9 mesačné bábätko ešte nesedí

lenka0906
30. aug 2012

Ahojte maminy,
mám 9 mesačného synčeka a ešte sa sám neposadí. Prosím poradíte mi čo robiť? Ako mu pomôcť? Chodíme do nemocnice na cvičenia a užívame Encephabol (predpísaný neurológom).

lenka0906
autor
30. aug 2012

@nae Ahoj, tak to nie je a prosím nepíš , že chúďa decko...vôbec nie je chúďa. Nič v zlom. Ja nič neurýchlujem, ale nie je príjemné počúvať od lekárov, že jakto, že vám ešte nesedí a také reči. Chodíme aj do DFNsP do Bratislavy a tam vždy po mne tá lekárka húka ako by som ja za to mohla, čo píše neurológ do karty.

nae
30. aug 2012

@lenka0906 písala som to ako reakciu na tvoj príspevok zo 14:36 o tej inej mamine, nepísala som to, že tvoj malý je chudák. Prepáč za nedorozumenie, len to tu tak rýchlo pribúda, že to vyznelo hlúpo.

lenka0906
autor
30. aug 2012

@eficenka Ahoj, ja vídim pokrok v tom, že sa sám pretáča na bruško aj späť z bruška na chrbátik, nie vždy sa mu síce podarí pretočiť späť, ale to nevadí. Hračky chytá aj si ich prekladá z rúčky do rúčky.
Pokrok je aj to, že sa snaží nadvihnúť, trošku nadvihne hlavičku a nožičky, akoby si chcel sadnúť, ale po chíľke spadne späť na chrbátik.
Viete, mne nie je príjemné, keď počúvam odvšadial, že je normálne keď bäbo sedí keď má 6 mesiacov a že je vraj nenormálne ak neskôr.

hradnapani
30. aug 2012

@katy2, lenka0906 suhlasim, ze by bolo vhodne vyhladat aj ineho neurologa. Tiez mame podobnu skusenost so synovcom, tiez ho ako mesacneho oznacila lekarka za postihnuteho, pricom mu fakt nic nie je, uz je normalny dospely chlap. A vzdy je lepsie vediet viac nazorov, jeden lekar si vsimne to, druhy ono...

eficenka
30. aug 2012

@lenka0906
a když je na bříšku, pase koníčky - zvedá hlavičku, nadzvedává trup na 4 končetiny? jakoby že náznak lezení?

lenka0906
autor
30. aug 2012

@nae Ahoj, to je v poriadku. Len to vyzeralo tak divne.
.

lenka0906
autor
30. aug 2012

@eficenka Ahoj, koníky pasie. Ale nedvíha sa na 4, občas ráčkuje dozadu. Zopárkrát už bol náznak, že ide na 4, ale iba trošku sa nadvihne a hneď spadne.

nefertiti7
30. aug 2012

@lenka0906 Náš neurolog nestresoval, ja som skor po čase reptala, že nechodí atď a on povedal, že má čas. Keď som sa ho pýtala na rozprávanie, povedal, že niektoré deti nepovedia nič a potom začnu celeé vety a je to....ja by som odisla od toho neurologa, ved teraz ich je vela máš aj viac možnosti......ale hlavne by som počkala, 2 mesiace. Aká retardacia prosim ta. MOj malý sa narodil 2 dni po termíne s komplikáciami a poto mi robili rýchlo cisarsky. Mál šnuru 2x okolo krku a cez usta, už bol modrý zle AS a je to teraz v poriadku, tiež som sa bala 🙂

xxx123
30. aug 2012

@nefertiti7 ahoj a tvoj maly kedy zacal rozpravat? Resp.kedy u neho zacali prve slova?

nefertiti7
30. aug 2012

@lenka0906 ešte som zabudla napísať, že ako 2 mesačný nám dali cvičenia, lebo nedvihal hlavu, ale ja som tvrdila, že doma ju zdvihne, no u lekarky v Bratislave bol pasívny, nutila nás na cvicenia ale nechodili sme, lebo nebolo treba. Chodili sme cvičiť na nohy lebo sa narodil, taký pokrčeny a mal vytočene nožičky, teda plosky na nohách a dlho aj zle naslapoval, točil ich dnu a chodili sme tam 2 mes a je to ok.....nebooooj

lenka0906
autor
30. aug 2012

@katy2 Iny neurolog u nas neni, Ja by som aj chodila s malym mimo mesto, ale som slobodna mamicka, vyzivne na maleho nedostavam.

katy1979
30. aug 2012

@lenka0906 teba niekto dnes vytocil vyzera. Vidis ze vacsina ti tu pise ze 6 mesacne deti nesedia teda nesedi iba 99 percent. nech si suskaju co chcu. ked pouzivaju to co ich mamy naucili a nenaucili sa citat a pocuvat ako sa vlastne spravne vyvija dieta. chodis na neuro na reahabilitacie. ak by nieco nebolo v poriadku na reahabilitacii by ta upozornili.

lenka0906
autor
30. aug 2012

@nefertiti7 Ahoj, aj nas problem je v tom, ze ked sme u neurologa alebo aj u tej pediatricky v Bratislave, maly iba lezi na podlozke a ani sa nepohne, nic, ani jeden pohyb. Pritom doma je ako zive striebro.

nefertiti7
30. aug 2012

@xxx123 keď mal 18 mes začal hovoriť tata, to ma skoro porazilo 🙂 lebo ja som s ním bola 25 hod denne a tato málo, stale na cestách a povedal tata, mama mi povedal asi 23 mes. Do vtedy vedel velmi málo slovíčok a hlavne používal skratky KE - bola vežička alebo kostol, Bo - že robí bim bam, GO - auto, kada - bol stožiar, ci - cica, ao - havo....dada - voda. Normálne ze mu aj niekto rozumel začal rozpravať po 2 rokoch a teraz má 35 mes a pekne hovorí vety, aj mi je niekedy do smiechu, čo všetko povie, nevie vyslovovať H, L, R, sykavky ale super si pokecáme. Takže okolo toho 28 mes sa uplne rozbehol.

anjelicek26
30. aug 2012

@lenka0906 - ja mam pocit, ze ten vas neurolog ma nejaku profesionalnu deformaciu 😝 Niekedy treba taketo reci vypustit z hlavy a pozorovat, ci dieta robi pokroky, nic viac. Vsetky tieto tabulkove udaje su len priemer, co znamena, ze na jednej a aj druhej strane spektra musia byt vynimky - napriek tomu su to vsetko zdrave deti. Poznam dieta, co sa prvy krat otocilo 7 mesacne, sadlo rocne, chodilo 20 mesacne. Zdrave a v poriadku! Viem, ze je to pri prvom dietatku tazke, ked vidis, co ostatne deti uz vedia, ale nastav si na to filter v usiach a uvedom si, ze tvoje dieta je jedinecne. Ver mi, ze v skolke si nikto rozdiel nevsimne 😝

lenka0906
autor
30. aug 2012

@katy1979 Nie, dnes ma nikto nevytocil. Len to pocuvam uz 3 mesiace v kuse. Najprv som si hovorila, ze nech si hovoria co chcu, ale ked to dookola upakuju az je to naozaj neprijemne.
Ibaze moj ma 9 mesiacov a nie 6 ako to tu pises Ty. Podla neurologa by sa uz mal v deviatom mesiaci vediet sam posadit. Je to aj v tabulkam rozvoja babatiek ktore su zavesene vedla neurologickej ambulancie.

nefertiti7
30. aug 2012

@lenka0906 moj to iste a prestala som tam chodiť, predpokladam ze na Antolskej ...otras.....a vidiš žijeme behame sedime a hovoríme. Išla som do Skalice.
Jedine čo ma neurolog karhal, je ze neštvornožkuje ale ako ho donutiť, dam ho na 4 a on si sadol alebo ľahol a necchel...chcel behať, choditko sme ani nemali...potom som použivala traky a drzala som ho tak.
Nehovorím o tom ako často padal a pada doteraz, je hyperaktivny a nepozorný, nabura aj do steny pred sebou. Takže neštvornožkoval a ked tak išiel dozadu ale to robia všetky deti na začiatku, takže pokrok to je.

lenka0906
autor
30. aug 2012

@anjelicek26 Ahoj, nas neurolog ho este ani raz nevidel pretacat sa, alebo past koniky, nic. Vzdy ked prideme na kontrolu, maly iba lezi na podlozke a ani sa nepohne. Neurolog napise do karty co vidi. Este ani raz sa tam ani nepohol a to tam uz chodime od narodenia.
Naozaj nie je prijemne, ked vsade okolo ludia hovoria, ze ...aha, hento babo este vobec nesedi,a moje uz v jeho veku sedelo a pod.

katy2
30. aug 2012

@lenka0906 tabulky su jedna vec a vyvoj jednotlivych deti vec druha.... neviem, co chces od nas pocut.... kazda ti tu vravi, aby si dala malemu cas.... sama vidis pokroky.... nic nedosiahnes nasilu a ver mi, raz bude tvoj maly uplne ako jeho vrstovnici a nikto nijaky rozdiel ani nezbada, lebo vymizne..... skus to prijat, ako to je... a neurolog, je to skoda, ze nemas ineho... tak ho ber jednoducho s rezervou... a tabulky fakt neber az tak vazne.....
mne na rhb poradila dr. aby som malu natocila na video, tiez sa nechcela predviest na kontrole....

lenka0906
autor
30. aug 2012

@anjelicek26 Ja neporovnavam. Iste ma ešte čas, aby sedel. Len mi to je neprijemne pocuvat tie reci.

katy2
30. aug 2012

@lenka0906 tak tie reci nepocuvaj.... jednoducho ich prejdi mlcanim alebo odbi nejakou ustipacnou poznamkou 😝

lenka0906
autor
30. aug 2012

@nefertiti7 Aj môj račkúje dozadu. Raz sa mu podarilo pohnúť do predu. Nie je síce úlne na 4, skôr je rozpleštený, ale snaží sa. Pomohlo by aj keby papal mäsko,aby sa spevnil, lenže mäsko mi odmieta, a keď si aj dá pol lyžičky, buď mi to vypľuje alebo vygrká.

lenka0906
autor
30. aug 2012

@katy2 Radsej nepovedat nic, ako nejaku ustipacnu poznamku. Vzdy sa obrnim tym, ze uz sa dviha a snazi sa.

gabtcha
30. aug 2012

@lenka0906 jen jsem cetla tvuj prispevek nahodou, jinak nic dalsiho. Ale chci te jen uklidnit tim, ze napr. moje sestrenka tusim mela pres rok a vubec nelezla, kam byla polozena, tam take nalezena... teta uz mela taky obavy, ale nakonec vse dohnala. A reknu ti, ze tato sestrenka je z nasi siroke familie nejsportovnejsi typ. Takze opravdu, kazde dite je individual a slysela jsem, ze to, ze se neleze, ci jine veci by se mely resit snad az v roce a pul...
A to, ze nekdo uz treba v pul roce vstava a zacina chodit, to neni taky zadna vyhra...akorat se spatne vyviji kycle a leckdy nasledky na cely zivot...je lepe pomaleji a jisteji, nez rychle a s nasledky.

katy2
30. aug 2012

@lenka0906 ale ty tym mamickam nie si ani povinna nic vysvetlovat... naco sa mas pred nimi takmer ospravedlnovat, ze tvoje dieta je ine ako ich 😕 neznasam tie typy super matiek 😠

lenka0906
autor
30. aug 2012

Všetkým mamičkám ďakujem za rady a povzbudenie.

andelka
30. aug 2012

Můj se posadil na paty v 10m a normálně s nohama před sebou v 11,5m - žádný problém neměl a nemá, na cvičení jsme nechodili a nikdo nic nenamítal. Dej mu čas, je úplně v pohodě.
Jinak se plazil v 10m, lezl v 11m a chodit začal v 15m - no teď bych byla ráda, kdyby byl chvíli v klidu, je hrozně aktivní a pohybově nadaný 🙂

annalena
30. aug 2012

@lenka0906 mozno ta trochu ukludnim 🙂 ......moja mala sa mi 1x pretocila v 9.mesiaci, dovtedy len lezala na chrbte a sledovala. na brusku byt nechcela, snazila som sa ju trochu motivovat, ale malokedy vydrzala dlhsie ako 10 min. a potom v priebehu 2 mesiacov vsetko naraz, stvornochovat, sediet, stavat sa na nohy a mala tyzden pred prvymi narodeninami, ked zacala sama chodit.
tiez som sa stresovala tabulkami (a pocuvala blbe reci, ake mam zaostale dieta, lebo ju nedavam sediet, neobkladam vankusmi, nevodim za ruku a pod. 😝 ), ale vdaka za pediatrov, co sme mali, brali malu ako celok a nie to, ci ide podla nejakych tabuliek 🙂

lenka0906
autor
30. aug 2012

@katy2 Jedine co mi asi ostava, je poumiat sa a radsej zacat inu temu ako to, ze este nesedi.

nefertiti7
30. aug 2012

@lenka0906 Motivuj ho na podložke, nastav nejakú novú hračku, nejakú krabičku, niečo nove, nemusíš kupovať....a uvidíš, že to pôjde...hlavne ho snaž najskôr naučiť na 4, potom sa mu spevní chrbtové svalstvo a potom sa a postaví a bude chodiť. Cvičenie na fit lopte prospieva aj cvičenie s nožičkami...mojmu sa to veľmi páčilo. A skús ho aj zdvíhať a nosiť tak aby bol chrbtom opretý o teba a aj tak sedte, ty v tureckom sede a on na tvojich nohách a opretý o tvoje brucho...neboj, musíš byť v pohode, dieťa cíti, kedy sa citiš zle, potom si aj nervozna a to ti poviem, ja som sa pri malom naučila byť kludna ako nikdy predtým, teraz keby mi neviem čo rozbil, alebo urobil, neštve ma to a tatino je na nervy, že ako možem byť v niektorých iných situaciach taka kludna 🙂