Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prom
22. aug 2010

baby dakujem, len som teda este zabudla napisat .. mala zahryzne do bradavky schvalne malokedy, ak to spravi, tak spravim to ako tu radite ... lenze ona sa hlavne zahryzne/pricucne v noci, kedy vlastne spinka, pije v spanku.. a to sa mi zda nevhodne je budit a vysvetlovat ze takto nie.. som rada ze po dopiti spinka dalej.. a niekedy sa pricucne v pohode, takze ma to tak neboli

prsky
22. aug 2010

@prom len ked ti zahryzne, tak vlastne nepije, lebo ak by pila, tak by si hryzla do jazyka. ja by som pri hryznuti aj tak vybrala hned bradavku aspon na chvilu, aj s tym rizikom, ze sa trochu preberie - ved dida ju za chvilu aj tak uspi (aspon u nas to tak je). ak mas ale ranku z uhryznutia, tak liecba je taka, ako som ti pisala (raz som mala hryzanec, tiez sa stal v spanku, ked bradavka pomaly vypadavala a mala ju chcela vcucnut s5 a zaroven uz spravila prehltaci pohyb). a este ak sa da, tak umiestni tu ranku do kutika ust, vtedy satie tak neboli

michaela80
22. aug 2010

@prsky teraz mi tak krasne tahala asi 20 minut ..vobec sa nejedovala a vytiahla iba 20 a mlieko mam ...zvazila sm lebo som nevydrzala a potom cez cievklu dotiahla na prsniku z flase 40 ml ale bolo to drzku ..cievka jej vadila...

a este sa mi aj dost odtahuje od prsnika nechce byt taka zaborena v nom i ked prisaje sa celkom dobre...trosicku som ju odtiahla aby to bolo vidiet...

prom
22. aug 2010

@prsky dakujem.. ked nad tym tak rozmyslam, tak mas pravdu.. skratka ma pohryzla, teraz tam mam ranku, a vlastne ked na nu tlaci pri dojceni, tak sa mi otvara a to ma tak boli.. ona ma mozno uz nehryzie, len tym ze ja to mam poranene, tak ten tlak ked saje ma boli akokeby ma hryzla celu dobu dojcenia. budem sa to snazit nejako to preliecit a dufat, ze sa to bude co najmenej opakovat. vdaka este raz za nazor 😉

shaarka
22. aug 2010

caute, ja viem, ze som otravna, ale mozno tentokrat niekto poradi...
som uz strasne vycerpana z toho denneho kojenia.
ani uz neviem, s kym sa mam este poradit a tak nejak tajne dufam, ze to prejde samo:
je cas papania, dam ho na prsnik, teo sa prisaje, potiahne z celej sily (a tu ma velku!), mliecko ihned nejde, a teda ako mu HNED nejde, pusti sa a zacne rycat. o chvilku na to zas to iste (prisaje sa na sekundu a ked nejde nic, pusti sa a ryci). a tak stale dookola. niekedy sa trapime aj 10 minut, 15 minut... rekord bola pol hodina. cim viac to robi (prisaje sa a odtiahne), tym viac sa hneva a tym menej sa chce znova prisat.
a pritom to vobec nie je take strasne - kym sa mliecko spusti, trva to tak asi 5 sekund intenzivneho sania.
ale ked on len raz potiahne a to trva tak sekundu, max. dve, tak to proste nestaci na to, aby sa mliecko spustilo...
som z toho chora, unavena, frustrovana.

a niekedy, ked sa mliecko uz konecne spusti aj pri tom jeho sekundovom sani (tak na 10ty krat), tak je uz taky rozrevany a nasraty, ze uz nechce prsnik do pusy vobec, alebo sa zakucka, lebo mu natecie do hrdla. lebo mliecko potom chvilku strieka.
skusala som aj trosku odstriekat pred kojenim, ale ziadna zmena k lepsiemu.

nik nema taky problem?

myslim, ze je to "chyba" mojho synceka, lebo je taky netrpezlivy. netyka sa to len papania, ale vsetkeho. ked nieco nie je hned tak, ako si on predstavuje, vie spustit strasny hysak. akonahle mu vyhoviem, v tej sekunde je z neho ine dieta, usmieva sa a je rozkosny 😀 😀 😀 (ked sa pokaka, treba prebalit IHNED ako to zahlasi. ked uz nechce lezat, zacne rycat z nicoho nic a ja hned musim vediet, ze ho mam dvihnut. to iste zmena polohy (pri spinkani ho obraciam z jedneho boku na druhy, ked bdie, robi to sam). ziadne mraucanie, ziadna priprava, skratka sa hned zacne mega hlasno hlasit, ze nieco mu nevyhovuje 😀 😀 😀 )

shaarka
22. aug 2010

prepacte za taky roman 😅

michaela80
22. aug 2010

@shaarka mne to tiez teraz mala robi...chyti , prisaje sa a hned pusta..to mne ide mliecko hned a az strieka...jtak ja som myslela ze je to kvoli tomu ze jej to strieka....je to o drzku a uz padam z noh..a tak tuzobne pozeram na flasu s cumlom a odsavacku.......

shaarka
22. aug 2010

@michaela80
a skusila si kojit poleziacky? mne sa to vtedy velmi osvedcilo 🙂
a teda ked odstriekas, tak tiez jej vadi?
a flasu vyhod, ono sa to zda, ze to je pohodlnejsie, ale dakujem pekne - pripravovat, ohrievat, sterilizovat... cicku vytiahnem kedykolvek, a nech si ryci.
ale ty musis prist na dovod, preco to robi... 😒

len jemu chcem pomoct, nech to tolko netrva, nech sa nenervuje. okrem toho postojacky, za chodze a pri pohupovani sa tazko koji 😀 🙄

michaela80
22. aug 2010

@shaarka len my mama strasne malu hmotnost a ja si nemozem dovolit zeby schudla..minuly tyzden dostala transfuziu krvi a zajtra mam prist na prevazenie...som zvedava co mi povedia...
nerobi mi to kazde kojenie ..je to mozno zo 14 kojeni 4 x...

ajkaag
22. aug 2010

@shaarka neskusala si teply obklad alebo rychlu sprchu len na prsia tesne predtym ako ides kojit a potom bez utierania hned naholo k malinkemu, mne sa zvyklo hned pustit mliecko a potom by uz malinky mohol ostat pricucnuty

ajkaag
22. aug 2010

@michaela80 ono to aj prevdepodobne je kvoli silnemu toku mliecka, trosku odsat alebo odstriekat pred kojenim? nepomohlo?

michaela80
22. aug 2010

@ajkaag nie aj tak mi strieka a pritom mam pocit ze mlieka je malo...

michaela80
22. aug 2010

@ajkaag teraz som odsala 40 z jedneho a aj tak strieka..

strapco13
22. aug 2010

@michaela80 skus okrem odsatia este trosku priskrtit bradavku, ked ti takto strieka
neboj sa zlepsi sa to, len musis zachovat klud ty
my sme si tym presli..mala som stasne silny tok mlieka + ploche braqdavky, maly sa nevedel pricucnut..a ked sa mu to aj podarilo, tak sa musel pustit, lebo sa zakuckaval, takze sa mi mykal na prsku, vysledok mykoza, ragady a kedze mlieko striekalo kadetade aj po malom, tak mal z toho hnusny exem
ale velmi nam pomohlo ked som si ho prilozila a hned ako sa pricucol a spustilo sa mliecko tak som sa v tej polohe bez pohnutia maleho lahla na chrbat, on tym padom lezal na mojom bruchu a tyhal vlastne mliecko proti gravitacii, takze mu az tak nestriekalo
mas este velmi male babatko, k tomu prislo na svet trosku skor...nebuduj rezim ty..nechaj to nan...a uvidis tak si vytvori ona svoj system a zrazu zistis, ze ti to tak vyhovuje 😉
mala bola doteraz v brusku bez rezimu...nemozes jej zrazu vnutit svoj nazor
ale hlavne klud..akonahle si ty nekludna..mala bude este viac
a k tej flaske..ja som kvoli spominanym problemom chvilu odsavala..cca 2 mesiace...z jedneho prsa som kojila a z druheho odsavala a tak mu davala....ver tomu je to len stres...ci odsajem dost, ci budem mat casu na odsavanie, miesto toho ked maly zaspal ja som nemohla, lebo bolo treba odsavat, sterilizovat, umyvat..maly sa chcel hrat a ja som nervozna odsavala...chvalabohu uz nemusim..ano ragada sa mi zhojila, ale je to oberac casu

shaarka
22. aug 2010

@ajkaag
ok, to by sa mozno dalo stihat, ked som doma.
znamenalo by to sice, ze ked sa napr. prebudi, tak by som ho musela rychlo dat do lehatka a priputat, kym by som bezala do kupelne a ohrievala sa. no a co s kojenim vonku? 😒 tam mi to vadi viac, nez doma.
vonku by som potrebovala, aby sa pricucol a nevymyslal. nie ze mi reve na celu ulicu a ja cicku ukazujem vsetkym okoloiducim 😀 akoze to druhe mi nevadi, ale ostatni sa hanbia 😀 😝

ajkaag
22. aug 2010

@shaarka a neda sa ti aspon na nejaky cas naplanovat kojenie vzdy nadomov? aspon kym si mlady muz nezvykne, ze mu mliecko nikto neukradol kym spinkal ale spusti sa mu po par potiahnutiach 😉

kosta123
22. aug 2010

@strapco13 - od včera večera som nútená dávať malej UM,samozrejme ju skúšam prikladať,ale ona sa len jeduje,ale vidno že chce,tak jej nakoniec dám UM lebo začne strašne plakať a už sa na to nemôžem dívať.Dnes ma ale prsia strašne boleli,naliali sa,ale odomňa nechcela vôbec piť,trošku cucne a koniec.Išla som si teda odstriekať a to čo mi išla nebolo ani mlieko ale skôr zakalená voda na bielo 😕 😕 😕 😕 😕 takže neverím že slabé mlieko neexistuje.Ja som už fakt zúfalá z toho kojenia.Nemám sa na to už vykašlať??? len stresujem seba aj malú.ďakujem za rady

shaarka
22. aug 2010

@ajkaag
jasne, ja som taka siska. vsetko by som chcela a obetovat sa neobetujem? 🙂

@kosta123
dovolim si poradit ti, kedze toto je myslim jasna vec. mas plne prsniky, von sa ti tlaci predne mliecko, ktore nie je az take bohate na tuk ako to zadne. je svetlucko belave a velmi zdrave, akurat ma menej tuku ako mliecko biele, ktore ti ide z prsnikov neskor (ked si skusis odstriekat par kvapiek po kojeni).
slabe mlieko naozaj neexistuje, ci tomu veris alebo nie. pokial papas a papas zdravo, v mliecku bude vsetko, co tvoje babatko potrebuje.
takze ty by si mala pred kojenim poriadne odstriekat mliecko (len tak do plienky alebo do poharika, ak zamrazujes) a vyskusaj, ci sa ti mel neprisaje lepsie.

priroda to zariadila tak, ze zena/matka ma mliecko a babatko chce mliecko pit.
ak nechce, treba najst dovod a odstranit ho. my zeny kojime uz veky vekov, a tak nas nejaky pociatocny neuspech predsa nemoze odradit, ze? 🙂

a tak, ako som pisala vyssie - skoda by bola sa na kojenie vykaslat. ak ovsem nechces pripravovat prevarat, sterilizovat, umyvat, kupovat, stravit pri tom kopec casu a v neposlednom rade pripravit tvoje dieta o taku cennu vec ako materske mliecko... to by bolo dost sebecke od teba. a neber to prosim v zlom.

su baby, ktore prezili omnoho tazsie situacie a neprestali kojit, alebo sa znova rozkojili. treba si z nich vziat priklad a popasovat sa so situaciou.
drzim palce! isto to nebude take zle, ako sa ti teraz zda. 🙂

michaela80
22. aug 2010

@kosta123 nie si sama ja uz tiez nemam daleko k tej flasi s UM....ked ma zajtra sprdnu na detskom ze malo pribralka tak to uz ma zlozi uplne...

michaela80
22. aug 2010

@shaarka ja uz rozmyslam ze mala citi moj stres a preto to robi......narodila sa 15.7. a 21.7 nas v stredu pustili domov..v nedelu nas prijali na detske so zvracanim...tam jej zistili zapal mocovych ciest a dostalka kopu infuzii do hlavicky a kedze jej zilky rychlo kolabuju tak ju vkuse pichali....boli sme tam 9 dni... potom sme vydrzali 12 dni doma az do minulej soboty ked mi prestala dychat a utekali sme na aro...dali nas potom na pozorovanie na detske kde zistili ze ma velku anemiu hemoglobin 72 a dostala 2x transfuziu...teraz v stredu nas pustili domov a pridem domov a syn ma 40 horucky, takze pobalit tasku a sup k nasim avby sa mala nenakazila ale kym som pobalila tak maly uz zacal bluznit a dozadovat sa mna....no len ja som musela odist kvoli malej....a tak som asi dopadla, ze mala strajkuje a ja citim menej mlieka...

kosta123
22. aug 2010

@shaarka - nevieš koľko toho odstriekať pokiaľ pôjde zadné mlieko?? ja odstriekam tak max 40-50ml a koniec už nechce ísť,a aj ked som si v minulosti odstriekavala nebolo to mlieko také bledé ako teraz,tak preto som sa pýtala vlastne.
@michaela80 - tak držím palce,máme skoro rovnako staré deti.

strapco13
22. aug 2010

@kosta123 ja som odstriekavala tiez cca 40-50 ml..a potom sme sa este potrapili kym sa maly prisal...trvalo to do 2 mesiacov..potom som si povedala, ze maly to uz proste musi zvladnut a nejak sme sa popasovali a zvladlo to
tak vyzera predne mlieko...zo zaciatku je kolostrum...to je nazltle potom par tyzdnov je mliecko prechodne ..krasne biele a potom sa meni na zrele mlieko..to je skoro ako voda a s nadychom niekedy do modra...cize to co odstriekavas je uz zrele mliecko 😉 ..presne ako tvoje dieta potrebuje
ono tym odsavanim pred kojenim sa bohuzial vyrobi nadprodukcia ktora zhorsuje prisatie babatka...ale zo zaciatku to asi inak nepojde...len vydr
ak si doteraz kojila tak, ze jedno kojenie jeden prsnik, druhe druhy prsnik..tak teraz koj aspon 2 kojenia za sebou z toho isteho prsa, telo pochopi, ze je nacase trosku stlmit tvorbu..duhy prsnik odsavaj, ale len tak, aby nebolel..nie uplne, len trosku, nech povoli

strapco13
22. aug 2010

@michaela80 mas stres, uznavam, ale to ze si matka..a uz dvojnasobna znamena aj to, ze ten stres sa musis naucit potlacit..ja viem, ze choroba dietata je pre matku to najhorsie...lenze kvoli druhemu sa musis naucit zachovat chladnu hlavu
tie pociatocne trapenia s kojenim prejdu a budes si to uzivat..toto maj na pamati 😉
mne nabehlo neskoro mlieko..a uz som zacala stresovat..uz bol maly 1x dokrmeny striekackou...a potom som si povedala..stop..takto to nejde..sadla som si co najpohodlnejsie /ako sa len dlao s bolavym podvozkom 😅 / a ukludnila sa privinula si maleho a povedala som mu neznym usmevom - a teraz to pojde...a ono to slo 😉
mala som brdavku rozstiepenu pri mykoze na tri casti /keby som poznala @annag a tuto temu s ostatnymi skvelymi babami, tak sa to stat nemuselo/..kojila som pomali s panikou, mlieko sa horsie spustalo, o to viac ma to bolelo..a prekonali sme to...a teraz si to uzivam
uvidis...za chvilu tu budes ty radit ako prekonat pociatocne problemy, ze to stoji za to..a budes na seba hrda, ze si dala svojim detom to naj 😉

shaarka
22. aug 2010

@kosta123
urcite neodstriekaj az kym nepojde zadne mliecko. preco by si to robila? aj predne je vyzivne, akurat sa lisi mnozstvom tuku. babatko potrebuje vsetko mliecko (resp. si samo zapyta, kolko chce).
samozrejme, malo by papat aj zadne mliecko, prave preto sa pri nadprodukcii prsnik odstrieka, aby sa uvolnil. odstrieka sa pocitovo a systemom pokus - omyl.
alebo mozno skusenejsie baby poradia viac.

ja som odstriekavala chvilku, aby som mala makke dvorce a aby sa maly prisal. ak mu to neslo, odstriekala som viac. zlate stare casy. 😀

michaela80
22. aug 2010

@strapco13 teraz sa nam podarilo krasne nakojit, bez vazenia, bez stresu, krasne sa prisala a pekne" pauzovala" a nechala som ju potom aj podudkat a pekne zaspala...jeej normalne mam lepsiu naladu...

michaela80
22. aug 2010

@shaarka co to je system pokus omyl?

strapco13
22. aug 2010

@michaela80 tento pocit si uchovaj v pamati..a spomen si nan pred dalsim kojenim..a s tymto pocit sa lahsie koji 😉
super...tesim sa s vami

shaarka
22. aug 2010

@michaela80 aj ja gratulujem, je to super pocit, ze?
ja si ho uzivam v noci, lebo cez den sa furt nervaci.

no to sa tak hovori, ked nieco presne nevies, tak skratka skusas - jeden pokus, zle, druhy pokus, zle, treti pokus uz dobre. chapes. 😀

strapco13
22. aug 2010

@shaarka prejde aj to obdobie...teraz Ti maly zacina vnimat svet, tak sa chce rychlo, rychlo napapat a nie stracat cas..aby mohol zas objavovat
kojis ho az ked je hladny? skus ho prilozit trosku skor..aby mal trpezlivost tahat trosku naprazdno

shaarka
22. aug 2010

strapco, aj to som skusala, ale docielila som akurat to, ze reval, lebo nechcel. (suvisi to s tym, ze akonahle ho dam do mierne lezatej polohy, zacne rycat 😀 niekedy ho drzim takmer v stoji a on sa aj pricucne, ale guuuuuuula ocami hore dole, tak sa s nim otacam, aby videl vsetko, kam mu oci smeruju a nepustil sa ani nahodou.)

skusam to po dvoch hodinach, lebo mam skusenost, ze skor nechce.
najviac sa mi osvedcilo, ked som ho prilozila hned zo spanku. ale nie vzdy mi to tak vyjde.

tak dufam, ze je to TO obdobie a ze ho spolu prekoname.
(inak skusala som si dat na hlavu aj plienku, ktora mi visela az cez plece a teda mu branila vo vyhlade, ale zvedavy bol aj tak 😀 )