Ako naučiť 5 ročné dieťa čítať?

dzinka777
17. jún 2021

Ahojte žienky.Možno si niekto povie, že kladiem otázku ako hlupák,ale úprimne zamýšľam sa nad tým a vravím si že za opýtanie nič nedám. Môj malý má 5 rokov a strašne sa chce naučiť čítať.Pozná celú abecedu,ale iba veľké písmená. A tie knihy,ktoré doma máme v nich sú texty písané malými písmenami.Teraz moja otázka,pre tie ktorých detičky vedeli čítať ešte pred nástupom do školy-vedeli vaše deti čítať malé písmená,ale ste mali nejaké knihy kde je písaný text veľkými písmenami? úprimne,nepamätám si ako sme sa to v škole v prvom ročníki učili-či sme začínali veľkými písmenami?

akvi
2. feb 2024

@dzinka777 môj sa naučil čítať úplne sám. Písmená som ho cielene neučila, on sa pýtal, keď sme čítali knihu. Musela som ukazovať prstom, že kde som a čítali sme do nemoty to isté. Takže predpokladám, že on si to nejako spojil dokopy a zrazu to vedel.

Btw mne je úplne proti srsti to učenie čítania, ktoré sa v SJ praktizuje. Učila som prvákov a odpozorovala som, že tak, ako aj iné veci, aj čítanie musí docvaknut a je úplne kontraproduktívne učiť čítať slabiky a spájať ich. Nikto predsa nečíta slabiky. Každý sa pozrie na slovo a vidí. Deťom to slabikovanie vždy robilo problémy a tie deti, ktorým nedocvaklo, tak sa do konca 1.triedy aj tak trápili. A videla som doslova zo dňa na deň, kedy u niektorých prišiel ten moment, že aha, takto teda to je. Takže ja som odporca slabikovania, existujú oveľa efektívnejšie metódy. Resp. ideálne je počkať, kým dieťaťu docvakne.

jana_eyre_2
2. feb 2024

Stredna dcéra sa naučila viac menej sama čítať v 5tich.. keď poznala abecedu (na písmená sa sama stále pýtala), nejako pochopila to spajanie a skúšala a skúšala až jej to išlo.. do školy už nastúpila s tým že čítala a písala palickovym písmom (jej vychádzaju zle roky a tak nastúpila keď mala skoro 7 čiže čítala a písala už dlhsie).. ale bola to všetko jej iniciatíva a záujem, ja som len radila keď chcela.. dodnes je vášnivá čitateľka, číta tak 5-6knih mesačne a aj dosť hrubých.. v škole sa síce pár krát vyjadrila že by ju bavilo keby šli rýchlejšim.tempom ale nikdy tym netrpela a naopak niekedy pomáhala tým ktorým to moc nešlo..

Chalani to bolo iné.. prvý syn nastúpil ako 6r do školy s tým že poznal pár písmen a už chápal pár slov.. naučil sa v škole čítať ale mal dlho problémy, dodnes číta nahlas malo sebavedomo, ale dobre.. prečítal už aj pár kníh..

Tretí šiel do školy ako 7r je nar v septembri.. čítať vôbec nevedel, vôbec nechápal to spajanie písmen a poznal malo pismeniek.. za pol roka v škole sa naučil čítať celkom dobre, podľa mňa aj lepšie ako prvý syn a začína ho to aj baviť.. už sa snaží čítať všetko co vidí.. každé dieťa dospeje do tohoto inak..

aceris
2. feb 2024

Moj 5rocny uz vie precitat ak chce. Ale tiez len velke pismena. Male zatial ani neucim. Nauci sa v skole... Kazdopadne obcas mu napisem odkaz a dam mu, ze ak je zvedavy, nech precita. Ked chce zavolat videohovor s babkou, tak poviem dobre, ale najprv napis, ci mozes zavolat. A tak postupne sa uci sam...