Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

jurocko
28. mar 2009

annag a mozem aj klasicku obycajnu sol?dik

annag
28. mar 2009

shupolienka,

a je to na vrchu bradavky, či na spodku , niekde medzi spojením dvorca a bradavky? Zvyšok dvorca a bradavky je úplne zdravý, bezo zmeny, rovnaký ako na druhom prsníku?

andyika
28. mar 2009

anag, ano davam ho vzdy do postielky, uz som to skusala, aj ked je s nami v posteli,no nejak to nefuunguje. strasne si sucha ocka, je uz taky unaveny, ze asi od unavy nevie zaspat. kupem ho vzdy o 19tej, takze aj ked predtym nahodou zaspi, tak sa na ten cas vzdy zobudi, ale vacsinou uz pred kupanim nespi, alebo mu nedovolim...no a ked sa okupe, tak okolo 20tej zaspi a tak medzi 20,30-21 sa zobudi, s tym ze on je uz vyspati, a pyta si papat. on nie je zly, niezeby plakal nenomalne, len ked ho zoberien na ruky uz sa obracia k prsniku, a ked mu dam cumel vtedy zacne plakat. ked mu dam hned prsnik, tak normalne zas papa- kojim z oboch prsnikov, pocas 1 kojenia ich oba vystriedam, a kojenie z 1 trva tak cca 10 min.

v noci sa prebudza tak po 3-4 hod, ale to sa napapa a opat hned zaspi, bez toho aby som ho musela x krat davat a vyberat z postielky. no a cez den neviem presne kolko krat ho kojim. budi sa vzdy okolo 9tej, tak papa vtedy, tak potom zaspiokolo 11tej, ale pred tym si zas pyta papat alebo zaspi sam.spi 1 hod. potom mu hned papkat nedam, ani si nepyta, az neskor a poobede zaspi na 2-3 hod ak vstane, papa a potom az pred kupanim z 1 prsnika.a vecer som uz popisala.

grckat cez den krasne grcka, v noci ked menim prsniky medzi tym tiez, ale potom mi na prsniku zaspi, takze si neodgrgne. inac brusko ho nebolieva a so stolicou to je zriedkkave - 1-2krat tyzdenne, ale vykaka sa bez problemov, bez krcov a bez nejakeho velkeho tlacenia.

naliate prsia mam hlavne v noci, ked nahodou spi dlhsie alebo poobede po tom 3hod. spanku. a pijem aj caj na kojenie. takze asi tolko

shupolienka
28. mar 2009

myslis to zbelenie? ono sa mi to spravi na vrchnej casti bradavky ale blizsie k stredu, takze po obvode je bradavka normalna, a aj dvorec je ok.

annag
28. mar 2009

shupolienka, zbelenie nie, to je Raynaudov fenomén, bolestivé stiahnutie ciev, po chvíľke prejde do červenej farby , možno cítiš aj takú pulzujúcu bolesť - drž bradavku, prsník v teple, takisto aj celá buď v teple, ak ideš von, tiež sa zababuš

- ale to, kde je ragáda - či na vrchu bradavky alebo kde

shupolienka
28. mar 2009

aha 😅
no ragada je na pravo od stredu, blizko stredu

annag
28. mar 2009

andyinka, toto je len vec režimu,určite nie hlad. Teda hľadať, čo mu bude vyhovovať - skús posunúť kúpanie na skoršiu hodinu - dnes sa mení čas, teda Ti to aj dobre pôjde, pri kúpaní nesmie byť príliš unavený ani hladný - takéto bábo potrebuje mať rytmus spánku asi každé dve hodiny - teda ak je dve hodiny hore, tak potom by mal zaspať, inak bude taký unavený, že ani dobre nezaspí. AK je teda do 19 hodiny dlho hore, tak, potom môže spať zle. Treba mu dávať pred spaním čo najmenej vzruchov, prítmie, nehrať sa príliš aktívne .... On sa určite spinkať naučí, je to otázka času, no niekedy to ozaj dlho trvá. Deti v takomto prípade UM neodmietnu, niekedy i lepšie spia, lebo UM im preplní žalúdok, to ich uspí, dlho trávia. Určite to však nie je dobré riešenie, lebo je to veľký krok k odstaveniu. Teda len nadhľad, pravidelný rytmus, tma, ak sa prebudí, nezasvieť, neber ho do inej miestnosti, daj mu prsník ... ozaj len hľadať fintu, ako na neho.

annag
28. mar 2009

shupolienka, je tam už Raynaudov fenomén, ragáda sa po atb nezahojila, bude tam pravdepodobne tiež kvasinková infekcia - tiež môžu pri nej vznikať praskliny, nehojí sa to až príliš dlho. Takže podobne ako som dnes písala jurocko - kúp si Candibene, Canesten krém , 3 x denne po dojčení, pred dojčením nezotieraj. Tiež si ju môžeš vopred na cca 10min. dezinfikovať vo vlažnom roztoku hypermangánu, slaného roztoku, jarishovho roztoku

shupolienka
28. mar 2009

dakujem ti velmi pekne. idem na to 🙂 dufam ze mi to zaberie, lebo sa uz obesiiiiiiim 😅

annag
28. mar 2009

shupolienka, čert by v tom bol aby nie - tam len jedna alebo druhá masť musia zabrať , však by si ma chodila po nociach strašiť 😀

zannyka
28. mar 2009

annag

Ďakujem za radu vyskúšam tie polohy, ešte by som sa chcel opýtať kolko by malo asi 2 tyž. babo spapať? ja malému raz začas odsajem cca 60ml a potom ho ešte dokojím, to len aby som vedela kolko mám asi mlieka..len ho nechcem prepchávať...

jurocko
29. mar 2009

anag este sa ta raz opytam ked nemam tie roztoky mozu b yt obycajna sol?dakujem

jurocko
29. mar 2009

annag jarishov rozttok budem mat..bud taka dobra a poradte mi ako si ho mam natierat...ked ho uz budem mat ten roztok tak tu sol uz pouzivat nemusim myslim tu prevarenu.dakujem krasne.

andyika
29. mar 2009

anag, dakujem ti za vrady, tak budem skusat kupkat skor,....no uvidime ci to aspon trochu pomoze, a ked nie, tak budeme hladat pricinu dalej 🙂

zmrzka333
29. mar 2009

ahoj annag uz vela krat si mi perfektne poradila za co ti velmi dakujem, a znova potrebujem tvoju pomoc. Moj syn je plne kojeny a problem je ten ze uz druhy den nechce prso. V noci si da ale cez den ani nahodou. Ponukam mu stale ale on len pozrie na bradavku a nieco zadzavoce usmeje sa a odstrci prso. Nic take som nejedla co by mohlo vadit nezmenila som vobec nic. V noci v polospanku bez problemov ale cez den normalne odmieta a to si daval na ranajky po desiate pred doobednym spankom po obediku pred poobednym spankom, po vecery a este 2x pred spanim a v noci niekedy aj kazde 2 hodiny. Jednoducho vcera rano si dal a potom az do noci ani nahodou a dnes je to rovnake ale nedal si ani rano. Prosim ta co to znamena

annag
29. mar 2009

zannyka, nedá sa úplne presne stanoviť, koľko má dojčené bábo vypiť, sleduje sa skôr výsledok, teda ako sa bábetku darí - teda ako ciká (aspoň 6-8 plienok evidentne dobre pocikaných) , akú má stolicu, či nie je apatické, extrémne spavé, ako priberá.

annag
29. mar 2009

jurocko, zober gázu sterilnú, namoč ju do roztoku a na cca 10 min si daj obklad na bradavku a dvorec, potom jemne vysuš suchou gázou a v tenkej vrstve nanes krém

annag
29. mar 2009

andyika, ozaj len skúšať, lebo v mliečku chyba nie je 😉 🙂

annag
29. mar 2009

zmrzka, to sa stáva, bábo sa takto postupne odstavuje, zrejme sa dosť napapá. Pokiaľ nemá problém v pusinke, je zdravý, dobre papá príkrmy, tak nič nenarobíš. Nočné dojčenie v jeho veku mu úplne stačí.

zmrzka333
29. mar 2009

annag teraz som skusila odsat mlieko a dal si na lyzicke bez problemov takze mlieku nic nie je
Ja som ho chcela trosku brzdit v noci s kojenim aby som sa vyspala a aby cez den jedol viac ako v noci ale asi nic

terezka044
29. mar 2009

Ahojte. Annag, pozerala som si album, tie polohy a tak. Temu pozeram, som zvedava, ako to pojde - na zaciatku juna cakame babatko. Chcela by som sa ta opytat na par veci.
Videla som fotky roznych zapalov a ochoreni a bohvie coho, co mas v albume, no vyzera to hrozne ja som na take obrazky citliva tak som to len rychlo prebehla 😅 chcem sa opytat, ako tymto vsetkym neduham predchadzat?
Taktiez mlieko nechcem odsavat, ked bude treba asi budem musiet no, ale nechcem - da sa to nejako "nastavit" alebo ako mam postupovat, ked bude mlieka privela, aby som jeho tvorbu este viac nestimulovala? Proste ako to spravit tak, aby ho bolo dostatok - nie vela ani nie malo? 🙂
A este mam taku otazku.. ak sa bude dat, tak budem kojit do 6mesiacov, viac urcite nie, kvoli skole ani nemozem. Tak ze ci su nejake zvlastne "opatrenia" alebo co mam robit, ako postupovat, a tak....

Dakujem za vsetko 🙂

contessa
29. mar 2009

Ahoj annag,
skusala som vymenit poradie prsnikov,teda najskor plnsi a je to to iste.V noci papala 2x,prvy krat o 4.30 a druhy o 7.00.Neviem,ci 7.00 sa da este povazovat za noc,ale este potom spinka do 10.00.Vcera ked nechcela papat a cela sa sponovala,tak sme skusili rektarnu rurku a zjavne sa jej ulavilo.Potom po kupani,si zdriemla asi pol hodinku (vzdy po kupani si potrebuje oddychnut a pospinka si) no a potom papala krasnych 16minut,uplne kludna.Ked som zratala vcera cely den vratane noci,tak papala cca 48minut a ani raz vcera nemala stikutku.Neviem,zacinam si mysliet,ze to nesuvisi s refluxom,ale skor s vetrami a plnymi crievkami.Este by som sa ta rada spytala,ci je normalne,ak po zobudeni cca o 10.00 nechce papat,po obede o cosi viacej az sa to takto stupnuje az do vecera,kedy papa najviac.Moze mat takyto rezim papania? Staci, tych cca 48 minut?
A este jedna otazocka,odporucas ockovanie proti rotanovirusom?
Dakujem Ti velmi pekne za odpoved a velmi si vazim tuto tvoju skvelu poradnu.Nech sa ti dari! 😉

jurocko
29. mar 2009

annag tak teraz mi otec doniesol všetko z lekarni lebo tu jarishou roztok musel robit..idem vyskusat..lebo uz placem aky mam červeny dvorec..hrozna bolest.... ☹ ☹ 😒
ale otec mi doniesol a hypermangan..v sačku taky je drobnucky ako posekany..ale prv skusim ten roztok....tak idem nato lebo neviem ako maleho nakojim z toho prsnika ked ma tak boli...

jurocko
29. mar 2009

annag velmi ma to pali,asi to nie je dobre však? 😒 ☹

annag
29. mar 2009

a tú mastičku si už dávaš?

annag
29. mar 2009

contesa, napíš mi presne koľko a kedy si dojčila,

misutovo
29. mar 2009

Ahoj Annag,

grckanie sa nam upravilo, papanie kazde dve hodinky staci.
Rada by som sa vsak spytala na neaku pomoc pri bolesti bruska. Zacne to vzdy tak po 16:00. Kope nozickami, natahuje sa a hned sa zase skrci, prehyba sa v krizoch a place. Na koliku to nevyzera lebo to by asi plakala vkuse. Ona tak vykrikne, trosku poplace, utisi sa a o chvilu zase. Ked ju uspim, do 10 min je hore zo strasnym krikom. Vyzera to akokeby dostala krc do bruska. Takze nieco podobne ako kolika. Masticka Pupik nam nezabera tak neviem co by jej mohlo pomoct.
Porad prosim Ta nieco. Dakujeme.

annag
29. mar 2009

misutovo, toto je skôr prejav refluxu, kŕču v žalúdku. mohol by pomôcť Gastrotuss

jurocko
29. mar 2009

ano anag tak ako si kazala ten roztok jarishov a masticku ja uz nechapem...to je ukrutna bolest a moje dvorce cervene ako ohen.... 😒

annag
29. mar 2009

jurocko, ak jarish robí zle, tak ho vylúč, daj hypermangán, ale veľmi slabučký roztok, resp. daj len masť a nechaj to voľne na vzduchu, máš to zrejme už dosť dlho. Napriek tomu by to malo zabrať, ak by nie, tak bude treba k mastičke i kortikoidy, no radšej by som bola, ak by sme zatiaľ vyskúšali len toto. Viem ako to bolí, uvidíme o 2-3 dni