Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

beton
12. nov 2011

@bezaz o prevarani materskeho mlieka som zatial nepocula, mas na to nejaku referenciu alebo odkial je ta info? podla mna sa tym zabiju dolezite latky, ktorych uz aj samotnym skladovanim o nieco ubuda. prosim info. diky.
@tinika

beton
12. nov 2011

@denisse uplny suhlas aj zo skusenosti. max pri necakanej hopitalizacii alebo tak, ale myslim, ze aj to by sa dalo poriesit. pri atb sa dojcit moze. dieta ma byt stale pri matke a ked sa chce, tak sa to da naozaj zrealizovat bez nejakych vacsich obmedzeni rodicov. takze sa k tvojim vypoctom uplne prikladam. zmrazene mliecko som dala kamoske, co nedojci, bo mi bolo luto toho dietata. ved ono za to nemoze, ze jeho mamicke je pohodlnejsie miesat odmerky ☹

beton
12. nov 2011

@tinika myslim, ze ten biely povlak v puse maleho nie je z mliecka, ale presne z nejakej mykozy...ukazovala si to napr. detskej dr?

tinika
12. nov 2011

@beton no len jemu to vadilo bo mal blby pristup k prsniku aj mu hlavku tahalo musim na tom popracovat

tinika
12. nov 2011

@beton ano to iste mal aj starsi, dostali sme prasok ktory sa rozrobi z vodou a treba vytierat pusu

beton
12. nov 2011

@tinika myslim, ze ten biely povlak v puse maleho nie je z mliecka, ale presne z nejakej mykozy...najma ked ta popri tom svrbia bradavky. ukazovala si to napr. detskej dr?
mam pocit, ze si kvoli celej situacii s dojcenim a kolko to trva a tak dost nepokojna. skus nechat veci trosku na prirodu a riadit sa viac intuiciou ako tabulkami a kamoskami. dietatko velmi reaguje na tvoje nalady a naco ho tym zatazovat, ved si sa na neho tesila. ten zaciatok je drina, ale 2-3 mesiace sa to da vydrzat, potom to uz bude stale lepsie, dietatko k tebe nadobudne doveru, aj ty k nemu. cas straveny rozbehom dojcenia sa mnohonasobne vrati v priebehu celeho dojcenskeho obdobia a detstva. ja sa drzim zasady, ze dojcenie je pre lenive matky...nemusis nic pripravovat, merat atd., mlieko non stop po ruke. ked si zratas cas, co by si travila pripravovanim nahrad mlieka a cas, ktory tomu venujes teraz na zaciatku, tak tahas urcite za dlhsi koniec. preto Ta velmi povzbudzujem, nenechaj VAM to pekne obdobie niecim pokazit.

beton
12. nov 2011

@lemge ano, cumlik moze narobit vela zla, najprv v prisavani, potom v castosti dojcenia a nakoniec je dosledkom znizenie produkcie mlieka. ak mas v lavom slabsi tok, urcite zacni riesit stlacanim. palec oproti prstom v tvare C, obchytis cely prsnik cim dalej od dvorca, (aby si mu nevytahovala bradavku z ust) stlacas. Este by som asi prikladala vzdy najprv k tomu horsiemu lavemu prsniku.
Ked hovoris, ze je tam horsi tok, znamena to, ze cely cas mas pocit, ze ide mliecko pomalsie alebo sa neskor spusta?

lemge
12. nov 2011

@beton ten lavy ked si stlacim za bradavkou,strieka mi len jeden prud.ked stlacim pravy striekaju asi 3 prudy.napriklad ,teraz som mu dala z laveho a asi sa napapal,ked si aj jemne odgrgol. 😕
nad tym som rozmyslala,ze vsdy prilozit najprv k lavemu.len ci sa mi potom neznizi produkcia v tom pravom 😕 ??ja uz neviem.to stlacanie budem skusat,vdaka za radu 😉
ono,tento problem,je hlavne v noci...

beton
12. nov 2011

@lemge ja to mam rovnako, lavy trosku horsi. najprv priloz k lavemu a potom k pravemu, tak si tu produkciu v pravom udrzis a lavy trochu viac stimulujes. keby si mala pocit, ze pravy je velmi naliaty, tak samozrejme, priloz tam, aby sa ti to nezapalilo. Skus to tak par dni a potom sa vrat k povodnemu systemu. To stlacanie teda vyskusaj dnes v noci. Stlac a pozeraj, ci pekne efektivne pije. Ak nie, tak stlacenie povol. Nema to byt nejake pumpovanie. Ak sa velmi kruti a odtrha, tak to moze byt aj bruskom. Skus chvilu ponosit, mozno si odgrgne. Alebo ak si zastanca alternativ, tak podrzat na nocniku. Casto to znamena, ze chce dietatko kakat alebo piskat.
Daj vediet, ako postupujete, drzim palce.

bezaz
12. nov 2011

@beton prevarit mlieko mi kazala moja mama, je hygienicka, ze aj pri zmrazeni sa mozu v mliecku mnozit choroboplodne zarodky.. ze tych -18 ci kolko je v obyc mraznicke je malo..

barca127
12. nov 2011

Ahoj potrebujem poradiť mám trojmesačnú dcérku doteraz sme sa pekne kojili ale v poslednom šasemi strašne "vystrája" na prsníku.Strašne sa pučí,zlostí,kričí,odťahuje sa, plače no proste hrôza.Zvyčajne to začne tak po dvoch troch minútach po prisatí.Potom sa aj poblinká niekdy medzi tým ako jej mením prsník inokedy až na konci.Neviete poradiť čím to je?Lebo ja mám pocit že zošediviem takto do pár dní

tamoulik
13. nov 2011

http://www.mamila.sk/pre-matky/internetovy-caso...
Novy internetovy casopis o dojceni.

sofhia
14. nov 2011

ahojte, kto mi poradi , ci mam rocne dieta uz v noci oducat od kojenia uplne, alebo len aby sme sa kojili menej casto? nechcem sa vzda kojenia...ale to vstavanie 4-7x za noc, obcas aj 10 uz proste nezvladam.
dakujem za odpovede a vase nazory.

@barca127 netecie jej mliecko prudom? ze sa jej to nepaci? a este aj to poblinkanie sa... skus kojit tak, ze lezis viac na chrbte, a mala je na tebe. tok mlieka by nemal byt taky silny.

prsky
14. nov 2011

@sofhia zalezi na tebe, tvojom pocite, ty si poznas svoje dieta najlepsie. najlepsia cesta k menej castemu dojceniu v noci je vela dojcenia cez den 😉 lepsie, ako obmedzovat dojcenie v noci (to je pre obe strany v nocny cas velmi stresujuce), je bud sa rozhodnut nocne dojcenie ukoncit uplne, alebo naozaj dojcit viac cez den, zvycajne sa nocne dojcenia obmedzia, niekedy aj ustanu uplne "same od seba" - chvilu to ale trva, aj mesiac, kym ta zmena nastane (to mam z vlastnej skusenosti). ak sa rozhodnes prestat v noci dojcit uplne, radsej by som na tvojom mieste pockala aspon do roka a pol, kedy dieta uz viac rozumie a je trochu schopne pochopit, co sa od neho chce - ale zasa, v noci je to velmi tazke a bez placu sa to nezaobide (ale je rozdiel plakat pri rodicovi, ktory dava spatnu vazbu o tom, ze je vporiadku mliecko chciet a byt nahnevany, ked mamina nedava)

sofhia
14. nov 2011

@prsky dakujem ti krasne, si zlata, aj ja nad tym uvazujem, ze vydrzat este tych par mesiacov, tak vyskusam s tym castym kojenim cez den. a uvidim ako sa to vyvinie. dojcenie milujem,a nechcem zatial prestat kojit, a milujem aj svoje dieta, len.. ano nocny cas je stresujuci.

strapco13
14. nov 2011

@sofhia suhlasim s @prsky castejsie dojcenie cez den vacsinou vedie k menej castemu dojceniu v noci..dieta sa potrebuje dojcit..ak to nema cez den, tak sa dojci v noci

strapco13
14. nov 2011

@barca127 ked sa odtiahne od prsak..mlieko strieka alebo netecie? dudel pouzivas
vacsinou sa dieta na prsku hneva kvoli toku mliecka http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

strapco13
14. nov 2011

@bezaz prevarenim materskeho mliecka sa znici skoro vsetko dolezite, co v mliecku je ☹

strapco13
14. nov 2011

@lemge no dudlik sosobil zmetenie..dieta chce hned mlieko a ked to netecie sa hneva lebo si mysli, ze si mu nedla prsko ale dudel
pomaha zrusit dudel, upravit prisatie a vyuzi tzechniku stlacania aj na zaciatku dojcnie, pripadne si stimuluj druhu bradavku, nech sa mliecko skor spusti /pomaha tiez predstava spustenia mliecka/, skus teply obklad pred dojcenim..skor sa mliecko spusti
ci kojit z jedneho alebo z oboch ..zavisi od dietatka...niekedy na dojcenie staci jeden prsnik, niekedy potrebuje oba...treba sa riadit dietatkom a ci dava najavo ze ci este chce pit

dankakk
14. nov 2011

@strapco13 zase potrebujem radu🙂 začali sme pomalicky s prikrmami. Nezje veľa, tak cca30-40ml (zemiacik, mrkva), dojcim naďalej na požiadanie, aj ponukam dost často. Mliecka mám dost, stále dojcim raz z jedného raz z druhého. Moja otazka: je uz potrebné zaviesť aj ine tekutiny? Vodu,čaj... Ked áno, ako? Nejaky špeci pohar(fľašu doma nemáme)? Dik

strapco13
14. nov 2011

@dankakk do 8 mesiaca nie je potrebne ine tekutiny, pokial dojcis na poziadanie
caajik je zbytocny, odvodnuje..idealna je cista voda alebo ovocne stavy
rozhodne nie flasu s cumlom..bud take tie s pititkami alebo slamla, klasicky poharik...

prsky
14. nov 2011

@dankakk netreba nic ine okrem mliecka .. a ked mas pocit, ze musi byt nieco ine, tak cista voda ..ja som pri dcere zaviedla vodicku v pohariku s pititkom v 8m (bolo horuce leto) ale aj to skor kvoli tomu, aby sa naucila z neho pit... teraz druhemu babatku davam tiez flasu s pititkom, zabavi sa trochu, par kvapiek vypije, ale nejaky pitny rezim z toho nie je..radsej ponukam prsnik, aby sme sa dojcili co najdlhsie a aby potom v noci nedohanal zameskane 😉 inak viac tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

dankakk
14. nov 2011

@strapco13 @prsky ďakujem🙂 tie stránky o dojceni študujem, ale môj prehliadač sa tam vie dostať len ked mám presný link na konkrétnu tému. Tak ďakujem 🙂

ahojcek
15. nov 2011

Ahojte, viete mi niekto poradiť?
Od staršieho (3r) syna som chytila nejakú črevnú nákazu (on je bez teploty) - neviem udržať tekutiny v sebe (táto časť začala pred cca hodinou). Zároveň dojčím 11m drobca (dojčenie je jeho hlavným zdrojom jedla), ktorý je zatiaľ v poriadku (cca pred mesiacom mal hnačky). Ako ďalej s dojčením? Tipujem, že sa ho mám snažiť ďalej prikladať, ale: obávam sa, že keď v sebe neudržím žiadnu tekutinu, tak moc mliečka nevytvorím (takmer žiadne?) a budem ešte viac dehydrovaná. Drobcovi sa pokúsim dávať vodu vo fľaši s tvrdým náustkom (občas si z nej cucne od bračeka, takže je, našťastie, na ňu zvyknutý), len ... ako je to s tvorbou mliečka? Samozrejme, že chcem aj potom dojčiť.

barca127
15. nov 2011

@strapco13 mno ked sa odtiahne a stlacim si prsnik tak mliecko pekne strieka

strapco13
15. nov 2011

@ahojcek prechadzam tym istym ☹ az na to ze netusim kde som to lapila 😠
kludne dojci...mliecko sa bude tvorit aj na dalej..len prikladat a prikladat

strapco13
15. nov 2011

@barca127 a dudel pouzivas?

barca127
15. nov 2011

@strapco13 ano dudel pouzivame uz od narodenia ale doteraz bolo vsetko ok

strapco13
15. nov 2011

@barca127 ono dudel..je na dudlanie a z neho mlieko netecie..a pri dojceni pokila sa mlieko nespusti hned sa potom dieta hneva lebo ono chcelo mlieko a nie dudlat....lebo na zaciatku kojenia sa spusta mlieko rychlo..postupom casu chvilu trva kym sa mlieko spusti..a dedi co poznaju dudel sa na to casto hnevaju, lebo su zmetene
dalej..dieta sa na dojcenie hlasi neskor ako keby nemalo dudel a potom je uz velmi hladne a netrpezlive cakat kym sa mlieko spusti
dalsie rizilka pouzivania dudla http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
cize idealne by bolo zrusit dudel
skus si druhy prsnik masirovat aby sa mlieko spustilo skor, pomaha mysliet na to ako sa spusta mlieko /predstavit si to/ alebo teply obklad pred dojcenim,.nech sa mlieko spusti skor