Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
18. aug 2011

@alex1983 deti v tom veku vymyslaju 😅 ..vsetko icha zaujima, vsetko je nove
kolko ma prikrmov do dna? pije ine tekutiny?
dieta na prse vymysla hlavne ak je slabsi tok mlieka..skus stlacanie prsnika vtedy ak saje, nevadi, ze si ona strieda prsniky..ale to zvysenie toku mliecka tym stlacanim by ju mohlo dlhsie udrzat na jednom prsku
to nocne dudkanie...spite spolu v posteli?..to by to vyriesilo, mohla by si pri kojeni spat, kym sa mala obsluzi
vacsina deti, ktore cez den vymyslaju, si potom kojenie dohanaju v noci...verim, ze si z toho unavena, skus to stlacanie prsnika aj v noci
skusila by som tiez zmenu polohy..bud do sedu, kde ju pevnejsie chytis do narucia
alebo skus niektore z tychto poloh http://www.kojeni.net/ostatni.php ...proste zmenu
to hryzenie..nam vtedy pomohlo razne nie a schovat prsko a ponuknut az neskor..velmi rychlo pochopil, ze ak sa chce hrat, tak nesmie kusat

sofhia
20. aug 2011

@cervena_ciapocka jaj to akoby som o sebe citala, ked sme sa zacinali kojit, netrap sa, keby bol hladny, tak si pyta castejsie 😀 vazenie nie je uplne spolahlive.

berule
21. aug 2011

Ahojky, chci se zeptat čím odstranit v pusince žabku? Zatím ji to mažu genciánkou a i bradavku, protože mě štípe v prsu. Taky se chci zeptat, jestli mám 2 měsíční dítě v noci budit na kojení po 6 hod? Protože malá spí v klidu 8 hod a to ji zase vzbudím já, aby se najedla. Docela se bojím, abych nepřišla o mlíko, tak jsem si včera přes noc natočila budíka po 6 hod. Díky za rady 🙂

prsky
21. aug 2011

@berule v pusinke zabu odstranis tak, ze si namotas na prst gazu, ktoru navlhcis a vyvalas v sode bikarbone, poriadne vytries cele usta (jazyk, sliznice) - moze śa objavit aj troska krvicky, lebo plesne maju korienky. Ak sa priznaky v pusine a na prsnikoch nezmiernia do 2 tyzdnov, treba prejst na nieco ucinnejsie = k lekarovi pre fungicidnu mast a pre dietatko nizoral, z ktoreho podla instrukcii lekara spravis roztok a vytries nim pusinu babatka tak ako so sodou bikarbonou
na dojcenie budit netreba, pokial babo prospieva, ono sa to nocne dojcenie zvykne okolo 3m zmenit (nie je to vsak pravidlo). o mlieko neprides, len, ked sa zvysi spotreba babatka, tak sa budete par dni dojcit takmer nonstop 😉

jachin
21. aug 2011

Ja dojčím, ale je to slabé, syn sa nechce prisať 😒 potom je aj 5 hodín, ale stále slabo, ťahá predné mlieko....a potom jasné že je stále hladný, stolica zelená, reflux, chrápanie 😖 bola som aj za laktačnou poradkynou, ukázala prisatie, ale doma to už nejde 🙄 neviem čo dalej..rada by som dojčila čo najdlhšie, ale toto ma ( aj syna) tak vyčerpáva, som unavená, je stále na mne, bolia ma prsia...teórie mám naštudovanej až až...no prax iná... ☹

berule
21. aug 2011

@prsky děkuji za rady 🙂 právě, že v noci spinká pěkně a přes den pije po 2 hodinách, jakoby to chtěla dohnat 😀

anicka1981
21. aug 2011

vie niekto poradit ako zvysit produkciu miecka?

tea333
21. aug 2011

@anicka1981 dojcenim, castym prikladanim..pomozu napriklad aj homeopatika ricinus communis 5ch

anicka1981
21. aug 2011

@tea333 ja som mala kopu mliecka, a teraz je neako fuc, maleho kojim z obydvoch prsnikov naraz, jeden mu nestaci...,, neviem co sa robi, a to som musela odsavat, lebo maly nestihal popit,,, 😒 , skusim to homeopatikum,,,, dakujem,,, dojcim kazde 2,5 - 3 hodiny, si myslim, ze dost casto...

stvura
21. aug 2011

@anicka1981 mozno ze mas laktacnu krizu, mozno si nedodrzala zivotospravu...moze byt pricin vela...k tomu "castemu dojceniu"...ja som pocas krizy dojcila maleho aj kazdu polhodinu 😉 {aj v noci}, takze urcite sa nevzdavaj, ono sa to rozbehne. Skus homeopatikum, vineu, meltu, cajiky na podporu dojcenia, senovku s benediktom, moremilk ...nieco urcite zaberie {a to velmi caste prikladanie urcite}.

alex1983
21. aug 2011

@prsky no prave teraz riesim problem so zabkou v pusinke aj ja. Mozem sa spytat z coho to vznika? Malu kpjim a aj bradavky ma zacali svrbiet, dojcenie vsak neboli len po nom mam na spici bradavku bielu. Dokina nam v piatok predpisala nizoral ze malej mam stvrt tabletky rozdrvit a dat na lyzicku troska vody a dat jej to vypit a mne ze celu tabletku mam rozdrvit a dat do deci vody a vytierat bradavky. Zevraj do troch dni by to malo zmiznut. Dcerke sa mi zda ze to zabralo ale mna bradavky svrbia dalej. Mam ist k lekarke? Bude sa toto ochorenie vracat? A ako tomu mozno predist? 😖

strapco13
21. aug 2011

@jachin niekedy jedna navsteva u laktacnej nestaci...je to bezne, ze pri poradkyni sa mamicke dari spravne prilozit a prisat babatko a zrazu doma to nejde...je to mozno tym, ze doma sama podvedome stale myslis na to aby sa to podarilo a tym sa stresujes, kdezto ked mas laktacnu pri sebe, tak vsetko stres opadne, lebo je tam niekto kto pomaha a tym padom nechavas starosti na niekoho ineho
kontrolovala laktacna podjazykovu uzdicku?...ta znemoznuje spravne prisatie ak je kratka
opis mi ako vyzera vase kojenie? koji sa kludne, alebo sa odtrhava od prska? ked sa odtrhne..strieka mliecko? kojis z jedneho alebo oboch prsnikov? stlacas prsnik?kojis v perinke alebo koza na kozu? zltacku mate?
proste napis mi vsetko..ak chces mozes aj IP

prsky
21. aug 2011

@alex1983 zabku sposobuju kvasinky .. vyskytuju sa prirodzene vsade okolo nas, funkcny imunitny system zabranuje ich premnozeniu, ktore nam potom sposobuje problemy...treba podporit imunitu - vynechat rafinovany cukor (podporuje rast kvasiniek), jest probioticke jogurty, acidko, davat si probiotika (napr. nutrolin B).
tento problem sa, zial, zvykne vracat, s liecbou treba pokracovat aj po odozneni priznakov zo 2 tyzdne (nemyslim teraz nizoral, ale tu sodu bikarbonu). nizoralom je tiez efektivnejsie zarobit roztok, namocit gazu do toho roztoku a vytriet poriadne pusinu. kym si nepreliecis bradavky, hrozi riziko, ze sa malej zaba vrati.
bradavky treba vela vetrat = ziadna podprda, ziadne prsne vlozky, v tme a vlhku sa kvasinkam dari. caste umyvanie ich tiez podporuje. takze jest probiotika, vynechat sladkosti, natierat bradavky a dvorce bud roztokom sody bikarbony alebo genciankou, s liecbou pokracovat zo 2 tyzdne po odozneni priznakov, ak sa priznaky nebudu zmiernovat ani po 2 tyzdnoch od zacatia liecby genciankou ci sodou bikarbonou, tak naklusat k obvodakovi pre fungicidnu masticku.

anicka1981
22. aug 2011

@stvura no ja som na dietke, to urcite koli tomu,,,, maly ma reflux, tak nejem niektore potraviny, lebo su pre neho dost drazdive a potom mi v kuse vracia,,,, ale vcera som po 3 tyznoch zacala pit miecko aj vineu, a prsia sa mi kasne naliali, tak dufam, ze to tak ostane,,, obiednala som neake kapsulky z weledy na podporu mliekotvorby, tak dufam, ze uz budem mat dost miecka,,,, a dakujem za radu,,,

janka2307
22. aug 2011

Ahojte maminky,mám na vás prosbu o radu,už tyzden mi malý odmieta prsník ako som mu začala dávať vo fľaške vodu v tychto horúčavách, má iba 5mesiacov a nechcela by som prestať kojit,cez deň sa nechce najesť odomna tak odsavam a dávam mu vo fľaške,nechcem ho nechať hladného,večer sa pekne napapa z prsníka a pekne zaspinká,v noci sa zobudí raz na kojenie a papa ale cez deň je to s ním boj...cumlik nemá...máte niektorá takúto skúsenosť? Dá sa s tým niečo robiť?

prsky
22. aug 2011

@janka2307 prestat davat vo flaske - ani vodu, ani kasicku neskor ani nic - plne dojcene dieta flasu s cumlom nema vobec poznat. vodicku mozes podat, ak velmi pocitujes potrebu vodicku davat, na lyzicke alebo poharikom s pititkom ci iba v pohariku - 5m dietatko sa uz po troche treningu vie napit. mliecko je inak z 87% voda a dojcit sa da aj proti smadu /to su take tie kratke dojcenia, kedy babo vypije predne mliecko, ktore je viac-menej iba cista voda, kedze tukovejsie, zadne mliecko je kustik dalej ulozene/. http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

natas4
22. aug 2011

Ahojte, uz som si myslela, ze nic sa nemoze stat a napriek tomu mam "problem" ☹
mala mi nechce jest z prsnika resp. je ovela menej...doteraz som kojila kazdu hodinu, hodinu a pol vacsinou pred spankom a uspala sa na prse...dnes cely den vobec na prse nezaspala a ked jej ponukam prsnik tak sa prisaje a hned vzapati na to sa odsaje. Hned na to ako sa odsaje sa tasa prisaje a takto to spravi 7 - 9 krat. Flasku ani dudel nemame. Do vcera nebol ziaden problem a mala pekne papala.Nemam pocit, ze by som mala vela mlieka, ani malo...podla mna mam tak akurat. Neviem preco to robi, viete mi poradit?
dakujem

strapco13
22. aug 2011

@natas4 nezmenila sa nejaka situacia u vas? menzes, antikoncepcia, neucis ju spat samotnu?
niekedy maju deti den, ze vymyslaju..verim, ze to je prechodne
len ponukaj prsnik nadalej, nenut ale

natas4
23. aug 2011

@strapco13 nie nic sa u nas nezmenilo, menzes este tiez nemam 😒 vsetko je tak ako pred tym , len uz nechce papat kazdu hodinu, hodinu a pol..ale papa kazde 3 a pol - 4 hodiny ☹ ☹ uz aj mlieka mam dnes menej ☹

kvetinka211
23. aug 2011

Ahojte, neviete niekto poradit ako poriesit problem pri nocnom/skorom rannom kojeni - vzdy sme spolu so syncekom pekne zaspali vo velkej posteli a nebol problem .. uz je ale velmi sikovny, rychlo lozi, stavia sa na nohy atd. a uz dva krat som sa zobudila na to, ze spadol z postele 😔 nie je to sice velka vyska, ale dost ma to vydesilo a neviem co s tym urobit, kedze si ho beriem na kojenie celkom automaticky v spanku a ani si to nepamätam. Pokial som pri vedomi, tak ho samozrejme vratim hned po dojedeni do postielky ale casto jednoducho spim dalej. Neviem co s tym, neda sa cela postel oblozit vankusmi a este sa mu neda vysvetlit ako ma zliezt bezpecne dolu, mali ste tiez niekto taky problem?

mirm
23. aug 2011

ahojte
nemali ste problem s priberanim? Mala pribrala za 20 dni 190g a doktor nakazal dokrmovat, ale uz sa mi tvori menej mliecka aj ked si odsavam a mala ani moc neche prso, lebo tam mliecko netece ako z flase 😢

prsky
23. aug 2011

@natas4 v tychto horucavach ani nam nechuti papat, aj moj maly pije menej :-/ zato dcerka by bola najradsej na prse nonstop 😀

@kvetinka211 dat vedla postele matrac alebo paplon a z druhej strany bud prirazit postielku, alebo postel prirazit k stene - u nas to tak funguje..

@mirm no hlavne nedokrmovat z flase, ale cez cievku na prsniku, ked uz, potom dalsia podstatna vec je naucit sa, kedy dieta na prsniku aktivne pije a kedy "len dudka", dbat na spravne prisatie a spravnu polohu...a uplne najlepsie by bolo zavolat si k tomu laktacnu poradkynu, ktora ta tieto veci nauci 😉 http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

natas4
24. aug 2011

@prsky len nie som si ista ci to bude horucavou, lebo aj v juli ked bolo teplo, tak mi nestrajkovala, ale pekne sa kojila ...ach no hadam to volako prejde 😔

prsky
24. aug 2011

@natas4 no len v juli bola mladsia, u deti je to kazdu chvilu inak. teraz uz je silnejsia, vytiahne si pri 1 dojceni aj viac mliecka. o nejaky cas mozno bude chciet pit castejsie, tak jej proste das a produkcia sa zas zvysi. ak ma dost pocikanych plienok a je spokojna a prospieva, nie je sa coho bat

natas4
24. aug 2011

@prsky ok, dakujem budem ju sledovat, ale vyzera byt zatial ok 🙂

ducci
24. aug 2011

@natas4 ahoj, aj moja mala v juli, ked boli take horucavy vobec nechcela papt - jedla mi tak max 4-5 krat za den (mala vtedy 3-4 mesiace) a teraz ked su horucavy zase papka uplne normalne... trvalo to presne asi 2-3 dni, co nechcela papat a doktorka mi povedala ze nemam riesit, ze uvidime ako to bude za par dni.. a potom sa ochladilo a zacala jest uplne normalne 🙂)

natas4
24. aug 2011

@ducci ak je to len horucavami tak je to fajn...zatial neplacka a je vesela 😉

dejka77
24. aug 2011

@natas4 Ahoj, aj moja mala robi nieco podobne. Pocas dna ju kojim priblizne kazde 2 hodiny, vzdy ku koncu kojenia robi to, ze sa odpoji, prisaje a tak dokola. Niekedy je to aj tym, ze si potrebuje odgrgnut, ale aj ked nie tak to proste robi. A tiez mi zvykla dost casto zaspat na prsniku, ale v poslednej dobe sa jej akosi nechce 🙂 Ked dopapa tak je nejaka cula a pozera sa na mna/smeje sa alebo zacne vyvadzat tak ju musim zobrat na ruky. Tiez mala zopar dni vtedy ked bolo teplejsie, ze papala menej nez zvykne. Aj moja ma 3mes.3t.

natas4
24. aug 2011

@dejka77 o odgrgnuti to nie je..to vtedy robi inak az po napapani...ale teraz mi odmieta papat tak casto ako pred tym...a ako teraz tvoju bambulku uspavas ked ti nezaspi na prsku??? s tym mam teraz velky problem 😒

dejka77
24. aug 2011

@natas4 Myslis uspavanie cez den alebo pred spanim?