Ako donútite dieťa poslúchať?

6. apr 2024

Ahojte,dajte mi prosim ucinne tipy,ako donutite svoje 7-15 rocne deti posluchat.nie slepo vsetko,ale zakladne veci,aby si urobili ulohy,upratali po sebe,isli spat v urcitu hodinu,pomohli.mate nejake taktiky?co zabera?na syna nezabera zakaz sladkosti,telky,mobilov,kamaratov a uz som si vycerpala vsetko,preto sa pytam.a nepiste sem prosim komentare typu,ked ste si nevychovali doteraz,rozmaznali ste si atd,lebo nie vsetky deti su tvarne a prisposobive.neposlucha ani muza.

autor
6. apr 2024

@katka700 uplne suhlasim.kontrolovat ho ale musim,lebo ulohy nema vypracovane spravne.

katka700
6. apr 2024

Kto po ňom doteraz to oblečenie upratoval? Ak ty tak ťa možno skúša či to predsalen neurobís ty.

mira0611
6. apr 2024

Ano, ale aj 7rocny ma nejake poziadavky, chce si pozriet paw patrol v kine, chce futbalovu kartu, auticko z.dracika.
Nepovedz mu, ze ti kupim auticko, ked si upraces izbu. Neuprace izbu tak si neuprace, ale chce auticko z dracika ked idete pri obchode, tak povedz, ze ho nedostane, lebo si neupratal izbu a tak Vas vztah nefunguje, ze mamicka kupi auticko lebo Petko chce a Petko si neuprace izbu.
Ked mama dostane, co chce aj Petko moze dostat co chce. Petko vzdy dostane co chce, ale mamicka sa musi prosikat, kricat .... kym Petko nemusi, aby dostal auticko. Takze teraz, bude NAJPRV, co chce mamicka a az potom bude to, co chce Petko. Chces palacinky, mama chce, aby si si upracal izbu. Najprv, co chce mama a potom, ide co chce dieta!

autor
6. apr 2024

@mira0611 toto znie vyborne.hned zajtra skusam.aj ked musim velmi rozmyslat,lebo darceky uz mimo sviatkov nekupujeme,do kina nechce chodit,ale na nieco pridem.

mira0611
6. apr 2024

Držim palce.

zafir01
6. apr 2024

Autorka . Veľmi dobre ťa chápem . Mám tri deti 12,5 r chlapca. 6,5r chlapca a 2 r dievča .
Najstarší má poruchy učenia ,ale je to poklad čo sa týka výchovy ,je už v puberte v plnom prúde , poslúcha ,rešpektuje a je to vzájomne .
Najmladšia má 2 , prechádzame si obdobím vzdoru ,ale mám pocit ,že to zvládne ,je to v rámci normy .
No stredný syn bol od samého narodenia ( ešte aj pôrod bol k nemu špecifický 🫣😂 ) veľmi , hľadám správne slová . Živelný , emočný, cholerický . A doslova je skôr z filmu postrach Dennis .
Dokáže aj počúvať, dokáže sa aj sústrediť , vie byť aj poslušný keď chce . A potom príde ten čas ,keď nechce . A už nevieme ako naňho. Nič nefunguje . Hry na Pc či x box hra výnimočne , mobil mu vôbec nedávam . Miluje jazdu na štvorkolke ( má benzínovú klasickú ) , bicykel, pomáha rád mužovi a svokrovi ,či švagrovi pri akýchkoľvek mužských prácach ,a dovolím si povedať ,že aj vedomostné toho veľa vie po technickej stránke .
Ale napríklad na veľkú noc sme boli v zoo v CZ . A on nám ku koncu prehliadky doslova ušiel . Kričím naňho ,bežím za ním ,ale maska som kočík s mladšoi dcérou . Muž bol ešte dosť zamnou .a syn sa nám stratil v dave ,hoci sa na mňa pozeral a počul ako ho volám .
Cca 300 metrov ku vchodu sme prišli , že možno bude pri východe čakať .nebol tam . Muž šiel na parkovisko pred zoo a ja som čakala v areáli pri vychodoch pre istotu .našťastie syn bol pri aute . Vedel ,že urobil zle . Ale nevedel vysvetlil prečo ušiel . Proste urobí často veci ,ktoré vie ,že nesmie robiť a potom mi povie : " keď ja neviem prečo som to urobil ,ja viem ,že to sa nemôže "
Ako keby mu na ramene sedí Krpaty čert a nahovára ho na somariny ( berte toho čerta prosím s rezervou ) .
A tiež premysjdm ,či z tohto vyrastie ,alebo zažijeme búrlivú pubertu .
Keď sa rozčúli ,nepomôže nič , len ho nechať vychladnúť a nevšímať si ho. Reaguje impulzívne a normálne mu navrie žila na krku ( mal 6 ,ale pôsobí mladšie , je veľmi stihli a drobný tak min. o rok menej mu každý tipuje ).

Mám knihu " respektovat a být respektovan " . Ale nič z toho na syna neplatí ,hoci na staršieho to platilo a je bezproblémový .

autor
6. apr 2024

@zafir01 no mame to velmi podobne,akoby si o nasom pisala,az na to utekanie.myslim,ze nas je typ osobnosti,ktora neprijima autority a rad si robi po svojom.v skole tiez nie je spokojny,ze musi posluchat.od malicka mu vysvetlujeme,ze nemoze rozkazovat dospelym (robi to tak prirodzene,akoby dychal,od dvoch rokov).on od mala nedokaze pochopit,ze musi posluchnut.ked chce sam,vsetko robi dobre.lenze nechce.

egonsk
6. apr 2024

podla toho ako ho opisujes a obhajujes a zaroven hladas rady to vyzera, ze velenie v domacnosti prebral do svojich ruk a rovnako sa to snazi i v skole. Nuz nemas to lahke, ale zmenu treba u seba najprv spravit - obaja rodicia rovnaky postup a neustupovat.

sante81
6. apr 2024

Niečo podobné mam doma, dcéra 11rokov.
S príchodom puberty sa to iba zhoršuje.
Skúsila som už asi všetko ( okrem bitky, a bit ju nebudem) a nezabralo skoro nič.
Je to proste povaha, a mne dochádzajú nervy aj trpezlivosť

autor
6. apr 2024

@egonsk ked tak nad tym rozmyslam,nieco na tom moze byt.nie vzdy sme 100 percentne dosledni.nemame inu vychovu,len muz obcas povie inak ako ja alebo ustupime z trestu,dosledkov,lebo sa nam to prave nehodi

autor
6. apr 2024

@sante81 a toto pochopi len ten,kto ma take dieta doma...

katka700
6. apr 2024

Chápem, len trochu riskujes že si zvykne že úlohy môže odflaknut lebo mama mu ich opraví. Porozprávaj sa s učiteľkou a občas ho nechaj niesť následky lajdactva.

sense
6. apr 2024

Jednoducho je 8 hodín treba ist do postele a ona ide pretože vie ze inú možnosť nemá... Ale ako som napísala mame režim a ten sa dodržiava, najprv to bolo 19.00, teraz je to cez týždeň 20.00 a cez volno 20.30.... A to bude mať za chvíľu 11 rokov a aj to ešte od 19.30 žiaden mobil, žiaden TV max knižka. Kým bola malá čítala som ja, keď sa naučila čítať bolo stránka ona, stránka ja. Teraz ma výber bud si číta sama ale čítame na striedačku. O ôsmej ju ešte tak na 5 minút po škrabka po chrbte a odchádzam z izby. Ak do 20.00 nestihne co ma, tak nemá. Škrabkanie.
Rovnako mame režim aj ráno a tým pádom nemáme zhon a stres lebo to ide automaticky ale tiež to máme odmala a dokonca aj cez voľno len časovo je to trochu inak. Síce pre niekoho nudný nalinajkovany život, pre nás úplne vyhovujuci
Ak ste doteraz to mali ako bolo o to teraz to bude ťažšie a bude treba ostať trpezlivý a vydržať.
A hlavne ak niečo zákazes tak nepovolít a nie ako sa mi to hodí, potom je jasne ze dieťa vie ze aj tak sa trest zruší, zmierni atď alebo mama zákaze otec povolí a naopak. V tomto treba byť jednotný

maryetta
6. apr 2024

Tak ja som aj prisna a hlavne zasadova. U mna deti vedia ze co poviem plati dnes aj zajtra. Aj o tyzden. Ze ak je 20:00 maju byt v posteli (vynimka su prazdniny. Choroba a pod.)
Ze ak ocakavaju nieco odo mna. Maju aj oni svoje povinnosti. I ked jasne niekdy zvysim hlas. Poviem aj 5x ale neustupim. Ak chcu jest. Ak chcu mat ciste oblecenie. Tak musia ho predtym dat na pranie. Riad do umyvacky a podobne.
Ak napr syn ma pohodene veci v skrini. Vyhadzem mu celu skrinu a moze este raz. Pomaly uz aj vnima ze ak si po sebe uprace za kazdym poriadne. Nemusi potom upratovat vo velkom…
Teraz mal ale aj zakaz bicykel 2tyzdne. A predtym bol tyzden bez mobilu-ten ma sice na ulohy a ani tu nemal kvoli tomu spravenu-ale nepovolila som. No on ma zatial 9,5r. Uvidime co bude o 3-4roky.

yoxinka
6. apr 2024

Ahoj. Mám tri deti. 12, 8 a 5 rokov. Najstarší syn si sám upratuje izbu. Keď nevedel ako, normálne dostal na napísané, čo treba urobiť a činnosti si odškrtával. Teraz to vie sám. Povysáva, utrie prach, prezlečie si posteľ … Vie variť jednoduché jedlá, pripraví večeru/raňajky aj pre celú rodinu, vie sa sám postarať o sestry ak treba. Vie ísť sám nakúpiť, sám si vybavuje veci. Vždy sme s ním veľa komunikovali, vysvetľovali a vždy mal povinnosti adekvátne veku, postupne sme pridávali. Baby si tiež upratujú, ale tým pomáham. Učím ich, ako to robiť. Robím to s nimi. Jasné, že pištia, že sa im nechce a chcú sa hrať, ale ja im poviem, že mne sa tiež nechce a chcem si sadnúť a čítať, napriek tomu s nimi upratujem. Všetky deti si za sebou spratávajú špinavé prádlo, vykladajú umývačku, prestierajú stôl, upratujú po jedle. Keď si neupratali hračky, do rána zmizli, lebo prišiel “škriatok poriadok” a neupratané hračky si vzal. Toto sa párkrát zopakovalo a odvtedy si bez problému upratujú. S mužom ich učíme, že sme tím. Keď pracujeme spolu, máme veci rýchlejšie hotové a potom sa spolu môžeme venovať veciam, ktoré nás bavia. K režimu. Cez týždeň (keď je škola), deti nepozerajú telku, my telku nemáme, ale rozprávky a podobne majú dovolené len cez víkendy. Cez týždeň sa u nás čítajú knihy. Cez týždeň idú spať skôr, cez víkendy je režim voľnejší a spať chodia, neskôr, viac menej, keď sú unavení. Najstarší syn má limit na telefón, 8 ročná dcéra telefón nemá a ani ho nepýta, nechýba jej. 8 a 5 ročná sa nikdy nehrali na mobiloch/tabletoch. Keď niečo my rodičia povieme, platí to. Čo si tak všímam, naša výchova sa javí prísna. Ale keď vidím okolo seba všetky tie deti, ktoré absolútne nemajú hranice a nevedia sa správať, hovorím si, že sme OK.

h2
6. apr 2024

Nie som väzenský dozorca, aby som vydávala príkazy, kričala a dávala tresty. Treba riešiť dohovorom a trochu aj vyjsť v ústrety. Príklad: "Vili, čo robíš, hráš sa? Potrebujem, aby si povysával (doplň ľubovoľnú činnosť, ktorú má dieťa vykonať). Ešte sa teda chvíľu pohraj a keď skončíš, choď to urobiť, OK? Potom sa môžeš zase hrať." A neprejde viac, než 10 minút a syn ide a urobí. Lebo keď už mu hovorím, čo má urobiť, má voľnosť aspoň v tom, kedy to urobí.

mikadooo
6. apr 2024

Na každé decko musím ináč a jednotlivé "triky" musím obmieňať podľa dní, ale aj hodín, lunárnych fáz, menštruačného cyklu, intenzity rozjašenosti jedného, dvoch alebo troch detí, otvorenosti mojich energetických čakier, únavy a sýtosti detí, mňa, muža, aktuálneho stupňa šialenstva mňa, muža alebo detí, respektíve rôznych kombinácií týchto faktorov. No čo ti poviem, je to boj. Čo dnes fungovalo, zajtra už nemusí, čo včera vôbec nemalo efekt dnes zrazu funguje. Držím palce a pevné nervy...

subartic
6. apr 2024

kde má syn otca ? Ten sa nezúčastňuje na výchove ? Ani pred ním nemá rešpekt ?

svetlonos
6. apr 2024

Pozri si todináŕ kraje Vysočina - Jiŕí (alebo Jan, nie som si ista menom) Halda. Ten pan ktasne vysvetluje výchovu detí. Je tam este jeden, ved uvidis. Tí maju fajn prednašky alebo skôr rozhovory.

thoughtfulweirdo
6. apr 2024

Mám 6 ročnú, takže tesne ešte nie je v tebou spomenutej kategórii, ale u nás fungujú prirodzené a logické dôsledky. Prirodzené sú tie, ktoré nastanú samé, bez kohokoľvek zásahu, na tých najlepšie vidí, prečo musí niečo robiť. Logické použijem vtedy, keď (z prevažne bezpečnostných dôvodov) nie je reálne dopustiť tie prirodzené, vždy však súvisia s konkrétnou problémovou situáciou, nepoužívam nesúvisiace tresty.

gabka123123
6. apr 2024

Kup si knihu respektovat a být respektován

babydesire
8. apr 2024

Aj my mame doma take deti - 8r. A 5r. Mobili, internet a tv nezakazem lebo ich to az tak nezaujima,,kamaratov maju len v skole/skolke, von bez nas ist nechcu..ako dam zaracha dietatu ktore nechodi von ? Ich jedinou zabavou je - trapit nas 😵‍💫 Milujeme ich ale su v jednom kuse ako utrhnute z retaze