1,5 ročné dcérka je pažravá. Ako ju to odnaučiť?

michala11111
16. mar 2015

Ahojte maminy moja dcérka má rok a pol a problém je v tom, že je hrozne pažravá. Ideme do parku a nedajbože niekto má niečo sladké,. hned ide k dieťaťu a pozerá, jasné druhá mamina ju ponúkne, ona si zoberie, ale tým to neskončí potom stále chodí a čaká kým jej znovu dá a oni len dávajú a dávajú. Minule sme boli v mamaklube a tam zas dali na stôl chrumky a malá miesto toho, aby sa tam hrala celý čas len sedela a jedla všetky chrumky. Hrozne, stále jej hovorím už si mala, nepýtaj, máš dosť a tie maminy jej len dávajú a ja sa cítim trápne, akoby som celé dni decku nedávala jesť, pritom je najedená. A další problém je, že oni nosia do parku sladkosti, slanosti a ja mám pre malú nesolené chrumky, alebo ovocie jasné, že to nechce, ked druhí dávajú piškotky, arašidové chrumky....
To mám aj ja nosiť malej sladkosti a také nezdravé veci len aby nežobrala, ikeď ju nechcem učiť k tomu aby neustále jedla všetky tie "dobroty". Na druhej strane jej aj ja dám fornetku, niečo sladké, čiže nie som striktná, že nič sladké, dosť zje toho odo mňa. Jaaaaaj neviem ako si s ňou poradiť, mám jej dať po rukách alebo ako to riešiť?

misaelka
16. mar 2015

moj nazor na problematiku je ze dieta by malo jest od vsetkeho trocha aby poznalo chute... inac nepozna a potom sa ide za tym zabit...

moni244
16. mar 2015

@misaelka moja poznala a aj tak sa išla zabiť 😀 bože, keď na deň detí žobrala cigánsku a nie a nie si vyhovoriť, že nesmie 😀

michala11111
autor
16. mar 2015

Jaaaj asi som zle napisala, ale toto tieto situacie sa stali dva krat, totiz dotera sme chodili do parku a tie boli prazdne, uz je pekne tak to zacalo. Maminy sa ma jasne spytali a povedala som ze jej mozu dat. Ale to som si myslela ze si da jedno dve a nie kym nebude sacik prazdny a potom som uz nechcela aby jej davali som dohovarala malej a oni ponukali stale. Takze ja som najprv dovolila. Lebo nechcem drzat uplny zakaz, aby to nevypalilo opacne a je to prve dieta, tak sa len hladam... A ostatne mami to nemysleli urcite zle len videli ako mala vresti a pyta... Nechcem to zvalovat na ne. Ja by som chcela dosiahnut taky stav, ze si zoberie jedno, dve a koniec. Ono mi je malej aj luto ked by mali dat vsetkym detom okrem mojej a ta by len pozerala...

olivka26
16. mar 2015

my mame opacny problem,nasa nechce jest nic ani za svet...no kazdopadne vratim sa k vasmu problemu,ja by som ju nechala,nech si papka ked chce,aj my sma mali taky pripad v rodine a preslo to same...podla mna je to len stav,ktory prejde a pride iny,aj nasu nechut do jedla tak vnimam,ked chcu deti nech jedia,ak nie nech nejedia,netreba nutit a silit

jankastubka
16. mar 2015

@eeffka neverim tomu, lebo nejde sa odlepit aj od nesolenych chrumiek, ktore jej teda nezakazujem. Len proste nechcem aby zjedla cely balik na posedenie.
Mne napr. nepride normalne davat dietatu uz od roka bezne take tie makove krekry ako bola kedysi telka, ci jak sa to volalo. Ved tolko tuku a soli, co to obsahuje.... Ja ked varim spolocny obed aj pre nas, aj pre malu, tak trosku osolim, ale naozaj len trosku. A celkovo teraz solim menej a myslim, ze to prospieva aj nam dospelym. Oblicky sa nam podakuju.

misaelka
16. mar 2015

@moni244 pravdupovediac co by sa stalo keby si ju nechala zjest? nenarazam na teba ale mam pocit ze niekedy sa robi problem z toho co problem nie je...vsak nech si da nasyti sa-prestane...ja som mala vzdy k dispozicii keksik, cokoladku a nikdy som nevypytovala podla toho co mi mama hovorila..totizto ja mam pocit,ze mnohokrat nejde ani tak o zdravu vyzivu ako o to, ze presadzujem svoje-nenarazam na ziadnu z vas, len vravim to co vnimam vo svojom okoli.

moni244
16. mar 2015

@misaelka jasné, ja tiež mám ten pocit, ako čokoládu nie, lebo potom je aj tak zašpinená, ale dru tyčinky, piškóty a ešte jedny také dlhé hrubé tyčinky mám zo sebou stále a aj ovocie a vodu samozrejme

olivka26
16. mar 2015

@jankastubka tuto suhlasim,tiez si nemyslim ze kedma dieta 1rok a hrr brr zaradom donho pchajme to co do nas
pacilo sa mi ako svagrina povedala,ked mala dcerka 1rok,NO UZ KONECNE MOZE VSETKO
ale to zas ona davala vsetko uz od 6mes,a ako 8mesacny jedol kolacne jedna radost

janka_mamka
16. mar 2015

@michala11111 aha tak už chápem, asi som to zle pochopila 🙂 noo tak potom jedine dohováraníím že druhým deťom s a jedlo neberie, že už mala.. atď. alebo jasne na začiatku určit hranice že si môže vziať len dve a hotovo.. no ale na to je ešte mala , záleži ako jej to páli, môj dva a tri pochopil až v dvoch rokoch, ale ja mám štastie že on ani cukrík v obchode od predavačky nechce .minule povedal že daj cucu búvat..aale osobne si myslím že ju to aj prejde časom, to že príde až to stavu obéznosti hm no to sa mi zdá trošku prehnané...

alexanotbad
16. mar 2015

@michala11111 necitala som ostatne prispevky....skus, ked sa ta nabuduce maminky opytaju, ci jej mozu dat povedat nie, nech jej nedavaju. mala sa postupne nauci, ze bude jest len to, co jej das ty. jasne, ze bude robit zo zaciatku sceny a revat, ale to budes musiet ustat. 😉 casom si zvykne 🙂

katka1981
16. mar 2015

@sense, u nas ficala cervena kapusta a doma je krik keby nebola mrkva 🙂 ale jasne, uz fici aj na sladkom, ale stale pocuva aky je cukor nezdravy, ale fakt je, ze nema problem zjest 200 gramovy salat s radostou

jajka257
17. mar 2015

@sampo ona zacne...neboj...aj ja som plakala pri malej , lebo dokazala zit cely den z rozka....ale vraj aj ja som bola taka a v puberte som zjedla vsetko, co nezjedlo mna

horana
17. mar 2015

@michala11111 Myslim ze zakladny problem vobec nie je ziadna pazravost, ale nedostatocne hranice vychovy!
Dieta robi co je mu dovolene, ak mu dovolime skakat nam po hlave bude to robit nie preto ze by bolo zle, ale prave preto ze ono tie hranice ocakava a ked vidi ze tam nie su tak to povazuje za dobre sa tak chovat, nakolko vidi ze to fakticky schvalujeme - nevravime nie. Lebo vidi ze my sme prezili vramci evolucie, sme pren velky vzor, to je podvedome chovanie. A ked davame - je v tom, ze davame to dobre, to vyhodne.
Cize mama dava doma sladkosti - povazuje za dobre. (btw nie som ziadny fanatik ale v tom veku som este nedavala, naco?, staci cukor bezne sa vyskytujuci v potrave alebo domace zdrave sladkosti, uz v tom veku som pomaly aj ked este nerozumie ucit co povazujem za nezdrave, tam si dieta buduje navyky podla toho co vidi doma)
Mama dovoli ponuknut sladkosti na ihrisku - ved nedovol, jasne povedz druhej mamine, my medzi jedlami nejeme. Ja som to tak bezne robila, esteze co, ved kazdy ponuka drobne mlsky inokedy, tak aby mi kazdych 15 min ina mamina ponukala dieta, ved by mu uplne travenie rozhasila. Oni ti druhi nech si robia co chcu, to je ich vec, ty vychovavaj tak, aby si z toho potom nasledne nebola nespokojna. Dieta skusa nase hranice, obdobie vzdoru, ano moze sa hadzat o zem a vrestat, to je bezne. Netreba sa za to hanbit, viem ze niektori ludia mozu pozerat pohorsene - no a co? Nech si cumia. Tam ide o skusku nervov rodica, o jeho priamost, nie prisnost, ale dobrotu a doslednost. Laskavo to tomu dietatu tolerujeme, ak je mensi amok vydrzime, aj vacsi mozme zobrat domov, odist s ihriska, nekompromisne. Ziadne vycitky, nebodaj bitky, nie, my ho lubime. Ale pricina - nasledok musi vidiet. Ono si to spoji, niektore skusa rodica tvrdsie a dlhsie, ale od toho sme dospeli aby sme boli dosledni. Dietatu tie mantinely vela daju, daju mu pevnu oporu o ktoru sa neskor bude moct opriet, taka nic moc vychova, vsetko dovolene len dieta zneisti a nebude vediet podla coho sa riadit.

bajana
17. mar 2015

@misaelka kukni na príspevok od @horana
keď rodič chce dieťa nejako viesť a vychovávať, musí si presadzovať svoje...viesť dieťa štýlom "len aby bolo spokojné" je skôr zanedbanie výchovy a vedie k výhovorkám typu "ten môj je tvrdohlavý, temperamentný, hyperaktívny"

misaelka
17. mar 2015

@bajana uplne suhlasim a kludne podpisem co si napisala... len je treba rozlisovat co je podstatne riesit a co je prkotina... 🙂

bajana
17. mar 2015

@misaelka tak to áno

majkat1
17. mar 2015

necitala som vsetky prispevky.....ale ked si nezelas aby jedla nezdrave veci od inych mamiciek tak jej to proste nedovol....alebo max jeden krat a dost a potom aby vystavala pri cudzej mame kym ju znovu ponukne??????sak si malu zober a nejako ju na tom ihrisku zaujmi.....aby zabudla na to ze tam niekto iny nieco papa......aj mne sa par krat stalo ze prislo k nam cudzie dieta ked som mojim nieco davala...a ano ponukla som ale ja mavam vacsinou ovocie, piskoty, nesolene chrumky.takze je na tebe co malej dovolis....ked bude stale postavat iba pri jedle tak aky to ma zmysel byt na ihrisku? a 1.5 rocna uz nie je hlupa uz dobre vie co jej vravis.rozumie slovu nie.....aspon teda moje to vedia.....a ano aj moje nie su idealne poslusne....ale ked si raz za niecim stojim tak sa mozu i o zem hodit a nepovolim.....

sense
17. mar 2015

@katka1981 moja ma dva roky domov sladke nekupujeme, ked vidi 2x do roka starku tak povolim ...ale ona si vezme len cokoladu alebo cukrik ine sladke nie ....aj vcera na veceru chlap si dal parky a spravil aj malej ano su nezdrave, ale raz za mesiac preco nie....ja som si dala salat s mrkvou lebo ho bolo treba dojest a kym som jej bola pre plienku uz sedela na mojej stolicke pred tanierom a ladovala sa salatom, takze parku dojedol tatik....ale ja som aj v rodine povazovana za exota ze moje dieta neje to ani hento....a ze naranajky si da najradsej uhorku ako vianocku z dzemom alebo rozok z nutelou a cherry rajcinky ma ako ine deti cukriky....

ale nepochybujem o tom ze ekby to parkrat dostala zeby si na to nezvykla ved cukor je navykovy....

katka1981
17. mar 2015

@sense, cukor je svina, ja s nim neviem prestat. Milujem aj cestoviny na sladko, mala nie. Ale inak kolace domace a podobne miluje. Ale parky v zivote ani neochutnala a uz ani neochutna, bezlpekove jej kupovat neplanujem, humus jak humus. Ale minule dostala kusocek domacej klobasy co robil otec, aj sunku robi malej specialnu len s cistou morskou solou, bez dusitanov. Sice farba zla, lebo tam nie su ecka, ale ciste varene masko. Nic udene. A uz to ostane len na nej, ako sa k tomu casom postavi, ci bude jest salaty alebo radsej somariny, len do urciteho veku mame na dieta vplyv.

domak2
17. mar 2015

@horana Ja som bola raz totalne v soku, ked som davala malej (mala asi rok a pol) detske chrumky a nanosila sa ku mne asi 7 rocna dievcina, ze mam dat aj jej 😕 tak som ju teda ponukla aj ked mi to prislo trochu drze, lebo som ju v zivote nevidela a ani sme sa pri nej nehrali, ale za minutu prisla zas, ze som jej dala malo 😨 . Tak som na jej tatka hodila presne tento pohlad 😕 a on mi na to, ze ona je taka trochu panovacna hehe 😅 Ako boli to len chrumky a bolo mi blbe mu nieco hovorit, ale obocie mam odvtedy asi zdvihnute doteraz 😀 Uplne bolo vidno, ze urobi co chce, len aby nerobila cirkus.

lorela
17. mar 2015

@katka1981 Presne moja reč, akoby som to sama písala 😉

lorela
17. mar 2015

@michala11111 Zažívala som na ihrisku to isté, tiež pre mňa absurdné; mamičky sa totiž predbiehali, také súťaživé potvory 😀, ktorá čo z domu donesie. Najprv 2 - 3, potom bolo mamičiek aj päť a krabičiek aj 10. Na lavičkách to už pomaly vyzeralo ako na trhoch. Krabičky a krabice s napečenými sladkosťami a slanosťami. Húf slintajúcich detí okolo, vrátane toho môjho, pochopiteľne, ktoré sa pomaly vôbec nehrali len číhali a pribiehali k tým krabiciam... Mamičky boli štedré; čím viac detí pri jej krabici, tým lepšie a nech všetky vidia...
Nedalo sa nič robiť, len opustiť túto "ihriskovú tržnicu" a pobrať sa o dúm dál... 😉.
Myslím, že každé ihrisko žije svojím životom, heh. Treba si len vybrať to svoje.

andreasiskova3
17. mar 2015

Tiež si myslím, že opustiť ihrisko a ísť sa baviť inde je najlepšie riešenie. Ja som tiež odišla z ihriska a chodila som.inde ale zase z iných dôvodov. A určite malej nedovoliť ak nechceš aby to jedla nech už robí čokoľvek. Detissú učenlivé a časom pochopí, že nemôže robiť len to čo chce ona. Na druhej strane ti závidím takú jedačku, ja som mala so všetkými deťmi problémy s jedenim, vlastne mám doteraz. Chce to len trpezlivosť . Prajem veľa pevných nervov.

andreasiskova3
17. mar 2015

@domak2 aspon si vypýtala, mňa raz bola synova spolužiačka a zrazu jej vidím rožok v ruke a ona že , zobrala som si rožtek, už som hladná. 😀 kukala som ako puk. Posledný rožok odložený pre syna na večeru a dáma si ho dala na olovrant. Chleba nekupujem, lebo ho nejem, len z času na čas tak som už nič doma nemala. Horšie je, že sa mi cudzia osoba kutrala v skrinkách v kuchyni a hľadala niečo na zjedenie. No zdrb...la som ju , že láskavo nech sa druhý krát opýta. Kokos doteraz som z toho mimo aké sú niektoré deti bez výchovy. A to už mala okolo 9-10 rokov.

andreasiskova3
17. mar 2015

@katka1981 bezlepkové párky sú mňam tam je skoro všetko masko. Aspon tie čo kupujem ja u nás. Nedá sa porovnať chuť, ale sú strašne drahé.

domak2
17. mar 2015

@andreasiskova3 hehe no tak to uz je bonus 😀 Ale ona si zas nevypytala pekne, zjastrila ma z dialky ze otvaram tie chrumky a dobebla, ze daj mi chrumku 😨 😀 Ja nemam problem nejake dieta ponuknut, ale vzdy sa najprv spytam jeho mamy ci mozem 🙂

liebling98
17. mar 2015

@bonaqa2013 môj 5,5 ročný syn váži 15 kg. Zdieľam Tvoju závisť. 😉

lorela
17. mar 2015

@misaelka To je vysoko individuálne, či skôr by som povedala, že to vôbec neplatí.
Poznám deti/dospelých, to je jedno aká veková kategória, ktorí jedlia od malička sladkosti a aj sa ich denne dožadujú Cestou z obchodu, zo škôlky, sladkosť proste musí byť ako vidím každý deň... A najlepšie zapiť Jupíkom. Naproti tomu deti, ktoré nejedia sladkosti denne sa ich toľko nedožadujú - kde nie je zvyk, tam nie je ani nástojčivá žiadza 😉 Ako vo všetkom.
A ruka v ruke so sladkosťami kráča nechuť k zelenine, bielym jogurtom atď. atď..

katka1981
17. mar 2015

@andreasiskova3, verim, ze su vyborne, aj klasicke parky kupis chutovo super, ale mala ich nejedla kym nenabehla na dietu, tak jej nechybaju. Keby nebola na bezlepkovej, nemala by dovolene ani tolko sladkosti, kedysi kinderka nejedavala, teraz ano, lebo su bezlepkove, nastastie nebola naucena na tatranky a podobne a cokoladu kupujeme specialnu, len uz nemaju nasu oblubenu, kukneme asi v AT, bola s trstinovym cukrom, ziadne rastlinne tuky, dnes je velky vyber a raw tycinky su uzasne, ale zacneme ich robit samy, lebo 30 gramov za 1,70 Eura, to je strasne vela. Ale da sa kupit ozaj aj vyborna sladkost a pritom zdrava. Hlavne sme nabehli na smothies kazde rano, mala sice frfle, ale musi zjest. A ja si uz bez nih neviem predstavit rano. Asi 2x som vynechala a mala som taky divny pocit. Proste uz zvyk, ze robim nieco pre seba. Mala ich bojkotuje, radsej zje nepomixovane odkedy ma tuhu stravu, ale ajtak spapa. Nie je cas robit rano zvlast shake a jej take mnozstvo nakrajat, to by sme ani skolku nestihli.

bonaqa2013
17. mar 2015

@liebling98 dnes sme boli na gastro - tam dcéru odvážili. Váži 16,8 kg, výška približne 108 cm. 13.2 mala 5 rokov. Lekárka povedala,že výška ešte ako tak, ale tá váha nič moc. 6 ročné dieťa by malo mať asi 20 kg, no a pri takomto tempe priberania asi ťažko ich budeme mať