Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

miska246
6. júl 2010

Ahoj Annag. Moja mala ma tri mesiace a v poslednom obdobi, cca. tri tyzdne sa pri kojeni strasne trapime. Niekedy sa mi mala napapa pekne, ale vacsinou zacne pit a po chvili pusti huronsky rev, pusta mi prsnik akoby bol prazdny. Po chvili to vzda a odmieta mi ho. Musim si ju prelozit na druhy prsnik. kojim pravidelne, kazde 3-4 hodiny, v noci spinka pekne a budime sa az nad ranom. Niekedy mam pocit, ze prsniky mam prazdne a normalne sa bojim co ma zase caka pri najblizsom kojeni. Mala pribera pekne. Strasne sa preto trapim. Co ju hneva? Preco sa pekne nemoze napapat? Dakujem.

prsky
6. júl 2010

@miska246 hlavne je sa upokojit aspon do takej miery ako to ide a dojcit na vyziadanie (cize aj po hodine, ak si babo vypyta)...prsnik moze odmietat bud pre silny tok mliecka alebo naopak pre slaby. stimulaciou sa podnecuje aj tvorba mliecka, takze treba co najcastejsie dojcit, ale podstatne je najma asymetricke prisatie a to, co babo na prsniku robi (teda, ci pije, alebo "len" dudle). pozri si viac o tejto problematike tu http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
ak sa v clanku nenajdes, skus vyplnit annag dotaznik https://spreadsheets.google.com/viewform?formke... alebo sa spoj s laktacnou poradkynou v tvojom okoli http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

matja
6. júl 2010

ahojte annag a jej pomocníčky 🙂 Určité dni počas menštruačného cyklu ma veľmi bolievajú bradavky, trvá to aj 10 dní, kým prestanú bolieť, bolia nielen pri prisatí, ale aj na jemný dotyk, dá sa s tým niečo robiť? Týchto 10 dní zatínam zuby, ale bojím sa, čo potom, keď príde 2. tehotenstvo, či to nebude rovnaká bolesť po celú dobu...

gabika7706
6. júl 2010

@pipussa moja stala 99 vratane postovneho, tasky na manducu a navlekov 😉
Lacnejsiu novu som nevidela, iba ak by sa Ti podarilo na bazare nejaku najst pouzitu.

annag
6. júl 2010

ahojte, som už tu, veľmi sa ospravedlňujem za výpadok, bola som pár dní mimo internetu a teraz sa už asi z mailov rýchlo nevyhrabem 😅 . Prosím o trpezlivosť, ak niečo súri, tak mi prosím prepošlite IP znovu, a do predmetu dajte "SURNE", aby som vedela, čo skôr otvárať ....ďakujeeeem

leelo
7. júl 2010

@katja78 este uplne opozdene som ti chcela napisat:
mne sa aj ten "dovod" s kratkou materskou zda ako dalsi mytus. tu je napr. vela zien v domacnosti, nikam sa neponahlaju a aj napriek tomu koja do 4.mesiaca a dost.
materska na sk predsa netrva rok, takze to prilis podla mna nesuvisi a mame tu dalsi mytus - dojcenie po roku:
vymyslaju sa vselijake sofistikovane dovody preco nie - od chlorovanych bifenylov, cez zavislost na prsniku az po sklon k cukrovke (prispevok v Dietati). mne to vsetko zase smeruje len k jednemu - utoky zo sfery biznisu s UM skryvajuce sa za zdanlivo rozumne argumenty, lebo take treba na matku, co dojci uz rok, vidi vsetky vyhody, citi, ze je to dobre pre dieta. taku matku presvedcia len "vazne dovody" a fakty

katja78
7. júl 2010

@leelo - stotožňujem sa s tým, čo si napísala, ale ma zaujímalo, aká je prax inde vo svete. Teda koľko je zo zákona "dovolené" byť žene s malým dieťaťom na materskej. Takže predpokladám, že manželia žien, čo zostanú v domácnosti, zarábajú toľko, aby uživili celú rodinu. A percentuálne je takýchto prípadov viac ako takých, že žena musí ísť do práce, aby svojou výplatou pomohla rodine?

leelo
7. júl 2010

@katja78 absolutne netusim ako je to percentualne, ale vo vyspelych krajinach je zena v domacnosti pomerne casty jav. ak by dojcilo 100% zien v domacnosti, tak by myslim poriadne zdvihli statistiky 😉
s vyplacanim v nemecku je to tak, ze myslim 4-5 mesiacov ti platia plnu vyplatu alebo sumu velmi sa k nej bliziacu. plati to zamestnavatel a zdrav.poistovna, takze je to rozne, ale zvacsa sa predbiehaju, aby svojim zamestnancom/poistnikom urobili co najlepsie podmienky. a potom do roka (to viem urcite) 70% tvojho platu pred materskou, to vyplaca nieco ako nasa socialka. okrem toho moze ist na matersku aj muz, vtedy sa toto vyplacanie predlzi, max.vsak do 14 mesiacov zivota dietata. okrem materskej a rodicovskej su este dalsie davky a bonusy, kt.si moze zena/rodina uplatnit a nie su vobec podmienene hmotnou nudzou.
to je asi tak vsetko, co viem.
vlada ma v programe podporovat deti, zenu, rodinu, tak myslim, ze vytvorili krasne podmienky, aby sa zeny fakt z fi.dovodov do prace ponahlat nemuseli. len ak niekto sam velmi chce, vtedy moze mamu zastupit doma otec. aspon na cas.
okrem toho, muz ma danove ulavy ak zena nezaraba. cize on zaraba vtedy viac 🙂 a dalsie danove ulavy, ak uz ma dieta na svete. podla mna super 😉

marecka
7. júl 2010

ahoj annag,
prosim ta o radu. mam trojtyzdnovu dceru. kvoli boleniu bruska berie sab simplex. zufaly plac z bolenia bruska uz nas teda presiel,ale pocas dna ju asi trapi travenie. casto sa tak puci. cela ocervenie, vystiera sa, ide vyskocit z perinky. neplace, len sa takto sponuje. az je zachripnuta z toho. horsie aj spinka lebo sa na to stale budi. je kojena. ako by som jej mohla pomoct?

teuska
7. júl 2010

Ahojte babenky, potrebovala by som radu, chcela by som brat jeden vyzivovy pripravok, koli tomu, ze som hrozne schudla. Kojim, tento pripravok obsahuje zmes hrachoveho proteinu, jablka, celeho vajca, srvatky a sipky, albumin slepacieho vajca, mleta vlaknina cukrovej repy, antioxidant/ kyselina askorbova. Maly problemy s bruskom nemal ani nema, jedavam uz aj hrachovu polievku a nemusim si davat pozor na to, co zjem. Ale aj tak neviem, ci toto mozem.

monivo
7. júl 2010

ahoj Annag, ráda bych se Tě zeptala na názor ohledně cucání palce. Terezka od začátku, co ji máme doma z porodnice nechce dudlík. Koupila jsem různé značky, tvary apod., ale nechce žádný. Nevadilo mi to, naopak. Ale již tak cca 2týdny si začala dudat palec a to docela dost. Jak na noc, tak přes den, v kočárku, v lehátku. Jsou jí korigovaně 3měsíce a nevím, jestli bych ji to neměla odnaučovat již teď. děkuju za odpověď.

janulienka1
7. júl 2010

@monivo Tak ten problem mám aj ja .Akurát moja slečna vypľuvne cumeľ a da si do pusy veľky prštek a cmuľa ostošesť.Dala som jej tam leukoplast tak cmuľala aj tak .Dala som to dole aby to náhodou neprehltla.

gabika7706
7. júl 2010

@monivo aj moj Martin od porodnice len palec a palec, cumel som skusila, vyplul, tak som to viac neriesila. No ked mal necele 4 mesiace, mali sme laktacnu krizu, dost tazku, 4 dni 😖 a vtedy mu uz aj cumel bol dobry a odvtedy si palce necmula.
Neviem ako a ci sa da vobec oducit take male babetko od cmulania palca...

janulienka1
7. júl 2010

@gabika7706 Ona aj ked sa napapa tak cmuľa.

gabika7706
7. júl 2010

@janulienka1 ved to vravim, ze ci sa da vobec take male babo oducit od cmulania...

strapco13
7. júl 2010

@janulienka1 dieta potrebuje sat...nielen aby sa najedlo, ale aby sa potesilo..je to pre nich potreba, uspokojuje ich to..ak nie je dudlik, najdu si palcek, spodnu peru..ale najcastejsie maminu bradavku 😉

strapco13
7. júl 2010

@janulienka1 skus vymenit jej palcek za nejaku hracku..nech si cmulka tu

strapco13
7. júl 2010

@monivo predchadzajuce odpovede boli aj pre teba 😉

@teuska ja by som na tvojom mieste skusila najprv osamote 3dni kazdu jednu zlozku, ktoru si doteraz z toho nejedla...ak nebude problem, tak mozes
je to vyrabany farmaceuticky liek? pisu, ze je vhodny aj pri kojeni?..alebo je to len taka domaca vyroba?

strapco13
7. júl 2010

@marecka ..vypln annag dotaznik..a ozvy sa jej do IP
ale prestuduj si najprv clanky na tej stranke..mozno tam najdes odpoved..anag ma toho vela nestiha 😉 ...preto ma tu stranku..aby sme si mohli aj nieco same nastudovat 😉

teuska
7. júl 2010

@strapco13 to je vyzivovy doplnok z oriflamu, ktory sa pouziva na upravu hmotnosti, a povedali mi, ze ten hrasok by mohol malemu sposobovat problemy, ale ja by som to chcela skusit dat si rano najskor polovicu a keby nieco, tak sa to kedy asi prejavi?

vejula
7. júl 2010

čavte kočky a ja som si dnes kupila v zdravej vyžive čaj hanasaky ja som ho pila už kedysi je to taky činsky čaj... tak snad sa može. Ta pani tam mi povedala že možem len že nie večer lebo ma mierne povzbudive učinky, tak sand tym nič nemožem pokaziť, inač je to aj čaj pre tehotne tak snad može byť i pri dojčeni 😅

strapco13
7. júl 2010

@teuska je to na prirodnej baze..tak vyskusaj postupne..ale ja by som aj tak najprv vyskusala samotne zlozky...je tam vajcr, srvatka..to su silne alergeny...najprv vyskusaj osamote, ci malemu neskodia
inak..mohli by sme sa podelit..ja priberam..ty chudnes...vysledok, by bol pre obe uspokojlivy 😀 😀

@vejula ..kukni si zlozenie...je rozdiel tehu a kojenie trosku..je zopar veci, co neprechadza placentou a do materskeho mlieka prejdu

teuska
7. júl 2010

@strapco13 no to beriem 😀 jedavam vajicka, hrasok akurat srvatku som este nemala, co by sa mu mohlo stat?

vejula
7. júl 2010

@strapco13 teraz som kukala a v uvedenych priazniviych vplyvoch je napisane že priaznivo pôsobi pri nedostatku materskeho mlieka tak asi sa može teda 🙂

strapco13
7. júl 2010

@teuska klasicka alergicka reakcia /nemusi ju ale mat vobec..ak nie je alergik/..od vyrazok, svbenia, opuch kolo ust az po problemy s dychanim...nehovorim, ze vsetko naraz 😉

strapco13
7. júl 2010

@vejula tak to potom mozes 😉 ..ak nemas nadbytok mlieka

vejula
7. júl 2010

nie tak akurat 🙂

teuska
7. júl 2010

@strapco13 dakujem za rady, len neviem ci to budem riskovat, alebo pockam az kym dokojim. Ale fakt potrebujem pribrat 😢

strapco13
7. júl 2010

@teuska riskovat..no alergiu moze mat dieta na hocico co zje alebo zjes...to by sme nemohli nic 😉 ..inak ako sa stravujes? pravidelne, dostatocne porcie?