Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zmrzka333
30. mar 2009

ahoj annag, tak boli sme u Dr. a uz asi viem pricinu preco nechce prsnik, prerezavaju sa mu horne zubky a hrdielko a pusu ma v poriadku. Takze Dr. si mysli ze je to kvoli zubkom. Dakujem ti velmi pekne a dam vediet ci sa to dalo do poriadku.

jurocko
30. mar 2009

ahoj annag
tak ja som bola u gynekologa a dal mi mesocain,a flucinar...boli sme aj u Tobiaskovej pediatricky tak povedala ze za kazdym to mam vyutierat vodickou ktoru som si kupila v lekarni...kojenie je zatial v takej faze strasnej bolestnej...az mam plienku v puse ☹ ☹ ☹ 😒 ]
ako trva liecba uz takymi mastami aspon zeby sa mi trochu ulavilo kojenie aby to zacalo blednut a stracat sa?dik

annag
30. mar 2009

jurocko, prosím Ťa, choď ku kožnej lekárke, toto je čisto kožný problém. Máš deramtitídu s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobenú kvasinkou, flucinar sa na hubovité ochorenia nemá používať. Je to podelené takto - gynekológ lieči prsník zvnútra - zápaly, kožný lekár lieči prsník zvonku. Ver mi , ja som sa liečila z tohto problému dlhé mesiace. Tobiasko má pusinku v poriadku?

annag
30. mar 2009

zmzka, určite ho trápia tie zúbky, ešte skús pred dojčením natrieť ďasienka gélom, on to trošku znecitlivie.

annag
30. mar 2009

terezka, odpíšem, len nestíham, dnes som musela ešte poriešiť dane 😝

zmrzka333
30. mar 2009

annag skusala som to a natrela som ale nepomohlo. Tak sa snazim odsavat mliecko a davam mu lyzickou alebo z pohara. Dufam ze sa to da co najskor do poriadku lebo neviem ci mi takto mlieko zostane.

annag
31. mar 2009

zmrzka, netráp sa, ak to nepôjde, tak nepôjde, niekedy sa to takto stáva,niekedy sa príčina ani nezistí, ak sa bábo rozhodlo odstaviť, netreba mu v tom brániť, je to normálne a prirodzené 🙂

jurocko
31. mar 2009

takze annag mam zle masticky?mam ist ku koznemu?tak ok,zajdem 😉

annag
31. mar 2009

urcite chod ku koznemu, nech sa na to pozrie 😉 🙂

boka79
31. mar 2009

Ahoj Annag, vraj sa mam obratit na Teba

Len teraz som sa prihlasila.
Chcela som sa spytat ako by som mohla riesit moj problem, mate nejake tipy?
Moja mala ma 4 tyzdne, doteraz vsetko s dojcenim klapalo, ale od piatku asi sa vsetko kazi, mala nema dostatok, a ani mi nepribera od piatka.
Asi laktacna kriza. problem je v tom, ze niekedy jej staci niekedy nie a v noci mi respi aj 6 - 7 hodin bez zobudenia. Doteraz som skusala tak, ze som casto prikladala a v noci ked tak dlho spala som odsala a potom som jej to dala, ked mala velky hlad.
Aj po kazdom dojceni si odsavama, aby sa mi viac tvorilo, ale doteraz sa mi nedari. Pijem aj caje, uz som z toho hrozne unavena.
Mate nejake tipy?
Bojim sa ze sa mi strati mlieko, ked jej budem davat odstriekavane, a do nekonecna sa to tiez neda tak robit ako teraz - so spankom tak tri hodiny denne.
prosim,napiste mi

sisa8746
31. mar 2009

Aj ja sa pripajam a dakujem za rady. A tiez poprosim o radu. Pisali sme si minuly tyzden.
Tak vcera sa mi konecne podarilo nakojit ho bez klobucikov. Dnes som skusala tiez, ale ani nie o troch minutach zacal plakat, skusila som zas ale nic. Vymenila som prsmik, tam potahal asi tak tri minuty a zase zacal plakat. Uz mi nechcel zobrat prsnik. Tak som skusila s klobucikom a potom papal neuveritalnych desat minut. Tak neviem. Prikladam ho tak ako si vravela kazde dve hodiny (skusala som po hodine a pol, ale tak sa rozculil, ze som ho nevedela ukludnit). Tento stav trva uz 6 dni. Vcera vecer ked som ho chcela nakojit po dvoch hodinach tak sa tak rozzuril, ze som to vzdala. Potom od unavy zaspal. V pondelok sme boli u lekarky a vazili sme sa. Tak za posledny tyzden pribral 70 g. Nie je to malo? Lekarka vravela, ze to zvykne trvat tak 2 -3 dni. Uz som z toho riadne unavena.

jurocko
31. mar 2009

annag a ti si mala ake masticky na ti infekciu?dik

tanjaja12
31. mar 2009

Ahoj annag. Viem, ze je tu dost ludi, ktori ta ziadaju o pomoc, ale ja som uz zufala, tak skusam poprosit o pomoc aj ja. Dnes je mala strasne nervozna, jeduje sa a nechce sa dat nakojit. Naposledy papala o 4 hod rano. Zobudila sa o 7.hod, skusala som jej dat, jedovala sa...O 8. jedovala sa...potom nakoniec isla spat bez jedenia o 9.hod. Pospala si svoju pol hodinku co vzdy a potom spapala vyzivu s nastruhanym keksikom. To zjedla pekne. Zvykne si este potom cucnut no teraz nechcela...jedovala sa na prsniku. A to trva aj teraz. Zvykne sa mi neskor spustat mliecko, teda aspon to citim, ze po urcitom case sa spusti tak ze strieka von. A teraz nic. Snazim sa to myslou spustit, ale to nejde a mala kedze sa pri tom jeduje, tak neviem preco, ale nie a nie sa to spustit. Moze tolko hodin odmietat jest? Aj sa medzitym usmeje, ked jej urobim nejaku grimasu aj teraz sa ako tak hra... Uz neviem co robit. Bojim sa aby som zrazu nemala malo mlieka. Okrem olovrantu kedy je ovocie a obeda kedy je uz aj mesko so zeleninou tak som doteraz plne kojila...????

tanjaja12
31. mar 2009

Tak prave sa mi podarilo ju nakojit, musela dost dlho tahat, asi som uz bola dooost nervozna. Neviem preco mi to prsia robia. Uz som si toho uzila od jej narodenia dost. Ked si predstavim, ze by stacilo dat flasu a bolo by...Lenze viem ze MM je pre nu najlepsie... Tak uvidim, ale neviem, co by som dala za to, keby som si mohla dojcenie viac uzit a nestresovat sa pri nom.Len v noci ked je ospala pri tom tak je to bez problemov.Ak by si ale mala cas, mohla by si mi poradit, ak by sa to opakovalo...Dakujem.

evixa
31. mar 2009

ahoj annag, uz takmer mesiac prikrmujeme. Aj ked od plneho nahradenia chodu mame asi este daleko, myslim, ze nam to celkom ide. Chcem sa ale poradit. Po tom co babenko spapa "tuhe" ma sa este dokojit mlieckom. Mysli sa tym hned, alebo urobit prestavku a dajme tomu po 30 min.? Dnes sme sa pokusili zaradit aj ovocnu desiatu (cca. o 10:00). Gregorko spapal asi 30-40 ml bananu a hned som mu ponukla este prsko. Cucol vsak len trosku. Desiatova davka by mala byt tusim okolo 100-150 ml, nie? Som si myslela, ze ma dost asi, lebo zaspaval asi 8:40 na prsku. Potom sme boli na kontrole u pediatricky a uz cestou domov mi zaspaval (11:30). Kedze sa vsak snazime o zavedenie pevnych spankovych casov a podla toho by mal ist hajat az okolo 13:00, mala som v plane mu dat este okolo 12:00 obed a potom s nim ist do kocika spat. No uplne sa to zvrhlo. Gregor sa rozdivocil, nariekal a nariekal az sme skoncili na prsku kde aj zaspal. Tak si trosku neviem dat rady s tym rezimom spankovo jedacim. Zvycajne spime o 9:00 a 13:00 (treti spanok sme uz vyradili, lebo niekedy sme sa dlhsie uspavali ako spali). Vecierku mame o 19:00. Vstava zhruba o 6:00. Uz si tu radila jedenej mamine ako ma vypadat casovo zhruba papanie rocneho deca (5-6 chodov), tak som sa inspirovala. Cize bolo by to asi prsko ked sa zobudi, potom 8:00, o 9:00 spanie, desiata cca. 10:00 - podla zobudenia (ovocie), obed 12-12:30 ("tuhe"), 13:00 spanie, olovrant 16:00, 18:00 prsko. Chceme ho naucit zaspavat bez prska, lebo v noci je casto hore a pyta papat. V knizke Kazde dieta... pisu o potrebnom rezime, tak preto sa to snazime nejak takto rozcasovat. Mne sa ale zdaju spacie rozostupy niekedy pridlhe a jedacie prikratke. Tak neviem...

annag
31. mar 2009

sisa8746 - skús sa , prosím, skontaktovať s laktačnou poradkyňou, Tvoje bábo sa zle prisáva, preto si málo mliečka vytiahne a málo stimuluje prsník. Bohužiaľ, to na diaľku neposúdim, musí Ťa vidieť poradkyňa dojčiť. Správnym priložením sa všetko rýchlo napraví, zavolaj ešte dnes, dohodni sa na stretnutí, ozaj Ti to môže zachrániť dojčenie

vyber nejakú z tohoto zoznamu, možno nejaká chodí do Vášho materského centra ...
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

adamko05
31. mar 2009

annag.... prosím, prosím... neviem si rady.... náš malinký väčšinu nedele preplakal (zistila som, že upršané počasie na neho veľmi zle vplýva, bol to jeho 4ty viac menej preplakaný dník a málinko spal, a vždy to bolo v daždivom počasí) a večer sa mi zdalo, že je troška zachrípnutý, včera som bola pre pokoj duše u Dr., či je všetko OK (kedže sme min. týžden boli aj v nemocke kvôli kolike, či tam dačo nechytil)... a tak všetko dobre, dýchanie čisté, aj hrdielko... doobeda bolo dobre a navečer ho chytil "kolikový" plač a už som počula, ako veľmi je zachrípnutý, ale ozaj veľmi... neviem, ako by som mu pomohla... dnes Dr. povedala, že to musí prejsť a že iba kalc. sirup môžem dávať aj to iba 1/2 lyž. za den...

... porosím, nevieš dáko poradiť... (snažíme sa ho nosiť, vždy ked začne plakať, utíšiť, nech si tie hlasivky nesilí).... som z toho veľmi smutná a najradšej by som plakala s ním... lebo isto ho to hrdielko aj bolí.... ☹ ☹ ☹

dakujem pekne 🙂

annag
31. mar 2009

boka79 - hneď na začiatku treba prerušiť dlhú nočnú prestávku a aj v noci dojčiť aspoň každé dve hodiny, teda dojči minimálne 12-15 x za 24 hodín - je to 1,5 - 2 od začiatku predchádzajúceho dojčenia. Zakaždým ponúkni obidva prsníky. Po dojčení môžeš prsníky odsať, ale odsatým mliečkom nedokrmuj - odsaté mliečko zamraz. Bábetko nemá čo poznať iný spôsob príjmu mliečka než prsník. Viac Ti napíšem do IP, len zatiaľ sa prosím riaď týmto.

natasa8
31. mar 2009

Ahoj annag.....
pred vyse mesiacom si mi pomohla s problemom nedostatku mliecka, za co sa ti chcem este raz podakovat. Vdaka tebe sme to dobojovali do ukonceneho 6. mesiaca len na MM 🙂 Uz dva tyzdne papa malinka aj zeleninku, myslim ze jej celkom chuti - spapa okolo 60 - 70g, dufam ze sa to bude zvysovat.

Obcas mavam pocit ze mam malo mliecka, ale mala pribera cca 100g za tyzden, co sa nam potvrdilo aj na dnesnej poradni, takze nejak nestresujem.

No chem sa ta spytat na nazor: Z dr. som sa dnes radila ako dalej postupovat s prikrmami a prekvapila ma nazorom na kasicku:
Mala standardne v noci papa 2 - 3 krat, no rano po prebudeni mliecko odmieta. Nanajvys si da len par hltov. Ranajkuje (teda pije MM) az o osmej, hoci hore je casto uz od siestej. Cez den papa ale vzdy po 1,5 - 2 hodinach.
Podla dr. by sa mala v noci kojit uz len raz, a to odmietanie mliecka rano je prave preto, ze papa vela v noci.
Takze podla nej by som mohla vecer zaradit kasicku. No ked som sa jej pytala ci mliecnu alebo nemliecnu s vodou, tak mi povedala ze ak si neodsajem dost mlieka, tak mliecnu. Ak totiz ta kasicka nahradi malej veceru plus sa bude menej kojit v noci tak by jej ta porcia mliecka mohla chybat. Podla nej je mala uz dost velka aby jej to UM v tej kasi vadilo. No, podla mna je to dost logicky argument.

Mne zatial to nocne kojenie nevadi, ale ked raz pride cas na ranajky, tak by som chcela aby sa o tej 6-tej napila mliecka a neskor ranajkovala chlebik.

Ja si cez den dokazem odsat tak 50ml mliecka, tak som sa rozhodla s tou kasou aspon 2 tyzdne pockat, kazdy den po kojeni odsavat. Potom by som jej robila kasicku aspon polomliecnu - teda pol vody a pol MM. Zo zaciatku asi aj tak celu porciu kasicky nespapa. Ak ale nebudem zvladat odsavat MM aspon na polovicu porcie, tak jej budem kupovat mliecnu kasicku. Takto mozno to zavedenie mliecnej kase aspon oddialim.

Chcem sa ta teda opytat na nazor: lepsie je dat v 8. mesiaci mliecnu kasu - cim sa mala dostane do kontaktu s kravskym mliekom alebo radsej davat kasu s vodou, a teda mala by mala o jednu porciu mliecka menej ako sa odporuca.

annag
31. mar 2009

jurocko, chod prosim k tej koznej, mala som to, co som Ti pisala, mala som aj kortikoidy,otazne je ake Ti treba a ci vobec, treba vyliečiť pricinu - mykózu, na to Ti lieky nedal. To boli lokalne maste, tie som som Ti radila, pomohol by Ti Flukonazol ako systémová liečba, nevidim to, preto Ti radim chod ku koznej. Snad 90% infekcii na bradavach je sposobenych Candidou albicanis. Vsetky Tvoje priznaky tomu nasvedcuju.

sisa8746
31. mar 2009

OK annag, skusim zavolat. Dakujem 😉

annag
31. mar 2009

sisa, ja Ti veľmi rada poradím všetko ostatné, no môžme robiť čokoľvek, ak sa bábo zle prisáva, dobre nebude. Niekedy stačí jeden raz ukázať a je dobre . Potom napíš, ako si pochodila , držím palce

zmrzka333
31. mar 2009

annag nestras lebo chris nechce flasu a lyzickou to az taka sranda nie je no a z pohara az tak dobre este nevie pit

annag
31. mar 2009

zmrzka, piť z pohárika dokáže aj novorodenec - naplň pohár úplne doplna, prilož k spodnej pere a daj mu ho lízať ako mačiatku . A keby si mu nedala nič, ako dlho by nejedol?

evixa
31. mar 2009

ahoj annag, chcem sa poradit. Po tom co babenko spapa "tuhe" ma sa este dokojit mlieckom. Mysli sa tym hned, alebo urobit prestavku a dajme tomu po 30 min.? dakujem

zmrzka333
31. mar 2009

anng vie pit z poharika ale vela pri tom porozlieva takze je to take nie velmi dobre ked porozlieva moje mlieko ktoreho nemam na rozdavanie
nerozumiem ako ze ked mu nedam jest vobec nic ako dlho vydrzi? To neviem niekedy medzi jedlom ma aj 3 hod. pauzu ale len vtedy ked spi a teraz napriklad uz po hodine po prikrme chcel mliecko. Mas na mysli skusit ho trosku vyhladovat? Vcera vecer sme skusali - hladny bol strasne ale prso ani nahodou ale odstriekane mliecko skoro mi zjedol lyzicku

zmrzka333
31. mar 2009

evixa hned sa dokojuje

annag
31. mar 2009

evixa, dieťatko minimálne do roka má nárok na spanie aj každé 2 hodiny. Veď sa intuíciou, to čo platí dnes, nemusí platiť o dva mesiace. To isté s jedlom,malo by sa papať asi každé dve hodiny, no môže byť bábo, ktoré chce papať každé 3. Mne sa zdá na také malé bábo dva spánky dosť málo. Ty môžeš mať režim, ale ozaj nemusíš trvať na rozostupe 9 - 13 hodina, 4 hodiny, to je fakt dlho na polročné bábo.
Jedna dávka plná by mala byť asi 150-200g, ale to je v takomto veku ozaj orientačné, ak zje 40 g a len 2 x si cucne, je OK. Detičky si zvyčajne prsník samé vypýtajú, ak sú smädné.

annag
31. mar 2009

zmzka, to som chcela vedieť, takže štrajkuje čertík malý, nič, len trpezlivosť

annag
31. mar 2009

adamko, napíš mi presne, ako často dojčíš, či dávaš obidva prsníky pri jednom dojčení, ako dlho dojčenie trvá, akú má stolicu - hustú, riedku farbu, hlien, biele kúsky, penu .... či máš pocit plných prsníkov niekedy, či vyteká aj mimo dojčenie, alebo sú prázdnejšie