Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
18. okt 2011

@luly13 framykoin/bactroban by mali zabrat do 3 dni..ja som mala hryzanec a uz po 24h bola pekna chrasticka (ale je pravda, ze som nemala mykozu, ktora by stav zhorsovala). tiez treba ranu skusit, pokial mozno, umiestnit pri dojceni do kutika ust dietatka. dojciaca mamina moze minimalne tie lieky, co mozu aj babatka..babatkam sa na zabu dava tusim diflucan a existuje vela dalsich liekov, ktore sice pisu, ze nie pre tehu a dojciace matky, ale aj tak sa davaju, len si lekar musi dohladat ucinnu latku a musi vediet, ktoru maminy mozu a to je nad sily niektorych lekarov :-/

luly13
19. okt 2011

@prsky dakujem. Cez den to presne tak robim. Len rano to nezvladam 😅 mne sa tam nejak chrasticka nechce spravit. Mam to asi pol centimetrovu ciaru rovno na tom zahybe medzi bradavkou a dvorcom.
Horsie je, ze uz aj okolie tlaci, sby som sekla s dojcenim, ked mam stale problem. No ja sa na to psychicky este nie som pripravena. I ked tie nonstop mykozy ma fakt otravuju. No uvidim, co ukaze ster.

prsky
19. okt 2011

@luly13 a nestretla si sa osobne s nejakou laktacnou? v BA ich je viacero milych a ochotnych. inak mykozu treba riesit aj zvnutra - vylucit cukor a bielu muku (cize ziadne biele rohliky, chlieb, sladke pecivo), jest kyslomliecne produkty (ale nie ovocne jogurty, iba biele) a pripadne si davat probiotika, dodrziavat pitny rezim (najlepsie voda, zeleninove stavy, caje lapacho a mate), jest vela surovej zeleniny (salaty). 14ke ovocie , cierny caj, alkohol, nejest sladke ovocie uplne, potom obcas mozes..taktuo dietu treba dodrziavat minimalne 3 mesiace

luly13
19. okt 2011

@prsky nad laktacnou som nerozmyslala, neviem, ako by mi mohla pomoct. S dojcenim ako takym problem nemam. A u mna je kamen urazu to sladke. Tuto dietu som uz zacinala xykrat, no po par dnoch som to uz nevydrzala.

strapco13
19. okt 2011

@luly13 ja suhlasim s postupom ako pisala @prsky plus liecba mykozy ma trvat minimalne este 2 tyzdne po odozneni vsetkych potiazi ..toto malokedy pacient dodrzi
preco laktacna? lebo opakovana mykoza caasto suvisi s nedobrym prisatim babatka a to potom jazyckom neustale odiera a pskodzuje bradavku cim umoznuje prestup Candidy do podkozia, ked nema co hladat a preto vlastne ta mykoza stale trva
dieta je super, plus sa treba uz preliecit celkove antimykotikom a lokalne canesten alebo univerzalka..diflucan sa berie dlhodobo a vysie davky ale babtku to neublizi

luly13
19. okt 2011

@strapco13 maly ma uz rok a pol. Takze tie pozy su uz vselijake. Ked sa ma dr. Bude pytat, ze co mi ma predpisat, tak mu mam povedat, ze difuclan je ok? dakujem

strapco13
19. okt 2011

@luly13 hej diflucan je OK http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/prezentacie-... najdi si protokol pre kandidozu a pre flukonazol /to je ucinna latka v Diflucane/ ..tam je aj davkovanie..mozes to aj svojmu gyn dat..nech vie preco Ti to aj ako laktacna aj ako Dr doporucujem

beton
19. okt 2011

@happy8051 nenechaj sa lekarmi vystrasit. ja som si dojcila dalej a cakala som dvojicky. vsetko je to hlavne o psychike. raz som aj zacala krvacat a velmi sa mi pacilo, co mi povedala jedna lekarka na pohotovosti: ak mate potratit, tak by bola skoda dvojnasobna, keby ste este aj dietatko odstavili.... hlavne si netreba nic vycitat a robit veci velmi intuitivne az zivocisne.... :o)))

beton
19. okt 2011

@lucy56 hlavne netreba dieta nijako rezimovat, ako uz bolo napisane, cez den dojcit na poziadanie, bez cumlika samozrejme. v noci je dobre zaradit jedno dojcenie medzi 1 a 5 hodinou rano, pretoze toto dojcenie je najefektivnejsie pre tvorbu mlieka. take male babatko by nemalo mat prestavku v dojceni dlhsiu ako 5 hodin. ja som niekedy privrela oci aj na 6. potom by som uz hlavne kvoli zachovaniu laktacie radsej budila. pomoze tiez dat dietatko do svojej tesnej blizkosti, pravdepodobnost samovolneho zobudenia je vyssia :o)) drzim palce.

beton
19. okt 2011

@strapco13
@prsky
krasna praca, vyborne rady. mozem vam, sem-tam liezt do kapusty? plus ponukam rady ku dojceniu dvojiciek, ak bude treba, ozvite sa.

aaddeell
19. okt 2011

@prsky je normalne ze cez den si maly pyta jest cca kadzu 1,5 az 2 hodiny (je cisto kojeny) ma 4 mesiace a nieco cez 8 kg , v noci prve spanie je tak cca 4 hodiny a potom kazde 2 az 2,5 hodiny posledny tyzden spi nejako nekludne stale sa prehadzuje a ked som uz unavena z podavania cumlika dam ho k nam do postele a spi v klude ,lenze to sa zase nevyspime my 😔 a posledne 3 dni ma zacal hryzt tak rozmyslam ci mu nahodou nejdu zuby

aaddeell
19. okt 2011

@prsky @strapco13 este sa chcem opytat ako mam dosiahnut aby maly pil z prsnika aj ked mu uz nestrieka z neho, ked uz citi ze je poloprazdny odmieta z neho pit a ked skusim ci tam mam mlieko tak vzdy vytlacim

prsky
19. okt 2011

@aaddeell stlacanie prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca..., gravitacne polohy (fotbalova, z boku nad dietatom - http://kojeni.net/ostatni.php#poloha4 ), prestriedavat prsniky - ak si myslis, ze je este hladny. mlieko vytlacis vzdy, prsnik sa neda vyprazdnit do poslednej kvapky, lebo mliecko sa tvori aj pocas dojcenia 😉

co sa tyka frekvencie dojcenia, tak ma na svoj vek uplne normalnu frekvenciu a vyhoda je, ze nema obrateny rezim, cize ze sa cez den dojci casto, v noci menej casto. cumlik vyhod, z jeho podavania sa nikdy nevyspis a to hryzenie pri dojceni vyplyva hlavne z neho, ked bude mat zuby, bude to este horsie a neoducis to ..ak sa nebudi, prehadzovanie si nevsimaj. idealne je naucit sa spat pri dietati, ale ked sa neda, tak neostava nic ine, len si prestat vsimat jeho prehadzovanie sa, cim bude starsi, tym to bude "horsie" - deti zvyknu po postely znacne cestovat

prsky
19. okt 2011

@beton dikes, kludne lez aj do kapusty aj do turešiny 😀 budeme len rady 😉

beton
20. okt 2011

@aaddeell vidim, ze si obetava mamicka a dojcite sa pekne casto, ved ste aj pekne velki :o)) napada mi rastovy skok, v obdobi 3-4 mesiacov sa taketo spravanie zvykne vyskytovat. Znamena to, ze nastavene davky dojcenia mu nestacia a tvoje telo sa musi nastavit na zvyseny dopyt. Minimalne na toto prechodove obdobie by som cumlik odlozila a prikladala, prikladala...za par dni by to malo byt opat ok, len vydrzat. este ma zaujima, preco sa nevyspite vy, ked spi s vami a je pokojny? inak mna hryzie, ked boli brusko a chce kakat. skus si to odsledovat, hm?

aaddeell
20. okt 2011

@prsky vdaka za rady od narodenia ho kojim vo futbalovej polohe nakolko mam vacsie prsia a inac sa nechcel prisat a co sa tyka cumlika uz je nanho taky zvyknuty ze kym nespi tvrdo a vypadne mu tak sa hned zobudi a mrnci , ked mu ho dame tak spinka dalej, este kym som drobca cakala tak som hovorila ze cumlik nikdy nedam ,ale nevedel vobec zaspat bol hore aj 5 hodin a dali sme cumlik a zaspal, myslis si ze ked ma cumlik a pojdu mu zubky tak ma bude hryzt?
@beton tiez si myslime ci to nie je aj tym ze ma teraz rastovy spurt preto tak casto papa ale su to vsetko oiba nase dohady, nevyspime sa preto lebo sa casto budi ked je v postielke ked je s nami v posteli tak to je lespie ale nechceme ho ucit k nam do postele

cubana
21. okt 2011

Ahojte, opat som sem zavitala, bo potrebovala by som poradit ak niekto ma skusenost pripadne tip ako uspat mojho maleho v nepritomnosti matky. Totizto v 1 vecer by som chcela ist na vecierok a tak uz dopredu hutam ako to spravit a uspat prip. nakrmit maleho ked bude doma vecer len s otcom. Syn je stale dojceny, ma uz 1 rok ale stale sa uspava pri dojceni a v noci sa zobudi aj 3-4 a niekedy aj 5-6 razy a aj to mu vzdy ponuknem prsnik a tiez papa.
Neviem ci to vobec bude mozne aby som odisla napriklad na 5 hodin a tak by som potrebovala radu ako by tatinko mal uspat maleho - dat mu kravske mliecko? alebo len cajik? alebo vodu? vobec neviem
budem rada napadu

beton
21. okt 2011

@aaddeell nemyslela som to tak, ze ho davat ku vam spat, pokial to naozaj nechcete. len na to prechodne obdobie niekolkych dni, kym sa nastavite obaja na novy prijem mlieka. inak toho naucenia na postel by som sa v takom malom veku este nebala, ved to dietatko si nepamata ani posledne dve minuty...takze si este nejake zvyky vytvorit nevie. vzdy je podstatne, aby ste boli vsetci v pohode a robili veci tak, ako to babatku aj tebe vyhovuje :o)) vela stastia

beton
21. okt 2011

@cubana mozem ti akurat napisat, ako to fungovalo u nas. my sme vela chodili po akciach vecer, plesy, svadby...na dojcenie som odbiehala domov. ked toto nevies zrealizovat, tak raz sme mali presne tvoju situaciu, boli sme dohodnuti s manzelom, ze pridem nadojcit v case zaspavania. nakoniec nebolo treba, lebo maly bol uz unaveny a normalne s ockom po veceri (davali sme v tom case uz kasu). oni, ti ockovia casto postupia dieta na vyssi level a deti ich asi aj viac "beru" kedze s nimi nie su tak casto. odvtedy sme sa dojcenim neuspavali a mohli sme ho nechat uspat aj starym rodicom, ked sme potrebovali niekam ist. idealne je, ak mas niekoho, kto moze nadojcit miesto teba...ja si tak vypomaham so sestrou. iste, nie kazdemu je to po chuti, davam ako tip na zvazenie :o))) nam to krasne funguje.

gabika7706
21. okt 2011

@cubana ja som presne toto riesila pred rokom (to mal syn 11 mesiacov), mali sme stretnutie zo strednej skoly, myslela som si, ze o 19tej poletim domov, aby sa vecerny ritual zachoval atd...No volala som domov a chlapi to super zvladli aj bezo mna, maleho uspal manzel na rukach, vraj bez placu. V tom case uz syn pil acidofilne mlieko (sladke kravske sa u nas nepije), takze toto dostal k chlebiku na veceru no a potom na ruky 🙂 To dalsie zobudenie o 23tej zvladol manzel hladkanim, zaspal a na kojenie o 1 v noci som uz bola doma 🙂

bobocka
21. okt 2011

@prsky ahoj mamina.prosim ta mozem pit alchemilkovy caj ked dojcim? teda maly ma uz dva roky a dojcime cca 3-4x denne a to len chvilku,uz to nie je take klasicke dojcenie,no aj tak sa radsej opytam 🙂 dakujem 🙂

cubana
21. okt 2011

@beton, @gabika7706 baby vela som o tom pocula, citala ze pri otcovi alebo niekom inom dojcene dieta sa "nepotrebuje" dojcit lebo vie ze od nich mliecko nedostane, a bolo by to fajn keby to tak slo, este som totizto nikdy nebola od maleho prec pri uspavani vzdy len na mliecku, takze aj v kutiku duse pocitam ze by to takto mohlo ist aj u nas 🙂 no skusime poriesit to mliecko bud obycko alebo to acidko aby si trosku zvykol bo december je o chvilu tu 🙂
tak jedine uz len vyckat teda ze ci to pojde, prinajhorsom teda odidem z party po dvoch hodkach ☹ 🙂

prsky
21. okt 2011

@bobocka no v bylinkach nie som moc doma, ale sa mi zda, ze alchemilka sa odporuca pit aj v 600nedeli na urychlenie regeneracie, tak hadam sa moze aj pri dojceni

@cubana kludna mama = kludne dieta..cize ked nebudes malovat certa na stenu, tak to prebehne v pohode. sak nejdes prec na tyzden, maly si ocina pozna, tak to par hodin preziju, neboj - tatino urcite nie je lavy 😉 ale inak viem, ako sa citis 😀

bobocka
21. okt 2011

@prsky no ja som citala o jej zazracnych ucinkoch a ze zeny by ju mali pit stale a tak by sa v priebehu zivota vyhli mnohym zenskym tazkostiam...pomaha aj proti vykrvacaniu po porode a pije sa pri rizikovom tehu,kde potrat hrozi...no vela dobeho ,no nikde som necitala,ci nejak negativne posobi na dojcenie,teda tym myslim ci je bezpecna pre dietatko,ci neznizuje tvorbu mliecka...neviem.idem dalej zhanat info,no dakujem za odpoved 🙂

happy8051
22. okt 2011

idem si znova po radu... dalej dojcim, som v 7tt. mala ale velmi uz mliecko nechce, neviem, ci sa sama chce odstavit, alebo jej mliecko uz nechuti ☹ tak ci onak, vypije strasne malo... mam jej davat UM? papa jogurty, maslo, syr... je UM vobec potrebe? ak ano, kolko ml denne by mala vypit? KM mi v tomto velu velmi nesedi... hoci mam moznost kupovat aj bio... aky je vas nazor?

strapco13
22. okt 2011

@happy8051 ponukaj nadalej, nenut..je mozne ze jej tehu mliecko nechuti, mote reagovat na pomalsi tok
nemozem ti ppovedat co mas dat malej..to si musis rozhodnut ty 😉
mne sa maly odstavil ked mal 15 mesiacov, ja som bola cca v 20 tt tehu..uz predtym mal naznaky, pil menej..ja som uz UM nedala..po roku mi pride zbytocne, na krvaske som si tiez netrufla, tak som davala na ranajky Acidko ochutene, ciste mu nechutilo.ine mlieko na pitie nemal, pil vodicku, obcas dzus, caju malo, mlieko mal v jogutoch v smotane do omacok, syr

happy8051
22. okt 2011

@strapco13 dakujem za rady... to teda znamena, ze jej stacia mliecne vyrobky? a mlieko vo varenych jedlach? tiez mi to pride asi ako naj riesenie...

tinka274
22. okt 2011

@happy8051 ja som citala že ak žena znovu otehotnie a este koji tak sa dieta odstavy samo pretože mliecko meni chut a zacina sa prisposobovat potrebam druheho babatka 🙂

bridget
22. okt 2011

@happy8051 Ahoj, nam sa stalo to iste. Otehotnela som pocas kojenia a asi v 3.mesiaci sa mi zacalo stracat mlieko, az zmizlo uplne ☹ Mala to nechcela vzdat, tahala aj naprazdno, ale asi po tyzdni to chudina vzdala, takze sme prestali kojit uplne v jej 11.mesiacoch. Skusala som jej dat umele, ale to mi nevezme ani do ust, nehrozi, skusila som ponuknut aj kravske, ze keby jej chutilo, tak nech pije hoc to, ale ani to nechce. Takze sme zial bez mlieka, papa syr, kazdy den biely jogurt, mlieko vecer v kasi, a po troske v jedle cez den - zemiakova kasa, omacky, polievky a tak. Samotne mlieko nie. Tiez si nie som ista, ci to staci a aj ma mrzi, ze uz nemozem kojit, planovala som omnoho dlhsie, nuz ale co narobime, vsak?

prsky
22. okt 2011

@tinka274 nemusi to tak byt, ja som dojcila cele tehotenstvo, dcerka sa neodstavila, aj ked mliecka bolo malo. teraz ma viac-menej kazdy "svoj" prsnik, i ked dcerka pije uz len zo 2x denne (dost sa s nou bavim o tom, ze mliecko je pre male babatka a jej kamarati uz mliecko nepiju a tak. ona by pila aj ovela castejsie, ale uz si zacina uvedomovat, ze je velka, tak nepyta, ale tie oci niekedy, co po mne hadze, pripadne si pride len tak chytit).

@happy8051 ako pise strapco, tiez by som nedala UM. mliecne vyrobky dokonca podla niektorych nie su pre cloveka vobec potrebne, vraj jedine, co ma pre ludsky organizmus prinos, je surove KM, ale tam su zas rizika.