Ako naučiť 5 ročné dieťa čítať?

dzinka777
17. jún 2021

Ahojte žienky.Možno si niekto povie, že kladiem otázku ako hlupák,ale úprimne zamýšľam sa nad tým a vravím si že za opýtanie nič nedám. Môj malý má 5 rokov a strašne sa chce naučiť čítať.Pozná celú abecedu,ale iba veľké písmená. A tie knihy,ktoré doma máme v nich sú texty písané malými písmenami.Teraz moja otázka,pre tie ktorých detičky vedeli čítať ešte pred nástupom do školy-vedeli vaše deti čítať malé písmená,ale ste mali nejaké knihy kde je písaný text veľkými písmenami? úprimne,nepamätám si ako sme sa to v škole v prvom ročníki učili-či sme začínali veľkými písmenami?

bagre
17. jún 2021

@dzinka777 písmená sa berú spolu - celá skupina čiže A a + písané A a. Také majú aj texty v šlabikári keď už poznajú zo 7 písmen nakomplet tak sú slová
Syn sa naučil sám - malé až v škole, ale doma kde videl veľké písmená čo poznal tak spájal a chodil či dobre prečítal.

simsalabim
17. jún 2021

@dzinka777 neporadim - no podla mna ho neuc citat dopredu. Mozes urobit vela chyb, vypestovat zle navyky. Nadane dieta sa nauci same. Susedkin syn jej sedel na kolenach, ked mu citala a 4 rocny zacal citat v knizkach sam. Pismenka poznal uz pred 2.narodeninami.

jaskolka
17. jún 2021

Stačí, ak mu budeš čítať a naučí sa, ak to zvládne. Ak nie, naučí sa v škole. Ja napríklad som vedela čítať v 5 rokoch ale vraj som sa to naučila Orave tak, že mi otec čítal a ja som ležala pri nom a sledovala očami text. Nikdy ma cielene to neučil, jednoducho potom odrazu som vedela čítať 🙂

miadi
17. jún 2021

U nas ucia toto uz 4r deti v skolke a 5r uz normalne citaju no je online skolka teraz a tie deti co davali pozor vedia uplne v pohode cele texty čitat len Moja sa jašila a pri malom som nemala sancu ju prilepit k stolicke aby davala online pozor tak vie len nieco precitat. Ucia sa naraz malu a velku abecedu citat a pisat potom sa ucia slabiky vyslovovat a potom cele slova.. na tvojom mieste by som si nerobila zbytocne namahu len mu vecer citaj knizky a ukazuj prstom v knihe ktore slovo prave citas.

katkamatka7
17. jún 2021

Existujú knihy určené práve takým čitateľom a to s veľkými tlačenými písmenami. Prípadne obrázkami v texte, ktoré sa opakujú. Význam obrázka je vysvetlený tiež veľkým tlačeným písmom na začiatku alebo v závere pribehu

gbgb
17. jún 2021

@dzinka777 su knihy aj cisto s velkymi pismenkami a super su napisi v novinach a casopisoch 😉

luxus10
17. jún 2021

da sa krasne naucit 5 r. dieta citat, ak chce....odporucam stary zlty slabikar z rokov 1979-1982 cca tam je technologia ako dieta pekne naucit...ak pojdes stranu po strane a aj kazdy den zopakovat, ja som tak naucila 2 deti, a citaju krasne bez problemov...

v novych a dnesnych slabikaroch technologia nie je ziadna....a uz vobec nie pre skore domace ucenie...

dzinka777
autor
17. jún 2021

@luxus10 asi skusim ist touto cestou 😉

ruzasipova
17. jún 2021

@dzinka777 Dcera sa ucila citat ako 5 rocna z mojeho detskeho slabikara, co som mala v roku 1990. Ucia sa velke a male pismena + pisane spolu. A potom slabiky. A az tak slova na dane pismeno.

martinka13
17. jún 2021

Naše deti chceli tiež silou mocou čítať. Abecedu sa naučili z tých drevených vkladačiek. Ja som ich čítať cielene naučila. Dala som im knihu s rozpravkami, kde boli len veľké písmená. Nejako sa to naučili samé

sense
17. jún 2021

Moja keď poznala písmenká a chcela čítať tak to spájanie prišlo kvázi samo, že si začala slabikovat slová... A keď som jej čítala tak z kniziek s veľkými písmenká o tak som ukazovala prstom kde čítam...

zuziiiii
17. jún 2021

Môj vedel čítať ako 2a pol ročný .doma som ho ucila .spájal pekne slová. Písmenká .rád pozerával na YouTube Mišo Sviso

lenka188
17. jún 2021

@dzinka777 ja by som skor poradila neucit citat. Ak bude pripraveny este pred skolou, tak zacne podla mna sam. Moja zacala citat ked mala 4 roky. A zacala sama. Nikdy som ju to neucila. Pismenka poznala vsetky od necelych 2 rokov. Mali sme taku knizku kde boli pismenka, ona sa pytala, ja som jej hovorila a ona si ich zapamatala. Ked mala 4 roky, tak si zacala proste spajat slabiky. Ma-ma, bá-bo, ta-to... a postupne to islo az dokazala precitat uz uplne tazke dlhe slova. A citala vsetko, co videla, vsetky nazvy obchodov, napisy na veciach... Nedalo sa tomu proste vyhnut. Teraz ma 6, v septembri ide do skoly a ja netusim, co tam bude robit 🤷‍♀️ A to hovorim uplne vazne, ze mam strach ako bude v skole fungovat, lebo sa to moze otocit v konecnom dosledku proti nej. Nechcem aby mala prve 2 roky dojem, ze si tam chodi iba posediet a nic sa nemusi ucit a zrazu v 3-4 rocniku zacne zaostavat lebo mala dojem, ze ona vsetko vie a nemusi davat pozor.
Ale ak naozaj velmi chces, tak by som zacala slabikami a jednoduchymi slovami. Napis mu na papier "MA", "BA", "TA"... a nech si to zacina spajat do slabik.

lulamx
17. jún 2021

je taky slabikar, tusim od stefekovej. my sme mali len pracovny zosit alebo take nieco, samotny slabikar nie. tam bola abeceda dookola kazdej strany a z toho sa naucil. to mal 4 roky. ale cital zvlastne, neslabikoval, no velmi pomaly cital a to trvalo aj pocas celej prvej triedy. tam mali sfumato, co sa mi vidi lepsi sposob ucenia. cca sedemrocny zacal citat normalnym tempom. a kym nedosiel do puberty, cital stale a vela. kazdopadne, mladsi sa ucil citat az v skole a zda sa mi to lepsie. nenudil sa tam, nevymyslal tolko a naucil sa aj doma sa ucit, ak treba. starsi tento navyk nema a tazko sa mu buduje v 16.

luxus10
17. jún 2021

@lulamx preto odporucam ten stary zlty slabikar, tam je kompletka, deti sa ucia uplne lahko, bez zavad, bez zlych navykov a citaju pekne plynule....

luxus10
17. jún 2021

a viete kolko deti ma dnes problem plynule citat este aj v 3.triede?

maris5
17. jún 2021

Syn nemal ani 2 roky ked sa zaujimal o pismena na SPZtkach, tak som mu urobila karticky vzdy velke a male pismeno Aa, Bb atd, do dvoch rokov tie pismena vedel. Potom zacal spajat slabiky, a nejako zacal postupne slabikovat cele slova a vety. Teraz este pred skolou cita uz sam. Skolka ho velmi pribrzdila. Tam ich pekne zarovnavali.... korona mu v tomto pomohla a hned prvy mesiac sa rozbehol s citanim.
Ja som za to, aby sa deti podporovali v tom co chcu robit. 🤷🏼‍♀️

kacena4
17. jún 2021

zbytočne chceš učiť čítať škôlkara, ak ešte nedozrel na to nepojde mu to, musí sa naučiť "vypočívať" slabikovať basničky, rozkladať skladať slova ak toto dieťa nezvladne nebude sa vedieť ani naučiť čítať, takže začnite bez šlabikara bez knižky a len obrazky / pexeso a vytlieskavajte obrazky ked sa toto nauči po slabikách, písmenkách, zistí ktore je na začiatku/v strede/na konci može zacať s čítanim odporucam šlabikar od štefekovej da sa kupit aj v martinuse, prvých xy strán je len obrazky a spajanie písmen veľké tlačené a postupne sa prechádza na male je to užasná knižka z tkorej sa perfektne učia aj deti s narušenou komunikačnou poruchou

luxus10
17. jún 2021

my sme zabavne rozkladali slova na slabiky a skusali ich prehadzovat medzi 3. a 4. r. dietata, na jeho podnet-tra-va a vat-ra, samotne pismena vedel, nez mal 3 r.-chcel sam, tiez kvoli spz na autach....a este chcel aby som mu na kazde pismenko hovorila znacky aut....

cacianka
17. jún 2021

Nas sa ucil na cintorine😉lustil písmena a čítal mena na pomnikoch

katkamatka7
17. jún 2021

Riekanky, ktoré počuje a vidí. Zároveň vytlieskava.

lenka2710
17. jún 2021

@dzinka777 moja začala čítať po 5.narodeninach zo dňa na deň, robila som niečo v kuchyni a počula som ju, najprv som si myslela, že číta len akože, že si text vymýšľa, ale nie! Písmená vedela ešte nemala ani dva roky, od troch rokov navštevujeme knižnicu, má 6 rokov a kníh 3 plne veľké police, proste od útleho detstva len knihy! Moja sa naučila na knihách Maľované čítanie, to máš pár slov a obrázok a zase kúsok čítania a obrázok, tie začala čítať na začiatku a teraz už prečíta úplne všetko! A som teraz aj rada, lebo v septembri nastupuje do 1.rocnika a bohvie ako bude zase učenie prebiehať, takže aspoň nemusíme sedieť nad čítaním 🙏

alaguema
17. jún 2021

@dzinka777 My sme nerobili nič, dcéra sa naučila sama tiež ako keby zo dňa na deň. Samozrejme, že tie písmenká sa jej už nejakú dobu ukladali do pamäte. Na abecedu sa pýtala od dvoch rokov, tak sme jej hovorili, ktoré je aké písmeno. Nič iné sme nerobili. Okrem toho, že sme obom deťom každý večer čítali. Podľa mňa nemá zmysel učiť ho niečo s predstihom, ak sa to v tomto veku nenaučí sám. Pozná písmenká, fajn a časom si ich začne skladať. Netreba byť veľmi premotivovaný rodič, ono sa to potom prenáša na deti a dostávajú sa pod tlak.

deti95060810
17. jún 2021

syn sa naučil sám... deťom v MŠ potom čítal rozprávky..... Takisto aj ďalšia dcéra, ale ostatné deti až v škole....

abcmajacba
24. jún 2021

Ja by som fakt chcela vedieť, ako sa bude potom tým deťom v škole páčiť... Šikovná učiteľka im dá individuálne úlohy navyše keď sa bude dať ale aj tak budú musieť sledovať text, keď budú čítať ostatné deti... nebude ich to nudiť?

luxus10
24. jún 2021

@abcmajacba bez obav, v skole sa ucia pisat pismenka pisat cisielka, pocitat, a nenudia sa vobec, skor to zo skusenosti vnimam ako bonus plus....

abcmajacba
24. jún 2021

@luxus10 ja som sa pýtala hlavne na ten čas, keď deti čítajú, mám osobné skúsenosti s učením takže si to viem predstaviť 😉 Ja na tom žiaden plus nevidím...

luxus10
24. jún 2021

@abcmajacba a ja nevidim ziaden zmysel v tom, ze sa dnes deti nie su schopne poriadne naucit citat ani za 3 roky....a nie je ich malo....

abcmajacba
24. jún 2021

@luxus10 no niektoré sú proste menej šikovné a ešte k tomu sa rodičom tých detí neráči ani to prečítať, čo mali na d.ú a potom sa to už len nabaľuje... 😒

lacibo
2. feb 2024

@dzinka777 nadané dieťa sa naučí samé pri čítaní s tebou, bude sledovať písmená a pýtať sa, pochopí slabiky a potom to už pôjde rýchlo..priemerné dieťa netreba učiť cielene, jecto zbytočné, naučí sa v škole,