2,5 ročný syn sa pri mne správa inak ako pri partnerovi

eri28
26. jún 2015

Ahojte maminky.Mame dva a pol rocneho syna.Je velmi citlivy casto place pre blbosti, ani nepovie a sa rozpalace nie je to plac len take mniaukanie a ja musim dedukovat co che. Vsimli sme si s muzom ze totalne zmenil spravanie.Teraz som trosku viac zanepraznena tak mi s malym pomaha partner.Ked je s nim cely den je uplne normalny,ako chlapec.Akonahle pridem vecer domov uteka ku mne co je normalne ale zacne plakat, dozaduje sa vsetkeho je uplne na nevydrzanie.Cakame dalsie babetko a som strasne unavena ale nemozem si pri nom chvilu posediet a odychnut.Ked je so mnou sam je uplne iny je normalny.Ako nahle sme spolu s partnerom s nim v jednej miestnosti stale si ma dozaduje moju pozornost, mnauci nic nechce sam robit sadne si vedla mna ako keby tu ani moj muz nebol a stale si dozaduje moju pozornost.Moj muz tvrdi ze je to moja chyba ze som na neho makka, ale mne sa nezda aj mu dam po zadku aj nahucim ked mam nervy, myslim ze ho neako nerozmaznavam.Netrva to dlho vyraznejsie iba par dni, ale to mozno preto ze moj muz s nim nie je casto, cize sme si to vsimli az teraz.Dalsia vec co ma trapi trosku je to baby v brusku.Vobec nechce pripustit surodenca, stale hovori ze on je moje baby.Partner je na neho prisnejsi a obcas poriadne dostane aj ma to trosku mrzi, ale on sa nevie ovladnut.Maly mi potom hovori ze tatino ho zbil, ale zase nie je to naozaj casto.On ho pozna a vie lepsie ze maly strasne vela hra a aj so mnou manipuluje.Nepaci sa mi to ale neviem ako to mam zmenit.Nie som za bitku ale podla mna na neho naozaj nic ine neplati, lebo ja mu rozpravam vela a on ako keby ma ani nepocuval alebo co.A raz ked dostane od tatina uz presne vie co ma robit a sprava sa uplne inac.Ale jasne ze to nie je kazdy den tak raz za pol roka ten vyprask.Mate vy taketo neake skusenosti s detmi ak ano ako ste ich riesili.Ja co si pamatam z detstva moje sestry boli viac bite ale mna sa otec nemohol dotknut lebo ja som bola mamine dieta a oni boli otcove.Moja mama sa druhy krat vydala.A aj oni robili prusery v puberte aj ja.Cize neviem ci vybrat co je lepsie nemyslim tyranie, ale asi viete ako ste vy dostali od rodicov a ako su dnesny rodicia tolerantny na vsetko.A tej zlatej strednej ceste tiez moc neverim.

eri28
autor
27. jún 2015

@nikuska744 to ze mu da vyprask neznamena ze denne.Ja som tiez proti bitke vydim ze su tu ukazkove maminy, ale nic nemozem mu povedat lebo aj mne vystreli ruka a to by som si protirecila.Maly nie je tyrany ani biti denne, podla mna raz za cas mu to len prospeje.Ale to je moj nazor, mozno ze sa viacerym nepaci ale aj ja som mala rodicov a j moj partner a sme iba ich kopiami co budu aj neskor nase deti, vdaka nam.

eri28
autor
27. jún 2015

Aby som sa vyjadrila k tej bitke neviem ci si moj muz kompenzuje hnev, ale maly nikdy nedostal preto, ze mal zly den on.Vzdy to bolo pre nieco.Aj ten plac ja ho mozem pritulit robit vsetko okolo neho ale on jednoducho neprestane a robi to naschval, a uz nevieme co mame robit.Vzdy mu najprv povie ze ked nebude ticho dostane, vlastne to bolo len jeden raz za ten rev odvedy je ticho.Dnes som s nim isla domov a zacal revat celu cestu kym sme dosli domov asi 10 min v kuse na ulici,Bol unaveny ale ja uz na neho kocik nepouzivam,len ked pojdeme na dovolenku k nasim este si ho zoberem.Mne je tazky na ruky tak len reval.Dosli sme domov otec sa ho opytal preco place, nepovedal a opytal sa ho ci chce dostat:Ukludnil sa a prestal plakat.Ja som sa ho vonku pytala preco place neodpovedal mi pytala som sa ho viac krat.To som len vydedukovala, ze asi je unaveny.Keby s nim isiel otec domov urcite by neplakal mozno by zamrkal a to je vsetko.Ma pred nim respekt.Nemyslim si ze je to tou bitkou, ktora nebyva naozaj tak casto ako si myslite.Stale rozmyslam co robim inac alebo zle jednoducho pri mne sa sprava inac, ked sme s muzom doma a niekedy mi robi sceny aj ked som sama s nim.Akokeby vedel ze moze, alebo ja neviem preco.

dusika11
27. jún 2015

@eri28 sorry ale to co pises..je absurdne...prepac ano je to uplne normlane ak dieta unavene ide domov a place,...aj nasi boli taki..a je to vina rodica ze idem az s takym unavenym dietatom domov..ja som vzdy prichadzala skor..a mali rozok v ruke.alebo dake jedlo..a dzus...je to male dieta pre pana jana...toc o pises..ved to su naroky ako na strnastrocne...a este ze neplac lebo dostanes....prepac..tak si zober ten poondiaty kocik ked este nevladze...ja som chodila s kocikom do troch rokov a do dnes im zoberiem odrazadla alebo neico..tiez nevladzu nejako velmi chodit..a neviem si predstavit ako by sme dosli domov, keby som bola tak necitliva ku potrebam svojich deti...

0silvia0
27. jún 2015

@eri28 od uplakaného dieťaťa očakávaš nejakú duchaplnú odpoveď: niečo ako "mami prepáč, dnes nie som vo svojej koži ale zajtra sa pokúsim popracovať na svojom sebaovládaní"???
Ty si máš dieťa poznať, máš mať prekuknuté všetky úskalia jeho správania a byť krok dopredu pred dieťaťom ako píše @dusika11... Keď vieš, že dieťa mrnčí, zaujať ho. Keď vieš, že dieťa nevládze a je nervózne z dlhej chôdze, zober kočík, odrážadlo. Dieťa sa cíti nekomfortne a nedokáže ti vysvetliť prečo plače, jednoducho sa nejako cíti, nevie to pomenovať, tak plače. Treba odviesť jeho pozornosť alebo predvídať a nedovoliť aby sa rozplakalo...
Ja vôbec nechápem, čo vlastne riešiš... nerieš a snaž sa viac porozumieť svojmu dieťaťu a nechci od neho nemožné...

dusika11
27. jún 2015

@0silvia0 ..asi tak

hradnapani
27. jún 2015

@eri28 povedat dietatu "prestan revat, lebo dostanes" je jedna z najabsurdnejsich rodicovskych viet (ktora je vyrazom rodicovskej bezmocnosti), ale zazili sme ju asi vsetci. Je to skutocny trest pre dieta, ktore len prejavuje svoje pocity, lebo ich nevie dat najavo inak - to si treba uvedomit (unavene, pretazene deti proste revu, navyse kym este nevedia poradne hovorit). Nabuduce skus povedat "kludne plac, si unaveny, mozes" a uvidis, co sa stane 😉
Ano, k otcovi moze mat "respekt", ale nie je to prirodzeny respekt, ale strach z jeho reakcie. (o tejto teme by som mohla rozpravat z vlastneho detstva) a urcite sa to prejavi v ich vzajomnom vztahu neskor.

lucikusik
27. jún 2015

@eri28 váš synček sa správa tak, ako väčšina detí v jeho veku, hovorí sa tomu obdobie vzdoru. On skúša hranice, toho, čo je pre vás akceptovateľné. A tú istú vec bude skúšať veľa krát, stále si bude overovať, či určité pravidla stále platia, či sa náhodou niečo nezmenilo 😀 ak robí niečo (plače), čo vás hnevá, neočakávajte od neho odpoveď, on ju nevie povedať, má len 2,5 roka. Nevie pomenovať svoje pocity ( je nahnevaný, unavený, sklamaný, má pocit, že si ho nevšímate), tak ich dáva najavo tak ako to 2,5 ročné dieťa dokáže - jačí, mrnká, vešia sa na vás... Skúste niekedy sformulovať jeho pocity do otázky, tak aby vedel, že mu rozumiete - Si veľmi unavený, verím Ti ....pomohlo by Ti, keby sme mali kočík? Dnes to musíme zvládnuť, zajtra vezmeme kočík, čo na to povieš? Existuje veľa spôsobov, ako reagovať v podobných situáciách, chce to cvik a odhodlanie neskĺznuť ku tomu, čo máme odpozorované od vlastných rodičov. Takisto to nefunguje vždy na 100%, ale časom uvidíte rozdiely. Predstavte si seba, čo by ste robili v jeho situácii - cítite sa z nejakého dôvodu totálne blbo a niekto do vás stále hustí, že čo Ti je? Ešte k to u zopár narážok, že ste rozmaznaní, nedá sa s Vami vydržať. Asi by ste dotyčného niekam poslali .... Lenže vy ste dospelá, on je ešte len dieťa tak robí čo vie - mrnčí.

celasapremenim
28. jún 2015

@eri28 skor sa mi nezda byt normalne, ze tatino ho zbije
ja neviem, mame doma tri deti a nebijeme ich a dobre je
to, ze sa syn tak sprava je mozne z roznych dovodov, nikto nevie najlepsie, ako sa k nemu chovate doma
je mozne, ze ma malo sustredenej pozornosti od matky, alebo sa boji otca, alebo tazsie znasa zmenu, ze pride surodenec, mozno z tej unavy ste zmenili vy spravanie voci chlapcovi

celasapremenim
28. jún 2015

akoze zbit dieta ma aj raz zacas prospiet?...ako pisete.....sila
to by ma zaujimalo, ako by vam prospelo, keby vas niekto silnejsi obcas zrubal, lebo vam nerozumie, nevie s vami komunikovat tak, aby ste si porozumeli
asi by sa vam to bohovsky pacilo
chudak chalan, dva a polrocne dieta bit, debili

jeennyv
28. jún 2015

@eri28 jedna vec, je ze si unavena a asi toho mate teraz s partnerom vela, no druha, ze ked si sa rozhodovala pre dalsie dieta musela si ratat s tym, ze to bude narocne a mat dve deti neznamena odstavit to starsie na druhu kolaj...nie v zlom, ale jednoducho dieta v tak malom veku nedokaze pochobit, ze tebe sa nechce si unavena, lebo x veci dalsich, cakas dieta atd....a bitka aj ked to nazyvas, ze len obcas by byt nemala a uz vobec nie suplovat vychovu za to, ze pre vas je jednoduchsie maleho vyrafat nez vysvetlovat, len aby bol pokoj.....

nikuska744
28. jún 2015

Priprav sa na to, že keď sa narodí ďalšie dieťa, tak bude tiež rezané od tvojho partnera, pretože na dve deti už absolútne nebude mať nervy... Mať deti neznamená, že ja som unavená idem si povegetovať, vyložím nohy a relaxujem...Mať deti znamená stihnúť si oholiť iba jednu nohu, alebo vytrhať iba jedno obočie a už utekám do obchodu, lebo som niečo zabudla kúpiť. Mať deti znamená sedieť na záchode pri otvorených dverách, nestihnem sa ani vycikať a už mi syn vzadu spláchuje záchod... Mať deti znamená ráno vstať o piatej, niečo rýchlo navariť, utekať domov z práce, urobiť nákup, utekať do škôlky po dieťa a vybrať si, či idem umyť riad alebo sa povenujem dieťaťu, alebo si idem povegetovať, lebo som unavená... Odporúčam naštudovať knihy o rodičovstve a kúp jednu k narodeninám aj tvojmu partnerovi...

eri28
autor
28. jún 2015

Dakujem vsetkym za radi.K bitke sa uz nevyhadrujem kludne piste svoje nazory, kazdy mame iny.Literaturu urcite sa budem snazit kupit, alebo zatial aspon na internete nieco naist.Kocik malemu nepouzivam uz par mesiacov tu vsetky maminy kocikuju aj do 5 rokov len aby deti nemuseli nahanat a strazit.To neuznavam, ale na dovolenku si ho zoberiem.Nechodim s nim casto von daleko cize som neodhadla situaciu a nebolo mi dobre nemala som sa ako od kamosky skor dostat.Len reakugujem na to co som tu citala ale nepisem kazdej mamicke individualne.My momentalne nepracujme chodime do skoly, teda ja som uz skoncila moj muz este nie, cize maly je od malicka z obidvoma rodicmi skoro rovnako.Nie sme taka bezna rodina ze muz pracuje a ja sa staram o dieta, ani sa to neda, kedze som po porode ochorela a vsetko bolo na muzovi.Nevylucujem ze ked sa narodi druhe bude ina situacia, mozno uz muz bude pracovat, uz bude po skole, ale vsetko uvidime neskor.Ale dakujem naozaj za vsetky komenty a kludne piste dalej budem citat.

eri150
28. jún 2015

Podľa mňa je to citlivý chlapček. Visí na tebe, lebo ma prísneho otca. Pises, ze ked je s tebou sám, je v pohode, ale keď je s vami otec, tak na tebe doslova visí. Podľa mňa sa ta drží, lebo chce byť radšej s tebou, nechce ostať s otcom. Možno sa bojí, že ho s nim necháš a odides. Nehovorím, že otec je zlý, ale teba vníma ako tu makku mamičku, otec je generál. pises, že keď je iba s ním, je úplne iný. Tak lebo mu nič iné neostáva 😅 mojkaj si ho, objimaj ho a mohol by ho občas pomaznat aj otec

ivanapetrasova
28. jún 2015

Jati poviem preco sa pri tebe sprava inac ako pri muzovi. Lebo voci tebe ma este nejaku doveru a neboji sa prejavit emocie,aj tie negativne a dufa ze ho pochopis a budes lubit rovnako ako ked je vesely. Tvoj muz uz tuto doveru stratil a ostal len strach. Preto pri nom prestane plakat, preto sa pri nom sprava "lepsie". Lebo sa boji byt sam sebou. Tak sa zamysli ci naozaj chces v ociach svojho dietata skoncit tak ako tvoj muz....

danula.ch
28. jún 2015

@eri28 cele zle co robite. vas drobec je asi citlilva povaha a take dieta bit, to sa potom necudujte ze sa tak sprava. dozaduje sa vasej lasky, pozornosti a prijatia. to nie su dristy, overene na mojich detoch. az ked som pochopila, ze je chyba vo mne, iba vo mne, vtedy sa zmenilo spravanie deti. takze klapky z oci prec, detom bitka nepomoze. to len navonok akoze posluchaju, ale v skutocnosti sa vas boja, preto posluchaju. ja na druhej strane neuznavam ani to, ze venovat sa na 100% dietatu, to mu moze podla mna viac uskodit ako pomoct. nie je dolezite ani tak kolko casu s dietatom rodicia stravia, ale to, aky kvalitny je ten cas. nemyslim tym ZOO a zazitky, staci vela, vela vela lasky, pochopenia, otvorit oci a usi, pocuvat a vnimat dieta. az ked dieta bude citit, ze ho chapete a prijimate ho takeho ake je, vtedy sa uvolni a jeho spravanie sa otoci o 180 stupnov. kazdy potrebuje mat pri sebe cloveka, najlepsieho priatela, ktoremu bezvyhradne doveruje a vie, ze u neho najde utocisko. pre deti sme to prave my rodicia. odporucam preciat si nejake knihy 😉

dusika11
28. jún 2015

@eri28 kazdy vek ma svoje specifika..vy vyzaduje veci neadekvatne veku...deti nohy bolia..treba s tym ratat..je skor unavene..nie je zmenseny dospely..ale dieta ..co inac vnima ak ma horsiu rec nepovie..ani nevie preco place..k otcovi asi ist nechce...lebo..lebo sa tak sprava.....nemozete takto jendat s malym dietatom ..len sa cudujem ze uz sa okolo vas v zahranii nemota socialka..tam take pripady riesia velmi razne..ja sa inac dost cudujem lebo ked mam jedneho doma..tak oddychujem..som zvedava ako budete fungovat s dvoma detmi..tam len budu tiest nervy

michaelkanr
28. jún 2015

Necitam ostatne prispevky, ale velmi ma rozosmutnila tato sprava... Tvoj syn sa tak dozaduje tvojej pozornosti, preto ti neda vydychnut lebo ta potrebuje, chybas mu. Je to uplne normalne a prirodzene. Nie si s nim, ked prides domov, tak sa tesi. Neviem aku inu reakciu by si ocenila?
Partner ho bije-2,5r dieta nie je stavane na vyprask. Ak urobi nieco zle, treba mu to vysvetlit, razne zakazat a pod. A nie zbit-co s nim budete robit neskor? Jeho otec by sa mal zamysliet nad svojim pristupom k nemu, ked bude syn citit z jeho strany viac bitku nez lasku, tak pekny vztah nebudu mat urcite. Skus nanho v tomto trosku apelovat.
Nuz a ty si jeho matka-davaj mu co najviac lasky, to je najdolezitejsie. Druhe dieta - toto syncek nema sancu pochopit, nedokaze to, je to prenho uplne abstraktny pojem. Netlac nanho, len mu sem tam povedz o babatku. Pre prvorodene dieta je to sok, co je pochopitelne, potrebuje vtedy este viac pozornosti nez novorodenec, aby prekonalo ziarlivost.
Verim, ze si nieco z toho vezmes k srdcu, myslim to vsetko v dobrom🙂

kate988
28. jún 2015

@eri28 podla mna sa dozaduje tolkej pozornosti aj pre to lebo sa obava prichodu noveho surodenca a ziarli. deti vraj zvyknu mat pocit ze su na druhom mieste po babätku, kedze to si vyzaduje zvysenu starostlivost. mam iba jedno male dieta, neviem nejako poradit iba co mi napadlo, citala som jeden clanok ze moze zabrat vytiahnut fotky ako bol on maly porozpravat mu o tom alebo ukazat nejake oblecenie ked bol babo ak ste si nechali nieco na pamiatku. zdalo sa mi to ako dobry napad aby sa to druhe dieta necitilo odstrcene