Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

moni83
20. dec 2008

Dakujem precitam🙂.

e.vacka
21. dec 2008

Ahoj Annag,

prosím o radu o udržanie laktácie. Po neskutočných stresoch, ktoré preživam s dcérou v nemocnici si za celý den odsajem tak tridsat ml MM. Veľmi mi záleží na tom, aby som ju kojila čo najdlhšie. Skúšam všetky odporúčania ako napr. zapražené polievky, Vinea, hroznový cukor, veľa tekutín a hlavne odsávanie, ale nie je to ono. Je mi jasné, že dôležitá je aj psychická pohoda, ale neviem sa odosobniť 😖 . Nedá sa to. Prosím o radu ako si udržať mlieko?

annag
21. dec 2008

e.vacka, začni odsávať hoci aj naprázdno a napodobni režim ako má bábetko. Teda odsávaj striedavo z obidvoch prsníkov cca 20 minút a každé dve hodiny aj v noci. Pred odsávaním si daj na prsník teplý obklad a odsávaj v miernom predklone. Mliečko sa niekedy spustí až po 5 minútach, aj neskôr - takže prvé minúty pumpuj rýchlejšie hoci naprázdno a s menším tlakom, keď sa spustí, tak pomalšie a s väčším tlakom. Neviem - odsávaš ručne či z odsávačky? Aký typ používaš?

e.vacka
21. dec 2008

Annag: použivam Chicco takú s balonikom...Mám si odsávat obidva prsníka dvadsat minút?

annag
21. dec 2008

e.vacka, nie spolu, napr. 5 minút jeden, 5 druhý, 5 jeden, 5 druhý. Pri odsávaní je dôležité časté vyprázdnenie, ale nie extrémne dlhé.

Neistota, ktorú v sebe máš - to, že sa Ti dá odsať len 30 ml Ťa zväzuje, oxytocín sa nespúšťa, preto sa pri odsávaní zameraj na niečo iné - ak máš možnosť pozeraj TV, niečo čítaj, normálne sa pokús myslieť na niečo iné ako na odsávanie. Pri odsávaní sa oveľa horšie spúšťa mliečko než pri dojčení, o to viac, že si v strese.

Pred odsávaním si daj teplý nápoj. Ak odsaješ máličko, tak odsávaj aj častejšie - trebárs každú hodinu.

Ak si v nemocnici - skús poprosiť sestričky o oxytocín (napr. na gynekológii ho budú isto mať), pred odsávaním si jednu kvapku - dve kvapneš do nosa kvapátkom, striekačkou.

Nemáš možnosť požičať si odsávačku Avent ? - ona má v sebe takú masážnu vložku, ktorá lepšie stimuluje dvorec a mliečko sa oveľa ľahšie odsáva. Ak si v nemocnici, skoč na novorodenecké oddelenie, ideálne by bolo využiť elektrickú nemocničnú odsávačku, ktoré niektoré pôrodnice majú, aspoň na začiatok, kým si nezvykneš na odsávanie. Pretože ak sa Ti podarí pár krát odsať naraz väčšie množstvo mliečka, tak potom to už určite pôjde aj Tvojou odsávačkou.

Netráp sa, keby to aj nešlo, pár dní dokrmu jej neublíži. Akonáhle ju budeš môcť dojčiť, mliečko sa opäť rozbehne, dôležité je, aby si aspoň niečo odsala a neprestávala pravidelne stimulovať prsníky odsávaním.

e.vacka
21. dec 2008

Annag dakujem za odpoved. Ležíme na internom odd. na detskej klinike, ale skúsim sa opýtať na ten oxytocín. Odsávam stále, snažím sa každé dve tri hodiny. Dakujem za pomoc...

sammy
22. dec 2008

Ahojte,
u nas je nove akurat to, ze som sa dnes nastvala v lekarni: krava lekarnicka, ze tie homeopatika na zastavenie mlieka mi nemoze dat, ze to je len na odporucanie lekara. Potom som sa spytala, ze ci je to len na recept a ona, ze ano, no ta predtym co mi to objednavala nic take nespomenula, tak si myslim, ze si to vymyslela. To len spatne ked nad tym rozmyslam. Tiez som blba, mohla som jej povedat, ze je to na radu lekara ☹
Takze mne asi nie je sudene odstavit alebo co 😖
Ja uz neviem. To ked mam ist k doktorke, mozem si dat rovno pichnut injekciu na zastavenie mlieka a nie sa babrat s homeopatikami.
No tie druhe homeopatika, aby prestalo mlieko chutit som zohnala v inej lekarni cez vikend. Ale ja neviem, ci si mam dat len tie samotne...
Annag, nevies o tom nieco? Ide o tie Lac caninum 30Ch, tie mi nechcela predat, ze o tom musi vediet lekar, co keby sa mi nieco stalo... Moze sa z homeopatik nieco stat? 😲
Ricinus communis na zmenu chuti mlieka mam, no bojim sa dat si len to, zacne mi odmietat mlieko a co potom, ako obmedzim tvorbu mlieka, aby som nedostala zapal? Uz som ho raz skoro mala 😝

annag
22. dec 2008

sammy,

ja sa homeopatikami nezaoberám, skôr vyhľadávam bylinky. Na zastavenie tvorby mliečka je jednoznačne účinná šalvia (obsahuje látku,ktorá potláča sekréciu žliaz). Kľudne si kúp šalviový čaj, začni ho piť a nič viac zatiaľ nerob, mliečka by sa malo začať tvoriť menej a tým pádom by aj malej malo prestať postupne tiecť, čo by jej pomohlo odstaviť sa. Aj tak idú Vianoce a nepotrebuješ stresy, ale pohodu.

Zápal už nedostaneš ak prestaneš malú prikladať, stačí si vždy odsať trošku mliečka, ak by sa prsníky príliš naliali, fakt len na úľavu a behom pár dní sa odstavíš(cca 2 - 3 - záleží od toho, koľko mliečka ešte produkuješ). Môžeš si dať kapustný list, octanový, alebo vínny, liehový zábal, ak by si cítila, že prsníky sa nalievajú.

Pokiaľ viem, tak homeopatiká s väčším číslom a teda väčšou koncentráciou by mali byť na predpis (mimochodom, účinná látka týchto homeopatík je psie mlieko - lac caninum)

rohacka
22. dec 2008

Annag, sledujem Tvoje rady len pre zaujimavost, lebo aj ja som vsetkym moznym presla, tak radim z vlastnej skusenosti v svojom okoli, ale dobre vediet aj nove informacie...

Chcela by som sa Ta nieco spytat, resp. overit, ci som dobre poradila. Mam kamosku, ma 2 tyzdnove dievcatko, v pohode sa rozkojili, malicka je spokojna, papa, spinka, pribera. Volala mi, ci ma odsavat, lebo vraj jej kazdy radi, ze ma odsavat este okrem kojenia. Ja som zastanca odsavania na "vyhecovanie" laktacie, ale v jej pripade, ked mala krasne pije, pribera, je spokojna - oponovala som, ze si myslim, ze ani netreba. Ked citi, ze po kojeni su prsniky vyprazdnene a mala je v pohode, tak ze netreba. Ale ked teraz o tom rozmyslam, nie som si az taka ista. Aj vzhladom k tomu, ze ich caka 3. tyzden a rastovy spurt. Neviem, mozno to zvladnu castejsim prikladanim... Babo sa narodilo velke, ma takmer 4 kila, takze snad ma dost sily vytiahnut si, co potrebuje...

Vopred vdaka za radu...

annag
22. dec 2008

rohacka - skutočne nemusí odsávať, ak má mocné, nie príliš spavé bábetko so silným sacím reflexom a dojčí stále pomerne často - teda v tomto období tak cca každé dve hodiny či častejšie a aj v noci aspoň dva krát.

Ja osobne odporúčam odsávať si mliečko od začiatku večer, každý deň len také množstvo, ktoré ide ľahko v priebehu nejakých 20 minút. Lebo tým si nacvičí prsníky na vyššiu produkciu mliečka vo večerných hodinách a keď začne byť bábo večer nervózne, bude na 100% vedieť, že pre hlad to nie je. Ak mamička aspoň čo to odsáva, tak sa nestresuje zbytočnými obavami o mliečko, čo je veľmi dôležité pre pokojné dojčenie.

sammy
23. dec 2008

Dakujem Annag, rozhodla som sa nechat to zatial tak, cez sviatky budeme par dni u svokrovcov a nechcem, aby tam prerevala cele dni, tak necham to na buduci tyzden az. A dufam, ze potom sa uz k tomu dokopem a hlavne ze mi muz pomoze.

bimbia
23. dec 2008

ahoj. minule som aj vdaka tvojim radam skoro vsetko zvladla. tak by som sa chcela spytat ako mam naucit malinku spinkat bez perinky. mame mesiac aj dva tyzdne a uz nam bude perinka mala. ked som ju skusila rozbalit ked spinkala tak zacala hned kopat a bolo dospate. a este ked je bez perinky mame hned studene ruky a nohy, stikutame a kychame. ako sa obliect? dakujem

annag
23. dec 2008

ahoj bimbia, to som rada, že sa Vám darí. 🙂

- sú detičky, ktoré balenie neznášajú prakticky od narodenia a naopak deti, čo ho zbožňujú veľmi dlho, dodáva im pocit istoty, neruší ich stŕhanie zo spánku ak sú zabalené. Ak vyrastá z perinky, môžeš ju pevne obmotať hocijakou dekou. Keď sa začne bábo odkopávať,tak je dobré prejsť na teplé spacie vaky - môj syn má viac než dva roky a stále spí vo svojom vreci. Takže podľa mňa ju nemusíš vôbec od periny - zavinovania odúčať, len ju skús nahradiť niečim iným. Práve preto sa deti dobre cítia v šatkách na nosenie - sú zviazané napevno, zdanlivo až nepohodlne, no práve tak im to vyhovuje, a to veľmi dlho - aj do dvoch - troch rokov. Detičky bývajú pokojnejšie aj v sedačke či kočíku - lebo sú v nich uložené natesno. Určite jej zavinovanie na spanie neublíži, pre jej motorický vývin bude dôležitejšie často ležať na brušku na deke na podlahe, aby si trénovala svaly a chrbticu - a to už môžeš robiť napr. pri prebaľovaní hoci na prebaľovacom pulte, pár minút ju každý deň dávať na bruško, aj keď sa trošku pohnevá.

K obliekaniu - základ je vrstviť oblečenia - bábetko sa lepšie zohreje v niekoľkých tenkých vrstvách, ktoré mu dobre obopínajú telíčko než v jednej hrubej. A ľahšie sa mu aj reguluje teplota - ak mu je zima, jednu vrstvu pridáme, ak teplo, jednu uberieme. (napr. vonku v zime - body, košieľka - tenký svetrík - ďalší svetrík - overal - deka - fusak - takto postupne niektoré vrstvy priberáme a uberáme podľa teploty vonku)

Doma bábetko nepotrebuje rukavice ani čiapku. Ak bude mať dobre navrstvené oblečenie, bude pokojná a aj ručičky bude mať teplé. Pozor, ak je bábo prehriate, tak má ručičky studené a vlhké. Ručičky, noštek , nôžky bývajú vždy o čosi chladnejšie než telíčko, to súvisí s prekrvením, cirkuláciuou krvičky. To, či je bábetku skutočne zima alebo horúco zistíme najmä podľa hlávky - temena a šije.

vejinka
23. dec 2008

my mame skoro stale rucicky studene a vlhke...vsetko dava do pusy a hlavne pasticky..takze ak bude mat studene ruky ziadna vrstva naviac? moja svokra ked ma maly studene rucicky zohrieva mu ich a vlastne celeho ho zababusi do peroveho vankusa darmo jej hovorim ze mu bude teplo 😒

vejinka
23. dec 2008

ciapocku mu davam ked ideme po schodoch dole lebo byvame v dome a zo schodoov sa ide von..takze na chodbe je chladnejsie..kolko doporucujes teplotu doma??? my udrzujeme cca 20stupnov v noci je v izbe 18-19stupnov...ale razde rano ma sopliky a kycha no teplotu nema..kupili sme stptusin na kasel...uvidime ci zabere

annag
23. dec 2008

vejinka, treba rozlíšiť, či má rúčky vlhké od slín alebo z potu. Vlhké spotené ručičky sú obranou organizmu, takto sa telo ochladzuje. V zásade by bábo malo mať len o jednu vrstvu viac než dospelý. Pri 4 mesačnom bábetku by som namiesto perinky počas bdenia dala radšej svetrík, aby mal pohyb a voľnosť.

Teplota v našich podmienkach by sa mala cez deň pohybovať cca 22 stupňová, v noci asi 20 stupňov. Záleží na tom, ako je bábo otužované, no naši lekári odporúčajú práve tieto teploty. Čiže podľa toho by ste mali mať teplotu vyššiu o 1-2 stupne. Bolo by to treba vyskúšať, či by sa v takejto teplote necítil malý lepšie. Ak je bábetku chladno či horúco, musí vydávať vzhľadom na svoj malý organizmus až príliš veľa energie.

Samozrejme, ak ideš po schodoch, ak je niekde prievan, čiapočka je namieste, no bežne doma v miestnosti čiapku bábo nepotrebuje.

paskova
24. dec 2008

Ahoj annag, prave som natrafila na tuto stranku a musim povedat, ze ti patri moj obdiv zato, ze takto vies poradit. 😵 Ja mam mesacnu dcerku a urcite problemy so spanim a s papanim. Cez den vyspi aj 2-3 hodky a v noci je hore kazdu hodinu a pol. Ma otoceny rezim a neviem ako by sa to dalo napravit. Papa MM len obcas jej davam UM, lebo ked sa napapa asi tak pol hodku nato pyta zase a ked jej dam prsnik tak sa rozcerti, lebo jej asi nic netecie a z flasky potom vypije aj 60. Problemy mame hlavne s refluxom. Moze odgrgnut aj dvakrat po sebe ked ju dam lezkat vzdy z nej este cosi vyjde alebo zacne ckat. Davam jej aj Infacol, ale nechcem to s tym prehanat. Aj brusko ju obcas boli, masirujeme, krcime nozky atd. Dufam, ze sa to coskoro zlepsi, pri prvej dcerke som tieto problemy nemala. Ak mozes porad mi prosim ta nieco na to grckanie - reflux.
Dakujem a prajem kzdej mamine krasne Vianoce. 😵 😵

vejinka
24. dec 2008

dakujem annag..skusim s tym nieco spravit..vesele vianoce prajem vsetkym maminkam 😉

skrecok
24. dec 2008

Ahoj Annag 🙂 .
Chcela by som sa ta spytat ci je normalne, ze nas maly spi celu noc cca 8 az 10 hodin uz druhy tyzden???
Zaspava okolo 21tej hod a spi do rana. Pribera slusne (cca 180g tyzdenne), kaka kazdy den, cez den je skor ciperny, kojim ho kazde 2 hodiny... V noci tvrdo spinka, na jednej strane sme radi ze sa dobre vyspime a na druhej strane sa obavam ci je to v poriadku kedze vsade citam, ze by som mala kojit aj v noci minimalne raz. Rano sa samozrejme zobudim s plnymi a bolavymi prsiami, niekedy sa nam podari zobudit maleho (trva nam to aj peknu polhodinu) a niekedy musim odsat aby sa mi ulavilo. Plne ho kojim, cajiky nedostava.
Dakujem a prajem prijemne prezitie vianocnych sviatkov... 🙂

rovni
25. dec 2008

ahoj Annag,
zaujima ma tvoj nazor-ci existuje "slabe" mlieko?myslela som si ze nie,ze je to prezitok,ze kazda mamicka ma prave take mliecko aby bolo dobre pre jej babetko,no teraz neviem...
stretli sme sa s kamoskou z porodnice,s ktorou sme spolu rodili ten isty den-medzi nasimi dievcatkami je rozdiel tri hodiny a ta jej bola pri narodeni o neceleho pol kila tazsia.no a teraz ma ta jej takmer 9 kilo a nasa ani nie 7 kg.pritom obe vylucne kojime-takmer rovnako-cca kazde 2-3 hodinky cez den a 2x v noci.jej babetko kaka do kazdej plienky,nasa raz za 10-14 dni.existuje na to nejake vysvetlenie?kamoska hovorila,ze jej dcerka pekne vydrzi,nevyzaduje nosenie na rukach,nie je moc placliva,aj to bolo vidno na stretnuti-nasa sa za chvilu rozplakala a ta jej uplne v pohode pozerala po svete.nasa Nellka byva aj dost mrzuta cez den,casto sa nosi na rukach,ale aj to sa jej rychlo zunuje,ked niekam ideme,vacsinou to skonci placom.mama tvrdi ze mam slabe mlieko,ze z toho moze byt mrzuta,ze by som ju mala dokrmovat.tak ja uz neviem,do pol roka som chcela len kojit,ale takto-neviem co robit,mam pochybnosti o mojom mlieku.
velmi pekne vopred dakujem za tvoj nazor a zelam este prijemne sviatky

martina46
25. dec 2008

rovni,
slabe mlieko je naozaj nezmysle 😉
to, ze kamoskine babatko je tazsie, neznamena, ze tvoje mlieko je horsie - slabsie. proste menej pribera, priberanie kojenych babatiek je skutocne velmi odlisne, nemusis sa bat. aj placlivost tvojej nelky neznamena, ze je hladna, nasa mala do asi troch mesiacov bud plakala, alebo spala, potom sa to zlepsilo. kojila som kazde 4 hodiny, v noci bola aj 5 hodinova prestavka a priberala priemerne 250 za tyzden, hore dole. tvoja maminka s tym mliekom nema pravdu, nenechaj sa zlomit. proste nelku nos, ak si to vyzaduje, proste je taka, potrebuje sa viac tulit a citit tvoju blizkost 😉

annag
25. dec 2008

ahojte - v prvom rade pajem všetkým mamičkám radostné a požehnané Vianoce v kruhu svojich najbližších 🙂

paskova - mesačné bábetko ešte príliš nerozlišuje deň a noc. Jeho režim vyzerá asi tak, že sa zobudí na hlad, napapá sa, odgrgne , prebalí a to všetko ho tak unaví, že prakticky hneď zaspí. Ak tak nie je, cíti nejakú nepohodu - je ešte hladné, bolí ho bruško, je mu zima, teplo, chýba mu mamička ....

Ak sa v noci budí častejšie než cez deň, možno robíš niečo v noci inak. Môže jej byť teplo - nosí to isté čo cez deň? Môže sa trápiť z refluxu - dojčíš ju v rovnakých polohách? Spáva na rovnakom mieste? Pri refluxe preplnený obsah žalúdka ide späť do pažeráka spolu so žalúdočnou kyselinou, čo ju dráždi - páli ju záha. Niekedy mliečko vygrcká, niekedy nie, zostane len v pažeráku. O polhodinu si pýta znovu, lebo si chce kyselinu zapiť, čo jej však nepomôže, lebo žalúdok opäť preplní a mliečko sa opäť vracia späť. Musí spapané mliečko najprv stráviť, nie je vhodné ju dojčiť či dávať fľašu častejišie. Niekedy je to o hodinu, niekedy i viac - musíš to sama odpozorovať. Pri refluxe tiež musí ležať v uhle 30 stup§ov a nosiť sa musí vo vertikálnej polohe. Po odgrgnutí ju aj na polhodinu - hodinu daj do sedačky - lehátka. Pod matrac v postieľke jej daj vankúšik, uterák... Aj dojčiť ju musíš v polohe, kde hlavička je vyššie než telíčko. Pokiaľ nemá koliku, nemusíš je dávať Infacol. Dôležité však je, aby nepapala hltavo.

Dokrmovať z fľaše Ti neodporúčam - ako som písala, ak pýta tak často po polhodine, je to kvôli kyseline. Keď ´dokrmovať, tak len v nevyhnutnom prípade - čo Vy nie ste a len lyžičkou či striekačkou a vlastným vopred odsatým mliečkom. Pre malú je dôležité dojčenie čo najdlhšie, pretože existuje súvislosť medzi refluxom a alergiou na kravskú bielkovinu.

Držím palce, ozvi sa, ak niečo treba doplniť, alebo ak máš ešte nejaké údaje, čo by nám pomohli riešiť Tvoj problém. Malá z refluxu vyrastie, má ho skoro každé bábo - jedno viac, iné menej. 🙂

annag
25. dec 2008

skrecok - pri trojmesačnom bábetku sa nemusíš ničoho obávať, netreba ho budiť. Dobre sa vyspi a načerpaj nové sily, lebo je veľmi pravdepodobné, že o pár týždňov budeš riešiť opačný problém 😀

annag
25. dec 2008

rovni - martinka má úplnu pravdu, slabé mliečko neexistuje, pokiaľ dojčíš na požiadanie, malá hladná nie je a plače pre úplne iné príčiny. Aj matka v Somálsku dokáže vyprodukovať nutrične hodnotné mliečko. Rozdiel by mohol byť iba vo vitamínoch či niektorých mineráloch, ktoré súvisia s matkinou stravou. Tvoj organizmus vytvára mliečko, ktoré je práve pre Tvoju malú tou najideálnejšou stravou a počas celého obdobia sa prispôsobuje potrebám Tvojej malej.

Malá priberá menej, lebo má iný metabolizmus, inak svoje mliečko trávi. Takto to bude vždy. Aj my dospelí by sme pri rovnakom jedle priberali a vážili rôzne. A presne tak je to aj s kakaním, malej tráviaci trakt, pečeň, obličky v tejto chvíli pracujú tak, že mliečko strávi kompletne a kaká raz za 14 dní, kamoškine zasa pracujú po svojom.

Malá je zrejme citovo na Teba naviazaná, návštevy a zmena prostredia, zaužívaných rituálov ju rušia, cíti sa neisto a plače. Detičky veľmi reagujú na každú emóciu mamičky, na ruchy okolia, a zase je to tak, že jedno bábetko je menej citlivé na zmeny, iné viac. Každé dieťatko aj napr. v roku. v detskom kútiku či na pieskovisku sa správa inak - jedno je bojazlivé, ďalšie priebojné. Jednoducho - každý z nás je originál - či sa jedná o jedlo alebo o správanie.

Užívaj si dojčenie i materstvo a neporovnávaj si dieťatko s druhými deťmi (ani s vlastnými, čo sa ešte len narodia) 😉 🙂

paskova
26. dec 2008

annag velmi pekne ti dakujem za radu, takze: v podstate aj v noci je oblecena ako cez den, dupky alebo body s gatuskami a zavinovacka. Pod matrac som jej dala vankus, je vo vyvysenej polohe. Cez den ale nespi v postielke, ale v obyvke a este na vyssom, takze mozno , ze cez den preto je na tom lepsie s tym refluxom. Dojcim ju stale v rovnakej polohe a vzdy si dam pozor aby hlavku mala podstatne vyssie ako telicko. Problem je, ze papa strasne hltavo. Zo zaciatku asi tak 3-5 min taha pekne, potom sa rozcerti a pusta bradavku, mlieko tecie na kazdu stranu, zase chyti a tak dookola. Dokonca pritom aj place a mrvi sa. Vcera v noci sa tak dorevala ako tur, neviem ci jej netieklo uz mliecko ale normalne som jej musela spravit UM do flasky, to vypila a spala ako dudok. Ja asi mam malo mlieka lebo nech robim cokolvek cez den nazbieram asi tak 40 a to je vsetko. Preto davam na noc aj UM, lebo aj ked chuda taha nic netecie. Celkovo sa my zda, ze sa to zlepsuje, uz asi 2 noc sa budi iba kazde 3 hodky, takze verim, ze to bude uz coraz lepsie. 😵 Len aby sa nezurila pri kojeni, to ma tak troska laka, neviem preco to robi.

rovni
26. dec 2008

dakujem ti annag aj martinka 😉
v tom mate uplnu pravdu ze zmeny v dennom rezime-navstevy,nakupy v obchode,atd... Nellku trochu rusia.vzdy som ako na trni ked niekam ideme ako to skonci,ona to asi citi a preto ten plac a neistota.len by som uz velmi chcela zazit to-ist niekam bez stresu a placu,ktory zacina uz pri obliekani a pokracuje vo vajicku v aute.ze sa aj malej bude pacit a ze si o obe uzijeme vylet niekam.snad to bude coskoro.

skrecok
26. dec 2008

Annag, diky. Tak dufam, ze sa to nezmeni a bude to tak dalej 😀 . Inak my sme vobec nemali problem v noci, ked bol malicky tak som ho kojila raz maximalne dva krat. Len ja som musela vstavat a odsavat.

annag
26. dec 2008

paskova, ak Ti mliečko strieka na všetky strany, určite ho nemáš málo.
Hltavé pitie môže byť problém. Ak z fľaše nepije hltavo, tak sa samozrejme aj reflux tak neprejaví a preto ho v pokoji vypije. Môže mať aj inú polohu pri fľaši a inú pri dojčení. Fľaša však veľmi kazí techniku správneho prisatia a práve ona môže byť veľkým dôvodom nesprávneho hltavého pitia.
Fľaša nie je správne riešenie. Netráp sa, ak bábetko papá len 5 minút. Keď bude 3-5 minút pekne ťahať a potom sa začne hnevať, tak jej viac nič nedávaj. To pitie a nútenie na prsník vedie len a len k väčším problémom - či s refluxom, či s nekonečným hnevaním a plačom a nervozite. Bábetko nesmie byť na prsníku, ak sa odtŕha a hnevá. Ona vyhladne a ozve sa na dojčenie neskôr.

To, že vypije 60 ml z fľaše a spí ako dudok je normálne, tak by spalo každé dieťa. UM je oveľa ťažšie stráviteľné a samozrejme sa aj dlho trávi a bábetko vyhladne oveľa neskôr. Tvoje MM je dokonalé, vytvorené presne pre Tvoje dieťatko a nezaťažuje malej obličky, pečeň ani tráviaci trakt. Ĺahko sa trávi, a preto bábetko aj skôr vyhladne. Večer je bábetko nervózne a ak mu len tak ľahko do pusinky nalejeme mliečko, tak ho prirodzene neodmietne a spí, lebo ho musí dlho tráviť.

Ak malej mliečko "netečie" tak je to preto, že si si sama vsugerovala, že mliečka večer nieto. Ono sa tvorí úplne rovnako ako cez deň, ale nespustí, lebo svojim stresom a nedôverou si nedokážeš uvoľniť hormón zodpovedný za tečenie mliečka - oxytocín.

Odsaješ pekne, 40 ml je dosť, je znakom toho, že mliečka máš viac než malá vypije. Malá teraz začne rozlišovať deň a noc, cez deň bude vnímať čoraz viac Teba, hračky, jej režim sa určite upraví.

Upokoj sa, ak si dokázala dojčiť bez problémov staršiu dcérku, určite môžeš takto dojčiť aj malú. Mliečko si dokázala vyprodukovať vtedy aj teraz, len sa nesmieš zbytočne stresovať a zamýšľať nad dojčením. Raz môže papať len tri minúty, inokedy 15 minút, raz len z jedného prsníka, raz z obidvoch, niekedy každú hodinu, inokedy každé tri. Možno si len po 8 rokoch od prvého pôrodu viac ustráchaná, prirodzene máš v sebe väčší pocit zodpovednosti a to Ťa príliš zväzuje. Ak sa upokojíš určite si dojčenie začneš vychutnávať a bez dokrmov. 🙂

zelmirka1
26. dec 2008

ahoj annag
ja mam taku otazku uplne z ineho sudka...mozno budes vediet lebo som citala tvoje rozne prispevky aj ohladne
napr. bedrovych klbikov...
Moj maly ma presne tri mesiace a uz tri tyzdne chodime cvicit Vojtovu metodu...vraj preto ze pri trakcnom teste
teda ked babetko doktorka chytila za rucky a tahala dosedu tak malo hlavicku uplne zvesenu dozadu. Vzniklo to nahodou lebo detska doktorka nas nikam neposlala ale moja prehnane starostliva mamina nas poslala ku rehabilitacnej doktorke a ta povedala ze by mal cvicit. Tak som este isla k neurologicke ale ta ked pocula ze
cvicime tak len potvrdila ano radsej cvicte. Nie som o tom presvedcena lebo deti predsa nemozu byt tabulkove
a v rovnakom tyzdni sa rovnako vyvijat. Nechcem ho trapit zbytocne ale zaroven sa bojim ze nieco zanedbam. Davam ho na brusko a hlavicku dviha pekne aj vydrzi, samozrejme niekedy sa mu chce viac a niekedy menej.
Co si o tom myslis, neviem najst vela prispevkov o tom a tie co som nasla boli dost rozporuplne.

annag
26. dec 2008

no zelmirka, presne tak, je to veľmi rozporuplné - ja som sa stretla s niekoľkými rehabilitačnými sestrami a lekárkami - ony sú trošku deformované povolaním a na každom dieťati vidia nejakú odchýlku. A ako si povedala, väčšina neurológov má podobný postoj. Mali sme prípad dieťaťka cvičiaceho Vojtovku v rodine, z tohoobdobia mi v pamäti mi utkvel článok, ktorý vyvolal veľa diskusií v časopise Dieťa , neviem, nejde mi ich server načítať, ale článok som našla cez google - v pamäti, tak som ho namiesto odkazu prekopírovala: - bolo to v roku 2004, číslo 3 a k tomu bolo veľa reakcií v ďalších číslach, nepamätám si meno toho lekára, ale písal ho renomovaný slovenský detský neurológ a veľmi veľa mamičiek mu ďakovalo, že sa rozhodli správne a zbytočne svoje dieťa netrápili:

Na redakčnom stole sa nám kopia otázky rodičov o vhodnosti alebo nevhodnosti rehabilitácie detí v ranom veku. Občas dostávame listy a e-maily týkajúce sa tejto problematiky aj od odborných zdravotníckych pracovníkov. Hlbší pohľad na celú situáciu ukazuje, že v podstate ide o vzájomné nedorozumenie, ktoré zneisťuje rodičov a niekedy je, žiaľ, aj prameňom nedôvery medzi nimi a zdravotníkmi. Priamym dôsledkom sú potom nie najlepšie vzájomné vzťahy. To je dôvod, prečo sme sa rozhodli priblížiť vám neurologické stanovisko k tejto problematike. Existujúce nedorozumenie totiž naznačuje, že problém nie je v tom, či rehabilitovať alebo nerehabilitovať, ale v určení správne odôvodnenej diagnózy. Každá rehabilitácia je liečebnou metódou a rozhodnutie o jej vhodnosti vyžaduje prísne medicínske pravidlá.

Nie je bez zaujímavosti, že podobná situácia ako je u nás, bola aj v Nemecku. Kritické výhrady proti neodôvodnenej aplikácii Vojtovej metódy zazneli aj tam.
U nás je zaužívaná rehabilitácia Vojtovou metódou. Preto aspoň stručne zhrnieme jej základy. Autor ju primárne vypracoval ako metódu pre deti, ktoré majú z najrozličnejších príčin štrukturálne poškodenie mozgu s prevahou postihujúce funkčný okruh motoriky. U nás sa toto poškodenie označuje termínom detská mozgová obrna (DMO). Hlavným cieľom Vojtovej metódy je zmierniť alebo brániť vývinu ťažkých pohybových porúch, ktoré nevyhnutne vznikajú ako priamy dôsledok poškodenia mozgu. Na to, aby sme mohli správne sedieť, chodiť, behať, sú nevyhnutne potrebné tzv. vrodené pohybové vzorce v nezrelom mozgu. Z nich sa vyvíja typická ľudská motorika. Vzniká tak, že jednotlivé oblasti mozgu sa postupne vzájomne prepájajú pomocou nervových dráh, a tak vzniká tzv. funkčný okruh motoriky v zrelom mozgu. Je zodpovedný za správnu reguláciu našich pohybov. Ak je mozog poškodený, rušia alebo vyraďujú sa správne zapojenia a vytvárajú sa náhradné, ale nevhodné spoje. Dieťa ich nevyhnutne začína používať, v dôsledku čoho začína byť nesprávny pohyb v celom komplexe. Hlavným a bezprostredným dôsledkom mozgového poškodenia je nerovnováha tlmivých (inhibičných) a povzbudivých (excitačných) mechanizmov. Vzniká nesprávne napätie vo svaloch, ich nadmerné zvýšenie, alebo zníženie, prípadne sa objavujú atypické, mimovoľné pohyby, ktoré rušia správny pohyb. Pohyby dieťaťa sa stávajú obmedzenými a nesprávnymi a snaha o ich nápravu pomocou vôľového úsilia je neúspešná. V bežnom živote dieťa potom môže mať ťažkosti pri chôdzi, uchopovaní alebo v celom pohybovom rozsahu.

Cieľom Vojtovej metódy je snaha správne ovplyvniť nefyziologické (porušené) základné pohybové vzorce. Hlavný princíp spočíva v úsilí nasilu vnútiť nezrelému mozgu, ktorý ešte nemá definitívne naprogramovanú motoriku, aby začal používať správne alebo opravené pohybové vzorce. Vojtova metodika to robí nepriamo, tzv. reflexne. Dieťa sa polohuje do zvláštnych polôh a tlakom na určité telesné body sa vyvoláva taký pohyb končatín, ktorý v mozgu ruší nesprávne zapojenia a navodzuje predpoklad pre správny pohyb. Dlhodobým opakovaním jednotlivých cvikov s ohľadom na aktuálny stav motoriky, postupným osvojovaním správnych odpovedí sa mozog učí správnemu pohybu. Porucha motoriky v dôsledku poškodenia mozgu je v prvých mesiacoch života dieťaťa pre laika (napr. rodičov) skrytá, pretože je nezreteľná. Vynára sa postupne s pribúdajúcim vekom dieťaťa. Význam včasnej rehabilitácie spočíva v tom, že zasahuje do základov tvorby budúcej motoriky, pokúša sa ovplyvniť nefyziologické pohybové vzorce. Ďalším dôsledkom mozgového poškodenia je zaostávanie motorického vývinu. Dieťa začne už od narodenia zaostávať za vývinom zdravých detí. Na rozdiel od zaostávania u niektorých zdravých detí, sa rozdiel medzi vekom a vývinovou úrovňou prehlbuje a neurologické príznaky sa zvýrazňujú.

V neurologickej ambulancii najčastejšie konzultujeme otázku potreby rehabilitácie pri troch problémoch. U detí, ktoré nám posielajú z pediatrických ambulancií, sú to:

1. zmeny svalového tonusu,

2. zaostávanie motorického vývinu a

3. asymetrická motorika.

Svalový tonus, tak ako každá schopnosť alebo funkcia mozgu u zdravých detí, má určitý fyziologický vývinový rozptyl (variabilitu). Zdravé deti sa rodia so svalovým tonusom, ktorý hodnotíme ako normálny, znížený alebo zvýšený. Je to dané múdrosťou prírody, ktorá nie je uniformná, ani pokiaľ ide o svalový tonus. V priebehu vývinu sa svalový tonus môže meniť, pri opakovaných vyšetreniach zisťujeme, že sa zmenil smerom k norme, a to bez rehabilitácie. Postrehnú to niekedy aj samotné matky. Toľko komentár k svalovému tonusu zdravých detí.

Ak je ale svalový tonus zmenený v dôsledku poškodenia mozgu, potom sa nevyhnutne vždy spája s inými evidentnými a neklamnými prejavmi, ktoré signalizujú poruchu mozgu. Podrobným neurologickým vyšetrením ich dokážeme odhaliť. Vo vzťahu k rehabilitácii si treba uvedomiť, že zmena svalového tonusu sama osebe nie je známkou mozgového poškodenia. Zmena svalového tonusu nie je choroba, je len príznak činnosti mozgu a má množstvo príčin. Pri vyšetrení je potom nevyhnutné ozrejmiť si, či zmena svalového tonusu je ukazovateľom - príznakom poškodeného mozgu, alebo je len výsledkom fyziologického vývinového rozptylu.

Do neurologickej ambulancie sa odosielajú zväčša deti s ľahkou zmenou svalového tonusu. Deti s ťažkými hypotóniami obyčajne trpia vážnou poruchou mozgu (metabolická, genetická a iná). Často sa stáva, že dieťa, ktoré obvodný pediater pošle na neurologické vyšetrenie kvôli hypotónii, má už pri prvom vyšetrení svalový tonus upravený, normálny. Ak pri vyšetrení nezistíme zreteľné dôkazy, že mozog je poškodený, rehabilitáciu neodporúčame. S pokračujúcim vývinom sa svalový tonus upravuje a celý motorický vývin prebieha fyziologicky. Prípadné ľahké zaostávanie dieťa postupne dobieha aj bez rehabilitácie.

Podobne nie je dôvodom na rehabilitáciu ani zvýšený svalový tonus (hypertónia) u zdravých detí. Je to len fyziologická odchýlka od normy. Vyšší svalový tonus u zdravých detí má tendenciu pretrvávať pravdepodobne až do dospelosti.

Hypertónia, ktorá vznikla ako prejav mozgového poškodenia, sa s vekom zvyšuje a vždy sa nevyhnutne spája s inými príznakmi, ktoré svedčia o patologickom pôvode, poruche mozgu. V takejto situácii rehabilitáciu ihneď odporúčame.

Platí preto zásada, že pri zmenách svalového tonusu u malých detí treba nevyhnutne zistiť, či ide o patologický prejav poškodeného mozgu, alebo len o prejav fyziologického rozptylu. Len na základe tohto zistenia možno správne rozhodnúť o potrebe rehabilitácie.

Pomerne často sa dostávajú do neurologickej ambulancie deti kvôli zaostávaniu v motorickom vývine. Najčastejšie je to v období okolo troch mesiacov života. Pri povinných pediatrických prehliadkach robia pediatri v rámci odhaľovania (skríningu) skrytých vývinových porúch pravidelne skúšku trakcie - chytia dieťa za ruky a priťahujú ho do sedu, pričom sledujú, ako reaguje, ako si drží hlavičku. Väčšina zdravých detí splní skúšku tak, ako je predpísaná pre tento vek. Určité percento aj zdravých detí však skúšku nesplní. Hodnotíme to ako motorickú retardáciu. Mnoho detí však už v priebehu niekoľkých týždňov, prípadne mesiacov toto ľahké zaostávanie dobieha a ich vývin potom prebieha podľa časového fyziologického programu. Po jednom roku dosahujú normálnu pohybovú úroveň zdravého dieťaťa a sú bez motorickej poruchy. Je prekvapujúce, že takú starú - známu skutočnosť (o ktorej vedia aj laici, napr. matky), akou je nerovnomerná individuálna rýchlosť vo vývine motoriky, tak málo rešpektuje odborná verejnosť. Z našej skúsenosti vyplýva, že uvedená skupina detí sa často zbytočne rehabilituje. Vývin základnej motoriky je výrazne podmienený faktorom zrelosti mozgu, dozrievania mozgových oblastí a jeho dráh. Oproti faktoru zrelosti, vonkajšia stimulácia je menej významná pre rýchlosť vývinu. Experimenty na dvojčatách so stimuláciou neukázali zreteľný vplyv na zrýchlenie motorického vývinu. Zrelosť mozgu je individuálna a je podmienená najmä genetickou danosťou jednotlivca. Z laickej skúsenosti, ale aj z longitudinálnych štúdií je známe, že väčšina zdravej detskej populácie začína chodiť okolo jedného roka, malé percento už v období 9. až 10. mesiaca a rovnako menšie percento po jednom roku. Nikto zatiaľ žiadnou stimuláciou alebo rehabilitáciou nedokázal urýchliť vývin tak, aby dieťa chodilo napríklad už okolo pol roka alebo tesne po ňom.

Zaostávanie motorického vývinu, prirodzene, môže nastať aj v dôsledku poškodeného mozgu. Mozgové poškodenie vždy brzdí alebo spomaľuje fyziologickú rýchlosť všetkých funkcií mozgu. V minulosti často bývalo prvým zjavným upozornením pre rodičov, že mozog ich dieťaťa nie je v poriadku. Podobne ako pri poruche motoriky v dôsledku poškodenia mozgu, pri zaostávaní s podobnou príčinou sú vždy prítomné aj iné neklamné príznaky, ktoré možno objaviť pri neurologickom vyšetrení. Izolovaná retardácia motoriky bez známok mozgového poškodenia nie je dôvodom na rehabilitáciu. Z hľadiska biológie je úžasné pozorovať, ako mozog chce uskutočniť celý svoj naplánovaný program. Snaží sa svojou vnútornou silou prekonať aj prekážky v podobe mozgového poškodenia, i keď konečná definitívna úroveň jeho schopností bude už limitovaná.

Do neurologickej ambulancie sa dostávajú aj deti s diagnózou asymetrickej motoriky. Ide o asymetrické držanie končatín z hľadiska telovej centrálnej čiary, prípadne držanie hlavy s úklonom do jednej strany. Treba si uvedomiť, že novorodenecká i detská motorika je fyziologicky asymetrická. Týka sa to aktívnej i pokojovej motoriky. U detí do troch mesiacov ju výrazne ovplyvňuje poloha hlavy. Pri podozrivej asymetrii končatín treba vždy stimulovať motoriku. Po ľahkom dotyku alebo pohybe sa fyziologická asymetria vytratí. Z neurologického hľadiska treba pozornosť zamerať len na konštantnú, trvalú asymetriu, ktorá pretrváva aj po prípadnej stimulácii. Potom je potrebné dôkladné neurologické vyšetrenie s cieľom objaviť aj iné prejavy mozgového poškodenia. Ak sú prítomné, odporúčame rehabilitáciu.

Rovnako často sa do neurologickej ambulancie dostávajú deti s asymetrickým držaním hlavy na jednu stranu (tortikolis). Dieťa drží hlavu sklonenú k jednému ramenu, pričom pohyb na druhú stranu je aktívne i pasívne sťažený alebo úplne obmedzený. Tortikolis má rôznu závažnosť v závislosti od jeho príčiny. Tortikolis vo väčšine prípadov súvisí s polohou dieťaťa v maternici, s jeho prechodom cez pôrodný kanál, ale niekedy je príčina neznáma. Ľahké formy tortikolisu sa upravujú spontánne. Odporúča sa polohovanie, zraková i sluchová stimulácia s preferenciou kontaktu z jednej strany. Tortikolis ustupuje v priebehu týždňov, niekedy až mesiacov. Niekedy trvá dlhšie a je potrebná rehabilitácia. Ak pretrváva ešte okolo jedného roka, treba spraviť RTG snímku krčnej chrbtice a v prípade potreby sa odporúča chirurgický zákrok. U nás sa tortikolis rehabilituje Vojtovou metódou. V USA používajú rotačné a napínacie manévre, čo sa zdá byť logickejšie, pretože príčina tortikolisu je v skrátenom alebo tuhom svale, ktorý kýva hlavou a nie v mozgu. Výnimkou sú deti s DMO, u ktorých mozgové poškodenie zvyšuje tonus v oblasti krčných a hrudných svalov.

Na záver tejto kapitoly považujeme za nutné zdôrazniť, že u všetkých uvedených príznakov je potrebné dôkladné neurologické alebo rehabilitačné vyšetrenie, ktoré by malo zdôvodniť logiku rehabilitácie. Odporúčanie na rehabilitáciu bez spomenutých vyšetrení považujeme za nezodpovedné. O potrebe rehabilitácie nikdy nemôže rozhodovať rehabilitačná sestra.

Úlohou neurologického vyšetrenia novorodencov a detí v prvých mesiacoch života je zistiť evidentné, neklamné príznaky, ktoré svedčia pre poškodenie mozgu. Súčasné možnosti jeho objavenia sú citlivejšie a spoľahlivejšie oproti minulým. Funkcia mozgu sa vyšetruje vo viacerých funkčných rovinách motoriky. Dôraz sa kladie na neprítomnosť, alebo pretrvávanie určitých vrodených reflexov a nesprávne držanie končatín pri zmenách polohy tela. Platí zásada, že pre diagnózu mozgového poškodenia nestačí jeden príznak! Jeho existencia sa vždy spája s viacerými príznakmi, preto treba vyšetrovať všetky funkčné roviny. V diagnóze treba rovnako zvážiť skutočnosť, že v pohyboch detí existujú určité odchýlky, atypie, ktoré však nie sú patologické.

Článok sme sa rozhodli publikovať v dobrej vôli, že vyjasní niektoré nedorozumenia a zabráni tak zbytočnej rehabilitácii zdravých detí. Veríme, že žiadny zodpovedný zdravotnícky odborník - nebude pochybovať o potrebe Vojtovej alebo Bobathovej rehabilitácie u detí s predpokladom vývinu DMO. Na druhej strane odporúčanie rehabilitácie u zdravých detí považujeme za medicínsky nesprávne, škodlivé a neetické.