8 mesačný synček ešte nesedí sám a neštvornožkuje

mikaram
6. okt 2015

Ahojte dievčatá,chcela by som sa poradiť.Poprosím o akýkoľvek názor,budem vďačná.Jedná sa o to že teraz 3.10.,mal náš synček 8.mesiacov a ešte nesedí sám a neštvornožkuje.Pri včerajšej poradni nám obvodná dr.odporučila neurológičku v DS,no s manželom sa obávame že dr.v DS nám odporučí Vojtovku ktorú striktne odmietame,nebudeme lámať nášho drobca,doposiaľ všetko išlo tak ako malo.O Vojtovke sme si veľa prečítali a nemáme z toho dobrý pocit.Malý sa pokúša liezť,no ešte to nejde a ani sed.S mužom tomu chceme dať aspoň dva týždne,či sa u syna niečo zmení...všade a každý hovorí že každé dieťa je iné a vo vývoji odlišné,preto by som poprosila o vaše názory.
Veľmi pekne ďakujeme 🙂

rhiannon
6. okt 2015

ja by som urcite neurologicke isla, aspon pre pokoj duse. Aj ked dieta v 8 mesiacoch sediet nemusi. moze tam byt predsalen nejaky problem a potom ti bude luto, ze si to zanedbala. moja sa posadila az pred 9 mesiacom a stvornoznovala par dni po 9 mesiaci. Neurologicka mi povedala, ze to je ok. Chodili sme na kontroly, kedze dcerka mala zvyseny svalovy tonus. Cvicili sme cca 2 mesiace vojtovku, ale poviem ze nikdy viac. Doma cvicit nebol problem, ale na rehabilitaciach to bol strasny rev. mala sa potom vyslovene bala ludi. neurologicka mi sama povedala, ze mame prestat chodit na rehabilitacie, ze to malej viac skodi po psychickej stranke ako pomaha po fyzickej...ja som sa aj zacala zaujimat o bobath metodu, ktora je vraj ovela lepsia pre deticky, ktore nemaju vazne problemy, DMO atd. takze ak by vasa neurologicka vyslovene odporucala cvicit, tak by som si na tvojom mieste nasla rehabky, kde cvicia bobatha.

tajka1986
6. okt 2015

@mikaram vies,je to tvoje dieta,ty sa musis rozhodnut...ale ja by som k tej neurologicke sla ked aj zbytocne,ale kvoli tomu,aby som si nemusela v buducnosti vycitat ze som nieco zanedbala a teraz je uz neskoro...je pravda co pisu ine baby ze kazde dietatko ma svoje tempo,ale je lepsie to skonzultovat s odbornikom ako mavnut rukou vsak ono to pride...

nibiru
6. okt 2015

@mikaram OPýTAM SA TA PRVé NA VáHU moja dcera tiež nesedela v 8m bez opory . dokonca neštvornožkovala ani v 11mesiacoch aj prevalovanie bol problém cca začala tak 6 mesiac ale hlavne kvôly váhe bola plne dojčená ležanie na bruchu nemalaa rada,plakala velakrát grcala tak som ju extra na brucho nedávala v 5 mesiacoch mala 8,5kg v 8 mesiacoch cca 11-12kg kg proste bola tažká a bolo to pre nu namahave ale nás pediatrička ujistila že nemame robit paniku tahšie deti bohužial niesu tak aktívne,dcera sa v 11 mesiacoch sama postavila až vtedy si aj sama sadala aj tak stale neštvornožkovala v 12 mesiacoch s vahou 14,8kg sama začala chodiť tuto vahu si držala až do 3 rokov dnes má 5r. a 22kg a 116cm

dvp
6. okt 2015

No ani moja tak skoro sediet nebude, ale ona je hypotonicka a cvicime Vojtovku, znasa to celkom dobre a napreduje. Radsej cvicit teraz...hocico, aj Bobath je fajn, ale to sa neda stihat, ako necvicit a potom si vycitat, ze si nieco podcenila, fyzioterapeut ti najlepsie povie, v akom stave ma svalstvo, pripadne neurolog CNS.

dvp
6. okt 2015

A este doplnim, ze si ju musis odsledovat, napr. ci sa nekrivi, nepreferuje jednu stranu, ci napreduje. Poloz si ju nahu na bruchu a pozri, ci ma na chrbate pasy, ak ano, ma slabsie svalstvo a moze mat do buducna skoliozu. Pripadne aj brusne svalstvo..ak dviha nozicky, tak ak vidis ako zapaja brusne svaly, je to ok, mala by robit cca sumerne pohyby na oboch stranach.

laurika25
6. okt 2015

@mikaram moja zacala stvornozkovat presne v 10m a na nozicky sa zacala stavat az v 10,5m a pediater v tom nevidel problem.Chodit zacala koncom 13m.Boli sme na neurologii v 5 m ale ️ja som sa Pytala kvoli niecomu inemu a dcerka bola vporiadku .Sama si sadla presne v 9m.

dvp
6. okt 2015

@katrin21 to je reflexne plazenie Vojtovka

pumpkincake
6. okt 2015

Kluuud. Ja teda nemam este svoje dieta, ale kazde je ine a verim, zeono bude najlepsie vediet kedy sa posadi. Evolucia prebehla aj u neho a raz sa posadi a potom aj postavi a netreba ho nutit ani vytahovat ani nic. Kazdy clovek je iny.

katarina_k11
6. okt 2015

Môj starší syn naraz v 9 mesiacoch začal sedieť, stáť a štvornožkovať - aj náš lekár si v ôsmych mesiacoch myslel, že už by mal vedieť. My sme mali termín na neurológiu, ale kým sme sa dostali na rad, tak všetko začal robiť a v neurologickej ambulancii nám povedali, že už nemusíme chodiť. Ale ja by som na Tvojom mieste šla - ak sa Ti nepozdáva neurologička u ktorej si bola, tak choď radšej k inej...

katrin21
6. okt 2015

@dvp hmm. asi nie, plazenie to nemalo byt.. nam slo len o uvolnenie krcneho svalstva a aby uvolnila paste...mala len 3 mesiace

saimaa
6. okt 2015

Nasa si uplne sama sadla, ked mala skoro 10mes. Predtým sa dosť vela týždnov plazila, asymetricky, nakračovala jednou nohou, na štvornozkovanie to nevyzeralo. 10.mesiac si nakoniec sama sadla, t.j. bez pomoci, predtým skúšala, preliezala vselico, preliezala moje nohy, ked som sedela na zemi, a postupne sa naucila sama sediet...ale stále sa plazila. po pár týzdnoch sa naucila aj stvornozkovať, a teraz, ročná, si veselo stvornozkuje a uz sa dáva na nohy. Hoci sa to niekomu mozno zdá neskoro, ale tiez som roste vedela, ze je v poriadku, a naš pediater to neriesil, samozrejme, skúsil ju vytiahnut do sedu, ked mala 8mes., a celkom pekne sa držala, tak skonštatoval, že sediet vie 🙂 ano, kazdé dieta má svoje tempo...a niektorí pediatri Pre Istotu radsej posielajú na neuro...ja by som este asi počkala a snazila sa pomoct len tak, motivovat dieta, aby preliezalo, štveralo sa, skúšalo samo...

jurinecka125
6. okt 2015

Moja má skoro devat a je tak isto na tom ako tvoj, lekárka povedala, ze to nevadí, nikam nás neposlala k ziadnej neurologicke aj ked ja mam trochu obavy, syn uz davno sedel aj stvornozkoval a to bol mierne hypotonicky, ale pockam si kedy zacne sama, neriesim to zatial.

adelusha
6. okt 2015

@katrin21 ani ja som o bobathovi doteraz nepočula, ale pravda je ze mi nikdy nikto netvrdil, ze to co cvičíme je Vojtovka, to len ja som to tak automaticky brala 🙂
myslim ze aj my sme mali ten cvik s pastickou, tiez si uz všetko nepamätám, bolo to pred 5 rokmi a postupne nam cviky obmieňali. Ja som bola veľmi spokojná s fyzioterapeutkou co s nami cvičila. Všetko vysvetlila, ukázala viackrát. Vobec som nemala pocit ze by som páchali na synovi nejaké násilie. Bolo jasne ze dieta plače len preto, ze sa mu nepáči obmedzenie v pohybe, alebo poloha v ktorej mu nie je pohodlne a snaží sa z nej dostať.

katrin21
7. okt 2015

@adelusha presne tak, aj my sme mali vsetko dobre vysvetlene a cviky sa menili a chodili sme na kontroly k tej zlatej rehab. sestricke... dobry pocit som z toho mala.

didus2
7. okt 2015

Tiez si nemyslim, ze by uz 8 mesacne dieta malo zakonite vediet same sediet aj stvornozkovat. Nas maly sa plazil od 7 mesiaca, ako 8 mesacny sa postavil, stvornozkovat zacal ako 8,5 mesacny a sediet zacal ako 9 mesacny. Ten 9. mesiac bol klucovy, kazdy tyzden sa naucil nieco nove. Pre pokoj duse by som vsak na tvojom mieste zasla aj k neurologovi. Nic za to nedas. Uvidis co povie, nemusi vam hned nakazat cvicit vojtovku 😉

dvp
8. okt 2015

@katrin21 jaj v 3.mes.,tak to isto nie

leanny
8. okt 2015

No, ja som trochu prekvapená reakciou lekárky, môj malý začal štvorkovať ako 10 mesačný, vtedy sa aj sám posadil a postavil po 1x. Dovtedy sa vedel posadiť len v postieľke, keď sa "vytiahol". Chodiť začal ako ročný, nikdy nikto nič neriešil, ani pediatrička ani ortopéd nespomenuli, že by to bolo nejako neskoro....

katrin21
8. okt 2015

@leanny ale ono to nikdy nie je len o tom, ci dieta sedi ...
lekarka si vsima aj ine veci, svalstvo, reakcie, ona ma iny pohlad... na niektorych detoch vidi, ze su OK, len chcu viac casu, ale na niektorych vidno take stuhnutejsie pohyby, alebo naopak, ze su ako handricka.... tvoj , ked sa tahal v postielke, tak bol OK .. mal snahu, len potreboval zosilniet.