Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

nevesta
27. máj 2010

Aha, Annag, tak promin, som trepla blbost 😔

olifcek
27. máj 2010

@zuzkaoko ja napriklad rano urobim to, ze malickejdam pravy a ja odsajem lavy, nech sa uvolni tvaroh x;o))) mam pozicanu elektricku odsavacku, sice starsiu, ale funguje x;o)) kebyze nemam, pouzijem svoju rucnu x;o) nedam prsu pokoj, kym nebude opat ok, doterna som 😀 😀

annag
27. máj 2010

@olifcek

tak to bolo tým striedaním prsníkov, nevadí 🙂 . Ty si šikulka 🙂

olifcek
27. máj 2010

@annag jj viem, pokazila som to dnes, ale co uz...ked uz sme vo faze, ze to fakt picha na bradavke, aj vidim taku hrudku, i skusala som ihlou, nepomaha, zajtra olivke zase zabehne, lebo potiahne a odrazu ,,zatka,, povoli a mliecko sa bude valit x;o)))

iste...mozem caj na podporu i ked je prsnik teraz hustejsi, ze? pytala sa to tu uz jedna kocka, ale nevidela som, zeby niekto odpovedal...vlastne jedna odpoved bola, ale nestaci mi x;o))

lenocka84
27. máj 2010

annag netusim, berie 4 druhy liekov, resp. vitaminy, ci co to je
kyselina listova, pyridoxin, vigantol, a kanavit
aktualne ma 3680g, 2200 pri narodeni

annag
27. máj 2010

@vejula

nemusí to byť biele, môže byť priesvitný - ťažko, keď nevidím. odfoť a pošli mi na mail ak chceš (glavova@gmail.com)

súvis to samozrejme má - ak je vyústenie mliekovodu prekryté kožtičkou, mliečko ním nemôže vytekať - zostáva nahromadené a vznikne hrča

olifcek
27. máj 2010

boze, my kanavit neberieme a ani sme nebrali, dufam, ze nikto nic nezanedbal 😖

annag
27. máj 2010

@lenocka84

tak železo ešte neberie. Bábo si robí zásoby železa tesne pred narodením (ak sa narodí predčasne , tak to nestihne). svoje urobí i čas prestrihnutia pupočnej šnúry -ak sa prestrihne priskoro, tak bábätko príde o krvičku, ktorú mohlo jej dotepaním dostať - a tým i o železo.... navyše, maličké bábo rastie rýchlym tempom a potrebuje na svoj rast i veľa železa - preto sa pri predčasniatkach skôr rozvinie anémia - a čajíky by to len umocnili , vlastne aj voda by mohla - v UM má železo, vo vode nie

lenocka84
27. máj 2010

annag tak zatial sme mali dobre vysledky krvi, tak neviem
a mliecko mame HA, tak ostavame len pri mlieku, bez vody, zatial

annag
27. máj 2010

@magdal1

dojčenie riziko cukrovky a obezity skutočne znižuje. Naopak, zvyšuje je predčasné zavádzanie príkrmov, napr. také kašičky ....dôležité bude zamerať sa na správne zloženie príkrmov a tekutín , aby sa to nepokazilo. Váži dosť, ale stále v norme - určite bábo pediater sleduje 🙂

zuzkaoko
27. máj 2010

@annag ďakujem, budem pokračovať s odsávaním, podporím laktáciu a dúfam,že to trápenie bude stáť za to, ešte raz vďaka...

selyma
27. máj 2010

takze to nie je az take strasne, ked dojcim z oboch

selyma
27. máj 2010

ale prsniky vzdy na zaciatku striedam, raz zacinam z jedneho, druhy krat z druheho. Dokonca mam na podprsenke sponku, ktoru si stale dam nad ten prsnik, ktory ma nasledovat

annag
27. máj 2010

@mentolka28

v súčasnosti európske inštitúcie neodporúčajú držať striktnú diétu ani pri bábätku s AE - treba skúšať - zjedz a sleduj reakciu bábätka. a vínko ako píše prsky - sem tam môžeme 🙂

annag
27. máj 2010

@selyma

je to ok - ak bábo potrebuje dva, je to ok - ide o to, aby na druhý išlo až keď už reaguje na slabý (žiadny) tok
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

selyma
27. máj 2010

No ano, ja ju vzdy nutim sat z prveho az kym nejde, alebo len malicko, potom si este vytlacim tie 2 - 3 kvapky, ktore tam ostali

selyma
27. máj 2010

annag Aha, to som nevedela,ze to treba drzat stlaceny prsnik, ja ked som stlacala, tak som aj posuvala prstami dole

skrecok
27. máj 2010

Ahoj Annag,
musis mat velmi velke srdce, ked stale takto velmi pomahas druhym mamickam. Pamatam si, ake trapenia som mala s mnozstvom mliecka, s malym Riskom a ako mi malo priberal. Nakoniec som ho dojcila 18,5 mesiaca. Este teraz mam par symbolickych kvapiek zazracneho materskeho mlieka a maly si este aj cucne. 😀
Maly je stale drobcekom oproti ostatnym, ale je uplne zdravy. Sice by mohol viacej papat, ked je taky velmi ciperny, ale s tym nic neurobim. Nechem ho nasilu nutit.Ja som tiez takmer vobec nechcela papat, ked som bola mala a som tu....

Velmi si ta vazim a chcem sa ti velmi pekne podakovat za cenne rady a podporu.

zajaciq
27. máj 2010

@annag ahoj katka, budu ma ockovat proti tetanu, nevadi ockovanie popri dojceni ? 😅

vejula
27. máj 2010

@annag no aasi som už len paranodidna mm mi tvrdi že to nič nieje. No a asi nie, lebo to nieje na mieste kde nyusťuju mliekovody - na vrchole bradavky ale tak na boku, a odtiel mi mliečko už netečie 🙂
@bubelko vdaka za odpoved no ja som si pred tym ako som ťa prečitalqa už ten ricinus a 2 pohare vinei, sakra teraz bojim či som to nepokazila, mamina mi tiež povedala aby som si nič nedavala, tak už nič na tvorbu mliečka nezjem ani nevypijem. Len ma to niči ked vidim že maly by si ešte dal a ja už nemam.

Ozaj ťažko viem posudiť či maly dobre vyprazdnil prsnik. Hned potom ako dopil tak som skušala a už len take kvapôčky išli, skoro vôbec, ale po minutke ako pil z druheho som skusila a už vystrieklo... Je to OK???

nevesta
28. máj 2010

@vejula je to ok, mliecko sa dotvara stale, aj popri dojceni a ked ho das dolu z prska, tak sa posunie k bradavke 😉

januarova
28. máj 2010

ahojte annag a kolektiv 🙂 , moja skoro 7 mesacna Natalka zacala zvracat. vracala minuly tyzdne v sobotu asi 6x, predtym si aj buchla na zemi hlavu tak sme boli 2 dni na pozorovani v nemocnici, vsetko bolo ok. ma za sebou aj ct, aj rtg, hlava je v poriadku. ale vcera vecer vracala znovu, tiez asi 5 x a bolo to taka prudove. jedava uz aj prikrmy, ale vcera SOM JU CELY DEN iba kojila akurat dostala trochu caju, ked s nou bol muz sam. potom som jej dala papat asi az cca 2 hod. po zvracani, zaspala na prsku a bolo ok. aj v noci som ju kojila cca o 23,00 a potom o 3,30 a spinkala. potom pytala o 5,30, to jedla ale zachvilu to uz vyvratila. odvtedy som jej uz dala len moje mlieko z lyzicky-par lyziciek a teraz trosku spinka. neviete co to moze byt? mozem ju dalej kojit? alebo treba dat pauzu par hodin a davat len vodu? este napisem ze ked vyvrati mlieko tak este z nej idu take zlte zvratky(prepacte za opis). v najhorsom pojdem doktorke, ale aj z nemocnice som bola dost prekvapena, hlavne pristupom k dojceniu ☹ . dakujem za kazdu radu

strapco13
28. máj 2010

@januarova mala kontrolne CT? bud je to nasledkom urazu alebo crevna viroza..to by mala aj teplotu - ma?

prsky
28. máj 2010

@januarova a jasne, ze dojci dalej, je to to naj, co jej mozes dat (nasa mala nedavno grcacko-vracacku a 2tt zila len na MM, lebo aj ked jej to ustalo, odmietala cokolvek ine zjest/vypit)

zuzkaoko
28. máj 2010

@annag
ahoj annag, tak vcera ako som ju o pol 7 nakojila z toho malého prsníka spala asi hodinku. potom plakala, nevedela sa ukludnit. Bola aj unavená. Potom trosku zobrala z toho prsníka pravého co tam mám nadprodukciu a zaspala. Spala 6 a pol hodiny, čo spáva 3hod. Potom som ju v noci kojila o pol 3 z toho slabého prs.,o 3 zaspala, o 4 zasa z toho istého prs. a o pol 5 tiez. Potom spala 2hod. Zasa z lavého trsoka pocickala a bola zasa nervozna a teraz zaspala. Nechcela uz ani ten dobry prsnik. Tak teraz neviem ci nebola vobec hladna alebo uz nechce ani z jedneho. Ale zasa by asi nespala,ze? v Noci som si po kazdom kojeni musela odsat pravý velký prsník. stále sa mi dost naleje tak si ho vyprazdnim aby bol makksí. ale laví sa mi tak nechce naliat. a uz sa mi urobila riadna hrča na pravom prs. Mám te raz tie prsníky striedať? alebo jej mám zatial dávať len z lavého prs. a pravý zatial odsávať?

januarova
28. máj 2010

strapco, mala ct. teplotu nema. inak je taka ista ako obvykle, usmievava, vesela.
prsky, ved ine jej ani nedavam. rozmyslam ci to nemoze byt aj z toho caju. bol to taky granulovany.ci by sa to mohlo pokazit 😒 .
a vam to ako prebiehalo? lebo ja len neviem za aky cas po vracani jej mozem dat znova papat(/kojit). lebo ked jej dam hned tak vraca znova. teraz som ju nakojila o 10,00. zatial je ok. ja sa len to bojim ze budeme musiet ist znovu do nemocnice a tam mi zakazu kojit. lebo v sobotu, ked bola po tom ct-cku, to jej robili o jednej v noci, tak som jej potom nesmela dat nic a ona bola z toho uz zuriva. tak plakala za prsom. az ked plakala uz fest, tak o pol stvrtej mi sestricka dovolila jej dat trosku. chudatko potom aj tak aspon zaspala. a teraz ked jej hned nedam prsnik, ze si trebars idem len ruky umyt, ona je hned nervozna a boji sa ze jej uz nedam. ☹

shaarka
28. máj 2010

@zuzkaoko,
tiez sa trapim s tym istym problemom, len ja mam tie prsniky opacne: pravy slaby, lavy silny.
a doslo mi, ze lavy silny sa plni tak rychlo uz len preto, ze mi z neho vkuse kvapka... v niektorych situaciach sa za kratku chvilku naplni aj poldeci do zberaca. save vlozky nema u mna zmysel pouzivat, lebo hned nasiaknu tak, ze sa daju zmykat.
takze tym kvapkanim sa prsniku asi zda, ze z neho ubuda rychlo a on tvori viac a viac.
odsavat ten slaby pravy sa mi nedari ☹ teraz som asi hodinu PO dojceni zo slabeho prsnika a ked si ho stlacim, nejde takmer nic 😖

olifcek
28. máj 2010

@januarova myslim, ze by si ten s nadprodukciou nemala odsavat s odsavacku, ale len rucne trosku , aby sa nestimuloval abradavka a neprodukoval viac.

shaarka
28. máj 2010

@annag,
chcem sa este opytat:
idem teda zamrazovat to moje vykvapkane mliecko zo silneho prsnika.
nakupim si pohariky, vysterilizujem.
mozem pouzit ten zberac od aventu?
ak ano, musi byt tiez vysterilizovany pri kazdom zberani, ci staci len umyt?
a ako dlho donho mozem zberat mliecko? kolko minut?
nazbierane dam do poharika, do chladnicky a potom behom 24 hod este mozem doplnat dalsie nazberane a davat do toho isteho poharika?

strapco13
28. máj 2010

@januarova ..cize mala 2x CT..po uraze a potom aj kontrolne?
granulovany cajik vraj do dvoch hodin ma byt vypity..dospely ho moze vypit aj potom..kojit mozes..ci skor musis 😉