8 mesačný synček ešte nesedí sám a neštvornožkuje

mikaram
6. okt 2015

Ahojte dievčatá,chcela by som sa poradiť.Poprosím o akýkoľvek názor,budem vďačná.Jedná sa o to že teraz 3.10.,mal náš synček 8.mesiacov a ešte nesedí sám a neštvornožkuje.Pri včerajšej poradni nám obvodná dr.odporučila neurológičku v DS,no s manželom sa obávame že dr.v DS nám odporučí Vojtovku ktorú striktne odmietame,nebudeme lámať nášho drobca,doposiaľ všetko išlo tak ako malo.O Vojtovke sme si veľa prečítali a nemáme z toho dobrý pocit.Malý sa pokúša liezť,no ešte to nejde a ani sed.S mužom tomu chceme dať aspoň dva týždne,či sa u syna niečo zmení...všade a každý hovorí že každé dieťa je iné a vo vývoji odlišné,preto by som poprosila o vaše názory.
Veľmi pekne ďakujeme 🙂

jika80
6. okt 2015

@mikaram veď to je úplne normálne, že deti v tomto veku ešte samé nesedia a nestvornozkuju. Vôbec nechápem, čo chce dr.vôbec riešiť. vaše dieťatko potrebuje len čas

lillien11
6. okt 2015

8-mesačné dieťa nemusí ešte samo sedieť,to len sú niektoré doktorky veľmi múdre....naša tiež nesedela,keď sme boli v 8-ich mesiacoch na poradni a za 2 týždne už v pohode...neriešte to,je to zbytočné teraz 🙂

miriem
6. okt 2015

Nasa sa posadila, postavila a zacala stvornozkovat v priebehu jedneho tyzdna. Mala 8 a pol mesiaca. Takze by som nestresovala. Kazde dieta ma vlastne tempo.

alka1980
6. okt 2015

Nas maly ma o par dni 9m a tiez len lozi,nesedi,nestvornochuje.A tiez sme obj k detskemu neurologovi.A radsej tam pojdem a ak je problem ho podchytime hned

sardinka32
6. okt 2015

@mikaram nicoho sa neboj...moja zacala najprv stvornozkovat a potom sediet a to vsetko pocas jedneho tyzdna na konci osmeho mesiaca...dokonca az v tomto mesiaci jej vysli aj prve zubky...potom to uz vsetko islo ako po masle a chodit zacala v dvanastom mesiaci...ziaden problem...daj malemu cas a nenechaj sa dotlacit doktorkou do niecoho, co nechces...nie som sice lekarka, ale podla mna Ta stresuje priskoro.

katrin21
6. okt 2015

ja by som sa nenechala chlacholit mamickami, co pisu, ze je to OK.. 😝
radsej by som k tej neurologicke isla.. moze mat dieta znizeny svalovy tonus, alebo naopak zvyseny a tam je lepsie zacat cim skor...
Osobne si myslim tiez, ze 8mes dieta by uz malo minimalne samo sediet...
Z vlastnej skusenosti ti radim ist k neurologovi.. MOja dcera tam bola ako 3 mesacna,lebo sa nieco nezdalo nasej lekarke.... radili sme sa aj s inymi, tí povedali, ze netreba... ale nakoniec sme sli a mala hranicne hodnoty zvyseneho svaloveho tonusu , podla tych chmatov, co tam neurologicka robi s dietatom, reflexy a tak....Hrozilo, ze ak by sme necvicili vojtovku, dieta mohlo chodit po špičkach !! alebo sa neposadi, alebo neotoci a tak.... Vraj nasledok tazkeho porodu... moze byt.
Opacny problem je, ked je nizky sval. tonus, to je dieta ako handrova babika.... nasa sa skor šponovala niekedy...
Nelutujem, cvicili sme len 3 mesiace a potom aj preskocila vyvojovo ostatne deti.. uz sme cvicvit potom nemuseli.... stalo to za to. 8mesacna uz stala sama v postielke, mala krasny uchop ruky, nie len pinzetovy... robila prve kroky....

Kamoska mala taku lekarku, ktora jej hovorila, ze vsetko je OK aj ine mamicky, ze to ma cas !!! a dnes ma 15r syna, ktory chodi po špičkach.... od 4r , ked som jej ja uz roky opakovala , ze to nie je OK, zacaala s nim chodit na rehabilitacie a liecenie, dlahy na noc.. ale uz bolo neskoro...
Radsšej nic nepodcenit, za jedno vysetrenie nic nedas apre dieta to moze znamenat vela.

jolinka
6. okt 2015

sedenie nie je dolezite v tejto faze, ovela dolezitejsie je aby najprv lozil a tym si spevnil chrbat a az potom s dobrym chrbatikom sedel. Mnohe deti zacnu liezt az okolo roka, a chodit okolo 17-18 mesiacov, je to este v norme. Ak sa pokusa sam liezt ..je to vyborne 😉 len ho treba davat na brusko a dieta ak sa snazi tak mu to aj pojde, ak nema vyslovene fyzicky ci neurologicky problem.

Moja dcera cvicila vojtovku od 2 mesiacoch pre neurologicke problemy a jej to pomohlo, v pripadoch ze je ta vojtovka predpisana opravnene a sadne na problem dietata..tak to pomaha. My sme sa vdaka nej vyhli DMO /detska mozg. obrna/ , mala sa potom rozliezla na 8,5 mesiaca a chodila rocna. uplne tabulkovo. 😉

darina1952
6. okt 2015

@mikaram trochu sebaisté slová o vojtovej metóde od ľudí čo ju necvičili... 😉 ale je to vaša vec, ja len toľko že prehliadka u neurologičky je na mieste, posúdi celkový psychomotorický vývoj dá odporúčania a keby ste aj dostali odporúčanie na rehabilitácie a cvičenie vojtovej metódy je len na vás rodičoch či to robiť budete alebo nie. Vojtova metóda je na stimulovanie svalov a nie je to žiadne mučenie detí 🙂
Okrem toho môžu deti absolvovať aj iné terapie ako napríklad plávanie.
Aj moje deti sedeli neskôr a nič sa im nestalo trochou cvičenia a plávania - pomohlo im to 😉

moncicip
6. okt 2015

@mikaram A co mate s manzelom proti Vojtovke? Ved tam absolutne nejde o "lamanie" deti, toto cvicenie urcite ma svoj zmysel ked ho odporuci lekar. Ja na tvojom mieste by som pre pokoj v usik tej neurologicke sla aby si si potom v buducnosti pripadne nieco nevycitala. Ja som toho nazoru ze radsej ist k lekarovi 100x zbytocne ako raz prist neskoro ..... Takze je len na tebe co spravis a ako sa rozhodnes.

oskvarka
6. okt 2015

@mikaram mi sme cvicit chodili.. k nevrologicke nas aj tak poslali a tam nam povedali ze co oni s nim ze nic na nom nevidia zle... len ma svoje tempo.. a to cvicenie sme robili len tolko co mali chcel ani kusok viac.. na cviceni dostal masaz a bratranec dokonca mal aj rehabilitacne kupanie vo vanicke to sa mu pacilo... ja osobne by som skusila u nas v cadci v deckej telocvicni ma maminka posledne slovo ak povies ze toto nechces aby s nim robili nebudu... inak ale trochu si myslim ze aj ta chvila cvicenia vojtovky nam pomohla... nas sa este nevedel v 9 pretocit z chrbatika na brusko.. doterza s tym ma niekedy problem ze ked je na chrbte je ako chrobak a chvilu sa nevie s tade dostat 🙂 ... a postup ako sa nas mali ucil najskorej sa deti naucia pretacat potom plazit potom liest a az potom sediet .. nas sedel az tak v roku... mate cas nerob paniku... ale napriklad sme doma cvicievali na malej fitlopte ze sa gulal po nej na bruchu .. alebo ze mi nohu musel preliezat ked uz sa vedel plazit aby sa k neiecomu dostal a tak len ... nic nasilne.... a aj na rehabilitaciach cvicieval na lopte trampoline dostal masaz ... ukazala nam cviky na vojtovku... kym ju chcel cvicit doma... co sme ho museli teda vemi motivovat ale bolo to bez placu tak sme cvicili .. ked uz nechcel tak sme odmietli nebol problem..

jolinka
6. okt 2015

@darina1952 len chcem poopravit, ze vojtovka nestimuluje svaly ale mozog 😉 😉 ale inak suhlasim 🙂

khkt
6. okt 2015

Moja malá sa naučila sama si sadnúť, keď mala 9 mesiacov a súčasne odvtedy začala chodiť popri nábytku, plazila sa síce už od 7 alebo 8 mesiacov, ale štvornožkovať začala až keď mala 11 mesiacov. Ja som sa vôbec neznepokojovala, malá je normálne zdravé dieťa, má svoje tempo. 🙂

katrin21
6. okt 2015

@mikaram mimochodom, preco nemas z vojtovky dobry pocit? vies kolke deti postavila na nohy???
ano, dieta place, ale co je to par slz voci moznemu kriplikovi???? radsej zdrave dieta , ako nejake tažkosti....

a nejde vobec o nejake lamanie.. bolo to napr v nasom pripade asi 5 minutova zalezitost 1-2x denne...
ziadne " lamanie".. lezala a drzala sa v nejaakej polohe kym napr. neotvorila pasticku... nic strasne...
alebo kym nevykopla nozicku.. ked ju vykopla 2-3x bolo docvicene...
Neviem, co ste si precitali, ale asi hovadiny.. Vy nemate dieta s mozgovou obrnou, tak sa ukludni a pekne radsej nieco pocvicit....
ste proti Vojtovke .... a proti moznemu choremu dietatu nie ste??? kde mate vlastne priority??

canama
6. okt 2015

@mikaram mnoho pediatrov nema ani paru o tom ako ma prebiehat spravne psychomotoricky vyvoj dietata....viem to, lebo som mala hypotonicke dieta a po neurologoch a rehabilitacnych lekaroch som si pochodila svoje. spravne vyovj prebieha tak ze dieta je najskor na styroch a z tejto pozicie prejde do sedu, preto 8 mesacne dieta vobec nemusi este sediet...navstevy neurologa by som sa neobavala, naopak zdanlivo mala odchylka od normalu moze byt neskor problem. vojtovka by sa mala cvicit len pri poskodeni mozgu, ak je dietatko zdrave, len nieco nerobi ako by malo a treba mu trosku "pomoct" tak sa cvicia ine cviky...a ty ako rodic mas samozrejme pravo cokolvek co sa ti nezda odmietnut.

canama
6. okt 2015

@katrin21 nesuhlasim so vsetkym co si napisala ale urcite suhlas ze akakolvek odchykla podchytena do 1 roka dietata sa da lahko vyriesit, a moze sa predist ovela vacsim problemom v buducnosti. ja by som povedala ze by aspon jedna kontrola u neurologa v prvom roku zivota mala byt povinna.

evittam
6. okt 2015

@mikaram Tak môj názor je taký ako väčšiny mamičiek čo ti tu napísali. Môj starší syn začal sám sedieť cca v 6.-7.mesiaci, neštvorkoval vôbec a hneď začal chodiť v 10.mesiacoch, štvorkovať začal až neskôr 😀 😀 😀 . Dcérka tiež ešte v 8.mesiaci uplne samostatne nesedela, štvorkovať začala v cca 10.mesiacoch, chodiť v 14.mesiacoch. Obe deti nemajú žiadne problémy a sú úplne zdravé.....
Tiež súhlasím s názorom, že netreba nič zanedbať ale ani preháňať, ak sa dieťa normálne vyvíja, má normálne pohyby a všetko okolo toho, tak nie je čo riešiť. Lekári si radi posúvajú hlavne detských pacientov, nakoľko to majú všetko najlepšie zaplatené a vždy-a to teraz bez urážky lekárov. Poznám pár prípadov v mojom okolí, že mamičky chodili po ortopédoch,neurológoch,...a neviem kam všade a nakoniec prišli všetci "odborníci" na to, že detičky sú zdravé..... 😉

emilia25
6. okt 2015

Mi sme tiez necvicili aj ked mi malý sa naučil sediet sám zo stvornoskovsnis ked som ho posadila sedel ale sám to nevedel ked zacal stvornozkovst pekne si s toho aj sadol a behať sa tiez naučil neskoro vsetko sme mali dost posunute teraz má 3 roky vsetko dobehol aj ked nehovori čisto ako niektoré deti ale snaží sa opakovať.

jolinka
6. okt 2015

ak primarne dieta nema neurologicky problem /co samozrejme zisti neurolog/ su aj ine metody, napr. bobath, ktory je zalozeny na presnom polohovani dietata, kde sa dieta samo snazi urobit nejaky pohyb v danej polohe. Nepritlacaju sa specialne body na tele, stimulujuce drahy v mozgu ako pri vojtovke.

alebo spominane plavanie, cvicenie na fit lopte. Ono su vselijaki rodicia, niekto necha decko len lezat na chrbte, pasivne prevaza v kociari, pasivne oblozi vankusmi aby "sedelo", medzitym presadi do chodulky /mala som znamu co este aj do bazenika dala decko v chodulke a este sa uprimne cudovala ze preco nelozi 🙄 🙄 😅 😅 / tak v tychto pripadoch sa moze stat ze rocne dieta je zlenivene nevie lozit a podobne.

Zas ked ma dieta dostatok podnetov pre pohyb, je davane od narodenia na brusko a este do urciteho veku sa nepretaca, nelozi, nestvornozkuje, tak nie je na skodu preverit jeho vyvoj u neurologa, pripadne dat navyse nejake cvicenia, aby sa mu pomohlo.

alexanotbad
6. okt 2015

Nas tiez v 8m nesedel a spravne nesedel ani ako 12m, mal stale zagulateny chrbatik. Posadil sa asi v 10m. Stvornozkovat zacal ako 10m a stat ako 14m. A nic mu nechyba teraz. Neriesili sme to, ani doktori tu v Nemecku, vraj ma cas. Nestresovali.

evitka83
6. okt 2015

@mikaram moze a nemusi byt. Este pred par mesiacmi by som tvrdila, ze nestresovat, ze kazde dieta je ine. Nam tiez povedali, ze mala je len leniva, ale inak v pohode, ale doporucili vojtovku. Kedze povedali, ze je "lem" leniva, postavíla som sa na zadne, ze nebudem malu tyrat vojtovkou, skusali sme to predtym, nemalo to efekt, tak som zvolila ine formy cvicenia atd. Pred 2 tyzdnami sme boli opat na vysetreni, pretoze v 14 mesiacoch sa len plazila a sedela. Doktor nam povedal, ze ma podozrenie na pociatocnu fazu DMO a keby sme cvicili skorej, dali sa tie problemy lahsie vyriesit, pretoze cim je starsie dieta, tym viac je zvyknute na urcite pohybove vzorce, t.j. Vzorce pouzivania svalov a ked je znizeny/zvyseny svalovy tonus tak to dieta vykryva pouzivanim inych svalov akoby malo a potom to treba napravat. Cim starsie dieta, tym tazsie to ide. Nehovorim, ze musite byt nas pripad, ale kazdopadne by som si na to dala pozor a k tomu lekarovi zasla, pripadne k dvom. Ak ti obaja potvrdia, ze s malym treba nieco robit, nebrala by som to na lahku vahu. Ja dnes cez slzy cvicim s malou vojtu a trieskam si hlavu o stenu, ze sme to mohli mat za sebou a mohlo to byt jednoduchsie a hlavne sa modlim, aby to zabralo a dcera sa mi raz postavila na vlastne nozky. Drzim palce

luk25
6. okt 2015

@mikaram ja som tiež stresovala a dr. nam kazal ist na rehabilitačne, ale to som odmietla lebo maly ma hysaky z lekarov, tak som ho nechcela este viacej stresovat a predstav si v 10 mesiacoch si sam sadol a postupne zacal aj štvornožkovať-teda podla jeho je to trojnožkovanie-jednu nohu ma pod sebou ale dostane sa vsade🙂 on bol aj je taky lenivec, cely vyvoj mal oproti rovesnikom posunutý ale ako pisem zrazu vsetko dobehol, davaj ho viacej na zem, na brusko, urcite to pomože

oskvarka
6. okt 2015

inak s tym na brusku nam tiez okolie hustilo ze sa mali na brusku trapi a jeduje .. a ze ho nemame tirat ze je to na neho moc... a pritom sme zistili ze sme ho davali malo.. to mu tiez velmi pomohlo... okolo roka ked sa zacal pretacat konecne bola jar a leto .. dali sme dole strechu z hlbokeho kociara a vozili sme ho len na bruchu... ziadny sedaci kociar... kedze bol zvedavi krasne pasol koniky aj na dlhsej prechadzke a to mu veru velmi pomohlo.... doma to moc mozne nebolo lebo sa vedel skoro pretocit brucha spet na chrbat... len opacne to dlho nevedel spravit,... v kociari sa mi pretacalo tazsie a ani to nerobil lebo by potom nevidel....

gaby21
6. okt 2015

Mna len zaráža ten mýtus o sedení, to sa ako má to dieťa naučiť? na to musia byť predsa tie svaly pripravené, nemožem ho len tak dávať sedieť a dufať, že ešte pár krát a už bude určite sedieť. no ja mám dve deti, nikdy som žiadne knižky o motorickom vývoji nečítala, ale zase som im nikdy do toho nezasahovala, a obaja sedeli až v deviatich mesiacoch, ale uplne sami, nikdy som ich sama sedieť nedávala. Podotýkam, že motoricky boli velmi zdatný, obaja sa z chrbátika na bruško pretáčali už v troch mesiacoch, v šiestich uz brazdili po štyrcoch, a sami sa posadili skoro v devietich mesiacoch, mesiac neskor už boli na nožkach

piacere
6. okt 2015

@mikaram môj mladší začal štvornožkovať až v 11-tich mesiacoch a vtedy sa aj sám posadil.... postavil sa k nábytku v 12-tich a samostatne chodiť začal v 18-tich mesiacoch....
Starší sedel v šiestich, postavil sa mi v postieľke, keď mal 7 mesiacov, v 9-tich lietal okolo nábytku a chodil sám od 12-tich.... každé dieťa je individuálne 🙂

maslenka47
6. okt 2015

@mikaram nechapem. Kedze si zalozila tuto temu, zrejme sama sipis, ze dieta ma problem. Doktorka ti navrhla riesenie (navsteva neurologa a ak sa problem potvrdi, tak liecba), ktore apriori odmietas este si tam ani nebola. Co akoze chces pocut? Nikto tu na internete nezisti, ci to dieta je len lenive alebo naozaj ma problem. Na to ho treba chytit do ruky a sledovat jeho reakcie.

Ak ma dieta zle pohybove navyky, tak sa to za 2 tyzdne samo nespravi. Ak je len lenive, tak mozno hej. Lenze na to, aby si toto zistila, mas ist k neurologovi. Je mnozstvo cviceni, ktorymi si da dietatu pomoct (aj z tej lenivosti). A nie, nie su to cvicenia, pri ktorych dieta vresti ako pavian. Da sa to aj formou hry, samozrejme kym sa nedostane dieta do stavu, ze na polovicu svojich svalov "zabudne".

jolinka
6. okt 2015

@evitka83 presne tak.... je spusta deti, ktore fakt ten vyvoj prekonaju same len o cosi neskor, pripadne v inom poradi, a je do buducna bez problemov zdrave. 😉

a potom sa najde zopar deti, kde ten vyvoj napriek ocakavaniu ci nestresovaniu nakoniec nejde k dobremu a vynoria sa problemy, ktore nik necakal /vsak kazde dieta ma ine tempo 😕/ a potom sa musi este viac zabrat a dohanat zameskane. A clovek tazko odhadne, i lekar ze kam prave moje dieta spada...

My sme mali stastie ze prave v case ked sa mala narodila , som citala v nejakom detskom casopise pribeh dietata, ktore malo pomalsi vyvoj, samotni pediatri tomu davali cas, nariadena vojtovka bola az po roku cakania a cakania ze dieta sa rozbehne same. 😒 A potom rodicia lutovali, lebo maly mal nakoniec dmo aj ked v lahsej forme, 😔

Tak sme nabehli k lekarke a neurologicke, este nemala 2 mesiace, od narodenia sa mi nieco nezdalo, v lahu vykrucala hlavku extremne dozadu, az jej lezala na chrte, na brusku sa hned prevratila ale nie pre "sikovnost" ale pre asymetriu v drzani tela, vykrucanie hlavy do jednej strany, pravu rucku drzala zatatu do peste a pritlacenu k telu, ze sme ju nemohli ani pri kupani odtiahnut, bola nespava, podrazdena.... to vsetko nasledkom porodu, ked bola kriesena z akutneho CS, kolaps placenty 🙄 v hlavke sa jej urobila cysta lebo mala 3ti najvyssi stupen nedokyslicenia organov.

vsetko krasne prekonala, mali z nas na rehabilitacnom velku radost ako postupujeme, cvicili sme 3-5x denne od 2 mesiacov veku do 9 mesiacov, je zdrava fyzicky aj mentalne. 😉 ma uz 11rokov.

piacere
6. okt 2015

@mikaram zabudla som dopísať, že súhlasím s tým, že ak vás pediatrička odporúča k neurológovi, je potrebné za ním ísť. Môj mladší bol od narodenia sledovaný na neuro, keďže je predčasniatko.... a neurologička s ním napriek jeho lenivosti bola spokojná. A v 12-tich mesiacoch (kedy ešte samostatne nechodil) sa s nami rozlúčila a vyradila ho s tým, že je OK 🙂

katrin21
6. okt 2015

@canama tak tak... aspon jedna kontrola, hlavne ak je nieco podozrive.... za to clovek nic neda, aspon je pokoj v duši, ked je vsetko OK.

mikaram
autor
6. okt 2015

@katrin21
Hneď kriplík?? 😖
Prečo mám negatívny názor na Vojtovku?Pretože,neviem či si si čítala aké negatívne vplyvy máva Vojtovka na vývin dieťaťa-zajakávaniei,pocikávanie,pokakávanie,posmutnelosť,plačlivosť,epileptické záchvaty a mnohé iné a takisto aj sami lekári tvrdia,vraj nie je nijako potvrdené,že práve vojtovka,postavila-posadila dieťatko.
A náš malý nemá problém sa pretočiť z bruška na chrbátik a opačne,točí sa dokola,keď ho zdvíhame z polohy ležmo na chrbátiku chce ísť rovno na nohy.Keď mu len trošku podstrčím ruky pod pazuchy,hneď sa dáva na lakte a dvíha hlavu...zdá sa mi normálny.
Keď ešte nebola vymyslená vojtovka,tak milióny detí chodili po špičkách? Neviem,či to nie je iba ťah na poisťovne...
A navyše,sa mi zdá zvláštne,že mám syna "lámať a páčiť" doma ja,len tak,bez fyzioterapeutických skúseností,bez nejakej školy na to vyštudovanej.Čo keď s ním budem cvičiť zle?Čo keď mu tým viac ublížim ako pomôžem??? 😖

hamca
6. okt 2015

@mikaram mladsia dcera v osmych mesiacoch nic nerobila. Iba sa pretacala, ale ked mala 9 mesiacov, behom tyzdna zacala plazit sa, sediet sama, stvornozit aj sa postavila a od 10 mesiacov uz chodila. Ale ja som to vobec neriesila, lebo som videla, ze dcerka nie je pasivna, snazila sa, ale do toho 9 mesiaca sa jej nedarilo.
Neviem preco sa tak branite vojtovke, jasom so starsou dcerou cvicila vojtovku a nebolo to take zle. Ked ma dieta fakt problem, takby som urobila cokolvek, aby mu to pomohlo.
Ja by som na tvojom mieste k neurologicke zasla, dieta ti skontroluje a budes aspon vediet, na com si. Aj ked ti odporuci vojtovku, neznamena, ze ju musis cvicit, ale aspon budes vediet, ze sa dietatku treba viac venovat (plavanie je super, alebo take domace cviky)
Mam znamu, co to neriesila a v 17 mesiacoch este nechodila.