Ako naučiť 2,5 ročnú dcéru čítať kvôli vyšetreniu?

mirinda10
21. aug 2012

Potrebovala by som poradit ako mam naucit dceru bude mat 2.5 roka citat, ideme na jesen opat k ocnemu a budeme citat s okuliarmi nakolko na poslednej kontrole jej namerali dioptrie a cylinder na jednom ocku. . Akakolvek rada pomoze nakolko je najvyssi cas zacat ked tam mame ist o mesiac.

stanislavao
21. aug 2012

take male deti citaju obrazky a snad domcek, strom a pod pozna. alebo citaju sipky a ma len ukazat rukou, ze ktorym smerom sipka ukazuje.

blumka
21. aug 2012

@mirinda10 ako vies ze bude citat? lekarka ti povedala? zda sa mi to cudne. Moja starsia dcera chodi na ocne od 1,5 roka a "citala" prvykrat az okolo 3,5 a to jej lekarka dopredu 3 mesiace dala taky papierik s obrazkami, ktore su na tej jej tabuli v ambulancii, aby sa ich naucila. Druha ma 2,5 roka, na ocne ideme akurat dnes a este "necitala" a zrejme ani tak skoro nebude.

mirinda10
autor
21. aug 2012

@blumka ano povedala, ked sme tam boli na jar, tak ju rozkvapkala a namerala 1.5 a 1 dioptrie a tam kde ma 1.5 ma aj cylinder ale to mam aj ja tak to asi zdedila, len nas upozornila, ze budeme citat, ze sa to ma naucit

mirinda10
autor
21. aug 2012

@stanislavao tak u tej nasej nic take nie je iba take ako Ecko a lezi alebo ide do prava a do lava dole ma nozicky. Tak rozmyslam, ze asi nakreslim a budeme sa tak ucit
stale nevie pochopit do prva a a do lava a ktora ruka je lava a prava

skoricaxx
21. aug 2012

My sme citali v 2,5 roka domcek, stvorcek , hribik, kruh na prvy raz ked sme tam boli tak mu len ukazala co tam ma za obrazky nakreslila nam ich na papier a kazala prisť za týžden nech sa to nauči čitať. tak som kreslila na papier menšie a väčšie tvari a skušali sme ako to tam budeme čitať.
A aj tak sme to zvladli len s jednym okom pri druhom si začal vyyšlať už nnikto nevedel definovať či to vidi alebo nie. Na pristroji nam vyšlo na jedno oko mínus 0,5 a na druhe plus 0,5 povedala že to sa ťažko vyšetruje a mame prísť v troch rokoch teraz v oktobri a začne najprv s vyšetrenim toho oka ktoré sme nezvládli. Že zatial to nechá tak.

skoricaxx
21. aug 2012

@mirinda10
keby ti to ukazovala ručičkou že da prsty tým smerom ako idu nožičky ečka (neviem mi mame obrazky)

mirinda10
autor
21. aug 2012

@skoricaxx ja som videla tu jej tabulu, ja by som bola rada za domcek a stvorcek, vela citame ale to Ecko je take nezazivne, tak musim nejak tak asi na nu, ze jej len povie nech ukaze kde idu nozicky. Chuda to bude zase placu

blumka
21. aug 2012

@mirinda10 aha tak to Ecko si pamatam, to som ja kedysi ukazovala..
Vystrihni si z kartonu 2 Ecka, jedno drz ty, postav sa oproti a nejako ho uloz, napr. hore nozickami...a dcerka nech zopakuje co robis ty. NEmusi vediet doprava dolava, len musi ho vediet otocit tak ako je predloha. Zbytocne ju trapis s vyrokmi doprava dolava...len trenujte zrkadlovy obraz 😉

renab
21. aug 2012

u nás je to presne ako u @skoricaxx, také malé deti čítajú obrázky, ktoré sa doma s rodičom predtým naučia. väčšie deti ukazujú dlaňou E tak, aby pršteky smerovali tam, kde paličky.....

stanislavao
21. aug 2012

@mirinda10 aha, tak to nevadi. to sa jej bude pytam, ze kam smeruju tie nozicky. a ked neviem vpravo - vlavo, tak ukaze s rucickou. aj nas matusko tak cital.

katuska24
21. aug 2012

My chodíme so synom na očné už 1,5 roka a ukazuje iba na obrázky, nám sa nechce pozrieť do prístroja takže ho zrejme čaká vyšetrenie v celkovej anestéze ☹

ellis21
21. aug 2012

@mirinda10 ahoj, to je zvláštne, že ti doktorka povedala, že má čítať. Tak malé dieťa sa to nenaučí. Moja dcéeka nosí okuliare od 2 rokov. Pozerala jej očká cez prístroj a mala jej ukázať na ktorej strane vidí domček a ked ho uvidí v strede aby povedala. Potom jej ukazovala obrázky a mala také papierove písmeno E a to otáčala o malá musela po nej opakovať. Doktorka povedala, že mám si aj doma také vystrihnúť a cvičiť to s ňou ale nie čítať.

ellis21
21. aug 2012

@ mirinda10 prepáč ani som si nevšimla že blumka už o tom písala. 😀 😀 😀

dejnas
21. aug 2012

@mirinda10 tie obrázky, čo spomínajú kočky, nie sú vždy na tabuli.... majú ich lekári na špeci kartičkách.... inak mi to príde príliš skoro, požadovať od 2,5 ročného dieťaťa "čítať E" 😕

zuzuj
22. aug 2012

normalne mi oči vyleteli z jamiek....tetu doktorku posli k detskemu psychologovi alebo nech si prečita vyvinovu psychologiu odkedy je priemerny vek na učenie čítat a tak isto orientovat sa pravo ľavo....a odporučam teda už važne zmeniť očnu doktorku..ked ti kaže takto stresovať dieťa aj teba.....len dufam, že ti to nepovedali na Kramaroch....

mmaatt
22. aug 2012

deti sa majú učiť čítať v škole, nie je to povinnosť rodičov, podľa mňa prišlo k dezinformácii ohľadom čítania a ide o čítanie obrázkov, nie slov (detský mozog na to ešte nie je pripravený). My sme ešte v 5 rokoch ukazovali na "E", na ktorú stranu má nožičky. Ja by som si zavolala do ordinácie a spýtala sa, čo konkrétne má dieťa vedieť čítať (aký typ obrázkov). Okrem toho niektoré deti v 2,5 roku ani nevedia hovoriť (niežto čítať).

maslenka47
22. aug 2012

@mirinda10 presne ako pise @blumka - dve velke Ecka, jedno pre teba, druhe pre dceru, nech otaca podla teba. Inak nepocula som este zeby sa kvoli meraniu dioptrii rozkvapkavali oci. Rozkvapkava sa kvoli kontrole ocneho pozadia a inych patologii vnutri v oku. Aspon ze uz tie kvapky maju lepsie ako pred vyse 20timi rokmi, ked rozkvakvali hadam aj hodinu a clovek do dalsieho dna poriadne nevidel. 🙂

blumka
22. aug 2012

my sme boli vcera na ocnom. Starsia bude od buducej kontroly ukazovat Ecko a mladsia obrazky 😉

nela82
22. aug 2012

@mirinda10 tak male dieta a ma sa naucit citat??? 😨 😕 To prvy-krat pocujem...ja som bola so synom prvy-krat na ocnom ked mal 5 rokov a tym,ze este nebol skolak tak mal ukazovat tlacene pismeno E podla toho ako ho ona svitila na stenu...cize z roznych stran-otoceni....o citani nebolo ani reci 😉

jarus74
22. aug 2012

moja skusenost u nasej ocnej so synom domov nam dala papier na ktorom su vytlacene obrazky tie iste co ma na tabuli pre deticky a na kontrole sestricka ukazuje na tabuli obrazok a maly musi ukazat ten isty obrazok na predtlacenom papieri kde su tie iste obrazky doktorke

ingrid77
22. aug 2012

My sme boli na 6 rocnej kontrole s malym u detskej lekarky a tam len ukazoval na ktoru stranu je otocene E/take hrablicky/ vzhladom k tomu, ze este nechodli do skoly aj ked citat vedel, IK

mirinda10
autor
23. aug 2012

Dakujem za radu, asi budem pouzivat dve Ecka a ja ukazem a nech presne ukaze v akom tvare je Ecko. Mne rovno povedala, ze bude citat Ecko a ze sa mam na to pripravit. Skusala som jedno ale moc nam to neslo aj ked iba asi 10 min ale potom som stratila uplne jej pozornost, ta moja baba by ibaa skala a cita knizky len ked chce sama, pozera knizku a sama si rozprava, ked jej poviem ideme spolu citat nechce 😀 co uz
@nela82 no ved Ecko budeme citat len to, ze moja mala ma iba 2,5 roka teda za chvilku bude mat. Ja verim, ze ked bude mat 5, tak budeme uz poznat aj par pismenok.
My sme zacali chodit k ocnemu od roka nakolko jej utekalo ocko ale to sa uz spravilo, uz to nie je vidiet ale ked mala 2 roky tak nam aj merala dioptrie a kontrolovala pozadie, preto ju rozkvapkala ale teraz uz ideme iba citat. Tak dnes spravim v praci karticky a ideme na vec, uvidim ako ju budem motivovat.

ebbi
11. nov 2012

@maslenka47 urcite je to tak, ze sa nerozkvapkavaju oci kvoli meraniu dioptrii? Nam teraz s dcerkou ocna odmietla zmerat dioptrie po 4 mesiacoch nosenia okuliarov a okluzora, vraj je to nepresne bez rozkvapkavania a dioptrie staci merat 1x do roka. 😖 Nemam s tym skusenosti ale tajne som dufala, ze sa nam oci zlepsili a dostaneme slabsie dioptrie, dost ma to sklamalo 😒

sashena1
13. nov 2012

@mirinda10 Ahoj mojmu synovi zistili silne dioptrie, cylindre a tupozrakost ked mal asi 3.5 roka. Doktorka nam povedala pred vysetrenim ze ho mame naucit citat hrablicky. Ukaze rucickou na ktoru stranu su otocene nozicky. Fungovalo to vyborne. Nosime okluzor na obe ocka ( striedame tri dni jedno, 4 dni druhe) po par mesiacoch sa mu ocka zlepsili o 2 dioptrie 😀 a potom ked sa nam za dalsie 3 mesiace zlepsili nie az o tolko nam doporucila specialne ocne cvicenia ( chodili sme na ne 10 dni ) po tomto cvicenia sa lave ocko ktore bolo ovela horsie zlepsilo na uroven praveho 😀 😀 Dalsiu kontrolu mame az za pol roka ale dufam ze nam zase zmenia dioptrie 😀

sashena1
13. nov 2012

@ebbi urcite nie...obvykle rozkvapkavaju ked chcu skontrolovat ci dietatku zabieha ocko. Ved aj ty ked ides na kontrolu dioptrii si nedavas rozkvapkat oci. 😕 neviem ale asi by som este skusila ist za doktorkou, pokial mas pocit ze potrebuje mensie dioptrie. Predsa len ak ma vysoke, moze ocko zleniviet namiesto toho aby sa zlepsilo 😉

mirinda10
autor
13. nov 2012

@sashena1 no my sme boli teraz ked mala 2 1/2 roka a nevedela ukazovat vsetky zvieratka a obrazky precitala ale hrablicky E cko nechcela vobec spolupracovat, tak mame prist opat ked bude mat 3 roky a to uz musime vediet, no neviem ako, hadam zacne spolupracovat. Ked to doma trenujeme vobec sa nesustredi, radsej si zoberie knizku a bude si popisovat obrazky v knihe ale E je pre nu totalne nezazivne a uteka. Este mam do marca cas, hadam dostne rozum

@ebbi nam rozkvapkavaju iba raz do roka a to robia ked kontroluju pozadie ale teraz ked pojdeme tak budu opat po roku rozkvapkavat. Dioptrie neznizia len tak, nam ani dr ich teraz nedala a mama 1.5 a 1 ale pocka ked budeme citat. Ja som prelepovala oko ked mala rok asi 3 mesiace a pekne sa to ustalilo aj ked este to tam ma ale uz to len tak nezbadas. Ale mame cylinder na jednom oku ale to ma po mne, je to dedicne. Ake diptrie mate a kolko mate rokov?

sashena1
13. nov 2012

@mirinda10 skus to formou hry, moja maly tiez nechcel ale potom som mu povedala ze si zahrame taku hru ktoru bude hrat aj s pani doktorkou. Vysvetlila som mu ze bude ukazovat rucickou podla toho kam su nozicky otocene ako to robia aj policajti na krizovatke 😀 isiel sa zblaznit od radosti ze bude ako policajt 😀 a naucil sa to rychlo, potom u doktorky som mu len povedala ze si zahraju tu hru a ked mu to pojde dobre tak dostane odmenu ( akoze za to ze vyhra 😉 ) Ale zacala som ho to ucit asi len tyzden pred kontrolou aby sa mu to nezunovalo....mal vtedy zhruba 3 roky...

mirinda10
autor
13. nov 2012

@sashena1 no musim nieco take urobit ale verim, ze cim pojdeme blizsie k 3rokom, tak to bude jednoduchsie aj ked hovori uz vsetko pozna vsetky pesnicky zo Spievankova a pred spanim mi rozprava rozpravku o cervenej ciapocke, je velmi sikovna ale zatial som asi nenasla sposob ako ju zaujat ale s policajtmi je dobry sposob. dakujem 🙂

ebbi
16. nov 2012

@mirinda10 dcera ma 4,5 roka, skuli dost, ja nemam osobne skusenosti, oci mam nastastie super-asi ako jediny organ 🙂
kedze som zaciatocnik vybrala som aj zle okuliare, chcela som, aby nam prekontrolovala dioptrie a kupila by som nove okulky, nosime aj okluzor, je to niekedy hroza- jeden nelepi, jeden je maly, druhy velky, robi sa jej alergia- opuch, zacervenanie...
okuliare sa nam rozpadli za necele 4 mesiace 4X z toho raz dokonca sklicko stratila a museli sme davat robit nove ☹
Navyse sa mi zda, ze sa to nezlepsuje, na kontrole nam robili len take subjektivne testy a kedze to uz absolvovala, vysledky boli vraj zlepsenie ale ja si myslim, ze iba lepsie spolupracovala, ziadne exaktne merania nam nerobila ☹
No, je to pre mna spanielska dedina ☹
@sashena1 tak to gratulujem, to je fantasticke, ze sa vam takto zlepsili ocka 🙂 Ja som tiez v nieco podobne dufala a som niekedy v pomykove, lebo raz mala vidi lepsie s okuliarmi, raz bez nich, raz skuli viac, raz menej, niekedy sa mi dokonca zda, ze zacina skulit aj s druhym, vobec sa mi to nepaci ☹ Ku akej dr. chodite? Ste z BA? Ja som si tiez myslela, ze ideme na premeranie dioptrii a takto sme dopadli...Ako hovorim, vobec sa v tom nevyznam☹

ebbi
16. nov 2012

@sashena1 este som sa chcela spytat: Nosili ste naraz aj okuliare aj okluzor?