Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zelmirka1
18. mar 2009

diky annag, ja prave zacnem prikrmovat onedlho lebo mam pocit ze uz mi ocami vyjeda vsetko co jem ja.. 😀
no ved budeme zacinat pomaly v klidku a uvidim ako mu to pojde podla toho budeme pokracovat.

annag
18. mar 2009

helenkasabinka, postupovala si dobre, niekedy tvrdá hrčka zostane dlhšie, niekedy to miesto vpichu skalcifikuje, ale po čase sa to samé vstrebe bez akéhokoľvek zásahu. Bohužiaľ, očkovanie je niekedy takéto, no tých tém o jeho opodstatnení tu na MK je až až. Pokiaľ ju to nebolí, nemusíš už robiť vôbec nič. Moje deti tiež občas mali hrčku, ale krásne sa o pár dní vstrebala, najmä pri najstaršej dcérke boli reakcie na staré vakcíny veľmi nepríjemné.

annag
18. mar 2009

ja som veľmi rada, ak Vás trošku povzbudím a nakopnem nevzdávať dojčenie. Najmä tinka08 je krásny príklad mamičky, stačilo mať odvahu priložiť bábo aj po niekoľkých mesiacoch kŕmenia z fľaše. nikollette - nezavrhni ešte myšlienku na dojčenie , nikdy nie je neskoro. 😉 🙂

misutovo
19. mar 2009

Ahoj Annag,

chcela by som sa spytat na Tvoj nazor ohladom nosenia sa na rukach. Bola u nas znama na navsteve a bola zhrozena z toho ze malu hojdam na rukach a az potom dam do postielky spat. Ona je totizto trosku opicka a ked ju chcem dat cez den len tak do postielky, okamzite zacne kricat a jacat az kym ju nezoberiem, nepopestujem a az potom v takom polospanku ukladam do postielky. (takto dobre si ma ta mala opicka vycvicila 🙂 🙂 )
Vraj si ju takto rozmaznam a ked bude tazsia nebudem ju vladat nosit a co potom? Tak neviem ci robim dobre alebo zle. Ale neda mi to proste nechat ju jacat a jacat, by som si pripadala akoze ona ma vola a ja na nu kaslem ☹
Co ty na to?
Dakujem.

annag
19. mar 2009

misutovo, mne deti spávajú dobre a boli veľmi veľa nosené. To obdobie nosenia prejde veľmi rýchlo. Som veľmi rada, že s ešte nevyvinul dokonalý inkubátor, lebo mám pocit, že by sa našlo dosť žien, ktoré by nechali svoje dieťa vyrásť v inkubátore namiesto maternice. Však čo keď by sa za tých 9 mesiacov rozmaznalo ? Dala si prirovnanie opička, môj obľúbený argument je, gorila nosí svoje mláďa aj 5 rokov non stop. Je dobré, ak ju dávaš spinkať v polospánku, teda vie, že do postieľky ide. Ale prečo by si ju nemohla vopred pomojkať, ponosiť, ak jej to pomáha zaspinkať? Na drezúru času dosť,možno po roku, keď už bábo chápe, že mamička preč nejde navždy ... Riaď sa materinským inštinktom, ak Ti hovorí, že bábo Ťa žalostne volá, tak na ňu nekašli len preto, lebo sa to patrí, pretože dokonalé deti dokonalých mamičiek tak robia a píše sa to v dokonalej múdrej knihe. 😉 🙂 Myslím, že nie je žiadna výhra, ak sa mamičke podarí dieťatko zlomiť a ono rezignuje a plakať prestane. Takýchto zlomených detí je v detských domovoch asi veľa 😔

pammy
19. mar 2009

Ach, k poslednemu prispevku Annag, 100% pravda, ta posledna veta 😢
Ja tiez mojho Maxicka nosim, pestujeme sa, vie sa zahrat aj sam, ale ked vyzaduje moje objatie a pritomnost, preco by som mu to mala upierat... Tiez som ho kolisavala pred vecernym spanim, teraz mu staci, ked ho polozim do postielky, ze sa chvilku porozpravame, dobru nocku, sladke snicky,... vybozkavame sa a on zaspinka.
Ale cez den ho hocikedy nosim, a vselico spolu robime, upratujeme, varime 🙂
Misutovo, podla mna nerobis nic zle. uzivaj si tie krasne chvilky...
Prepac Annag, mala som taku potrebu zareagovat 🙂

misutovo
19. mar 2009

Jaj to je dobre ze aj Vy mate na to taky nazor. Ja som ju ani nikdy dlho plakat nenechala, ved to sa ani neda.
Dakujem za pozitivny postoj a tesim sa z toho. 😉 🙂

katkaaalex
19. mar 2009

Ahoj Annag, Alex velmi zle kaka, casto pouzivame rektalnu rurku a dnes som nasla v rurke trosku krvy. Je to normalne alebo mam ist k lekarke? Neviem ci mas skusenosti s rektalnou rurkou no napadlo ma spytat sa teba, dakujem vopred a prajem pekny den. 🙂

annag
19. mar 2009

zrejme si mu podráždila konečník, ak už viac krvičky nie je, je to OK - bola to jasno červená krv? Aké máš veľké bábo? Je dojčené alebo na UM?

martina46
19. mar 2009

misutovo,
k noseniu a uspavaniu.
ja malu nosim velmi vela, ma teraz obdobie, ze chce stale na ruky a okrem toho, este stale nechodi 😀 😅 takze este viac nosim 😉
na obed uspavam v satke a to je tak max. na 5 minut. ulozim do postielky a spinka. vecer si spolu lahneme tak, ze si ju polozim na hrudnik, lezi teda na mne, hladkam ju a rozpravam jej a ona to miluje.po par minutach ju ulozim do postielky, este pohladkam a odim. pekne sama zaspinka. niekedy jej to nestaci a po chvilke sa ozve, tak ideme znovu to iste. ale to sa uz davno nestalo.
nechala som ju raz vyplakat, ale uz to nechcem spravit nikdy.
naozaj, to obdobie nosenia je velmi kratke, treba si ho vychutnat, ja to tulenie milujem 😵
aj postielku sme konecne prirazili k nasej posteli a odstranili mrezovu cast. cize mame vlastnu postel kazdy, ale sme spolu a tanka sa odvtedy v noci nebudi 😵

katkaaalex
19. mar 2009

Bola to taka jasno cervena farba.Alex bude mat 6 mesiacov a je stale kojeny.

annag
19. mar 2009

katkaaalex, a prečo zle kaká? má bolesti, koliky, zastavené vetry? ako dlho pred kakaním sa hnevá a pučí? sám by sa vykakal po akom čase? dávaš mu nejaké lieky? akú má stolicu, skús ju opísať - farbu, konzistenciu, čo obsahuje ..., máš pocit, že máš mliečka veľmi veľa alebo pomenej? ako malý priberá?

- ak bola jasnočervená, určite to bolo podráždením konečníka

moni83
19. mar 2009

Ahoj annag poradila si mi stou mikozou na prsiach teraz je to uz dobre zmizlo to dufam ze sa to uz nevrati. chcem sa este spitat aku prevenciu mam teraz dodrziavat aby sa mi to nevratilo? a este sa chcem spitat tie bradavky su teraz take suche a trosicku sa mi tam supe aj koza mam si na to nieco davat? dakujem zatial 🙂 a este ktomu noseniu 🙂 moja mala ked bola mensia vobec som ju nemusela nosit a pestovat potom ked dovsila 4 mesiace sa to zmenilo odvtedy si to nosenie priam vyzaduje a to uz ma 10kg takze vobec nie je lahka jednoducho visi na mne ako kliest 🙂 (a dokonca ma rozozna aj od sestry sme dvojicky a dost sa podobame🙂 ) a aj pri zaspavani tiez musim si knej lahnut da si rucicku von z postielky chytim jej ju a hladkam a ona pekne zaspinka. 🙂

annag
19. mar 2009

moni, tak to som veľmi rada, ak pomohlo. Môžeš si ich premastiť - lanolín, bepanthen - teda takými obyčajnými mastičkami na bradavky.

prevencia - cumle, hračky - veštko často sterilizovať, no napriek tomu, spóry sú všade, ťažko zabrániš tomu, aby infekcia nenastala opäť - z hľadiska stravy - probiotiká, jogurty a kyslomliečne výrobky, obmedzenie cukru.

- to je dobré 😅 - maličká sa nedá pomýliť , mama je len jedna, šikovná holka 😉 🙂

katkaaalex
20. mar 2009

Ahoj Annag, zle kaka uz asi 3 tyzdne, odkedy som na radu pediatricky dala nemliecnu ryzovu kasicku vecer pred spanim - casto sa budi a nebola som si ista mojim mlieckom. No efekt kasicka nemala ziaden, Alex sa budi rovnako casto. Kasicku sme dali este asi 2x - velmi mu chutila no hned po zlom kakani som ju prestala davat a sme zase len na mliecku.
Videla som na nom ako velmi tlaci a nejde mu to tak som dala trubicku. Stolica bola velmi husta, tmavo hneda. Po asi 5 dnoch sa toto zopakovalo a vcera cca po dalsich 3 dnoch som zase pouzila trubicku, trosku sa vykakal a ked zatlacil posledny krat, vysla dost riedka stolica, zlto-cerveno-hneda a v nej troska krvy, taky "vlasocek"cca 2mm. Ak by som mu poskadila konecnik, myslim, ze by plakal ale nepostrehla som nic ani ziadne zastonanie - miknutie.
Lieky nedavame ziadne, mliecka mam rovnako, Alex ma 22 tyzdnov a 5,65kg.
Pred chvilou sa zobudil a pekne si poprdkava 🙂 tak dufam, ze sa sam vykaka. No v kazdom pripade sa pojdem poradit s pediatrickou, dnes ideme na ockovanie tak sa spytam.
Annag, velmi pekne dakujem, si naozaj velmi ochotna, pekny dnik prajem celej tvojej rodinke. Ahoj 🙂

annag
20. mar 2009

katka, ak už nie je na kaši, je dobé nechať bábo vykakať samé, predsa len je to prirodzený spôsob vyprázdnenia. Tlačenie nie je nič zlé, pokiaľ odchádzajú vetry, lebo deti sa pučia najmä preto, že nevedia správne zatlačiť. No možno by bolo treba trošku upraviť dojčenie -, ak chceš, napíš mi ako často ho dojčíš, či z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení, ako dlho trvá dojčenie - keď skutočne ťahá, nielen cucká.

martao
20. mar 2009

annag,
čítam pravidelne túto stránku. Mám tretie dieťa, ale toto som nečakala.PROBLÉMY V KOJENÍ. Bude mať 5 mesiacov. PH 3700g, teraz 7000g . Ostáva nepokojný. Odťahuje sa od prsníka. prvé 2 mesiace sme sa trápili s refluxom, kolikou- to sa upravilo. Myslíš si, že sú to zúbky alebo dáva najavo ,že kojenie mu už vadí? Na radu lekárky začneme s príkrmami. je stále kojený. Možem poprosiť o tvoj názor? Ďakujem

ejusa
20. mar 2009

ahoj annag,prosimta,maly ma od stredy zmenene mlicko,a dnes od rana ho prehana..moze to byt z mlieka noveho 😲 a co mam robit teraz 😲

annag
20. mar 2009

martao, ale váži krásne, prečo príkrmy?

- odťahuje sa pri každom dojčení? popíš, ako to vyzerá - prisaje sa, začne pekne ťahať -ako dlho pekne ťahá? začne sa odtŕhať, naťahovať bradavku ? začne sa odtŕhať, keď cítiš, že sa mliečko spúšťa alebo naopak, až po nejakej chvíli ako sa mliečko spustilo?

- je to v noci rovnaké?

- ako často ho dojčíš - koľko dojčení je za 24 hodín? ponúkaš mu obidva prsníky pri jednom dojčení? je to tak, že najprv pekne pije prvý prsník, začne sa hnevať, ponúkneš druhý, pekne ho ťahá a opäť sa pustí?

- používaš stláčanie prsníka?, máš pocit, že mliečka je veľa, musíš používať prsné vložky, prsia sa niekedy nalievajú - napr. v noci? alebo naopak, je mliečka na pocit tak akurát?

- aký mal posledný prírastok ? akú má stolicu?

- najskôr treba dojčenie vyriešiť, potom dať príkrmy, lebo sa Ti môže odstaviť až príliš skoro

annag
20. mar 2009

ejuska, môže to byť aj preto, že si na nové mliečko musí zvyknúť, môže tam byť infekcia, koľko mal stolíc? ako vyzerá? dávaš aj probio kvapky (už som zabudla) ?

martao
20. mar 2009

annag,
Kojím si každé 3 hodiny. Musí byť vyslovane unavený, aby poriadne ťahal. Niekedy ťahá 2-3 minúty, potom len naťahuje prsník.Kojení vychádza na deň 5-krát. V noci 3-4 krát. Technika je dobrá, sledovaná poradkyňou v dojčení. Mlieka vyzerá dostatok, pocit naliatych prsníkov nemám, mlieko sa spúšťa, ak sa malý odtiahne, čästo strieka.
Pije len z jedného, v druhom sa mi netvorí od prvého dieťaťa, Mala som tam cistu a vznikli tam nejaké zrasty, tak sú blokované mliekovody. Pri druhom dieťati mu to stačilo, priberal nadpriemerne.
Posledný prírastok bol 500 g za 6 týždňov. Stolica je trošku nazelenalá, ale skor to pripusujem vetrom, dosť mu často a veľa odchádzajú, sú tam zrazeniny mlieka a zdá sa mi trochu hlienovitá. Je trošku nachladnutý..

Lekárke plne doverujem, jej názor je, že radšej začať s príkrmami o niečo skor ako dať UM.

annag
20. mar 2009

martao, samozrejme, ak je dôvod na niečo, radšej príkrmy ako UM, ale aj tak treba upraviť dojčenie - papá veľmi krátko - keby pil dlhšie, tak má menej vetrov a lepšie priberá. To, že má mamička veľa mliečka neznamená automaticky, že ho dosť bábo pije

- teda môžeš mať silný vypudzovací reflex, mliečko sa spúšťa veľmi prudko,
- alebo ho je príliš veľa,
- môže ho vypiť dosť za 3 minúty, no pije viac mliečka s laktózou, lebo k zadnému sa nedostane
- takisto to môžu byť aj zúbky či iná prekážka v pusinke

Neskúsila si pred dojčením časť mliečka odsať - či by nepil lepšie? Dôvodom na príkrm je teda čo? Lebo na dojčené bábo pribral pekne. Takto pije dlhodobo krátko alebo je to len otázka pár dní? Ako sa prejavuje tá jeho nespokojnosť?

trhá mi srdce, ak mamička, ktorá má dosť mliečka začne predčasne s príkrmami bez toho aby sa našla príčina

ejusa
20. mar 2009

annag,od rana od piatej mal petkrat plnu plienku,poslednu akurat teraz..nie je uplne vodova,zlta..bere len vigantol a aktiferin...

annag
20. mar 2009

ak je žltá, tak to bude s najväčšou pravdepodobnosťou mliečkom. Zahusťovadlo v mliečku môže takú stolicu spôsobiť. Preto lekári niekedy odporúčajú striedavé podávanie normálneho mliečka s AR - môžeš to skonzultovať s pediatričkou. Niekedy pomôžu probiotiká.

ejusa
20. mar 2009

Ked volala som,nerobi dnes asi doktorka,nechcem maleho trepat medzi chorych..tak zeby mliekom?lebo odvtedy som len to zahustene davala,lebo mi nepovedali ze mam striedat..bjim sa onho,nebude dehydrovany a neschudne velmi? ☹

martao
20. mar 2009

Annag,
všetko začalo okolo 6 týždňa. Prišlo sa na to, že má reflux. Bol nepokojný, plakal, čkalo sa mu.....Pred mkojením som lyžičkou dávala NUTRITON. Všetko sa upravilo za 5 dni pribral 300 g. Nutriton sa vysadil. Je inak veľmi dobré dieťa, pekne správa, je veselý. Keď je ospalý a unavený, alebo ho dokŕmim, keď už zaspáva dokáže ťahať aj 20 minút. V noci spáva dobre. Snažím sa odsať pred kojením. Niekedy to nejde. Mlieko sa spúšťa až počas kojenia.
Ak Ti mám pravdu jediným dovodom na príkrmy, je lepšie pribratie. Ale doktorka ho pravdepodobne odporúča len pre moje upokojenie. Som dosť citlivá.
Zatiaľ sa snažím upraviť to kojenie. Myslíš si, že by sa mohol takto chovať z dovodu, že by som mala prechodne zníženú tvorbu mlieka? Už som raz prekonala laktačnú krízu. Ale nemožem povedať, že by pribral vtedy nejako viacej. Jeho prírastky nikdy neboli nejaké veľké, len pri prvej poradni pribral 1200 g za 3 týždne. Odvtedy je to tak na hranici normy. Je to také odkedy mu zistili reflux.
Ďakujem, za odpoveď. Kde mávaš deti cez deň? Chodia do školky?

annag
20. mar 2009

ejuska, neboj sa, bude to tým mliečkom. Ak nevracia a mliečko dobre pije a vyzerá inak spokojne, je čulý, tak sa mu nič nestane. Dojčené deti takto riedko tiež bežne kakajú a nie sú dehydrované. Ani Ti neschudne. Zahusťovadlo spôsobuje , že v žalúdku zostane mliečko dlhšie, zahustí sa a zároveň stolicu väčšinou aj zmäkčí - niekedy až príliš, potom je aj taká riedka.

ejusa
20. mar 2009

Je takto vesely,smeje sa ,aj je taky hravy,ani ho negrcka,aj teraz spinka pekne..ale mam normalne stres z toho,a bojim sa ho aj prebalit..ja neviem,hadam to prejde..

annag
20. mar 2009

ejuska, neboj sa 😉 🙂

ejusa
20. mar 2009

🙂