Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
2. mar 2009

novinka, asi máš veľmi veľa mliečka, však? aj sa Ti prsia nepríjemne nalievajú, vyteká z nich veľ mliečka, v noci je to veľmi zlé? strieka mliečko keď sa bábo pustí počas dojčenie? akú má stolicu, skús ju opísať

novinka
2. mar 2009

nepovedala by som, ze mam vela. ku koncu kojenia sa rozculuje, bucha do prsnika a ked skusim vytlacit, vyjde tak jedna-dve kvapky. predtym mu stacil 1 prsnik a teraz sa z 1 nenaje, musim vytasit aj druhy. v noci to nie je rozdiel. nechcem mu davat UM aj ked mi to kazdy doporucuje ale ja chcem kojit!!! takze pijem vineu a caje na podporu kojenia. a to dusenie mi nejde do hlavy.. stolicu ma oranzovo-zltu s bielymi supinkami a kasovito-riedka, miestami hlienovita.

novinka
2. mar 2009

a tiez musim podotknut, ze stale kaka po kazdom kojeni, neupravuje sa mu to.

annag
2. mar 2009

aha, takže po tých 2-2,5 hodinách si sám prsník pýta, skôr nie. Dojčíš ho hneď po prebudení alebo ho najskôr prebalíš ....? Je pred priložením veľmi nepokojný a doslova sa na prsník vrhne? V akej polohe ho dojčíš? Aj grcká niekdy? Máva štikútku? Po akom čase ho musíš prehodiť na druhý prsník?

novinka
2. mar 2009

dojcim hned po prebudeni, lebo spusti taky strasny rev, ze by sa susedia hnevali 😅 vrhne sa jak keby mesiac nejedol a ma to tak od narodenia, iba raz mi vydrzal 4 hodiny a dojcim ho cez den v klasickej, posediacky ako mas v albume foto 1. a v noci poleziacky. skusala som aj futbalovu, ale nie som zbehla a bolo nam to obom neprakticke. bol z toho nervozny. grcka denne, takmer po kazdom kojeni (cca v 80%) a stikutku maval po kazdom, ale teraz uz tiez trocha menej. prehodim ho na druhy prsnik cca po 8 minutach.

vlarska
2. mar 2009

ahoj annag, prisla som sa k tebe len uklidnit. Maly ma 10 tyzdnov (narodil sa s vahou 2950). Teraz vazi 5100 g. Mam pocit, ze je to malo. Kojime kazde 3,5 - 4 hodiny. V noci vydrzi aj s jednou 6 hodinovou prestavkou. Tomasko je velmi kludne babo. Nemam pocit, ze by sa dozadoval castejsieho jedenia. Mrzuty je jedine vecer, ale to je uz asi unavou. Aj cez den pekne spinka. Doobeda si sam zdriemne v sedacke, alebo na mne. A vzdy od 13 do cca 17 spi vonku. Vecer zaspava okolo 20 a budi sa na kojenie okolo 01-02. Je to u nas vsetko v poriadku?
Velmi pekne dakujem

petal
2. mar 2009

ahoj Anna, ja som ti uz pisala ohladom mykozy na prsiach, no ustupilo to ale este stale nemam pocit, ze je to v poriadku, moj gynekolog je zasadne proti uzivaniu systemovej liecby v gravidite a dal mi kontakt na ineho kozneho, s ktorym on konzultuje kozne problemy svojih pacientiek, tak tam o tyden idem. Ale chcem sa opytat, teraz pozeram tvoj album a myslim, ze mam na bradavke ten mliecny pluzgier. uvidim, co mi na to povie kozny, ja som si myslela, ze je to nasledok mykozy, ale vyzera to ako ten pluzgiet. je to mozne, ked som este len tehotna? niekedy je to zafarbene na bielo a niekedy doruzova. Dakujem za odpoved

borkax
2. mar 2009

ahoj annag, v noci som bola dost zufala, teraz rano je to lepsie. o 7:00 pila 7 minut, potom sa pustila a uz nechcela, a odsala som 60 z oboch prs, potom sme isli k lekarke na vyter, ked sme sa vratili o 10:00 uz pila 8 minut, vysala som uz len 20, naposledy o 11:30 pila 10 minut, podla vahy /ktorej zas az tak neverim/ vypila 60, a dala som jej odsate 40 a mala dost. lekarke sa totiz zda zlta - musi teraz co najviac pit, tak som jej dala aj odsate. v noci velmi plakala, stolicu mala az 7x, raz aj zelenu a vzapati zas zltu, dnes rano o 10:00 do hneda a taku hlienovitu a odvtedy zatial nic. pokaka sa skoro vzdy vtedy, ked papa. teraz mala nepila 2,5 hodiny, uz sme boli aj vonku, je dnes velmi spava, a ja mam pocit ze nemam ani naliate prsia. inak si este davam na prsia teplu plienku pred kojenim a zda sa mi ze to malej tecie lepsie. dakujem

annag
2. mar 2009

novinka, papá hltavo, lebo je veľmi hladný, potom sa nahltá, grcká, cíti sa nepohodlne. Skús spočiatku keďže sám si skôr prsník nepýta, ponúkať mu ho aspoň o 15 minút skôr, ak nepomôže, tak o polhodinku. Teda aby papal v polospánku a nemusel sa hnevať. Okrem toho, prsník môžeš počas dojčenia ku koncu stláčať, aby mu mliečko tieklo plynule a aby ho dopil "do dna" - keď sa začne odtŕhať, prsník stlač na niekoľko sekúnd - malý začne aktívne piť, keď bude prestávať, prsty uvolni a znovu stlač - znovu začne aktívne piť .... takto pokračuj, kým bude stláčanie fungovať. Ak bude aj potom evidentne hladný - teda ak druhý prsník začne aktívne piť daj mu aj druhý. Vyskúšaj a ozvi sa, či je lepšie, ak nie , budeme hľadať ďalšie riešenie

annag
2. mar 2009

vlarska, ale pribral pekne, zrejme si vypije dosť mliečka na jeden raz, v takýchto intervaloch papá od narodenia?

annag
2. mar 2009

petal, nebude to "mliečny pľuzgier" skôr "krvavý pľuzgier" a ten sa vytvára pri mechanickom poškodení bradavky - teda napr. pri nesprávnom prisávaní sa, alebo teraz, keďže si máš citlivú, jemnú a poškodenú pokožku. Tam to treba iba liečiť , neďubať do toho. Nemáš pod tým mliečko,ktoré by bolo zablokované a nemohlo ísť von ako pri dojčení. Ak sa dobre pamätám, mala si aj nejakú antibakteriálnu mastičku. Stále ju aplikuješ? Už máš asi tesne pred pôrodom, však?

annag
2. mar 2009

borkax, teraz už prsia nebudeš mať také naliate, lebo popôrodné hormóny sa upokojujú, ich hladina sa stabilizuje. Prečo sa Ti zdá, že je spavá, lebo spí 2,5 hodiny po vypití 100ml ? Veď to je úplne normálne. Keby si jej nebola tých 40 dala, zobudila by sa skôr. Odsaješ vynikajúce množstvo. Takto, dohodnime sa, že prestaneš odsávať, maximálne ráno, lebo Ťa to iba stresuje. 20 ml po dojčení je vynikajúce množstvo, to znamená, že po dojčení v prsníkoch zostalo ešte aspoň 30-35 ml mliečka,ktoré nevypila. Takže prsníky treba poctivo stláčať a nechať ju, nech ich poriadne vypije až do dna. (Ty nikdy neodsaješ toľko, čo bábo vytiahne, je to u Teba o 50-70% menej)Keby Ti spala niekoľko hodín, 4-6, tak to by si sa už mohla pozastaviť. A lekárke sa zdala žltá, moja dcéra bola žltá viac než 3 mesiace.Nikdy som ju nedokrmovala doma. Dojčené deti čo mali v nemocnici ťažkú žltačku bývajú žlté i doma dlho, to neznamená, že je to akútna ohrozujúca žltačka ako po pôrode a nie je automaticky dôvod na dokrm. AK bude veľa piť prsník tak ju žltačka neohrozí. A posúdiť sa to dá relevantne len z krvi.

v noci kakala 7x, no mohla byť spokojná, keď musela 7 x tlačiť? Dôsledne tie prsníky stláčaj, nech si vyťahá veľa zadného mliečka a bude dobre.

vlarska
2. mar 2009

annag, prve asi dva tyzdne som ho krmila kazde dve hodiny. Kvoli tomu, ze bol malicky a mal zltacku. Takze sa nemam znepokojovat? Je 5100 pri jeho veku a pociatocnej vahe tak akurat?

petal
2. mar 2009

anna, podla mna nemam pod tym mlieko, vytvorilo sa mi to potom, ako som mala ten ekzem s mykozou. Mlieko sa mi netvorilo ani pri prvo dietati ani teraz. vyzera to ako nejaka vyrazka s bielym hnisom ale nesprtam si do toho. No necham o asi na toho kozneho je to dost uznavany odbornik, tak uvidim. Natierala som si antimyk. a kortikoidy ale uz tyzden si nedavam nic, aby to videl v neliecenom stave, dostala som termin az o 2 tyzdne tak cakam. stale sa mi tam supe koza ako keby to bola normalna sucha koza a obcas ma to svrbi. A este mam do porodu 3,5 mesiaca.

annag
2. mar 2009

petal, jasné, je tam infekcia, bolo by dobré pridať k liečbe aj lokálne ATB, ideálne niečo s obsahom mupirocínu, podľa mňa si mohla pokračovať, on si bude vedieť predstaviť, v akom stave boli

- a prečo som ja bola v tom, že už rodíš 😀 , to je výborné, dovtedy sa určite vyliečiš, ozvi sa ako si pochodila a napíš aj čo Ti dal, veľmi ma to zaujíma 😉

annag
2. mar 2009

vlarska, pribral za 10 týždňov minimálne 2150 g, určite viac, lebo po pôrode schudol, to je 215 g týždenne, to je vynikajúci prírastok. Ustriehni si počet dojčení 6x za 24 hodín a nočnú prestávku zatiaľ len tých 6 hodín.

anna181
2. mar 2009

Ahoj Anka, pribrali sme za 9 dni 500 g...tak sa tesim...
Dakujem za podporu, ked budem mat nieco nove dam vediet.

vlarska
2. mar 2009

annag, velmi pekne dakujem za odpoved. Uz som pokojna 🙂 .

macka23
2. mar 2009

ahoj annag,
aj ja by som ta chcela poprosit o radu. Maly bude mat 6tyzdnov, je plne dojceny.
Teraz, uz je to asi tyzden zacina mavat asi koliky? Moze byt, ze az teraz zacnu? Vecer sa napapame, okolo 7mej okupeme, co ma strasne rad, niekedy este aj po kupeli je taky zivy, inokedy spusti nenormalny krik, je az bordovy, ukludni ho az ked dostane papat. Tak teda mastime brusko, cvicime s nozickami, davame nahriatu plienku na brusko, a teraz uz aj rektalnu rurku. S prdkanim nema cez den problem, dokonca ani s kakanim, len vecer je to boj 😖 No a este mu aj pupok zacal nejak vyliezat, teda vyduvat sa, ked tolko placka ☹ Papa dost casto strasne hltvao, a vacsinou potom aj grcka, no posledne dni, grcka tusim zakazdym a uz take hustejsie /ako to my s manzelom nazyvame, take tvarohove 🤐 / potom akoby mu to zabehne a zacne kaslat. No a este ho mozno hneva, ze je nejaky zahlieneny, sopliky v nosteku nema, ale pocut ako chrchle, akoby sa to snazil prehltnut, cez den je to viacmenej ok, ale v noci tak chrchle chuda male 😒 neviem co by mu na to pomohlo, postielku ma vyvysenu, niekedy ho necham spinkat aj na brusku, ked teda chce, mam pocit, ze vtedy sa mu lepsie dycha, davam mu vlhku plienku na postielku, a zvlhcujem nostek Libenarom. Moze to nejak ovplyvnit aj moja strava? Mala by som nieco obmedzit?
Robim si starosti...a az mi srdce trha ked tak srdcervuco place cloviecik maly...
Dakujem macka.

annag
2. mar 2009

anka, to som veľmi rada 🙂 🙂 🙂

annag
2. mar 2009

macka,Tvoje dieťatko má reflux, čo je normálne v jeho veku a vyrastie z toho. Je s tým potrebné sa zmieriť, ale dá sa trošku napomôcť tomu, aby tie prejavy boli o čosi miernejšie. Kašeľ, chrchlanie, grckanie tvarohu a z časti aj večerný plač - to všetko je spôsobené refluxom, hltavým pitím, možno aj sladkým predným mliečkom.

Večerný kúpeľ - tým, že sa ponorí do teplej vody, všetko sa mu v brušku pohne - treba najskôr skúsiť kúpanie v inom čase, oveľa skôr alebo až ráno.

Hltavo by nemal piť - treba hltavé papanie odstrániť - buď papá príliš skoro, alebo príliš hladný, môže mu mliečko tiecť príliš rýchlo alebo naopak príliš pomaly. Ako dlho trvá dojčenie a kedy ho dojčíš? Ako dlho aktívne pije z jedného prsníka? prehodiš ho aj na druhý a ako dlho potom pije z druhého? V akej polohe ho dojčíš? Klobúčiky nepoužívaš? Máš pocit, že je mliečka veľmi veľa alebo nie? Strieka prsník keď sa ho počas pitia pustí?

tin007
2. mar 2009

vlarska urcite je vaha tvojho drobca ok (annag prepac, ze ti pisem v tvojej teme 😉 ). moj maly mal 3.1 kg a v 9 tyzdnoch vazil 4,94 kg, dr je spokojna a my tiez, aspon nie je (zatial) tucko

borkax
2. mar 2009

ahoj anna, tak referujem: 14:45 vypila 40ml, odsala som 40ml, 17:30 vypila 100, odsala som par kvapiek, 19:10 60ml a tiez som odsala iba par kvapiek. preco nemam odsavat rano? ja som myslela ze to pomaha.... inak klbiky mame v poriadku 1a minus - sme sa dnes dozvedeli 🙂

annag
2. mar 2009

borka, ja mám pocit, že Ťa odsávanie deptá (tie množstvá), samozrejme že pomáha , písala som, že ak Ťa má deptať, tak radšej neodsávať vôbec a ak áno, tak len ráno, lebo vtedy odsaješ veľa, no pokiaľ si odhodlaná ešte pár dní laktáciu podporiť a sľúbiš mi, že sa nebudeš trápiť ak niekedy nič neodsaješ, tak odsávaj naďalej po každom dojčení 😀

- máš mliečka na blato 😉 , ešte stále máš pocit, že je to málo a že niečo nie je v poriadku? takto môže dojčené bábo piť, raz možno 40, inokedy 80, inokedy 100 , ono nevie, že existujú tabuľky a normy, podľa ktorých by malo piť zakaždým úplne rovnaké množstvo. Raz pije od smädu, inokedy od hladu, inokedy od veľkého hladu, niekedy je unavené a papá menej ....

annag
2. mar 2009

tin,naopak, ja som rada 😉

bibianka
2. mar 2009

Annag, prosím ťa, koľko tekutín by malo denne vypiť 7-9-mesačné bábo. Dvojky majú 9 mesiacov (korig. vek je 7), papajú 5x denne (v noci už nie), prikrmy majú od ukončeného 7.mesiaca, od včera už 3x denne (desiata - ovocná výživa alebo banán, obed zelenina+mäso, od včera aj kaša večer). Mlieka (materského) do nich dostanem niečo cez 500ml, viac nie a žiadne iné tekutiny nechcú. Mám obavy, aby neboli dehydrovaní pri tých príkrmoch, je to normálne? Podľa tých tabuliek na Nutrilone by mali vypiť mlieka viac. Pokiaľ ide o ďalšie tekutiny, to tam nepíšu.

annag
2. mar 2009

bibianka, cez liter, asi 130 ml na 1 kg - ale je v tom mlieko, voda skrytá v príkrmoch v polievke, ovocí ... podľa toho, čo píšeš, by mali piť asi o čosi viac, no všetko záleží aj od toho ako sa potia, aký máte vzduch doma ... ak sa Ti to nezdá, odchyť im moč a lekárka raz dva zistí, či je tekutín ozaj málo. Cikajú dobre? - Koľko majú pocikaných plienok, resp. bývajú plienky suchšie než doteraz? Je moč svetlý?

borkax
2. mar 2009

anni vdaka, budem odsavat ked to ma pomoct, a dakujem za podporu a napisem. inak az teraz som si vsimla ze mam novu postu...

annag
2. mar 2009

borka, materstvo a dieťatko každú mamičku v niečom zaskočí , pôrodom sa všetko iba začína 😀

macka23
2. mar 2009

annag,
to bola rychla odpoved, dakujem 🙂

Ked kupel posuniem, je lepsie ked je napapny pred, alebo ho nakrmit az po, ci nieco medzi tym? 🙂

Cez den papa zhruba kazde 2-3 hodiny, snazim sa ho nenechat uplne vyhladovat, a cez den ked neplace a nejak nepyta, aj tak ho po3 hodkach zvyknem prilozit. V noci je to ine, to ho necham spinkat, ale nikdy nespal viac ako 4 hodiny vkuse.
Papa asi 10-15 min, niekedy stale,niekedy pri tom podriemkava. Davam mu len z jedneho prsnika, nejako si neziada viac. Dojciim v klasickej polohe v sede /mam super pohodlne kreslo 🙂 / a v noci po leziacky, a ked tak pozeram podla obrazkov, co mas v albume tak aj tanecnika pouzivame a ani sme o tom nevedeli 🙂
Myslim, ze mliecko mam uz take ustalene, mavala som strasne naliate prsniky, vtedy som si najprv odstriekala, aby sa vedel prisat, ale inak aj teraz mliecko az srieka niekedy, niekedy fakt ako keby nestihal prehltat. Lenze on sa sustredi aj na prdkanie a kakanie, tak z jednej strany nasava a zaroven tlaci do plienky a strasne sa hneva ked mu to nejde 😕
Klobuciky nepouzivam, a mam pocit, ze mam mliecka tak akurat 🙂 Na zaciatku som mala viac,, dost som aj odsavala a mame nejake zasoby v mrazaku, ale uz je to ustalene, aky dopyt, taka ponuka, teda aspon priblizne 😀