19 mesačný nechce požičať hračky. Ako reagovať?

pena33
1. apr 2014

Pozorujem to posledne tyzdne, ked sme zacali chodit na ihrisko. Nikdy som ho neviedla k tomu, ze toto je len tvoje a nikomu to nepozicaj, a predsa, ked sme vonku a nejake mensie dieta si chce zobrat napr.: jeho odrazadlo alebo auticko, bezi ozlomkrky a vytrhne mu ho z ruky. Vsimla som si, ze si takto "dovoluje" hlavne na mladsie deti. Ked mu dohovaram, aby pozical, ze dietatko bude smutne, ked mu nic nepozicia a pod., mam pocit, ze ho to este viac "startuje" a je potom taky agresivny a nervny. Ako mam reagovat? Rozumie uz dieta v tomto veku, co je to, o nieco sa podelit? Chape pocity iných deti? Vopred dakujem za kazdu radu, skusenost.

majka99999
1. apr 2014

@pena33 moj je zase uplne opacne na tom, jemu uz parkrat skoro odrazadlo slohli, ked mu niekto nieco vezme, tak len kuka, max. bezi ku mne a place. Aj ked ho nejake dieta ustipne alebo soti, tak je to pacifista, nevrati... Proste ma taku povahu, asi pomoze len vysvetlovat a vysvetlovat.

ganesh
1. apr 2014

Vraj deti do 3 rokov sa nevedia delit 🙂

horana
1. apr 2014

Preco mu dohovaras? Ked nechce pozicat, mal by mat na to pravo, bez pocitu viny. Zazit si ten dojem, dosledky, precitit to z dlhodobeho hladiska,mozno zisti ze sa s nim potom ini nehraju, mozno naopak aj tak zisti ze mu je dobre tak ked nepozicia... Zacina si uvedomovat co je vlastnictvo a ze nemusi pozicat, a ze naozaj nemusi. Ako by tebe bolo keby ti niekto dohovaral ze mas dat kazdemu bezdomovcovi, alebo cloveku co len tak o nieco poziada? Dospely uz nic nemusia poziciavat ked nechcu a nie su za divnych, preco by deti museli? Aby boli akoze zlatucke a dobrucke? To nie je vzdy tak, cudzie deti obcas veci osuchaju ci znicia, alebo si ich skratka vypytaju v nevhodnej chvili, ked sa ich maly vlastnik bud chce s nimi hrat alebo jendoducho nechce aby sa s nimi v tej chvili hral niekto iny.
Dieta v takom veku zacina zistovat co je to o nieco sa podelit a cesta k tomu uvedomeniu vedie aj cez to ked nepoziciava, a povedala by som prave cez to...ale musi na to prijst same a casom. Nie preto ze malo by sa....

gab
1. apr 2014

ja si myslim, ze v takomto veku dieta este nerozumie, ze pozicaj, vrati sa ti to, ono berie hracku alebo to co je jeho ako velky majetok (my dospeli auto tiez nepoziciame hocikomu 😀, ale vieme si to uz zdôvodnit 😉) , deti to v ich hlavickach podla mna nechapu, myslim, ze do buducna treba len vysvetlovat, vysvetlovat, oni to raz pochopia, potom pridu do skôlky a je to o inom...ani nas nechcel poziciavat, teraz je to uz lepsie, ked pride niekto na navstevu k nam, tak hned uteka a krici, to je moje, vysvetlime mu to a potom sa zacnu spolu hrat... ale za kazdu cenu mu to neprikazujem ani nenutim, 😉

slavkicek
1. apr 2014

Tieto situacie velmi dobre poznam 🙂 syn ma 4,5roka a ako sam povie pozicia veci, hracky len svojim kamaratom....davnejsie som to riesila s psychologickou a ta mi povedala nieco velmi podobne ako napisala horana 😉 takze uz to neriesim...stale sa ho opytam ci pozicat chce a ak povie nie tak to respektujem a cudziemu dietatu vysvetlim, ze si to poziciat nemoze pretoze si to adamko nepraje 😉

jasminet
1. apr 2014

ty by si tiez nepozicala auto prvemu cloveku ktory k tebe pride, ze ho chce a chce a chce 😀

to ho prejde, moja svojho casu robila tak, ze svoju hracku si sla nadrzovku zobrat spat a dietatu doniesla podobnu od ineho dietata 😀

monicm
1. apr 2014

u nás platila a platí zásada,s čím sa hráš nemusíš požičať,ale s čím sa nehráš by si požičať mal.

sono2
1. apr 2014

Jasminet, tak tvoja sa v živote nestratí...

cerez
1. apr 2014

Tak určite v takomto veku nevie ako sa cíti druhé dieťa, ktorému sa hračka nepožičala. Začína si uvedomovať seba a tým pádom aj to čo je jeho. Chráni si to. Je to prirodzené. Samozrejme aj môj je taký. Niekedy sa rozdelí, inokedy zas nie. Neustále mu len rozprávam, buď kamarát, kamaráti si hračky požičiavajú, kamaráti si hračky vracajú. Jedného dňa to proste pochopí. Ale podľa mňa stále v tom dieťa utvrdzovať. Moja dcérka zas bola taká, že nemala s týmto problém, doslova sa rozdala. Nikdy nerevala za svojim. Vedela, že sa jej to vráti. Ale postupne ako rástla do rozumu, prichádzala aj na to, že sa jej dejú veci nespravodlivé. Ona požičala, ale druhý jej požičať nechceli. A to som veru ťažko vysvetľovala čo si o tom myslím. 😒 Aj takéto situácie v živote sú.

nikolet_89
1. apr 2014

Ahoj v podstate suhlasim zo vsetkymi detickami a tiez sa snazim drzat pravidla, ked sa hras s lopatkou nepozicaj ju z ruky no ked plnis kyblik dovol druhemu aby ti pomohol...ale ked je sytuacia, ze niake dieta chce malej motorku a ona dojde a nechce tak jej vysvetlujem, ze sa musi podelit ak nechape dostane po zadku nie taku aby bolelo, ale aby zistila, ze je zla...mozno to mamicky neuznavaju no mam susedu ktora ma rovnako stareho syna ako je moja dcerka a musim napisat, ze keby bola dcerka taka ako on tak ju tlcem od rana do vecera s tym malym sa nemoze ine dieta ani len hrat a s jeho hrackami uz vobec lebo reve jak sialeny a je schopny zbit vsetkych okolo...to podla mna normalne nieje a treba to skusit skorigovat

njonja
1. apr 2014

To, ze v 19 mesiacoch nepoziciava hracky a nerozumie tomu je uplne normalne. Nebi ju, vysvetluj, raznejsie, nech rozumie. Ona to nskor pochopi. Teraz je este malicka. Ano, su deti, ktore to v tom veku uz robia, ale to nch ta nemyli..deti su rozne a vo vseobecnosti je este malinka na to. moj mal tiez s tym problemy a teraz je vsetko v pohode. niektore deti potrebuju dlhsie, ine kratsie. nemusis sa vobec znepokojovat!!

shira_
1. apr 2014

ešte je skoro, spoločenské chovanie prichádza tak okolo 3. roku, ked sa dieťa prestáva sústrediť na seba a začne vnímať deti okolo a začína sa hrať "spoločne". dovtedy nemá zmysel to riešiť ani dohovárať (už vobec nie trestať!), dieťa tomu nerozumie, akurát berie ako krivdu to, že matka, ako jeho najbližšia osoba, neháji jeho záujmy ale vystupuje proti nemu - nevie toto ešte logicky spracovať. najlepšie je v tomto veku sa vyhýbať konfrontujúcim situáciám, také dieťa sa potrebuje hrať samostatne nie kolektívne. (mimochodom keby mne bral niekto moje veci a ešte by ma dokonca ktosi druhý nútil, že ich musím požičať pod hrozbou bitky, neviem, či by som bola spokojná 😀 😀 )

margarita
1. apr 2014

moja dcera bola v tomto tiez velmi svojska, skoro az do 3 rokov sa hravala na pieskovisku len so svojimi formickami a hrablickami atd, vyslovene plakala, ked jej ich niekto bral, a rovnako ju nezaujimali cudzie hracky a formicky...proste mala svoje a ine ani nechcela.
Mna vytacali mamicky s hlaskami > ale ved jej to pozicaj, ked Ty pozicias jej, aj ona pozicia Tebe.
a dcerka na to > ale ja si nic od vas pozicat nechcem 😀 😀 😀

nechala som to tak, postupne sama pochopila, ze jej nikto nic neukradne a neskor to prestala takto riesit.
ale to nasilie ze kazde dieta by malo byt take a take, to vadilo aj mne....tiez som si s mamickami na ihrisku nevymienala sminky, kabelky a pod....aj ked som vedela, ze by mi to asi vratili 😉

v duchu toho niekdajsieho hesla SNS _ Cudzie nechceme, ale svoje si nedame 🙂

desszi
1. apr 2014

Neriesit, presne ako pise @ganesh, deti do urciteho veku sa nedelia, nerozoznavaju medzi dobrom a zlom, teda nepochopia, ze ked nepozicaju, ze je to nespravne, podla Montessori moze tento stav pretrvavat priblizne do veku 6 rokov, kedy uz nervova sustava dozrie do tej miery, ze pochopi, ze delit sa je celkom normalna vec. Takze neriesit a vobec sa nezatazovat, co si myslia ini 🙂

euka210
1. apr 2014

zacina vnimat pojem "moje" a spravne reagovat je dobra vec: zavisi vela od temperamntu dietata, citove vydieranie ci tlak to este zhorsi ako si aj sama zistila. Treba stat za svojim dietatom. Su to jeho hracky, ma na ne pravo. Ked chce pozicat, pozicia, ked nie, tak nie. Treba vysvetlit, ze si chce poziciat, ze mu to vrati...ale na take male deti to este neucinkuje, lebo nechapu. Da sa skusit vymena...lopatku za lopatku, odrazadlo za odrazadlo, to na mojho so synovcom platilo. Treba respektovat volu dietata.