8 mesačné dieťa neštvornožkuje

marika_zz
30. aug 2014

Ahojte. Prosím Vás o nazor pripadne skusenosti, ak ste sa s podobnym problemom stretol. Mame 8-mesacneho synceka, ktory zatial nestvornozkuje. A momentalne nas trapi to, ze dostal sa do takeho stadia, ze sa uz vobec nesnazi dostat k hrackam. Len lezi na brusku, kope nohami, trosku sa ponatahuje a ked zisti ze sa nevie pohnut, tak ostane na mieste. Jedine sa vie tocit okolo svojej osi a trosku sa posunut aj dopredu. Ale jeho snaha kazdym dnom slabne. Velmi nas to trapi. Cim to moze byt? Snazime sa ho motivovat, aby sa vo svojom vyvoji posunul dalej, ale takto stagnujeme uz asi 2 mesiace. Chodime aj na neurologiu, kde mame ist na kontrolu v septembri, tak som zvedava co dr. povie, ked jej to takto opisem. Taktiez cvicime kvoli slabemu chrbatiku, kde mame cviky aj na lozenie, ale absolutne to nezabera. Viem, ze vsetko chce svoj cas a kazde dieta je ine a netreba nic silit, ale mame teraz velmi zle obdobie. Syncek ma pradepodobne separ. krizu + nervozita kvoli zubkom = nedokaze sa absolutne pohrat, dokonca aj ked som pri nom a stavim mu vezicky a pod., nic ho uz nebavi. Na brusku uz nechce byt takmer vobec, stale len ujuka a mrnka. Preto si myslim, ze by mu velmi pomohlo keby zacal stvornozkovat aby sa dostal tam kam potrebuje a mohol objavovat svet.
Pritom ked bol mensi nam vsetci hovorili aky je zivy, pretoze neustale kopal nohami a rukami ked lezal alebo bol v kresielku. Co robi aj dnes na chrbte alebo tiez v kresielku, len na tom brusku sa mu nejako prestalo pacit. Na jednej strane na nom vidim, ze je zvedavy, ze chce ist objavovat, na druhej strane sa vobec nesnazi za niecim ist.
Za reakcie vopred dakujem.

marika_zz
autor
31. aug 2014

@betunka39
cvicime uz styri mesiace (3x denne), nie vojtovku, neviem ani ci sa nejako ta metoda nazyva, ale co som postrehla podla internetu, mame par cvikov z bobathovej metody, takze asi to. avsak prvy mesiac sme hlavne potrebovali vsetko uvolnit, masirovala som mu rucicky a nozicky, ze to mal vsetko ztuhnute, aj plecia mal tak zdvihnute vyssie k hlavicke. avsak vidim aj na tej cvicitelke ze byva prekvapena, ze caka vacsi pokrok, avsak nahlas nam to nepovie, aby nas nevystrasila. ved som zvedava co povie neurolog.
a este - maly pri cviceni neplace, ja mu z toho robim hru, spievam mu, kukuckujem a pod. 🙂

marika_zz
autor
31. aug 2014

@sharlotta
plavat by sme sli uz davno, avsak nie sme ockovani, takze zial nic, aspon zatial.
mas pravdu s tym porovnavanim, dnes je to zial taky fenomen medzi mamickami. ja mam nastastie dost zdravy rozum na to, aby som sa tymto nedeptala. ale bohuzial mame jednu znamu, ktora nasho maleho velmi riesi, a pravdepodobne preto ma to takto depta

marika_zz
autor
31. aug 2014

@lenkamatus
prave kvoli tej nevozite by som uz bola najradsej keby lozil, bol by spokojnejsie, nebol by taky umrncany. ale to je asi sposobene aj zubkami. sice zatial ziadny nemame, ale zacal sa nam v noci casto budit, s neskutocnym placom a aj vzdy ked sa zobudi po spanku tak hned pisklavy plac. neviem co ine by ho mohlo trapit, takze asi zubky

marika_zz
autor
31. aug 2014

@sunny15
tak v tomto je asi aj nas popredu. neviem ci uz vie rozoznat co blaboce, ale velakrat sa mu podari tak pekne povedat mama, tata, ako keby nas naozaj volal. a okrem toho samozrejme aj ine hlasky 😀

marika_zz
autor
31. aug 2014

@bubutko
@petrarac
aj a aj MM sme nestvornozkovali, ale suchali sme sa po riti (asi preto sme sa nasli 😀 ). ale podla mna to bolo preto, ze mamicky nas davali pasivne sediet a do pavukov. vtedy sa este nevedelo to co dnes. ja nastastie problemy s chrbtom nemam, ale MM ma poriadne. on chvilu ponosi maleho a uz ho bolia krize 😖

marika_zz
autor
31. aug 2014

@adka2011
ako som uz pisala, trva to uz asi dva mesiace. je pravda, ze v priebehu tychto dvoch mesiacov spravil pokrok taky, ze sa naucil pretacat z bruska na chrbatik (predtym ak sa mu to podarilo, tak len nahodou, nevedel ani ako). a taktiez je asi pravda aj to, ze ho pravdepodobne trapia zubky. ak chyti nejaku hracku, da si ju do pusi a otaca hlavicku zlava doprava, ako keby si masiroval dasna. to iste robi aj ked ho mam na ruka a zahryzne sami do pleca 😖
ved hadam sa to vsetko pohne. len ja by som bola najradsej keby to prislo co najskor, lebo ako som uz spominala, je neskutocne nervozny, placlivy, casto na rukach a je to pravdepodobne tym ze sa nevie nikam dostat, hracky ma uz obkukane, obzute 😀 a chcel by objavovat svet. a asi sa k tomu pridavaju aj tie zubky (sice na dasnach nie je vidiet ziadny naznak, ale udajne to moze boliet, svrbiet podstatne skor, kym zubok vykukne)

marika_zz
autor
31. aug 2014

kocky, velmi pekne vam vsetkym dakujem za prispevky, rady a povzbudenia. treba len vydrzat. mame sice velmi takze obdobie, ale to k tej nasej materskej "dovolenke" 🙂 patri
este raz vdaka vsetkym

andrejta
31. aug 2014

@marika_zz čítam, že kvôli neočkovaniu ešte nechodíte plávať. môžem sa opýtať prečo?

ivi31
31. aug 2014

@marika_zz Nám dosť pomohla fit lopta, po pár dňoch pohupovania na nej začal drobec liezť aj štvornožkovať 🙂

tutky
31. aug 2014

no nasa mala vobec nestvornoskovala a vlastne ani jedna vsetky sli po zadku chodak som ani pri jednej nepouzivala,mala nema rada byt na bruchu,takze ju nenutim,a postavi sa tak ze sa vytiahne alebo ked ide z postele ale vidim ze este nema stabilitu,teraz sme si vsimli ze zacina po stvornozky ale to len tak chvilku,tiez by som bola rada keby zacala chodit,ale zacne ked bude pripravena prva zacala sama ked mala asi 16mesiacov,druha chodila ked mala rok,takze netreba to silit a ani porovnavat myslim si ze drobec je urcite o.k. 😉 😉

reni1512
31. aug 2014

My sme zacali 4nozkovat na 11 mesiacov 😀 a tu sme...vsetko je ok...🙂 Pri kazdej poradni mi lekarka vyslovene davala na javo ze chodak nie nie...ja tiez nie som ,,za" nakolko som maserka babatiek a viem, ze to zdrave nie je, ale kazda mamina nech kona podla seba, najprv sme sa plazili vyse 2 mesiacov, teraz mame 13 mesiacov a zatial chodi okolo nabytku, sama este nie. Nie vsetky deti su rovnake. Zato jazyk ma dlhy az po kolena 😀 namiesto lahkych slov rozpravame po svojsky paradajka, velky, jelen 😀 perie a podobne 😀

nika185
31. aug 2014

môj syn tiež nikdy nechodil po štyroch, tiež len ležal a prevracal sa do strán, až keď mal asi 8 mesiacov, tak som ho začala davať sedieť, dala som na zem deku, obložila ho vankúšikmi a keď sa časom naťahoval za hračkou, tak sa posúval po sediačky, až sa začal dvíhať a chodiť popri posteli až začal úplne chodiť, teraz má pomaly 20 rokov a poviem vám, že až teraz chodí po štyroch a to keď vysáva- dobehuje čo zameškal. Mám tri deti a každé bolo a je iné 🙂 Držím palčeky aby bolo všetko v poriadku čo si myslím, že je 🙂

augustbabo
31. aug 2014

môj syn vôbec neštvornožkoval, stále sa bral na nohy, ani ležanie na brušku sa mu nepáčilo...naučil sa v 13 mesiacoch chodiť a na štyri sa už potom dlho nedostal, až skoro v dvoch rokoch sa naučil chodiť štvornožky, lebo pri hre na zemi sa len po zadku posúval, tak sme s mužom chodili po štyroch asi týždeň a potom mu to došlo, že to je lepšie ako sa po zadku šmýkať 🙂

betunka39
31. aug 2014

@marika_zz Nuz ak sa Ti zda .ze za tri mesiace je maly pokrok skus s nim cvicit viac.ak to mozes.Neviem.lebo ja 🙂 sim cvicila len Vojtovku ato len dopoludnia.ale 4-5krat.Robila son to poctivo cely rok.Moj pri cviceni plakal.lebo pri vojtovje to ma tak byt ak sa spravne cvici.Ak na stuhnute telicko.sku ho aj mino cvicenia pomasirovat olejcekim .ale smerom vzdy k srdiecku.Cize len nspr.od spidu nozky hore pod kolienko.alebo id palcekov k laktu a tsk.Nikdy nie opacne.Ja som takto masirovala najmladsienu nozicky.lebo ich nal vrlmi stuhnute a krive do pismena "o"pimohli to .vrlmi.Drzim palce. 🤐 y

joely
31. aug 2014

vôbec nemusí štvornožkovať, náš malý začal krátko predtým ako začal chodiť, okolo postele behal ako 10 mesačný, sám sa pustil, keď mal rok 🙂 žiadne obavy nie sú potrebné 🙂

danielakicova
31. aug 2014

ani moj starsi nestvornozkoval, poslali nas k neurologicke, ta nas hned privitala ze "mozno bude treba operovat hlavku" no myslela som, ze ma porazi z jej pristupu, po vysetreni nas ubezpecila, ze bude hlupy ziak, moze prepadnut, tazko samu bude ucit, kedze preskocil tu etapu. nasadila vojtovku - bola som s nim asi 7krat, kedze sa mi ako 9mesacny prvykrat prevalil nabok... doma som s nim necvicila. viac sme cvicit nesli, kedze pri prvom prevaleni z postele na zem rozbil hlavu... teraz ide do 2rocnika a koncili sme aj s knizkou - bol medzi 5najlepsimi, abecedu sa naucil sam ako 3rocny z detskeho pocitaca, nemal ani 4roky a do 100naratal jedna radost. mladsiemu bratcekovi uz ako prvak cital rozpravkove knihy... chodit zacal takmer 17mesacny - takze tie blbe narazky neurologicky sa neosvedcili ... sice mame trocha problem s písaním - s jemnou motorikou sme mali stale troska mensi problem - ale pisat pise, len troska svojskym sposobom drzi pero, ale ide mu to super, vobec nezaostava ... tak drzim palce 🙂

marika_zz
autor
1. sep 2014

@andrejta
lekarka nam to neodporucila, aby nieco nechytil

janikes
1. sep 2014

@micicka vdaka 🙂 , dufam, ze to bude ok, preistotu ideme zajtra k doktorke, tak som zvedava, co nam povie.

janikes
1. sep 2014

@lenkamatus no ved, mne uz dochadzaju napady, co s nim robit lebo vsetko ho bavi len chvilu a potom zasa nieco nove vymyslat... 😒

denda176
1. sep 2014

žiadne obavy, aj naša začala až v deviatich štvornožkovať a potom presne prvý rôčik-chodiť, syn napríklad neštvornožkoval, a rýchlo chodil v 11tich mes.

katey
1. sep 2014

prene akoby si mi pisala z duse pred niekolkymi mesiacmi. Moj syn tiez len lezal a tocil sa dookola,zaujem o hracky ziadny. Cele mesiace som nerobila ine len som ho pozorovala a do teraz si vycitam,ze si z toho obdobia nic ine nepamatam ☹ ale nakoniec,ked mal 10,5 mesiaca sa jedno doobeda zrazu dal na 4 a v ten isty den presiel po 4 asi 5 metrov.. Akoby si to musel nechat najprv cele ulezat a potom isiel na istotu 🙂 prvy krat sa sam postavil asi v roku a v necelych 13 mesiacoch sa ppustil sam chodit,takze drzim palce 😉

sirell
3. sep 2014

@marika_zz netrap sa, tvoj syn proste nie je "tabulkove" dieta. moja dcera tiez v 8 mesiacoch len lezala na brusku a tocila sa okolo svojej osi. nic ju neprinutilo vyvinut usilie aby sa pohla dopredu. ak nedosiahla na hracku zacala revat. neurologicka zhodotila jej stav, ze je OK, len ma netypicky motoricky vyvin. mala snahu dvihat sa do sedu - ked bola v kresielku, nakoniec sa naucila sediet tak, ze z polohy na chrbatiku sa prevalila na bok a vytlacila sa rucickou do sedu ked mala 9 mesiacov. plazit sa zacala v 11 mesiacoch a po 2 dnoch plazenia prisla na to, ze lepsie je stvornozkovat. chodit zacala v 14 mesiaci. Naopak moj syn bol typicke "tabulkove" dieta - motoricky vyvin presne podla tabuliek.

squella
9. sep 2014

Nebojte sa. Moja dcerka napriklad do 10 mesiaca len sedela, potom sa postavila a v 11 mesiaci zacala 4-nozkovat. No potom v roku sa rozbehla. Vsetko ma svoj cas 🙂

leeenka26
11. sep 2014

Moj zacal stvornozkovat az v 11. mesiacoch, chodit uplne sam az v 20. mesiacoch, z neurologie nas davno pradavno vyradili, z rehabilitacie ani nepamatam. Teraz ma 2 roky aj 3 mesiace, je to absolutne zdrave dieta. Treba sa urcite poradit, navstivit odbornika, tiez som bola z toho nestastna, ale vsetko sa krasne upravilo, bezi ako strela, je velmi rychly a sikovny. Kazde dieta je ine. Ja uz som sa bala ze ten moj snad ani nikdy sam chodit nebude.

goralenka
14. sep 2014

Kazde dietatko ma svoje tempo, len by som vydrzala. Moj syn v 6 mesiacoch uz sa staval na nohy, stvornozkoval od necelych 7 a v 10 uz chodil.. ale jeho kamaratka, starsia o mesiac sa zacala plazit ked mala nieco pod rok, stvroznozkovat neskor a teraz ma 19 mesiacov a chodi asi 3 tyzdne. Nesilila by som to, vsetko pride v spravny cas 🙂

goralenka
14. sep 2014

@danielakicova to co bolo ze lekarku? Ja som tiez nikdy nestvornozkovala, vysoku skolu som skoncila s cervenym diplomom a pracujem na doktorate. Takto plasit rodicov, to je sila, normalne ma to dvihlo zo stolicky.

danielakicova
14. sep 2014

@goralenka no, vela mamičiek sa na nu sťažovalo, boli sme pri nej raz, pri druhej navšteve mala tiež absurdné narážky a viac sme k nej nešli

typa
14. sep 2014

Ahoj,
na Tvojom mieste by som este nestresovala. Moj syn sa napriklad v 8.mesiacoch zacal len pretacat z chrbatika na brusko. Pocas 8 mesiaca to stale cvicil a zacal sa psotupne davat do sikmeho sedu a v 9.mesiacoch sa naucil sediet, A nasledne zacal skusat stvornozkovat. Plazenie takmer uplne vynechal - to musel nieco sialene velmi chciet,aby bol ochotny sa k tomu doplazit. Vlastne plazit som ho videla asi len ked u nas bola sestrina dcerka a on chcel byt tam kde ona,tak sa snazil k nej dostat. Inak hracky vobec nefungovali. Venuj sa mu aj nadalej - ak chce byt na rukach, zober ho na ruky -ved tie zuby su potvora.
Sleduj ho aj nadalej a uvidis. Ak by vobec nenapredoval,tak to spomen neurologicke.

marika_zz
autor
16. sep 2014

takže u neurologicky sme dopadli celkom dobre. bola nadsena z toho ako spevnel. este musime popracovat na spodnej casti bruska a chrbta. udajne kvoli tomu, ze tuto cast ma este slabu tak nestvornozkuje. ostatne je ok, aj sono hlavicky. povolila aj ockovanie

medzitym sme boli aj na dovolenke, kde sme sa kupali a maly je odvtedy neuveritelne ciperny, vyslovene ozil. trosku sa uz aj plazi, sice niekedy ide dozadu 😀 co ho poriadne nastve, ale dari sa mu trosku uz aj dopredu. ale co ma najviac tesi, je jeho snaha a chcenie, ktore teraz na nom vidim. sice sa stale zlosti a srdi, ale aj napriek hnevu sa snazi dostat za hrackami.

dakujem vam vsetkym za prispevky a povzbudenia

katushno1
5. nov 2014

moja mala bola podobna. v deviatch mesiacoch sa premiestnovala iba "valanim sudov"... tak sme sa vypytali k fyzioterautovi. cvicili sme co najpodstivejsie, aj ked to bolo niekedy tazke, ale verim ze to bolo velmi prospesne. Vysledky sa nedostavia hned, treba ale vydrzat a hlavne sa nestresovat. Verte, ze som tiez mala tazke dni, kedy som sa citila hodne pesimisticky. Plazit sa nakoniec zacala v 11tich, posadila sa sama v 12tich a stvornozkovat v 13tich mesiacoch. Teraz ma 13 a pol, stvornozkuje perfektne, rychlo, a zacina sa uz aj stavat v postielke.. Dodatocne vidim, ze urcite je v kategorii "zdrave dieta", ale mala proste svoje veeelmi pohodove tempo, a ako povedala neurologicka (u ktorej sme tiez pre istotu boli), trebalo ju predsa len trosku nakopnut ;) Myslim si, ze co sa motivacie tyka, skuste zmenit aj prostredie, ist niekde medzi ine loziace deti.. Okrem toho my sme doma spolu vela len tak valali v posteli.. len v plienocke, pacil sa jej ten nerovny teren a zaroven makke periny a lepsie vnimanie toho celeho pokozkou a bola tam aktivnejsia ako na zemi.. tiez som si ju davala cez seba, aby bola kolienkami na posteli a trupom na mne a snazila sa ma potom preliezt alebo zliezt dole. Velmi sa mi osvedcilo aj cviceniei na overballe (to je akoby taka mini fitlopticka, co sa da pod brusko, vy ho pridrzate za panvu a ukazete mu takto ake je to byt v polohe na styroch.. staci na 10 sekund - minutu... uvidite ako mu to pojde.. ale mozno pochopi vyhovu takejto pozicie. dalsi level je ked sa dobre drzi na rukach podavat mu hracky zboku, striedavo z kazdej strany aby jednu rucku zdvihol zo zeme a udrzal sa len na troch. Toto je velmi nenasilne, pokial to budete robit po troskach, ked ma prave naladu..