aby som Ťa mohla sledovať

addaa
7. mar 2009

Annag dnes prvý krát dostal kúsok syríka mozarely, poobede vždy biely jogurt s ovocím a večer väčšinou 180 ml mliečnej kaše. Niekedy mu šupnem aj do polievočky zo dve lyžičky UM. dakujem moc.

mukky
7. mar 2009

annag dakujem,prosim Ta a nevies nahodou preco takto silno prudom tecie mliecko ked prsnik trosku stlacim??

annag
7. mar 2009

addaa, tak to má fakt veľa mliečneho, mal by už papať ako dospelý raňajky desiata, obed, olovrant, večera plus stále môže skoro ráno a večer pred spaním mlieko (úplne by mu stačilo 2 x UM, jogurt, kaša a nejaký ten syr či maslo), radšej mu daj viac iných tekutín - vodu, čaj

addaa
7. mar 2009

annga on ho pije 2 krát 3 dcl skoro ráno a okolo 2,5 dcl pred spaním. Inak už papáme ako si písla...Len keď ráno vypije tie 3dcl, ešte plače, že chce piť ďalej, musím rýchlo odviesť jeho pozornosť. A čo to sojové mliečko? čajíku vypije tiež dosť okolo 0,6-0,8 l.

addaa
7. mar 2009

chcela by som už tú jednu dávku mliečka vypustiť a nahradiť niečím iným, neviem, či nie je skoro. ďakujem moc.

oliverkaa
7. mar 2009

Dakujem Ti Annag 🙂

Takze nie som sama komu vrzga odsavacka 🙂 😉

annag
7. mar 2009

addaa 😀 , k raňajkám mu daj UM a ešte dačo (chlebík ...), nech si bruško zaplní iným, 3 dl na také malé dieťa je ozaj dosť veľa tekutiny , aspoň o pol deci by bolo treba ubrať , čo sa týka sóje, sója je dosť veľký alegén, malý má rok, už by ju mohol, ale opatrne. Určite však viem, že sa odporúčajú iba tekuté sójové mlieka a nie práškové (nemyslím formule, ktorými sa kŕmia alergické dojčatá, ale tie bežné, čo dostať v obchodoch)

- celkový objem tekutín v jeho veku by sa mal pohybovať čosi nad liter, asi 1,3 lt, ale vrátane mlieka a tekutín skrytých v polievke ...

annag
7. mar 2009

olivekaa - vŕzga , nie si sama 😉 🙂

kvietok23
7. mar 2009

ahoj annag . mozem sa ta nieco opytat ohladom kojenia a bolesti pri nom? ked sa maly prisaje, tak ma jeden prsnik strasne boli, ale zachvilku to prestane, ako keby som mala nieco upchate.. menim polohu, raz poleziacky, raz posediacky a nic... neviem, co to moze byt? bradavky si natieram BEVITA kremom. Na bradavke nemam ziadne prasklinky, ani nikde ziadne scervenie, nic... len proste vo vnutri bolest ☹

annag
7. mar 2009

kvietok, veľmi dôkladne bradavku prezri, či nenájdeš na nej mamlilinkú bielu bodku alebo pľuzgierik, aj keď ju stlačíš, dobre obzri, či tam v strede niekde čosi nenájdeš

kvietok23
8. mar 2009

nic som nenasla ,ale malemu som davala v noci viac pit z tohto bolaveho prsnika a dneska ma to uz tak neboli 😉

misutovo
8. mar 2009

Ahoj Annag,

prosim Ta pomoz mi rozlisit ci sa jedna len o nervozitu babatka alebo je naozaj hladna.
Kojenie som stopla naozaj presne, trva nam z oboch prsnikov tak max 6-7 min. Kojime sa cez den (do 19:30) kazdu hodinu az hodinu a pol, co sa mi zda celkom dost ale po kojeni si okamzite pcha prsty do pusinky a zurivo saje. Mam pocit ze by este papala keby jej tieklo, lebo ked prestriedam prsniky, silno sa prisaje a ked zisti ze jej nic nejde tak sa pusti a otvara papulku ako taka rybicka ze kde je prsnik. Po kojeni neodsajem ani kvapku. Kym bola mensia tak jej to stacilo ale teraz si pyta viac, tak som to riesila castym kojenim ale ved castejsie ako za hodinu si to uz neviem predstavit.
Na druhej strane sa mi zda celkom pokojna usmieva sa necha si ukazovat hracky a tak.
Prirastok za posledny tyzden bez dnesnej nedele (t.j 6 dni) bol len 40g.
V noci kojime o 11:00, 24:00, 03:00, 5:00, 7:00.
Prsniky stlacam, proste myslim si ze robim vsetko dobre len toho mliecka akokeby bolo malo.
Keby si videla ako si tie prstiky cuca.

☹ ☹
Mam pocit ze ju trapim hladom. 😒

martina46
8. mar 2009

ale samotne sanie prstikov nie je znamka hladu 😉

annag
8. mar 2009

kvietok, ak neprešlo, tak sa ozvi, bol to zrejme len upchatý mliekovod

annag
8. mar 2009

misutovo, jeden týždeň štvrť kila , druhý 40g, takto dojčiatka priberajú, aj dojčenie je krátke, lebo je veľmi časté, si vystresovaná, mliečko sa pri strese ťažšie spúšťa i tvorí